c „CDA is niet realistisch" Vijftien maanden geëist voor overval kapsalon Aanvoer paardenmarkt Voorschoten valt tegen Weidse agenda WD'er Earning weigert akkoord open te breken Stad en rand WOENSDAG 28 JULI l! 3wOI WASSENAAR - "Als je nu weet dat we een raad van 21 leden hebben. Een een voudig rekensommetje geeft één wethouder per vijf raadsleden. De VVD heeft tien raadsleden, dat is heel simpel twee wet houders. Het CDA heeft zes raadsleden, dat is één wethouder. Dan blijft er wel een raadszetel over. De kleine partijen heb ben ook samen vijf raads leden, dat is dus ook één wethouder". Op simpele wijze verklaart Cor Barning, de VVD-on- derhandelaar in Wasse naar, zijn voorstel om geen twee maar slechts een CDA-wethouder in het nieuwe college op te nemen. "Twee-een-een is een hele reële verhouding, dat was een hele reële ver deling geweest", aldus de wethouder. Baming: "Stelselmatig is die ver deling door het CDA afgewezen. Dat vind ik niet realistisch. We hebben tot het uiterste getracht het CDA in het college te hou den. Er is van CDA-zyde op geen enkele wijze een alternatief naar voren gebracht". Geruchten Op dit moment circuleren er ge ruchten in Wassenaar dat het ak koord tussen WD, PvdA en D'66 nog wel eens opengebroken zou kunnen worden. Barning wil daar eerst niet op ingaan: "Ik vind dat je als politicus uitslui tend te maken hebt met feiten. Als ik me door geruchten laat lei den dan kom je niet tot beslui ten". Even later: "Feit is dat er een hele duidelijke overeenstem ming is met drie handtekenin gen. Het is een keihard gegeven en ook een feit. Ik vind en de he le WD-fractie vindt dat ook dat de geloofwaardigheid verloren zou gaan als dit akkoord niet zou blijven staan. Al die geruchten en opmerkingen zijn niet rele vant". Verbazing vanuit eigen kring over het nu gesloten akkoord kan Barning wel begrijpen. "Ik kan me voorstellen dat WD'ers vreemd opkijken. En belangrijk is dan ook dat ze weten hoe de vork in de steel zit. Het is niet voor niks dat het verloop van de college-onderhandeling hele maal op papier staat. Dat bevor dert de duidelijkheid". De harde opstelling van het CDA (vasthouden aan twee WD- en twee CDA-wethouders) had Bar ning niet verwacht. "Nee, ik zeg heel eerlijk dat we in aanvang dachten dat het CDA een zo sterk mogelijke onderhande lingspositie wilden krijgen. Dat men daar in aanvang mee komt, blijf ik respecteren. Maar als daar goede argumenten tegenover staan en dan ook nog geconfron teerd worden met een meerder heid uit de nieuwe raad die wat anders wil. Ik vind dat men zich erbij neer had moeten leggen en akkoord had moeten gaan", al dus Barning. "Ik wil nog eens stellen dat we het betreuren dat het CDA heeft afgehaakt. Ik slik die betreuring niet in, maar aan de andere kant heb je wel met feiten te maken". Kwalijke zaak De reacties van het CDA nu vindt hij niet juist. De beschuldiging van het CDA dat er nog voor de verkiezingen afspraken zouden zijn gemaakt tussen WD, PvdA en D'66 om zo het CDA uit het college te houden windt hem zichtbaar op. "Op geen enkele wijze. Hoe kun je dat overeind houden als we van het begin af aan vast hebben gehouden aan twee-een-een. Dat vind ik een kwalijke zaak. Ik wijs elke be schuldiging dat we met voorop gezet doel aan de onderhandelin gen begonnen zijn van de hand. Dat is niet onze stijl". Ook de opmerkingen van het CDA dat de PvdA en D'66 veel hebben moeten inleveren bij de totstand koming van dit akkoord, deelt Barning niet. "Greep (toekom stig Pvda-wethouder - red.) wordt verweten dat hij heel veel heeft moeten inleveren. Nee, ik vind dat Greep heel realistisch bezig geweest is en wij hetzelfde. En dat is het: de een kan realisti scher bezig zijn dan de andere". Het CDA-voorstel om twee "lich te" portefeuilles te nemen, zodat het verschil in het aantal raadsze- tels tot uitdrukking zou worden gebracht, noemt hij onuitvoer baar. Barning: "Zo werkt dat niet. Dat zou een onevenwichtige Behalve veel mensen en paarden was er ook nog een kameel op de Voorschotense paardenmarkt. Tegen betaling van vijf gulden mocht men erop klimmen en een foto maken. Niet iedereen vond dat kennelijk even leuk. Slechts 125 paardenveulens en pony's VOORSCHOTEN - Het aantal paarden dat van ochtend werd aangevoerd op de Voorschotense paardenmarkt viel tegen. Rond tien uur waren er 125 paarden, veulens en pony's. De organisatie verwachtte wel dat er nog wat aangevoerd zou worden. De slechte economische toestand lijkt de oorzaak van de magere aanvoer. In schrille tegenstelling daarmee was het aantal be zoekers. Dat lijkt nog steeds te groeien. Vanoch tend kon men over de hoofden lopen. Kwart over tien sloeg burgemeester Cannegieter traditioneel het kruis, zodat de vrijmarkt een feit