c „De wil aantrekkelijk spel Druppers voldoet aan KNAU-limiet Smyslov ook kandidaat Lillak werpt met speer wereldrecord Atleet loopt nationale toptijd in Nijmegen Winst Hans Tönjann Hans Kraay porder van ingeslapen Feyervoord Kieboom overleden Schermploeg stelt teleur Blessure Middelburg valt mee VRIJDAG 30 JULI 1982 HELSINKI (AFP) - De Finse atlete Tiina Lillak heeft gis teren tijdens wedstrijden in Helsinki het wereldrecord speerwerpen gebracht op 72,40 meter. De 21-jarige Lil lak verbeterde de prestatie van de Bulgaarse Antoaneta Todorova, die op 15 augus tus 1981 in Zagreb 71,88 me ter had geworpen. Kandidaat Met haar prestatie heeft Lillak zich kandidaat gesteld voor de Europese titel. Zaterdag had Lillak al een afstand van 69,14 meter laten note ren. De jonge Finse studente was het seizoen ingegaan met als beste prestatie 66,34 meter. Sport De gouden worp van de Finse Tiina Lillak. Voor eigen publiek gooit zij in Helsinki een nieuw wereldrecord 72,40 meter. NIJMEGEN (GPD) - Herman Buuts, de trainingscoördinator van de KNAU, is weer een stapje verder met het verwezenlijken van zijn ambitieuze plan. Vorig jaar stelde hij zich ten doel een zo groot mogelijke afvaardiging samen te stellen voor de Europese atletiek- kampioenschappen, die in september in Athene worden gehouden. Gisteravond, tij dens de Nike Games in Nijmegen, werd de ploeg voorlopig met één man uitgebreid. Twee dagen later dan eigenlijk de bedoeling was liep de Utrechter Rob Druppers zich via een fraai Nederlands record op de 800 meter in de Oranje-equipe voor Griekenland. In wat het enige hoogtepunt was van de tegenvallende atletiek- avond op het Nijmeegse com plex Brakkestein liet de 20-jarige Druppers de klokken stilstaan op 1.45,79. Na elf jaar verdween daarmee eindelijk het nationale record van Sjef Hensgens (1.46.4) KATWIJK - Hans Tönjann en Dick Bouman mochten gisteren op de officiële^ vierde speeldag van het toernooi van "Zee en Duin" de afsluiting van het here nenkelspel-gebeuren in B ver zorgen op baan 1. Voor beiden was dat een twijfelachtig genoe gen. Dat viel op hun gezicht af te lezen en voorzover de kijkers op het terras voor het clubhuis daar toch nog aan twijfelden, nam hun commentaar tijdens het spel die twijfel wel weg. Het was voor beiden de vierde par tij op die dag en beiden vonden het wel wat teveel van het goede. "Wat wil je", vroeg wedstrijdlei der Piet Guyt, "ze schrijven bei den voor drie nummers in en met partners die er niet voor spek en bonen bijlopen. Dick Bouman herendubbelt met Marco Winter, Hans Tönjann met Arnold van der Capellen. In het gemengd dubbel komt Dick Bouman uit met Marjolein Visser en Hans Tönjann met Ingelise Driehuis. Als je zo sterk voor het front treedt dan mag je niet klagen als je meerdere malen in actie moet komen op een dag". Intussen belette het beide spelers niet om een gave partij af te leve ren. Tönjann won, maar de cij fers gaven geen juist beeld van de krachtsverhouding. Dick Bouman dolf het onderspit met 3-6, 4-6, maar talloze spelen wer den pas na de nodige deuces ge- gestaan. Daar bleef Bouman met maat Winter aan de goede kant van de score: 6-4, 6-3. In de kwartfinales HE B komen nu te gen elkaar uit: Winter-Colle, Ar nold van der Capellen-Mark Reinhardt, Schreckenberger- Tönjann en v.d. Hout-Mans. Bij de dames zijn de halve finalisten al bekend: M. Guyt-Nancy Toole en Annette van der Meij-Liselot- te van der Bijl. Annette van der Meij behoefde voor haar plaats in de halve fina le niet lang op de baan te staan. Haar tegenstandster, de Duitse Lanius, gaf al na 2-0 in de eerste set in het voordeel van Annette van der Meij op wegens een bles sure. In het HE C gaan de halve finales tussen R. Peters (verrassende ze ge op de als nummer één geplaat ste M. Heemskerk 6-1, 6-3) - M. v.d. berg en R. v.d. Wilk-M.H. Lugthart. Voorhout In Voorhout won de in het HE C als nummer vier geplaatste Frank van Baaien van J. Kuyt, 6- 7, 6-4, op welke stand laatstge noemde de handdoek in de ring gooide. Hij was