Timman blijft in wachtkamer 5 1 Vrij-uit -C n Uitgeschakeld na nederlaag Holverda haalt uit üblNSDAG 27 JULI 1982 Sport door Ruud Paauw Hoe het op dit moment gaat met de Russische Olympische kampioen op floret, Alexan der Smirnov, is mij niet be kend. Als hij al in leven blijft (die kans is gering) dan in elk geval als zeer gehandicapt en verminkt. Smirnov geraakte vorige week bij de wereldkampioenschap pen schermen in Rome in een coma, toen het wapen van zijn tegenstander, de West duitser Behr, door zijn ge zichtsbeschermer stootte en via de oogholte in zijn herse nen' doordrong. Iets gruwelijks. Je gaat al bijna van je stokje als je het alleen maar léést. Het incident gebeurde in de kamp West-Duitsland-Sow- jet-Unie voor de landentitel. De Westduitsers vroegen de Russen daarop de wedstrijd een dag uit te stellen; vanwe ge Smirnov én omdat Behr, wie overigens niets verweten kon worden, totaal overstuur was. De Sowjet-Unie wilde echter van geen uitstel weten, waarop de Westduitse ploeg zich terugtrok. De Russen haalden later op de dag de wereldtitel binnen. Het gaat er mij in dit geval niet om de ongevoeligheid van de Russen nog eens te etaleren. Het is elders geen haar beter. nier waarop dodelijke onge lukken in de autoracerij wor den afgehandeld. Nee, op dit terrein hebben oost en west el kaar niets te verwijten. De zaak-Smirnov frappeerde me, omdat ik - bladerend in archiefstukken - juist stuitte op een verslag van een voet balwedstrijd van zo'n 30 jaar geleden die gestaakt was we gens beenbreuk van één der spelers. Kennelijk was een dergelijk voorval toen dusda nig van invloed op de spel vreugde van de andere 21 voetballers dat die er maar liever mee ophielden. Je zag in die tijd wel vaker in de ko lommen sportuitslagen van de maandagkrant de toevoe ging "gest. w. beenbr Dertig jaar geleden - hoe dicht bij en hoe ver weg. We leven in een andere tijd. Ze ker. Je kunt nu gewoon doodvallen. Lewis De jonge Amerikaanse atleet Carl Lewis, de nieuwe Jesse Owens (al was die wel wat veelzijdiger) nadert lang zaam maar zeker het legen darische wereldrecord ver springen (8.90 m) dat zijn landgenoot Bob Beamon veertien jaar geleden tijdens de Olympische Spelen van Mexico vestigde. Dit weekeinde sprong Lewis in Indianapolis al 8.76 m, een prestatie die op één lijn staat met Beamons recordsprong want die laatste werd ge daan op grote hoogte, in ijle lucht, met alle voordelen van dien. Lewis zou er goed aan doen zich ook eens te begeven naar Me xico City om onder dezelfde omstandigheden als Beamon te kunnen springen. Wat hij daar nodig heeft is goed weer, een rugwind van de maximaal toegestane 2 meter per seconde, een perfecte con centratie, een feilloze aan loop. En de sprong van zijn leven. Vrouw "Vrouw in de sport" is de titel van een onlangs bij Hollan- dia in Baarn verschenen boekje. Het is geschreven door Brenda van Keeken, Ton Schellen, Marie-José Thunnis- sen en Joke van Wieringen en gaat over zaken als de histo rie van de vrouwensport, de vooroordelen jegens vrou wensport, medische begelei ding, lichamelijke en psycho logische verschillen tussen man en vrouw nader beke ken, interseksualiteit en de sport, gebruik van anabole steröden enz. In 126 pagina's geven de au teurs in heldere taal en op compacte wijze een overzicht van de problemen en obsta kels waarmee vrouwen in de sport te