Mes diep in politiekorpsen Nederland wil geen Russisch gas meer Orka voor kust Wassenaar? Plan voor Libanon in V-raad Priester klaagt "hoge nood" Minister Rood gaat bezuinigen op personeel Reünie op de fiets 'n wereld, 7? land;ï\ streek Wassenaars burgemeester wil nieuw college-overleg LEIDSCH DAGBLAD OENSDAG 28 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch ituatirecieur G Koopman rs niQoldredacleu' AAM Stfiuurmans vel dj| hoofdredacteur R O Paauw No. 36841 dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor lei m coder kehjiGezanienlijke actie geFrankrijk en Egypte jypti lijke trablEW YORK (Reuter/UPI) - Frank- kon rijk en Egypte willen morgen in n vai de Veiligheidsraad praten over jt en de situatie in Libanon. venJij willen dan een gezamelijke ont- 3DA werpresolutie indienen, die een s mi militaire terugtrekking uit Bei- oeelc roet verzekert en de basis legt enig voor een regeling van het Pale- l vai stijnse vraagstuk op de lange ter eder mijn. rrinpe JYans-Egyptische ontwerpreso- leid lutie circuleert al sinds het begin van deze maand onder de leden van de Veiligheidsraad. De tekst - is op bepaalde punten aangepast. 5 n de oorspronkelijke tekst werd gevraagd om een onmiddellijke beëindiging van Israëls belege ring van West-Beiroet, als eerste stap tot volledige terugtrekking uit Libanon. Tegelijkertijd zou den de Palestijnse strijders moe ten worden overgebracht van Rot- West-Beiroet naar kampen bui- het ten de stad. Voorts bevatte de aas- tekst een oproep de wettige na- ern- tionale rechten van het Palestij n- nen se volk te bekrachtigen en werd De de betrokken partijen gevraagd vol- elkaar tegelijkertijd te erkennen. 'Oli-De afgelopen nacht hebben zich in ela- Beiroet hevige artillerieduels voorgedaan. Tegen het aanbre- 'ect ken van de dag werden ze beëin- na digd, maar al spoedig daarna her- CHLOCHESTER(ANP) - De Anglicaanse priester Timothy Thompson uit Chlochester zit sinds enkele dagen op het dak van zijn kerk. Op die manier hoopt hij zoveel mogelijk mensen op merkzaam te maken op de bouwvallige staat waarin zijn kerk verkeert. Bovendien wil hij daarmee geld inzamelen voor de noodzakelijke reparaties. Met hulp van de plaatselijke brandweer is de priester op het dak gezet waar hij met een tent en een gaspitje een week wil blijven. Om het contact met de aardse wereld te onderhouden heeft de Brit se PTT gratis een telefoon op het dak geinstalleerd. De bisschop van het diocees heeft inmiddels laten weten de priester op het dak met een bezoek te vereren en samen met hem de maaltijd te gebruiken. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft vanochtend het zwem- en surfverbod opgeheven dat gisteren van kracht werd na dat in de zee een beest was gesig naleerd met een lengte van vijf zes meter. Het dier, vermoedelijk een orka werd opgemerkt door twee agenten van de strandbriga- de. Rond kwart over twaalf zagen zij ongeveer 75 meter uit de kust een groot zwart beest met een rugvin van een meter zwemmen. De agenten namen contact op met een deskundige van het Dol finarium in Harderwijk, die uit de beschrijving concludeerde dat het een verdwaalde orka zou kunnen zijn. Orka's horen thuis in noordelijke wateren en kun nen gevaarlijk zijn. Gistermiddag landde op de strand van Texel een witsnuitdolfyn. Het dier werd gevangen door medewerkers van het natuurre- creatiecentrum Texel en samen met mariniers van het oefen kamp op het eiland in het Mars diep weer losgelaten. Het was waarschijnlyk dezelfde dolfijn die maandag voor enige paniek op het strand van Callant- soog zorgde toen het dier eerst voor een orka werd aangezien. >ok vat. (Zie ook pagina 6) de Weer alpinist verongelukt oe-UTRECHT (GPD) - In het Aosta- >u- dal in Italië, ten zuiden van de Mont