Relatie VS -India verbeterd Dag vol overleg in Beiroet 1 C Irak wil top niet-gebonden landen ondanks oorlog Polisario blijft gedeeltelijk weg van OAE-top Ghandi mag in Frankrijk splijtstof kopen Bestand in Namibië ophanden Weer rellen in Toxteth "Nederlandse Unifiller spioneerde voor de PLO" Betrekkelijke rust in belegerde stad Doden regeringsleger El Salvador Toch nog problemen B NAVO: versoepeling °s Polen onvoldoende Drie doden bij vliegtuigbotsing 5 Zes doden bij busongeluk PAGINA 6 BAGDAD (Reuter/ANP) - De vlag gen hangen al uit in Bagdad. Ze dienen ter verwelkoming van de lidstaten van de beweging der niet-gebonden landen. Irak staat erop dat de zevende topconfe rentie van de organisatie van 6 tot 10 september in Bagdad bij eenkomt. Dat is zo afgesproken en moet doorgaan, oorlog of geen oorlog, zo luidt de nadrukkelijke wens van de Irakese president Saddam Hoessein. Dit maakte hij gisteren nog bekend in een in terview met het Franse dagblad "Le Monde". Kleurrijke vlaggen wapperen in dikke wolken stof die afkomstig zijn van bouwvakkers, die probe ren vijf nieuwe luxe hotels en een complex villa's voor septem Buitenland ber te voltooien. Als gastheer van de 90 of meer delegaties en als nieuwe voorzitter van de organi satie, wil Saddam Hoessein alles doen om een goede indruk te ma ken. De Irakese pers. radio en televisie maken dagelijks met veel bom bast gewag van grote overwin ningen op het invasieleger van Iran. dat op 13 juli met de opera tie "Ramadan" een opmars be gon naar de belangrijke haven stad Basra. Buitenlandse militai re experts zijn het erover eens dat Irak door zijn betere bewape ning in staat is geweest de vier Iraanse aanvallen sinds 13 juli af te slaan. Er is echter nog steeds geen uitzicht op een spoedige beëindiging van de nu al 22 maanden durende Golf-oorlog. Diplomatieke zegslieden gelo ven dat veel leiders van niet-ge- bonden landen ervan zullen af zien een conferentie te bezoeken die binnen het bereik ligt van Iraanse luchtaanvallen, zoals vo rige week nog eens gedemon streerd werd door een luchtaan val van Iraanse Phantom-straal- jagers op Bagdad. Bovendien heeft de voorzitter van het Iraan se parlement, Rafsandjani, de niet-gebonden landen gisteren gewaarschuwd niet in Bagdad bijeen te komen, omdat het geen veilig conferentie-oord is. Voor Irak betekent de top een in ternationaal eerbewijs waarmee het regime van Saddam Hoes sein zijn prestige kan opvijzelen. De socialistische, pan-Arabische Baath-(verrijzenis) partij, die sinds juli 1968 de alleenheer schappij voert in Irak, kan een dergelijk eerbetoon best gebrui ken. De agressie-oorlog tegen het veel zwakker geachte Iran van ajatollah Chomeini en de smade lijke terugtocht na 20 maanden oorlog, hebben geen gunstige in vloed gehad op het beeld dat men van Irak had. (Van onze correspondent Maarten Huygen) WASHINGTON - Op de eerste dag van haar bezoek aan de VS kreeg de Indiase minister-president Indira Ghandi gisteren een nucleair snoepje aangeboden. President Reagan is ermee akkoord gegaan dat Frankrijk in plaats van Amerika splijtstoffen levert voor de Indiase reactor in Tarapur. Met deze stap probeert Amerika zijn relatie met India te verbete ren en omzeilt tevens zijn eigen wetgeving op het gebied van uit voer van splijtstoffen naar lan den die niet het non-proliferatie verdrag (het verdrag doet ver spreiding van kernwapens te gengaat) hebben ondertekend. De betrekkingen tussen India en de VS waren achteruit gehold door Amerikaanse militaire steun aan India's aartsvijand Pa kistan en door moeilijkheden met de levering van splijtstoffen aan India. Frankrijk mag nu het vuile werk opknappen, maar heeft wel Amerikaanse toestem ming nodig om de splijtstof ver der op te werken. Door zijn nucleaire tolerantie en misschien zijn charmes heeft president reagan heeft een veel betere betrekking met