c \fervolging Rabo geëist Cijfers Mobil kloppen niet Sowjet-Unie minder kredietwaardig Den Haag wil oprichting ontwikkelingsmaatschappij Beurs Amsterdam SOBI signaleert vier economische delicten marktberichten Proef met tankpasje Onderzoek wijst uit: Beursoverzicht DERDAG 29 JULI 1982 Economie LONDEN (ANP) - Het Britse mi nisterie van handel slaat de kre dietwaardigheid van de Sowjet- Unie niet meer zo hoog aan als voorheen, wat betekent dat voor de verzekering van exportkre diet voor goederen die aan de Sowjet-Unie worden geleverd voortaan een hogere premie moet worden betaald. Naar giste ren in Londen is vernomen staat dit in een vertrouwelijke mede deling die het Britse Export Cre dit Guarantee Department aan de banken in Engeland heeft ge daan. Tot dusver werd de Sowjet-Unie in Engeland beschouwd als een eersteklas risico. Het ECGD deelt landen naar hun krediet waardigheid in in vier catego rieën: A. B. C en D. A is uiteraard de hoogste kredietwaardigheid, D de laagste. Voor de vier groe pen gelden oplopende verzeke ringspremies. De Sowjet-Unie viel tot dusver in groep A. samen met de meest welvarende Wes terse industrielanden. Met in gang van 1 augustus wordt zij "gedegradeerd" tot categorie B, industrielanden met een minder zekere financiële positie. Volgens de informanten in de Brit- /esteringen Rijn- ïond e industriële sector in het Rijn- ondgebied worden nauwelijks eer investeringen gedaan. Dit aat in een overzicht van de uit kering Wet Selectieve Investe- ngsregeling (SIR) door het penbaar Lichaam Rijnmond. investeringsbedrag in de ïn- Listrie kelderde volgens het /erzicht in de eerste helft van it jaar naar 36,7 miljoen gulden. •it bedrag lag in dezelfde perio- e vorig jaar nog bijna 200 mil- >en gulden hoger. In de eerste 2s maanden van 1980 werd in de ïdustriële bedrijfstak in de .ijnmond zelfs nog bijna een ïiljard gulden geïnvesteerd. lilliet fabriek van lederen meubelen !abri. in Venlo is door de recht- ank in Roermond failliet ver- laard. Door het faillisement ko len de vijftig werknemers var. 'abri op straat te staan. De Ven- Dse fabriek is door tegenvallen- le bedrijfsresultaten, als gevolg AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Onderzoek Bedrijfs- ™™,rronti* in Hp informatie SOBI heeft de officier van justitie in Utrecht, mr. H.W.J. Droesen, verzocht een strafvervolging in te stellen tegen alle leden (sinds juli 1979) van de hoofddi rectie van de Rabobank. se hoofdstad worden bij de beoordeling van de kredietwaar digheid van een land zuiver eco nomische maatstaven aangelegd. Tot dusver heelt de Sowjet-Unie punctueel aan haar betalingsver plichtingen voldaan, maar toch achten de deskundigen van het ECGD het risico groter gewor den. Daarbij zijn de volgende za ken in overweging genomen. De betalingsproblemen van som mige Oosteuropcse bondgenoten van de Sowjet-Unie - Polen en Roemenië bijvoorbeeld - die ,uvyr de Sowjet-Unie een extra ti- nanciele last betekenen. Het mis lukken van de graanoogsten in de Sowjet-Unie. nu al verschei dene jaren achtereen, en de hoge kosten voor de invoer van graan die dat meebrengt. De verminde ring van de Russische inkomsten in Westerse valuta's als gevolg van de economische inzinking in het Westen en de prijsdaling van de voornaamste Russische ex- portprodukten op de wereld markt, te weten goud. olie, dia mant en andere mineralen. De hoge rentekosten van buiten lands krediet. an een sterke concurrentie neubelbranche, al geruime tijd n de rode cijfers. S Steel grootste staalonderneming in le VS, US Steel, heeft over het volgens SOBI hebben de directeu- wppHp kwartaal dit ïaar een ren en ex-directeuren van de bank sinds 1979 deelgenomen aan het plegen van vier economi sche delicten door de jaarreke ningen van de NV Onroerend Goed Maatschappij Gebeka, een dochter van de Rabobank niet te publiceren. weede kwartaal