c Doorbraak in twee en I Iel is mis aan d e Col te c i'Azur Spraakverwarring op VN-conferentie over vergrijzing Europa wordt "dubbel gepakt Reis van Mitterrand naar Roemenië gaat niet door Philip Habib doet belofte: Ex-premier Spanje stapt uit zijn partij Argentinië: "Oorlog niet voorbij Motie tegen beleid VS Rode potlood gaat flink door de begroting Buitenland DONDERDAG 29 JULI 1982 (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Elke zomer gebeuren er wel ongeregeldheden langs de Cote d'Azur, maar dit jaar is het goed mis. Op de stranden en de boulevards van Nice en Cannes vechten groepen alternatieve fi guren hun ruzies uit en slaan ze toeristen lam om hun geld, of ge woon voor de lol. De politie is te gen de zomerdrukte niet opge wassen. Voor het eerst in de his torie is het af te raden na acht uur in de avond nog over de 'Prome nade des Anglais' te paraderen. leen de oproerpolitie kan nog uit komst brengen, zo vinden ze. In de goede oude tijd was iedereen met meer dan een dubbeltje op zak gewaarschuwd tegen 'pick pockets', dieven die uiterst geraf fineerd portemonnee's stalen uit binnenzakken. Deze zomer kan men op het strand beklem3 ra ken tussen vechtersbazen die zulke lange messen in de lucht steken dat zelfs de brave ge meentepolitie maar in de auto blijft om eerst de hulp in te roe pen van de CRS, de gehelmde en van middeleeuwse schilden voorziene sla-er-maar-op-troe- pen. Gasten durven hun auto niet meer uit de parkeergarage te halen, als ze quasi nonchalant worden ge volgd door een handvol onduide lijke figuren. Een strandstoelen verhuurder op het chique Ruhl- Plage is een paar honderd meter opgeschoven naar een rustiger plek. Overigens beklaagt hij zich dat bijna niemand meer de huur van zijn stoelen wenst te betalen en dat betekent het einde van zijn negotie. Het regeringsgezinde dagblad 'Le Matin', met een uitstekende cor respondent aan de 'Cote', meldt zonder een blad voor de mond te nemen dat de onruststokers bij na allemaal Noordafnkanen-zon- der-werk zijn. Het ultra-rechtse weekblad 'Minute' - door nie mand die goed bij zijn hoofd is serieus genomen - slaat aanzien lijk minder 'rechtse' taal uit door te stellen dat een groot aantal van de lanterfantende onruststo kers Duitsers en Nederlanders zijn. Zowel de linkse als de rechtse pers zijn het er echter over eens dat de politie voor aap staat. Het alternatief: de Cote d'Azur ge heel afzetten met gehelmde op roerpolitie. Dan pas is men van een 'geslaagde' vakantie verze kerd. (Van onze correspondent Inez Polak) JERUZALEM - Premier Begin van Israël heeft de Ameri kaanse bemiddelaar Philip Habib geen tijdlimiet gesteld in diens pogingen een oplossing voor Beiroet te vinden. De Israëlische premier heeft echter wel de belofte van Habib gekregen dat deze binnen twee dagen een verkla ring van de PLO-leiders los zal krijgen waarin zij stellen bereid te zijn uit Beiroet te vertrekken. Aan deze eis blijft Israël onverminderd vasthouden. PLO-leider Arafat heeft de Libane se regering op diens verzoek eni ge tijd geleden schriftelijk be loofd uit Beiroet te zullen ver trekken „wanneer aan bepaalde voorwaarden is voldaan". Dit heeft de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken belast met het Midden-Oosten, Nicholas Veliotis. gisteren be kendgemaakt tijdens een verga dering van de buitenland-com missie van het Huis van Af gevaardigden. Veliotis zei geen verdere bijzonderheden bekend te kunnen maken, maar dat Ara fat ongeveer gelijktijdig met het begin van de Israëlische blokka de van Beiroet de verklaring had ondertekend. Veliotis zei dat de Amerikaanse re gering ervan uitgaat dat het ge durende 30 dagen nodig zal zijn troepen te sturen om de PLO een veilige aftocht uit Beiroet te kun nen garanderen. Hij zei dat Frankrijk daarbij de helft van de ze soldaten zal leveren. Mogelijk zullen ook andere landen troe pen of materieel inzetten. Velio tis ging niet in op Israëlische be schuldigingen dat de