Indira Ghandi dan zijn voorganger Car ter. Tijdens de wereldtop eind vorig jaar in het Mexicaanse Can- cun hadden beiden een goede verstandhouding. Jimmy Carter was ontstemd over het feit dat India nauwelijks reageerde op de JOHANNESBURG (Reuter) - De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Roelof Botha, heeft gisteren in Windhoek (Na mibië) gezegd dat er naar wordt gestreefd op 15 augustus een staak-het-vuren in Namibië te la ten ingaan. In dit door Zuid-Afri- ka bestuurde gebied zijn Zuid afrikaanse troepen en strijders van de Swapo. die streeft naar onafhankelijkheid van Namibië, al 16 jaar in een guerrilla verwik keld. Minister Botha heeft in Namibië besprekingen gevoerd met de leiders van de zogenoemde inter ne partijen. Naar verluidt heb ben -alle partijen die betrokken zijn bij een regeling voor Nami bië aarzelend ingestemd met de streefdatum van 15 augustus. Hierop zou een proeftijd van een maand volgen en daarna zou er een VN-maeht komen om toe zicht te houden op het bestand en op verkiezingen voor een grondwetgevende assemblee, die ongeveer zeven maanden la ter gehouden zouden moeten worden. Botha bevestigde wel dat de streef datum bestaat, maar zei dat er eerst enkele belangrijke punten geregeld moeten worden, voor dat er een definitieve beslissing valt. Uit eerdere verklaringen blijkt duidelijk dat voor Zuid- Afnka vooral de aanwezigheid van Cubaanse troepen in Nami bië een omstreden punt is. L»e aanwezigheid van de Cubanen is niet het enige punt waarover nog gesproken moet worden. Bo tha zei dat er ook nog over wordt gepraat hoe de onpartijdigheid van de VN moet worden gega randeerd Zuid Afrika heeft de VN herhaaldelijk van partijdig heid beschuldigd. Russische invasie in Afghanis tan. Nu heeft mevrouw Ghandi deze in indirecte bewoordingen veroordeeld, tot grote tevreden heid van Reagan. Natuurlijk blijft mevrouw Ghandi goede vriendjes met de Sowjet- Unie. „Het feit dat India meer dan één vriend heeft, is bekend, net zoals de Verenigde Staten meer dan een vriend hebben", al dus een Indiase woordvoerder. Amerika levert F 16-straaljagcrs en andere superwapens aan Pakis tan. India maakt zich zorgen dat die wapens niet als verdediging tegen de Sowjets, maar tegen In dia worden gebruikt. India heeft nog een ruime militaire over macht, maar de leveranties zyn nog steeds een grote twistappel. „We hebben India proberen ge rust te stellen, dat de wapens uit sluitend voor verdediging be doeld zijn', aldus een Ameri kaanse zegsman. Want die ge ruststelling telt niet zwaar, zo blijkt uit de lauwe Amerikaanse reactie op de Israëlische inval in Libanon. Mevrouw Ghandi hoopt met haar bezoek ook belangstelling van Amerikaanse investeerders op te wekken voor haar land. In een toespraak in New York moedig de ze zakenlieden aan om meer met Indiasche bedrijven te gaan samenwerken. Als blijk van haar waardering voor Amerikaanse produkten kocht ze enkele jur ken en wat mascara in het verfijnde modehuis Bonwit's. LIVERPOOL (UPI/DPA) - In Tox teth, een stadswijk van Liver pool die vorig jaar het toneel was van ernstige ongeregeldheden, hebben zich gisteren voor de tweede maal binnen enkele da gen opnieuw onlusten voorge daan. Enkele honderden jonge ren onthaalden de politie en de brandweer op een regen van ste nen. Kort voordien hadden de relschoppers een huis in brand gestoken. Zij gooiden voorts au to's omver en staken er enkele in brand. De politie, die op de ongeregeldhe den voorbereid was. joeg de jon gelui met charges uiteen. De Indiase vremier Indira Ghandi kreeg gisteren van de Amerikaanse president en diens vrouw Nancy een officieel diner aangeboden op het Witte Huis. (Van onze correspondente Inez Polak) JERUZALEM - De Israëlische opperbevelhebber, Rafael Ei- tan, heeft Unifil ervan be schuldigd geheime informa tie over het Israëlische leger aan de PLO te hebben