Nooit zó makkelijk gewonnen' „Van der Velde had geen steun in bergetappes" Nederlandse renners 'bezetten' erepodium 'Concurrentie' op eerbiedige afstand van Bernard Hinault Lubberding: "Ik ken nu mijn plaats" 'Tourbaas' Lévitan naar arts Zoetemelk *aat nog zeker één jaar door Post bij amateurs op zoek naar klimmers 18 WIE ARIJS (GPD) Bij alle kritiek die er op zijn houding tegenover de 69e Tour de France is geweest, heeft Bernard Hinault aan het eind van de rit de schuldvraag voor een niet onbelangrijk deel doorgeschoven naar zijn tegenstanders. Hinault, sinds dit weekeinde de vierde renner - na Coppi, Anquetil en Merckx - die in hetzelfde seizoen de Giro en de Tour won, verweet ze dat ze het hem niet lastig maakten. En voor de zoveelste keer in de afgelopen drie weken preekte hij: „Waarom zou ik het moeilijk doen als het makkelijk kan. Vroeger, dat moet ik toegeven, was ik onstui miger en daardoor spectaculairder. Maar ik ben ouder geworden, rijper". Hinault gebruikte vervolgens een fraaie zin om dat te omschrijven: „L'homme a evolué, le coureur a suivi", hetgeen zoveel betekent als "de man heeft zich ontwikkeld, de renner is gevolgd". let uitzondering van Phil And son, had hij voor geen van al een compliment. Een kleir nog voor Joop Zoetemelk, wie hij zei: „We kennen allem zijn regelmatigheid, zijn gave rustig mee te gaan. Ik zag Zoetemelk geen zwakke mom ten". Anderson prees hij ït PARIJS (GPD) - Even, heel even maar dacht Henk Lub berding dat hij weer naar zijn vroegere vorm zou toe groeien. Zijn gedachten dwaalden af naar het jaar 1978 toen hij achtste werd in de Tour de France en de wit te trui (het jongerenklasse- ment) won. Hij bevestigde die klassering nog wel door in de twee daaropvolgende jaren achttiende en tiende te worden. Maar jorig jaar be gon hij te sukkelen en liet hij tijdens de Tour weten dat hij misschien wel een punt achter zijn carrière zou zetten. Hij deed het niet en kwam vol goede moed naar de Ronde van Frankrijk, waarin hij aanvankelijk goed mee draaide. Maar na de tijdrit in in Valence d'Agen duikel de hij van een zesde plaats in het algemeen klassement naar de twintigste stelling. Tot dat peil daalde op dat moment ook zijn motivatie. De laatste week werd Lubb- berding, die uiteindelijk als 46e eindigde, ziek. „Ik kreeg verschrikkelijke maag krampen en ik heb veel pijn gehad", zei hij. „Na deze Tour weet ik waar mijn plaats is in de ploeg. Ge woon knecht. Ik wil wel blij ven fietsen, want dat gaat nog wel, maar ambities om nog mee te spelen in het klassement heb ik niet meer". „Een vechter, iemand die indruk op me maakte. Ik denk dat hij in de toekomst een van mijn be langrijkste tegenstanders zal worden". De rest veegde hij op één hoop met zijn opmerking: „Verder heeft niemand mij kunnen verbazen. Ik waardeer de manier waarop Kelly zijn groene trui won en Vallet de bergprijs. Maar bijzon der... Neen. Peter Winnen moet nog meer presteren wil ik echt last van hem krijgen en Wilmann heeft me ronduit ontgoocheld. Breu is een zuivere klimmer, maar in de tijdritten kan hij niks... Dat alles droeg ertoe bij dat ik het me kon permitteren om niet voluit te koersen". Hinault noemde zijn vierde Tour- overwinning dan ook: „De ge makkelijkste van allemaal". Hij schreef dat niet alleen toe aan de manier van rijden van zijn tegen standers, maar ook aan de wijze waarop hij naar dit succes toe leefde. „Nog nooit", aldus Hi nault, „heb ik mezelf zo goed ver zorgd als voor deze Tour de Fran ce. Ik leefde als een monnik". Dat was enorm afzien, maar ik ben er geen