dit jaar vinst geboekt van 4,3 miljoen iollar. Dit batig saldo valt in het liet bij het resultaat van 167,6 niljoen dollar van het tweede cwartaal van het afgelopen jaar. IJS Steel heeft laten weten dat er illeen dank zij de resultaten van Marathon Oil. die eerder dit jaar werd overgenomen, nog een po- Gebeka, waarvan de Rabobank de sitief saldo in de boeken kon enige directeur is, heeft geen af- worden geschreven. - - omzet kwam in het tweede kwartaal uit op 5,1 miljard dollar tegen 3,8 miljard in de overeen komstige periode van 1981. Over de eerste zes maanden van 1981 werd een winst gemaakt van 438,5 miljoen dollar bij een om- zet van 7,2 miljard dollar. toen directielid van Rabo en hoofddirecteur ir. P.J. Lardinois. Een woordvoerder van de Rabo bank zei desgevraagd, dat de bank de jaarrekeningen van Ge beka over 1978 en 1979 inder daad nfet heeft gedeponeerd bij het handelsregister als gevolg van een interne nalatigheid. De stukken zijn inmiddels (dinsdag) opgestuurd. enige directeur is, heelt geen ai- lpft0 Jï!" DeJnf£ bankje»,n juni bU het 1978, 1979. 1980 en 1981 bij het handelsregister in Den Haag ge deponeerd. terwijl dit volgens de wet verplicht is. De bank heeft in Gebeka o.m. haar belangen in Valmorel onderge bracht. Valmorel is een Frans skistation, dat sinds 1978 over wegend met back-to-back lenin gen wordt gefinancierd. Dit zijn ingewikkelde leningconstruc ties, waarbij houdstermaat schappijen en buitenlandse dochters elkaar over en weer le ningen verschaffen om de belas tingdruk te beperken. -wartwerkers p een bouwwerk in het Midden limburgse Echt heeft de rijkspo litie samen met de sociale recher che negen zwartwerkers betrapt op een totaal van dertien bouw vakkers. sgen de steunfraudeurs is, aldus de rijkspolitie van Echt, proces Nog onlangs, op 11 juni, heeft de verbaal opgemaakt. Ze hadden voorzitter van de SOBI. drs. P T. gens de bank begin juni bij het handelsregister gedeponeerd. Aan de jaarrekening over 1981 wordt nog gewerkt. De woordvoerder ontkende ten stelligste, dat er enig verband zou bestaan met de hoorzitting van de kamercommissie. Verder commentaar zal de bank pas kunnen verstrekken als inzage in de aanklacht is verkregen. een uitkering van een bedrijfs vereniging of van de gemeente lijke sociale dienst. De zwartwer kers bleken afkomstig te zijn uit Heerlen, Brunssum, Maastricht en Echt. Zij werkten voor een kort geleden failliet verklaard aannemersbedrijf. JS-rente Lakeman de back-to-back lenin gen bij een hoorzitting van een Tweede Kamer-commissie gesig naleerd. Zes dagen later werd volgens SOBI bij het handelsre gister een brief gedeponeerd, waarmee de Rabobank zich voor Gebeka aansprakelijk stelde en zodoende trachtte in de toe komst publikatie van de jaarre keningen van Gebeka te ont gaan. Door een technische sto ring zijn de beurskoer sen gisteren soms ver minkt in de krant ge komen. Daarvoor onze excuses. Piet Lakeman (SOBI). Is derde grote bank in de Ver enigde Staten heeft Citibank het voorbeeld van Manufacturers Deze brief was echter niet op 16 ju Hanover Trust en Chemical ^aar on 4 iuni Bank gevolgd en haar prime rate (minimumrente voor leningen aan de meest kredietwaardige bedrijven) verlaagd van 16 tot 15,5 procent. Verscheidene klei ne banken zijn er inmiddels ook toe overgegaan. n financiële kringen in New York wordt verwacht dat de meeste Amerikaanse banken het voor beeld zullen volgen. De verla ging is mogelijk geworden door dat de banken bij de opneming van middelen op de geldmarkt minder rente behoeven te beta len. Op de markt voor kortlo pend krediet liggen de tarieven nu zo'n 2,5 procent lager dan be gin deze maand. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn, 28 juli. Snijbonen 0,90. Sperziebonen 1,00, Ro de Kool 16-19, Spitskool 15-29, Bos- peen II 82-97, Waspeen AI per kist 7.50-7.00. All 4.00-7,00. BI 10,00-12,60. Bil 3,40-5.00. Cl 2,70-3,80. Aanvoer: 82 ton. Uien per kg. 37-48, Selderij 17—27, Knolselderij 62-82. Bloemkool 611 24-38. 