was. Duizenden mensen keken gisteravond naar de op tocht van antieke koetsen. Dertig aanspanningen reden door het dorpscentrum. De vereniging van aangespannen paarden "In het Gareel" gaf een prachtige show. De koetsjes waren rond de eeuwwisseling een be kend voertuig langs de weg. Naast de bekende brik, gebruikt door de reizende 'middenstander', waren er luxe koetsjes bestemd voor uitstapjes. Geheel in stijl met de koets was gisteravond de kle ding van de koetsier en de passagier. Bewonde ring oogsttefi de aanspanningen met twee tot zelfs zes paarden. Allerlei paarden trokken de koetsen. De stoere Fries met zijn sokken, de kleine hackney met zijn kordate stap en de Engelse paarden. verdeling naar individuele wet houders betekenen. De twee WD-wethouders zouden dan onevenredig zware portefeuilles krijgen". Over het belangrijkste punt in het akkoord, de woningbouw, kun nen geen misverstanden ont staan, volgens Barning. De ko mende vier jaar worden er in ie der geval 190 woningen ge bouwd op zogenaamde snipper- lokaties en zullen er plannen worden voorbereid voor nog eens 350 woningen in Wassenaar Noord. Meer kan niet. "Wasse naar is vol hebben we gezegd tij dens de verkiezingscampagne. We hebben ook gezegd dat er tweehonderd echte noodgeval len zijn onder de woningzoeken den. Wassenaar is dan wel vol, maar de WD zal zich niet verzet ten tegen aangroei van eigen mensen". Schaarste Barning vervolgt: "Woningbouw is zo gecompliceerd. Als gemeente heb je maar weinig autonomie. De financiële aspecten worden helemaal gecontroleerd door de rijksoverheid. Als je nu zegt: op dat gebied willen we honderd woningen bouwen en de grond- kosten mogen dan niet meer dan 1,5 miljoen gulden zijn. En die grond kost drie miljoen gulden dan is het al onmogelijk". De grondprijs is het grootste obsta kel bij de woningbouw. Barning: "Er gaat hier agrarische grond weg voor vijftien gulden de me ter. Dat is het hele punt. In Dren te gaat die grond weg voor twee gulden de meter. Je wordt hier gewoon geconfronteerd met het Barning: "Greep wordt verweten dat hij heel veel heeft moeten inleve ren. Nee, ik vind dat Greep heel realistisch bezig geweest is en wij hetzelf de. En dat is het: de een kan realistischer bezig zijn dan de andere". (Foto Holvast economische stelsel van schaar ste. Soms sta je gewoon met de rug tegen de muur. Ik wil daar mee maar aangeven hoe moeilijk het soms is. Kortom, je kan wel willen maar er zijn zoveel - voor al financiële - drempels". HENNY VAN EGMOND WOENSDAG Leiden - Leidse Werkgroep Homosei sualiteit, Caeciliastraat 18, film 'Non étions un seul homme', 21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmei straat 73, cursus stijldansen; don soo met films en informatie-programma'i 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloo! tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 16? kosteloos advies, 17-18 uur. Voorschoten - opening van paarden markt in het dorpscentrum plus ander* activiteiten, 10 uur. Voorstraat - volksdansen en dixieland muziek, 19.30 uur. DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat 66 film 'Rio Lobo'-Howard Hawks, 20 ei 22.15 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163 kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsewej 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof II vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren. tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW 19-20.30 uur, tel. 142505. Voorschoten - ligweide zwembad het Wedde, zeskamp, 10 uur. Cultureel Centrum - start puzzelwandel tocht, 18 uur. HW-terrein - mini voetbal wedstrijd, 19 Het Wedde - z Cultureel Centrum - start recreatieve fietstocht, 19.15 uur. het Roerdomperf - polstokverspnngen, Tegen twee Voorschotenaren 19.30 i Warmond - 13.30 uur. 't Meerpunt, kinderbingo, WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel -] ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ter, zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis' gebouw Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, tel i 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- DEN HAAG - Tot wanhoop gedre ven door een combinatie van werkloosheid, schulden en alco holverslaving is een Voorscho- tens duo twee maanden geleden flink in de fout gegaan door een gewapende overval te plegen op een kapsalon in Wassenaar. Voor dit vergrijp, dat nog geen acht honderd gulden opleverde, ston den de 24-jarige Rob K. en de 27- jarige Frits H. gisteren terecht in het Haagse paleis van justitie. Of ficier van justitie mevrouw Cou- zijn eiste tegen beide geboren Leidenaars gevangenisstraffen van vijftien maanden met aftrek van voorarrest. Rob K. en Frits H. hebben de over val gepleegd met een ongeladen