mm Treurspel rond urn Rainer Fassbinder Nieuwe film voor de jeugd bijna klaar iii'. "'hiil. ''lilt hi "Rutger Hauer is te oud voor de hoofdrol iii'. 'fii,. I r av r „mr jêt Sharky geweldig vervelend Programma filmhuizen ''«li,. "'I Megaforce (Supertroe- pen), regie: Dan Need- ham, hoofdrol? Barry Bortwick, theater: Euro 1, Alphen aan den Rijn, a.l. iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii Hunter wast met megakracht Het soort films, waartoe Megaforce behoort, wordt gemaakt als een wasmiddel. De inhoud blijft het zelfde, maar met de verpakking wordt voortdurend gerommeld. Megaforce is oorlog in een disco- jasje. Hunter is de aanvoerder van het keurkorps van de 'vrije wereld', een select groepje gelegaliseerde heli's angels, bij de tijds uitge dost met haarbanden, en oorrin gen. Ze binden de strijd aan met Guerera(l), een sigaren rokende revolutionair. De strijd is ongelijk, want terwijl Guerera het moet doen met ou derwetse tanks en onnozele offi cieren, heeft Hunter levensge vaarlijk speelgoed als gepantser de buggies en met laserstralen uitgeruste motoren tot z'n be schikking. Guerera heeft het na kijken als Hunter op z'n vliegende motor ontsnapt. Voor de liefhebbers van actiefilms is het een aanrader. In een hoog tempo denderen de verbazing wekkende stunts over het doek. Maar als je gaat letten op de mo raal van het verhaal, draait je maag om. Oorlogje spelen is ple zier voor twee en Hunter wast met megakracht alle vijanden de ARIEJAN KORTEWEG 11 11 (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De urn met de as van Rai ner Werner Fassbinder, de zes weken geleden gestorven West- duitse regisseur, toneelspeler en schrijver, mag nu toch bijgezet worden op het „Prominenten- kerkhof' in Munchen-Bogen- hausen. Maar hieraan is een voorgeschiedenis verbonden die slechts met woorden als stui tend, macaber, treurig, kleinzie lig kan worden omschreven. Achter de schermen van het stad huis in München, de Zuidduitse metropool die in reclamefolders steevast wordt voorzien van de toevoeging „de stad met een hart", is wekenlang „gewor steld" over het verzoek van de in Bogenhausen wonende moeder van Fassbinder haar zoon zijn laatste rustplaats te geven op het idyllische kerkhof aldaar, waar bijvoorbeeld ook kunstenaars als Erich Kastner en Liesl Karlstadt liggen. Driejaar geleden besloten de auto riteiten dat het kleine kerkhof niet meer zou worden uitgebreid. Tevens werd vastgesteld dat al leen nog maar oud-ingezetenen van Bogenhausen en inwoners van München die over de gren zen van de stad bekend zijn, daar mochten rusten. En terwijl Fassbinder postuum in de hele wereld werd geëerd als misschien wel de belangrijkste filmregisseur die Duitsland ooit heeft gehad, vroegen de CSU-be- stuurders van München zich in eens af of de „omstreden" kun stenaar eigenlijk wel in aanmer king kwam voor een urnengraf op Bogenhausen. De SPD-oppo- sitie in de gemeenteraad maakte dit tenslotte bekend en sprak over een „stedelijk treurspel". En zie, ineens bleek er toch nog een plekje op Bogenhausen vrij te zijn. Dat neemt niet weg, zoals de Köl- ner Stadt-anzeiger in een bitter commentaar schrijft, dat het schandaal over de bijzetting van Fassbinder zijn uitwerking al heeft gehad. Wederom is voedsel geleverd aan de voorstelling dat juist in Duitsland de afstand tus sen burgers en kunstenaars „on zalig" groot is. Heinrich Heine moest jarenlang op een stand beeld in zijn geboorteplaats Dus- seldorf wachten. In Oldenburg mag de daar aanwezige universi teit niet naar