maken hebben gehad en nóg te maken hebben. De grootste hindernis voor vrouwen is nog altijd het vooroordeel. Topsport zou voor vrouwen te inspannend zijn, niet goed voor hun ge zondheid, topsport verman nelijkt (zowel mentaal als li chamelijk), vrouwen zijn voor sommige sporten fysiolo gisch niet goed toegerust en ga zo maar door. Het is alle maal flauwekul, maar - als je de historie bekijkt best verklaarbaar. Het heeft te maken met het beeld dat mannen (én vele vrouwen, la ten we dat niet vergeten) tien- Alexander Smirnov tallen jaren, om niet te zeggen eeuwen, van de vrouw hebben gehadzij moest staan voor sierlijkheid. schoonheid, zachtheid en afhankelijkheid. De man tekende wel voor de stoer- en hardheid. Zeker on der druk van de tweede emancipatiegolf zijn inmid dels emmers vooroordelen op geruimd. Maar bij heel veel mannen beluister je toch nog een echoot je uit het verleden, al passen ze hun uitlatingen wel aan aan de gewijzigde opvattingen. Het boekje geeft daarvan een paar aardige voorbeelden. Zo verklaarde de oud-profvoetballer Jan Mulder in 1981: "Vrouwen mogen wel aan sport doen, maar mogen bij top- of prof- sport niet te ver gaan". Het is duidelijk: alleen mannen mogen te ver gaan. Wielercoach Cor Bijster: "Vrou wen mogen in deze tijd mee doen aan alle sporten. Ik blijf de meisjes evenwel voorhou den dat fietsen tijdelijk is, maar dat je vrouw blijft tot je dood. Een vrouw kan ook prestaties leveren als ze er goed uitziet, goedverzorgd. ake-up i leuk, een beetje een kleurig iricootje Daar heb je het weer: goedver zorgd. leuk. Daar hoeft een man zich niet om te bekomme ren. Man blijf je ook kennelijk niet je leven lang. Mannetjesputter De grote angst van de man is dat de vrouw zich via de sport zal ontwikkelen tot "mannetjesputter". De au teurs rekenen in een hoofd stuk grondig met die veron derstelling af. "De belang rijkste verandering die op treedt in de lichaamssamen stelling van de vrouw, die (in tensief) sport is dat de hoe veelheid onderhuids vetweef- sel minder wordt. Er is geen sprake van dat een vrouw die net zoveel en intensief sport als een man even gespierd wordt als een man". (Zie ten nisspeelsters als Chris Evert en Evonne Goolagong). Maar zelfs als een vrouw uit is op spierballen, moet zij dat na tuurlijk zelf weten. Topsport zou. volgens velen, ook vermannelijking van het ka rakter teweegbrengen: grote re agressiviteit, prestatiestre- ven. onafhankelijkheid. Ja. zeggen de auteurs fijntjes, maar wie bepaalt nu eigen lijk dat dat typisch mannelij ke eigenschappen zijn? Veel bereikt In pakweg vijftien jaar hebben vrouwen op het gebied van emancipatie in de sport zeer veel bereikt. Maar het doel is nog lang niet bereikt, er moet nog heel wat gebeuren. Ik vind dat ook helemaal niet erg. Je kunt nu eenmaal niet alles in een vloek en een zucht ombuigen, trat tientallen ja ren lang. hoe onterecht ook, als vaststaand werd aange nomen. Sommige dingen zul len veel tijd en strijd vragen. Heel goed, dat staalt het vrou- löelijk karakter U ziet, als het om vooroordelen gaat. heb ik er zelf ook nog een paar in het vestzakje. Een jaar of wat terug is een groot aantal vrouwen over me heen gevallen omdat ik op deze plek verklaarde dat vrouwen niet moesten gaan boksen. Bemoeizucht, maken we zelf wel uit. riepen ze in koor. Ik zei dat niet omdat ik vond dat vrouwen te