Ambtenarenoverleg mislukt Snoeimes in bej aardenzorg TNO-rapport adviseert geen gebruik CS-gas C Uit teleursteUing ging voetbaltribune in brand ME pakt plunderaars op Geen bezuinigingen openbaar vervoer Bonden dreigen met stakingen en stiptheidsacties ^Automobilist lenrijdt in ~op jongelui Orka blijkt zieke dolfijn Tuinder vervolgd om advertentie Bond: 1500 arbeidsplaatsen verloren 7RIJDAG 30 JULI 1982 Binnenland ^EN HAAG (ANP) - Vier maal vijftien en een keer zestien maanden gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. J.J.A. de Waard, gisteren tegen vijf sup porters van FC Den Haag. die hun teleurstelling over de drei gende degradatie van hun club botvierden op de eretribune van het Haagse Zuiderparkstadion. De vlam sloeg in de pan na de ne derlaag tegen Haarlem op zater dag 3 april. De tribune werd ge heel in as gelegd. Uit de verkla ringen die gisteren voor de recht bank werden afgelegd, bleek dat het al maanden smeulde in sup- porterskringen van de Haagse voetbalclub. Meteen na de teleurstellend verlo pen wedstrijd (uitslag: 1-4) richt te de agressie van de supporters zich op de bestuurskamer van de club, waarvan de ruiten werden ingegooid. Even later was een bouwkeet van de gemeente aan de beurt, die in brand werd ge stoken. Sluitstuk vormde de brandstichting van de eretribune in het holst van de nacht. De tri bune ging geheel in vlammen op. De schade voor de gemeente werd enkele dagen later begroot op 1.4 miljoen gulden. Gisteren moesten vijf Hagenaars. 19 tot 25 jaar oud, voor de Haagse rechtbank uitleggen, waarom zij hun woede en agressie zo de vrije loop hadden gelaten. De vijf had den zich na de gebeurtenissen bij de bestuurskamer en de bouw keet in een café laten vollopen met bier. Uren later staken ze de brand in de tribune met behulp van twee emmertjes benzine. Wie er in het café voor het eerst op het idee was gekomen kon niemand meer zeggen. De officier van justitie gewaagde gisteren van een „dieptepunt in supporterstrouw". Hij vond het onbegrijpelijk dat de supporters zich hebben gekeerd tegen zaken die hen lief zijn. De advocaten van de verdachten plaatsten nauwelijks vraagte kens bij de door de officier aan gevoerde bewijslast. Twee van hen legden de nadruk op de sfeer die de laatste maanden rond de club hing. Geruchten over brandstichting in het stadion de den al maanden de ronde, zodat de vijf die het uiteindelijk uit voerden eigenlijk niet meer dan toevallige exponenten waren van de heersende sfeer, zo stelden de advocaten. Uitspraak volgt 12 augustus. en- DEN HAAG (GPD) - Vanuit de ambtenarenorganisaties wordt met stiptheidsacties en staking gedreigd na het mislukken van het overleg over de arbeidsvoorwaar den van het overheidspersoneel. Het overleg met mi nister Rood (binnenlandse zaken) liep gisteravond, na tien uur vergaderen, vast. Minister Rood zal nu op korte ter mijn eenzijdig de arbeidsvoor waarden vaststellen. Hij sprak niet tegen dat hij daarbij zal tor nen aan het tot dusver gevoerde trendbeleid; in dat systeem lo pen de salarissen van de ambte naren gelijk op met de loonont- wikkeling in het bedrijfsleven. Breekpunt werd ten slotte de ^ie kwestie van de werkgelegen- Trr heid. De minister zei de centrales op dat punt onmogelijk tege moet te kunnen komen. Hij zou )en anders in conflict zijn gekomen met het uitgangspunt van het ka- j®" binet dat onder meer door een ia' korting op de ambtenarensalaris- I sen een beperking van de over- heidsuitgaven moet worden be reikt. De korting zou 1 procent moeten ff