^Leidse politiekorps zwaar getroffen" Het CDA en de bereidheid tot compromissen v* «Ml "Op papier lijkt het aardig Wie maakt me los ^bezuinigingen minister Rood xperiment met geld opnemen via automaat CPN/PSP gematigd positief over PvdA-ontwerp Inbraak op klaarlichte dag - Het Leidse poli tiekorps wordt zwaar wor- udeden getroffen door de be- 9.Euinigingsoperatie die is r9 aangekondigd door minis ter Rood van binnenland- "■JJke zaken. De bezuinigin- co gen in de personele en ma- Caeteriêle sfeer betekenen H^oor Leiden een verlaging iran de korpssterkte van :soe?08 naar 206, voorlopig ?een nieuwe materiaal- oitgaven en grote proble men bij de opvolging van "^personeel dat met functio- neel leeftijds-ontslag (ver vroegd pensioen) gaat. In maart van dit jaar was de sterkte van het Leidse politiekorps, dat bij het ministerie van binnen landse zaken om personele uit breiding had 'gesmeekt'al 'be vroren'. De nieuwe ministeriële plannen betekenen dat er nog eens twee formatieplaatsen moe ten worden ingeleverd. Voor extra druk op de personele uitgaven zorgt de verlaging van de zogenaamde materiële norm- vergoeding voor gemeenten, die minister Rood van 3,5 naar 2 pro cent wil terugbrengen. Een deel van deze normvergoeding wordt gebruikt om het structurele te- L 12ÏDEN Houders van een bank- |Vi$ro_ of sai afrekening kunnen J:gg» "ds enige tijd gebruik maken an geldautomaten van de Leid- rienr Spaarbank aan de Oude Rijn. preeet gaat om een experiment. )-211 deze machines, zo schrijft de um, utsspaarbank waarvan de eidse Spaarbank een onderdeel armt, kan op een uiterst snelle ianier geld worden opgenomen, krijgt de cliënt van de een speciaal beveiligd asje uitgereikt. Deze beveili- voorkomt dat bij verlies of onbevoegden geld van Jn rekening kunnen opnemen". pwerking van de machine is be- simpel, aldus Nuts- jaarbank—woordvoerder Be Zaijen. "Het pasje waarop een stripje zit, stopt de iënt in de gleuf van de machi- Vervol6ens toetst de klant p;n geheime code in. Deze wordt ier, ?rvolgens door de automaat ;rgeleken met de code op het ts, Bisje. Hierna gaat de stalen plaat r""' 'anrij ding-vrij m, V IDEN - Politievoorlichter Gra- ekrdeiand maakte vanochtend mel- trunvg van een uniek gebeuren: de nfgelopen 24 uur is er geen enke- 24- aangifte of melding van een nanrijding bij de Leidse politie Zelfs oudere in ienst zijnde collega's kunnen 5ch niet meer heugen wanneer 8910I6 P°ütie voor het laatst een et- 3liaal 'aanrijding-vrij' is geweest. >at móg komkommertijd heten. die de machine beveiligt omhoog en komt er een scherm vrij. Nu kan de klant precies opgegeven hoeveel geld hij wil hebben en even later komt dat dan uit de automaat rollen". Het grootste voordeel van deze au tomaat laat zich makkelijk ra den: de klant kan snel geld opne men. Vooral in de piekuren is dat handig, aldus Besuijen. "En", vervolgt hij, "als dit experiment slaagt zou je de automaten zo kunnen opstellen dat men ook buiten de kantooruren geld kan opnemen". kort aan te vullen dat de post personele uitgaven vertoont. Volgens politie-woord voerder Graveland betekent dit dat het Leidse korps permanent bene den de verlaagde korpssterkte zal moeten opereren. Ook de ex tra formatieplaats die Leiden was toegezegd in het kader van de regionale voorlichting, zal niet worden bezet. Aspiranten Grote problemen ontstaan er wan neer één van de korpsleden met functioneel leeftijds-ontslag gaat. Op grond van een uit 1971 daterende regeling konden ge meentekorpsen twee jaar daar voor een aspirant aantrekken zo dat deze de politieschool kon af maken en bij het korps kon wor den ingewerkt. Zodra een korps- lid dan de dienst verliet, stond er een ingewerkte opvolger klaar. Deze regeling komt