Op alle Shell Zelf lank Stations krijgt u nu minstens korting. Shell helpt Lotto Winter heeft geen tegenstand C Vredesbeweging bepleit vrijlating van Turken Elektronisch betalen aan benzinepomp Smout nog kanshebber Toptijd 10 lun Domoradskaja Ruim vest Italiaan nekt Verhoef Wereldraad eist opheffing Israëlische blokkade Beiroet MX niet in silo's Gevechten in Afghanistan Aandrang op verplichting statiegeld Bezorgdheid blijft om - schonere - Rijn WOENSDAG 28 JULI 1982 DIEREN - De Rijnsburger Heemskerk maakt na zes ronden nog deel uit van het kwartet kop lopers in het toernooi om het open Nederlands schaakkam pioenschap. Hij brak in remise- stand af met Heinbuch. Met favo riet Podzielny uit West-Duits- land en Dieks en Wind staat Heemskerk op vier punten en een afgebroken partij. Ook Leidenaar Smout brak af. Als hij erin slaagt de partij tegen Slu- zewski winnende te beëindigen mag ook hij zich nog tot de kans hebbers rekenen. In de reserve-groep gaat Wiebes uit Leiderdorp met 5V4 punt uit zes partijen fier aan de leiding. KIEV (ANP) - Anna Domoradska ja uit de Sowjet-Unie heeft giste ren tijdens de wedstrijden om de nationale atletiekkampioen- schappen in Kiev de tien kilome ter gewonnen in 31 minuten 48,23 seconden. Met deze presta tie bleef zij bijna een halve mi nuut onder het officiële wereld record, dat sinds vorig jaar met 32.17,19 op naam staat van haar landgenote Jelena Sipatova. An derhalve week geleden legde de Amerikaanse Mary Decker de 10.000 meter echter nog aanzien lijk sneller af. In Eugene noteer de Decker een tijd van 31.35,03. Sport OBBICHT - Joop Zoetemelk op weg naar de winst van het Wonder van Obbicht. Hij legde de 100 kilometer afin 2 uur, 19 minuten en 11 seconden. Zoetemelk liep in de laatste ronde weg van zijn medevluchters Ad Wij- nands en Adrie van Houwelingen, die respectievelijk tweede en derde werden. AYLESBURY - De Nederlandse rolstoelschermploeg is bij de Stoke Mandeville Spelen op een teleurstellende vierde plaats op floret geëindigd. In de beslissen de partij van de landenwedstrijd tegen Italië om het brons (5-4 verlies) tussen Frans Verhoef en Nastasi werd de aanvalstechniek van de Sassenheimer ontkracht door het ruime vest dat de Ita liaan droeg. Daardoor schampte de floret nogal eens langs het doel, zonder te treffen. Een 1-5 nederlaag en een uiteindelijke vierde plaats waren het gevolg. DEN HAAG - De hoofdprijs van lotto 29 van het afgelopen weekeinde, bijna 560.000 gulden, moet worden gedeeld door twee inzenders. De uitkeringen van lotto 29 zijn: Eerste prijs. 2 winnaars, ieder f279.645.40 bruto; tweede prijs, 7 win naars, f21.428.50 bruto; derde prijs, 142 winnaars, f 1.395,50 bruto; vierde prijs, 5976 winnaars, f33,10; vijfde prijs, 85.957 keer f5.-. Ook in het cijferspel. eerste prijs 100.000 gulden, waren er deze week twee win naars. De tweede prijs zal twee keer worden uitbetaald. KATWIJK Marco Winter, de in het B-toernooi van het Katwijkse "Zee en Duin" als eerste geplaat ste speler, heeft gisteren in de eerste ronde nauwelijks enige te genstand ondervonden. Michiels had geen enkel wapen waarmee hij Winter partij kon geven. De Duitser Ralph Tepper, als num mer twee geplaatst, mocht aan treden tegen zijn landgenoot Schreckenberg. In Noordwijk bleek deze voor de C-groep te sterk. In B haalde hij de kwartfi nale door een zege op alweer een landgenoot, Belker, no 8 ge plaatst. Tepper zag evenmin als Belker kans om zijn niet geplaat ste landgenoot af te stoppen. Schreckenberg was met 7-5, 7—5 de "verrassing" van de dag. Mark Reinhardt, de Duitse finalist van vorig jaar, kon Woody van Ommeren in de tweede set net voor blijven: 6-1, 7-6. In de strijd bij de heren bleef gisteren De Wildt overeind. Hij versloeg in B de Roemeen Dunitrescu, 32 jaar en naar zeggen oud Davis- cup speler. Bij een stand van 7-6,4-3 gaf de Roemeen op van wege een zijn inziens foute call in het voordeel van De Wildt. Ivar