moment rouwig om ge weest, want mijn lichaam func tioneerde in deze uiterst zware maand op een perfecte manier". Kritiek Hoe dan ook, Hinaults overwin ning van dit jaar zal de geschie denis ingaan als een van de meest bekritiseerde. Zelfs Tour- directeur Jacques Goddet haalde in zijn hoofdartikelen voor l'E- quipe enkele malen op niet mis te verstane wijze uit. „Als je de betere bent", schreef hy eens, „en je draagt de gele trui, dan moet je die ook met waardering verdedigen. Een kleine winnaar oogst waardering voor een profij telijke verdediging, maar een groot man als Hinault niet. Er is te veel gerekend en gecijferd qm deze Tour te winnen". Deze en vele soortgelijke stellin gen in de Franse pers maakten Hinault enkele malen furieus. Tot in Parijs toe. „Alle mensen die me zo aanpakten zouden zelf eens op de fiets moeten kruipen. Dan weten ze wat het is. Maar ze zoeken het maar uit. Ik laat me niet gek maken. Door de pers en door het publiek niet". Incident Dat laatste sloeg duidelijk op een voor Hinault pijnlijk incident in Morzine, waar het publiek hem uitfloot toen hij op het erepo dium stond. Hinault over zijn in stelling: „Ik word in november 28 jaar en dat betekent dat ik nog vier seizoen en voor me heb. Ik blijf erbij dat de Hinault van 1986 zich niet moet schamen voor de Hinault van 1982. Wanneer ik on doordachte inspanningen doe, zal dat nooit lukken" mer dne van deze Tour de Fran ce. Johan van der Velde, heeft daar altijd veel kritiek op gehad. Als eerstejaars prof won hij dne etappewedstrijden (de ronden van Romandiè, Groot-Brittannie en Nederland) en dat wekte tè grote verwachtingen. Toen die belofte niet werd ingelost, kreeg de Rijsbergenaar verwijten. HO zou niet voor zyn sport leven „Ik kan goed tegen kritiek", zegt hy, „maar daarmee heb ik het moei lijk gehad. Daarom ben ik zo blij dat ik nu derde ben geworden" Dat hO zich zo zou onderscheiden, Toen hy dit weekeinde deze uit spraak deed en een journalist hem vroeg: „Hoe kom je daar aan, wie houdt je dat soort din gen voor?", was Bernard Hinault weer op z'n best. „Ik heb een kop, daar zitten hersens in en die gebruik ik... Niemand dicteert me dat. Denk je dat ik iemand nodig heb om voor te schrijven wat en hoe ik het moet doen? Ab soluut niet. Ik heb in mijn wieler- lag niet in de lijn der verwachtin gen Voor aanvang van de Ronde van Frankryk schreef Peter Post hem, naar aanleiding van zijn matige optreden in de Dauphiné Libéré, af als klassementsrenner. Van der Velde bleef er koel on der. „Ze krijgen mij niet zo gauw gek. Al zou ik deze Tour een hele slechte dag hebben gehad, ze zouden er mij niet kwaad om hebben aangekeken. De ploeg leider misschien wel. maar de an dere jongens zeker niet" Maar Van der Velde had zijn tradi tionele 'jnzinking' tijdens de leven vergissingen begaan en daaruit veel geleerd". In Parijs haalde Bernard Hinault ook nog eens uit naar allen die aan het begin van deze ronde hun ernstige bedenkingen over de sterkte van zijn ploeg uitspra ken: "Net als vorig jaar zyn wij als enige met tien man in Parijs gekomen. Laat iedereen die zo veel kritiek had op deze ploeg daar zijn conclusies maar uit trekken". Tour niet. "Het grote verschil is, dat ik dit jaar veel geconcen treerder heb gereden. Van het begin tot het einde. Daarom maakte ik ook een goede tijdrit, waarin ik Winnen van de derde plaats verdrong" Peter Winnen Van der Velde's 'slachtoffer' Peter Winnen, zocht en vond de troost bij het voor hem zo vervelende gegeven dat hij in de finale zijn plaats op het ere podium ver