c D Omroepbestel geen verdediging waard Nieuwe kans voor peronisme Alleen elites gebaat bij dit systeem Dagbladen verwerpen monopolie omroepbladen Argentinië op weg naar democratie DONDERDAG 29 JULI 1982 Meningen Dagelijks verschijnen uitvoerige gegevens over de programma's die de televisie in Nederland en de omringende landen te bieden heeft, in meer dan vier miljoen dagbladen. In een aantal kran ten staan deze uitgebreide gege vens nu al meer dan een jaar lang, dag in dag uit. Volgens de NOS en omroepen is dat in strijd met artikel 22 van de Omroep wet, waarin wordt bepaald dat niemand die programmagege vens mag publiceren zonder toe stemming van de NOS. In een kort geding voor de arron dissementsrechtbank in Gronin gen heeft de NOS in januari ge probeerd het Nieuwsblad van het Noorden te verbieden die programmagegevens zo uitge breid te publiceren, als dat blad sedert december van het vorige jaar in grote opmaak doet. De NOS beriep zich bij die gelegen heid op een in 1974 met de vereni ging van uitgevers van dagbla den, de Nederlandse Dagblad Pers, gesloten overeenkomst, waarbij de kranten elke dag een verkorte opgave van de program ma's krijgen, die in een sobere opmaak mag worden overgeno men. Die overeenkomst is inmid dels door de dagbladen opge zegd, maar loopt nog tot het ein de van dit jaar. De NOS is van mening dat de kran ten zich er tot dan aan moeten houden. Voordat dit jaar verstre ken is zou er een nieuwe over eenkomst tussen de NOS en de dagbladen gemaakt moeten wor den. Als dat niet het geval is, moet de minister van CRM een regeling voorschrijven. Het Nieuwsblad van het Noorden heeft tijdens het kort geding in Groningen ontkend dat het de overeenkomst tussen NOS en NDP heeft geschonden. Het be trekt de gegevens uit andere bronnen. De persdiensten van de omroepen bieden uit eigen be weging heel veel informatie over hun programma's aan de dagbla den ter publikatie aan. Het staat die kranten vrij daarover naar ei gen goeddunken te beschikken. Voorts heeft het Nieuwsblad de rechter duidelijk weten te maken dat het de gegevens via de Ge meenschappelijke Pers Dienst - het gezamenlijke persbureau van een aantal grote provinciale dag bladen - uit België betrekt. Deze gegevens zijn met toestemming Meningen op deze pagi na zijn voor rekening van de auteurs. van de NOS in België in roulatie gebracht en kunnen op grond van de EG-bepalingen daarna vrij in alle andere EG-landen worden ingevoerd. De vice-president van de recht bank in Groningen heeft dit ver weer aanvaard en de NOS in het ongelijk gesteld. Onmiddellijk na dit voor de dagbladen gunsti ge vonnis zijn vrijwel alle kran ten in ons land uit België afkom stige uitgebreide programmage gevens gaan publiceren. Met als gevolg dat thans in ruim vier mil joen Nederlandse huisgezinnen men uitvoerig in de krant kan le zen wat de televisie 's avonds te bieden heeft. Tegen deze uitspraak is de NOS in hoger beroep gegaan bij het ge rechtshof in Leeuwarden. De president van het hof heeft in middels de memorie van grieven van de NOS tegen de uitspraak van de rechtbank in Groningen ontvangen en de memorie van antwoord daarop van de raads lieden van het Nieuwsblad van het Noorden. In zijn memorie houdt de NOS vol dat het Nieuwsblad van het Noorden in breuk pleegt op de overeen komst tussen NDP en NOS. De krant heeft niet afdoende bewe zen de gegevens geheel uit Bel gië te betrekken. Maar ook als dat het geval zou zijn, dan be schikt de NOS over een overeen komst met de Belgische dagbla duitgevers. waarin het aan de Belgische kranten en weekbla den verboden wordt deze van de NOS ontvangen gegevens aan derden te verkopen. De gege vens zijn dus niet in België in „vrij verkeer" gebracht, maar on der beperkende voorwaarden aan de Belgische uitgevers ter beschikking gesteld. Voorts stelt de NOS dat de vice- president van de rechtbank in Groningen ten onrechte heeft aangenomen dat het hier om een zogenaamde „parallel-import" in de zin van het EG-verdrag zou gaan. Het Nieuwsblad impor teert slechts het manuscript dat door de NOS aan de Belgische uitgevers ter beschikking is ge steld. Dat