door de be- zuinigsoperatie te vervallen zo dat het twee jaar zal duren voor dat een gat, dat ontstaat wanneer iemand met leeftijds-ontslag gaat, wordt opgevuld. De korpsleiding maakt zich grote zorgen over de elf aspiranten die op dit moment voor Leiden wor den opgeleid op de politieschool. Dit 'aspiranten-elftal' zou, op grond van de regeling van 1971, voor de vervanging zorgen van de elf korpsleden die de komen de maanden met pensioen gaan. Wanneer deze grootscheepse 'wisseling van de wacht' niet doorgaat dan zal de Leidse poli tie bij haar taakuitoefening in zeer grote problemen komen, voorspelt Graveland. Een agent voor het bureau aan de Zonneveldstraat - het Leidse korps zal volgens een woordvoerder permanent beneden de verlaagde korpssterkte moeten opereren. LEIDEN Het PvdA-ontwerp voor een collegeprogramma ziet er op papier tenminste aar dig uit, maar wij vragen ons af wat er in de praktijk van terecht zal komen. Bij veel goede voor nemens en plannen ontbreekt de uitwerking en verder staat een aantal zaken haaks op de bezui nigingsnota. Dat is de gezamenlijke schriftelijke reactie van CPN en PSP op het ontwerp-programma. Als voor beeld van het ontbreken van een uitwerking noemt CPN/PSP de passage over vrouwenemancipa tie, waarin staat dat er een inte graal beleid moet worden ge voerd. Hoe zo'n beleid tot stand moet komen en welke concrete maatregelen men in gedachten heeft wordt niet vermeld, aldus CPN en PSP. Haaks op de bezuinigingsnota staat bijvoorbeeld de passage "de musea worden voor toeristen nadrukkelijk gepresenteerd", terwijl een van de voorgestelde bezuinigingen de sluiting van het molenmuseum De Valk be treft. CPN en PSP geven hiervan nog enkele voorbeelden. De pacifisten en communisten sluiten zich aan bij de kritiek van de PPR op het ontwerp wat be treft de onvolledigheid. Zij wij zen op het ontbreken van een groot aantal kernpunten: onder zoek naar het bouwen van meer woningen op dezelfde opper vlakte, onderzoek naar de moge lijkheid van een gemeenschaps bouwbedrijf, geen ontslagen door de bezuinigingen. Ook de kernpunten over de straf kortingen van de Sociale Dienst ('men mag nooit onder het be staansminimum komen'), over een samenhangend stelsel van kinderopvang en over de invoe ring van een continu-rooster op alle basisscholen ontbreken, zo constateren CPN en PSP. Het uitgangspunt van het pro gramma, dat genomen raadsbe sluiten niet opnieuw ter discus sie gesteld worden, wordt door de partijen niet onderschreven. Zij distantiëren zich ook van de uitbreiding van stadsverwar ming op de manier waartoe de gemeenteraad vorig jaar besloot. De economische functie van het Schuttersveld wordt door de PSP niet onderschreven, door de CPN wel. De CPN wil er echter geen kantoren, hotels en een ver gadercentrum. Tevreden zijn CPN en PSP onder meer over kwesties als: geen winst op de levering van gas, wa ter en licht en artsen in loon dienst Het hoofdstuk over par keren is volgens CPN en PSP on duidelijk. Zij vragen zich af of het niet subsidiëren van parkeer garages ook betekent dat er geen cent van de gemeente ingesto ken wordt; ook niet via een voor delige gronduitgifte. •*ader Fu en "Fuutje", de succesvolle loempia-boeren van de Hoogstraat. Fu's loempia's: aanleiding tot contraspionage. BEIDEN - De Leidse waren markt: domein van de bood- schappende gezelligheids mens en 'werkterrein' van de prijsbewuste consument, ook al is z'n gulden er dan j geen hele daalder meer ng waard. De Leidse waren- en a markt: schepper van tiental- c len arbeidsplaatsen. Een ffen flink bedrijf met onbewust con een grote sociale functie. De aai 'Lèidse mart': het grootste ders trefcentrum van de stad. Ie e Daar waar de Leidse 'er' rolt zek€ zoals-ie nergens rolt. i ve)e markt, Leids als de Harte- I ui brugkerk en 3 oktober en ou der dan de Zijlpoort; een zo- merrubriek waar derhalve. Vandaag deel vier over 'Fuutje', het Verre Oosten en de contra-spionage op loem- a |n. pia-gebied. 