VS: document onvoldoende sin: VS protesteren tegen marteling in El Salvador Leger Zimbabwe jaagt achter ontvoerders aan Toenadering VS- PLO bespoedigt militaire optie Nog geen dialoog Washington-PLO Doden bij opstand in Canadese gevangenis Herdenking Falkland- conflict KREBBERS&JAARSIVIA+ PAGINA 6 Buitenland DINSDAG 27 JULI 1982 IJ WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten hebben krach tig geprotesteerd tegen gevallen van marteling in El Salvador. Dit heeft het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken giste ren bekendgemaakt. Amerikaanse functionarissen be vestigden een bericht van de Washington Post dat een vrijwil liger die ontheemden in El Salva dor hulp verleende, op het hoofdbureau van de Salvado- riaanse politie is gemarteld. Vol gens de Washington Post leidde deze zaak tot een oproep van de Amerikaanse ambassadeur, Hin- ton, aan de Salvadoriaanse presi dent de martelpraktijken te beëindigen, voordat deze er toe zouden leiden dat de Amerikaan- De Verenigde Staten hebben van verschillende kanten berichten gekregen over marteling in El Salvador, aldus de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken, Dean Fischer. "Er zijn gevallen van marteling, en we hebben elke keer dat zo'n ge val onder onze aandacht is ge bracht, bij de Salvadoriaanse re gering onze bezwaren naar voren gebracht", aldus Fischer. Het schenden van de rechten van de mens in El Salvador is nog niet gestopt, maar binnen de regering en de politie zijn stappen geno men om de schendingen uit te hannen. Amerikaanse regering moet morgen een zesmaands verslag indienen bij het Congres over de vooruitgang die in El Salvador gemaakt is op het gebied van de rechten van de mens, en op poli tiek en economisch gebied. Het voortzetten van de Amerikaanse militaire hulp aan dit Middena- menkaanse land is daaraan ge bonden. Thomas Enders, deskundige van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken inzake La- tijns-Amenka, heeft afgelopen weekeinde in El Salvador be sprekingen gevoerd met de Sal vadoriaanse president, de minis ter van defensie, zakenlieden en vertegenwoordigers van organen die zich bezighouden met de rechten van de mens. Onderwerp van gesprek was de voortzetting van de Amerikaanse hulp aan El Salvador. De Salvadoriaanse de rechten van de mens heeft er verleden week bij president Rea gan op aangedrongen in het Con gres niet te verklaren, dat er in El Salvador vooruitgang is geboekt op het terrein van de rechten van de mens. WASHINGTON, BEIROET (AFP/Reuter/UPI) - De verkla ring van PLO-leider Jasser Arafat dat zijn organisatie "al le resoluties van de Veiligheidsraad over de Palestijnse kwestie aanvaardt" wordt door de Verenigde Staten niet als "voldoende" beschouwd voor een directe dialoog tus sen Washington en de PLO. Verscheidene Amerikaanse func- tionarisscn hebben gisteren ge zegd geen verandering te zien in de hardnekkige weigering van de PLO Israel te erkennen, on danks de verklaring van Arafat. "Dit soort voorstellen is in het verleden al gedaan en is nooit ge noeg geweest om aan onze voor waarden voor een dialoog te vol doen", verklaarde een hoge func tionaris van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Hij voegde er aan toe dat de Amerikaanse regering nu over een exemplaar beschikt van de zondag in aanwezigheid van Amerikaanse senatoren geteken de en uit één zin bestaande ver klaring. Voorzichtig De woordvoerder van president Reagan, Larry Speakes, zei dat er verscheidene interpretaties van het document mogelijk zijn wat MONTREAL (AFP/Reuter) - Ci piers in de Archambault-gevan- genis in Montreal hebben met geweervuur en traangas een eind gemaakt aan een opstand van on geveer 150 gevangenen. Bij de opstand zijn drie gevangenbewa kers en twee gedetineerden om het leven gekomen. Dit is giste ren van functionarissen verno men. Zeven cipiers werden ge wond. Een van hen ligt in kritie ke toestand in een ziekenhuis. De twee omgekomen gedetineer den, die levenslang uitzaten voor moord, zijn door messteken van mede-gevangenen omgekomen. Tien bewaarders werden zondag avond na het ontspanningsuurtje