De achterk een miss-verkiezing De foutjes van Moeder Natuur Iet is koud en winderig op het Noordwijkse strand; de zon laat die vrije zaterdag weer mooi verstek gaan. In een klapperende circustent staan de meisjes te kleumen. Zelfs de brandende spotlights geven weinig warmte af. De 'sportieve kledij' die zij de eerste ronde moeten showen biedt ook weinig behaaglijkheid, want zonder uitzondering hebben ze allemaal iets korts en bloots uitgekozen. Het duurt uren, want om tien uur die dag had er eerst een selectieronde van de Miss Panoramaverkiezing moeten plaatsvinden. Helaas voor de wachtenden, gelukkig voorde kandidaat-missen, het aantal meisjes dat zich voor deze voorronde in Noordwijk heeft opgegeven is niet te hoog. Het aantal van 21 is prima: niet te veel, niet te weinig, het garandeert voor elk wat wils. Daarom hoeft er niemand af te vallen. En zo kan het gebeuren dat elk willekeurig meisje of elke vrouw - waar ligt de grens tussen deze begrippen kan meedingen naar de titel. De enige voorselectie is een kritische blik in de spiegel, of de op- en aanmerkingen van broertjes en zusjes, ouders en bekenden. Voor de meesten is het de eerste keer dat zij aan een miss-verkiezing meedoen. Het is allemaal eng en zenuwslopend, je weet immers niet wat je allemaal boven het hoofd hangt, of je niet genadeloos valt, of je met die trillende benen het plankier wel kunt beklimmen, of zij, die nu al staan te joelen buiten, je niet gaan uitfluiten? Straks sta je er in je kwetsbare eentje, tot drie keer toe moet je terugkomen. Eén keer zelfs in badpak. Dit genadeloos schelle daglicht verhult geen enkel streepje, bobbeltje of adertje - en welke schoonheid is helemaal zónder dergelijke foutjes van moeder natuur? Het enige houvast is de toekomst. Die ligt nog ongerept voor je als je nog geen twintig bent. Dus waarom geen gooi gedaan naar een leven van glitter en glamour, van (misschien) rijkdom en bekendheid? Want de tijden mogen veranderen, maar stille toekomstwensen doen dat nooit. De meisjesdroom: van ontdekt worden fotomodel worden/misschien zelfs filmster, zal nooit vervagen. Mensen 'in het vak' zullen daarover kunnen meepraten. Je moet ergens beginnen om de kans te vergroten, ontdekt te worden. Een miss-verkiezing lijkt bij uitstek de gelegenheid om op te vallen. Dat je daar staat tentoongesteld, voor het kritische oog van likkebaardende juryleden die willen dat je je omdraait, zodat iedereen je van alle kanten kan bekijken, dat neem je op de koop toe. Door Miep Hoenson Edward van Liempt ervaart de overweldigende belangstel ling voor glitter en lamour de laatste maanden dagelijks, als grote man achter de Miss Panoramaverkiezing. Het weekblad zag alle aanleiding om een ouderwetse Miss verkiezing te organiseren omdat het de laatste tijd wordt bestookt met brieven van jonge meisjes die graag foto model zouden willen worden. Na de oproep voor de voor selectie regende het aanmeldingen. Zeshonderd brieven en hon derden gezichten achter de epistels heeft Van Liempt be keken en gekeurd, en hij trekt de conclusie dat die glit ter en glamour inderdaad de belangrijkste drijfveer zijn' voor deelname aan de ten toonstelling van het lijf. "Maar een klein aantal doet het ook voor de ervaring, voor de sfeer. Ze vinden het gezellig om mee te doen". Gezellig? Het is onderling toch allemaal haat en nijd? De ver halen doemen op over bij voorbeeld de recente Miss Nederlandverkiezing, waar bij de meisjes in de kleedka mer onderling wel eventjes uitmaakten wie er mocht winnen en wier kleding zou worden verstopt. Meiden on der elkaar: het zijn furies, nietwaar? Open en bloot Juryvoorzitter Elly Koot (ze bracht het zelf ooit tot Miss Europa, tegenwoordig fun geert ze vaak als jurylid bij miss-verkiezingen) over die vermeende haat en nijd- sfeer: "Ach, vaak valt het wel mee. Vervelend wordt het pas als er één meisje bij zit dat echt wil winnen en dat er van uitgaat dót ze wint