Ethiopië en Tass protesteren bij YS Lex Bosboom onderuit Nieuw Hoe jet ook draait: Drumvloei. Verbod tot blokkade voor Vervoersbond-FNV Strenger optreden Engelse arbiters Gewonden naar huis Ovett weer op de been Ongunstig saldo nekt Verhoef Voorde spitse en de stompe. 'Beleg Beiroet: geestelijke marteling' Over wapenhulp aan Somalië LONDEN (AFP/SID) De Engelse scheidsrechters zullen in het nieuwe seizoen van de League strenger optreden. De leiding van de League heeft besloten dat spelers, die een zogenaamde „professionele" overtreding maken, uit het veld gestuurd moeten worden en dat zij bij een eerste vergrijp automatisch een schorsing voor twee wedstrijden zullen krijgen. Eenzelfde maatregel zal worden getroffen tegen voetballers die tegen de geest van het spel handelen. De maatregelen maken deel uit van het pakket dat is opgesteld door Sir Matt Busby, Jimmy Hill en Bobby Charlton, die benoemd waren in een commissie die naar mogelijkheden moest zoeken om het Engelse voetbalgebeuren weer aantrekkelijk te maken en daardoor de gestage verminde ring van de toeschouwersaantal len tot stilstand te brengen. Het drietal had ook voorgesteld een strafschop toe te kennen voor ernstige overtredingen bui- LA CASTELLET (SID) - Van de twaalf toeschouwers, die afgelopen zondag gewond raakten op het circuit van Le Castellet, liggen er nog twee in het ziekenhuis. Vol gens de organisatoren van de Grote Prijs van Frankrijk voor Formule-1 wagens zijn de andere tien, die waren op genomen met lichte verwon dingen of brandwonden uit het ziekenhuis ontslagen. Onder behandeling is nog een Engelse bezoekster met brandwonden en een Frans man met een heupverwon ding. Het ongeluk ontstond in de elf de ronde toen de wagens van de Westduitser Jochen Mass en de Italiaan Baldi elkaar raakten bij een snelheid van 300 km per uur. De wagen van Mass vloog over de eer ste afscheiding tegen een vanghek, dat tegelijkertijd diende om de toeschouwers op afstand te houden. Brok stukken van de wagen en rondvliegend (zeer heet) koelwater uit de auto van Mass zorgden voor de ver wondingen onder de toe schouwers. De beide cou reurs bleven ongeschonden. ten het strafschopgebied, wan neer die ten doel zouden hebben de tegenpartij het scoren te be letten. Die suggestie werd ver worpen omdat de spelregels niet kunnen worden gewijzigd door een bond. De nationale voetbal organisaties zijn echter auto noom bij de bepaling van de strafmaat, die staat op het uit het veld zenden na bepaalde overtre dingen. Met ingang van het nieuwe seizoen heeft de League de „professione le" overtreding („Ik moest hem wel vastpakken/laten vallen/ neerleggen, anders was er een doelpunt gevallen") onder de ge welddadigheden gerangschikt. Tevens werd bepaald dat her haald irritant optreden, zoals het vasthouden van de bal voor een vrije schop van de tegenpartij, het niet voldoende afstand ne men bij vrije trappen en het bij herhaling hands maken, of te na drukkelijk tijdrekken zodanig te gen de geest van het spel ingaan, dat strengere maatregelen ge rechtvaardigd zijn. DINSDAG 27 JULI lfalKS LONDEN (SID) Steve Ovett zal zaterdag na een onderbre king van twee weken weer in een atletiekwedstrijd starten. Tijdens de vier-landenwed- strijd in Edinburgh zal de Olympische kampioen op de 800 meter uitkomen. De 26- jarige Ovett was gedurende enige weken uitgeschakeld door een zware darminfectie. Op 12 iuli was Ovett bij een wedstrijd in Parijs wegens maagkramp uitgevallen. Aanvankelijk werd zelfs voor zijn deelneming aan de Euro pese titelstrijd gevreesd. Over de gezondheidstoestand van