bedragen. De bonden eisen dat Dde opbrengst daarvan (dit jaar naar schatting 330, volgend jaar 660 miljoen gulden) ten volle wordt besteed aan het scheppen van banert. De minister zei daar aan niet te kunnen beginnen, omdat hij daarmee al het geld e ver- weer kwijt zou zijn. htingln de voorstellen van de minister kvan zou 100 miljoen gulden van de ft een korting worden gestoken in de bouw van vooral overheidsge- ingen bouwen ten einde de werkgele- eind genheid in de bouwnijverheid te n zijn bevorderen. Voorts zou 100 mil- joen worden gebruikt om (lager) overheidspersoneel, dat het nog beleg met 22 vakantiedagen moet stel- VLISSINGEN (ANP) - De politie van Vlissingen heeft gisteren de 21-jarige Middelburger F.S. aan gehouden wegens poging tot doodslag. De man was met zijn auto tot twee keer toe met grote snelheid op drie jongelui ingere den. De politie ontdekte dat na dat agenten S. hadden aangehou den, omdat hij met zijn auto als een wilde door Vlissingen aan het rijden was. S. bleek onder in- vloed van sterke drank, and-Terwijl S. op het politiebureau het werd verhoord, kwamen de drie jongelui daar aangifte doen. Ze ber6 hadden zich het leven tot twee 11nu keer toe kunnen redden met een i het noodsprong in de bosjes naast de huis weg. Argument van de dader: „ik dacht met meisjes te doen te heb ben". alja- oekt- [hter WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde ^Eindhoven ■Den Helder Rotterdam ■Twente Vlissingen |Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg licht bew. - 17 licht bew. 28 15 0 licht bew. 27 15 0 onbewolkt 28 15 0 half bew. 27 16 4 licht bew. 21 18 0 licht bew. 28 16 0 onbewolkt 27 15 0 licht bew. 26 17 0 half bew. 26 16 0 zwaar bew. 23 12 0 licht bew. 29 23 0 licht bew. 27 19 0 onbewolkt 28 14 0 zwaar bew. 23 15 9 zwaar bew. 25 Mallorca München Nice Oslo Parijs :ub- Stockholm via- Wenen erd 5ürjcll Casa Blanca Istanbul Las Palmas onbewolkt 23 12 half bew. 27 12 zwaar bew. 27 15 onbewolkt 25 14 licht bew. 25 16 geheel bew. 25 16 licht bew. 24 14 half bew. 26 18 zwaar bew. 28 16 onbewolkt 30 16 half bew. 32 25 onbewolkt 24 12 zwaar bew. 28 23 geheel bew. 27 17 geheel bew. 25 17 licht bew. 31 20 onbewolkt 31 20 licht bew. - 12 onbewolkt 26 12 zwaar bew. 25 13 zwaar bew. 25 18 licht bew. 28 20 licht bew. 26 21 onbewolkt 44 24 len, een dag vakantie erbij te ge ven. Ook dat zou enige nieuwe werkgelegenheid scheppen. Voor het verlagen van de VUT- leeftijd naar 61 jaar zou vervol gens nog eens 35 miljoen nodig zijn. Ten slotte zou er 20 miljoen beschikbaar zijn voor andere maatregelen, waarvoor de amb- tenarencentrales ideeën konden aandragen. Aan de rest zou men echter niet kunnen komen; daar in moest de ombuiging, de bezui niging zitten. De bonden wensen de voorstellen niet te accepteren; zij houden vast aan hun eis dat het geld voor de volle honderd procent in de werkgelegenheid zou worden ge stopt. Er zijn nog meer voorstellen waar de bonden het niet mee eens zijn. Zo wil de minister de wachtgeld regeling voor ambtenaren aan passen aan de regelingen in het bedrijfsleven. De bonden vrezen een ontslaggolf onder het over heidspersoneel, omdat het ont slaan van een ambtenaar veel eenvoudiger en goedkoper zou worden. Minder moeite zouden de bonden hebben met een inhouding van 0,9 tot 1,9 procent om daarmee in de ambtenarensalarissen het ver lies te laten doorwerken dat werknemers in het bedrijfsleven lijden door de hogere sociale pre mies die ze sinds 1 juli te betalen hebben. Mr. Rood zei na het afbreken van het overleg