Saoedi's de PLO van Amerikaanse wapens zouden voorzien. Bestand De voornaamste inspanningen van Habib in zijn besprekingen in Je ruzalem waren gericht op het herstellen van het bestand, waar de afgelopen week geen spoor van te bekennen was door de haast onophoudelijke Israëlische luchtbombardementen. Volgens Habib is een dergelijk bestand, het achtste in één maand, nood zakelijk als eerste stap. Van de kant van Israël heeft hij de belof- MADRID (DPA/Reuter) - De voor malige Spaanse premier Adolfo Suarez heeft gisteren aangekon digd dat hij zijn partij, de Unie van het Democratisch Centrum (UCD), zal verlaten. Tevens liet hy weten dat hij zaterdag een persconferentie zal geven waar hij nadere bijzonderheden zal ge ven over zijn politieke plannen in de nabije toekomst. De aankondiging bevestigde de ge ruchten dat de 49-jange Suarez een eigen partij wil oprichten om de hervormingsplannen en de door hem tot zijn plotselinge af treden als premier in januari 1981 gevolgde centrum-linkse koers verder te propageren. De aanhangers van Suarez verwij ten zijn opvolger Leopoldo Calvo Sotelo dat hij een toenemend rechts-conservatieve koers volgt. Dit blijke volgens hen ook uit de samenwerking van de regerings partij met de behouden "Volks alliantie" van de voormalige Franco-minister Manuel Fraga Iribarne. te gekregen dat dit vanaf negen uur gisteravond van kracht zou worden. De volgende zet zal het vertrek van de Palestijnen uit Beiroet moe ten inhouden, waarschijnlijk naar Tripoli in Noord-Libanon. Ter afsluiting zullen zowel de Pa lestijnen als de andere buiten landse strijdkrachten, Syrië en Israël, uit Libanon moeten ver dwijnen. Hoewel niet formeel be vestigd, schijnt Israël geen ern stige bezwaren te hebben tegen zo'n geleidelijke oplossing. Habib zelf vertrok gisteren vol op timisme over de kans van slagen uit Jeruzalem, via Cyprus naar Beiroet, waar intussen de militai re strijd voortduurde. Opnieuw bombardeerde voor de zevende achtereenvolgende dag, de Israë lische luchtmacht de hoofdkwar tieren van de Palestijnse organi saties en vonden er vuurgevech ten plaats tussen Palestijnse en Israëlische strijdkrachten. Naar alle waarschijnlijkheid zal Philip Habib volgende week op nieuw een rondreis door het Mid den-Oosten ondernemen om ver dere details uit te werken over de toekomstige verblijfplaatsen van de Palestijnen. Syrië heeft zich bereid verklaard de leiders en or ganisaties van de Palestijnen te herbergen. Jordanië zal de Pale stijnen die over een Jordaans paspoort beschikken, willen on derbrengen. Egypte zal ook een aantal Palestijnen onderdak ver lenen. Ook Soedan is hier tijde lijk toe bereid. BEIROET - Met op de PLO-strijders veroverde Russische Stalinorgels vuurden Israëlische troepen gisternacht raketten af op Palestijnse stellingen. Gisteravond om negen uur is er een staakt-het-vuren ingegaan. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - President Mitterrand heeft zijn tegen september aan gekondigd bezoek aan Roemenië afgezegd. De minister voor bui- Prins William, de jongste Britse koninklijke telg. is door zijn oom. Lord Snowdon, voor het eerst officieel gefotografeerd samen met zijn ouders prinses Diana en kroonprins Charles. tenlandse handel Jobert, die op het ogenblik in Roemenië is, had tot taak dit nieuws voorzichtig aan de gastheren over te bren gen. De Franse regering heeft het sterke vermoeden dat het regime van president Ceaucescu de hand heeft gehad in de kidnap van de Roemeense schrijver Vir gil Tanase, die op klaarlichte dag in Parijs verdween. Ook op het gebied van de wederzijdse han del is er de klad in de Frans-Roe meense relatie gekomen. Al op zijn persconferentie van af gelopen juni had president Mit terrand op een vraag geantwoord dat de relatie tussen Roemenië en Frankrijk „ernstig zou wor den verstoord" voor het geval „de heer Tanase verdwenen is en niet meer terugkomt". Sindsdien hebben de Roemeense mach thebbers niets gedaan om hel