over gebracht. In een brief aan Unifil-commandant Callag- han schrijft Eitan dat deze beschuldigingen gebaseerd zijn op ondervragingen van Palestijnen en documenten die Israel bij de invasie in Li banon heeft gevonden. Eitan verwijt Unifil nauwe samen werking met de PLO op het gebied van het verstrekken van geheime informatie. In een van de documenten die gisteren door de legerautori- teiten bekend werden ge maakt, staat ook een Neder landse Unifilsoldaat met na me genoemd. Het document van het Palestijnse Front voor de Bevrijding van Pale stina, gedateerd 15 juli 1979, luidt als volgt: „Een Neder landse eerste-luitenant van het internationale politie korps. Rabi (SIC), vertelde ons dat Israël troepen gesta- Volgens Israël: tioneerd heeft op de heuvels van Daher al Biadha. De strijdkracht bestaat uit naar schatting 900 man en be schikt over om en nabij acht helikopters. Het internatio nale politiekorps is de toe gang tot het gebied ontzegd" Volgens een Israëlische leger- woordvoerder is de mate van betrouwbaarheid van het rapport groot. De naam Rabi is naar alle waarschijnlijk heid een codenaam en voor de letters SIC heeft hij geen verklaring. Onderzoeken bij het Nederlandse ministerie van defensie hebben tot nu toe uitgewezen dat er geen soldaat onder de naam Rabi in Libanon heeft gediend. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van defensie zei dat de heuvels van Daher al Biadha niet in het door Nederlandse Unifil- lers gecontroleerde gebied liggen. Overigens lijkt de informatie van bovenstaand rapport weinig betekenisvol en gaat het hier zeker niet om gehei- me-dienstrapporten, maar om algemene kennis die ie dere waarnemer in het ge bied kan vergaren. Deson danks heeft de Israëlische opperbevelhebber deze zaak aangegrepen, waardoor de neutrale positie van Unifil in het geding komt. Volgens Is raël hebben Unifil-soldaten regelmatig voor geld infor matie en kaarten van Israël en het gebied van militie-lei der Haddad aan de PLO ver kocht. (Van onze correspondente Inez Polak) JERUZALEM - De PLO heefl zich tijdens besprekingen met het Co mité voor Libanon van de Arabi sche Liga in de Saoedische stad Jedda gisteravond akkoord ver klaard met een zes punten tel lend actieprogramma. Het woensdagavond van kracht ge worden bestand in Beiroet heeft 14 uur .geduurd en werd daarna regelmatig onderbroken door plaatselijke beschietingen. Over het algemeen bleef het gisteren Het optimisme van de Amerikaan se bemiddelaar Philips Habib, die woensdag zei binnen 48 uur van de PLO een verklaring los te zullen krijgen dat zij bereid zijn Beiroet te verlaten, leek gisteren niet geheel gerechtvaardigd. Ter wijl Israël onverminderd bleef vasthouden aan de eis dat de Pa lestijnen Beiroet verlaten, deelde PLO-leider Arafat in de beleger de Libanese hoofdstad mee dat SAN SALVADOR/WASHING TON (Reuter/UPI) - Linkse guer rillastrijders in El Salvador heb ben tien regeringssoldaten ge dood en nog eens tien verwond bij botsingen met een tweedui zend man sterke troepenmacht, die werd gesteund door vliegtui gen en helikopters. Dat hebben Salvadonaanse legerfunctiona- rissen gisteren bekendgemaakt A-37 vliegtuigen en helikopters van Amerikaanse makelij voer den voor de vijfde achtereenvol gende dag bombardementen uit op posities van de guerrillatroe pen en voerden troepen aan, al dus legerofficieren. Tweedui zend man van het door de VS ge trainde Atlacatl en Belloso batal jon namen deel aan het offensief tachtig kilometer ten zuidoosten van San Salvador. De operatie is bedoeld om de heuvels langs de weg te ontdoen van jftierrillapo- sities. De kustweg is een van de twee wegen die San Salvador verbindt met het oosten van het land. Salvadonaanse regeringsfunctio narissen toonden zich gisteren opgelucht na de verzekering van president Reagan dat met de mensenrechten en hervormin gen in El Salvador