'es dagen in de week staat Fu met l°emPia's °P 'de brug', pal tegenover Wimpy. Marktopzichter Jan Bekooy noemt de 'loempiaboer' van de Hoogstraat één van de al lergrootste trekkers van de Leidse markt. De door het fa miliebedrijf Fu zelf gedraaide loempia's vinden zo gretig af- 222 trek onder de marktbezoe- kers dat een grote, in oosterse produkten gespecialiseerde, fabriek al eens het spionage- pad zou hebben bewandeld om achter Fu's koksgeheim te komen. Zonder succes. Fu Yo, 'Fuutje' voor de Leide- naars: "De manier waarop wij de loempia's met de hand draaien, is machinaal nooit na te doen". De loempia-geschiedenis be gint ruim vijftig jaar geleden bij vader Fu die in 1930 China de rug toekeerde omdat hij het daar niet meer zag zitten. Via Japan, Italië en Spanje kwam hij in Leiden terecht. Vanaf 1933 stond vader Fu met textiel op de Amster damse Albert Cuyp, de meest beroemde markt van het land. Fu verkocht onder meer zelfgemaakte stropdas sen. Later kreeg Fu een plaatsje op de Leidse markt. Inmiddels had hij kennis gekregen aan een echte Leidse: Suze Schouten, wat resulteerde in Fu junior. 'Fuutje' staat zijn ouders sinds zijn achtste le vensjaar op de markt terzijde. Inmiddels is 'junior' 38 en zit dus ook alweer een jaar of dertig in het vak. Halverwege de jaren vijftig is de familie Fu overgeschakeld van de textiel naar de loem pia's en de pinda's. Eerst trokken de Fuutjes met soep en loempia's langs blauwbek kende collega's. Langzaam maar zeker legden zij zich toe op de verkoop van oosterse 'hapjes'. Daar bleek best een markt voor te zijn omdat er in en rond Leiden nogal wat ko lonialen zaten. De Leidse bevolking moest vol gens mevrouw Fu eerst een behoorlijke drempelvrees overwinnen om bij Fu aan de kraam te verschijnen. "Da's nu voorbij", weet zij, "we ver kopen nu vooral aan, laat ik maar zeggen: het gewone volk. De wat deftigere men sen komen ook wel by ons maar die durven vaak niet zo goed met een loempia in de hand over straat. Die vragen meestal of we de loempia wil len inpakken. Da's ons na tuurlijk om het even". Lange tyd heeft Fu Yo ook loempia's aan snackbars ge leverd. Op zeker moment had hij zo'n twintig klanten in de hele regio zitten. "Maar daar ben ik toch maar mee ge stopt. Ik kon het werk bijna niet meer aan en bovendien deed ik mezelf concurrentie aan door ook aan anderen te leveren". Meer dan een kwart eeuw in de loempia's, dat betekent dat Fu Yo inmiddels een duize lingwekkend aantal van die dingen in elkaar heeft ge draaid. Hoeveel eigenlyk? Fu voelt er weinig voor om te verklappen hoeveel loem pia's hij per dag verkoopt ("Dat gaat niemand wat aan") maar zelf schat hij dat wan neer je alle door hem gedraai de loempia's achter elkaar legt, dat je dan van Leiden toch gauw tot voorbij Peking komt. Dat lijkt ons wat al te hoog geschat. Reken maar uit: Leiden - Peking is zo'n 8000 kilometer; een loempia is een centimeter of twintig lang. Vijf loempia's in een meter dus; 8000 kilometer is 8.000.000 meter; en dat maal vijf loempia's is veertig mil joen loempia's, gedeeld door 25 is 1,6 miljoen loempia's per jaar en meer dan 30.000 loempia's per week. We gun nen Fu een dergelijke omzet van harte maar zo druk wordt Het draaien van de loempia's doet Fu in de keuken van zijn woning aan de Oude Rijn. Vroeger deed die woning ook dienst als afhaalzaakje en za ten er dikwijls Chinese en In dische studenten in de huis kamer te eten. De studenten zijn inmiddels de