3- [Le/cfee agenda Nieuwe basisschool op plaats Cultureel Centrum later klaar Titia Pride wint de „Gouden Zweep" -c Jr— Voorschoten en het rijk nog niet rond over verkoop vleugel Groep fietsers Casa Materna nog compleet Man ernstig gewond na duik in sloot Stad en rand DINSDAG 27 JULI 1982}™ Vijf dagen paalzitten Achttien "doorzitters" verhef fen zich morgen in Noord - wijkerhout voor vijf dagen boven het Oosterduinse- meer; zo is althans de bedoe ling. Tijdens die dagen pro beren de zitlustigen namelijk het wereldrecord paalzitten te verbeteren. Om het record op hun naam te kunnen bren gen moeten de deelnemers minstens 101 uur en vier mi nuten op de paal blijven zit ten. Als zij tenminste van het mannelijke geslacht zijn. Dames kunnen, wanneer zij dat willen, eerder thuis zijn met hun record. Het record voor de vrouwen staat namelijk op 81 uur en 33 minuten. Deel nemers hebben hebben tij dens hun poging niet de gele genheid om even de benen te strekken. Afstijgen staat ge lijk aan diskwalificatie en de jury zal, wat dit betreft, on verbiddelijk zijn. De beide recordhouders, Jan Poolman en Corine Koetsier beiden uit Katwijk zul len hun titels verdedigen. Co- rina Koetsier heeft slechts één tegenstreefster: haar plaatsgenote Lena Houwer. Jan Poolman ondervindt meer concurrentie. Maar liefst zestien streekgenoten zullen proberen om hem, fi guurlijk gesproken dan, van zijn paal te stoten. De deelnemers zijn medisch gekeurd. Dat is niet aleen ge daan om te kijken of zij de lange zit wel kunnen volbren gen, maar ook omdat de aan meldingen het aantal be schikbare palen ver overtrof. Maar liefst dertig "zitlusti gen" meldden zich voor het kampioenschap aan. De paal- zitters zullen tijdens de strijd worden begeleid door een medisch team dat hun onder meer zal voorzien van maal tijden en medische begelei ding. Verder masseert het team, wanneer dat nodig is, de paalzitters en geeft het hulp bij de "sanitaire behoef- 'V r Morgen is dit weer een bekend gezicht bij het Ooslerduinsemeer. Achttien paalzitters zullen dan poging doen om het wereldrecord van 101 uur te verbreken. ten" de deelnemers. Het kampioenschap, dat vorig jaar werden gadegeslagen door ongeveer 50.000 bezoe kers, wordt omlijst door een groot "randgebeuren". Zo wordt er woensdag onder meer een ballonnenwedstrijd voor de jeugd, een wedstrijd "kussenslaan" op balken bo ven het Oosterduinsemeer en een discoshow gehouden. Donderdag staat er een Tiro- leravond en vrijdag een ar tiestengala op het program- De recordpoging begint woens dag om 10.00 uur. Het record voor vrouwen zal, als alles goed gaat, zaterdag om 19.33 uur worden gebroken. Om het record voor mannen te breken moeten de deelne mers zondag tot 15.04 uur blijven zitten. Topless in Katwijk (1) Het gemeentebestuur van Kat wijk overweegt vrouwelijke badgasten er binnenkort van te weerhouden topless te zon nen aan het strand. In een al gemene informatiefolder wil len de plaatselijke gemeente bestuurders op deze dames een beroep doen door "in kle ding en gedrag met de gevoe lens van anderen rekening te houden". Dat blijkt uit een concept-brief van het Katwijkse gemeent- bestuur gericht aan mevrouw Van Beelen. Van Beelen heeft in een schrijven aan de gemeenteraad haar ongenoe gens geuit over het topless zonnen op het strand. Tevens waren daarbij handtekenin gen van ongeveer 60 andere "verontruste Katwijkers" ge voegd. In de brief aan het gemeentebe stuur schrijft Van Beelen on dermeer dat de raad een en ander niet moet zien als een reactie van jaloerse vrouwen, maar als die van opvoeders en ouders van kinderen. Op voeders en ouders die het, al dus de briefschrijfster, een "schaamteloze zaak" vinden tussen de topless zonnende dames te moeten zitten. Van Beelen stelt dat degenen die hun hantekening hebben geplaatst strenger optreden van de