door gedetineerden in gijzeling genomen en bedreigd met zelf gemaakte messen. De gevangenen trachtten uit de ge vangenis te vluchten, maar dit mislukte. Daarna braken onlus ten uit. Van de ongeveer 450 ge detineerden in de gevangenis voor zware misdadigers namen er ongeveer 150 aan de opstand deel. Het gevangeniscomplex is zwaar beschadigd. betreft de aanvaarding door de PLO van de VN-resoluties, waar in het recht op een bestaan van Israël wordt erkend. "Wij bestu deren de verklaring nog", zei Speakes eerder terwijl hij sprak van een "voorzichtige benade ring" door de VS. "De leider van de PLO heeft de VN-resuluties 242 en 338 waarin een regeling van het conflict in het Midden-Oosten werd ont worpen, niet aanvaard en Israëls bestaansrecht evenmin", aldus functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren. "Arafats verklaring is geen beleids wijziging van de eerste orde, maar een herhaling van het standpunt van de PLO dat het Is raël zal erkennen in ruil voor een Palestijnse staat". Dit heeft een PLO-functionaris gezegd die gis teren door het Amerikaanse dag blad de "Washington Post" werd aangehaald. Israël heeft de verklaring van Ara fat van de hand gewezen als pro paganda. Israëlische vliegtuigen en kanonneerboten bombardeer den gisteren voor de vijfde achtereenvolgende dag Beiroet. De verklaring werd door de Israëli sche minister van buitenlandse zaken, Jitzhak Shamir, afgedaan als "zand in de ogen strooien". Hij zei dat de Amerikaanse rege ring niet in de val van Fatach de grootste organisatie binnen de PLO) zal lopen. Over het alge meen heerst in Israël de opvat ting dat de "manoeuvre" van de PLO bedoeld is om tijd te win nen voor de ongeveer 6.000 Pale stijnse guerrillastrijders, die in westelijk Beiroet door het Israë lische leger worden belegerd. Beschietingen Na betrekkelijke rust in de ochten duren beantwoordde Israëlische artillerie gisteren beschietingen vanaf Palestijnse stellingen bij het vliegveld van de Libanese hoofdstad en vernietigden deze. Israëlische vliegtuigen bombar deerden het vluchtelingenkamp Sabra, zuidelijk van Beiroet, meldde het Israëlische opperbe vel. Israëlische kanonneerboten beschoten de kustlijn langs West-Beiroet. Later kruisten nog steeds Israëlische jagers door het luchtruim van de Libanese hoofdstad. De jongste brigade-commandant in de Israëlische geschiedenis, de 31-jarige Eli Geva, heeft het Israëlische opperbevel gevraagd hem van zijn commando in Liba non te ontheffen, omdat zijn ge weten hem niet toestaat mee te werken aan een aanval op Bei roet, die aan veel burgers en Is raëlische soldaten het leven zal kosten. "Ik heb niet de moed ou ders van omgekomen soldaten in de ogen te kijken en hun te zeg gen dat hun zoon viel in een ope ratie die voorkomen had kunnen worden", verklaarde hij in een vraaggesprek met het dagblad Jedioth Ahronot. LONDEN (AP/ANP) - De Brit se koningin-moeder, prinses Anne, prins Charles en prin ses Diana waren onder ande ren gisteren aanwezig bij een herdenkingsdienst voor het Falkland-conflict. In scherpe bewoordingen heeft de Anglicaanse aartbisschop van Canterbury, Robert Run- cie, gisteren in de St. Paul's kathedraal zijn afschuw uit gesproken over oorlog. In aanwezigheid van koningin Elizabeth 2 en de Britse pre mier Margaret Thatcher stel de Runcie dat elke oorlog ir rationeel en onverdraaglijk is, "oorlog is een teken van menselijk falen, dat al tiental len miljoenen mensen het le ven heeft gekost". De aartsbisschop haalde tij dens de druk bezochte her denkingsdienst voor het Falkland-conflict een toe spraak aan van paus Johan nes Paulus 2 die tijdens zijn bezoek aan Groot-Brittannië in mei dit jaar zei, dat oorlog thuis hoort in het tragische verleden en niet meer mag voorkomen op de agenda van de mensheid. HARARE (DPA) - Leger en politie in Zimbabwe hebben het onder zoek voortgezet naar een aanval zondag op de luchtmachtbasis Thornhill. De autoriteiten zeg gen verder op het spoor te zijn van degenen die afgelopen vrij dag negen toeristen en hun gids gijzelden. Bij de aanval op de luchtmachtba sis zijn volgens goed ingelichte bronnen dertien