Molukkers toch iachter aanslag; Ambtenarenoverleg moeizaam contactlenzen, da's pas fijn C DDR houdt Rijssenaar vast na aanrijding van der WIEL Twintig partijen doen mee aan verkiezingen Poging tot moord99 op politie Gebrekkig onderhoud breekt telers nu op Bonden wijzen voorstellen minister af bS Rust teruggekeerd na rel rond Vietnamezen VOENSDAG 28 JULI 1982 Binnenland "Buurtbewoners proberen losgeld 55.000) in te zamelen ,kte Eric Feenstra ctie de leur19 RIJSSEN (GPD) De Deventer advocaat mr. A. W. A. M. Fievèz gaat morgen naar Oost-Duits- land om te proberen de 19-jarige Ene Feenstra uit Rijssen vrij te krijgen of om althans het voor hem gevraagde losgeld van 50.000 Westduitse marken ver laagd te krijgen. Feenstra zit sinds tien dagen in de gevangenis in Maagdenburg na een verkeersongeluk waarbij zijn 35-jarige boer Frans en diens Poolse vrouw Marthe Z^jchows- ka (29) om het leven kwamen. Vijf inwoners van Rijssen zijn in middels een bliksemactie begon nen om het losgeld bijeen te krij gen. Eric Feenstra bestuurde de auto, waarmee hij en zijn broer, Mar the Zajchowska, een kind van de vrouw en haar moeder, uit Polen ophaalde. In Maagdenburg reed Eric tegen een lantaarnpaal. De oorzaak van dit (eenzijdige) on geval is nog niet bekend. Feit is alleen dat Eric sindsdien in Oost- Duitsland wordt vastgehouden. De Poolse schoonmoeder en het kind, die ongedeerd bleven, zijn inmiddels in Hellevoetsluis aan gekomen, waar Frank Feenstra met zijn Poolse vrouw - na de kerkelijke huwelijksbevestiging in Rijssen - zou gaan wonen. Via een begrafenisondernemer kregen vader (75) en moeder Feenstra in Rijssen bericht dat hun zoon Eric voor 50.000 mark (ruim 55.000 gulden) zonder pro ces zou kunnen worden vrijge kocht in de DDR. Dit losgeld kan het echtpaar, dat moet leven van een aow-pensioen, onmogelijk opbrengen. Voor enkele Rijssenaren is dit aan leiding om een bliksemactie te gaan beginnen. Buurman N. J. Stuut wil samen met vier ande ren het geld bij elkaar brengen. Men wil daarbij de plaatselijke banken inschakelen en eventu eel in de kerken een collecte hou den. „Het is erg droevig, mijn goede buren zijn totaal over stuur. Hun ene zoon is omgeko men en de andere zit in de gevan genis. Zij prakkizeren zich suf om Eric uit de handen van de Oostduitse justitie te halen. Aan vankelijk moest het geld na drie dagen op tafel komen, maar nu heeft men enkele dagen respijt gekregen. Maar waar haal je zo gauw een bedrag van meer dan 50 mille vandaan?", vraagt Stuut zich af. Intussen is het comité op bezoek geweest bij burgemeester G. J. Smit van Rijssen. Deze was ook bewogen door het verhaal dat een inwoner van zijn gemeente in een Oostduitse gevangenis zit. Maar de burgemeester stelde zich formeel op en vroeg zich af hoe de beschuldigingen tegen Eric Feenstra luiden en wie de claim van 55.000 gulden had in gediend. Gebleken is nu dat de heer Lang kamp, die als begrafenisonder nemer de lichamen van Frans Feenstra en zijn vrouw uit Helm- staedt heeft weggehaald en daar na voor de begrafenis in Rijssen zorgde, een telegram kreeg van een advocaat uit Maagdenburg. Daarin werd gesteld dat Eric een veroordeling wegens „misdrijf' boven het hoofd hangt, waarop een gevangenisstraf van een tot vijf jaar staat en nu er twee do den zijn zou dat kunnen oplopen tot acht jaar. Na het telegram kwam er een tele foontje uit de DDR waarin werd gesproken over het gevraagde losgeld. Langkamp heeft zich daarna in verbinding gesteld met mr. Fievèz uit Deventer die con tact heeft opgenomen met het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag. Daar zou men zich ook met de kwestie gaan be moeien. DEN HAAG (GPD) - Aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer, op woensdag 8 september, zullen 20 politieke partijen deelne men Van deze twintig zijn er behalve de tien partijen die thans in de Kamer vertegenwoordigd zijn, zes die in alle achttien kies kringen met een lijst uitkomen; vier doen mee in één of meerde re districten. Gisteren was het de laatste dag dat de politieke partijen zich