81 46-49, 121 0,38. Aanvoer: 9.500 stuks. ii« gedateerd maar op 4 juni, waardoor, aldus SOBI, de sug gestie wordt gewekt, dat er geen verband bestaat tussen enerzijds de op 11 juni gehouden hoorzit ting en anderzijds het streven van de Rabobank om haar belan gen in Valmorel buiten de publi katie te houden. Tot de personen die SOBI wil laten vervolgen behoren o.m. dr. W.F. Duisenberg, thans president van de Nederlandsche Bank maar DEN HAAG (ANP) - De Haagse wethouder van economische za ken, C. Blankestijn, vindt dat de gemeente Den Haag een indus trievriendelijker gezicht moet to nen. De wethouder heeft een ta uitgebracht waarin hij zijn sie op het gemeentelijk indus triebeleid in de komende jaren naar voren brengt. In het nieuwe beleid dient volgens de wethou der een structurele samenwer king tussen bedrijfsleven en drijven van hun kant meer zou- overheid centraal te staan. Op de den moeten doen aan een recht lange duur moet dit leiden naar streekse presentatie en beharti de oprichting van een Haagse ging van hun belangen, ontwikkelingsmaatschappij naar De CDA-wethouder stelt in zijn no het model van de Noordelijke ta dat de belangen van de onder AMSTERDAM (ANP) - De Postgi ro/Rijkspostspaarbank. de geza menlijke banken en de oliemaat schappijen gaan een proef ne men met het elektronisch beta len bij pompstations. Daarbij kan met een speciaal pasje de re kening van het tanken van de gi ro- of de bankrekening worden afgeschreven. Contant geld, cheques of girobe taalkaarten zijn dan niet meer nodig. Woordvoerders van de be trokken partijen hebben dit gis teren meegedeeld, nadat over het nemen van de proef overeen stemming was bereikt. De oliemaatschappijen zeggen be hoefte te hebben aan het systeem om de veiligheid van het perso neel van de pompstations te ver beteren. Bovendien denken zij dat de dienstverlening aan het publiek wordt verbeterd. De dat in ons land plaats is voor "een beheerste ontvwkkeling van de toepassing van moderne ap paratuur in het betalingsver keer". Met de proef willen zij de reactie van hun cliënten daar over te weten komen. De proef zal vermoedelijk worden genomen in de regio Eindhoven/ Tilburg en zal naar alle waar schijnlijkheid ongeveer zestig pompstations omvatten. Aan de hand van de uitslag zullen de be trokken partijen bekijken of het systeem wordt uitgebreid, banken en de giro/RPS geloven (NOM), de Overijsselse (OOM) en het Limburgse (LIOF). Traditioneel biedt de ambtenaren stad Den Haag weinig industrië le werkgelegenheid. Toch werk te in 1970 nog 21 procent van de Haagse beroepsbevolking, ofwel ruim 48.000 mensen, in de indus trie. In 1981 was dit aantal ge slonken tot ruim 30.000. Om deze ontwikkeling tot staan te brengen pleit Blankestijn voor een andere houding ten opzichte van het bedrijfsleven. Den Haag moet in zijn ogen een "bedrijfs- vriendelijker" gezicht geen to nen. Hij wil een begin maken met het beleggen van een onder nemersdag in het komende voor jaar en het houden van verschil lende informatiebijeenkomsten over het bedrijfsleven voor ge meentebestuur en ambtenaren. Er moeten verder nieuwe recht streekse contacten worden ge legd tussen ondernemers (groe peringen) en het gemeentebe stuur. Blankestijn stelt een on langs door hemzelf gevormde "klankbordgroep", een informe le club van ondernemers en be stuurders, ten voorbeeld. Hij vindt echter dat de Haagse be- nemers in de stad gelijk moeten worden gesteld aan andere be langen als wonen en welzijn. In dit verband denkt hij aan snelle aanleg van een industrieterrein in het huidige tuinbouwgebied Kerketuinen, herstructurering van de Laakhavens, aanleg van een vierde Scheveningse haven en het streven naar bedrijfster reinen in de bouwlokatie Leino. tussen