Ovetts landgenoot en grote tegenstrever Sebastian Coe bestaat weinig duidelijk heid. De knieblessure van de ze Olympische kampioen is nog steeds niet geheeld. Lubberding wint in Boxmeer BOXMEER (ANP) - Henk Lubberding heeft daags na afloop va de Ror de van Frankrijk de profronde van Boxmeer gewonnen. Hij legde d 100 kilometer af in twee uur, 18 minuten en 19 seconden. In de sprint versloeg hij zijn vluchtmakker Hennie Kuiper. Dit tweetal halverwege de wedstrijd aan de haal gegaan. Pogingen, vooral van Peter Winnen, om Lubberding en Kuiper te achtei halen faalden. Johan van der Velde won de sprint van het peloton, da een achterstand had van twaalf seconden. Er waren ongeveer 50.00 toeschouwers. ADVERTENTIE Bernard Hinault had het gisteravond best naar zijn zin in de 'Moulin Rouge'. In gezelschap van Formule I-coureur René Arnoux werd hij naar aanleiding van zijn Tourzege uitgebreid gehuldigd door de "Doriss Girls'. Tóch anders dan een doorsnee rondemiss; klasse verloochent zich nu eenmaal niet. Misdaad Het wereldkampioenschap voetbal 1982 heeft de criminaliteit in Spanje beperkt. Twee weken na het beëindigen van de strijd om de wereldtitel maakte de Policia Nacional bekend dat in de vier weken van het toernooi in Span je de curve van het aantal mis drijven sterk is gedaald. Ten op zichte van vergelijkbare perio den in andere jaren heeft de poli tie op dat gebied twintig procent minder werk gehad. Ook met de toeschouwers hebben de 35.000 politiemannen die door het totale land werden ingezet, minder moeilijkheden onder vonden dan was verwacht. In to taal werden 150 niet-Spaanse be zoekers aan de strijd om de we reldtitel na ordeverstoringen over de grens gezet. In totaal is tegen 3153 personen, onder wie 177 buitenlanders, proces-ver- baal opgemaakt. AYLESBURY - De vier scher mers in de Nederlandse af vaardiging naar de 31-sté Sto ke Mandeville Games voor gehandicapte sportlieden in Engeland hebben op hun eer ste wedstrijddag redelijke prestaties geleverd. Op het wapen floret drong Frans Verhoef uit Sassenheim door tot de halve Finales. Een slechter trefsaldo hield hem uit de eindstrijd. De schermspits op floret werd afgebeten door Marjoleyn den Uyl uit Alphen aan den Rijn. Na een 0-5 nederlaag ("Het is vaak zo dat ik de eer ste wedstrijd de mist in ga, ik denk een gebrek aan erva ring"), kwam zij beter in haar spel. Ook al omdat zij zich na aanwijzigingen van de ploegleiders minder het spel door de tegenstanders ("Het is stom, maar ik laat me intimideren") liet opdringen. De tweede partij werd eervol met 3-5 verloren van de Fran- gaise Siclis, de uiteindelijke winnares in deze klasse. Ver volgens noteerde Marjoleyn den Uyl 5-0, 2-5 en - in de laatste ontmoeting een 5-4 zege op de Engelse Balton. Met twee gewonnen partijen, eindigde Den Uyl op een ge deelde derde plaats. De tref- saldo's klasseerden de Al- phense tenslotte als vijfde. Voor haar zijn de spelen daar mee ten einde. Frans Verhoef verzekerde zich van een plaats in de eind strijd door drie winstpartijen in de poule. In de halve finale moest hij zijn meerdere er kennen in de Fransman Rou ge, tegen wie hij in de poule alles had gegeven en die zijn antwoord op het spel van de Nederlander nu klaar had. Door een minder gunstig trefsaldo viel Verhoef af. KATWIJK Hans Tönjann heeft zich ter elfder ure gemeld voor het tennistoernooi "Zee en Duin" in Katwijk. Marco Winter is daar als eerste geplaatst, en dat betekent dat een herhaling van de Noord- wijk-finale tot de mogelijkheden moet worden gere kend. De verrassende winnaar van 'Noordwijk' is niet bang zijn