wordt vervolgens in Nederland opnieuw openbaar gemaakt en vermenigvuldigd. Dat is strafbaar omdat volgens de NOS deze manuscripten ook naar het recht van de EG-leden als auteursrechtelijk bescherm de werken zijn aan te merken. De NOS beschuldigt de ruim 45 medewerkers van de persdien sten en voorlichtingsorganen van de omroepen en de NOS zelf van wanprestatie, omdat zij zich niet houden „aan de in artikel 32 van de Auteurswet neergelegde rechtsplicht van de omroepme dewerkers en medewerkers van uitgevers van omroepbladen door delen van uitgebreide pro gram mageschriften openbaar te maken of te verspreiden". Deze mensen zijn overigens aange steld met de opdracht pers en publiek zo uitvoerig mogelijk voor te lichten over de activitei ten van de omroepen. Door de persberichten van deze mensen te publiceren, zegt de NOS nu, profiteert het Nieusblad van het Noorden, direct of indirect, van hun „wanprestatie". De NOS eist dat het Nieuwsblad van het Noorden zich alsnog ont houdt van de publikatie van uit gebreide gegevens over de televi sieprogramma's, op straffe van een dwangsom van honderddui zend gulden voor elke overtre ding. Oneerlijk In de memorie van antwoord ver werpen de raadslieden van het Nieuwsblad van het Noorden dé» grieven van de NOS met klem. Reeds voor de rechtbank in Gro ningen heeft de krant gewezen op het feit dat door toedoen van de omroepen zelf de bestaansre den van de overeenkomst tussen de NDP en de NOS is vervallen. Die reden is dat de publikatie van die uitgebreide programma gegevens het monopolie moet zijn van de omroepbladen. Vol gens het Nederlandse omroepbe stel zijn de abonnees van die bla den tegelijkertijd lief van de be treffende omroep. Op grond van het aantal leden wordt de zend tijd onder de omroepen ver deeld. „In de loop der jaren zijn de omroe pen zelf in hevige onderlinge concurrentie de dagbladen steeds meer buiten het door de wet om geregelde circuit met hun programmagegevens gaan bestoken", aldus de raadslieden van het Nieuwsblad. Volgens hen staat nergens in de Omroep wet dat het de omroepen verbo den zou zijn om programmage gevens aan de dagbladen te ver strekken. Doen de omroepen dat, dan staat het de dagbladen vrij om die gegevens te publice- Volgens de raadslieden van het Nieuwsblad van het Noorden is door commercialisering en con currentie het aantal abonnees van omroepbladen als criterium volgens de Omroepwet voor eer lijke zendtijdverdeling, in werkelijkheid een criterium voor oneerlijke zendtijdverdeling ge worden. „Door het aldus tot een verwording van het wettelijk omroepsysteem te laten komen, hebben NOS en de omroepen hun rechten op een beroep op wanprestatie van het Nieuws blad verwerkt, dat beroep komt hun naar de regelen van de goe de trouw niet langer toe". De overeenkomst met de Belgi sche uitgevers, die door de NOS eerst nu ter tafel is gebracht, is volgens de raadslieden nietig op grond van het EG-verdrag. Het in deze overeenkomst genoemde exportverbod is in strijd met arti kel 85 van het EG-verdrag. Het Nieuwsblad van het Noorden houdt vol dat op de gegevens over televisieprogramma's alleen voor Nederland een pseudo-au- teursrecht rust, dat uniek in de wereld en in ieder geval uniek in de EG is. Respect voor dit zoge naamde auteursrecht behoeft de NOS binnen de Europese ge meenschap niet te verwachten. Het hof in Leeuwarden zal in de komende weken bepalen wan neer de pleidooien in deze princi piële kwestie zullen worden ge houden. Het ziet er niet naar uit dat dit voor oktober het geval zal zijn. Jan van Beek is hoofdredacteur van de Gemeenschappelijke Pers dienst, waarbij ook deze krant is aangesloten. Als burgerlijke politieke stroming is het Argentijns peronisme moeilijk te definiëren - een on duidelijke combinatie van natio nalisme, socialisme en kapitalis me. Het is in elk geval een puur Argentijns verschijnsel, dat on danks zes jaar militair bewind en onderdrukking van de politieke partijen nog niet is verdwenen. De Argentijnse militairen zien in de peronisten hun aartsrivalen en de opeenvolgende militaire regimes hebben vergeefs ge tracht het uit te roeien. Nu is