ook. Dan krijg je scheve gezich ten. Maar het kan, zoals bij deze verkiezingen bijvoor beeld, heel ontspannen gaan. De belangrijkste voorwaarde voor zo'n goede sfeer is, dacht ik, dat de miss-verkie zingen van tegenwoordig toch uit de nachtclubsfeer zijn getrokken. Alles gebeurt open en bloot op het strand, familie d'r bij, het is een ge zellig buitengebeuren gewor den. Ik neem rustig m'n man, kind en hond mee als ik moet jureren. Het is allemaal min der opgefokt dan het vroeger was". In de tent op het Noordwijkse strand blijkt het inderdaad toch anders toe te gaan dan verwacht. Van Liempt heeft niets teveel gezegd. In een volstrekte chaos van rekken kleren, tafels met make-up en haarrollers, föhns, tassen, kratjes fris en zowaar een heuse kapsalon-hoek bewe gen de deelneemsters zich als haringen in een ton. Toch wordt er niet gesnauwd of ge ruzied. De sfeer is ontspan nen, de meisjes geven elkaar aanwijzingen en tips en hel pen elkaar met hun make-up, kapsels en andere vrouwelij ke frunniktoestanden. Het blijft behelpen in de tent, want de voorzieningen die de aspirant missen nodig heb ben kunnen er slechts mond jesmaat en geïmproviseerd worden aangebracht. Geen nood. De deelneemsters hou den voor elkaar de losse pas- spiegel op. Zelfs make-up wordt zusterlijk gedeeld. Juist vanwege die gezellige sfeer doet de Haagse Jennifer Kersten mee. "Niemand heeft hier kapso nes". zegt ze terwijl ze ge jaagd doorgaat met het in smeren van haar lichaam. "Dan lijkt het allemaal wat gladder en glanzender hè, vind je het erg dat ik even doorga?" Mankementen Jennifer is donker en heeft een vriendelijk lachend gezichtje. Het ideale buurmeisje. Een opvallende schoonheid? Nee, dat nou ook weer niet. Maar wie is dat wèl? Zo op het oog praktisch geen enkele deel neemster. Ook op het Noord wijkse strand geldt dat nie mand perfect is. De één is mager. Tegen de ander wordt geschreeuwd dat haar dijen te weelderig zijn. Het is dui delijk: vetkussentjes horen óók bij de mooiste meisjes uit een welvarend land. Prak tisch geen enkele deelneem ster heeft het dan ook ge waagd in een bikini te ver schijnen. Slank afkledende, hoog opgesneden badpakken zijn favoriet. En: "Kijk die neus", wordt een deelneem ster naar het hoofd geslin gerd. Het gaat bij een flitsende car rière natuurlijk niet louter om dat beeldschone gezichtje en dat perfecte figuurtje. Een goed fotomodel bijvoorbeeld kan er volgens Aleid Boers- ma van modellenbureau Mo del Promotion op straat uit zien als een verzopen kat, maar eenmaal gekapt en op gemaakt op de foto kan ze ge metamorfoseerd zijn in een stralende, knappe vrouw, 'n Kwestie van een goed oog hebben voor het dat meisje dat het prima zou doen als fo tomodel. Wat te doen als kan- didaat-miss, wanneer de beoordeling van het mooiste meisje louter geschiedt door lieden van naam in plaats van alwetende directrices van modellenbureaus? Juist, zor gen dat je opvalt door presen tatie en uitstraling. Makkelijker gezegd dan ge daan. Want zo'n disc-jockey als Tom Mulder, die de Pano rama-voorverkiezing die za terdag aan elkaar kletst, is het gewend om zich gladjes te presenteren. Maar als kan didate moet je lachen, draói- en (want dat gillen ze, aan de andere kant van het hek), zor gen datje niet valt en dan ook nog je woordje zonder zenu wen moeten doen? Het gros van de deelneemsters aan de Noordwijkse verkie zing is dan ook niet in staat zichzelf zo duur mogelijk te verkopen. Meer dan gewoon leuk om mee te doen, ik wil graag model worden, of het gaat wel goed op school komt er tijdens het praatje na het loopje niet uit. Misschien Is dat maar het beste ook. De paar meisjes die in hun zenu wen originele of 'gekke' ant woorden laten ontvallen moeten dat bezuren. "Waar heb je je badpak ge kocht, of heb je het zelf ge maakt?" "Nee hoor, 't is gewoon een C&A'tje". Het bewuste meisje zal de ver dere middag als 'dat C&A- meisje' worden gebrand merkt. Hoongelach, gejoel