toestellen be schadigd. Een aantal van de toe stellen zou nog te repareren zijn. Volgens de Zimbabwese politie deden zich zondagochtend der tig tot veertig explosies voor op de luchtmachtbasis. Militaire vliegtuigen van het type Hunter, Hawk en Lynx vlogen in brand. Met de aanval is één derde van de luchtmacht buiten gevecht gesteld. De autoriteiten hebben nog geen mededelingen gedaan over de identiteit van de daders. Volgens militairen die over de sabotage daad zijn gehoord is de aanslag eerder het werk geweest van mi litaire specialisten, bijvoorbêeld Zuidafrikanen, dan van dissiden ten uit het voormalige guerrilla- leger van Joshua Nkomo. Intussen zetten veiligheidstroepen hun zoekactie in het gebied van Bulawayo voort naar de ontvoer ders van negen toeristen en hun gids. De autoriteiten zeggen te beschikken over „betrouwbare sporen". Zes toeristen - twee En gelsen, twee Amerikanen en twee Australiërs - zijn nog in gij zeling, nadat zaterdag drie toeris ten, ondenwie een Nederlandse verpleegster, en de gids waren vrijgelaten. Veiligheidstroepen hebben weg versperringen opgericht in het gebied van Tsholotsho, bij Bula wayo, waar dissidente guerrilla strijders al enkele maanden zeer actief zijn. Vliegtuigen voeren boven het gebied verkennings vluchten uit. De ontvoerders hebben gedreigd hun gijzelaars te doden indien niet twee voor malige leiders uit gevangen schap worden vrijgelaten. Israel heeft het idee, dat PLO- leider Jasser Arafat het be staansrecht van Israel zou hebben erkend, totaal ver worpen. De Israëlische mi nister van buitenlandse za ken Jitshak Shamir noemde het een propagandastunt en bedrog met het doel tijd te rekken. De ene regel, door Arafat on dertekend, dat hij alle VN-re- soluties die betrekking heb ben op het Palestijnse vraag stuk aanvaardt, houdt geen erkenning van het bestaans recht van Israel in, aldus ambtenaren van buitenland se zaken in Jeruzalem. Zij voegden eraan toe, dat het niet duidelijk is of Arafat zelfs maar resolutie 242 van de Veiligheidsraad heeft aan vaard. Israel kreeg in deze totale afwij zing steun uit onverwachte hoek. Zowel de PLO-af- gevaardigde bij de Verenigde Naties als de PLO-vertegen- woordiger in Genève riepen slechts enkele uren na be kendmaking van het docu ment, dat Arafat hiermee het bestaansrecht van Israel he lemaal niet had erkend. Ook vanuit Amerika werd de aanvankelijke lezing over een erkenning van Israel aanzien lijk verzwakt. Arafat heeft in het verleden al meerdere ma len mondeling dergelijke uit spraken gedaan. Hij voldoet hiermee niet aan de Ameri kaanse voorwaarden tot er kenning als gesprekspartner. Die voorwaarden zijn in het verleden door de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger vast gelegd, en houden in dat de PLO resolutie 242 en het be staansrecht van Israel moet erkennen. President Reagan heeft daar bovendien nog de eis aan toegevoegd dat de PLO alle terreurdaden staakt. Niet onbelangrijk Ondanks het feit dat politieke waarnemers menen dat er geen sprake is van een om wenteling," kan het nieuwe Arafat-document niet zonder meer als onbelangrijk wor den afgedaan. Zowel de ont moeting tussen Arafat en de Israëlische journalist Uri Av- nery en de gesprekken die een van de PLO-leiders vori ge week in Washington heeft gehouden, wijzen erop dat de PLO zijn politieke voelho rens heeft uitgestoken in een poging erkend te worden als politieke factor. Juist het feit dat de PLO mili tair door het beleg van West- Beiroet in een onmogelijke situatie verkeert, versterkt de noodzaak van de kant van de PLO een politieke uitweg te zoeken. Ai zijn het behalve Israel juist de verschillende extreme groeperingen bin nen de PLO die zullen trach ten die weg onbegaanbaar te maken. Die politieke oplossing kan al leen worden gevonden in een toenadering tot de Verenigde Staten, de enige grootmacht die nog enige invloed op de strijdende partijen kan uitoe fenen. Bovendien hebben de PLO en het Witte Huis met elkaar gemeen dat zij beiden een Israëlische inval in Bei roet willen voorkomen. Het is daarom niet uitgesloten dat de Verenigde Staten, on danks de nog