het peronisme in Argentinië weer toegestaan. De nieuwe, gematigde president van het land, Reynaldo Bignone, legaliseerde onlangs weer de po litieke partijen en de vakbonden. Daarmee heeft de president te gen de wil van vele militairen in ook weer de peronisten in staat gesteld orde op zaken te stellen en zich te herorganiseren. Zou den er vandaag verkiezingen in Argentinië plaatsvinden, dan zou de peronistische partij, officieel Partida Justicialista genoemd, zo'n 60 procent van de stemmen trekken. Door Wim Romeijn Het peronisme ontstond in de ja ren '40, toen Argentinië zich nog kon rekenen tot een van de rijks te landen ter wereld. Juan Do mingo Peron kwam in 1946 aan de macht. Volkomen onver wacht. want als goedlachse land machtkolonel was hij nooit erg opgevallen. De basis van het pe ronisme vormden toen en nu nog steeds de vakbonden, die ogen blikkelijk door Juan Peron wer den versterkt en onder zijn lei ding een grote invloed kregen. Tegelijkertijd slaagde Peron erin de klein rijke bovenlaag van de bevolking voor zich te winnen Dit waren de grote boeren, de grootgrondbezitters. Argentinië is immers een landbouwland, en de exportinkomsten liepen goed door de grote produktic van de estancia's - grote boerderijen - die werden gecontroleerd door de grootgrondbezitters. Peron keek goed uit om hen nie\ tegen de schenen te schoppen. De Argentijnse middenklasse, be staande uit ambtenaren en mili tairen, voelde zich ook wel tot Peron aangetrokken. Om de inte resses van de verschillende groe peringen niet met elkaar te laten botsen en om zich van de steun van de diverse sectoren te verze keren, stelde Juan Peron zich bo ven de partijen op. Hij interes seerde zich voor het welzijn van de gehele bevolking en niet voor de partijpolitieke vraagstukken. Welvaartsstaat Zijn vrouw, de legendarische Evi- ta, hield zich intussen bezig met de sociale voorzieningen. Via haar trachtte Peron een soort welvaartsstaat op te bouwen. De bevolking verdiende het beste van het beste en niets was te duur. Evita zelf werd op handen gedragen en werd beschouwd als een soort koningin, een rol waar van ze zelf met haar fantasieën van een mislukte actrice maar al te veel genoot. Maar aan alle dromen komt een einde en in 1955, na negen jaar Peron-regering, bevond Argenti nië zich aan de rand van de eco nomische afgrond. De militairen grepen in en installeerden een re gime dat zij noemden vrijheids- revolutie. Bevrijding van het pe ronisme werd daarmee bedoeld. Drie jaar later werden er verkie zingen uitgeschreven waaraan de peronisten niet mochten deel nemen. Juan Peron verhuisde als balling naar Spapje. Waarom de Argentijnse militairen Peron niet konden uitstaan, is vrij simpel. Peron, zelf een kolo nel, trok zich altijd weinig van hen aan en gedroeg zich. altijd vrij arrogant tegenover de leger leiding. Hij trapte op heel wat lange tenen gedurende zijn twee regeerperiodes. Bovendien liet Peron zelf vrijwel nooit merken dat hij een kolonel was. Zelden verscheen hij in uniform, en dat terwijl de Argentijnse militairen over het algemeen als ze aan de macht zijn apetrots op hun blin kende uniformen zijn. Toch keerde het peronisme terug tussen 1973 en 1976. Evita was toen inmiddels al overleden en Juan Peron was hertrouwd met Isabel Peron, die hem na zijn dood in 1974 zou opvolgen als presidente van Argentinië. Isa bel Peron had echter geen flauw idee hoe het land moest worden bestuurd en was omringd door uiterst corrupte adviseurs die Ar gentinië opnieuw ruineerden. In 1976 werd Isabel Peron via een staatsgreep aan de kant gezet en sindsdien wordt Argentinië be stuurd door militairen, die blij ven proberen het peronisme uit te roeien. Maar tot op de dag van vandaag hebben de Argentijnen heimwee naar Peron en naar zijn als bovennatuurlijk beschouwde Evita, aan wiens naam nog steeds een magische klank is ver bonden. Tussen 1946 en 1982 is er natuurlijk heel wat veranderd, maar de ba sis van het peronisme bestaat nog steeds. De overkoepelende vakcentrale in Argentinië, de CGT, is geheel in peronistische handen. Zij gebruiken de CGT als een instrument tegen de mili- taren