derheid te verschaffen over het lot van de schrijver, die in Frank rijk asiel gevonden had. Minister voor buitenlandse handel Jobert heeft voor zijn terugkeer naar het vaderland de Roemeen se minister van buitenlandse za ken een hele lijst voorgelegd van „humanitaire gevallen". Daar ko men onder meer ook de „ver dwijningen" op voor uit de rijen van de Roemeense oppositie, zo als die van de vakbondsleider Paraschiv en van de katholieke geestelijke Calciu. Op het gebied van de buitenlandse handel wordt de Franse relatie met de Roemenen tragisch ge symboliseerd door de misluk king van het plan om Citroën-au- to's onder de naam Oltcit in het land van Ceaucescu te bouwen. Het plan heeft de Fransen al twee miljoen francs gekost en er is nog geen Citroën van de lopen de band gekomen. Het model dat men had willen maken, is intus sen al zo overjarig, dat het nooit meer een succes zou kunnen worden. De buitenlandse schuld van Roe menië beloopt ruim tien miljard dollar. Het land staat zowel in tern als naar buiten op een breekpunt. De reis van president Mitterrand had, vooral met het oog op het buitenland, Ceauces cu enige korte glans kunnen ver schaffen. De VN-conferentie over ver grijzing van de wereldbevol king in Wenen vertoonde de eerste dagen tekenen van een babylonische spraakverwar ring. Tot vandaag heeft een speciaal adviescomité dat een ontwerp-aktieplan moet opstellen, de tijd verspild met kibbelen over twee nau welijks van elkaar verschil lende ontwerpen. De miljoe nen verslindende conferentie is zodoende op het verkeerde been gestart. De schuld van deze onnodige tijdverspilling ligt gedeelte lijk bij het secretariaat van de Verenigde Naties. Aan het eind van de conferentie moet een actieplan op tafel komen dat ongeveer 47 adviezen be vat om de toenemende ver grijzing van de wereldbevol king te ondervangen. Tegen het jaar 2000 namelijk zal het aantal ouderen boven de zes tig jaar nagenoeg zijn verdub beld. De Verenigde Naties heeft weliswaar niet de pre tentie om met pasklare oplos singen te komen die gelden voor alle 157 lidstaten, wel wil de organisatie een aantal aanbevelingen en adviezen geven waarin het merendeel van de deelnemende landen zich kan vinden. Daarom is het afgelopen jaar in overleg met alle VN-lidstaten een ontwerp-actieprogram- ma opgesteld. Maar tot grote verbazing van de adviescom- missie die zich met dit plan bezighoudt, schoof VN-secre- taris-generaal Perez de Cuel- lar aan het begin van de con ferentie z'n eigen rapport naar voren. Het bleek een ge deeltelijk herschreven versie van het door de adviescom missie opgestelde rapport. Verwarring alom dus. Protest Vooral de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie protesteer den heftig tegen dit onge vraagde initiatief. Aanvanke lijk wilde het adviescomité het VN-rapport helemaal ter zijde schuiven, maar voorzit ter Anthony de Bono uit Mal ta stak hier een stokje voor. Na lang beraad aanvaardde de commissie het rapport van de secretaris-generaal uitein delijk toch als discussiestuk: drie dagen confereren voor niets. Een ander verwarring stich tend incident deed zich voor met de tolken. De minister van volksgezondheid van Jordanië stak in de plenaire vergadering een deel van zijn speech af zonder dat het overgrote deel van de delega ties in de zaal zijn woorden kon volgen, omdat de Arabi sche tolk niet op zijn post zat. Na enig omhaal en vele ver ontschuldigingen moest - de minister zijn speech de vol gende dag herhalen. Ditmaal wel simultaan vertaald. Nederland is bij deze conferen tie een buitenbeentje, omdat Den Haag als enige Europese regering niet op ministersni veau is vertegenwoordigd. Het ministerie van CRM stuurde een hoge ambtenaar. Peter Blommestijn, hoofd van de afdeling bejaarden zorg en sociale revalidatie, die in stuntelig Engels er met vele haperingen in slaagde zijn redevoering grotendeels te verknallen. Hij vestigde de aandacht op het feit dat Nederland met 12 procent het