kon den inschrijven voor de kamerverkiezingen Die inschrijving had plaats bij de hoofdstembureaus in de achttien kiesdistric ten, waarin ons land is verdeeld. Twintig partijen is voor Nederlandse begrippen niet veel. maar dat komt onder meer doordat onder de vlag van de RKPN zich acht splinterpartijen hebben gebundeld, zoals Leefbaar Nederland en Binding Rechts. Vergeleken met de kamerverkiezingen van mei '81 zijn er acht lijsten minder ingediend. Behalve de partijen die reeds in de Tweede Kamer zitten, doen in alle districten mee: DS'70, EVP, SP, Centrumpartij. RKPN en de RVP, de vroegere Boerenpartij. De partij 'God met Ons' komt met een eigen lijst uit in de provincies Gelderland, Noord-Bra bant en Limburg. Bij de verkiezingen krijgt het CDA lijst 1 en de PvdA lijst 2. Lijst 3 is voor de WD, lijst 4 voor D'66, lijst 5 PSP, lijst 6 CPN. lijst 7 SGP, lijst 8 PPR, lijst 9 RPF en het GPV lijst 10. aire het SSEN (GPD) - Alle tien Zuidmolukkers die nog vastzitten op verdenking van een van schietpartij op een politiewagen van de Asser gemeentepolitie in de nacht van 10 op 11 °de juni, hebben ook daadwerkelijk met die schietpartij te maken gehad. Dit maakte hoofd- or officier van justitie van het arrondissement Assen, mr. L. C. M. Meijers, gistermidag jeu- bekend in Assen. „Duidelijk is dat de tien personen die in voorlopige hechtenis zitten mei ieder op zijn manier een aandeel heeft gehad in de aanslag op de twee agenten", aldus de mr. Meijer. aangehouden, maar geen van hen bleek bij de schietpartij be trokken te zijn geweest. Het lea- IS i de bewuste nacht werden op de Europaweg in Assen tien kogels afgevuurd op een politiewagen. Y*" Enkele kogels sloegen in op n"g hoofd- en zithoogte, aldus mr. Meijer, waardoor er volgens hem lan sPrake is van »een P0ging tot moord op de politiemensen". De agenten bleven overigens enge rd deerd. lou twee weken na schietpar- werden in totaal aonaohnnH it de dva- nger spoor leidde daarna tot de JY?. houding op 29 juni van vier ande- euJ re verdachten. Een van hen zit nu nog vast. Op 9 juli werden nog zes mensen aangehouden; een n0j" week later meldden zich drie ver- dachten vrijwillig bij de politie. op anse V aarschuwings- orden van NS ïiten ime- loeten beter reep der® 7RECHT (GPD) - Op gevaarlij- ce Punten in het spoorwegnet stDe- noeten bij de lichtseinen opval- Dpen ender waarschuwingsborden zJUn tomen. De Spoorwegongeval- Pe" enraad heeft dit voorgesteld aan ninister Zeevalking (verkeer en jteid waterstaat). De raad heeft voorts lUen, 'eadviseerd NS te laten nagaan 'acht yaar en wanneer in de afgelopen ijoen .yf jaar treinen door rood sein -^F0" gingen terwijl de vóórwaarschu- ador ringsseinen zich bevonden op Yrie- tations waar de treinen eerst ïinse l3dden gestopt. Spoorwegongevallenraad heeft net e voorstellen gedaan in een rap- t?t c ort over &et ongeval in septem- er 1980 op de spoorbrug over de ^^^•ude Haven in Vlaardingen. Bij at ongeval raakte een aantal assagiers gewond. EERRAPPORTEN Tijdens de verhoren heeft één ver dachte volgens Meijers „een zeer gedetailleerde verklaring" over de schietpartij afgelegd. Deze verklaring heeft ertoe geleid dat alle tien verdachten nog vastge houden worden. „Uit het oog punt van het onderzoek" wenste hij niet nader op die verklaring in te gaan. „Deze gedetailleerde verklaring wordt bevestigd door delen van verklaringen van de andere negen en door het vinden van technische hulpmiddelen van bewijzen, zoals kledingstuk ken. Het zijn zeer ernstige feiten, die wijzen op een aandeel van een ieder van de tien in een po ging tot moord op de politiemen sen en het overtreden van de Vuurwapenwet", zo betoogde mr. Meijers. Na de schietpartij is een „gecom pliceerd en omvangrijk onder zoek" begonnen. Mr. Meijers liet weten dat er geen aanwijzingen zijn dat een overval werd be raamd op koningin Beatrix of minister-president Van Agt. De wapens waarmee die nacht is geschoten, zijn nog niet terecht. Wel werden bij huiszoekingen drie vuistvuurwapens en tiental len patronen aangetroffen. De hoofdofficier