politie eisen en voorts pleiten voor het plaatsen van borden, waaruit blijkt dat het verboden is topless te zon nen. "Want", schrijft Van Beelen, "wij hoeven ons strandleven niet door zulke mensen te laten bederven". Burgemeester en wethouders wijzen er in hun antwoord aan de briefschrijfster op dat de politie op grond van de al gemene politieverordening kan optreden tegen de top less zonnende dames. B en W zeggen in hun brief daarente gen eveneens dat niet kan worden gegarandeerd dat een proces-verbaal een ver volg heeft. "Niet het gemeen tebestuur, maar de officier van justitie beslist of tot ver volging wordt overgegaan", zo benadrukken de gemeen tebestuurders. Zoals bekend wordt vandaag de dag in de meeste gevallen een dergelij ke proces-verbaal vernietigd (geseponeerd). Om die reden treedt de politie dan ook nog maar zelden op. Tijdens de gemeenteraadsver gadering van komende don derdag worden de brief van mevrouw Van Beelen en het concept antwoord van B en W behandeld. Topless in Katwijk (2) KATWIJK - Katwijkse SGP- raadsleden weigeren mede werking te verlenen aan het VARA radioprogramma "Lijn 3", dat op 3 augustus voor een deel rechtstreeks vanuit de badplaats wordt uitgezonden. Pogingen van deze omroeporganisatie SGP'ers voor de microfoon uit te nodigen zijn slechts stukgelopen. De VARA wil van de SGP- raadsleden een reactie op het toppless zonnen in Katwijk. Zoals bekend maakt de SGP daartegen ernstig bezwaar. In eerste instantie was fractie voorzitter K. van der Meij be naderd. Van der Mey verwees echter naar partijgenoot en mede-raadslid J. den Haan. Den Haan gaf op zijn beurt te kennen daar niets voor te voelen en brak het telefo nisch gevoerde gesprek voor tijdig af. Vara-medewerker B. Molenaar: "Ik vroeg Den Haan of hij misschien wilde meewerken aan ons programma. Ik kreeg toen te verstaan dat wij ons niet met Katwijk moesten be moeien. Dat ze zelf hun boon tjes wel konden doppen. Hij gooide daarop de hoorn op de haak". ZOETERWOUDE De vijftien fietsers naar het Napolitaanse kindertehuis Casa Materna zijn allemaal goed door de zwaarste etappe van afgelopen zaterdag gekomen. Dat vertelde Ronald de Hoop gisteravond telefonisch aan het Zoeterwoudse thuis front. Ronald de Hoop vertelde aan de vooravond van de beklimming van de berg Spugla nog dat twee renners waarschijnlijk zouden moeten afstappen, maar ieder een heeft het dan toch gered. Al hoewel het verschil tussen de aankomst van de eerste op de top en de laatste aanzienlijk was. Het zwaarste deel van de tocht hebben de vijftien nu achter de rug. Rest nog een aantal vlakkere etappes en een paar kleinere ber gen tot de eindstreep in Napels. De lichamelijke toestand van de fietsers is redelijk, alhoewel ie dereen doodop is, vertelde Ro nald de Hoop. De ontvangsten door de gemeen ten in Italië zijn zeer goed. Er is ook veel belangstelling van pers (de fietsers zijn zelfs op televisie geweest). In Lecco en Cremona kregen de Zoeterwoudse fietsers bij de binnenkomst een escorte van motoragenten. In Cremona bood de burgemeester de fietsers en de begeleiders een bronzen kunstwerk aan met een speciale inscriptie ter herinnering aan de de tocht. Verder gaf hij de groep een bronzen legpenning mee voor zijn collega Houdijk. De penning moet de verbondenheid en de solidariteit tussen landen en gemeenten symboliseren. LEIDEN Uit een supermarkt aan het Bevrijdingsplein in Lei den werden in het weekeinde ruim 1100 pakken koffie en enke le tientallen sloffen shag en siga retten gestolen. De schade loopt in de duizenden guldens. LEIDEN - Op het Schuttersveld in Leiden heeft zich gisteren een aantal zigeuners gevoegd bij de families die al sinds vorige week donderdag op het terrein aanwe zig zijn. Het aantal caravans nam toe van negen tot zestien. De po litie heeft hen laten weten dat zij niet op