zojuist verworven reputatie op het spel (e zet ten. Dat Marco Winter grimmig uit de startblokken zal gaan, hoeft geen betoog. De wedstrijdleiding heeft nog meer troeven in de hand die goed tennis garanderen. Een van de azen, de als vierde gekwali ficeerde Lex Bosboom, ging in zyn eerste optreden onderuit. Pieter Paul Pruyn bezorgde hem met 7-5, 6-0 een ijskoude douche. Van de partij zijn verder de Duitser Ralph Tepper, Frans Grimbergen, Ed van Hout en Mark Reinhardt. Dick Bouman en Arnold van der Capellen moeten in staat worden geacht roet in het eten van de gedood verfde Finalisten te gooien. Bij de dames wordt de lijst van deelneemsters in nel DLB aangevoerd door Marijke Guyt, gevolgd door Annette van der Meij, Liselotte van der Bijl en Nancy Toole. Het ziet er naar uit dat dit kwartet tot en met de halve Finales de dienst zal uitmaken, al is dat vooral met de Duitse inbreng geen opgelegd pandoer. In het HEC worden de twee dubbelmaatjes Heems kerk en Van der Wilk in de Finale verwacht. Karin Roosendaal en Patricia Lafay zijn de kanshebsters in het DEC. In hjet HED zijn geplaatst Willem Taat en R.J. Schaar, in het DED Anne Marie Jünger en Petra Guyt. In Voorhout voert Eytel Homan de deelnemerslijst in het HEC aan, gevolgd door Marcel van Paridon, Mi ke Ruysenaars en Frank van Balen. Juliette Grim bergen jr. is de hoofdpersoon in het DEC met Caro- lien Schoutse als nr: 2. In D voert Jan Baan de eerste positie bij de heren met Frank Zaalberg op de twee de plaats en bij de dames is Hannie van der Akker als nr: 1 gekwaliFiceerd. FRANK BONTE Drumvloei. Vijftig goed gegomde vloeitjes die rollen en roken zoals 't moet: goed. In een verdraaid mooi Drumjasje. Een delegatie van de Wereldraad van Kerken heeft de blokkade door Israëlische troepen van West-Beiroet "psychologische marteling" genoemd. OphefFing van de blokkade is het eerste waarnaar gestreefd moet wor den, aldus de delegatie die giste ren te Genève verslag uitbracht aan het centraal comité van de Wereldraad. De delegatie keerde zondag in Ge nève terug na een bezoek van een week aan Beiroet en Zuid-Li- banon. De vier man sterke dele gatie onder leiding van de luther se aartsbisschop van Zweden, Olof Sundby, heeft in Libanon gesprekken gevoerd met leden van de verschillende religieuze groeperingen alsmede met voor aanstaande politici. "Wij geloven dat de tijd is geko men dat de kerken onvoorwaar delijk verklaren dat de produktie en plaatsing, alsook het gebruik van kernwapens een misdaad te gen de mensheid zijn en dat zul ke activiteiten veroordeeld moe ten worden op ethische en theo logische gronden". Met deze con clusie van de hoorzitting over kernwapens die de Wereldraad van Kerken vorig jaar in Amster dam hield, heeft het hoogste be stuursorgaan van deze organisa tie, het centrale comité, zich tot de lid-kerken gericht. Het comité ging unaniem akkoord met de conclusies van "Amster dam". waarin de kerken ge vraagd werd uit te spreken dat een kernoorlog onder geen enke le voorwaarde, in geen enkel deel van de wereld en door geen en kel sociaal systeem te rechtvaar digen is. De kernmachten wor den opgeroepen uit te spreken, niet als eerste van kernwapens gebruik te zullen maken. Het af- schrikkingsevenwicht wordt als moreel onaanvaardbaar bestem peld en steun wordt betuigd aan alle initiatieven om tot ontwape ning te komen. De Wereldraad besloot verder de volledige documentatie van de hoorzitting aan de lid kerken aan te bevelen voor studie en actie. Vandaag of morgen bespreekt het centrale comité een voorstel om tijdens de grote assemblee die volgend jaar