deur 'uitgezet' terwijl de af halers nu terecht kunnen by 'Het Verre Oosten'. Vijftien jaar geleden kocht Fu de twee 'Rutex-zaken' van onroerend goed-magnaat Reinder Zwolsman aan de Stationsweg om ze vervol gens samen te voegen tot het Chinees-Indische restaurant 'Het Verre Oosten*. Voor het restaurant heeft Fu personeel in dienst moeten nemen. De loempia-handel daarente gen wordt uitsluitend door familieleden gedreven. Drie van Fu's vijf kinderen helpen met het kippen plukken, groente klaarmaken, deeg- vellen bakken en verkopen van de loempia's. Voortzet ting van de Fu-dynastie is dus in elk geval verzekerd. In vele dorpen en steden in Ne derland is de college-vor ming al achter de rug. Het da gelijks bestuur van die ge meenten komt in handen van coalities van diverse kleuren. Zo gaan in Rotterdam de PvdA en D'66 de wethouders leveren, terwijl in Utrecht en - dichter by huis - in Wasse naar PvdA en WD gaan sa menwerken. In Leiden houdt die samenwer king tussen PvdA en WD al vier jaar stand. De genoemde voorbeelden vertonen overi gens overeenkomst Steeds ontbreekt het CDA in de coa litie. Wat landelijk onmoge lijk lykt blijkt plaatselijk wel mogelijk. En het heeft er alle schyn van dat de 'onchriste lijke coalities' in opmars zijn. In Leiden is de college-vor ming eigenlijk nog in een be ginstadium en over de uit komst ervan valt weinig met zekerheid te zeggen. De PvdA als grootste partij heeft - met instemming van de an deren - het voortouw geno men by de onderhandelin gen. Na een eerste verkennende ronde met alle partijen (waar bij de vorming van een links college onhaalbaar bleek) hebben de sociaal-democra ten in hoog tempo een colle ge-programma ontworpen. Dat is aan de zeven andere partyen toegestuurd en deze kunnen hierop wijzigingen voorstellen. Deze werkwijze is vrij tijdro vend, maar het heeft één be langrijk voordeel: De belang rijke politieke kwesties en de verschillende keuzen die de partijen hierin maken komen duidelijk tot uiting. Er kan aan de hand van de reac ties op het ontwerp-program ma min of meer objectief ge meten worden, welke partij en programmatisch het dichtst bij elkaar staan. En dat maakt de uitkomst van de onderhandelingen enigszins voorspelbaar, ook al zijn de wegen van de machtspolitiek doorgaans ondoorgrondelijk. Rioolbelasting Over de rioolbelasting voor huiseigenaren is niemand het eens. De WD is erop tegen dat deze belasting (opnieuw) wordt ingevoerd. Het CDA wil het heffen van de belas ting zo lang mogelijk uitstel len. D'66 wil de rioolbelasting liefst algemeen en niet alleen voor huiseigenaren invoeren en Klein Links wil een pro gressief tarief op basis van de waarde van de woning. De conclusie van deze onenig heid is toch dat de rioolbelas ting vrijwel algemeen als on vermijdelijk wordt aanvaard. Met name PvdA en CDA ont lopen elkaar niet veel, want - zoals wethouder Bordewyk laatst verklaarde - ziet ook de PvdA het invoeren van nieuwe belastingen als een uiterst pijnlijke, zij het onver mijdelijke zaak. De WD verkeert in deze kwes tie in een eenzame positie. En het gaat hierbij om verschei dene honderdduizenden gul dens aan inkomsten voor de gemeente. Het afVyzen van de noolbelasting zal de keu zemogelijkheid bij de bezui nigingsoperatie tot vrijwel nul reduceren. Dezelfde eenzame positie van de WD geldt het standpunt over kernenergie. PvdA, D'66 en Klein Links zijn het erover eens dat toepassing ervan zo snel mogelyk moet worden beëindigd. In de bestuursor ganen van de diverse energie bedrijven zullen Leidse ver tegenwoordigers daarvoor moeten ijveren. Het CDA heeft zich bereid ge toond om dit standpunt te onderschrijven. Niet zozeer omdat de CDA-fractie het er in meerderheid mee eens is, maar vooral omdat een meer derheid in de gemeenteraad dit standpunt heeft ingeno men. Het respecteren van ge nomen raadsbesluiten telt zwaar voor de CDA-fractie. concessie, terwijl de een moeilijk punt noemt 2. Het zegt iets over de compro mis-bereidheid van het CDA in het algemeen. 