het Schuttersveld mogen staan. VOORSCHOTEN - De kans dat de bouw van de nieuwe openbare basisschool op de plaats van de rechtervleu gel van het Cultureel Centrum in Voorschoten in 1983 gereed is. Volgens gemeenteambtenaar Van der Hil van de afdeling onderwijs, is er "theoretisch gezien nog een kans dat het op tijd klaar is". Of de theorie en de prak tijk in deze gelijk op gaan, wordt echter betwijfeld. openbare basisschool heeft al heel wat voeten in aarde gehad. In december 1980 werd duidelijk dat een meerderheid van de Voorschotense gemeente raad koos voor één basisschool centraal in het dorp. Er lag ook een plan om twee openbare ba sisscholen te realiseren: in de wijken Boschgeest en Adegeest. De keus van één basisschool in de Nassauwijk (op de plaats van de Culturele Centrumvleugel had als resultaat dat de PvdA- wethouder Eveleens opstapte. Eveleens stond achter het twee- scholenmodel en wenste het nieuwe plan niet uit te voeren. Het plan hield in dat de rechter vleugel van het Cultureel Cen trum aan dé Prinses Marijkelaan gesloopt zou worden. In deze vleugel heeft ruim 25 jaar een middelbare school gezeten. Ook het woonhuis aan deze vleugel zou onder de slopershamer moe ten vallen. Er verscheen zowel een bouwplan voor de basis school als een verbouwingsplan voor het Cultureel Centrum. De bouw van de school zou de eerste prioriteit krijgen. De bedoeling was om in september 1982 met de sloop van de vleugel te begin nen, zodat in december de eerste paal de grond in kon. De school zou dan het cursusjaar 1983-1984 zijn deuren kunnen openen. Het ministerie lijkt echter in deze opzet roet in het eten te gooien. Het rijk eist namelijk van de ge meente een geldbedrag voor het gebouw. De gemeente moet ge zien worden als de juridische ei genaar. Door de komst van de wet voortgezet onderwijs zijn de scholen, economisch gezien, overgeheveld naar het rijk. Sloop van het ene gedeelte van het ge bouw en aan het andere gedeelte een andere bestemming te geven zou voor het rijk min of meer ka pitaalvernietiging betekenen. Het rijk wilde dan ook voor het gebouw geld zien. Er werd zelfs al een bedrag van enkele miljoe nen guldens in de wandelgangen genoemd. Vluchtweg "Er is nu een procedure bij het rijk begonnen over de financiële Con sequenties. Op dit moment wordt er gewerkt aan een taxa tierapport. Daarin wordt het be drag genoemd waarvoor de ge meente het pand kan aankopen. Dat bedrag is overigens veel minder dan die miljoenen die toentertijd genoemd zijn", aldus "Dit is een procedure, ook in het kader van de wet voortgezet on derwijs, om met toestemming van het ministerie het gebouw een andere bestemming te ge ven, op onderwijs en sociaal-cul tureel gebied. En daaraan vol doen de plannen van de gemeen te". Volgens Van der Hil zou de ze procedure pas worden begon- - „«.1 het Cultureel Centrum die gesloopt moet worden. Op deze plaats zal de nieuwe openbare basisschool komen. Er is nog onenigheid tussen de gemeente en het rijk omtrent de sloop. De rechtervleugel i nen als het taxatiebedrag te hoog zou uitvallen. De komst van de basisschool, vol gens vooropgezet plan, wordt door Van der Hil 'theoretisch-op- timistisch' tegemoet gezien. "AJs we in augustus weten wat het af koopbedrag is, dan kan het in die maand bestuurlijk rond worden gemaakt. Uiterlijk één december moet dan de paal erin. Theore tisch gezien kunnen we dan nog op tijd klaar zijn. We zijn echter in de gehele procedure van der den afhankelijk. Er vindt bij het rijk een zekere vertraging plaats. Als het ministerie wil i ken, dan redden we het nog wel". Of het in de praktijk ook zo zal lopen, wil Van der Hil geen uit spraken over doen. De proble matiek zal in de augustus verga dering van de commissie welzijn op de agenda staan. DINSDAG Leiden - NVSH