Mavo gaat verdwijnen "Ze zeiden dat het beter zou worden" Verkeersdrukte erg meegevallen C Onrust rond doopdienst tweeling van lesbiennes Van der Spek opnieuw lijsttrekker van PSP Leraren ongelukkig met plan ministerie Hunebed gevonden Vakantie in Nederland: Plan voor werk 600 jeugdige werklozen MAANDAG 26 JULI 1982 ROTTERDAM (ANP) - Veront ruste gemeenteleden van de Ge reformeerde Kerk in Rotterdam- Delfshaven willen begin augus tus een spoedvergadering met de kerkelijke gemeente over de voorgenomen doop van een tweeling die wordt opgevoed door twee vriendinnen die in een lesbische relatie leven. Volgens de heer W.M. Schepen, die woorvoerder zegt te zijn van zo'n 650 verontruste gemeenteleden, bestaat er in de gemeente veel ongenoegen over de handelwijze van de kerkeraad rond deze doopplechtigheid. De kerkeraad van de Gereformeer de Kerk in Delfshaven deelde onlangs in de kerkbode mee dat ds. F. van Zuthem zondag 22 au gustus een tweeling zal dopen van twee lesbische vriendinnen. De kerkeraad vroeg voor de doop van deze via kunstmatige inseminatie verwerkte kinderen eerst advies aan de classis Rot- Binnenland terdam. Deze stelde dat de kerk de doop van deze kinderen niet kan weigeren "overwegende dat iedereen persoonlijk voor God verantwoordelijk is". De heer Schepen deelde desge vraagd mee op zichzelf geen be zwaar tegen de doop van de kin deren te hebben. Die kunnen er volgens hem niets aan doen dat zij geboren zijn. "De handelswijze van de kerke raad druist echter in tegen de ge voelens van het gemiddelde ge meentelid. Die wil een normale kerkgang en niet dat progressie ve gedoe", aldus Schepen. Naar zijn mening wordt door de kerkeraad van Rotterdam-Delfs- haven het beleid te veel gericht op zorg voor mensen buiten de kerk, zoals buitenlandse werkne mers en hun gezinnen en gaat dit ten koste van de pastorale zorg voor de eigen gemeente. De clas sis Rotterdam heeft volgens Schepen de kerkeraad afgeraden de tweeling te dopen, gezien de problemen binnen de gemeente. De verontrusting in de kerk van Delfshaven kreeg twee jaar gele den gestalte toen de plaatselijke predikanten ds. Van Zuthem en ds. Th. Vollenhoven in Ooster hout een kerkdienst leidden waarmee een homofiel paar hun samenleven bevestigde. Enkele honderden gemeenteleden uit Rotterdam-Delfshaven gaan vol gens Schepen sindsdien elders naar de kerk en proberen door het inhouden van hun kerkelijke bijdrage de kerkeraad tot een an der beleid te dwingen. Een aantal verontrusten heeft vol gens Schepen officieel bij de ker keraad tegen de doopplechtig heid geprotesteerd. "Wanneer wij nu akkoord gaan met de doop, gaan wij feitelijk ook ak koord met dat zogenaamde hu welijk van dat homofiele paar twee jaar geleden", licht Sche pen toe. Van de zijde van de kerkeraad van Rotterdam-Delfshaven licht de Scriba (secretaris) algemene za ken, mevrouw Griffioen, weten dat haar niets bekend is over offi ciële protesten uit de gemeente tegen de doop van de tweeling. Wel is bij de kerkeraad het ver zoek binnengekomen voor een vergadering van de gemeente be gin augustus, maar deze zal vol gens haar niet eerder dan eind augustus kunnen plaatsvinden. HILVERSUM (ANP) - Het Mavo zal als schoolsoort ver dwijnen. Na het vbitooien van de middenschool kunnen de leerlingen kiezen tussen twee richtingen: een drie- of vierjarige opleiding Havo en VWO, en een twee-, drie- of vierjarige beroepsopleiding. DELFZIJL (GPD) - Bij toeval is in de wierde Heves- kesklooster op het industrie terrein van Delfzijl een hune bed ontdekt. Medewerkers van het Biologisch Archeolo gisch Instituut (BAI) van de Groninger universiteit stuit ten op de ongeveer 4500 jaar oude grafkelder - de noorde lijkste ooit in ons land gevon den - toen ze de wierde (terp) onderzochten op de resten van een Johanniter-klooster, dat rond 1300 gebouwd en drie eeuwen later afgebro ken. De leider van de opgra vingen, drs. J. Boersma, spreekt van een „unieke vondst". Het hunebed is weer afgedekt met plastic en aar de, en zal