denkt dat „twee, riogelijk drie verdachten" op de politiewagen hebben geschoten. De overigen zouden voorberei dende maatregelen hebben ge troffen of anderszins behulp zaam zijn geweest. Welke motie ven tot de schietpartij hebben geleid, zijn voor mr. Meijers niet duidelijk. Spanning Alle verdachten zijn afkomstig zijn uit de Molukse gemeenschap van Assen. De aanhoudingen hebben daar dan ook voor de no dige spanningen gezorgd. Afge lopen vrijdag nog verklaarden de wijkraden dat de golf van arres taties van Molukkers, het vast houden van een deel van hen zonder enig tastbaar bewijs voor de buitenwereld en het grote aantal huiszoekingen in de wijk de verhouding tussen Molukse gemeenschap en overheid ern stig zouden kunnen schaden. Na de verklaring van mr. Meijers gaven de gezamenlijke wijkra den te kennen opgelucht te zijn dat er nu wat meer duidelijkheid in de zaak is gekomen. De wijk raden betreurden het ten zeerste dat de daders blijkbaar toch uit hun gemeenschap afkomstig zijn. de aantasting van fruitbomen Centimeteren. AMSTERDAM (ANP) - De vraag of het rampschip "De Schorpioen", dat zich eind vorige week klemvoer in de Wiegbrug over de Kostverlo- renvaart in Amsterdam, te breed was of de brug te smal, lijkt opgelost. Een woord voerder van de gemeente Amsterdam heeft gisteren la ten weten dat uit nieuwe me tingen is gebleken dat de brug 11.61,5 meter breed is. De breedte van het schip was opgegeven als 11.30 meter, terwijl de brug volgens de of ficiële papieren 11.62 meter breed was, een verschil van een halve centimeter met de nieuwe metingen. "Uit deze gegevens zou je de voorzich tige conclusie kunnen trek ken, dat "De Schorpioen" niet goed getneten is, aldus de woordvoerder. Minister bekijkt baeterievuur: VLISSINGEN (GPD) - Minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij) meent dat de bestrijding van plantenziekten in de toe komst financieel veilig gesteld moet worden. Hij wil daarvoor in overleg met het georganiseerde agrarische bedrijfsleven een for mule zien te vinden. De bewinds man verwacht in enkele weken hierover uitsluitsel te kunnen ge ven. Dan zal ook bekend zijn hoeveel geld er beschikbaar is voor de bestrijding van bacterie- vuur waarvan op het ogenblik een explosie woedt. Bij de Plantenziektekundige Dienst is het voor 1982 beschik- mingBilt oelen dhoven ■de stP H,elder de Drte(dam L-arno keinsaden n het iembu.g hinde et- en?*® us half bew. 19 14 0.2 zwaar bew. 20 14 1 onbewolkt 19 13 3 mist 22 13 2 half bew. 20 14 0 half bew. 19 16 0 half bew. 20 14 0.2 licht bew. 20 13 2 geheel bew. 19 16 0.4 l mist 18 11 0.2 mist 17 5 0.1 onbewolkt 30 24 0 zwaar bew. 29 23 0 half bew. 22 15 0 onbewolkt 27 15 5 0 geheel bew. 18 14 0 regen 21 12 0.8 zwaar bew. 19 10 0 half bew. 21 12 - geheel bew. 17 12 19 regen 23 13 7 onbewolkt 22 12 0 zwaar bew. 26 0 0 regen 23 16 zwaar bew. 18 11 0 half bew. 18 11 0 onbewolkt - 16 0 onbewolkt 42 19 0 licht bew. 31 20 0 regen 14 12 27 zwaar bew. 27 20 38 half bew. 24—0 zwaar bew. 19 11 0 half bew. 28 19 0 licht bew. 22 12 0 regen 18 14 12 geheel bew. 14 10 DEN HAAG (GPD) De organisa ties van overheidspersoneel zijn nog volop met minister van bin nenlandse zaken mr. Rood in de slag over de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren. Na het eer ste gesprek van vorige week kwamen zij ook gisteren niet tot overeenstemming met de minis ter. Morgenavond wordt er ver der gepraat. Tot dusver is men het slechts op één punt eens geworden. Op de ambtenarensalarissen zal voor taan een hoger percentage wor den ingehouden dan tot dusver. Dat houdt verband met de hoge re sociale premies die in het par ticuliere bedrijfsleven moeten worden betaald. Met de extra in houding worden de ambtenaren in gelijke mate getroffen. Afhankelijk van de hoogte van het salaris zal het inhoudingspercen tage met 0,9 tot 1,9 omhoog gaan. Verhoudingsgewijs gaan de hoogste inkomens er minder op achteruit dan de lagere. Door de grootste verlaging wordt de groep getroffen die een salaris ontvangt op het niv in het bedrijfsleven net