speelde. „Ik ben vierde gewor den en dat is één plaats beter dan vorig jaar Bovendien was ik een van de weinige jonge beroeps renners die in zijn tweede Tour bevestigd heeft wat hij in zijn eerste Ronde beloofde Daarom ben ik, hoe jammer het ook is dat ik die derde plaats verspeelde, toch bijzonder tevreden" Hennie Kuiper moest er in het slot- weekeinde nog hard voor werken om negende te worden. „Ik ben blij dat dat wel gelukt is, want sta je niet in de top-tien. dan val je overal buiten". Wedergeboorte By het zoeken naar een uitleg van de wedergeboorte van Johan van der Velde als ronde renner, legt Post het accent by zyn kritische kanttekeningen van voor de Tour. „Toen ik die opmerkingen maakte", aldus Post, „reed Van der Velde abominabel slecht. Dan moet je dat durven zeggen, vind ik. Er zijn ploegleiders die in zo'n geval hun renner op de schouder slaan en zeggen: het ging niet goed. maar maak je geen zorgen want het zal best in orde komen. Zo ben ik niet. Nooit geweest ook. Van mij heeft iedereen altijd geweten hoe ik er over denk. Als ze het goed doen. dan zeg ik het en als ze het slecht doen ook. Juist als ze het slecht doen" „Dat is hard. ik weet het en ik weet ook dat een renner zoiets veel pijn doet. Maar in mijn positie moet je waarschuwen als het fout dreigt te gaan lopen. En zo was de situatie met Johan van der Velde. Ik ben blij dat hij op tyd heeft ingezien wat ervoor ge daan moet worden en dat hy de verantwoordelijkheid voor de ploeg is gaan nemen. Zoals hy zich in deze Tour heeft gedragen, kunnen we verder met hem Ik ben er bovendien van overtuigd dat hy nóg meer kan presteren". Voor het bereiken van een nog be ter resultaat gaat Peter Post dus hulpkrachten met klimvermo- gen zoeken. Hij begint by de amateurs, uit welke categorie hy in deze Tour tot zyn tevreden heid „uitstekende jongens") Ge rard Veldscholtcn en Ludo de Keulenaer liet debuteren Post „Er moet versterking komen voor de bergen. Het mag niet voorkomen dat een renner uit een ploeg zoals wy die hebben, zonder knechten in een kop groep zit. Dat gebeurde met Jo han van der Velde onder andere in de nt naar Morzine, en toen hy viel, wreekte zich dat meteen Voor een ploeg als de onze is dat een zwak punt Er moeten jon gens komen die lang bij Van der Velde kunnen blyven als er ge- ktommtn wordt" AULNAY SOUS BOIS (ANP) - Felix Lévitan. één van de twee directeuren van de Ron de van Frankryk, heeft zater dag de twintigste en voorlaat ste etappe van de Tour niet gevolgd Lévitan (69) reside wel met het peloton in de su per-sneltrein naar startplaats Sens. Daar aangekomen ech ter gaf hij zyn chauffeur op dracht op topsnelheid naar Parijs te ryden omdat hy zich niet goed voelde Bezoek aan zyn dokter stelde Lévitan ge rust Hy had slechts, vermoe delyk door vermoeidheid, een moment van zwakte ge had. PARIJS - Het aardige van het Ne derlandse succes in het alge meen eindklassement van de Tour de France is ook dat men er alle kanten mee op kan. Twee Nederlanders bij de eerste drie (op het erepodium dus): Joop Zoetemelk en Johan van der Vel de. Of: drie Nederlanders bij de eerste vijf, want Peter Winnen werd vierde. En: vier Nederlan ders bij de eerste tien, omdat Hennie Kuiper als negende ein digde. Hoe men het ook wil uit leggen, één feit staat vast: bij de Nederlandse vakantiegangers en wielerliefhebbers die de Tour de France aandeden, is van dit vier tal Joop Zoetemelk duidelijk de meest populaire gebleken. Niet alleen daarom is 'Jopie' diep gelukkig weggestapt van de Champs Elysées. "Er zyn ren ners bij me geweest