volgend voorjaar door het BAI verder worden onderzocht. De Groninger archeologen spit ten de wierde om om deze te onderzoeken voordat een na bijgelegen bedrijf deze ver hoging in het land zou opof feren aan zijn uitbreidings plannen. Het BAI heeft met het Havenschap Delfzijl afge sproken de kloosterresten snel te onderzoeken, opdat het terrein tijdig beschikbaar zal zijn. Wat er met het hune bed gaat gebeuren, is nog niet bekend. De minister van CRM zal beslissen of het graf op de monumentenlijst komt en of het bedrijf ook dat deel van het terrein mag gebrui ken. Volgens drs. Boersma was be kend dat in Delfzijl resten van oude levensvormen kon den worden gevonden. „Tij dens de afgravingen kwamen we grote stenen tegen, en werd gegrapt dat het wel eens een hunebed zou kun nen zijn. Naarmate de afgra ving verder ging, werden voorzichtig weddenschappen afgesloten. Het is een enorme toevalstreffer dat we in dit gebied een complete grafkel der aantreffen". De grafkel der bestaat uit zes zij-, twee dek- en twee sluitstenen. De dekstenen liggen niet meer op hun plaats. Niet uitgesloten wordt geacht dat volgend jaar bij verder onderzoek van het hunebed aardewerk, stenen gebruiks voorwerpen en wapens en mogelijk zelfs sieraden wor den gevonden. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg onbew. half bew. 29 20 waar bew. 29 16 Mallorca München Nice Oslo geheel bew. geheel bew. onbew. half bew. half bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 23 14 Deze voorlopige plannen staan in een conceptnota over de tweede fase voortgezet onderwijs (het onderwijs aan 16-jarigen en ou der) van het ministerie van on derwijs en wetenschappen. De plannen werden gisteren be kendgemaakt in een radiouitzen ding van AVRO-Magazine. Een woordvoerder van het ministerie wilde het bestaan van de con ceptnota niet ontkennen, maar wenste over de inhoud geen me dedelingen te doen. De voorlopige plannen voorzien verder onder meer in het afschaf fen van examens. De leerlingen krijgen de leerstof in kleine ge deelten aangeboden. Per vak kunnen dan certificaten worden behaald en wanneer de leerlin gen alle benodigde certificaten in het bezit hebben, wordt het di ploma uitgereikt. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de leerlin gen hetzelfde eindniveau beha len als nu het geval is. "Enorme ingreep" De voorzitter van het Nederlands Genootschap van Leraren, drs. J. van den Maagdenberg, zei desge vraagd niet gelukkig te zijn met de plannen, zoals die staan in de conceptnota. Met name het af schaffen van de Mavo - er zijn meer dan 800 Mavo-scholen - vindt Van den Maagdenberg "een enorme ingreep" die vol gens hem nadelige gevolgen zal hebben voor leerlingen en lera- In dat verband wijst Van den Maagdenberg erop, dat éénderde van de huidige Mavo-leerlingen doorstroomt naar het Havo en de helft naar het middelbaar be roepsonderwijs. Dat niveau zal in de nieuwe opzet voor hen niet meer haalbaar zijn, vreest Van den Maagdenberg, omdat die weg voor hen na drie jaar mid denschool is afgesloten. Dat zou betekenen dat zij moeten kiezen voor een tweejarige beroepsop leiding. Van den Maagdenberg zet verder vraagtekens bij de financiële ge volgen van de plannen. Juiste uitvoering van de plannen bete kent volgens hem dat twee tot drie keer zoveel leraren moeten worden aangesteld, en het is vol gens hem niet overdreven te stel len dat dat twee drie miljard gaat kosten. De verwachting is dat de plannen in hun definitieve vorm midden augustus worden gepubliceerd. Het Tweede-Kamerlid, Andree van Es en partijvoorzitter Bram van der Lek luisteren op het congres van de PSP naar een spreker. Van Es kwam op de tweede plaats van de kandidatenlijst terecht voor de kamerverkiezin gen. AMSTERDAM (ANP) - De fractie voorzitter van de PSP in de Tweede Kamer, Fred van der Spek, zal bij de kamerverkiezin gen van 8 september de lijst van zijn partij aanvoeren. Het verkie zingscongres van de PSP besloot dit zaterdag in Amsterdam met overgrote meerderheid. Het