totaal leegge- speeld. De kwartfinales zien er aldus uit: M. Schermer-E. Ho- man, F. van Baaien-Schiphorst, M. van Paridon-F. van Gerven of Han Lacourt. Bij de dames heeft Liesbeth Hoogervorst de halve finale bereikt door een 6-0, 6-1 ze ge op I. ten Haage. FRANK BONTE ROTTERDAM (GPD) - Het liefst zou de leiding van Feyenoord alle tastba re herinneringen aan het voetbalseizoen 1981-1982 bij het grofvuil willen zetten. Maar wat geweest is, is in dit geval niet geweest. Nog dagelijks worden de bestuurders van het eens zo trotse Rotterdamse voetbalbol- werk geconfronteerd met het beeld van die eng lege Kuip, waar elf in dezelfde tricots gehulde individuen zich tevergeefs aan de al maar slan ker wordende aanhang poogden te presenteren als een op overwinnin gen belust team. Alle goodwill, in een kwart eeuw opgebouwd, werd in 34 wedstrijden verspeeld. Voor de start van de nieuwe com petitie ziet de beneden-modaal peil gedevalueerde club van stand zich geplaatst voor een slechts met steun van buitenaf (uitgeverij Publimedia van de Gouden Gids) kloppend te krij gen boekhouding. Geen Euro pees voetbal binnenkort in het openluchttheater van Frits de Kimpe, niet eens zo lang geleden het podium waar Feyenoord na tionale en internationale triom fen vierde. Feyenoord, het hoeft geen verder betoog, is in nog geen jaar tijd diep gezonken. Andere meesters, andere wetten en dus poogt Hans Kraay, opvolger van de brave Tsjech Jezek op wie velen binnen de club allang wa- ROTTERDAM (GPD) - Op 81- jarige leeftijd is gisteren Cor Kieboom, oud-voorzitter van Feyenoord, overleden. Kieboom was in de jaren '50 en '60 de sterke man van de Rotterdamse club, genoot aanzien alom. De rasechte Rotterdammer, die in het verleden een kolenhandel in Rotterdam bestierde, stapte de laatste jaren als erevoor zitter van Feyenoord door het leven. Aanvankelijk, we schrijven 1954, was hij fervent tegen stander van de invoering van betaald voetbal in Ne derland, maar toen de wilde profbond van de Limburger Gied Joosten steeds meer voetbalenthousiasten van de 'schone' velden weglokte, belegde hij met Toon Mar tens (ADO), Henk Zon (Ex celsior) en Jos Coler (Sparta) de beroemd geworden slaap kamerconferentie in het Utrechtse hotel Terminus. De voorzitters besloten in navolging van de clubs in de wilde bond hun spelers te gaan betalen. Onder druk van die beslissing besloot het KNVB-bestuur fusiebe sprekingen met Gied Joos ten, voorzitter van de NBVB en Fortuna '54 aan te gaan. Met name Kieboom kreeg van andere KNVB-clubs, die zich bleven opstellen als princi piële tegenstanders van be taald voetbal, kritiek op zijn 'inconsequente houding'. Kieboom snoerde de critici onnavolgbaar de mond met de legendarische woorden: „Waar staat geschreven dat ik consequent moet zijn?" ren uitgekeken, de ingeslapen spelersselectie als een toegewijd porder wakker te schudden. Am per terug uit Spanje, waar hij het WK-voetbal gebruikte om zijn af- scheidstournee als tv-commenta- tor te vieren, streek Kraay met zijn gevolg neer in het Noordlim burgse Meijel. Het trainings kamp ademde de sfeer van een herstellingsoord. De wonden van het nabije verleden werden ge likt en de rijen gesloten. In oefenwedstrijden tegen ama teurclubs als RKSMV, Wilhelmi- na'08, Venray en Limburgia werd geZocht naar de ideale op stelling van het elftal. Nochtans heeft Hans Kraay die nog niet kunnen vinden. „Ik heb geen schema van achttien spelers, de selectie is nog steeds onderhevig aan mutaties", geeft de min of meer als „trouble-shooter" bin nengehaalde trainer prijs. „Carlo de Leeuw heeft net besloten naar Excelsior te gaan, op uitleenba sis. Hij is een beetje slordig ge weest met zijn talent. Ik heb hem geadviseerd naar Excelsior te gaan, daar kan hij 34 wedstrijden spelen en misschien krijgen we dan een goeie Carlo de Leeuw te rug. Van Excelsior hebben we Peter Brunings gehuurd. Wij za ten verlegen om een reservekee per, bij Excelsior is Vermunt de eerste keeper en in Kooiman hebben ze daar nog een uitste