Blanc, is het stoffelijk over en schot gevonden van de 50-jarige de alpinist Sebastiaan Winkel uit tie Barneveld. Over de toedracht de van het ongeluk is niets bekend, •er Winkel, een ervaren klimmer, is in d- de afgelopen weken al het vijfde 50 Nederlandse slachtoffer van on- sn gelukken in de bergen. DEN HAAG (ANP) - Alle gemeentelijke politiekorpsen zullen het voortaan met minder personeel moeten doen. Met ingang van vandaag zijn alle tot nu toe gemaakte afspraken over extra personeel en toelagen ongeldig. Minister Rood (binnenlandse zaken) heeft dit aan de burgemeesters van gemeenten met gemeentepolitie laten weten. De bezuinigings operatie geldt ook voor de vier grote gemeenten Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht. Daar moet de sterkte van de korpsen per 1 januari 1983 op hetzelfde peil zijn als op 1 januari van dit jaar. BRUSSEL/DEN HAAG (GPD) - Nederland zal de Sowjet-Unie binnenkort officieel laten weten dat ons land geen belangstel ling meer heeft voor. het Russische aardgas. Een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken heeft dat vanmor gen bevestigd. De Amerikaanse dreiging met sancties tegen landen die Rus sisch aardgas importeren, heeft met het besluit niets van doen. Nederland houdt vast aan het standpunt dat de import van het gas mogelijk moet zijn. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling dat Nederland jaarlijks en kele miljoenen kubieke meters Zonnig enkele graden lager. De komende dagen staat ons land on der invloed van een gebied van hoge luchtdruk dat zich van Schotland over de Noordzee naar Scandinavië uit breidt. Daarmee gepaard gaat de aan voer van droge lucht met flinke zonni ge perioden. De temperatuur gaat morgen omhoog tot ongeveer 24 graden en de dagen daarna zelfs tot 26 k 27 graden. In Zuid-Frankrijk wordt er vrijdag een onweersstoring verwacht, zoals ook in Nederland gedurende het weekeinde enkele onweersbuien kunnen losbre ken. In Scandinavië en Denemarken zal het tot en met het weekeinde prach tig zomerweer zijn met temperaturen tot ongeveer 25 graden. Op de Britse nen er enkele buien vallen. Ten noor den van de Alpen, waar het gisteren slecht weer was, zal het aanzienlijk be ter worden. In de landen rondom de Middellandse Zee blijft het warm, in Spanje komt er onweer. 29 juli Zon op: 5.56 uur, onder: 21.36 uur. Maan op: 16.19 uur, onder: 1.15 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 10.59 en 23.27 uur, laagwater 6.27 en 18.53 uur. zou afnemen. Het passeren van de Nederlandse industrie bij de aanleg van de leidingen tussen Siberië en West-Europa, alsmede de verminderende behoefte aan gas heeft ertoe geleid dat (ook) Nederland geen Russisch gas meer wil. Nederland kan zich veroorloven voorlopig van de import van Russisch gas af te zien, omdat de "Prijsoorlog benzine kost. 5.000 banen" (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De benzineprijs- oorlog die is ontbrand in afwach ting van het loslaten van het ma- ximum-prijssysteem zal waar schijnlijk het verlies van vijfdui zend arbeidsplaatsen tot gevolg hebben. Het voorbestaan van zo'n tweeduizend kleinere -be diende- pompstations komt op de tocht te staan. Dit zei direc teur H.W. den Ouden van BP vanmorgen in gesprek met deze krant. "Wij zijn niet gelukkig met deze maatregel omdat juist de kleine re bediende pompstations hier van de dupe dreigen te worden. De vraag naar benzine is op het moment kleiner dan het aanbod. Wanneer deze stations hun prij zen dan nog verder moeten verla gen blijft er een maar zeer kleine marge over", aldus Den Ouden. "Uiteindelijk gaat het hier allen om een korte termijnwinst voor de consument. De produktprijs van de olie is op dit moment nog laag ten opzichte van de OPEC-prijs. Onze verwachting is, dat