teer en te zacht voor die tak van sport zijn (oh, nee; met sommige vrouwen zou ik voor geen prijs in de ring willen staan), maar omdat ik boksen bij mannen een verfoeilijke zaak vond (en nog vind) en er van uit ging dat de emancipatie beweging niet beoogde klak keloos over te nemen wat ke rels deden. Bevóógding, hoor ik nu al weer zeggen. Ja, kijk eens, onder die noemer kun je élk argument wegve gen. Dit brengt mij op iets dat nauw met het voorgaande samen hangt Tot dusver zijn vrou wen in de sport bezig aan een enorme inhaalmanoeuvre: om toegang te krijgen tot sporten die door mannen zijn ontwikkeld. Als alles is uitge- emancipeerd, zullen vrouwen ook hun éigen creativiteit eens moeten tonen. Dat is méér dan alleen kerels na doen. Ik ken tot op heden maar twee sporten waar vrouwen aan de basis hebben gestaan: kunstzwe ritmische gymnastiek. (Het modderworstelen zal ik voorlopig maar terzijde schuiven). Dat is nogal dunnetjes. Kortom, er is nog héél wal werk aan de winkel, Onderzoek "Vrouw in de sport" bevat ook de resultaten van een aantal interessante onderzoeken op voor het merendeel specifiek vrouwelijk terrein. Aan die enquete namen ongeveer 900 vrouwen deel, gehuwd, onge huwd, jeugd en ouderen. Op de vraag "Wordt de men struatie als bezwaarlijk erva ren bij sportoefemng" ant woordde 29,5met ja, 70% met neen en gaf 0,5% geen antwoord. Van degenen die het als be zwaarlijk aanmerkten gaf 54% pijnlijkheid als reden op. 407c voerde hygiënische rede nen aan en 5had last van schaamtegevoelens. Zijn tijdens de menstruatie de sportprestaties slechter7 Ruim 25% antwoordde met ja. 73% met neen en 1.5% gaf geen antwoord. Bedrijf je sport als er kans op een zwangerschap bestaat? Ja zegt 36.5%. neen zegt 16% en 47,5% geeft geen antivoord Kan men typisch vrouioelijke problemen bespreken met een mannelijke begeleider? Ja zegt 33%. neen 27% en 40% gaf geen antwoord. Kan men typisch vrouwelijke problemen béter bespreken met een begeleidster? Ja zegt 567c, neen 44% Seks. daags voor de wedstrijd, kan dat volgens vrouwen7 Voor het antwoord op die vraag stel ik voor dat u het boekje maar aanschaft. LAS PALMAS (ANP) De droom van Jan Timman is veranderd in een nachtmerrie. Neerlands beste schaker, vol vertrouwen naar Las Palmas gereisd orri een gooi te doen naar een van de eerste twee plaatsen in het interzone schaaktoernooi, die recht geven op kwalificatie voor het kandi datentoernooi, heeft gevoelig zijn neus gestoten. De minieme kansen, die hij nog had met een score van plus één, vervlogen gisteren volledig door onverwacht verlies in de elfde ronde tegen de zwak geachte Zweed Lars Karlsson. Hierdoor moet de Amsterdam mer weer vier jaar wachten om door te kunnen dringen tot het echte voorportaal naar de we reldtitel. In de vorige cyclus bleef Timman ook in het inter zonale toernooi, toen in Rio de Janeiro, steken. Geen enkele maal maakte Timman op de Canarische eilanden de in druk echt op dreef te zijn. Na een veelbelovend begin tegen Brow ne verloor hij prompt van vete raan Petrosjan om vervolgens van Pinter te winnen. Het scoren ging daarna moeizaam met vijf achtereenvolgende remises. Toen Timman in de negende ron de van de Roemeen Suba verloor wist hij zich eigenlijk al versla gen. De daarop volgende zege op Mestel deed het al vrijwel ge doofde vlammetje even opflak keren. Karlsson zorgde echter