de schrijver, Nobel prijswinnaar en anti-nazi Carl von Ossietzky worden genoemd. En anno 1982, ontstond nog na het overlijden van Fassbinder, wiens eerste film „Liefde is kou der dan de dood" heette, een be schamende politieke vertoning. HILVERSUM (GPD) - Na iets meer dan zes weken draai en, onder meer op lokaties in Huizen en Bussum, sluit regisseur Karst van der Meulen deze week de opnamen af voor zijn nieuwe jeugdfilm „Knokken voor twee". Geweld, sex en drugs spelen, naast Burt Reynolds, de hoofdrol in Sharky's machine. Waar het om gaat is een tamelijk simpel gegeven: de onderwereld in een Amerikaanse stad be heerst en beschermd politieke fi guren en omgekeerd. Zo kan het gebeuren dat een goedkope pros tituee door de politie wordt op gepakt en een "dure" niet. Sharky werkt bij de afdeling ze dendelicten, na eerst een tijd bij de narcoticabrigade te hebben gezeten. Maar na een onzalige ge beurtenis, wordt hij gedegra deerd tot sergeant bij de zeden politie. Sharky raakt gefascineerd door en kele geheimzinnige moorden en gaat op zoek naar de identiteit van de peetvader van déze on derwereld: De Man. De vrouw die hem verder op het spoor kan brengen is de knappe, peperdure Dominoe. Sharky be waakt haar flat 24 uur per dag, maar toch ontkomt ook zij niet aan de wraak van De Man, als ze besluit uit het vak te stappen. Sharky, intussen verliefd op de dame in kwestie, rust niet voor hij een en ander heeft opgelost. Uiteindelijk ontmaskert hij De Man en weet hij diens huurmoor denaar uit te schakelen. Een lange zit - twee uur - is de film wel. Temeer daar enkele scènes onnodig lang duren en dus ra zend vervelend zijn. Reynolds is evenmin karig met geweld en sa disme. Om over rascistische trekjes die deze film kenmerken maar niet te spreken. Zo snel mo gelijk vergeten dus maar weer. ANNEMIEK RUYGROK. "Sharky's machine"; re gie: Burt Reynolds; hoofdrollen: Burt Rey nolds, Vittorio Gass- man, Rachel Ward; Lu xor. Leiden: 16 ir. iiiiimiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiii n der Meulen rechtsmet Peter Bos, de poppenspeler. Van der Meulens nieuwe jeugdfilm t première. LEIDEN - De politieke thriller vormt het thema voor de maand augustus in het film huis LVC: "L'état de siège" van regisseur Costa-Gavras past goed in dat kader. Costa- Gavras maakte ook de dit jaar in Cannes bekroonde film "Missing". In "l'état de siège" speelt Yves Montand de hoofdrol. Het verheel speelt zich af in het Latijnsamerikaanse Uru guay. (donderdag 5 augustus. 20.00 en 22.15 uur. vrijdag 6 augustus 21.15 en 22.30 uur). In het Kijkhuis twee liefdesdra ma's: het beroemde "Woeste Hoogten' naar het boek van Emily Brontë Het Kijkhuis vertoont de nieuwste versie van de hand van Robert Fuest. (maandag 2 augustus). "Francisca" van de Portugees Manoel de Oliveira is minder bekend. De film is gebaseerd op de roman Fanny Owen, die werd ontleend aan een waar gebeurd negentiende- eeuws verhaal. Twee mannen zijn verliefd op dezelfde vrouw. Een van hen ontvoert haar, hetgeen het begin is van veel ellende.