is voor de derde keer dat Van der Spek als lijsttrekker optreedt. Voordat het Congres Van aer öpex aanwees moest deze nogal wat kritische opmerkingen verwer ken over zijn afstandelijke op stelling tegenover de samenwer king met andere linkse partijen. Dat gebeurde aan de hand van een motie, waarin teleurstelling werd uitgesproken over zijn hou- regenbui 20 14 0.3 bew. 20 14 0 18 12 0 19 11 0 21 14 0 21 14 0 17 13 0.5 19 11 0 31 23 0 ZALTBOMMEL (ANP) Victoria's wagonettes, Duitse Spyders, Franse Bamhouths, Tilbury's en nog vele andere voertuigen uit de vorige eeuw deden gisteren mee aan de "Maas-Waal Koetsentocht"die een fleurig schouwspel opleverde. De Zaltbommelse kalveren op de voorgrond wier pen echter een meewarige bleek op de stoet. ding in dit opzicht. Een van de afgevaardigden verweet hem zijn "ronduit misselijke opstelling" tegenover degenen die zich bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2 juni voor gezamenlijke lij sten hebben ingezet. Het partijbestuur bleek volstrekt verdeeld over deze motie en raadde Van der Spek aan om zich in de toekomst wat te mati gen in zijn uitlatingen. De op dat moment nog niet gekozen lijst trekker liet echter weten daar niet veel voor te voelen. Uitein delijk werd de motie verworpen met 5186 stemmen tegen en 3324 Van der Spek zei nadat hij tot lijst trekker was gekozen, in een toe spraak tot het PSP-congres, dat Zoons vermoorde man aangehouden ROOSENDAAL (GPD) - De Roo- sendaalse politie heeft in de zaak van de moord op Mohammed Bel H^jey twee aanhoudingen verricht. De gearresteerden zijn zoons van het slachtoffer. De po litie verdenkt hen ervan betrok ken te zijn geweest bij de ge welddadige dood van hun vader in de nacht van dinsdag op woensdag. De zoons zijn 22 en 14 jaar oud. Eerstgenoemde werd opge spoord in Capelle aan de IJssel, de jeugdige verdachte woonde nog thuis en verbleef met zijn moeder en vier andere gezinsle den bij een getrouwde zus in Roosendaal. de PSP geen vergaande of vast staande samenwerkingsverban den met andere partijen moet aangaan. Voorlopig blijft de PSP als afzonderlijke, goed herkenba re politieke factor noodzakelijk, meent hij. Wel wil hij veranderingen bewerk stelligen met andere progressie ve partijen, al rekent hij daar "het rechtse D'66" niet meer on der. De PvdA noemt Van der Spek nog wel progressief, al heeft hij zijn twijfels over het feit dat deze partij steeds nauwer gaat samenwerken met de WD. De PPR en de CPN krijgen een gunstiger beoordeling van de PSP-lijsttrekker, "al ontbreekt ook daar het revolutionaire per spectief volledig". Van der Spek trok fel van leer te gen de BVD en het optreden van deze dienst tegen de PSP en de vredesbewegingen. "Ontmante ling van dit repressieve orgaan van de Nederlandse staat blijft een van de belangrijskte eisen van de PSP", aldus Van der Spek. Het congres besloot voor de ko mende kamerverkiezingen een lijstverbinding aan te gaan met de CPN. De eerste voorkeur van de PSP, een lijstverbinding met PvdA, PPR en CPN is niet te rea liseren, omdat de PvdA niets voor een dergelijke relatie met de CPN voelt. Een lijstverbin ding met PPR en CPN is even min mogelijk, omdat de PPR dat niet wil. Een lijstverbinding is louter een technische zaak om zogenaamde restzetels in de wacht te slepen. Echt kil is het niet, maar de badgast trekt zijn jas weer aan. „Ze zeiden dat het van middag beter zou worden" „Ja. dat zeggen ze al de hele week". Vakantie in Nederland mag. Het is niet meer noodzakelijk je stand op te houden in Spanje of Frankrijk. Veertien dagen aan de Hollandse kust. in het verduitste maar mon daine Scheveningen of op de Veluwe verschilt niet wezen lijk van veertien dagen verve len in het buitenland. Praten over het weer is overal het zelfde. In Nederland is het al leen veel goedkoper. Het thuisland is populair ge worden als vakantiebestem ming. Dit seizoen gaan 9.3 miljoen Nederlanders korter of langer weg van huis voor de noodzakelijk geachte rust of onrust. Bijna de helft, 4.1 