zeer teleurgesteld te zijn. In het bijzonder had het hem teleurgesteld dat de bonden niet bereid waren gebleken ver antwoordelijkheid mee te dragen nu er ingeleverd moet worden. De bonden verwijten de minister, die namens de regering als werk gever van het overheidsperso neel optreedt, dat zijn voorstel len uiteindelijk „toch een dictaat gebleken zijn". Zij wensen dat niet langer over hun kant te laten gaan. Politie "Wij moeten afstappen van de ge dachte datje problemen kunt op lossen door steeds weer een nieuw blik agenten open te trek ken". Dat zei minister Rood (D'66) van binnenlandse zaken gisteren na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad. Rood betoogde dat de bevriezing van de sterkte van de politie korpsen uitsluitend de vier grote gemeenten - Amsterdam, Den Haag en Utrecht - zal treffen. De politiekorpsen kunnen dat op vangen door agenten van achter hun bureau weg te halen en de straat op te sturen, zo meent de minister. De commissie-Frielink heeft daarvoor met betrekking tot het Amsterdamse politie korps al zo'n honderd aanbeve lingen gedaan. ZANDVOORT/TEXEL (GPD/ ANP) - De "levensgevaarlij ke orka" die de afgelopen da gen op verschillende plaatsen langs de kust door badgasten werd waargenomen, blijkt een onschuldige witsnuitdol- fijn te zijn. Het dier spoelde gisteren ziek en uitgeput aan op het strand van Zandvoort. Daar ontfermde dolfijnen trainer Jan Slotemaker van het Zandvoortse Dolfirama zich over het beest. Met onder meer een boot van de reddingsbrigade werd de witsnuitdolfijn naar de kust opgejaagd. Met vereende krachten werd de dolfijn op een draagbaar getild en met een jeep van de strandpolitie in allerijl naar het bassin van het Dolfirama gebracht. Daar kreeg het dier een pen- cilline-injectie. Nep-orka Bij de foto: Onder badgasten op het eiland Texel ontstond gis termiddag verwarring na de ontdekking van een grote inktzwarte vin op enkele hon derden meters uit de kust. De reddingsbrigade die er met een op af ging, trof echter (jeen levende orka aan, maar een verzwaard vlot met daar op een één meter hoge vin van triplex. DEN HAAG (GPD) - Het onder zoekscentrum TNO zal de over heid aanraden het gebruik van het CS-traangas te verbieden. Deze conclusie kan worden ge trokken uit een nog niet gepubli ceerd rapport van TNO aan de ministers Rood (binnenlandse zaken). De Ruiter (justitie) en Van Mierlo (defensie), dat van daag aan de bewindslieden is overhandigd. In een tussenrapport heeft TNO- onderzoeker Elskamp minister Rood gevraagd het gebruik van het CS-gas in ieder geval op te schorten tot het verschijnen van het eindrapport. Een Ameri kaans onderzoek op muizen had uitgewezen dat deze dieren overleden, nadat zij drie dagen aan het gas waren blootgesteld. Minister Rood heeft toen de onge bruikelijke stap gezet om de on derzoeker persoonlijk te bellen. De bewindsman moest de Twee de Kamer zijn beleid wat betreft het CS-gas bekend maken en hij wilde weten wat hy met die 'dooie muizen' aan moest De minister is echter niet over tuigd door de argumenten tegen het gas en hij heeft geen verbod uitgevaardigd. De resultaten van Papierfabriek in as gelegd UGCHELEN (ANP) - Een felle uitslaande brand heeft gisteren een opslagloods van de papierfa briek Van Houten en Palm in Ugchelen (gemeente Apeldoorn) in as gelegd. De schade bedraagt ruim 250.000 gulden. De brand is vermoedelijk door kortsluiting ontstaan. Door de brand treedt geen produktiever- lies op, aldus de bedrijfsleiding. Op het moment van het uitbre ken van de brand