land is met het hoogste aantal bejaarden in tehuizen. Zelfs verzorgings staat Zweden komt maar tot een percentage van 8 pro cent. „Geen begerenswaardige posi tie", aldus Blommestijn. Hij vindt dat Nederland terug moet naar verzorging zolang dat mogelijk is in gezinsver band. Maar ook hij zegt niet naar Wenen te zijn gekomen met pasklare oplossingen om het gigantische probleem van vergrijzing de komende tien tallen jaren in goede banen te leiden. „Ook wij zijn over rompeld door de cijfers", zegt hij. „In 1975 verdiepte zich nog niemand in dit probleem. Nu blijkt dat het niet alleen een vraagstuk is voor de wes terse industriestaten, maar dat ook in de Derde Wereld de komende decennia de ver grijzing een enorme vlucht neemt". De Vlaamse minister van ge- I zinszorg en maatschappelijk I welzijn, Rika Steyaert, pleitte I zelfs voor een nieuwe be- S wustwording. De periode van rust na het zestigste levens- jaar zou verspreid en ver deeld moeten worden over het hele leven, vindt zij, zodat T ouderen ook na de pensioen- J. gerechtigde leeftijd nog werk zouden kunnen vinden. De opbouw van de bevolking is J^j allang geen piramide meer zegt zij, zoals vroeger, met een brede basis van jongeren va en een grote middengroep p0 die economisch actief is. tui Maar over enkele jaren is die opbouw veranderd in een na zuil die in het midden iets is 30 ingedeukt, zegt mevrouw Steyaert. „We moeten vermijden", aldus 11 mevrouw Steyaert, „dat ou- -ec deren geisoleerd raken. We b., moeten zorgen dat ze harmo- ;ei nieus in de gemeenschap blij- pjj ven opgenomen. Daarvoor is oc een nieuwe bewustwording lp] noodzakelijk. Niet alleen van n jongeren en de economisch iar actieve middengroep, maar ,jg ook van de ouderen zelf. De *j0 pers", zegt zij, „kan daarbij i*jr een belangrijke rol spelen. iej Om ouderen een positievere oe instelling bij te brengen over »ie ouder worden; een proces dat nu algemeen als negatief M wordt ervaren". tt« WILLEM OFFENBERG L NEW YORK (AFP/UPI) - Argenti nië heeft gisteren gezegd dat de "oorlogszuchtige aard" van het Verenigd Koninkrijk in het zuiden van de Atlantische Oce aan bewijst dat de oorlog om de Falkland-eilanden verre van voorbij is. Hij is slechts opge schort. In twee brieven aan de Verenigde Naties houdt Buenos Aires vast aan zijn "onbetwiste soevereiniteitsrechten" over de Malvinas, Zuid-Georgië en de - Sandwich-eilanden. Britse troe pen veroverden de Falkland-ei landen, die Argentinië op 2 april bezette, na een conflict dat 74 da gen duurde. De Argentijnse regering houc Groot-Brittanië "als enige velst( antwoordelijk voor elk incider g' dat kan voorkomen uit het insteeie len van verboden zo.nes". Loide den handhaaft een "beschermddh zone" van ruim 200 km rond d1 1 Falkland-eilanden, die 700 ki"61 verwijderd zijn van het Argei*s"j tijnse vasteland. WASHINGTON (Reuter) - Vijf enzeventig leden van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden hebben giste ren een motie gesteund die vraagt om opschorting van de militaire hulp aan El Sal vador en die president Rea- gans rapport over vooruit gang op het stuk van de men senrechten en landhervor ming in El Salvador van nul en generlei waarde verklaart. De voorzitter van het Huis, Thomas O'Neill, betitelde het rapport "gewoon niet te gelo ven". Maar hij sloot zich niet aan bij het streven om de hulp op te schorten. De motie is ingediend door 75 van de 435 leden van het Huis. De motie krijgt geen kracht van de wet tenzij beide huizen van het Congres haar steunen en de president haar be krachtigt. Een soortgelijke motie die Studds en 98 leden van het Huis indienden na Reagans eerste rapport zes maanden geleden, werd in de commis sie voor buitenlandse zaken van het Huis vernietigd. ■"erd (Door onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL De knip zit op de beurs. Niet alleen in Den Haag, waar het kabinet-Van Agt het ene bezuinigingsplan na het an dere ontwikkelt om de financiële gaten te dichten, maar