miljoen, blijft in eigen land. Vorig jaar gingen van dezelf de 9,3 Nederlanders nog al tijd 150.000 meer naar het buitenland. De cijfers bevestigen het ge voel dat Nederlanders kris kras het eigen land door rei zen. Dat zoveel reizigers in de tram naar Scheveningen met een Limburgs accent vragen waar ze uit moeten stappen voor Madurodam, is dus geen toeval. Dat Valkenburg vol zit met Rotterdammers en Amsterdammers klopt met de statistiek. Dat de attracties in Midden-Nederland wor den overstroomd met Zeeu wen of de Drentse zandgron den met Hagenaars hoeft nie mand meer te verbazen. Goedkoper Geld en het mooie weer spelen een grote rol bij die keuze. Het Nationaal Bureau voor Toerisme spant zich al jaren in voor Nederland als vakan tieland. Over de toename dit jaar: „Het is leuk te denken dat het door onze inspannin gen alléén komt, maar dat is natuurlijk niet zo". Volgens het bureau kiezen steeds meer mensen voor een korte vakantie in het buitenland en blijven ze de rest van de vakantie in Nederland omdat dat goedkoper is. De voor naamste besparing is uiter aard het reisgeld. Het blijkt dat van 24 juli tot 9 augustus de grote piek valt waar te nemen. In die periode vallen alle schoolvakanties in Nederland samen. Een be langrijke impuls geven de schoolvakanties in de Rand stad die half juli begonnen. Bedenk daarbij dat 44 pro cent van de binnenlandse vakantiegangers uit de Rand stad komt. De Veluwe is bij de Nederlan ders het meest in trek. Der tien procent van de vakantie bevolking is daar nu te vin den. Daarna volgen met elf procent de gezamenlijke Noordzeebadplaatsen, de Wadden (9 pet) en de zand gronden van Groningen. Friesland en Drente (9 pet). Noord-Brabant is ook popu lair. In het oosten van de pro vincie zit 8,2 procent, in Mid den-Brabant nog geen 7 pro cent van de totale vakantie bevolking. Zes procent zit in Zuid-Lim burg, 4 procent in het Friese merengebied, 4 procent rond het IJsselmeer en 4,5 procent in het Deltagebied. Wie die verdeling vergelijkt met vorig jaar, ziet dat het IJsselmeer iets populairder is geworden, evenals de noor delijke zandgronden. De be langstelling voor de Wadden neemt af. Al zou je dat niet zeggen als je toch nog uren in de rij moet staan voor de veerboot naar Texel. De ver anderingen zijn dan ook mar ginaal. IJsselmeer Wie nu nog op vakantie gaat en geen kampeerplek of bunga low heeft besproken, zal lang moeten zoeken. Bungalows zijn vrijwel overal volge boekt. Vorige week werd in de meeste gebieden nog vijf procent leegstand gemeld, nu zit op de Veluwe na, alles vol. Hetzelfde geldt voor een groot aantal. Op de Veluwe is nog plaats, zo hier en daar in Zeeland, de Achterhoek en langs de Gelderse rivieren. Alleen in hotels is nog een rui me keuze, met uitzondering van de praktisch volgeboekte hotels op de Wadden, langs de kust en in Groningen en Friesland. In Utrecht. Gel derland en Brabant staat nog bijna de helft van de hotelka mers op gasten te wachten. "Lustreizen" Voor de Nederlandse Spoorwe gen kan het seizoen niet meer stuk. „We zijn de grootste binnenlandse touroperator", meldt de heer Binnendijk na mens de NS. Zeshonderddui zend mensen, schat hij, zul len deze zomer een dagtrip met de trein maken Pony park Slagharen, de Efleling en Scheveningen zijn daar voor het meest in trek. In het NS-jargon heten derge lijke trips 'lustreizen'. „We hebben lust- en mustreizen", verklaart Binnendijk. „Must is voor het zakelijke reizen naar het werk en lust dat zijn de uitstapjes. Zowel lust- als mustreizen nemen duidelijk toe". Precieze cijfers over de aantal len reizigers heeft hij echter niet. Pas na de grootste druk te in augustus kan hij daar over meer zeggen. Zoals ook andere instanties geen cijfers kunnen geven over de zake lijke omzetten. De zaken gaan goed. dat is duidelijk, meldt de organisatie voor snackbarhouders en restau rateurs in Den Haag. „Meer kunnen wij ook niet zeggen, omdat de man die er alles van afweet bij ons op vakantie is". (GPD) DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van