werd er in de loods gewerkt, zodat snel met blussingswerkzaamheden kon worden begonnen. het Amerikaanse onderzoek wa ren niet voldoende, meende de minister, omdat mensen niet continu dne dagen aan het gas worden blootgesteld. TNO is inmiddels klaar met het li teratuuronderzoek naar de ge volgen van CS-gas, dat door de politie onder meer bij de onlus ten bfj Dodewaard en de krakers rellen in Amsterdam en Nijme gen is gebruikt. De mening van de wetenschappelijke onderzoe kers is in de tussentijd niet ver anderd. De strekking van het rapport is dat de overheid moet af zien van het gebruik van traan gas. ZUTPHEN (ANP) - Tuinder J.R uit Steenderen, die in juni per advertentie in een plaatselijk blad vroeg om "Hollanders" voor de aardbeienpluk. zal worden vervolgd wegens discriminatie. Volgens de Zutphense officier van justitie mr. P. Cremers loopt R. de kans gestraft te worden met maximaal 1 maand cel of 10.000 gulden boete. De tuinder zal volgens Cremers overigens uitsluitend op basis van de tekst van de advertentie worden vervolgd, en niet voor uitlatingen die hij naar aan lei ding van die annonce later deed in enkele regionale kranten. R. Liet toen onder meer weten al leen Hollanders te willen, omdat buitenlanders hem naar zijn zeg gen alleen begrijpen als het om uitbetalen gaat. Bovendien pluk ken buitenlanders volgens de tuinder alleen de dikste aard beien om zo snel mogelijk hun mandje vol te hebben. UTRECHT (ANP) - Minister De Boer (erm) wil dras tisch bezuinigen op ar beidsplaatsen in de be jaardenzorg. Volgens de vakbond Abva/Kabo gaat het om 600 arbeidsplaat- sen' Verder komen onder meer 400 mensen op straat te staan door de sluiting van een aantal kinderte huizen, schoolinternaten, crisiscentra en door bezui nigingen in de thuislozen- zorg. Door deze besnoeiin gen staan in totaal 1500 ar beidsplaatsen op het spel volgens de Abva/Kabo. Abva/Kabo-voorzitter Muller noemt dit in strijd met alle ge maakte afspraken. Zonder, zoals beloofd, een studie naar de nood zakelijke omvang van het perso neelsbestand in bejaardentehui zen af te wachten, slaat het mi nisterie 'met de natte vinger' aan het bezuinigen volgens de bond. Volgens een woordvoerster van het ministerie van erm zullen de bezuinigingen inderdaad banen verlies opleveren. Het door de bond genoemde aantal van 1500 wordt echter bestreden. Volgens het ministerie gaat het in totaal om 300 banen die zullen verdwij nen. Dat de Abva/Kabo komt op een verlies van 600 arbeidsplaat sen in de bejaardenzorg is vol gens het ministerie 'een kwestie van interpretatie'. De oorspronkelijke plannen waren i de bejaardentehuizen 600 banen te scheppen. Mi nister De Boer heeft dit aantal te- rugebracht tot 200, 600 minder dan eerst de bedoeling was. Het stopzetten van subsidie aan een aantal kindertehuizen gaat vol gens het ministerie 150 personen hun baan kosten. De bond gaat hier uit van ongeveer 400 perso nen. De schatting van Abva/Ka bo dat minstens 120 arbeids plaatsen wegvallen doordat de rijksbijdrage maatschappelijke dienstverlening met 8 miljoen omlaag gaat, noemt het ministe rie 'een goede schatting'. Ten slotte zullen volgens het ministe rie bij crisiscentra 25 arbeids plaatsen verdwijnen, evenals bij de thuislozenzorg. De bond vreest in deze sector een verlies van 380 banen. Minister De Boer (erm) ENSCHEDE (ANP) - De mobiele eenheid van de Enschedese poli tie is gisternacht opgetreden te gen groepen mensen, die ernsti ge ongeregeldheden veroorzaak- PIETERBUREN - Door het warme weilanden voldoende