in Canada plaats vindt, een hele dag aan het oor- logsvraagstuk te besteden. Als de initiatiefnemers hun zin krij gen, zullen de duizenden deelne mers aan de assemblee die dag ook de straat opgaan om hun ver langen naar vrede met een mars kracht bij te zetten. De Wereldraad begroette gisteren drie kerken als nieuwe leden. De 16e orthodoxe kerk die lid werd van de oecumenische be weging is de Orthodoxe Kerk van Finland, die bijna 60.000 le den telt. De vorig jaar onafhan kelijk geworden Methodisten Kerk uit India brengt 600.000 le den met zich mee. Verder werd lid de Moravische Kerk in Tan zania (110.000 leden). De Wereld raad telt nu 304 aangesloten kerken. Tijdens het generaal kapittel (al gemene vergadering) van de Norbertijnen in het Belgische Oostmalle is pater Marcel van der Ven, abt van de abdij van Berne in Heeswijk-Dinther, ge kozen tot generaal-abt van de Norbertijnen. Hij volgt daarmee mgr. Norbert Calmels op. De ge neraal-abt heeft onder andere als taak de eenheid en saamhorig heid in de orde te bewaren en te bevorderen. Nederlands Hervormde Kerk: Beroepen te Sint Anthonypolder, part-time: T. Wegman, kandidaat te Aalburg; Aangenomen naar Coevorden, toezegging: K. G. de Noord te Winterswijk. Gereformeerde Kerken: Bedankt voor Meppel: C. Zeeman te Grypskerk. Gereformeerder Kerken vrijge maakt Bedankt voor Heerenveen: J. van de Wetering te Harkstede-Over- schild. Gereformeerde Gemeenten: Beroepen te Utrecht: A. Moerker ken te Nieuw-Beijcrland die be dankte voor Borssele; Beroepen te Meliskerke: D. Hakkenberg te Lisse; Bedankt voor Terneuzen: M Mondria te Waardenburg; Be dankt voor Vlaardingen: R. Kat- tenberg te Lelystad. ADDIS ABEDA (Reuter/AFP) - Ethiopië heeft gisteren ofFicieel bij de Verenigde Staten gepro testeerd tegen het Amerikaanse besluit om „met spoed" wapens te leveren aan Somalië. Het besluit van Washington om wapens te leveren aan een rege ring „die wordt geobsedeerd door een droom van gebiedsuit breiding" was een uiting van een vijandige houding tegen het Ethiopische volk en een minach ting voor de opvattingen van Afrikaanse leiders, zo voegde de woordvoerder eraan toe. De zegsman zei voorts dat Ethiopië op geen enkel moment in het verleden Somalië was binnenge vallen en dat daarvoor ook nu geen reden had. De huidige crisis was volgens de woordvoerder zuiver een interne Somalische kwestie en de melding van de Somalische regering dat er een Ethiopische invasie gaande is. is een verzinsel. Hij zei dat Ethio pië zijn opties zou moeten her- geëigende maatregelen met het oog op de verhoogde spanning in het ge bied. Tass Het ofFiciéle Russische persbureau Tass heeft gisteren eveneens scherpe kritiek geleverd op de Amerikaanse militaire hulp aan Somalië. „De hulp betekent een nieuwe vergroting van de span ning in de Hoorn van Afrika en vormt een bedreiging van Ethio pië en Kenia", aldus Tass. De hulp, in ruil voor gebruik van mi litaire bases, past volgens Tass in „de strategie van Amerikaans imperialisme" in dit gebied. Twee leden van de commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden hebben minister van bui tenlandse zaken. George Shultz. gisteren in een brief gevraagd, de militaire leveranties gepaard te doen gaan met diplomatieke ini tiatieven. De twee congresleden, Howard Wolpe en William Good- ling, bepleiten in hun brief: Een diplomatiek initiatief bij So malië en Ethiopië, dat terugtrek king van troepen moet bewerk stelligen. Somalië duidelijk maken, dat Amerikaanse hulp in gevaar komt bij steun aan de opstand van het westelijk Somalisch be vrijdingsfront in de Ethiopische