die me com plimenteerden. Ook Hinault. Dat deed me enorm goed" Natuurlijk is Joop Zoetemelk, bij het steeds zekerder worden van piaats in de Tour, geconfronteerd met zijn leeftijd tegenover die van de con currenten: een verschil van ge middeld tien jaar. Zoetemelk: "Het is maar net waar je in je car rière-opbouw voor kiest: een korte en explosieve tijd, zoals bijvoorbeeld Ocana en in zekere zin ook Merckx, of een meer ge leidelijke en rustige carrière, zo als ik het deed". Van der Velde Opbouw van een carrière: de num- 'ARIJS (GPD) - Joop Zoete melk heeft besloten zijn con tract bij zijn huidige Franse werkgever met een jaar te verlengen. Dat is een min of meer automatische afwikke ling van zaken, omdat de be gin dit jaar gesloten over eenkomst een looptijd heeft van twee seizoenen, waar van het laatste onder voor behoud. Zoetemelk besloot tot die optie-clausule omdat hij vrijheid van handelen wilde hebben bij een eventu eel andere aanbieding en bij zijn besluit over de duur van zijn carrière. "Goed" „Want", zo zegt hij, „als het erg slecht was gegaan, zou ik misschien wel gestopt zijn". Overigens zijn er wel andere ploegleiders bij hem ge weest naar aanleiding van zijn recente Tour-succes. „Ik kon naar verschillende ploe gen, maar ik heb besloten om te blijven waar ik nu ben. Ik zit er goed", aldus Joop Zoetemelk, die de vraag over de duur van zijn wielercarrière voor zich uit schuift. "Moeite" „Ik weet het niet. Het enige wat ik wèl weet, is dat ik moeite zal hebben met stop pen. Daar ben ik voor mezelf wel achter. Er zijn er die zeg gen dat je op een hoogtepunt afscheid moet nemen, maar ik denk niet dat me dat zal lukken. Ik ben te veel ver knocht aan het wielrennen. Als je het nagaat hebben de meest toprenners er moeite mee gehad". stoppenwant ik ben te veel verknocht PARIJS (GPD) - Johan van der Velde geniet weer het vol ledige vertrouwen van Peter Post. Aan de eindstreep in Parijs maakte de Raleigh-ploegleider duidelijk dat hij bij het aanwerven van nieuwe renners de positie van Van der Velde als kopman voor met de Tour de France cen traal stelt. Dat betekent dat Post afziet van het aantrekken van een andere klassementsrenner en dat hij op zoek gaat naar coureurs met klimmerskwaliteiten, zodat Van der Velde straks voldoende steun krijgt in de bergen. Voor deze vernieuwing binnen de ploeg zal Post in september een gedeelte van de Tour de l'Avenir volgen „Want", zo zegt hy. „ik richt me in eerste instantie op de amateurs. Het zou ten opzichte van myn renners, die door de verslechterde economie moesten inleveren, niet juist zijn wanneer ik nu voor veel geld een coureur bij een ander ga wegkopen. Ik zal zelf moeten bouwen" ,In de 'kleine Tour' hoop ik talent te ontdekken, en als zo'n jongen in de totale opzet van mijn ploeg past, dan contracteer ik hem. Waar-ie ook vandaan komt. Voor mijn part is het er een uit het 'Oostblok.. Ik zou best willen proberen of zo'n renner van de staat mag. Natuurlijk is die kans niet groot, maar je weet nooit Misschien blyk ik straks wel de voorloper...". Het in ere herstellen van Johan van der Velde in zyn positie als kop man gebeurde nog geen ander halve maand nadat Peter Post openlijk (via interviews) zyn kopman desavoueerde Hy maakte er zelfs geen geheim van dat hij het zoeken van een ver vanger tot een van zyn voor naamste bezigheden in deze Tour ging rekenen. Peter Post nu: „Ik moet eerlyk zijn: dit had ik niet verwacht De verrassin gen zyn dus nog steeds de we reld niet uit".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9