binnen enkele maanden de kostprijs in de richting van de OPEC-prijs zal worden getrokken en dus weer zal stijgen. Het voordeel van een paar cent dat de consu ment nu heeft van de lagere ben zineprijs vinden wij niet opwe gen tegen het belang van de klei nere benzinepomp-houders", al dus de BP-directeur. Nederlandse aardgasvoorraden voor veel langere termijn toerei kend blijken te zijn dan tot voor kort werd aangenomen. De Gas unie maakte onlangs bekend dat Nederland voor zeker de komen de vijftig jaar genoeg aardgas be zit, terwijl er - gezien de hoeveel heden gas die men her en der vermoedt - wellicht voor een nog verdere toekomst voldoende is. De directeur-generaal voor de energie, Tieleman, heeft onlangs in Brussel gezegd dat Nederland zijn energiebeleid „gezien de ver anderende energiesituatie in de wereld" zou kunnen heroverwe gen. Hij sloot daarbij een moge lijke vergroting van de export niet uit. Het ligt in de verwach ting dat nog voor het einde van het jaar beslist zal worden over eventuele aanpassing van het Nederlandse energiebeleid, in clusief eventuele vergroting export. Een verruiming van de export kan aan de orde komen als België ook afziet van contracten met de Russen. Minister Terlouw (eco nomische zaken) heeft de Belgi sche staatssecretaris voor ener gie Knoops onlangs toegezegd de aardgasvoorziening van Bel gië in beginsel te garanderen in dien België met de Sowjet-Unie niet tot overeenstemming komt. Een woordvoerder van de Belgi sche regering in Brussel gaf toe dat deze Nederlandse toezegging voor de Belgen in hun onderhan delingen met de Sowjet-Unie een belangrijk drukmiddel is. België voert met de Sowjet-Unie momenteel besprekingen over de hoeveelheid economische compensatieorders in ruil voor de afname van Russisch aardgas via de omstreden aardgaspijplijn van Siberië naar West-Europa. De woordvoerder in Brussel bena drukte dat, in tegenstelling tot andersluidende berichten, Bel gië aan Nederland momenteel nog niet om extra aardgasle veranties heeft gevraagd. Neder land heeft Belgie ook laten blij ken nu niet in staat te zijn een nieuw aardgascontract af te slui ten in aanvulling op het huidige contract dat in 1993 afloopt. (Van een onzer verslaggevers) NOORDW1JKERHOUT - Onder grote publieke belangstelling zijn in Noordwijkerhout vanmorgen om even over tienen de achttien deelnemers aan de wereldkam pioenschappen paalzitten begon nen aan een zit van ruim vier da gen. De zestien mannelijke en twee vrouwelijke vaalzitters proberen de records van Jan Poolman en Corina Koetsier te verbeteren die het vorig jaar respectievelijk 101 uur en vier minuten en 81 uur en 33 minuten op de paal hebben uitgehouden. Voor de vrouwen is de beproeving, willen zij het record tenminste breken, zaterdag om 19.20 uur voorbij. De mannen hebben dan nog bijna een volle dag te gaan. Zij moeten het uithouden tot zon dag 15.11 uur. toonzalen leiderdorp rietschans 67-cieba gebouw bedri|tsterrein "de baanderij" 1.(071) -413 414 Uit de brief van de minister blijkt dat er geen politie-agenten meer boven de sterkte mogen worden aangenomen in de 24 maanden die voorafgaan aan het functio neel leeftijdsontslag van colle ga's. Verder wordt de materiële normvergoeding voor gemeen ten verlaagd van 3,5 naar 2 pro cent. Politiekorpsen die meer mensen hebben dan de zg. basissterkte toelaat, moeten dit met onmid dellijke ingang veranderen door geen vacatures meer te vervul len, aldus de brief. Rood wijst er verder op dat de bezuinigings operatie ook na 1983 zal worden voortgezet. De bij het CNV aangesloten poli tiebond ACP heeft vanochtend fel tegen de maatregelen gepro testeerd, ook al omdat er vooraf geen enkel overleg over zou zijn geweest. ACP-voorzitter H.J. Teeuwen zei: "Dat wij dit niet over