afhoudende op stelling, op een toenadering tussen de PLO en Washing ton zullen aansturen. Politieke winst De politieke winst voor de Ver enigde Staten bij een derge lijke overeenkomst is duide lijk. Het zal bovendien de Amerikaanse positie in de Arabische wereld aanzienlijk versterken. Het Amerikaanse thuisfront, dat al moe is van de onophoudelijke conflicten in het Midden-Oosten, zal niet ongunstig reageren. En de Europese bondgenoten zullen het zeker toejuichen. Maar Amerika moet ook reke ning houden met de Israëli sche reactie. De afwijzing van de PLO wordt door het over grote deel van de Israeli's ge deeld. Oppositieleider Shi mon Peres noemde gisteren tijdens een persconferentie de PLO een last voor de Ara bische landen en een gevaar voor Israel. Evenals de rege ring stelde Peres geen heil te zien in het aanvaarden van de PLO als gesprekspartner. In het document van Arafat zag hij niets nieuws en, zo meent Peres, dat is ook niet te ver wachten. De Israëlische regering voerde de afgelopen jaren een actief beleid om de PLO uit te scha kelen. Op de bezette gebie den worden zo langzamer hand alle met de PLO sympa thiserende burgemeesters af gezet. En de oorlog in Liba non had in eerste instantie tot doel de PLO voor goed om zeep te brengen. Vandaar ook dat de Israëlische actie niet beperkt is gebleven tot het scheppen van een buf fer van 40 km ten noorden van de Israëlische grens, maar uitgebreid is tot een be leg rond Beiroet, waar de hoofdkwartieren van de Pale stijnse organisatie gevestigd zijn. Voor Israel is het dus een onaanvaardbare zaak dat, juist nu de PLO militair een kopje kleiner is gemaakt, de ze organisatie daar politiek profijt van trekt. Dat is pre cies het omgekeerde van wat Israel voor ogen heeft. Israel heeft Amerika al gewaar schuwd dat het dan liever voor de militaire oplossing kiest. Qe druk op Beiroet is de afgelopen dagen vergroot. Gisteren kwam dat opnieuw tot uiting in de Israëlische bombardementen, deze keer niet alleen vanuit de lucht, maar ook vanuit zee. Geruch ten over contacten tusen de PLO en Amerika zullen daar om de militaire optie van Is rael bespoedigen. INEZ POLAK Leiden: Nieuwe Rijn 32 Tel. 071-132900 Alphen a/d Rijn: Van Boetzelaerstraat 8 Tel. 01720-92900 Leiden: Breestraat 143 Tel. 071-125873 J Aristona 20 VR 20. Speelduur 2J4U-. VCC 1894>. Sanyo VTC 5300 Betamax model '83. 1498 Sony SL-C5 Betamax. Met af standsbediening jDw-- 1794.* Sharp VC 8300. Frontloader VHS 2498- 1898 Panasonic NV 2000 VHS. 3 uur speelduur QQC ^323-- 10«/0«* ZSSBBBBOmH Telefunken TT 8920 66 cm teletekst. y aqq afst bed A O. Philips 20 CT 3025 Tiptoetsen 12 voorkeur zenders. 1194- Philips 22 CS 8146 teletekst, afst bed. 56 cm. Sony KV-2204E 56 cm, afst.bed1 704 - Philips 14 CT 3005 portable k«v. 37 cm gg8 Sanwa 3010 portable. 31 cm Vakantiekoopje: 194.- 349.- 298.- 499.- Bose Classic 70 18/ 5 jr garantie. I.B. .248-" 149.- Svenska 1165 3-weg box, 165 WattLMOr- 100. Jamo P 120 2-weg basreflex 120 Watt -386"^ 100- Philips 22 AH 405/50R 1 139.- Akai PRO 1011 WG audiorack. A648"- 070 Marantz PM 310 versterker, 2x30 Watt. 200 Technics SA-103 tuner/ versterker, mm* 2x30 Watt SttT" 394." Akai AP-D33C direct drive stereo draaitafel. 268.- Akai CS-F11 cass deck. 2 motoren, joer ggg Akai CS-M3 Oolby cass.deck. 275.- A S TB 7750 FM/MG Net/batterijen. 89.- Philips D 7010 FM/MG Net/batterijen cue/review. l8Qr~JL 0«7*0\S Philips D 8314 MG/FM Net/batlerijon 299 National Panasonic RX 5220 LG/MG/KG/FM-stereo Jumbo 4 speakers. 2x6 Watt B66-*"" Grundig RR 940 LG/MG/KG/ FM-stereo. Professioneel! 499.- A S TBS 3350/3600 stereo radiorecorder. 179.- Koelkast. Inhoud 140. liter. 249.50 Ignis ARF 795 koelkast. 225 liter.^34^ ggg. Philips ARB 421 koel/ vrieskast. 240 liter. 699.- 399.- Ignis AFE 700 diepvrieskist. inhoud 210 liter. 549 Bauknecht diepvrieskast, 260 liter _«83^~ 700 TT 1596.- Blue Air met rvs trommel. 549.50 Bauknecht met rvs trommel en kuip 999.. Ignis AWF 550 wasautomaat. *Kr"~ 568.- Zanussi Z 918. 800 toeren. l-"*9* 899.- Philips volautomaat met rvs trommel^^BftO-*' 699

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6