ook in Brussel. De Europe se ministerraad is daar deze week de nieuwe begrotingsvoorstellen van de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, voor 1983 en aanvullende uitgaven voor 1982 met een fors rood potlood te lijf gegaan. Daarover zal zich ongetwijfeld de komende maanden met de Commissie en het Euro pese Parlement weer een flink conflict ontwikkelen. Want het gaat niet alleen om de uitgaven, maar veel meer nog om de politieke invloed die Commissie en Parlement (Europa dus) op de Europese ministerraad (de lidstaten) weten te be vechten. De eerste ronde is duidelijk voor de lidstaten, in het najaar gaat de strijd verder. Geen extraatje Een voorstel van de commissie om dit jaar nog zo'n 1,3 miljard gulden extra uit te geven omdat dit geld toch door meeval lers in de landbouw overblijft, stierf in elk geval een zachte dood. Het merendeel van de lidstaten, inclusief Nederland, vond het nergens voor nodig om dit geld weer in Europa te steken, men zag het lie ver terugvloeien in de nationale porte monnees. De Europese Commissie mag in september nog wel een paar overschrij dingen voorstellen voor nuttige zaken als hongerbestrijding in de wereld en werk loosheidsbestrijding in Europa, maar veel meer dan zo'n 150 miljoen gulden zal daar niet extra voor beschikbaar komen. Ook ten aanzien van de nieuwe begroting heeft de Europese ministerraad zich zacht gezegd „zeer terughoudend" opge steld. De commissie heeft een totaal bud get voorgesteld voor de uitgaven in 1983 van zo'n 62,4 miljard gulden. Het grootste deel daarvan. 65 procent, gaat op aan de landbouwuitgaven, en die liggen vast. Dat is niet het geval met de zgn. „niet- verplichte uitgavenwaarover het Euro pese Parlement het laatste woord heeft. Daar kan duchtig in geschrapt worden en dat hebben de Europese ministers dan ook gedaan. De Commissie wil deze met- verplichte uitgaven volgend jaar met zo'n 23 procent gemiddeld laten stijgen, ter wijl officieel slechts 11,8 procent moge lijk is. Streep „De spelregels zijn duidelijk. Ik krijg er een beetje grijze haren van als ik zie dat de commissie in deze tijd een dubbel stij gingspercentage van de uitgaven voor stelt", zei de Nederlandse staatssecretaris Van den Broek van buitenlands zaken, die namens Nederland de onderhandelin gen deze week in Brussel voerde. Streep erdoor kortom. Nederland, dat vroeger nog wel eens wat extra's over had voor de ontwikkeling van Europa, laat het nu ook gedwongen afweten. Staatssecretaris Van den Broek: „Op een moment dat we nationaal de koopkracht van de minima niet meer in stand kunnen houden, dat we de uitke ringen moeten verlagen en dat kortingen bij de overheid direct tot ontslagen lei den, is het niet verwonderlijk dat ook Ne derland zich gedwongen voelt de ruim hartigheid jegens Europa van weleer op nieuw te toetsen. We staan met de rug te gen de muur". Werkloosheid J°; De verschillende Europese lidstaten be knibbelen eens te meer op de Europe? uitgaven, omdat zij niet geloven dat bfj® voorbeeld het centrale probleem van ct werkloosheid langs Europese weg ecL- kan worden aangepakt. Van den Broei „Je kan de werkloosheid niet oplossd door extra geld in Europa te pompen. W-| in Nederland zeggen: eerst moet de natir nale economie worden gesaneerd, de t korten van de overheid worden weggen men en dan kan de werkgelegenheid pk*j weer verbeteren", aldus Van den Broei- En zo wordt Europa dus dubbel gepakt. r°' is al weinig geld en de lidstaten betwijr' t len ook nog eens of dat weinige geld v Europa wel goed besteed is. Hoe het pa, jy, lement op zo'n manier in 1984 zijn kieze;. onder de ogen moet komen, blijft de gr„ te vraag. Als schamele troost heeft Nede land deze week voorgesteld 10 müjoc^b gulden uit te trekken om die Europe: kiezers beter voor te lichten over al h J nuttige wat in Brussel gebeurt, maar zei daar zagen de andere lidstaten vooral nog het nut niet zo van in.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6