( vrij dag 6 en za terdag 7 augustus). De voor stellingen in het Kijkhuis be ginnen allemaal om acht uur. Wolkers over "Brandende Liefde": DEN BURG/TEXEL (GPD) - Na "Turks Fruit" en "Kort Ameri kaans" zal nu ook de laatst ver schenen roman van Jan Wolkers, "Brandende Liefde", worden verfilmd. Regisseur is Ate de Jong, die zijn naam heeft geves tigd met "Een vlucht regenwul pen" naar de gelijknamige ro man van Maarten 't Hart. Producer Rob Houwer heeft laten weten dat hij Rutger Hauer, die elf jaar geleden zijn filmdebuut maakte in "Turks Fruit", wil aan trekken voor de hoofdrol in de nieuwe film, maar of dat lukt is nog onzeker: Hauer treedt tegen woordig op in Amerikaanse tv- series en het staat nog niet vast of hij zich tegen het eind van het jaar, als de opnamen worden ge maakt voor "Brandende Liefde", kan vrijmaken. Daar moet Jan Wolkers in zijn Te xelse buitenhuis wel even om la chen. "Dat is natuurlijk onzin. Die jongens in dat boek zijn even in de twintig. Rutger Hauer is ge woon tien jaar te oud! En voor zijn vriend nemen ze dan zeker Wim van den Brink9 Nee. Hauer mag in Amerika nog zoveel suc ces hebben en op zijn donder krijgen, zo hard meppen dat hij weer 21 wordt, dat krijgt geen re gisseur voor mekaar". "Brandende Liefde" is het verhaal van een jonge schilder die zijn opleiding krijgt aan de Rijksaca demie in Amsterdam en Franse les neemt bij een oudere lerares, waar hij in huis komt te wonen. Een heel wonderlijk huis: op de bovenste etage ligt de vader van de lerares langzaam te sterven, op een tussenverdieping woont een violist met zijn jonge vrouw Anne, "puur Titiaan", die in het geheim voor de jonge kunste naar poseert. Als de lerares dit ontdekt, smijt zij hem op straat. Tien jaar later, bij de begrafenis van de lerares, vindt hij de door haar man verlaten Anna terug. - Waarom is de keus juist op "Brandende Liefde" gevallen "Ik denk omdat er een sterk dra matische lijn in zit en een scher pe dialoog. Je weet hoe de kri tiek daarop gereageerd heeft. De meeste critici zien dat niet, ze hebben heel weinig gevoel voor de dramatiek in een roman". Het boek heeft zeer uiteenlopende beoordelingen gehad. "Dat is altijd goed, dan wordt er over gepraat. Dat is beter dan als iedereen het wel mooi vindt. Je hebt gezien wat voor kritieken er geweest zijn. De Telegraaf, de Haagse Post, je houdt het niet voor mogelijk wat ze over ie mand durven schrijven. Ik lees net de brieven van Hemingway, nou, om de zoveel brieven krijg je een enorme aanval op de kri tiek, dus in Amerika is het al niet veel beter". "Ik weet niet wat dat is. Het is net wat Hofland schrijft, die heeft het boek ook beproken in Inter mediair, een heel aardige en symphatieke bespreking: "som mige schrijvers worden al bij voorbaat in een bedje van lof ge legd, bij Wolkers is dat precies andersom". Ze gaan mij met een felheid te lijf waar je van staat te kijken". Van der Meulen, Nederlands be kendste en succesrijkste jeugd filmmaker, die ook in het buiten land geregeld op festivals in de prijzen is gevallen, maakte tien jaar geleden zijn debuut als speelfilmer met „Circus op stel ten". In zijn eerste films, zoals „Oom Ferdinand en de autobus" en „Martijn en de Magiër" be stond het verhaal vaak uit sprookjes-elementen, maar gaan deweg kregen Van der Meulens filmen een meer serieuze onder toon. In zijn voorlaatste film „De bende van hiernaast" (1980) was het thema discriminatie gevat rond een kindermusical, in „Knokken voor twee" draait het om Fred die, een twaalfjarig joch dat het eeuwige geruzie (en de mogelijke scheiding) van zijn ouders niet meer kan verwerken en van huis wegloopt. Freddie, gespeeld door Michael Walma van de Mo len, komt in een clubje terecht van kinderen van gescheiden ou ders. Saskia (Inge Sliggers), Joris (Harro Coppens), Marjan (Gitty de Gier en Anuk (Astrid Jonger- den) betrekken Freddie bij hun avonturen, hoewel hij er eigen lijk nog niet bijhoort, zijn ouders zijn nog niet gescheiden. Karst van der Meulen: „Het is een serieus thema, maar