onze kant zullen laten gaan". De bezuinigingen zullen ongetwij feld hard aankomen bij de vier grote gemeenten. Deze hadden indertijd afspraken gemaakt met de toenmalige minister Van Thijn, die, afhankelijk van de fi nanciële middelen, een extra contingent van 125 politiemen sen had toegezegd. Dit gaat nu niet door en volgens een woord voerder van het ministerie hoe ven de grote gemeenten ook niet meer op extra menskracht te re kenen. Hetzelfde geldt voor kleinere ge- Russische schermer Smirnov overleden ROME (AP) - De Russische scher mer Wladimir Smirnov, die op 19 juli tijdens de wereldkampioen schappen in Rome ernstig her senletsel opliep toen de afgebro ken degen van zijn tegenstander in zijn oogholte drong, is van daag in een ziekenhuis in Rome overleden. Smirnov was na het ongeluk in coma geraakt en is niet meer bij kennis geweest. Smirnov (28) won bij de Olympi sche Spelen in Moskou in 1980 de gouden medaille en in 1981 legde hij in Clermont Ferrand beslag op de individuele we reldtitel. Smirnov laat een vrouw en twee kinderen achter. meenten die extra personeel no dig hebben voor specifieke ta ken, zoals het bewaken van di plomaten en het omgaan met de specifieke problemen van ethni- sche minderheden. Ook de door Van Thijn toegezegde formatie plaatsen voor een nieuwe wer- vings- en voorlichtingsorganisa tie bij de korpsen z(jn van de baan. Hoeveel geld de bezuinigingen zul len opleveren is volgens de woordvoerder van het ministerie nog niet bekend. In september zullen de gemeenten dat te horen krijgen in het centraal georgani seerd overleg politie-ambtena renzaken. 16 PAGINA'S VS zetten hulp aan El Salvador voort Molukkers toch achter aanslag Brit Moorcroft loopt wereldtijd Vihamij vraagt uitstel betaling Van Egmonds uit vijf landen samen (Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM - Eenentwintig leden van de verspreid over de aardbol wonende familie Van Egmond zijn vanochtend tn Arnhem op de fiets gestapt voor een zevendaagse fietsvakantie door de prxwincies Gelder land en Overijssel De vakantie maakt deel uit van een tienjaarlijkse /amiliereünie. Samen met haar in Nederland woonachtige zoon, heeft mevrouw Van Egmond uit Sassenhetm de rest van de familie opgetrommeld. Ze zijn afkomstig uit Ohio in de VS, Bazel in Zwitserland, Brussel in België, Sydney in Australië en Nederland. De vanuit Sassenheim over de hele wereld uitgewaaierde familie zag in een typisch Nederlandse fietsvakantie de beste mogelijkheid om het vier jaar geleden geboren idee voor een reünie te verwezenlijken Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. (Van één onzer verslaggevers) WASSENAAR - Burgemeester K. Staab heeft bij de Wassenaarse WD en CDA erop aangedron gen het gesprek over het nieuwe college van B en W weer te hero penen. Drie weken geleden be reikten WD. PvdA en D'66 een akkoord over het nieuwe college: de WD zou drie wethouders le veren, PvdAD'66 samen één. Het CDA, goed voor zes van de 21 raadszetels, viel daarmee bui ten de boot. Burgemeester Staab is niet zo ge lukkig met de uitkomst van de onderhandelingen. Hij ziet liever een college waann WD, CDA en de kleinere partijen samenwer ken. De WD zou dan twee wet houders leveren, het CDA één evenals de kleine partijen samen. Volgens Staab is dat "zakelijk gezien de voor de hand liggende oplossing". De PvdA reageerde desgevraagd afwijzend op het voorstel. Vol gens woordvoerder Goulooze zal de PvdA "blijven vasthouden" aan het gesloten akkoord. Ook de WD staat niet positief tegen over het voorstel. D'66 was met voor commentaar bereikbaar. Noleer mij voor een kwartaalabonnement (I 57,35) Voor hel abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon te sturen kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1