gedroogd. Met i de oogst binnen te halen. van de laatste dagen is overal in het land het gemaaide gras op de i macht werken de boeren, zoals hier in het Groningse Pieterburen om ten op de parkeerplaats van een winkelbedrijf aan de Gronause- straat in Enschede. Vijf mensen zijn wegens openlijke geweldple ging gearresteerd. Op het parkeerterrein wordt op warme zomeravonden dikwijls gecrossed met sloopauto's, die naderhand in brand worden ge stoken. Dit spektakel trekt altijd vele honderden toeschouwers. De politie heeft steeds grote moeite de zaak aan te pakken, omdat grote groepen zich tegen haar keren. Gisteravond laat werd er ook weer met stenen en flessen naar poli tie en voorbijgangers gegooid. Bovendien moest een politic au to het ontgelden. Tegen half twee vanmorgen liep de zaak dusda nig uit de hand. dat de leiding Minister Nypels regeert het land DEN HAAG (GPD) - Minister Ny pels (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) regeert volgen de week ons land. Hij is de enige minister, die die week aanwezig is. Hij behartigt namens alle an dere bewindslieden de lopende zaken. Elke zomer doet zich wel een der gelijke situatie voor, omdat ook de ministers na het opstellen van de hoofdlijnen van de begroting van een vakantie willen genie ten. De 'alleenheerschappij' van minis ter Nypels duurt overigens slechts een week. van de Enschedese politie be sloot de ME in te zetten. Dit gebeurde nadat een groep vijf ruiten van de slijterij van het winkelbedrijf had ingegooid en bezig was de winkel te plunde ren. Een flinke voorraad drank werd meegenomen, terwijl ook een grote partij op de parkeer plaats stuk werd gegooid. ROTTERDAM (ANP) - In de Oude Maas ter hoogte van de Zalm plaat heeft de Rotterdamse po litie gisteren het lijk aangetrof fen van een onbekende man. Volgens de politie is de man 30 k 40 jaar oud en is hij waarschijn lijk al twee weken dood. Opval lende kenmerken zijn vele ta toeëringen op beide armen. Op de linkerarm staat de afbeel ding van een reddingsboei met anker met daarin geschreven "Rotterdam MS". Op de rechte rarm een esculaap met de naam Joke en een hart met de naam Dini. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Spoorwegen en het open baar stads- en streekvervoer hoe ven niet in te leveren, ook niet bij de komende rijksbegroting. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en water staat „ligt het openbaar vervoer zowel in het kabinet als in de Tweede Kamer zo gevoelig, dat er geen plannen zijn om in die sector te bezuinigen of de subsi dies te verkleinen." De vervoersbedrijven is wel te ver staan gegeven dat zij niets meer mogen uitgeven dan strikt nood zakelijk is. maar naar het zich thans laat aanzien is er ook geen kans dat amper benutte verbin dingen opgeheven hoeven te worden Dc enige mogelijkheid om de te korten van het openbaar vervoer te verkleinen, zou een drastische verhoging van de tarieven zijn. Maar volgens verkeer en water staat is dat op het ogenblik niet de bedoeling Wel zal in het na jaar de gebruikelijke tariefsver hoging komen, die gelijke tred moet houden met de gestegen kosten van levensonderhoud. Voor 1962 nee ft verkeer en water staat een bedrag van 2,63 miljard gulden op de begroting staan ter compensatie van de exploitatie tekorten in die sector. Hiervan is 1,047 miljard voor het stadsver voer. 567 miljoen voor het streek vervoer, 824 miljoen voor het personenvervoer per trein en 191 miljoen voor het goederenver voer per trein.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7