c Weer gevechten in West-Beiroet J EG wil nieuwe afspraken Gijzelaars in Zimbabwe met dood bedreigd VS en Honduras dagen regering Nicaragua uit Fransen hielpen Argentinië met Exocet-raketten Wapens uit VS naar Somalië Ook aanval Bekaa-vaUei Voor beperkte staalexport naar VS Buitenland MAANDAG 26 JULI 198'1 HARARE (UPI) - De bewapende politieke dissidenten in Zimbab we, die sinds vrijdag een groep van zes buitenlandse toeristen in gijzeling houden, hebben laten weten de gijzelaars te zullen "executeren" als niet aan hun ei sen wordt voldaan. De ontvoerders verlangen de vrij lating van een aantal politieke gevangenen, onder wie twee commando's van het guerrillale- ger van Joshua Nkomo. Dit heeft de gids van de toeristen, die za terdag samen met drie vrouwelij ke leden van het gezelschap werd vrijgelaten, meegedeeld. De ontvoerders hebben geen tijdslimiet gesteld. De gewapende groep ontvoerde vrijdag negen toeristen en hun gids. Zaterdagmorgen werden de gids, Bruce Watkins, en drie i vrijgelaten. De vrijgela ten toeristen zijn de 23-jarige Ne derlandse verpleegster P. Tnm- pe, een 23-jarige medische beambte en een 28-jarige kan toorbediende, beiden uit Austra lië. Zij kregen een brief mee waarin de eisen en de bedreiging zijn vastgelegd. In de brief werd tevens gevraagd een einde te ma ken aan de slechte behandeling van Nkomo. Premier Moegabe ontsloeg Nkomo eerder dit jaar als minister, nadat grote hoeveelheden wapens wa ren gevonden op boerderijen van hem en zijn Zapu-partij. Volgens Moegabe waren deze wapens be doeld voor een staatsgreep tegen zijn socialistische regering. Nko mo heeft deze beschuldiging al tijd van de hand gewezen. Tegen hem is tot nu toe geen wettelijke actie ondernomen. Militairen en politie hebben een grootscheepse zoekactie op touw gezet, maar die had gisteren nog niet tot resultaten geleid. De ont voerders houden nog twee Ame rikanen, twee Britten en twee Australiërs vast. Joshua Nkomo heeft gisteren zijn strijders gevraagd de gegijzelde toeristen geen onrecht aan te doen. Hij bood de regering van Moegabe zijn hulp aan om deze zaak te regelen. JERUZALEM/BEIROET (AFP/DPA) - Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben in het weekeinde opnieuw Palestijnse stellingen in West-Beiroet gebombardeerd. Er waren ook hevige artillerie- en tankgevechten. Zaterdag viel Israël Syrische rakettenstellingen in de Bekaa-vaUei aan en volgens Jeruzalem werden drie batterijen met luchtafweerra- ketten van het moderne Russische type SAM-8 vernietigd. Voor het eerst sinds de Israëlische invasie in Libanon werd een Is raëlisch vliegtuig door Syrische grondtroepen neergeschoten. Volgens Syrië werd een piloot Betrekkingen Angola—VS verbeteren WASHINGTON (AFP) - Het be zoek dat de Amerikaanse rond reizende ambassadeur generaal Vernon Walters heeft gebracht aan Angola toont aan dat de be trekkingen tussen Washington en Loeanda geleidelijk verbete ren. Deze conclusie wordt in Washington verbonden aan de besprekingen die Walters vorige week op een vertrouwelijke mis sie in Loeanda heeft gevoerd. Of ficieel is in Washington overi gens niets bekend gemaakt over deze besprekingen De VS onderhouden geen diplo matieke betrekkingen met Ango la, vanwege de aanwezigheid van een grote troepenmacht van "Cu baanse huurlingen". De rege- ring-Reagan beschouwt de 15.000 20.000 Cubanen als .het belangrijkste obstakel voor een normalisering van de betrekkin gen. Hun vertrek zou de deur openen voor diplomatieke be trekkingen en een aanzienlijke economische hulp van de Ver enigde Staten, zo heeft Washing ton de Angolese regering dis creet laten weten. De Ameri kaanse regering meent dat de Cubanen uit Angola zouden moeten verdwijnen in het kader van een definitieve regeling van de kwestie-Namibië. De Angolese regering heeft laten doorschemeren dat terugtrek king van de Cubaanse militairen kan worden voortgezet zodra de Zuidafrikaanse militairen uit het zuidelijke buurland Namibië verdwijnen. Zuid-Afrika onder neemt vanuit Namibië geregeld acties op Angolees grondgebied. gedood, de andere zou gevangen zijn genomen. In Israël werd ech ter gezegd dat beide piloten zich in Syrische gevangenschap be vonden. In het weekeinde waren er weinig aanwijzingen dat de diplomatie ke vredespogingen succes had