voor effectief bluswerk. In een Engelse partij startte Tim man behoorlijk. Hij verwierf zich een pion op de achttiende zet. Na een soort wapenstilstand, waar bij de Zweed volstond met een paard heen en weer te spelen, be sloot Timman met de b-pion een doorbraak te forceren. Dit had hij vermoedelijk beter kunnen nalaten. Hij drong wel met de da me de Zweedse stelling binnen, maar bleek geen hulptroepen meer voorradig te hebben om een vernietigende koningsaanval te pareren. Volkomen gedesillu sioneerd staakte Timman op de 41e zet, vlak voor het eind van de eerste zitting, de strijd. Hij dient de gifbeker in Las Palmas even wel tot het eind leeg te drinken en moet nog tegen de Braziliaan Synye en de Sowjetrus Toekma- kov aantreden. Laatstgenoemde is nog volop in de strijd om een entreebewijs voor het kandida tentoernooi. Met Toekmakov, die in zijn afge broken partij tegen Suba gewon nen staat, zijn diens landgenoot Vasili Smyslov en de Hongaar Zoltan Ribli de voornaamste ge gadigden voor de eerste twee po sities. De 61-jarige Smyslov speelde remise tegen de Hongaar Pinter en behield de leiding met acht punten, een half punt meer dan Ribli. In de voorlaatste ron de, die vandaag op het program ma staat, spelen Smyslov en Ri bli tegen elkaar. In de slotronde krijgt Smyslov donderdag te ma ken met de Tunesiër Bouaziz en speelt Ribli tegen Psakhis. Klei ne kansen hebben verder nog Suba en Petrosjan, die elkaar vandaag ontmoeten en verder respectievelijk Larsen en Karls son moeten bestrijden. Uitslagen elfde ronde: Karlsson (Zwe) - Timman (Ned) 1-0; Toekmakov (Sow) - Suba (Roe) afge broken; Petrosjan (Sow) - Bouaziz (Tun) 1—0; Larsen (Den) Ribli (Hon) 0—1; Smyslov (Sow) - Pinter (Hon) Vfe—Vi; Psakhis (Sow) - Browne (VSt) 1-0; Mestel (Eng) - Sunye (Bra) 0—1. Stand: 1. Smyslov 8 pnt., 2. Ribli 71/2, 3. Suba 6V2 en 1 afgebr., 4. Petrosjan 6V2, 5. Tuk- makov 6 en 1 afgebr., 6/8. Timman, Lar sen, Pinter 5'A, 9. Bouaziz 5,10. Psachis 4'A en 1 afgebr., 11. Karlsson 4'A, 12. Mestel 4,13. Sunye 3V4 en 14. Browne 3. Belle Erika Belle heeft in Bad Kissingen haar partij voor de twaalfde ron de van het interzonale schaak toernooi tegen de Zweed Borisla- va Borisova gewonnen. Het was pas de tweede maal dat de oud- nationale kampioene een over winning boekte. In de eerste ron de versloeg ze de Canadese Shte- renberg. Daarna kon zij slechts twee remises (tegen de Poolse Erenska en de Roemeense Pogo- revici) aan haar totaal toevoegen. Drie speelsters delen de eerste plaats met negen punten. Dat zijn de verrassend sterke West duitse Barbara Hund, die na ze ven achtereenvolgende overwin ningen nu remise speelde, de Roemeense Marina Pogorevici en de Tsjechoslowaakse Eliska Klimova. Uitslagen afgebroken partijen: elfde ronde: Pogorevici Maksimovic 'A—'A, Hund - Crotto 1-0, Litinskaja - Belle 1-0, Semenova - Arbunic 'A-'A. Twaalfde ronde: Maksimovic Arbunic 1-0, Shteren- berg Semenova afgebr., Klimova Fatalibekova 1-0, Belle - Borisova 1-0, Erenska - Litinskaja afgebr., Ivan- ka - Gapnndasjvili afgebr,, Crotto - Lematsjko 0-1, Pogorevici - Hund Open NK gebr., Cuijpers - Van der Tuuk 'A-'A, R. Kuijf - Beutelhoff (WD1) 1-0, Wil- lemsen - Van Heivoort afgebr., Peters Heinburch (WD1) 0—1, De Rooy Schmidt (Den) afgebr., De Roode - Pie- terse 'A—'A, Borm - Dekker 0—1, Van de Veen - Van Eijbergen 0—1. Stand aan de