-c Officieren spelen hogere krijg in Franse Vogezen Geen schot gelost en Reportage geen soldaat te zien Boeren willen schillen voor vee Kunstzwemsters in race voor ereplaats Spanje en Canada willen zwemkampioenschappen '86 10LENING 1982 PER 1986/1989 Door Rudolph Bakker VRIJDAG 30 JULI 1982 ARNHEM (ANP) - Tweehon derd bij het Ekologisch Landbouw Consulentschap in Amsterdam aangesloten alternatieve boeren willen bij het voederen van hun bees ten voortaan gebruik maken van door Arnhemse schillen boeren ontwikkelde voedsel brokjes. De boeren, die 45 winkels van het landbouw consulentschap voorzien van onbespoten groende en fruit en vlees van met natuurpro- dukten grootgebrachte die ren, hebben per jaar onge veer 70 ton tot veevoeder- brokjes verwerkt huishoude lijk afval nodig. Dit heeft Stefan Triest van de Ecologische Kringloop Stich ting (EKS) in Arnhem per brief van het Ekologisch Landbouw Consulentschap in Amsterdam vernomen. Triest verwacht dat de afne ming door alternatieve boe ren in de loop van de jaren nog fors zal stijgen. Volgens de EKS kan ongeveer 35 procent van het totale Ne derlandse huisvuil tot vee voeder verwerkt worden. De etensresten, het brood en de schillen worden daartoe ge droogd en tot brokjes geperst volgens een grotendeels dor de EKS ontwikkelde metho de. De verwerking is volgens Triest niet veel duurder dan verbranding van het vuil in qen oven, terwijl de kwaliteit van de brokjes gelijkwaardig is aan die van huidige vee- voederprodukten en de prijs lager. De EKS wil nog dit najaar op grote schaal beginnen met de verwerking van schillen en etensresten tot droog vee voer. De bedoeling is dat ge meenten waar één of meer schillenboeren actief zijn meedoen. Er komen contai ners waarin de schillen kun nen worden gestort. Regel-, matig komt een vrachtauto die container halen om ze naar een fabriek in Ooster- wolde (Friesland) te brengen, waar de brokjes droogvoer zullen worden geproduceerd. TNO heeft de veevoerbrokjes van de EKS onlangs uitvoe rig onderzocht. Volgens Tries waren de conclusies zeer be moedigend voor de toe komst. De EKS haalde vorig jaar zo'n 250.000 kilo huisvuil op in Arnhem waarvan het grootste deel bestond uit schillen, etensresten en oud brood. Varia Opbrengsten zonne-energie vallen tegen DEN HAAG (GPD) - De besparing aan aardgas door gebruik te ma ken van zonne-energie is aan merkelijk minder dan aanvanke lijk werd aangenomen. In het jaar 2000 kan zonne-energie een besparing van 0,3 miljard kubie ke meter aardgas opleveren. Het ministerie van economische za ken berekende in 1979 dat door toepassing van zonne-energie 0,6 tot 1,2 miljard kubieke meter aardgas zou worden bespaard. De Algemene Energieraad (AER) merkt in een nog niet gepubli ceerd rapport op dat de op brengst van zonne-energie is overschat. Daarentegen ziet de toekomst voor windmolens er rooskleuriger uit dan een aantal jaren geleden werd aangenomen. De besparing aan aardgas kan in het jaar 2000 oplopen tot 2 mil jard kubieke meter. Twee jaar geleden kwam de overheid tot een besparing van 0,6 tot 1,2 mil jard kubieke meter aardgas door gebruikmaking van windener gie. De AER, adviesorgaan van de mi nister van economische zaken, berekent dat het in principe mo gelijk is dat met grote en kleine windmolens ongeveer tien pro cent van het huidige elektrici teitsgebruik is op te wekken. Volgens het rapport van de Alge mene Energieraad kunnen alter natieve energiebronnen in het jaar 2000 vier a vijf procent van het huidige binnenlandse ener giegebruik leveren. Naast ge bruik van zonne-energie en windmolens wordt