de Jong klopte Tim Fscher (6-4, 6-4), Pesman gaf Ton van Wely geen spel (6-0,6—0) en Van Trigt hoefde tegen Hugo Stump niet tot het uiterste te gaan: 6-4, 6-2. Een tweede verrassing was giste ren de zege van Dick Bouman op Marcel van Rijn: 6-3, 6-3. "Ik maak me op om straks op de Open Leidsche op Roomburg, waar ik ben begonnen, een goede show te geven" zei oud-Room burgspeler op het toernooi van Noordwijk. Zoals hij zich giste ren eerder lijkt het erop dat hij dat serieus van plan is. Een zieke Waldo Jansen was verder niet opgewassen tegen Mans: 4—6, 1-6. Vandaag ontmoet de laatste echter Frans Grimbergen en vooropge steld dat de Unicummer er zin in heeft, zal Mans niet verder ko- Bij de dames bedwong de als num mer vier geplaatste Nancy Toole de Duitse Schweikert: 6—0, 2-6 em 6—1. Marlies van Baaien was veel sneller klaar met Riegeler: 6-0, 6-0. Voorhout In Voorhout handhaafden de ge plaatsten in het HEC zich zonder moeite. Eytel Homan, nummer een op de lijst, was met 6-1,6—1 veel te goed voor Glas. Marcel van Paridon, nummer twee ge plaatst, gaf de Amsterdammer Tan nog minder tijd op de baan: 6—1, 6—0, Mike Ruysenaars klop te Koppert (6-2, 6-1) en Frank van Baaien, liet zich niet verras sen door Piet Jonckeheer, zij het dat de tweede set een oenauwae ontsnapping was via de tiebreak: 6-2, 7-6 (7-4). Bij de dames werd maar één partij gespeeld, maar dat was dan ook meteen een marathon-affaire. Liesbeth Hoogervorst won van Wieneke den Otter, 6-7, 6-3, 7—5 en dat was de eerste winst na drie nederlagen tegen deze te genstandster. Egbert Vonk, kanshebber in het HED maar niet geplaatst, speel de in de regen tegen Roel Span- jersbergen. Hij wilde kennelijk snel klaar zijn en deed er precies een half uur over om te winnen: 6-0, 6-0. Hannie van der Akker, nummer een geplaatst in het DED, moest hard werken om zich staande te houden tegen Cock Galjema: 6-2, 1-6, 6-1. Haar rivale, Wil van der Meer, nummer twee geplaatst, gaf Kos ter weinig kans: 6-2, 6-2. FRANK BONTE Israëlische blokkade van West-Bei- roet onmiddellijk wordt opgehe ven. Het hoogste bestuursorgaan van de Wereldraad, het Centrale Comité dat in Genève bijeen is, sprak uit dat alle buitenlandse strijdkrachten zich moeten te rugtrekken van Libanees grond gebied. De Wereldraad veroor deelt de Israëlische invasie in Li banon en steunt de VN-resolu- ties terzake. Het debat over Libanon, volgend op het reisverslag van een spe ciale Wereldraad-missie naar het belegerde Beiroet, nam veel tijd in beslag. De ontwerpverklaring stuitte op een stroom van kritiek en amendementen, maar haalde uiteindelijk tamelijk ongeschon den en slechts hier en daar aan gevuld de eindstreep. Aanvankelijk bleek in het hele stuk geen enkele keer melding te worden gemaakt van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Een poging om verband te leggen tussen de Israëlische aan vallen op vluchtelingenkampen en de aanwezigheid daar van PLO-strijdkrachten, liep uit op een vage vermelding van de Is raëlische bedoeling om door een invasie de PLO te vernietigen. Een van de Libanon-gangers, de Franse predikant Maury, zei dat Israël geen enkel onderscheid had gemaakt bij de aanvallen op de kampen tussen militaire en burgerdoelen. In een oproep aan de VN en alle betrokken regeringen roept de Wereldraad op tot een oplossing voor het Palestijnse vraagstuk op basis van zelfbeschikking, in clusief het recht op een eigen staat. In dezelfde paragraaf wordt gewag gemaakt van het recht van Libanon, Israël en an dere staten in het Midden-Oos ten om in vrede te leven binnen veilige en erkende grenzen. Over het vertrek van de Palestijnse strijdkrachten uit Beiroet wil het Centrale Comité geen uitspraak doen, omdat eerst de blokkade van West-Beiroet beëindigd moet worden. Volgens de Ameri kaan Thompson is er geen enke le rechtvaardiging te bedenken voor een zo onmenselijk middel als een totale belegering. Kerk leiders