Leidschendam en Noot dorp. Bij de uitgifte van bedrijfs- gronden moeten ondernemers kunnen kiezen tussen koop en erfpacht, aldus Blankestijn Op het ogenblik is in principe alleen erfpacht mogelijk. De mogelijkheden voor financiële steunverlening aan het bedrijfs leven zou Blankestijn graag ver ruimen. Hij wil voor beginnende ondernemers grond-, huisves- tings- en energiekosten in de aanloopperiode drukken met ge meentelijke subsidies. Samen met de minister van economi sche zaken gaat Blankestijn bc kijken welke mogelijkheden ei zijn voor een gemeentelijke sub sidieregeling ten behoeve van in dustriële vernieuwing in de re gio. Sluiting van de raffinaderij van Mobil Oil in Amsterdam is onaanvaardbaar. De directie van Mobil Oil BV bedient zich van gelegenheidsargu menten om de voorgenomen sluiting per 1 september te verdedigen. De verliescijfers voor de Amsterdamse raffi naderij zijn met behulp van een kunstgreep opge schroefd. Strikt genomen maakte de raffinaderij zelfs winst in plaats van verlies. De door de directie opgevoer de verliezen zijn onder meer het gevolg van het concern beleid. waarin Amsterdam was aangewezen om de on gunstige (verliesgevende) soorten ruwe olie te verwer ken. Dit is de conclusie van het rap port „De demobilisatie van Mobil Oil", dat een werk groep van ondernemingsraad en vakorganisaties heeft op gesteld. Het rapport werd gis teren aangeboden aan de di rectie van Mobil Oil, het ge meentebestuur van Amster dam. het ministerie van eco nomische zaken en de vaste Tweede-Kamercommissie voor economische zaken. In het door Mobil Oil gepresen teerde verliescijfer van 224 miljoen gulden in vijf jaar is ten onrechte ook het verlies van de terminal opgenomen, zo wordt in het rapport aan gevoerd. Trekt men die kos ten eraf, dan resteert een ver lies van 121 miljoen gulden. Dat verlies wordt met name veroorzaakt door de relatief dure soorten olie die de raffi naderij vooral in 1980 en 1981 heeft verwerkt. De Amsterdamse raffinaderij heeft binnen het multinatio nale concern tegen lage ver goeding winstgevende ruwe olie verwerkt en voor eigen gebruik verliesgevende ruwe olie. Van Mobil Sales and Supply (een onderdeel van het concern) kreeg de Am sterdamse raffinaderij (de Benelux-tak van de multina tional) voor de loonraffinage (exportraffinage) een vergoe ding die by lange na de kos ten niet dekt. Zou de Mobil Oil BV voor eigen gebruik eveneens de voor MS and S geraffineerde betere olie heb ben verwerkt, dan was er een winst geweest van 36 mihoen gulden. De fiscus heeft be zwaar gemaakt tegen deze in terne verrekenwijzen, die neerkomen op kapitaalex port. Al acht jaar lang heeft de belastingdienst de jaarre keningen van Mobil 01 niet geaccepteerd. De werkgroep van onderne mingsraad en vakorganisa ties is van mening dat renda bele raffinage in Amsterdam mogelijk blijft, ondanks het feit dat de raffinaderij door het concern in een moeilijke positie is gemanoeuvreerd. Gezien de groeiende olie stroom uit de Noordzee en mogelijke oplossingen, zoals deelname van de overheid in de raffinaderij, zou sluiting van de raffinaderij uiterst voorbarig zijn, zo wordt in het rapport gesteld. De werk groep denkt daarbij aan over- heidsdeeiname via DSM. die een toenemende activiteit ontplooit op het continentale plat. In de officieel door Mobil OU BV gepresenteerde bedrijfs resultaten zijn evenmin de lu cratieve activiteiten meegere kend die de Mobil-dochter Mobil Producing Nether lands Inc. ontplooit. Deze dochteronderneming heeft een belang van 30 procent in de exploitatie van het gas- veld P-6 dat binnenkort in produktie komt. Uit dat veld zou Mobil Producing Nether lands 1,5 miljard gulden pure winst kunnen peuren. De werkgroep vindt dat de Ne derlandse overheid aan deze concessie best eens wat voor waarden zou kunnen verbin den. In ruil voor de gaswinst uit het Nederlandse