alarm- en luchtdruk-pistool waarmee een leerling-kapster werd gedwongen de kassa te openen. Met de inhoud daarvan, een bedrag van 790 gulden, nam het tweetal de benen om nog geen vijf minuten later door de politie, gealarmeerd door de be dreigde kapster, in de kraag te worden gepakt. Zowel K., die als heier een goed in komen heeft gehad, als H., die lange tijd als kraanmachinist heeft gewerkt, waren op straat komen te staan. Intensieve po gingen om weer aan de slag te komen, mislukten waardoor zij steeds gedeprimeerder werden en hun heil steeds nadrukkelij ker in de drank gingen zoeken. Het alcoholgebruik van H. was op zeker moment tot zo'n vijftig glazen bier per dag opgelopen. Daar kwam nog bij dat K. door zijn vriendin, bij wie hij twee kinde ren had, in de steek was gelaten juist nadat hun woning was ver bouwd en nieuwe meubels wa ren besteld. De schuldenlast van K. liep op tot achtduizend gul den terwijl hij zijn kinderen niet meer mocht ontmoeten. Man (63) overleden na duik in sloot LEIDERDORP - De 63-jarige bromfietser uit Leiderdorp die afgelopen donderdag de sloot langs de Nieuweweg inreed, is aan de gevolgen van het ongeval overleden. De man had bagger in zijn longen gekregen en was daardoor al in coma geraakt. De identiteit van de automobilist die hem zou hebben gesneden is nog niet bekend. De Leiderdorp- se rijkspolitie is nog bezig met het onderzoek. Ten einde raad en onder het drin ken van het nodige bier besloten K. en H. een overval te plegen om zo aan wat geld te komen. Beiden verklaarden pas later te hebben beseft welk een dood schrik zjj bij de door hun be dreigde kapster veroorzaakten. Tegenover rechtbank-president mr. Kootte betoonden zij giste ren groot berouw en beloofden zij uitgebreid beterschap. Hoe wel mr. Kootte opmerkte dat de muren van de rechtszaal bol- staan van de leugens en goede voornemens, leek hij toch ont vankelijk voor de goede wil van het tweetal. Officier Couzijn verklaarde in haar eis met verzachtende omstandig heden rekening te willen houden maar voegde daar onmiddellijk aan toe de roofoverval niet als de eerste de beste dronkemans- streek te willen beschouwen. Volgens haar was er wel degelijk sprake van voorbedachte rade omdat het duo eerst van plan was een Jamin-vestiging in Lei den te overvallen. Maar omdat zij het daar te druk vonden, wijzig den zij op het allerlaatste mo ment hun plannen en reisden af naar Wassenaar. Mr. Mans, advocaat van K., be streed de voorbedachte rade door te wijzen op de naive ma nier waarop de overval was ge pleegd: "K. en H. zijn met de bus naar Wassenaar gegaan om een overval te plegen op een kapsa lon die schuin tegenover het po litiebureau ligt. Zoiets doe je niet met voorbedachte rade. Dan ver zin je wel iets beters". Mans vroeg voor zijn cliënt een aan zienlijk lagere straf en deed de suggestie van twaalf maanden gevangenisstraf waarvan vier tot zes maanden voorwaardelijk. De raadsman van H., mr. Van Beek, pleitte eveneens voor een aanzienlijk lagere straf en een eventuele verplichte opname in een alcoholkliniek. Iets wat in een rapport van het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs (CAD) over H. wordt geadvi seerd. Uitspraak volgt op dinsdagoch tend 10 augustus. Vrouw (51) steekt café aan Zijldijk in de brand LEIDERDORP - Een 51-jarige Leiderdorpse vrouw heeft be kend gisteravond rond elf uur het koffiehuis annex café "Het Dobbertje" langs de Zijldijk in de brand gestoken. Het koffie huis brandde volledig uit. De schade bedraagt zeker honderd duizend gulden. Over het motief van de brandstichting is nog niets bekend. De technische re cherche onderzoekt ook nog hoe de brand is precies is aangesto ken. Via' getuigeverklaringen kon de Leiderdorpse rijkspolitie de vrouw al snel aanhouden. Een eerste onderzoek had uitgewe zen dat de brand was aangesto ken. De vrouw is ingesloten en zal binnenkort worden voorge leid aan de officier van justitie. Het totaal uitgebrande interieur van het koffiehuis "Het Dobbertje LEIDSCH SL DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappii Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-1*4941 Geen krant ontvangen lel 07'-1231*3 tussen 18 00-19 30 uur (natyzorging na 19 30 uur); zaterdag van 1&30-18 00 uu. Abonnementsgelden b*j vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overscholing geen administratie- en incassokosten Voor betaling varv abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post f 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post 307.30 Losse nummers 0.80 Directie G Koopman Aangesloten bi| de Gemeenschappelt|ke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel, Londen. Parits. Washington, 0^1®. I 071-1*4941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2