uit OostrEuropa en de Derde Wereld gaven te kennen dat het lijden van Israël en de Pa- lestijnen niet op één lijn gesteld kan worden. Erkenning van het Palestijnse recht op zelfbeschik king is volgens Jean Zaru (Jorda- Huis van Afgevaardigden: WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren tegen een plan van president Reagan gestemd de nieuwe MX-raketten tijdelijk onder te brengen in de bestaande Minuteman- raketsilo's. De afgevaardigden besloten de president te verbieden mili taire onderzoeksfondsen te gebruiken voor deze tijdelijke plaatsing. Al eerder had de Senaat een soortgelijke motie aangenomen. Het besluit in het Huis van Afegvaarigden betekende dan ook het einde van de plannen van de regering de MX tijdelijk te plaatsen in de Minuteman- silo's die speciaal verstrekt zijn met staal en beton, in afwachting van een definitieve oplossing voor een veilige stationering van de raket. Zowel in het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat werd gemeend dat de MX te kwestbaar zou zijn bij een Russische verrassingsaanval, wanneer hij in de bestaande silo's wordt ondergebracht. Een besluit over de definitieve oplossing van het stationeringsprobleem wordt eind dit jaar verwacht. NIEUW DELHI (DPA) - Afghaanse regeringstroepen en verzetsstrijders hebben in de Pansjir-vallei ten noorden van de hoofdstad Kaboel op nieuw strijd geleverd. Volgens westerse diplomaten in Nieuw Delhi, die zich beroepen op bron nen van het verzet, hebben verzetsstrijders op 19 en 20 juli drie voor posten van regeringstroepen in het gebied overvallen en talrijke solda ten gedood. Verder zouden bij aanvallen ten noorden van Kaboel veel Russische soldaten en burgers om het even zijn gekomen. De zieken huizen zouden door gewonde militairen overvol zijn. Afgelopen weken slaagden Russische en Afghaanse troepen er pas na een aantal pogingen in de strategische Pansjir-vallei onder controle te krij gen. Varia mé) niet hetzelfde als het ontken nen van Israëls bestaansrecht. Het lot van de Palestij nen is het gevolg van de houding van Israël sinds 1948, zo werd gezegd. De verklaring werd uiteindelijk aan genomen met slechts enkele te genstemmen of onthoudingen op onderdelen. Multinationals Op aandrang van enkele vertegen woordigers van kerken uit het ryke Westen is de strijdbaarheid van het programma inzake mul tinationals van de Wereldraad van Kerken afgezwakt. Tijdens de behandeling van het rapport over dit programma in het cen trale comité klaagde de West- duitse lutheraan Heinz Joachim Held dat hij het stevig aanpak ken van de multinationals in zijn kerk nooit zou kunnen goedpra ten. De vermelding dat de We reldraad „een tegenkracht moet opbouwen tegenover de kwalij ke praktijken van multinatio nals", werd daarop veranderd in „de noodzaak van publieke con trole over de activiteiten van de ze bedrijven". Van 6 tot 13 september komt een delegatie van de Bond van Evan gelische Kerken in de DDR naar Nederland voor overleg met de Raad van Kerken over het plan van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) om een Europees ker kelijk vredesplatform op te rich ten. De Oostduitse delegatie staat onder leiding van de voor zitter van de bond, bisschop Wer ner Krusche. Dit deelde prof. dr. H. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken, desgevraagd mee. Het IKV heef met enkele partner organisaties in de DDR de Raad van Kerken in Nederland en de bond van Evangelische Kerken in de DDR gevraagd borg te staan voor de oprichting van een kerkelijk vredesplatform. Hierin zouden 20 mensen uit oost- en 20 mensen uit West-Europa plaats moeten nemen. Uitgangspunt voor dit platform is dat de ker ken in Europa bepaalde artike len van de Helsinki-akkoorden (zelfbeschikking, ontwapening, recht op organisatie) uitwerken. Het IKV streeft er naar dit plat form officieel van start te laten gaan in Dresden bij de start van de vredesweek in de DDR die 7 november begint Nederlands Hervormde Kerk: Beroepen te Voorschoten: W. Blan ken te Warffum, Aangenomen het beroep door de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk tot zendingspredikant (missionaire arbeid in Peru in opdracht van de Geref. Zendingsbond): L. W Smelt, kandidaat te Oegstgeest. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Enumatil-Leek: T. J. Ouwehand, laatstelijk predikant te Charlottetown (Canada), wo nende te Slagharen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: Beroepen te Bly a-Hol werd: D. F. Ensing te Smilde en Diever. Nederlandse Gereformeerde Ker ken: Aangenomen de benoeming tot predikant in tijdelijke dienst (part-time) te Baarn-Soest: J. A. de Vries, laatstelijk legerpredi- kant, wonende te Culemborg. Waar u ook zelf tankt bij Shell, in het hele land krijgt u minstens 9 cent korting per liter benzine en soms zelfs nog meer. Ook bij u in de buurt, óók langs de autosnelwegen. Zo ziet u weer; prijsbewust denken is Shell tanken. DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Lambers-Hacquebard (mi lieuhygiëne) gunt het Be- drijfsschap voor Frisdranken nog enkele maanden de tijd om zelf op de proppen te komen met voorstellen voor een bindende regeling om statiegeld op fris dranken in retourverpakking verplicht te stellen. Op 16 juni heeft het bedrijfsschap overleg gepleegd met de staats secretaris over haar voorstellen om de statiegeldverordening uit te breiden tot kunststofverpak kingen en mineraalwater. Daar bij kwam aan het licht dat met name in handelskringen tegen deze voorgestelde uitbreidingen verzet is gerezen. In antwoord op schriftelijke vra gen van het kamerlid Epema (PvdA) kondigt mevrouw Lam- bers nader overleg aan met be drijfsleven en de handel om een opmars van de eenmalige ver pakkingen te voorkomen. Slechts dertien gemeenten in Nederland beschikken nog niet over glasbakken. DEN HAAG (ANP) - De sa menwerkende Nederlandse vredesbewegingen overwe gen een waarnemer te sturen naar het proces tegen de le den van het Turkse vredesco- mité, tegen wie langdurige gevangenisstraffen zijn geëist. De vredesbewegin gen, samenwerkend met de Turkse arbeidsvereniging in Nederland (HTIB) in het "co mité vrijlating leden Turks vredescomité" hebben ook de leider van de militaire jun ta, generaal Evren, gevraagd om vrijlating van de voorzit ter van het Turkse copmité, Mahmut Dikerdem, die aan kanker lijdt maar in de ge vangenis geen medische veri zorging kriiet. Zeven vredesbewegingen, waar onder Pax Christi, het IKV en Stop de Neutronen bom, zullen binnenkort be slissen of zij, evenals in Frankrijk, Engeland en Oos tenrijk gebeurt, een waarne mer zullen zenden naar het proces tegen de leden van het Turkse vredescomité, van wie 21 vijf maanden geleden evangen werden genomen en tegen wie in totaal vijfhon derd jaar gevangenisstraf is geëist. Tot de gearresteerden behoort de voorzitter van het vredes comité. Mahmut Dikerdem, oud-ambassadeur in India, Jordanië, Iran en Irak. Diker dem is 66, en de dertig jaar gevangenis die tegen hem is gëeist betekent, zo verklaar de zijn zoon Mehmet Ali gis teren op een persconferentie in Den Haag, in feite een doodvonnis. Hij lijdt aan prostaatkanker en de militai re autoriteiten die hem een passende medische behande ling onthouden, zijn in feite bezig met de uitvoering van deze doodstraf, aldus Meh met Ali Dikerdem. De vier grote politieke partijen in Nederland, klein links (PSP, PPR en CPN), het FNV en de Pen Club hebben zich, met nuances, achter de eisen van het comité vrijlating ge steld. Deze eisen zijn: recht op vrye discussie en activiteiten op het terrein van de vredespro- blematiek, onmiddellijke vrijlating van de politieke ge vangenen, vrije vakbonds rechten en bescherming van democratische verworvenhe den tegen activiteiten van fascistische groeperingen. Sinds de militaire staatsgreep van september 1980 zijn poli tieke partijen en