3. Over het respecteren van genomen raadsbesluiten door het CDA lijkt geen twijfel meer te be staan. Houding Het CDA is de WD links ge passeerd, niet alleen wat be treft de kernenergie en de be- lastingpolitiek. Het afsluiten van de Aalmarkt en Vismarkt voor het autoverkeer willen WD en D'66 voor zich uit schuiven. Eerst de inspraak afwachten, heet het Het CDA meent by nader in zien dat de inspraak op het Verkeers Circulatie Plan al geweest is en is bereid zich van de wenselijkheid van af sluiten te laten overtuigen, als de opgedane ervaringen en verkeerstellingen dat on dersteunen. Dit is illustratief voor de hou ding van het CDA en het is haast het omgekeerde van vier jaar geleden. De voor stellen van de PvdA worden nu opvallend welwillend te gemoet getreden en het eigen standpunt wordt kritisch be zien. De invloed van de jon gere garde in het CDA - frac tieleider Walenkamp voorop - wordt duidelijk waarneem baar. Nog enkele kwesties waar de standpunten van PvdA en CDA dichter by elkaar liggen dan van PvdA en WD zijn die van de stadsverwarming, de artsen in loondienst, de reorganisatie van de Leidse Woning Stichting en de uit gaven voor internationale so lidariteit Op het gebied van de horeca, de emancipatie, de Garen- markt als lokatie voor de bin- nenstadsschool en het parke ren ontlopen CDA, D'66 en WD elkaar niet veel. De kwesties zijn daarmee in ze ker opzicht politiek neutraal geworden als het gaat om de college-vorming. In het vraagstuk van de slui tingstijden van café's staat de PvdA (met Klein Links) al leen en in de keuze van de Garenmarkt als ideale plaats voor de binnenstadsschool zelfs moederziel alleen. Het lykt erop dat de PvdA ook overvraagt als het spreekt over het aanstellen van emancipatiewerk st)ers in el ke sector van het gemeente lijk apparaat (Stadhuis, Stadsbouwhuis en het Wel- zijnskantoor). In een tyd van drastische bezuinigingen zal dit by geen van de beoogde coalitie-genoten een warm onthaal vinden. Zelfs binnen de PvdA-fractie loopt hier voor niet iedereen warm. Op het gebied van parkeren zal de PvdA misschien nog het best zaken kunnen doen met het CDA. De christen-demo craten lijken al tevreden met het hanteren van de zoge naamde fünctionele grond- politiek: het voor een zacht prysje beschikbaar stellen van grond voor de bouw van een parkeergarage, zoals ook aan de Langegracht is ge beurd. WD en D'66 willen verder gaan en een gemeentelijk 'startsubsidie' geven op de naar verwachting verliesge vende exploitatie van derge lijke garages De conclusie lijkt daarom voorlopig ge rechtvaardigd, dat het CDA in vergelijking met de WD aanzienlijk dichter by de PvdA staat, al blijven er tra ditionele verschillen op het gebied van het onderwys en andere verzuilde instellin gen. LEO MAAT LEIDENTum inbrekers hebben gisteren op klaarlichte dag een aardige buit overgehouden aan een bezoekje aan twee woningen in de Jan Luykentaan en de Mulderkring. In beide gevallen werd de toegangsdeur geforceerd. Uit de woning aan de Jan Luykenlaan roofde het tweetal twintig giro-betaalkaarten plus gi ropas terwyl in de woning aan de Mulderkring een hoeveelheid siera den is buitgemaakt. Hier werden de inbrekers door een van de bewo ners betrapt waarna til ach in een personenauto van het merk Honda uit de voeten maakten. De politie heeft nog een vergeefse poging ondernomen om de buurt uit te kammen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3