en tegen hun tegenstan ders in het algemeen. Nationalisme In de ideologie van het peronisme komt het nationalisme op de eer ste plaats. Peron heeft zich nooit veel aangetrokken van druk van buitenaf. Zijn buitenlands poli tiek was simpel, het moest ge heel en al ondergeschikt zijn aan de welvaart van de natie. Zijn sympathie voor Nazi-Duitsland heeft Peron nooit onder stoelen of banken gestoken. Het peronis me legt verder grote nadruk op het welzijn van de bevolking. Bijna geheel Argentinië's huidi ge sociale wetgeving is door Pe ron ontworpen en werd door Evi ta in praktijk gebracht. Op pa pier ziet het er allemaal erg in drukwekkend uit. Het probleem was en is nog steeds dat de kos ten van deze sociale wetten zo hoog zijn, dat het land ze ge woonweg niet kan betalen. De grote vraag is nog of de peronis ten weer aan de macht zullen ko BUENOS AIRES Zeker duizend Argentijnen kwamen afgelopen maandag naar het graf van Evita Peron ter gelegenheid van haar sterf dag. dertig jaar geleden. Het Peronisme zou m Argentinië kunnen terug keren, maar zonder Juan, Evita of Isabel Peron. men nu Argentinië op weg lijkt naar de democratie. Deze vraag is moeilijk te beantwoorden. Al lereerst heeft het peronisme geen leider meer, want Isabel Pe ron, die nu in Spanje woont, zal nooit door de militairen worden getolereerd. Een ander probleem is dat de een heid binnen de peronistische partij ver te zoeken is. Er bestaan zowel uiterst rechtse als ex treem-linkse peronisten, die hoogst waarschijnlijk niet tot overeenstemming zullen komen. Het enige wat de verschillende stromingen binnen de partij met elkaar gemeen hebben, is hun herinnenng aan Juan Peron Aan de andere kant kan de partij, verdeeld of niet, rekenen op een groot aantal stemmen die afkom stig zijn van de naar de goede ou de dagen terug verlangende Ar gentijnen. Wetend dat de Argen tijnen nu eenmaal een erg melan choliek volk zijn, is het waar schijnlijk dat het peronisme in een of andere vorm zal terugke ren. Deze keer echter wel zonder Juan, Evita of Isabel. De leden van de commissie Wagner tijdens de persconferentie waarop hun jongste rapport werd gepresenteerd. Het rapport van de Commissie-Wagner, zo genoemd naar de voor zitter de heer Wagner, ex-president van de Shell, heeft nogal wat stof doen opwaaien. Dat geldt vooral het deel over loon- en prijs politiek van dit rapport Lof van rechts, kritiek van links. De FNV vindt het rapport erg eenzijdig. Dat klinkt nogal mild in het gewoonlijk vrij harde spraakgebruik dat men in vakbondskrin gen hanteert. Wat zegt het rapport, dat een advies is aan de regering over het sociaal-economisch beleid in ons land? In het kort dit: De directe overheidsbemoeienis met de loonpolitiek moet op houden. Rechtstreekse ingrepen in de cao-onderhandelingen door de overheid moeten onmogelijk worden gemaakt door' daaraan de wettelijke basis te ontnemen Alle rekenkundige koppelingen moeten uit ons sociaal en eco nomisch bestel verdwijnen. Dus geen automatische koppeling meer van de lonen aan de prijzen, ook niet van het minimum loon; de rekenkundige koppeling tussen het minimumloon en de sociale uitkeringen moet worden vervangen door een be leidsmatige koppeling. De overheid zal een zelfstandig beleid moeten voeren voor de ambtenarensalarissen, die dus met meer automatisch gekoppeld mogen worden aan de lonen in het parti culiere bedrijfsleven. Hoe komt deze commissie aan deze „revolutionaire" aanbevelin gen? Hebben de ondernemers in Nederland, aangevoerd door Wagner, zetbaas van die duivel Shell, hun kans schoon gezien om eindelijk af te rekenen met die socialistische welvaartsstaat in Nederland? Welnee, het is heel anders gegaan dan dat de sensatiejournalistiek het graag zou willen zien. Het loonpolitieke deel is voorbereid door een werkgroepje onder leiding van professor Arie van der Zwan, met als verdere leden de heren Wil Albcda, André Kloos en Henk Vredeling. Aan de laatste twee vergaderingen heeft de heer Langman van de ABN op verzoek van genoemden ook nog deelgenomen. Het concept van dit werkgroepje is vrijwel letter lijk in het advies terechtgekomen. Wat