is haar deel. Deze deelneemster smokkelt met haar leeftijd, dat ontgaat ook de jóngere lieden van het aanwezige mannelijke ge slacht allerminst. Lagen schmink verhullen niet alles. Sexbom "Heel erg moeilijk", geeft VVV- directeur Rovers van Noord- wijk toe. Het is zijn debuut als jurylid bij een missverkie zing. Natuurlijk heeft hij oog voor vrouwelijk schoon, maar "je hebt geen vergelij kingsmateriaal hè?", zegt hij ietwat verontschuldigend. Als goed VW-man houdt hij in het oog dat deze verkiezing 'n goede zaak is voor de promo tie van Noordwijk als bad plaats. "Alleen jammer dat er zo weinig meisjes uit Noord wijk zelf aan meedoen. Maar ja, ik mag de meisjes natuur lijk niet beoordelen op hun woonplaats". Juryvoorzitter Elly Koot con stateert dat aan het verschijn sel miss-verkiezingen in al die jaren niet of nauwelijks is gesleuteld. Wel is, zegt Elly (ze is nog altijd een héle mooie vrouw), het hele beeld van mooi zijn totaal op z'n kop gezet. "De mensen dach ten vroeger bij een miss aan een sexbom, met grote bor sten en zo. Niet dat Ik die heb of had hoor", zegt ze er met een ietwat verontschuldi gend bij. "Maar de meisjes die tegenwoordig meedoen kun je nauwelijks een sex bom noemen. Dat type scoort ook helemaal niet meer zo hoog. Het gaat veel meer om de uitstraling, om het totaal beeld eigenlijk. Daar let ik zelf ook heel sterk op. Niet al leen op een mooi gezichtje of een perfect figuurtje". "De losse juryleden bij deze verkiezingen vragen me vaak waaróp ze nu precies moeten letten, maar ik kan daar geen standaardnormen voor ge ven. Ik vind dat ze hun eigen smaak maar moeten volgen, gewoon kijken wat ze zélf mooi vinden aan een vrouw" "En ja, aan zo'n verkiezing ne men natuurlijk meisjes deel vanaf een jaar of zestien. Van zulke jonge meisjes kun je niet verwachten dat ze een echte volwassen uitstraling hebben, zoiets komt pas met de jaren. Maar in elk geval springt iemand, die méér uit straalt, er vaak wel uit". Miss Overbosch Miss-verkiezingen zijn niet uit de tijd, zegt ook Aleid Boers- ma. "Niét zo lang er nog zó veel meisjes aan willen mee doen. Ik vind het allemaal prima, ik ben er niet uitge sproken voor of tegen. Maar ik zal het nooit iemand echt aónraden om mee te doen, dat niet". Aleid Boersma's modellenbu reau drijft allerminst op het aanbod van (ex)missen. "Ik krijg wel eens meisjes die er gens miss zijn geweest, maar andersom is het bepaald niét zo dat ik alle verkiezingen af loop. op zoek naar geschikte modellen" Veel meer pikt Aleid kandidates gewoon van de straat. "Daarnaast geloof ik niet dat iedereen, die aan een missverkiezing meedoet, meteen een carrière als mo del of mannequin ambieert". Jennifer Kersten is zo'n deel neemster. "Nee hoor, ik doe echt niet mee om mezelf in de picture te spelen. Ik hèb al een baan", zegt ze op de vraag of ze graag model zou willen worden. "Kijk, ik zie een miss verkiezing gewoon als een leuke onderbreking van m'n werk. Het is een ge beurtenis om naar toe te le ven. Ik ben administratief medewerkster, en het is echt niet altijd zó leuk om de hele dag op kantoor te zitten. Je hebt dan echt iets nodig om naar uit te kijken. Daarom doe ik regelmatig aan eer verkiezing mee" Ze somt op welke resultaten ze tot dusverre heeft bereikt: miss Overbosch ("dat is een zwembad bij ons in de buurt"), tweede bij de Miss Voorburgverkiezingen in augustus doet ze mee aan de verkiezing tot Miss Winter sport. Beunhazen Het modellenbureau van Aleid Boersma is zonder meer gere nommeerd, maar Nederland kent tientallen malafide orga nisaties, die jonge meisjes veel roem beloven maar hen slechts een hoop geld uit de zak kloppen. Dergelijke mo dellenbureaus maken tegen ruime vergoeding foto's en beloven werk als model, maar laten verder niets meer van zich horen. Organisator Edward van Liempt heeft tijdens de ne gen voorrondes, die Panora ma tot nu toe al heeft gehou den, ook kennisgemaakt met de "kerels met trucs". "Ik heb ook gezegd dat alle meis jes die benaderd worden, eerst contact met mij moeten opnemen. Dan kan ik zo'n bureau nachecken. Wijzelf hebben geen flauwe bedoe ling met deze verkiezingen, we willen de meisjes dan ook behoeden voor narigheid". Ilona Bouwhuyzen uit Leiden is nog niet benaderd, hoewel ze lang en slank is (sommigen zouden haar mager noemen). Ze is desondanks vastbeslo ten om model te worden, en heeft al een mannequin-op leiding gevolgd. Deze verkie zing kan een volgende stap in de goede richting zijn. Het hele gebeuren is nieuw voor haar (vandaar de opmerking over het 'gewone C&A'tje die haar ontschoot), maar het be valt haar goed. Ze presen teert zich zelfverzekerd en met een gulle lach. Van de duizendkoppige menigte op het Noordwijkse strand trekt ze zich ogenschijnlijk niets aan. "Die opmerkingen?", zegt ze tussen de drie rondes door, "nee, die hoor je niet. Gelukkig ben je veel teveel met jezelf bezig". Ilona zegt "geen idee" te heb ben wie er die middag zal gaan winnen, en of zij wel licht de gelukkige is. Achter af zal blijken dat de prijs (ca mera, reis, deelname aan de finale op 7 augustus) naar een ander zal gaan. Ook dón nog tonen de foto's een stralend lachende Ilona. Jaloezie is haar ogenschijnlijk vreemd. Zwikkend De prijs gaat ook niet naar het brutaal ogende typetje, dat de heren op het strand drie rondes lang in extase brengt ("Ken je ook nog wat met je oren, dan?"). Noch naar de deelneemster die steevast op zwikkende pumps rondklost, of naar het meisje met de ge zondheidsklompen. Nee, de eer is weggelegd vor de Rot terdamse Monique van Gilst Een keurig meisje, dat het vermogen heeft om de span ning rond haar persoontje zo hoog mogelijk op te voeren. Tijdens de o zo belangrqke badpakronde komt ze op in een soort sjaal-jurk. Pas hal verwege het plankier gooit ze met een fier gebaar de sjaal af. Het effect is verbijsterend. Achter zoveel vrouwelijk raffi nement blijkt een (nog) naief, achttienjarig schoolmeisje schuil te gaan. Nee. natuur lijk had ze niet verwacht te zullen winnen. En ja. ze wil dolgraag model worden, dat Ujkt haar erg leuk. Maar eerst moet Monique haar school opleiding afronden. Niet dat haar studie haar in het verle den ervan heeft weerhouden Polo Dirk Ketting om diverse malen mee te din gen naar een miss-titel. Ze werd al een keer zesde of ze vende bij de Miss Holland- verkiezing, en werd ooit uit verkoren tot Miss Rotterdam. "En een paar keer ben ik tweede of derde geworden, meestal kwam ik wel in de fi nale". Zó onverwacht kan de ze eerste plaats dus ook weer niet zijn gekomen. Slotronde De slotronde van de Miss Pano rama Noordwijk verkiezing. Het klapstuk na lange uren wachten. Annemiek, Inez, Monique en alle andere meis^ jes komen nog één keer op. Dit keer in weinig verhullen de badpakjes en bikini's. Even later staan twintig meisjes in deze schaarse kle dij minutenlang in de snij dende wind op het plankier. Steeds opnieuw moeten ze zich omdraaien, opdat alle aanwezigen de gelegenheid krygen hen van voor-, zij- en achterkant te keuren. Het ontbreekt er nog maar aan dat ze beklopt en betast wor den. Het pad naar roem en rijkdom is met vernederende evene menten geplaveid, en de éch te glitter en glamour is waar schijnlijk voor geen van de koukleumen weggelegd De missen van deze verkiezing kunnen er hooguit een leuke vakantie en een afdruk in vol ornaat m de Panorama-kalen der uitslepen. Moeten al die dromende meis jes zich alle moeite dan maar besparen? De door de wol ge verfde Elly Koot daarover tenslotte. "Ach, ik zeg alUjd maar: een missverkiezing kón een leuke start zijn, als je die richting toch al wilde op gaan Maar je moet zo'n miss- gebeuren eigenlijk los zien van een carrière als fotomo del of iets dergelijks, want zo'n carrière maak je toch echt alleen maar door hard werken En niet door één avondje te winnen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13