kende vervanger. Door het sa menwerkingsverband zijn nu beide clubs geholpen". Jongeren Terug naar Meijel, waar Kraay zich enigszins heeft gestoord aan het gedrag van jongeren als Henk Duut en Mario Been. „De laat ste", zegt Kraay, „die denkt dat- ie in een wedstrijd lekker kan gaan goochelen met de bal, ter wijl ik vind dat hij meer moet be wegen. Hij traint goed net als Duut, heb ik helemaal geen klachten over. Maar toch hebben ze mij verbaasd. Zo'n Duut kwam na twee oefenwedstrijden al naar me toe met de vraag of hij niet uitgeleend kon worden. Hij had niet meegedaan en daar had Duut meteen de conclusie uit ge trokken dat ik het kennelijk niet in hem zag zitten. Ja en toen sprongen de veters uit m'n schoenen. Duut speelt in Jong Oranje, okay, maar hij moet niet denken dat hij dan ook een plaats in het eerste kan claimen. Jonge spelers kunnen niks clai: men, zij moeten gewoon probe ren het de ouderen moeilijk te maken. Een plaats in het elftal af te dwingen". De pas aangeworven spelers Ruud Gullit (Haarlem), Peter Houtman (FC Groningen) en de van PSV geleende Michel Valke kunnen zich zekerder voelen van een plaats in de top elf, althans een ongeschreven voetbalwet schrijft voor dat een trainer een nieuwe aankoop niet op de bank laat. Zeker in het nog altijd voet balgekke Rotterdam is een nieuw gezicht voorheen hét lok middel geweest om afvalligen weer aan Feyenoord te binden. Kraay: „Wij hebben die voetbal lers niet zelf aan kunnen werven. Ik ben blij dat bepaalde bedrij ven die jongens hier naar toe hebben gehaald. Ik wil met Feye noord aantrekkelijk voetbal spe len, maar dat alleen is niet vol doende. De mensen willen voor al resultaten zien, overwinnin gen. Daar komen ze op af. Ik hoop dat we er in zullen slagen om beter te draaien dan vorig sei zoen. Ik ben er zeker van dat sommige spelers veertig procent meer kunnen, maar het ont breekt aan zelfvertrouwen". Eén van de weinigen bij Feye noord die wél zelfbewust aan de laatste puntendans meedeed, schittert nu door afwezigheid. Jan van Deinsen heet hij en voor alsnog weigert de man uit Tiel zijn handtekening te plaatsen on der het nieuwe contract, wat nog altijd voor hem klaarligt. Op grond van zijn inderdaad con stante verrichtingen had Van Deinsen een lichte aderlating op zijn salaris verwacht, maar ook hij moest fors (40 procent) inleve ren. Het bestuur heeft hem voor gehouden dat die aanbieding is gerelateerd aan de krappe finan ciële situatie, waarin Feyenoord verkeert. „Woensdag heb ik nog met Van Deinsen gesproken en daarna met het bestuur", geeft Kraay opening van zaken. „Van Deinsen wós welkom bij Feye noord en is nóg welkom bij Feye noord. Maar dan wel onder de condities van Feyenoord. De sleutel om de poort van de Kuip te openen, heeft Van Deinsen in handen". GERARD VAN PUTTEN Hans Kraay: "Het publiek verlangt aantrekkelijk voetbal, maar vooral resultaten. Ik hoop dat Feyenoord beter gaat draaien dan in het vorige seizoen. Voorlopig ontbeert de groep zelfvertrouwen". LAS PALMAS - Oud-wereldkam pioen Vassili Smyslov uit de Sowjet-Unie heeft zich met de Hongaar Zoltan Ribli geplaatst voor het kandidatentoernooi, waaruit de uitdager van we reldkampioen Anatoli Karpov tevoorschijn moet komen. Beide spelers hadden gisteren in de dertiende en laatste ronde van het interzonetoernooi in Las Pal- AYLESBURY - De Nederlandse rolstoelschermploeg heeft op de slotdag van het schermtoernooi tijdens de Stoke Mandeville Spe len teleurgesteld met een vijfde en laatste plaats op het onder deel sabel. Het drietal Verhoef, Van Niekerk van Van Duin ver loor alle finalepartijen. mas aan remise voldoende. Smyslov met wit tegen de Tune siër Bouaziz en Ribli met zwart tegen de Sowjetrus Psakhis. Jan Timman brak zijn partij tegen de Sowjetrus Toekmakov na veertig zetten af. De Nederlander, die zwart had, heeft in de afgebro ken stelling een pion minder en moeten vechten. De stand is: 1. Ribli 9 punten uit 13 partijen, 2. Smys lov 8'/2. 