Westland-Utrecht voorlopig gered Export diepvrieskippen stort in Actie Surinaams Bruynzeelpersoneel Uitbreiding staalverwerking Hoogovens onzeker Beurs Amsterdam isms Voedingsbond FNV: duizend banen op de tocht Steun ABP en Nationale Nederlanden De Koning: vissers mogen meer vangen Wijn blokkade in Frankrijk Order voor sleepboot: zes miljoen Beursoverzicht 982 tIJDAG 30 JULI 1982 Economie 'TT-Vut et zogenaamde "flexuit-experi- rrient" bij de PTT, een soort flexi bele vut-regeling, wordt per 1 ja nuari 1983 beëindigd. Het minis terie van binnenlandse zaken iziet geen reden om het dan drie jaar oude experiment te verlen gen gezien de ontwikkelingen rond de vut. e Flexuit-regeling maakte het de PTT-werknemers mogelijk al met 60 jaar de dienst te verlaten, door te werken tot 67 jaar of in die periode (tussen 60 en 67 jaar) korter te gaan werken. De rege ling staat los van de vut die het mogelijk maakt bij 62 jaar ver vroegd uit te treden, ezien het belang voor zowel per soneel als bedrijf wil de PTT ech ter proberen de mogelijkheid om met 60 jaar de dienst te verlaten, te handhaven. Ook de vakbon den hebben de PTT laten weten hier waarde aan te hechten. [i de eerste twee jaar van het expe riment maakte 51 procent van de PTT-ers die daarvoor in aanmer king kwamen gebruik van fle- xuit. Voor hen en de deelnemers in het derde jaar, heeft beëindi ging van het experiment geen ge volgen. De werknemers die een aanvraag voor 1983 hadden inge diend, kunnen echter geen ge bruik meer maken van het fle- xuit-experiment. kabeljauw )e verkoop van verse kabeljauwfi lets is de afgelopen dagen na een publikatie van de consumenten bond over het kwikgehalte van deze filets met de helft gedaald. De verkoop van diepvriesfilets is daarentegen verdubbeld. De se cretaris van de vereniging van visdetaillisten, J.C. Kabboord, zei dat in een vergadering van het produktschap voor vis en vis- produkten in Den Haag. Kab boord deed zijn uitspraak op grond van telefonische informa tie die hij bij leden van de Volen- damse vereniging van visdetail listen Sint Anthonius, waarvan j hij voorzitter is, heeft ingewon nen. Volgens de consumentenbond be vat met name verse kabeljauwfi- let teveel kwik en te veel bacte- riën. Dij diepvrieskabeljauw is dat volgens de bond in mindere mate het geval. Binnen het pro- i duktschap heerst verbolgenheid over de manier waarop het on derzoek naar buiten is gekomen. Pogingen om bij de consumen tenbond te achterhalen hoe het onderzoek is uitgevoerd zijn ge strand op de mededeling dat de j onderzoeker op vakantie is. Het j bestuur van het produktschap gaat nu de bond voor een ophel derend gesprek uitnodigen. Economie UTRECHT (GPD) - In de pluim vee-industrie kampt met grote problemen. De export van diep vrieskippen naar het Midden- Oosten is als gevolg van de oorlo gen daar volledig in elkaar ge stort. Ook de export naar Oost- Europa stagneert door gebrek aan voldoende financiële midde len in die landen. Als de onder nemers in de pluimveeverwer- kende industrie niet snel over gaan tot prijsafspraken en ver dergaande samenwerking, zullen zeker duizend van de 5500 banen in deze branche verdwijnen, zo vreest de Voedingsbond FNV. Het gaat goed fout in de pluimvee industrie. „Met name de kleine en middelgrote bedrijven zullen het loodje leggen als op de huidi ge voet wordt verder gegaan en men elkaar op leven en dood blijft beconcurreren", aldus woordvoerder R. Dik van de Voedingsbond FNV. Als enige oplossing ziet de bond dat de pluimveeslachterijen gaan samenwerken, vooral op het ge bied van de export, en dat er af spraken komen over de prijzen. In een onderzoek van zeven jaar geleden was zo'n samenwerking al aangeraden; de centrale werk geversorganisatie in de pluim veebranche nam de aanbevelin gen over, de individuele onder nemers lapten het aan hun laars. „Op korte termijn moet gepro- bleerd worden die samenwer king alsnog tot stand te brengen. Gebeurt dat niet, dan zitten we aan de vooravond van een botte, koude sanering, die 