de maxi male bedragen aan sociale pre mies moeten worden betaald. Tot deze groep behoren de hoofdcommiezen en de hoofd commiezen-A. Naarmate de ran gen hoger of lager zijn, wordt de inhouding minder verhoogd. Op het salaris van iemand in de laag ste rang zal 1,03 procent meer worden ingehouden, op dat van een directeur 1,05. Daarboven zakt de stijging naar 0,97 pro cent. Prijscompensatie Afgezien van de belastingverho ging (solidariteitsheffing) die ook bij ambtenaren wordt inge houden, zal een en ander aan het netto-salaris minder duidelijk herkenbaar zijn, omdat de minis ter meent dat de ambtenaren per 1 juli een prijscompensatie toe komt van 2,45 procent. Die wil hij echter ook niet ongeschon den laten. Er ligt een kabinets voornemen om van de ambtena rensalarissen nog eens één pro cent extra af te pakken. Een belangrijk deel daarvan wordt besteed aan bevordering van de bouw; van een deel van de rest zou een verlaging van de VUT- leeftijd tot 61 jaar moeten wor den bekostigd. Bovendien zou er de extra vakantiedag mee moe ten worden betaald die de minis ter wil toekennen aan ambtena ren die het nog met het minimale aantal van 22 dagen moeten stel len. Steigeren De bonden staan op deze punten echter te steigeren. Zij willen slechts aan inlevering van die één procent denken als de op brengst daarvan helemaal in maatregelen wordt omgezet ter bevordering van de werkgele genheid in de overheidssfeer. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan werktijdverkorting. Ze vinden het bovendien onrede lijk dat nu salaris moet worden ingeleverd voor een vakantiedag waarop zij ingevolge het trend- beleid allang recht zouden heb ben. Met de extra dag wil de mi nister overigens een begin ma ken aan een operatie die er ten slotte toe moet leiden dat hogere ambtenaren straks nief langer méér vakantie hebben dan lage- Alleen de Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA) heeft zich in het overleg akkoord verklaard met de opzet van de minister. Alle andere centrales zijn tegen. Op veel weerstand is minister Rood ook gestuit met zijn plan nen om aan de wachtgeldrege ling te sleutelen. De minister wil die voorziening meer in overeen stemming brengen met de werk loosheidsregelingen die er voor het particuliere bedrijfsleven (Werkloosheidswet, Wet werk loosheidsvoorziening) bestaan. Tot morgenavond willen alle par tijen geen uitspraken doen be treffende het overleg. bare geld al op. Maar volgens mi nister De Koning mag de actie te gen baeterievuur in elk geval niet wegens geldgebrek komen stil te liggen. Een en ander bleek gisteren tijdens een werkbezoek van de minister aan Zeeland. Drs. de Koning kwam op uitnodiging van de drie Zeeuwse landbouworganisaties bekijken op welke wijze het bae terievuur in de boomgaarden en de natuurgebieden huishoudt Hij was, zo liet hij tijdens een persconferentie weten, onder de indruk gekomen van de proble men waarmee de fruittelers te kampen hebben. „Baeterievuur legt een erg grote druk op de te lers. Er wordt ook enorm veel tijd gestoken in de bstrijding er van en er is veel onzekerheid over wat er zal gebeuren in de rest van het jaar en de volgende jaren", aldus De Koning. De minister achtte goed onder houd van natuurUerreinen), weg- beplantingen e.d. zonder meer noodzaak om voortdurende ex plosies van baeterievuur tegen te gaan. Hij constateerde dat het de laatste jaren aan goed onderhoud heeft ontbroken, vooral vanwege bezuinigingen „Dat gaat ons nu opbreken", zei hij. De bewindsman zag geen kans op korte termijn voldoende geld vrij te maken voor een rigoureuze aanpak van het achterstallige on derhoud. Hij kondigde aan hier over, wat betreft de natuurgebie den, met minister De Boer van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk te gaan overleggen. Verrassende wending in moordzaak Marokkaan ROOSENDAAL (GPD) - Het on derzoek naar de moord op de 47- jarige Marokkaan Mohammed bel Hajey. wiens lijk vorige week woensdagmorgen op de binnen plaats van zijn woning in Roo sendaal werd gevonden, heeft een verrassende wending