daarbij ook uitgegaan van de toepassing van aardwarmte en verbranding van huishoudelijk afval. Voorts ziet de AER mogelijkheden om in de Rijn en de Maas een aantal kleine waterkrachtcentrales te bouwen. De belangstelling bij de industrie voor alternatieve energiebron nen is nog gering. De overheid zou daarom meer geld moeten geven voor demonstratieprojec ten, zegt de AER. Twaalf Nederlandse officieren weten van de bos sen, bergen en bermen tussen de Ballon d'Alsace en Besancon bijna evenveel als de Fransen zelf. Afgelopen juni hingen ze in Alouette-helikopters van de vliegbasis Soesterberg boven de dichtbe groeide heuvels van dit gebied en bestudeerden met arendsogen het terrein. Misschien zag het er voor een buitenstaander een beetje als vakantie uit, maar daarvoor was het doel toch te serieus. De twaalf kapiteins broedden er niet meer of min der uit dan een methode om de aanstormende vij and in de pan te hakken. Ieder jaar spelen leerlingen van de Haagse Hogere Krijgs school in de oude Franche- Comté er hun zomers india- nenspel en leren ze in dit rui ge; gebied van bergen, kloven en wilde stromen dat de krijg er andere aspecten heeft dan op onze eigen pannekoek met Grebbeberg en Waterli nie. "Groenen" De Nederlanders speelden dat ze aan het hoofd stonden van niet alleen een eigen „blau we" eenheid, maar ook van twee eenheden „Galliërs", dat was bij elkaar zo'n 40.000 man. De vijand kwam - niet helemaal bij verrassing - uit het oosten en werd aange duid als "De Groenen". Dat de strijd op theorie berustte, bleek niet alleen daaruit dat de Nederlanders het bevel mochten voeren over de Gal liërs. Er was bovendien geen soldaat te zien en er werd geen schot gelost. Het gezang van de nachtegalen werd al leen verscheurd door het ge gil van de „Alouettes". Iedere wat bejaarde dienst- plichtioe herinnert zich het in Frankrijk gelegen oefenge- bied La Courtine. Van het 20.000 inwoners ellende Vé- soul, waar ieder jaar de be roepsofficieren van de Hoge re Krijgsschool oefenen, heeft in dit verband niemand gehoord. Er zijn zelfs heel wat Nederlanders - zo vertelt met spijt de directeur van de school, generaal Knol - die niet weten dat er na de KMA in Breda nog een hogere op leiding voor officieren be staat. De Hogere Krijgsschool be staat desondanks al vanaf 1868 en ieder jaar is er een twee jaar durende cursus om veelbelovende oficieren ge reed te maken voor de hoog ste rangen. De school is in een kazernegebouw langs de Haagse Van Alkemadelaan gevestigd en wie die twee jaar overleeft, heeft de maar schalkstaf in zijn ransel. Strategisch don. De club van de Krijgs school verwerkt er dagelijks zonder morren het laagstge- noteerde menu en overnacht er twee aan twee, met de wc naar Franse plattelandstradi tie aan de andere kant van de gang. De dag te velde begint al vroeg, als de officieren worden op gehaald in een Franse leger- bus, waaraan zelfs een troep voetbalfans geen schade meer kan doen. Tien minuten later is men op het terrein van een verlaten kazerne bui ten de stad, die grenst aan een helikopterstrip. Daar wachten de mannen van het Soesterbergse 298e squa dron, aangevoerd door een majoor- en en kapiteinvlie ger, en in de rug gesteund door een technische luite nant met zijn staf. Spanningen Bescheiden terzijde in de cou lissen staat een viertal Bom- mel-achtige automobielen, waaronder twee twintig jaar oude tankwagens, die trouw uit Soesterberg zijn overge bracht. En er is een EHBO- team en een vreemd voertuig met twee in witte asbestpak- ken gestoken diestpichtigen, die mee zijn gekomen om een eventuele