1000 tot 1500 arbeidsplaatsen zou kunnen kos ten", aldus woordvoerder Dik In de diepvrieshuizen van de slachterijen liggen zo'n 30 mil joen kippen, die als gevolg van de oorlogssituatie in Libanon en de strijd tussen Irak en Iran on verkoop zijn. Een internationaal probleem, waarmee vooral ook West-Duitsland en Frankrijk te kampen hebben. Binnen enkele weken wordt spoedberaad verwacht tussen pluimvee-industrie en vakbon den. AMSTERDAM (GPD/ANP) De Westland-Utrecht Hypotheekbank is voorlopig gered door een steunoperatie van het verzekeringsconcern Nationale Nederlanden en het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds, die elk voor 150 miljoen het garantievermogen van de bank versterken. DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse vissers mogen dit jaar meer haring, schol, tong en kabeljauw vangen in de Noordzee dan aanvankelijk was toegestaan door de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap. De te vangen hoeveelheid haring is uitgebreid met 9000 ton. Ten westen van Schotland en Ierland mogen de vissers 5000 ton meer vangen (was 3000) en het in het zuidelijk deel van de Noordzee mag 9000 tot 13.000 worden gevangen. Deze hoeveelheid mag echter niet voor 1 oktober a s. worden opgevist. Nieuw in de gewyzigde voorlopige regeling vangstbeperking zee vis die door minister De Koning van landbouw en visserij gister avond bekend werd gemaakt, is dat Nederlandse vissers nu met hun collega's uit andere EG-lidstaten mogen vissen op sprot in de Noordzee, totdat de totaal te vangen hoeveelheid voor de EG van 325.000 ton is bereikt. Dat geldt ook voor horsmakreel (244.000 ton) en de blauwe wijting (415.000 ton). De hypotheekbank heeft dat gis teravond bekend gemaakt, nadat eerder op de dag naar aanleiding van een bericht in de Volkskrant onduidelijkheid was ontstaan over de gang van zaken bij de bank. In afwachting van een be richt van de WUH werd de han del in aandelen en obligaties WUH op de beurs opgeschort. De te hulp geschoten partijen over wegen om een gedeelte van de 300 miljoen steun ter beschik king te stellen in ruil voor de uit gifte van zg. cumulatief preferen- pe industrielanden verwachten dat de economische situatie nog iets zal verslechteren. De ontwik kelingslanden houden het op een kleine verbetering, zo blijkt uit een conjunctuurtest van het Westduitse Ifo-instituut voor economisch onderzoek. De 49 landen die aan de test hebben meegewerkt blijken over het al gemeen toch rekening te houden met een opleving in de komende zes tot twaalf maanden. De meeste ianrien verwachten een toeneming van de export en de import. Deskundigen in de in dustrielanden en de opkomende landen - bij de laatstgenoemde groep is de eerste stap naar in dustrialisering al gedaan - hou den er rekening mee dat de toe neming van de uitvoer gelijktij dig zal gebeuren met die van de invoer. De ontwikkelingslanden houden het erop dat hun han delsbalans verder zal verslechte- Het Ifo-instituut komt verder tot de conclusie dat de inflatoire krachten aan het verminderen zijn. In de industrielanden gaan de prijzen langzamer stijgen, maar de andere landen zien geen verandering in de mate van prijs stijgingen. De industrielanden en de opkomende landen gaan ervan uit dat de rente op kortlo pend geld zal dalen, maar de ont wikkelingslanden denken aan een stijging van de rente, vooral omdat zij nauwelijks meer finan ciële speelruimte hebben. DEN HAAG (ANP) - Nederlandse wegvervoerders die op Frankrijk rijden moeten van 30 juli tot en met 1 augustus op blokkade-ac ties van Franse boeren rekenen, zo heeft de Koninklijke Neder landse Vereniging van Trans port-Ondernemingen (KNVT0) bekend gemaakt. Daardoor zullen er in Frankrijk op verscheidene plaatsen en vooral op de autosnelwegen in de ooste lijke Pyreneeën, de Aude, de He- rault en de Gard, verkeersop- Een woordvoerder van Westland- te aandelen. Dat zijn aandelen die aan de houder bepaalde voor rechten geven, bijvoorbeeld voorrang bij het uitbetalen van dividend. Alle