vorderingen worden gemaakt. Een regerings woordvoerder verklaarde dat de hulp, die nog door het Ameri kaanse Congres moet worden goedgekeurd, van "essentieel be lang" is. Dc Salvadoriaanse president Magana zei in een eerste reactie, dat de economie van het land. zwaar getroffen door de guerrilla en de dalende koffieprijzen, bin nen twee jaar onafhankelijk kan worden van Amerikaanse hulp. hij hier helemaal niet over wilde praten. Anderzijds gonsde het toch al van de berichten in Beiroet over vor deringen in de besprekingen tus sen Arafat en de Libanese lei ders. Zeker nadat de Amerikaan se onderminister van buiten landse zaken Veliotis woensdag in het Huis van Afgevaardigden verklaarde dat Arafat de Libane se regering enige tijd geleden schriftelijk beloofd heeft 'onder bepaalde voorwaarden' Libanon te zullen verlaten. Punten In Jedda is de PLO akkoord ge gaan met de volgende zes punten als voorwaarden voor vertrek uit Beiroet: strikte naleving van het bestand in Beiroet; de PLO trekt zijn troepen terug uit Beiroet on der voorwaarde dat zowel hun veiligheid als die van de Palestij nen in de kampen wordt gega randeerd; de Israëli's dienen de blokkade van Beiroet en buiten wijken op te heffen en zich terug te trekken; de Libanese regering stelt alles in het werk om de vei ligheid van de inwoners van Bei roet en buitenwijken te verzeke ren; de veiligheid in Beiroet en buitenwijken moet worden gega randeerd door een internationale vredesmacht; de Arabische lan den ondernemen politieke actie die ertoe moet leiden dat de VN- resoluties 508 en 509 (staakt-het- vuren en Israëlische terugtrek king uit Libanon) kunnen wor den uitgevoerd. Libanon blijft bij zijn eis dat alle Palestijnse strijdkrachten uit Beiroet vertrekken, terwijl de PLO eraan vasthoudt dat een deel van de Palestijnen in Bei roet zal blijven. Tijdens de ontmoeting van minis ters van buitenlandse zaken van de Arabische Liga zal eveneens het lot worden bepaald van de Syrische troepenmacht in Liba non. De geheel uit Syrische troe pen bestaande Arabische vredes macht is daarheen gestuurd na de Libanese burgeroorlog om de rust in Libanon te handhaven. Syrië heeft tot nu toe het verzoek van de Libanese regering om zijn troepen terug te trekken naast zich neergelegd, omdat volgens Syrië de Libanese regering in de huidige omstandigheden niet in staat is onafhankelijke beslissin gen te nemen. Bovendien kan volgens Syrië alleen de op drachtgever, de Arabische Liga. de opdracht weer intrekken. Li banon gaat ervan uit dat de Ara bische Liga aan het verzoek van de Libanese regering gehoor zal geven. J)EN TRIPOLI/NAIROBI (AFP/DPA/Reuter) - Er lijkt weing kans op, dat de conferentie van minters van buitenlandse zaken van de OAE-lidstaten in Tripoli, die al maandag had moeten beginnen, op korte termijn in de Libische hoofdstad aanvangt. De oorzaak is, dat er nog steeds onvoldoende delegaties aanwezig zijn om tot besluitvorming te kunnen overgaan. De ministersconferen tie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid stelt traditiege trouw een agenda op voor de topontmoeting van staatshoofden en regeringsleiders. Deze zou op 5 augustus moeten beginnen. Het is in de 19-jarige geschiedenis van de OAE niet eerder voor gekomen, dat de ministers van buitenlandse zaken niet konden vergaderen omdat het quorum niet aanwezig was. De delegatie van het Polisario-front, dat met Marokko al jaren strijd levert om het bezit van de westelijke Sahara, waar men grote fosfaatvoorraden vermoedt, deed gisteren een flinke con cessie: de Arabisch-democratische republiek Sahara (SADR) praat mee op de ministersconferentie maar neemt niet deel aan de topconferentie van staatshoofden en regeringsleiders, die van 5 tot 8 augustus zou duren. In de Libische hoofdstad zijn 36 delegaties aanwezig, terwijl het quorum ligt op 34. Zes ervan weigeren echter