bezielt deze grotendeels uit de vakbeweging afkomstige men sen om zo'n liberaal rapport te maken? Op die vraag kan ik het beste voor mezelf antwoord geven: A) Nederland heeft een van de hoogste werkloosheidspercentages van de hele Europese Gemeenschap. B) De sociale uilkeringen, inclusief pensioenen, bedragen in ons land bijna 35,5 procent van het nationale inkomen. Dat is veruit het hoogste percentage in heel Europa. C) Nederland kent een minimumloon voor werkenden dat het hoogste ter wereld is Hieraan i^ de hoogste sociale zekerheid van Europa gekoppeld! D) We zijn uitzonderlijk afhankelijk van het buitenland, het totaal van al onze transacties met het buitenland, zowel aan de ïnvoer- als uitvoerkant, is 30 procent hoger dan ons hele nationale inko- Om dit alles in wankel evenwicht te houden, hanteert de overheid het middel van de looncontrole. Nederland moet zijn loonpeil laag houden, anders ontploft ons stelsel. Dat laag houden in de lonen bereikt men via loonmaatregelen, gebaseerd op de loonwet. Werknemers- en werkgcversorgnisa- ties blijven ovrigens vrij by de loononderhandelingen. Daardoor komt dikwijls een te hoge loonsverhoging tot stand, waardoor ambtenarensalarissen, minimumloon en sociale uitkeringen door hun automatische koppeling uit de pan dreigen te rijzen. De overheid moet dus een maximumloonmaatrègel afkondigen om de zaak in de hand te houden. Werkgevers en werknemers onderhandelen vrijwel in een luchtledige ruimte. De automati sche prijscompensatie, waarover niet onderhandeld behoeft te worden omdat die zo uit de rekenmachine rolt, slokt het groot ste deel van de loonruimte op. Werkgevers en werknemers wor den het dikwijls eens over echte verbeteringen in de loonsfeer, omdat aan werknemerskant vaak onderhandeld wordt met de gedachte: laat ik maar wat meer vragen, want anders denken mijn leden dat ik mijn best niet voor hen doe, en de overheid grijpt wel in als het te veel is. En aan werkgeverskant: laat ik maar toegeven, anders gaan mijn werknemers staken en ben ik de kwaaie pier. Als ik te veel toegeef, grijpt de overheid wel in en dan zit die en niet ik met de zwarte Piet. Dat spelletje spelen we nu al enige jaren. En het land gaat naar de knoppen, wat zich uit in massale en nog steeds toenemende werkloosheid en faillissementen. Het systeem werkt gewoon niet. Men neemt zyn toevlucht tot kunstgrepen als verlaging van de ziekte-uitkeringen. uitkleding van de daglonen waarop de sociale uitkeringen zijn gebaseerd, en hele jaargangen jongeren gaan een volstrekt ongewisse toe komst tegemoet, zonder scholing of perspectief op blyvend werk. Men zegt dat het systeem berust op onderlinge solidariteit. Maar het is de solidariteit van de elites, die haar basis vindt in de berusting van de lager-bctaaldcn, die van die elite garantie op garantie krijgen eerst handhaving van de koopkracht tot aan modaal, dan tot aan het minimum, dan tot aan het minimum min één. min anderhalf, min twee, want aan het onmogelyke is niemand gehouden! Die solidariteit is niet een echte politieke solidariteit Men dwingt die af met het technocratische middel in de computer. Die re geert. niet de politici. Intussen bevindt de werkelijke belangenbehartiger van de werkenden en van de slachtoffers van de economische crisis, de vakbeweging, zich in een onmogelijke positie Zy draagt niet meer de rechtstreekse verantwoordelijkheid voor de maat schappelijke positie van haar leden. Ze wordt op een zyfijn ge rangeerd De leden nemen dat niet, maar nemen wel het heft in eigen hand door te bedanken als lid, door niet te stemmen, of door stakingsacties op touw te zetten voor doeleinden die niet het resultaat zijn van bedachtzame democratische besluitvor ming binnen de vakbeweging, maar van agitatie door demagogi sche schreeuwers In een volgend artikel zullen we nagaan wat de commissie-Wagner werkelijk heeft voorgesteld en of het terecht is dat rechts Neder land hierover een juichtoon aanheft, terwijl links Nederland zegt: dat is de politiek van Colijn! Ir. Henk Vredeling is lid van de commissie Wagner.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11