bibliotheek, Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film, woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Beweging van werkende en werklozen jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten-informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe- ochtend. Voorschoten - Voorstraat, demonstratie van antieke aanspanningen, 20 uur. WOENSDAG Leiden - Leidse Werkgroep Homosek sualiteit, Caeciliastraat 18, film 'Nous étions un seul homme', 21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Voorschoten - opening van paarden markt in het dorpscentrum plus andere activiteiten, 10 uur. Voorstraat - volksdansen en dixieland- muziek, 19.30 uur. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. i LEIDERDORP - Een 65-jarige bromfietser uit Leiderdorp is vo rige week donderdag om half tien 's avonds de sloot langs de Nieuweweg ingereden. De man verklaarde aan familie dat h\j was gesneden door een auto. Die hebben nu de politie erbij ge haald omdat de toestand van de man zeer ernstig is en nog steeds verslechterd. Hij ligt in coma en bevindt zich in levensgevaar. Toen hij in de sloot was gereden heeft hij namelijk bagger in zijn longen gekregen. De rijkspolitie in Leiderdorp verzoekt getuigen die iets gezien hebben van het ongeval of de identiteit van de automobilist kennen zich te mel den (tel.411421). VOORSCHOTEN - Titia Pride, de vijfjarige bruine merrie uit de stal Lammers, met als rijder M. Pools, is gisteren Nederlands kampioene op de korte baan in Voorschoten geworden. In de laatste omloop was nog een beslissende kamprit nodig om de vijfjarige bruine hengst Teun Hannover te verslaan. De duizenden toeschouwers kregen gisteren op de korte baan waar voor hun geld. Al in de eerste omloop waren maar liefst vijf kampritten nodig. Enige favorieten sneuvelden al in de eerste omloop, dit tot grote teleurstelling van de 'gokkers'. Er waren nog al wat schoonheidsfoutjes tijdens de verschillende ritten. Zo zwaaide in de tweede omloop de eind-kamprechter met de verkeerde vlag, met als gevolg dat het paard Tuke B van deze beslissing het slachtoffer werd. Rijder De Leeuw vertikte het aan vankelijk om alsnog aan de start te verschijnen voor een noodza kelijke kamprit. Verder ontstonden er nogal wat storende hiaten tussen de ritten, door de noodzakelijke 'werkzaamheden' bij de hoefsmid. Winnaar Titia Pride kreeg een nieuw dekdeken over de rug en rijder Pools uit handen van burgemeester Cannegieter de 'gou den zweep'. Eertijds streed men bij 'Het Haagsche Schouw', toen nog Voorschotens grondgebied, ook om de goude zweep. De bur gemeester onthulde wel dat alleen de hangreep 'sporen van goud' vertoonde. De staleigenaar kreeg vierduizend gulden. Het gehele Voorschotense comité paardensport was speciaal voor deze dag in oude klederdrachten gehuld. Dit gaf een bijzondere fleur aan deze draverij ter gelegenheid van de zevenhonderd jaar marktrechten in Voorschoten. LEIDEN - Een 64-jarige automo bilist liep gistermiddag om streeks één uur een hoofdwond op bij een botsing op de Haagse Schouwweg. De 64-jange Lei- denaar misrekende zich toen hij dacht nog net langs een auto uit tegenovergestelde richting te kunnen schieten om de Rijnhof weg op te draaien. Zijn wagen was geheel vernield. De andere auto was aan de voorzijde be schadigd. De bestuurder liep geen verwondingen op. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teietoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07'-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19 30 u zaterdag v Bi| automatische overschniving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Losse nummers 0,80 Directie G Koopman Ptv AJg redactiechef Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met oigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. WashinqJon. Cpiro tel 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2