3. Suba 8, 4. Petrosjan 7'/i, 5 Toekmakov 7 en 1 afg, 6. Larsen ö'/i 7. Timman, 6 en 1 afg, 8. Psakhis, Pin tere ziz J Browne 3 en 1 afg. Open NK In de achtste en voorlaatste ronde van het toernooi om het open Ne derlands schaakkampioenschap is Gert-Jan de Boer alleen aan de leiding gekomen. Hij versloeg namelijk kóploper Wim Heems kerk. Naaste concurrenten van De Boer. die nog een remise definitief in de boeken. De tijd van Rob Druppers lag ruim 0,7 seconde onder de door de KNAU gestelde limiet voor Athene (1.46,5). Nodig De wedstrijden in Nijmegen had den de prestatie van Rob Drup pers bitter nodig. Het internatio nale aspect werd in feite beperkt tot een heel leger Kemanen, waarvan er een paar redelijk presteerden, maar de meesten niets in Nijmegen hadden te zoe ken. Neem bijvoorbeeld Paul Ruto op de 400 meter horden. In de race, waarin Hugo Pont niet aan de Athene-limiet van 49,80 seconden kwam (hij werd derde in 50,43), kwam de Keniaan pas na 57,76 seconden over de streep. En wat te denken van de Afri kaan bij het hoogspringen. De heer James Maina had een beste prestatie staan van 2.00 meter. Dat hoogspringen werd daarom Fanny Blankers-Koen, de befaam de atlete naar wie het atletiek- stadion in Hengelo en de wed strijden van afgelopen dinsdag zijn vernoemd, zal binnenkort worden opgenomen in de Hall of Fame for Women. Deze per manente tentoonstelling in New York zal foto's en relikwieën be vatten van 80 vrouwen, die zich in de sport verdienstelijk heb ben gemaakt. Op de plaatsings lijst stond de naam van Fanny Blankers-Koen als tiende in de nabijheid van onder meer zwemster Donna de Verona en atlete Wilma Rudolph. een Nederlandse aangelegen heid. En niet het slechtste onder deel van gisteren. AV Haarlem atleet Eric Rollenberg sprong bijvoorbeeld een persoonlijk re cord van 2.20 meter. Hij deed daarna nog drie pogingen om over de EK-limiet van 2 24 meter te wippen, maar moest die hoog te voorlopig nog even in de koel kast zetten. Eén van de voornaamste kandida ten voor de Athene-ploeg, sprint ster Els Vader, is op de weg te rug. De 200 meter ging in Nijme gen in 23,38 seconden, nog ruim boven de limiet (23 seconden rond), maar een bewijs dat de Zeeuwse het vertrouwen in een goed seizoen nog niet heeft ver loren. staande hangpartij tegen Pod- zielny heeft, zijn nu Rinie Kuijf en Dekker. In het duel tussen De Boer en Heemskerk probeerde de laatste met een vroege pion-opmars de aanval te forceren. Het mocht De Boer echter enigszins verontrus ten. Hij nam de aanval over en zegevierde vervolgens betrekke lijk simpel. Stand aan dc kop na 8 ronden 1. De Boer 6V4 1 afg. 2(3. Kuqf en Dek ker 6l/i, 4/8 Heemskerk, Beutelhoff, Los en Hoeksema 6. Belle Erika Belle brak haar party in de dertiende ronde van het interzo nale toernooi voor dames in Bad Kissingen tegen de Russin Fata- libekova in slechte positie af. Met vandaag de laatste ronde op het programma gaan Barbara Hund (Wdl), en de Sowjetrussin- nen Gaprindasjvili en Semenova gezamenlijk aan de leiding met tien punten. LONDEN (ANP) - Jack Mid delburg zal morgen meedoen aan de afsluitende training voor de Grand Prix van En geland. Na zijn duikeling op woensdag leerde onderzoek in het ziekenhuis gisteren dat de blessures (rugklachten) meevielen. De Engelse oud- wereldkampioen Barry Shee- ne is er na de valpartij, waar bij ook de Fransman Igoa was betrokken, veel beroer der aan toe. De Brit, die in zijn loopbaan al ruim dertig fracturen opliep, leed als ge volg van een zware hersen schudding geheugenverlies en kon zich dan ook niets van het ongeval herinneren. De val leverde Sheene voorts een ongekende serie botbreu ken op. Het lijdt geen twijfel dat de 32-jarige Yamaha-cou reur, die op de tweede plaats staat in de tussenstand van de 500 cc-wereldtitelstrijd, voor de duur van het Grand Prixseizoen is uitgeschakeld. Middelburg, die vorig jaar op het circuit van Silverstone de Engelse GP won, moet zich morgen bij de 36 snelste cou reurs rijden voor een start op zondag.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9