vakbonden ontbonden en verboden, vele tienduizenden (volgens het comité Vrijlating 170.000) gearresteerd, vele tientallen gevangenen onder marteling bezweken (volgens het comi té honderd) en is tegen 4.000 personen de doodstraf geëist. ROTTERDAM (ANP) - Ondanks een verbetering dit jaar van de kwaliteit van het Rijnwater blij ven de waterleidingbedrijven in het stroomgebied zich zorgen maken over de voortgaande verontreiniging van de rivier met zout en chloorverbindingen Zij vrezen, dat door het uitbleven van wettelijke maatregelen en de teruglopende economie investe ringen in milieubeschermende activiteiten achterwege zullen blijven. Uit een recent onderzoek is geble ken, dat de rivier dit jaar op een aantal punten schoner is gewor den. In vergelijking met 1974 is de totale belasting van de Rijn met organische stoffen nu met ongeveer vijftig procent vermin derd. De Duitse Arbeitsgemein- schaft Rhein-Wasserwerke (ARW) noemt de verbetering van het zuurstofgehalte en de con centratie van ammonium zelfs opvallend goed. Ook de belasting van de rivier met zware metalen is voor de water leidingbedrijven nu geen pro bleem meer. Deze verbetering is het gevolg van de bouw van af valwaterzuiveringsinstallaties en van verandenngen in de produk- tieprocessen in de celstofindus- trie langs de Rijn. De waterlei dingbedrijven zyn echter bang dat het argument van concurren tievervalsing onder de huidige moeilijke economische omstan digheden aan gewicht wint. Hier door zal men trachten nieuwe in vesteringen in milieubescher mende apparatuur te vermijden. DEN HAAG (GPD) Opdracht gevers in de bouw blijken steeds meer bankgaranties te vragen die nauwelijks in ver houding staan tot de te lopen ri sico's. Het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouw nijverheid iNVOB) constateert dat het verschijnsel bankgaran tie is uitgegroeid tot een levens groot probleem voor vele bouw bedrijven. Volgens het NVOB blijken vooral gemeenten en woningcorporaties te hoge bankgaranties te vragen bij het gunnen van werken aan bouw bedrijven. AMSTERDAG (GPD) - Eind vol gend jaar begint een proef om bij benzinepompen te betalen met behulp van een pasje waarmee automatisch geld kan worden overgemaakt van de klant naar de oliemaatschappij. De PTT heeft hiervoor gisteren toestem ming gegeven Vandaag zou er een definitieve beslissing wor den genomen in een vergadering van het college van overleg van de gezamenlijke banken, de PTT (Rijkspostspaarbank en Post, Cheque- en Girodienst) en de oliemaatschappijen. De proef met „elektronisch tan ken" gebeurt op verzoek van de oliemaatschappijen. De belang rijkste reden is de veiligheid van het personeel van de benzinesta tions. Door de automatische be taling is er minder geld in de kas sa aanwezig Het project begint vermoedelijk in de regio Eindho ven en zal een jaar duren. Bij het experiment worden ongeveer 60 benzinestations betrokken. Voor het elektronisch betalen van de benzine dient de klant in het bezit te zijn van een pasje dat hij bij zijn bank of de girodienst kan aanvragen. Na het tanken moet het pasje in een zogenaamde ter minal worden gestopt De klant tikt vervolgens een code in, die hij alleen kent, waardoor de com puter weet dat de rechtmatige ei genaar van de pas gebruik maakt Vervolgens wordt auto matisch het verschuldigde be drag afgeschreven. Het systeem kan wellicht later ook op andere gebieden worden ge bruikt Het kan over enkele jaren zonder problemen worden inge past in het Nationaal Bctalings- circuit waarbij het betalingsver keer van de postgiro en de Ne derlandse banken worden sa mengevoegd. Pluimvee De ABN bank verwacht dat de schaalvergroting in de legpluim- veehoudery zich ook in de ko mende jaren zal voortzetten. Vooral doordat het aantal kleine re bedryven zal teruglopen, zo blykt uit de brancheschets "De legpluimveehoudery" van de bank.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11