preferente aande len worden geplaatst bij Nationa le Nederlanden, die daarmee een meerderheid van het totale aan delenkapitaal van Westland- Utrecht in handen krijgt. De Westland-Utrecht Hypotheek bank, met het hoofdkantoor in Amsterdam, is één van de twee grote hypotheekbanken in Ne derland. Met het instorten van de woningmarkt maar ook door waardevermindering van be drijfspanden braken er moeilijke tijden aan. Vooral de Westland- Utrecht kreeg harde klappen. Vorig jaar leed het concern een verlies van bijna 123 miljoen gul den. Het jaar daarvoor maakte de bank nog een winst van ruim 20 miljoen gulden. In financiële kringen hecht men groot belang aan het redden van de hypotheekbank. „We ver wachten dat het vertrouwen in de Westland-Utrecht zal worden hersteld, waardoor we weer ge makkelijker pandbrieven kun nen uitgeven", aldus een woord voerder van de bank gister avond. De uitgifte van pandbrie ven stagneerde de laatste tijd volledig. De hypotheekbanken financieren via de uitgifte van pandbrieven hun hypo theektransacties. stoppingen ontstaan. De boeren protesteren tegen de in voer van groenten, fruit en wijn uit Spanje en Italië. De demon straties zijn weliswaar niet ge richt tegen Nederlandse vervoer ders maar zij zullen toch reke ning moeten houden met vertra gingen, vooral ook omdat de we gen in het komende weekeinde intensief gebruikt worden door vakantiegangers. Utrecht benadrukte vraagd, dat de bank geen liquidi teitsproblemen heeft. „De trans actie met het ABP en Nationale- Nederlanden houdt geen ver band met eventuele liquiditeits problemen". „De liquiditeit van de bank is ver zekerd door de transactie van eind vorig jaar met het ABP", al dus de woordvoerder. Overeen gekomen werd toen, dat het ABP in 1981 '82 en '83 ruim 3 miljard aan hypotheken uit de porte feuille van Westland-Utrecht zou kopen tegen de marktrente op het moment van overdracht. Een en ander was noodzakelijk, toen WUH in 1981 in de proble men kwam als gevolg van het in storten van de onroerend goed- markt. Besloten werd om het aantal personeelsleden met 200 te verminderen mede omdat ook het aantal woninghypotheken fors terugliep. Verder werd de projectontwikkeling voor eigen rekening sterk beperkt. Desalniettemin leverde 1981 een recordverlies op van 112,7 min, wat van de reserves werd afge boekt. Deze daalden hierdoor tot 165,8 min. Het onroerend goed van Westland-Utrecht was gro tendeels verantwoordelijk voor het verlies. Het onroerend goed- bezit moest met 160 min wor den afgewaardeerd, terwijl de voorziening leegstand 10 min eiste. In het eerste kwartaal van dit jaar leed de bank een verlies van 92 min. De hypotheekportefeuille daalde met 968 min. Eind 1981 stond er bijna 12 miljard aan hypotheken uit. Medio vorig jaar deden al geruchten over finan ciële moeilijkheden bij WUH de ronde op de beurs, waardoor er een uitverkoop van de pandbrie ven dreigde. Sindsdien is er een syndicaat van banken alsmede Nationale-Ne- derlanden onder leiding van de Nederlandsche Bank, dat zorgt voor een orderlijke markt in pandbrieven WUH. Recent werd de financiële wereld opnieuw op geschrikt door de problemen bij de Tilburgsche Hypotheekbank. Hiervoor kon geen afdoende op lossing worden gevonden, omdat enkele pensioenfondsen niet wil den meewerken. De bank vroeg toen surséance aan. De demonstratie van Surinaamse Bruynzeel medewerkers voor het Amsterdamse Marriotthotel aan het Leidse- plein. TIEL (ANP) - Rijn-Waal Scheepswerven heeft van Aruba Ports Authority, het overheidsbedrijf dat de ha vens van Aruba beheert, op dracht gekregen voor de bouw van een zeegaande sleepboot, zo blijkt uit een mededeling van de scheeps werf. Met de order is een f drag gemoeid van 6 min. De sleepboot zal worden ge bouwd door de tot de Rijn Waal Scheepswerven beho rende werf Jonker en Stans in Hendrik Ido Ambacht. De ze werf, waar circa 250 men sen werken, leverde eerder de sleepboot Arikok aan Aru ba. De boot zal worden uitgerust met motoren van Stork Werkspoor. Hij