brand te blussen. Steeds als een helikopter de lucht ingaat of van zijn missie terugkeert, starten de recru- ten de auto om klaar te staan voor als er wat gebeurt. Langs de helikopterstrip ligt een wit gebouwtje als een verlaten buurtstation. Daar drinkt het squadron cola en wacht het op zijn beurt om te gaan vliegen. Daar is ook het zaaltje met het lelijkste bloe- menbehang uit de Franse cultuurhistorie, waar de plan nen voor de aanval tegen de „groenen" worden uitge broed. Het draaiboek van de opening is het werk van le raar-majoor Pollé, terwijl dit maal collega's van de Franse hogere krijgsschool een ei gen oplossing ter oriëntatie hebben ingestuurd. „De spanning tussen Groen k De groepsfoto na het zomerse indianenspel. Links de leden van het 298ste squadron uit Soesterberg. land en de ETO-landen zijn sedert enige tijd aan het oplo pen", aldus begint het drama. Groenland ligt in het Oosten en wie weet welk land daar mee bedoeld zou kunnen zijn, mag het zeggen. De am bities van Groenland worden echter in bedwang gehouden door de ETO, de „Europese Verdrags Organisatie". Scenario Op dag D is Groenland tot het offensief overgegaan, zo gaat het draaiboek voort. De ETO- landen gaan tot mobilisatie over. Op dag D plus 3 weet Groenland een doorbraak te forceren bij Agsou (dat is een denkbeeldige lijn ergens ter hoogte van Freiburg) en op dat moment besluit Gallia (en niemand zal er moeite mee hebben daarin Frankrijk te herkennen) tot het ETO-pact toe te treden. Teneinde Groenland te overtuigen van de politieke wil tot samen werking (alles volgens de tekst van het draaiboek), wordt besloen eén legerkorps op te richten dat bestaat uit troepen van Gallia en van Blauwland, dat is het Ko ninkrijk der Nederlanden. Volgens dit speel-scenario loopt het in het begin niet zo goed voor ETO. De ETO-troe- pen ten oosten van de Rijn worden op de rivier terugge worpen. Op dag D plus 6 eb ben de groenen de gehele oostelijke Rijnoever tot Zwit serland in hun macht. Het vermoeden in het ETO- hoofdkwartier wordt sterker dat Groenland na een ge slaagde oversteek van de Rijn zal proberen een aanval in te zetten via de „Trouée de Belfort" in de richting Dijon- Parijs. Omdat de ETO de Rijn „uit tijdgebrek" niet zal kun nen houden, trekt men zich terug achter de Vogezen, de Moezel en de Rijn om er het defensief voort te zetten, al dus de tekst. Men lette op de term „het defensief voortzet ten': de ETO zal binnen het kader van zijn opdracht nooit tot een aanvalsoorlog over gaan. De bedreiging van de „Trouée" en de stortvloed van groenen over het achterland zien er tussen het bloemenbehang in het verlaten kazernekantoor tje niet zo dramatisch uit en dat is het ook met. Het scena rio is tenslotte niet meer dan zoiets als de gesublimeerde nachtmerrie van de staf aan de Van Alkemadelaan. Maar hoe gaan de „groenen te werk als ze west van Belfort op trekken in de richting Vé- soul-Besancon? Dat is de eer ste vraag. NAVO Als iedereen (en atuurlijk op tijd) van zijn verkennings vlucht is teruggekeerd, bren gen de syndicaten in de bloe metjeszaal een eerste rapport uit. Het blijkt dat er over de mogelijk door de groenen te nemen route weinig verschil van mening bestaat. Pas bij een vraag hoe aan deze groe ne opmars weerstand te bie den, openen zich enige en dit maal allerminst fictieve pa norama's die een licht wer pen op de rol die Gallia- Frankrijk als gelijkwaardig lid van de ETO (is NAVO) zou kunnen spelen. De Alouettes vliegen opnieuw. Ditmaal gaat het om de ver kenning van de enige twee oost-west-wegen waarlangs de verdedigers kunnen op