kop na vijf ronden: 1. Wind 4'A pnt., 2. Cuijpers, Van der Tuuk, Kuijf, Heinburch, Dekker en Van Eijbergen 4, 8. Podzielny, De Boer, To by, Heemskerk, Dieks en Schmittdiel 3'A en 1 afgebr. De Hagenaar Michiel Wind heeft voorlopig alleen de leiding in het schaaktoernooi om het open Ne derlands kampioenschap. Hij had gisteren in Dieren in zijn partij voor de vijfde ronde tegen Los succes met een stukoffer. Wind heeft pas een half verhes- punt. Titelverdediger Frans Borm kan zich na zijn nederlaag met wit tegen Dekker gevoeglijk als uitgeschakeld beschouwen. Zijn pionoffer bleek van slechte kwaliteit. Borm heeft met nog vier ronden te spelen anderhalf punt achterstand op Wind. resultaten van de vijf de ronde zijn: Podzielny (WD1) - De Boer afgebr., Schmittdiel (WD1) - D. Dieks afgebr Wind Los 1 -0, Toby - Heemskerk af- 1 plaats in het kandidaten-toernooi, is uit. Pas c VELSEN (GPD) - Er zal nog tenminste één seizoen be taald voetbal worden ge speeld in Velsen. Hoewel de acties die de afgelo pen twee weken werden georganiseerd om de in fi nanciële moeilijkheden ver kerende club te redden niet Telstar gaat tóch verder duizend gulden bfnnen - meent het bestuur dal er toch voldoende financiële garanties zijn om door te gaan. Aan het einde van dit jaar zal aan de hand van de financiële toestand worden bekeken of doorgaan met profvoetbal zin heeft. DEN HAAG (ANP) - In navolging van Ajax heeft Sparta gister avond tijdens een trainingswed strijd in het noorden van het land flink uitgehaald. De Rotterdam mers wonnen in Noordwolde met 9-0 van de KNVB-der- deklasser Olymphia. Bij rust was de stand 2-0. Lengkeek en Hol verda scoorden iedere drie keer, Van der Berg tweemaal en Jong bloed schoot in eigen doel. Scheidsrechter Pen floot voor tweeduizend kijkers. AZ'67 kon maar ternauwernood een Bakkeveens streekteam overmeesteren. Ten aanschouwe van 1300 toeschouwers werd het in Bakkeveen 3-2 voor de Alk- maarders. Veertien minuten voor tijd maakte de nieuwe aan winst van AZ, de Deen Eigen- bröd, de winnende treffer. Bij rust was het 1—1. Na vijf minuten kwam AZ via Kist op 1-0, een minuut later maakte Van der Mi- len gelijk. Kick miste in de eerste helft nog een strafschop. Na rust bracht Tiktak (59e minuut) AZ weer op voorsprong, maar op nieuw kwamen de Bakkeveners via De Vries terug. Vervolgens besliste Eigenbröd het oefen duel Club Brugge heeft evenveens het Noordoosten van Nederland ge kozen om te oefenen. In Meppel versloeg de Belgische club van trainer Kessler een plaatselijke combinatie na een ruststand van 3—0 met 9—2. Sliirtreclame voor Twente ENSCHEDE (GPD) - Ook op het shirt van FC Twente zal komend seizoen de naam van een sponsor prijken De En schedese eredivisionist heeft namelijk een akkoord bereikt met een reisorganisatie (Arke Reizen), die voorlopig voor de duur van drie jaar een overeenkomst is aangegaan. De hoogte van het sponsor bedrag is volgens een woor- voerder van de mede afhan kclijk van de resultaten die de club bereikt en de publici teit die daarmee verkregen wordt. Tussen FC Twente en de reisor ganisatie, die overigens wordt geleid door de huidige voorzitter van FC Twente, Ferry Fransen, bestond tl een bepaalde sponsorover eenkomst. IK OELOoV 1 cTkl MtóB ott die G&OTF s TEVEEL CE -04- &?Ö7E/>/&T UITHAN&T 7%CO OOKKUJ*.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9