is in de eerste plaats bestemd voor het langs de wal brengen van zeer grote containerschepen in de, met Nederlandse ont wikkelingsgelden in aan bouw zijnde, nieuwe contai nerhaven. Bovendien moet het schip tender werkzaam heden gaan uitvoeren voor de Arubaanse kust. AMSTERDAM (ANP) - Enkele tientallen Surinamers hebben gistermiddag met een picket line gedemonstreerd voor het Mar- riot-hotel in Amsterdam bij het begin van de aandeelhoudersver gadering van het Surinaamse Bruynzeelbëdrijf (Bruynzeel Su riname houtbedrijf bv). De Surinamers. vertegenwoordi gers van verschillende Suri naamse organisaties in Neder land, ondersteunden met span doeken en borden de weigering van de Surinaamse overheid 5.7 miljoen gulden te betalen aan Bruynzeel Zaandam voor de 48 procent aandelen in het Suri naamse Bruynzeelbedrijf. Twee van de demonstranten wer den tot de besloten vergadering toegelaten om een verklaring te overhandigen aan de Nederland se vertegenwoordigers van Bruynzeel Zaandam. In deze ver klaring wordt onder meer de on middellijke overdracht van de Nederlandse aandelen geëist zonder enige betaling. Ook wordt van het Nederlandse moe derbedrijf geëist, dat de verplich- IJMUIDEN (GPD) - Volgens Piet Swart, bestuurder van de Industriebond CNV, staat de raad van bestuur van Hoogovens nogal sceptisch tegenover het pleidooi van vakbondszijde om de staalverwer king in Nederland fors uit te breiden. Tij dens het deze week gevoerde overleg met de raad van bestuur hebben de gezamen lijke bonden nogmaals gewezen op de noodzaak van een gedegen staalverwer king in Nederland. De raad van bestuur is bereid om te onderzoeken of er mogelijk heden zijn die staalverwerking een groter accent te geven binnen het nu voor Hoog ovens gepresenteerde structuurplan. Maar volgens Swart heeft de top van het staalbedrijf zo zijn twijfels over de haal baarheid van dat streven. „Er wordt ge zegd dat het niet mee zal vallen om op de markt een groter aandeel te verwerven. Het zal vooral van nieuwe activiteiten moeten komen, activiteiten die bij de concurrenten nog niet te vinden zijn", al dus Swart. De bonden kregen donderdag overigens te horen dat de raad van bestuur zich geen al te grote zorgen maakt over de toestand bij een van de grootste blikafnemers van Hoogovens, Thomassen en Drijver in De venter. De Amerikaanse eigenaar van dit bedrijf wil een deel van de aandelen ver kopen en zou dat in het uiterste geval kunnen doen aan een concurrent van Hoogovens. In dat geval dreigt een be langrijke klant verloren te gaan. De raad van bestuur liet de bonden weten dat over deze zaak al contact is opgenomen met de overheid. De overheid zal indien nodig al het mogelijke doen om het weg vallen van een aantrekkelijke klant voor Hoogovens tegen te gaan. Ook benadrukten de bonden tijdens het overleg met de raad van bestuur opnieuw dat een forse arbeidstijdverkorting bij Hoogovens onvermijdelijk is. Een plei dooi dat met name door de Industriebon den FNV en CNV werd gevoerd. Na af loop van het beraad werd in vakbonds kringen opgemerkt dat de raad van be stuur zich ten aanzien van die arbeidstijd verkorting vrij terughoudend, zo niet kri tisch opstelt. Volgens Swart zal er van Hoogovens-zijde medio augustus een afgeronde reactie op dit punt te verwachten zijn. Die kan in verband met de afwezigheid van diverse leden van ue raad van bestuur niet eerder worden gegeven. Swart liet desgevraagd weten lichtelijk verbaasd te zijn over uit spraken van de Hoogovens-top inzake de koppeling door de bonden van de ar beidstijdverkorting aan de ophanden zijnde steunoperatie door de overheid „Er zijn door de raad van bestuur wat kriti sche opmerkingen gemaakt. Ik vind dat min of meer oneigenlijk. Het gaat nou eenmaal niet alleen om de staalcnsis maar ook om sociaal-maatschappelijke problemen. Het is niet meer dan logisch en zelf heel zorgvuldig dat die problemen in samenhang met elkaar worden beke ken. Aan een steunoperatie van de over heid kunnen wel degelijk bepaalde voor waarden