Ogadenwoestijn en bij invallen van het Somalische leger in Ethiopië. Het betrekken in de Amerikaanse politiek van de erkenning van mensenrechtenproblemen in Ethiopië en Somalië. De twee Congresleden zeggen ver der dat zij bij de beoordeling van verzoeken om wapenleveranties van Somalië zullen kijken in hoe verre Washington een alomvat tend diplomatiek initiatief heeft ontwikkeld voor de problemen in de Hoorn van Afrika. MIDDELBURG (ANP) - De presi dent van de rechtbank te Middel burg, mr. B. Mulder, heeft de ver- voersbond FNV gisteren verbo den tot 15 september aanstaande blokkade-acties te organiseren tegen het overslagbedrijf SVO in Vlissingen-oost. Op 28 juni orga niseerde de vervoersbond FNV een boycotactie tegen het be drijf, waardoor een zeeschip in de Sloehaven in Vlissingen-oost niet door de SVO gelost kon wor den. De president stelde met deze uit spraak het overslagbedrijf ge deeltelijk in het gelijk. Op 15 juni spande de SVO een kort geding aan tegen twee districtsbestuur ders van de vervoersbond FNV. Er werden twee eisen op tafel ge legd: de twee FNV-mensen San- nes en Van Nimwegen zouden onmiddellijk de tegen het bedrijf gerichte lastercampagnes moe ten beëindigen. Hun uitlatingen ondermeer in de vakbondskrant zouden gerectiFiceerd moeten worden. Die beschuldigingen kwamen er op neer dat de SVO een malaFide onderneming is, een koppelbaas met een verrotte mentaliteit, een bedrijf dat de arbeidswetgeving negeert, met werklozen in zee gaat, kortom dat van geen kan ten deugt. Deze eerst eis heeft de president niet ontvankelijk ver klaard. Geen van deze beschuldi gingen hoeft gerectiFiceerd te worden. Mr. Mulder heeft de tweede eis van SVO, waarin van de FNV werd gevraagd zich te onthou den van blokkade-acties wel toe gewezen. De FNV mag dus tot 15 september als de cao-ondcrhan- delingen met dit bedrijf begin nen, geen boycotacties meer or ganiseren. Dit op straffe van 25.000 gulden per overtreding. FNV-bestuurder L. Grein zegt niet gelukkig te zijn met deze uit- i spraak. "De uitspraak betekent in feite een verzwakking van on ze positie. Het kan een precedent scheppen als we elders een soort- i gelijk bedrijf op dergelijke mis standen betrappen. Tegen zo'n bedrijf kunnen we dan eigenlijk niets ondernemen", aldus Grein. De vervoersbond weet nog niet of ze tegen deze uitspraak in ho- 1 ger beroep gaat. Beslag gelegd SVO heeft als reactie op de boy cotactie tegen het bedrijf boven- j dien beslag laten leggen op al het I materieel en de banktegoeden van Westerschelde in verband met de door de actie geleden schade. Zowel werknemers van Westerschelde als die van de nv. Haven van Vlissingen hadden aan de boycotactie deelgeno men. Tegen de nv. Haven werd niets ondernomen. Westerschel de, een nog jong bedrijf, is door 1 de beslaglegging in ernstige moeilijkheden gekomen. Zij stelt i dat zij al ontslag heeft moeten aanvragen voor tien mensen om dat er niet gewerkt kan worden. In een kort geding bij de recht bank-president in Middelburg j heeft Westerschelde bv. nu op- hefFing gevraagd van het beslag, i Mr. G. Viragh bepleitte dit giste- j ren namens Westerschelde om dat het onrechtmatig gelegd zou zijn en omdat de president van de rechtbank op grond van on juiste informatie deze beslissing 1 heeft genomen. Mr. Viragh zei i; hetverschrikkelijktevinden.dat i een bedrijf als SVO, dat hij om- schreef als een leeg omhulsel, op oneigenlijke gronden de onder- i gang kan bewerkstelligen van een bonaFide onderneming als Westerschelde. Uitspraak 3 au- j gustus.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8