de verpak king is vrolijk. Freddie leert dat hij niet hoeft te kiezen tussen zijn ouders, die angst ebt tijdens het verhaal steeds verder weg". De andere kinderen staan Freddie bij, maar hulp is er ook vooral van poppenspeler Walter (Peter Bos), een volwassene die zich het lot van de kinderen aantrekt en ze als ze hun clubhuis moeten ontruimen, in zijn huis laat. Karst van der Meulen, die zoals ge bruikelijk zowel regie als pro- duktie voor zijn rekening neemt, werkt weer met zijn vaste ploeg technische mensen, onder wie cameraman Fred Tammes. De rollen die de volwassenen moe ten spelen zijn ingevuld door be kende acteurs en actrices zoals Hein Boele, Diana Dobbelman, Bram van der Vlugt, Annewil Blankers, Jaap Stobbe en Mar- nix Kappers, zangeres Conny Vandenbos heeft ook een rol in „Knokken voor twee". Van der Meulen, die zich nu in zijn eigen studio gaat bezighouden met het monteren en het na synchroniseren van zijn films, heeft een budget van een miljoen gulden tot zijn beschikking. Kort geleden beëindigde hij ook opna men van de dertiendelige jeugd serie „De Zevensprong", die van af september door de NCRV-te- levisie zal worden uitgezonden. Peter Bos, hoofdrolspeler in „Knokken voor twee", speelt ook de hoofdrol in die televisie serie. Met kerstmis komt „Knokken voor ♦wee" in de bioscopen. Dorijn Curvers (links) en Gerard Thoolen in een scène uit de film "De smaak van het water", die is opgenomen in het hoofdprogramma van het filmfestival in Venetië. Dit wordt van 28 augustus tot 8 september gehou den. De film, die wordt geregisseerd door Orlow Seunke, gaat op 23 september in Nederland in première. Theo's gevecht met de wereld Wellicht met een financieel oogje op de Duitse zonzoekers is de film Theo tegen de rest van de wereld deze week naar Katwijk gehaald. Je kunt tenslotte niet el ke verpieterde dag in je gele re genpak en je gele regenlaarzen rondslenteren en dan biedt de bioscoop al gauw soelaas. Voor menig Duitser is Theo tegen de rest van de wereld dan een ge- lukkig(?) weerzien. Het was vo rig jaar een van de best bezochte films in de Bondsrepubliek. Het is bepaald niet het type film dat we via Fassbinder en Schlön- dorff inmiddels uit West-Duits- land gewoon zijn. Theo's gevecht met alle anderen op deze aardkloot wil vermaak en niets anders dan vermaak bieden. Geen gepsychologiseer of ander moeilijk gedoe. Theo is een ge wone recht-toe-recht-aan jongen, wiens vrachtwagen gestolen wordt. Samen met zijn Italiaanse compagnon Enno en een hulpvaardige Zwitserse studente (helemaal alleen staat Theo er dus niet voor) zet hij de achter volging in. Ter land, ter zee en in de lucht gaat het door heel Euro pa om uiteindelijk in Napels te eindigen. Het is me niet geheel duidelijk wat die drie miljoen Duitsers destijds heeft bewogen, want er zijn wel leukere achtervolgingsfilms ge maakt. Theo is een beetje flauw en zijn verhaal een beetje lang dradig; in elk geval geen film waar je ook maar één zonnestraal aan hoeft op te offeren. BART JUNGMANN rjrjf. Theo tegen de rest van de wereld; regie: Peter Birg- mann; hoofdrollen: Ma- rius Müller-Westernhagen en Claudia Demarmels; theater: City 3, Katwijk; leeftijd: 12 jaar iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiimii De naam van George Lucas is voornamelijk verbonden met Star Wars. maar al eerder (1970) maakte hij een science fictionfilm: THX 1138. Ach ter die code gaat acteur Ro bert Duvall schuil die in de 25ste eeuw leeft, een periode waarin het leven wordt gere geld door drugs en compu