worden verbonden", aldus de CN V-bestuurder. tingen worden nagekomen inza ke instelling van een persiocn- fonds voor de 1400 arbeiders bij het Surinaamse Bruynzeelbe drijf. Afgelopen maandag eiste een vak bondsdelegatie van de Suri naamse werknemers in een kort geding een gesprek over de pen sioenvoorziening met de be windvoerders van het in finan ciële moeilijkheden verkerende bedrijf in Zaandam. De rechter doet voor 3 augustus uitspraak. De Surinaamse werknemers vre zen dat Bruynzeel Zaandam de in 1979 aangegane verplichting tot storting m het pensioenfonds vanwege de financiële proble men niet zal nakomen. Over overdracht van de 48 procent aandelen in het Surinaamse Bruynzeelbedrijf aan de Suri naamse staat, die al in bezit is van 52 procent, liepen de onder handelingen vorige maand in Pa ramaribo vast. Suriname weigert het bedrag van 5,7 miljoen Suri naamse guldens (de investerin gen door Zaandam sinds 1947) op tafel te leggen. Op het bedrijf rust al een schulden last van 25 miljoen Surinaamse guldens en het is alleen de Suri naamse overheid geweest die het houtbedrijf de laatste jaren door grote geldinjecties in stand heeft gehouden, aldus Paramaribo. Nog afgelopen maart moest de Surinaamse regering met een miljoen Surinaamse guldens bij springen voor uitbetaling van lo nen en salarissen. Suriname acht overname van de aandelen noodzakelijk om het verliesgevende bedrijf te her structureren. Dé Surinaamse staat bezit weliswaar het meer derheidsaandeel, maar in een overeenkomst uit de jaren zeven tig is vastgesteld dat Zaandam m de aandeelhoudersvergadering de helft van de stemmen heeft „Voor Suriname staat de werk gelegenheid van 1400 man en in direct van duizenden op het spel", aldus drs. Henk Goed schalk. VRIJDAG 30 JULI 1982 ACTIEVE AANDELEN 24.50 267,00 83.70 55,20 54,50 BINNENLANDSE AANDELEN Brcdero VB Buhrm Tctt Galand iloll Emba Erika Fokker 151.00 ISlioO 150.00 151.00 33,60 33.30 27.50 27.50 199.00 202.00 1380.00 1375.00 53.10 53.10 22.90 22.50e 25.50 25.50 I 124,00 36a 76.70 ADM Amfas Asd. Rubber Asd. Rijtuig Ant Brouw Ass. Sl.R'Dam Kluwer 5400 54,10 KBB21.00c 21.00e jd.cerL 17 60 18,00 Kon. N'ed. Pap 26,20 26.00 Krasnapolsky 87.00 87,00 Kwatta io,20 10,20 Landrr «5.50 95.00 Lcid>chc Wol 99 50 98,80 Maclntosch 93.20 93.00 Maxw.Prlr 211.00 208.00 Meneba 53.30 52 70 MHV A'dam 14.20 14.20 Mocara En. 358.00 368,00 ld. 1-10 4400,00 4400.00 Ned. Scheepshyp. Tokyo PH Viking 180.60 1 19.90 1 n Fund i»on F nologle F. GOUD EN ZILVER Goud RjnmetaaJ 30170 Zilver fynmclaaJ 590 BUITENLANDS GELD 55.10 55.10 50,40 50.50 114.00 115.00 110,00 115.00 BELEGGINGS INSTITUTEN Amerikaanse dollar Engelse pond Belg franc (1001 DuiUc mark (100) IU1 Iii*(10 000) Portugese «se (100) 740.00 735.00 80.00 81.00 55.70 55.50 IVA-Myen c CU H.C.Inter ■dsc kre 1(100) Deenw kroon 100) Ooat. shilling (100) Spaan si- pcieU (10 Gnekae drachme Finse mark 100) 5.31 5.61 109.25 112.25 18.50 21.50 2 90 360 2,10 2.20 38.50 41.50 128.75 131.75 43.00 4600 41.00 44.00 30.50 33,50 15.81 15.91 2 32 2«2 370 4 50 56.00 58 00 425 5.» 3 85 34» AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs wa ren de hypotheekbanken van daag in herstel Zowel voor FGH als Westland-Utrecht kwamen hogere adviesprijzen op het bord. Voor FGH werd geadvi seerd 36. 1,60 hoger en voor Westland-Utrecht 75. 2 hoger Om kwart over twaalf mocht een gedane notering opgemaakt wor den. Gisteren was er geen handel in Westland-Utrecht Over het algemeen oordeelden de hoekmensen positief over de steunmaatregel, waarbij ABP en Nationale Nederlanden 300 min in Westland-Utrecht stop pen Toch werd opgemerkt dat een gedeelte van kooplust van daag afkomstig was van dek- kings vraag Voor Nationale Nederlanden pakte de transactie precies omgekeerd uit. Het fonds verloor 1.50 op 114,70. Een hoekman hier be toogde. dat er de eerste tyd geen winst te verwachten is uit West land-Utrecht en dat het daarom nadelig is voor Nationale Neder landen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13