trekken om de „Trouée van Belfort" te gaan afsluiten, er van uitgaande dat men de groenen eerst door het gat laat gaan. De noordelijke weg loopt door een bos. Als de groenen daar ook maar een enkele tank neerzetten is de weg afgesloten en kost het veel tijd hem buiten gevecht te stellen. De zuidelijke weg blijkt breder en gaat door open veld. Dat is de weg die de groenen voor hun opmars zullen kiezen. Als de blauwen en de Galliërs op weg naar de „Trouée" in hun poging die af te sluiten, een volledige groene leger macht tegenkomen, ontstaat er echter een enorme strijd die men nu juist voorlopig had willen uitstellen. Een di lemma. Om redenen van staatsveiligheid zal hier niet worden weergegeven tot wel ke door de leraren gesanctio neerde oplossing de twaalf Nederlandse kapiteins van de Hogere Krijgsschol ko men. Eigen oplossingen wor den door de staf echter gaar ne ingewacht op het adres Hogere Krijgsschool, Van Al kemadelaan 2597, Den Haag. Vakantie Een van de twaalf officieren in het Nederlandse gezelschap is een Duitser. Als lid van de Bundeswehr heeft hij de cur sus aan de Hogere Krijgs school meegedaan en zijn Ne derlands is bijna perfect. Ne derlands NAVO-gebied in ge val van oorlog ligt niet in het vaderland, maar in de Bonds republiek ten oosten van Hamburg. Daar is het even plat als bij ons. Als er gevaar dreigt, past tussen Duitsers en Nederlanders tactisch en logistiek - dus praktisch - al les in elkaar. Als Frankrijk zich ooit weer onder het com mando van de NAVO zou plaatsen - zoals het Vésoul - scenario suggereert - is er nog heel wat gelijk te schakelen en glad te strijken. De Fransen zelf tillen niet zo zwaar aan dit probleem An ders dan de politici zijn de Franse opper-officieren wel voor de NAVO geporteerd. Duitse officieren volgen ook cursussen aan de Franse ho gere krijgsscholen en omge keerd. Ook de ontvangst van de Nederlandse kapiteins, hun leraren en generaal Knol wordt allerminst gekenmerkt door acherdocht. Het gezel schap wordt gefêteerd door de prefect en de burgemees ter, er zijn lezingen en bezoe ken aan forten en kerken en het bezoek eindigt met een avond thuis bij Franse reser ve-officieren. Op de terugreis - per Fokker-Frienship - is er in Parijs nog een bezoek aan de Franse „Ecole Supérieure de Guerre". En de twee recruten van de an- ti-brandmobiel? Als er nie mand landt of opstijgt mogen de asbestpakken uit en in de buurt is een zwembad om af te koelen. Zonder brand of groenen is Vésoul dan toch nog vakantieland. Toeristisch stelt Vésoul niet veel voor, al is het door zijn ligging dan zo geschikt voor de krijgstheorie. Oostwaarts ligt immers het historische Belfort in een strategische positie. Daar is de zogenaam de „Trouée", een dertig kilo meter brede opening tussen de Jura en de Vogezen, die vanuit het Rijndal toegang geeft tot het Franse achter land. En aan de horizon troont de hoogste top van de Vogezen, de 1250 meter hoge Ballon d'Alsace. Nederlandse militairen komen al twintig jaar naar deze streek en de laatste jaren lo geren ze in de herberg van de vriendeliike madame Pru- GUAYAQUIL (ANP) - De Nederlandse afvaardiging bij het kunstzwem- men tijdens de strijd om de werelkampioenschappen in Guayaquil heeft het gisteren bij de verplichte figuren goed gedaan. Solo-zwemster Marijke Engelen bezet de vijfde plaats, waarbij ze 84.183 punten verza melde. De Amerikaanse Tracie Ruiz kwam met 94.500 tot de hoogste score. Ze wordt gevolgd door de Canadese Kelly Kryczka, de Japanse Miwako Motoyoshi en de Britse Carolyn Wilson. De Oostenrijkse Ale xandra Worish, in de afgelopen