aan enige zitting mee te doen waar de SADR aanwezig is. De minister van buiten landse zaken van Kenia, dat als voorzitter van de OAE fungeert, heeft gezegd dat er nog een delegatie ontbreekt voor het quo rum. Maar Tunesië en Djibouti, die beide tegen deelname door de SADR zijn, hebben hun koffers reeds gepakt of staan op het punt dat te doen. De meerderheid van de landen die wel aanwe zig zijn, steunt de aanspraak van het Polisario-front op een eigen zetel. De SADR werd in februari, door een spontaan initiatief van de Togolese secretaris-generaal, toegelaten als 51e lid van de OAE. Waarnemers in de Libische hoofdstad beschouwen de concessie van het Polisario-front als een aanzienlijke diplomatieke over winning van Marokko, dat de westelijke Sahara bezette nadat Spanje het gebied in 1976 had verlaten. Onder de landen die helemaal geep delegatie naar Tripoli hebben gestuurd, zijn er verscheidene dié op slechte voet staan met ma joor Gaddafi, die na de topconferentie het voorzitterschap van de OAE overneemt van president Daniel Arap Moi van Kenia. O BRUSSEL (Reuter/DPA) - De NAVO heeft gisteren verklaard dat de ver- v, zachting van de staat van beleg in Polen een stap in de goede richtingln betekent, maar nog niet voldoende is voor wijziging van de politiek van z> het Atlantisch bondgenootschap ten aanzien van Polen, zo heeft een k NAVO-woordvoerder meegedeeld. b De NAVO-landen hadden in januari gezegd dat de normale betrekkingen b met Polen pas zouden kunnen worden hersteld wanneer er een eind g zou zijn gemaakt aan de staat van beleg, alle gedetineerden zouden zijn b vrijgelaten en de dialoog tussen de kerk, de staat en de vrije vakbewe- j< ging weer zou zijn hervat. o Generaal Jaruzelski had vorige week meegedeeld dat de staat van beleg n eind dit jaar zou kunnen worden opgeheven, maar dat de regering dan speciale bevoegdheden voor bewaring van de nationale stabiliteit zou—~ krijgen. De NAVO-woordvoerder zei dat de bondgenoten de voortzetting van de A staat van beleg en het ontbreken van overleg met kerk en SohdariteiU* betreuren. Hij zei dat er veel van zal afhangen of alle nu aangekondigde maatregelen^ inderdaad worden uitgevoerd. -I- -I West-Duitsland: VL h MAINZ (DPA) - Een Canadese straaljager en een sportvliegtuig met twee v Amerikanen aan boord zijn gisteren bij Ludwigshafen in Rijnland-xer Palts met elkaar in botsing gekomen en brandend neergestort op het v dorp Grossniedesheim. Drie personen zijn gedood en vier gewond. j( De piloot van de Canadese straaljager uit Lalir in Baden-Württemberg h kon zich met zijn schietstoel in veiligheid stellen. Voorzover men nu heeft kunnen vaststellen zijn de doden de twee inzittenden van het n sportvliegtuigje en een man die dood lag tussen de resten van zijn huis v in Grossniedesheim. d Het terrein van het ongeluk werd afgezet en Westduitse en Amerikaanse b deskundigen gingen op zoek naar een "radioactief deel van de straalja ger", waarbij het echter niet zou gaan om kernspringstof. Men zoekt— ook naar de 350 20mm patronen die zich aan boord van de Starfighter bevonden. 4 "W De inzittenden van het sportvliegtuig bleken later Duitsers en geen Ame rikanen te zijn geweest. De verwarring hierover was ontstaan doordat het toestelletje Amerikaanse kentekenen had. De op de grond gedode Duitse burger is een 19-jarige man die net van zijn werk was thuisgekomen. NEWPORT (DPA/AFP) - Zes mensen hebben gisteren in het zuiden van Wales het leven verloren en twaalf anderen zijn gewond toen de dub beldeksbus waarin zij zaten met grote snelheid onder een te laag via duct reed. Het bovendeel van de bus, waarin de slachtoffers zaten, werd er geheel afgescheurd. De chauffeur kreeg een ernstige shock. Volgens bewoners uit de omgeving is het al de vierde maal dat een bus tegen deze brug is gereden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6