deel van de Noordzee zou de in Ameri ka zetelende top van het Mo- bil-concern wat meer zorg kunnen tonen voor de Neder landse werkgelegenheid. De werkgroep gelooft er totaal niets van dat de voorgeno men sluiting van de Amster damse raffinaderij een zelf standige beslissing van de Benelux-tak van de Mobil-fa- milie zou zijn. De directie doet dat zo voorkomen, maar de opstellers van het rapport vrezen dat de werkelijke be slissing aan de overkant van de Atlantische Oceaan is ge nomen. Wat meer druk van overheidszyde op het Mobil concern zou gewenst z(jn en wat de werkgroep betreft mag de zogenoemde „here- noverenkomst" tussen de overheid en de oliemaat schappijen worden uitge breid tot Mobil Oil. De werkgroep verwijt Mobil Oil opzettelijk bepaalde in vesteringen in de Amster damse raffinaderij achterwe ge te hebben gelaten. Daar door kwam Amsterdam in een ongunstige concurrentie positie tegenover de Mobil- raffinaderij in Coryton (Enge land) en Wilhelmshafen (Duitsland). Men acht slui ting van de raffinaderij ook m strijd met de verwachtingen die Mobil Oil BV tot kort voor de aankondiging van de sluiting heeft gewekt bij per soneel en overheid. Mobil Oil heeft op verschillen de manieren geprofiteerd van faciliteiten die door de ge meentelijke en rijksoverheid werden geboden. Zo werd door het rijk en de gemeente Amsterdam een pijpleiding aangelegd tussen Amster dam en Europoort. Dat kost te 65 miljoen gulden. Het to tale verlies dat ryk en ge meente (dus de belastingbe talers) op de exploitatie van de pijpleiding hebben gele den, bedroeg eind 1981 72,2 miljoen gulden Mobil is de enige gebruiker van de pijp leiding. De werkgroep vindt dat Mobil Oil wat meer maat schappelijk verantwoorde lijkheidsgevoel tegenover had mogen stellen. Gezien de werkgelegenheidssituatie in de regio acht de werkgroep het ontoelaatbaar, dat de on derneming in kwestie haar maatschappelijke verant- woordlijkheid te lichtvaardig opvat. De Mobil-raffinadenj werd in 1968 in het westelijk haven gebied van Amsterdam opge zet. Sluiting zou een direct" verlies van 170 arbeidsplaat sen betekenen plus een indi rect verbes van 100 4 150 ar beidsplaatsen (in leenkrach ten van andere firma's). De werkloosheid in de regio Am sterdam is sinds juni 1980 verdubbeld tot een niveau van 12 procent. RIEN POLDERMAN DONDERDAG 29 JULI 1982 ACTIEVE AANDELEN 27,90 27 50 205.00 19900 1350.001 1380.00 74,80 74.80 75,00 75.00 155.60 156.40 152.80 149.40 55.70 55.20 A*»l« AkM ABN AW* Amr»B**k D*rt*cbr TeU DwWU reu. Pref. BlMvter NDU BOH BINNENLANDSE AANDELEN IlUclal fcUiw MHV A Nut4H NlfTOO N(4ip Oel Delfl Cert I. Credlet Nrd Scbeepehyp 27.00 28,20 87.50 87,00 10,20 10.20 602.001610.00 300.00 290.00 24.10 23.50 55.70 55.10 50.90 50.40 115.00 114.00 ScfctlUm* Sekapprn SeAaiUnv TctafTMf TeillelT» Tïlfc Hrv Bk GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD BELEGGINGS INSTITUTEN 330.50 330.50 80.5f* 80.00 107.20 104.50 55.00 55.00 323.00 323.00 112.50 112.10 amsterdam )anp) - De Amster damse effectenbeurs moest van daag behoorlijk naar beneden Nadat de beurs zich een tijdlang redelijk had kunnen handhaven en een aantal fondsen, zoals Phi lips. Nationale Nederlanden cn Ahold, langzaam naar boven ge gaan was. was het vandaag weer helemaal mis. Een groot deel van deze eerdere winsten ging verloren. Dc grote boosdoener was Wall Street. De Dow Jones index was maar liefst elf punten lager Overigens heb ben veel internationale beurzen thans te luden van koersverbe- zen. De dollar was weer hoger omdat het begrotingstekort in Amerika waarschijnlijk zal oplopen, wat indirect gevolgen heeft voor de rente en uiteindelijk dc koers van de dollar. De internationals hadden hier zwaar onder te lij den. Koninklijke Olie verloor een gulden op 85 en KLM raak te twee gulden kwijt op 82

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15