ters. Samen met LUH 3417 vermindert THX 1138 zijn drugsgebruik, waardoor ge voelens weer een kans krij gen. En dat kan natuurlijk niet. De film is zondagavond op Nederland 2 te zien. Een dag eerder de alom gepre zen Cria Cuervos op Neder land 1 Verpakt in de nodige symboliek (anders had des tijds de censuur toegeslagen) neemt regisseur Carlos Saura het Franco-Spanje op de kor rel. De negenjarige Ana wordt na de dood van haar moeder opgevoed door haar tante, terwijl haar vader - offi cier in het Spaanse leger - zich zelden vertoont. Werkelijkheid en fantasie lo pen door elkaar heen; overal en altijd ziet Ana haar moe der. Marilyn Monroe, Jack Lem- mon en Tony Curtis spelen de hoofdrollen in Some Üke it hot, één van Hollywoods sterkste lachfilms. Het is het bekende travestie verhaal met Lcmmon en Curtis als Josephine en Daphne, leden van een damesorkest. Beiden hebben het hartje verloren aan Sugar, de zangeres van de band. Uiteraard een rol van Marilyn herself. Soldier Girls, een film over vrouwen in het Amerikaanse leger, is dezelfde avond op liliNIILU' Nederland 2 maand geleden moest deze sterke documentaire van Joan Churchill en Nick Broomfield nog wijken voor Der Handier der vier Jahres- zeiten in verband met Fass- binders dood. (Overigens: binnenkort brengt Duitsland 2 een serie Fassbindcr-films mill waaronder Angst essen Seele auf en Effi Briest). Het programma: ZATERDAG Rolande met de bles; 20.15 uur; Dtsl. 2 (regie Roland Verhavert. Belgische film uit 1971). Niet voor zwarten; 20.27 uur; Ned. 2 (regie: Lamont Johnson met Joan Woodward. Amerikaan se film uit 1981). Die Schlin- ge; 21.50 uur; Dtsl. 3 (regie: Rolf Hadrich. Duitse film uit 1964) Cria Cuervos; 21.55 uur; Ned. 1. What's new pus sycat; 22.05 uur; Dtsl. 1 (re gie: Clive Donner met Peter Sellers. Amerikaanse film uit 1964). ZONDAG: II tetto; 15.25 uur; Dtsl. 2 (regie: Vittorio de Si- ca. Italiaanse film uit 1955). Middle of the night; 21 10 uur; Dtsl. 1 (regie: Delber Mann met Kim Novak. Ame rikaanse film uit 1959). THX 1138; 21.40 uur; Ned. 2. MAANDAG Some like it hot; 20.15 uur; Bel. 1. Soldier Girls; 21.50 uur; Ned. 2. Man- ha Submersa; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Lauro Antonio. Por tugese film uit 1960). WOENSDAG: De Griek; 19.30 uur; Dtsl. 2 (regie: Guguli Mgeladse. Russische film uit 1979) Gaslight; 22.15 uur; Dtsl. 3 (regie: George Cukor met Ingrid Bergman. Ameri kaanse film uit 1944). DONDERDAG: The Court Jes ter; 15.55 uur; Ned. 1 (regie: Norman Panama met Danny Kaye. Amerikaanse film uit 1956). Wiener Blut; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Willi Forst. Duitse film uit 1942). VRIJDAG: Me Natalie; 19.45 uur; Ned. 1 (regie: Fred Coe. Amerikaanse film uit 1969). That lady in Ermine; 20.15 uur; Dtsl. 1 (regie: Ernst Lu- bitsch met Betty Grable. Amerikaanse film uit 1948). Apachen; 23.05 uur; Dtsl. 2 (regie: Gottfried Koldoitz. Oostduitse film uit 1972). BLIJVERS "De rechter- en de linkerhand van de duivel" - Oudje van Spencer en Hill, Lido 1, Leiden. "Honky Tonk Freeway" - De ver gissing van John Schlesinger, Lido 2. Leiden. Sound of music" - Opgelapte ever green met Julie Andrews, Studio, "Les uns et les autres" - Claude Le- louche op z'n best, Trianon, Leiden. "Monty Python en de heilige gr..gr..graal" - Britse humor toege past op de bijbel, Lido 3, Leiden. (OP)NIEUW "Vice Squad" - Geweld. Euro 1, Ai- phen. "Jesus Christ Superstar" - Musical met bijbels trekje, Euro 3, Alphen. "Hallelujah voor een paar vuisten" - Spencer en HiU, Euro 