geno-, men. Maandagmiddag arresteer-" de de politie de 43-jange echtge note van het slachtoffer. Zij wordt verdacht van medeplich tigheid. Een bekentenis legde ze echter niet af. De 22-jange zoon die al vorige week werd aangehouden, heeft inmiddels gedeeltelijk bekend. Zijn 14-jange broertje is vrijgela ten, door de verklaringen van de andere gezinsleden ontlast van de verdenking betrokken te zijn geweest bij de moord op zijn va der. Gebleken is inmiddels dat het hele gezin de politie vier dagen lang leugens op de mouw heeft ge speld over de plaats waar men verbleef in de nacht van dinsdag op woensdag. De moeder zowel als de vijf nog thuis wonende kinderen, die in leeftijd vanèren van 5 tot 15 jaar, hielden tijdens twee verhoorronden hardnekkig vol dat ze dinsdagmiddag samen naar een elders in Roosendaal wonende dochter waren gegaan en daar bleven slapen om het einde van de ramadan te vieren. In het derde verhoor, zondag, werd echter duidelijk dat het hele ge zin het grootste gedeelte van de nacht thuis was. Inclusief de 22- jarige zoon die sinds de zondag voor de moord met een vriendin op een camping in de buurt van Roosendaal verbleef. Pas nadat de vader door slag- en steekwonden om het leven was gebracht, ging het gezin naar de dochter. Het gejammer en ge weeklaag waar de buren en de politie getuige van waren nadat het gezin woensdagochtend thuis was gekomen en een doch tertje de aanwezigheid van bloedsporen had gemeld, was derhalve grotendeels een maca ber toneelspel. Volgens woordvoerder M. Maas is de pobtie er vnjwel zeker van dat Bel Hiyey sr. niet werd gedood in een opwelling van emoties, maar dat er opzet in het spel was Waarom en hoe de moord precies werd gepleegd, is nog onduide lijk. Wel is gebleken dat er tussen het gezinshoofd en de kinderen een hemelsbreed verschil was in opvatting over de manier van le ven. De vader was streng mo hammedaans, de kinderen (die allen behoorlijk Nederlands spreken) zijn meer aangepast aan de westerse cultuur. ADVERTENTIE i werd* huizeickholm patro,!ch woniL, Blanca zwaar bew 27 20 .wee gnbul onbewolkt 28 19 en vei Palmas onbewolkt 36 22 rkingeAviv licht bew. - 23 maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 i de AbvaJKabo, Jaap van de groep van 50 die maan dagmiddag werd bedreigd, ver trokken van de camping De Vo gel in het Zeeuwsch-Vlaamse Hengstdijk. De rust is weerge keerd. De grote groep van in Ne derland wonende anti-commu- nistische Vietnamese demon- straten die maandagmiddag de camping min of meer belegerde uit protest tegen de aanwezig heid van hun politiek andersden kende landgenoten, vertrok maandagavond al, zonder achter blijvers De politiebewaking is gisteren, na het vertrek van de bedreigde groep Vietnamezen naar België, opgeheven De politie stelt nu een diepgaand onderzoek in naar de achtergronden van het con flict tussen de twee groepen Vietnamezen. Zoals gemeld or ganiseerde de Kamphuiscentrale - te vergelijken met de Neder landse Jeugdherberg Centrale - het vakantiereisje naar Hengst dijk. Het was de bedoeling dat de Belgische Vietnamezen (voor het merendeel jongeren) daar tot 1 meulen is het groepje Vietname se vakantiegangers aangesloten bij de Union des Vietnamiens, een organisatie die remigratie van gevluchte Vietnamezen pro pageert Zy wordt daarin volgens Verwaetermeulen gesteund door de Vietnamese ambassade in Pa rijs en onderhoudt daar dan ook contacten mee In België zijn zo'n 160 van de in to taal 2500 Vietnamezen aangeslo ten bij de Union. Van die leden is volgens Verwaetermeulen een derde student, de rest ia boot vluchteling In Nederland verblijven ongeveer 5000 Vietnamezen. verspreid over 216 plaatsen Enkele hon derden van hen hebben dit jaar het besluit genomen jaarlyks een 'treurdag' te organiseren Op 30 apnl herdenken zy de val van het voormalige Saigon en de samen voeging van Noord en Zuid- Vietnam onder wat zy een „on- menselyk communistisch regi me" noemen De eerste 'treur dag' werd dit jaar in Amersfoort gehouden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7