den. De Amerikaanse bemidde laar Philip Habib vloog gisteren onverwacht naar Londen om daar met de Jordaanse koning Hoessein te overleggen. Daar voor had Habib in Cairo twee uur met president Moebarak gespro ken. Zaterdag had Habib een on derhoud met de Saoedische ko ning Fahd. Bij Habibs besprekingen gaat het vooral om de evacuering van de 6.000 in West-Beiroet ingesloten Palestijnse strijders. De Libane se president Sarkis en de Ameri kaanse president Reagan zijn voorstanders van een plan in het kader waarvan de strijders eerst naar Noord-Libanon worden ge bracht en later in andere Arabi sche landen worden opgenomen. Egyptische boodschap De Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Kamal Hassan Ali, vertrekt vandaag of morgen naar Washington met een "spoe deisende en belangrijke bood schap" van president Moebarak voor president Reagan, zo heeft het Egyptische nationale persbu reau Mena gisteren bekendge maakt. Egypte maakt zich sterk voor een definitieve regeling van het Pale stijnse probleem waarin de "legi tieme rechten" van de Palestij- nen worden erkend, met inbe grip van het recht op zelfbe schikking. Volgens zijn minister van buitenlandse zaken, die za terdagavond kort met Habib sprak, dient er een "politiek ver band" te bestaan tussen een on middellijke oplossing van de cri sis in Libanon en een oplossing op lange termijn van het Pale stijnse probleem. Egypte's standpunt staat lijnrecht tegenover Habibs opvatting dat er eerst een oplossing moet wor den gezocht voor de evacuatie van de Palestijnse strijders uit Beiroet en dat pas later een veel omvattende regeling aan de orde komt, aldus werd in diplomatie ke kringen in Cairo vernomen. Als mogelijke wijkplaatsen voor de PLO-strijders stelde Habib Egypte, Syrië Jordanië en Irak voor. In Jeruzalem besprak het Israëli sche kabinet gisteren de crisis in Libanon. Het zocht naar een eensgezind standpunt nadat dui delijk werd dat Habib nog een enkel Arabisch land bereid heeft gevonden PLO-strijders op te ne men. Een hoge regeringsfunctio naris, die anoniem wilde blijven, zei dat Israël eventueel een te- mgtrekking van de Palestijnen in fasen wil overwegen. Maar het wijst de gedachte de PLO'ers een tijdelijke schuilplaats in de Noordlibanese stad Tripoli te bieden, resoluut af. Twee kinderen dolen doelloos door West-Beiroet, nadat Israël de stad opnieuw met bommen had bestookt. Ditmaal lag het doel in de buurt van de Arabische universiteit van de stad. Gezamenlijke militaire oefening (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - De officiële Amerikaanse aankondiging van een gezamenlijke militaire oefe ning van het leger van de Ver enigde Staten en Honduras nabij Nicaragua is daar door de Sandi nisten als een 'ernstige provoca tie' bestempeld. De militaire ope ratie, die de naam „gecombineer de verplaatsing" heeft gekregen, begint vandaag. De spanningen tussen Honduras en Nicaragua bereiken nieuw hoogtepunt. De militaire oefening concentreert zich vooral op het transport van Hbndurese troepen en hun oor- logsmaterieel met vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht. En wat de Sandinisten vooral be zorgd maakt, is de route die voor de oefening is gekozen, namelijk van de hoofdstad Tegucigalpa naar de Atlantische havenstad Puerto Lempira. Deze haven is volgens de Sandinisten het be langrijkste bevoorradingspunt van de volgens de laatste schat ting 6000 contra-revolutionairen die het Sandinistische bewind in Nicaragua ten val proberen te brengen. Afgelopen zaterdag vielen zo'n 100 van die contra-revolutionairen het dorpje San Fernando binnen, op nog geen zeven kilometer van de grens met Honduras. Onde het geschreeuw van „Leve So moza", „Leve de Nationale Gar de" en „Leve Eden Pastora" den 14 plaatselijke boeren ver moord en acht dorpsbewoners werden als gijzelaars meegeno men. Volgens mensen die het bloedbad overleefden, vertrok ken de overvallers, na het dorpje te hebben leeggeplunderd, rich ting Honduras. Miquel d'Escoto, de Sandinisti sche minister van buitenlandse zaken, noemde het bloedbad een direct gevolg van „de onverant woordelijke en avontuurlijke po litiek van de Verenigde Staten". En in het bijzijn van de nieuwe Hondurese ambassadeur in Ni caragua, Roberto Martinez, ver klaarde d'Escoto: „Wat ik