jaren vaak de sterkste Europese kunst zwemster, kwam niet verder dan een tiende plaats. Bij de duetten en in de landen wedstrijd leunt de Nederlandse vertegen woordiging, zoals verwacht, tegen de ereplaatsen aan. Marijke Engelen en Catherine Eyken staan vierde, achter de Amerikaanse, Canadese en Japanse duo's. Het Nederlandse achttal bezet achter dezelfde naties eveneens de vierde plaats. Met deze resultaten toonde Nederland zich tot nu toe het sterkste Europese land op dit onderdeel van de wereldti telstrijd in Ecuador. - "Muziek voor kameleons", bun del korte verhalen van Truman Ca pote, De Arbeiderspers, prijs 39 50. - "Een zomer apart" door Hans Vervoort, De Arbeiderspers, prijs 26.50. - "Essays en brieven" van Emma Goldman, Wereldvenster, prijs ƒ24,50. - "Alleen liefde overwint", dubbel roman van Mien van 't Sant, Zomer en Keuning, prijs 19,50. - "Drink mij" door Bhagwan Shree Rajneesh, Ankh-Hermes, prijs 37,50. - "Het beste paardrijboek ginners" door Robert Owen en John Bullock, Omega-Boek, prijs ƒ19,50. - "Tennis", vlot leren spelen door Shelley van Sevenster, Omega- o.l.v. "Richard Cavèndish, prijs 69,50. - "In de schaduw van de gele trui", door Jean Nelissen, Elsevier, prijs en keuning, prijs 9,90. - "Mis in Manila", roman uit de Fi lippijnen door F. Sionil José, We reldvenster, prijs 22,50. - "Grondstoffen voor de materiële cultuur in Palestina e.o." door prof. dr. H.J. Franken, Uitg.Kok, prijs 19 50. - "Moussault mini(n)atuurgidsen": Honden door Ivan Swedrup, Paar- per stuk. - "De Caro-Kann verdediging" (schaken) door A. Weiz en A. Kon- slantinopolski, Uitg. Rudi Schmaus in Heidelberg, prijs DM 29,80. _Kunst der Vereinfachung" (schaken) door Rasuwajew en Ne- sis, Uitg. Rudi Schmaus in Heidel- moet je met zo'n moeder", )man door Wendy Simons, Holkema en Warendorf, prijs 'Tweehonderd palingtips" van Stef de Bruin, Elsevier, prijs 'ni50 "Monster van de waan science fiction door Tanith Lee, Meulen- hoff. prijs f 13,50. - "De dag aes oordeels", roman van Salvatore Satta, MeulenhofT, prijs 42,50 VeaUngdt GUAYAQUIL (ANP) - De internationale zwemfederatie (Fina) heeft nog geen beslissing genomen over de toewijzing van de wereldkampioen schappen van 1986. Tijdens een vergadering in Guayaquil werd giste ren de kandidatuur van drie steden besproken. De Spaanse bond heeft aangeboden de strijd om de wereldtitels zwemmen, waterpolo, schoon- springen en kunstzwemmen in Barcelona of Madrid te houden. Canada deed uiteenzettingen over de kandidatuur van Montreal. Het bestuur van de Fina heeft nog geen beslissing genomen, omdat volgens vice- voorzitter Jorge Herrera Barona "de tijd ontbrak voor een juiste beoor deling van de kandidaat-steden". ifeningen rond de - "Supersnoepie" (10 jaar e.o.) door Judy Blume.Leopola, prijs 17,50. "De Poolse kwestie' door Jan - "Óe Leidse universiuteit tegen nationaal socialisme en bezetting" door P.J.Idenburg, E.J.Brill, prijs 10.-. - "Vergeefse vlucht", thriller van Peter Way, Het Spectrum, prijs 19,90. - "De koele oorlog", science fiction door Frederik Ponl, Het Spectrum, prns j 13,50. - "Honderd vragen over fotografe ren" door Peter IJsseldijk, Het Spectrum, prijs 8,75. - "Mythologie'Spectrum-atlas STAAT DER NEDERLANDEN open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 3 augustus 1982 vastgesteld volgens het tendersysteem laarlijksop 1 september in 4 jaarlijkse termi|nen van 1 september 1986 af 3 augustus a s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 september 1982 kosteloos bij banken en commissionairs bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11