4. Alphen. "Spetters" - Prima, maar harde film van Paul Verhoeven, City 1, Kat wijk. "Killers van Parijs" - Alain Delon in tamelijk slecht gangsterverhaal tje, City 3. Katwijk. SEXFILMS "Blue orgie" - Rex, Leiden. "Laat die Tirolers maar schuiven" - City 4, Katwijk. NACHTFILMS "Pornospionnen met gebloemde broekjes" - Rex, Leiden. "Vice squad" - Euro 2, Alphen. "Heet van de naald" - Euro 3, Al phen. "Night hawks" - Euro 4, Alphen. DEN HAAG "The exterminator" - Apollo 1 (460340), 16 jr. "La Chèvre" - Apollo 2, al. "De wraak van Khan" - Asta (463500), al. "Missing" - Byou (461177), 16 jr. "From Russia with love" - Calypso (463502), 12 jr. "Les uns et les autres" - Babylon 1 (471656), al. "Roar" - Babylon 2, al. "Stripes" - Babylon 3, al. "Eye of the tiger" - Cineac 1 (630637), 16 jr. "And now for something complete ly different" - Cineac 2, al. "Megaforce" - Cineac 3, al. "For your eyes only" - Du Midi (855770), 12 jr. "The sound of music" - Euro, al. '"n Soepzootje" - Metropole 1 (456756). al. "Raiders of the lost ark" - Metropole 2,12 jr. "Goldfinger" - Metropole 3,12 jr. "So fine" - Metropole 4, al. "The Graduate" - Metropole 5,16 jr. "The Empire strikes back" - Odeon 1 (462400), al "The border" - Odeon 2, 16 jr. "Star wars" - Odeon 3, al. "De nachtportier" - Odeon 4, 16 jr. "Honky Tonk Freeway" - Odeon 5, 16 jr. "Anyone but my husband"- Le Pa ris 1 (656402), 18 jr. "Proefwerk" - Le Paris 2,18 jr. "Tiroler gevrij op de schoolbanken" - Le Paris 3, 18 jr. "Sharky's machine" - Passage (460977), 16 jr. AMSTERDAM les j - Alfa 1 "Les uns el (278806), al. "Eye of the tiger" - Alfa 2, 16 jr. "La Chèvre" - Alfa 3, al. "So fine" - Alfa 4, al. "Cheech en Chong's nice dreams" - Alhambra 1 (233192), 16 jr. "West side story" - Alhambra 2, 12 jr. '"n Soepzootje"- Bellevue Cinerama (234876/266227), al. "Sharky's machine" - Calypso 1 (266227/234876), 16 jr. "Hair" - Calypso 2, al. "Goldfinger" - Calypso 3, 12 jr. "'n Wellustig vrouwtje" - Centraal (248933), 18 jr. '«fchogun assasin" - Cineac Damrak 1 (245648), 16 jr. "Caligula en Messalina" - Cineac Damrak 2, 16 jr. "Die Sehnsucht der Veronika Voss" - Cinecenter, 16 jr. "Silent running" - Cinecenter, 16 jr. "De wraak van Khan" - Cinema 1 (151243), al. "De tien geboden" - Cinema 2, al. "The empire strikes back" - City 1 (234579), al. "Honky Tonk Freeway" - City 2, al. "Monty Python en de heilige gr..gr..graal" - City 3, 12 jr. "Making love" - City 4 al. "The border" - City 5 (34579), 16 jr. "De nachtportier" - City 6 (234579), 16 jr. "The sound of music" - City 7 (234579), al. "Emilia heet en pervers" - Climax Cinema (244152), 18 jr. "Ordinary people" - Cine •D'(226551), al. "The deerhunter" - Desmet (226551), 12 jr. "Death on the Nile" - Du Midi (723653), al. "Missing" - Leidsepleintheater (235909), 16 jr. "Sharky's machine" - Nöggera- th( 248933), 16 jr. '"n nummertje tussen de coulissen" - Parisien (248933), 18 jr. "Eye of the tiger" - Rembrandt- pleintheater 1 (223545), 16 jr. "An eye for an eye" - Rembrandt- pleintheater 2 (223545), 16 jr. "Roading fire" - Rex (266132), 16 jr. "Megaforce" - Roxy (232809), al. "Morgan, a suitable case for treat ment", "Lightyears away", "1900", deel 1 en 2, "Mephisto" - The Movies (245790), 16 jr. "De wraak van Khan" - Tuschinski 1 (262633), al '"n Soepzootje" - Tuschinski 2 (262633), al. "Veel liefs uit Moskou" - Tuschinski 3 (262633), 12 jr. "The Canterbury tales" - Tuschinski 4 (262633), 16 jr "De ogen der verschrikking" - Tu-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12