sociale zaken heeft een plan ontwikkeld om 500 tot 600 jeugdige werklozen in bedrijven aan werk te helpen. Voor dit plan is ongeveer 15 miljoen gulden beschikbaar Dr Vaandrager van het directoraat arbeidsvoorzieningen van het ministe rie deelde dit zaterdag voor de TROS-radio mee Het proefproject van het ministerie rrjoet per 1 september beginnen Elke extra arbeidsplaats kost het ministerie tussen de 20.000 en 25 000 gul den. In aanmerking komen jongeren onder de 23 jaar, die langer dan negen maanden zonder werk zitten. Voorwaarde voor het subsidiëren van dergelijke arbeidsplaatsen is vol gens Vaandrager dat de werkgevers „zinvol" werk aanbieden. Verder ziet het ministerie het liefst dat de jongeren een arbeidscontract van een jaar krijgen aangeboden. De proef zal vooral worden uitgevoerd in de economisch zwakkere regio's. De proef van het ministerie van sociale zaken staat geheel los van het plan van het ministerie van crm. Bij dat plan kunnen jeugdige werklo zen met behoud van hun uitkering maatschappelijke klussen opknap pen. Met dit laatste plan is inmiddels een begin van uitvoering ge maakt. Een vertegenwoordiger van de werkgeversorganisatie VNO somde zater dag nogal wat bezwaren tegen het plan van sociale zaken op. Volgens hem werkt het in de bedrijven concurrentievervalsend, doordat de nieuwe arbeidsplaatsen zwaar worden gesubsidieerd door de overheid Dat zou ten koste kunnen gaan van andere bedrijven die geen gebruik maken van de proef. Daardoor zouden bij die bedrijven weer me ontslagen moeten worden, aldus de woordvoerder van het VNO 14 13 0 - 12 25 16 0.2 16 14 1 25 13 22 15 31 16 0 25 14 0 25 15 0.6 19 13 0 33 20 0 27 18 0 - 0.2 22 14 16 27 21 0 22 14 0 22 11 0 28 19 0 28 19 9 29 17 0.3 23 17 10 DRIEBERGEN (GPD) - De verkeersdruk te op de Nederlandse wegen is ook het afgelopen weekeinde erg meegevallen. De vakantiegangers zijn duidelijk ver spreid op pad gegaan, aldus een woord voerder van de Algemene Politiever- keersdienst in Driebergen. Zaterdagmorgen waren de wegen redelijk bezet, zonder duidelijke knelpunten. Ver traging werd ondervonden bij de grens overgangen Bergh en Venlo, waar zich fi- resp. 5 en 3 kilometer hadden ge vormd. Om drie uur zaterdagmiddag wa ren alle files weer opgelost. Bij de veer dienst naar Texel was het weer erg druk; de wachttijd zaterdag om overgezet te worden liep op tot zo'n vier uur. Gisteren was er nauwelijks sprake van ver keersdrukte. „Het viel allemaal erg mee. De vakantiespreiding was merkbaar. Al leen bij de grensovergang Bergh-autoweg deed zich zondagmorgen een file voor. maai uai was te danken aan de verscherp te controle van de Duitse douane", aldus de woordvoerder van de verkeersdienst. De Alarmcentrale van de ANWB beleeft in tussen drukke tijden. Vanaf 1 juli tot gis teren werden via de Alarmcentrale 700 zieke of gewonde vakantiegangers uit het buitenland naar ons land vervoerd. Zeker 700 beschadigde auto's werden opge haald (schade veroorzaakt door aanrij ding of mechanische schade) en 150 keer moesten medewerkers van de centrale de bestuurder Via de Alarmcentrale worden dagelijks zo n zeven tot tien Nederlanders die tijdens hun vakantie ziek of gewond zijn geraakt, naar hun vaderland teruggevlogen. „Op vallend is dat we tot nu toe nog geen pa tiënten uit Engeland hebben gehaald De Nederlandse vakantieganger is blijkbaar afgeschnkt door al die stakingen daar", aldus de heer Beems. ROTTERDAM (ANP) - Twee verkopers van een kledingma gazijn in Rotterdam zijn zater dag beroofd van de dagop brengst, ongeveer 17.500 gulden. Hij de nachtkluis van een bank in de Posthoornstraat werden de verkopers aangevallen door twee mannen met honkbalk nuppels. In het gevecht dat daarop ontstond, viel de geld- cassette op straat. De overval lers maakten zich met het geld uit de voeten. Jit een woning aan de Nieuw- straat in Rotterdam zijn zater dag juwelen met een waarde van 'Ja.000 gulden gestolen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7