nu ga doen, lijkt op dit ogenblik weinig diplomatiek, maar ik kan het niet nalaten om de hoofdschuldige van deze misdaad met voor- en achternaam te noemen: generaal Gustavo Alvarez, opperbevel hebber van de Hondurese strijd krachten". Een hoge functionaris van de Hon durese regering heeft inmiddels bevestigd dat de Amerikaanse luchtmacht op het ogenblik ma terieel aanvoert om de legerpos ten nabij de grens met Nicaragua te versterken. De maatregelen lij ken een reactie op de dreigemen ten die de Sandinistische leider Daniel Ortega vorige week uitte, in de zin dat Nicaragua acties te gen Honduras zal ondernemen als dat land de contra-revolutio naire agressie blijft steunen. Sunday Times: LONDEN (UPI) Franse technici hebben de Argentijnse lucht macht geholpen de Exocet-raketten vliegklaar te maken tijdens de Falklands-oorlog, ondanks de verzekering van Frankrijk dat het alle militaire hulp had verboden. Dit heeft de Londense "Sunday Times" gemeld. Met de Exocet-raketten van Franse makelij bracht de Argentijnse luchtmacht twee Britse oorlogsschepen, de "Sheffield" en de "Atlantic Conveyor", tot zinken. De "Sunday Times" publiceerde een vraaggesprek met Hervé Co- len, technisch deskundige van de Dassault-fabrieken, de produ- centt van de Super Etendard jagers die de Exocet-raketten afvu ren De raketten waren Argentinië's belangrijkste wapen tijdens het tien weken durende conflict. De "Sunday Times" meldde dat een negen man tellende Franse technische ploeg tijdens het conflict in Argentinië verbleef en hielp de onlangs aangeschafte Etendards en Exocet-raketten vluchtklaar te houden en te testen. De Franse technici ontdek ten drie fouten aan de toestellen, die zij herstelden, verklaarde Colen. De krant zegt dat Londen ervan uitging dat de jagers geen bedrei ging zouden vormen, omdat de Franse president Mitterrand technici van Dassaults fabriek Aerospatiale had verboden naar Argentinië te gaan om het testprogramma af te werken. Maar Colen en anderen deden gewoon hun werk, aldus de "Sunday Times". "Het contract voor technische bijstand begon in novem ber en we maken het af', zei Colen. Volgens de krant spraken zowel het Franse ministerie van defen sie als Dassault tegen dat technische hulp aan Argentinië is ge geven tijdens het conflict rond de Falkland-eilanden. Maar Co len zegt dat de Franse regering noch de fabrikant opdracht ga ven Argentinië te verlaten. Frankrijk gaat onderzoeken wat er waar is van het bericht, aldus het ministerie van defensie in Parijs. MOGADISJOE (DPA/Reuter) - De Verenigde Staten zullen met onmiddellijke ingang wapens en militair materieel aan Somalië le veren voor zijn strijd tegen de Ethiopische "invasiemacht" aan de grens met de omstreden Oga- den, zo heet het Somalische mi nisterie van buitenlandse zaken in Mogadisjoe zaterdag meege deeld. Om hoeveel wapens het gaat werd er niet bij gezegd. Deze "nood hulp" zou al over zee en met vliegtuigen naar Somalië onder weg zijn. Het Amerikaanse ministerie van defensie bevestigde zaterdag dat er een luchtbrug met militaire "noodhulp" voor Somalië is in gesteld. De leveranties houden verband met de opmars van Ethiopische en door dat land ge steunde strijdkrachten in het buurland, aldus het ministerie. Het gaf evenmin aanwijzingen omtrent de hoeveelheid wapens die zullen worden geleverd. Bezetting Ethiopië heeft de Ogaden, een op pervlakte van 150.000 vierkante km die voornamelijk uit woestijn bestaat en een driehoek vormt die zich zuidoostelijk in de rich ting van de Rode Zee uitstrekt, sinds de negentiende eeuw be zet. De 250.000 nomaden die er wonen zijn echter Somalisch en Somalië heeft zijn aanspraken op het gebied nooit opgegeven. Sinds 1960, het jaar waarin Soma lië onafhankelijk werd, vecht het Somalische bevrijdingsfront voor herovering van de Ogaden en bezette eind van de jaren 1960 grote delen ervan. In 1970 begon Ethiopië militair tegen hen op te treden en zijn troepen hadden zo'n groot succes dat zij moesten worden tegengehouden, anders hadden zij Mogadisjoe nog bezet. Na de revolutie van 1974 in Ethio pië had de militaire regering in dat land het druk met de opstand in Eritrea en achtte Somalië de tijd gekomen om het nog eens te proberen. Het land had veel wa pens van de Sowjet-Unie gekre gen, die het in 1977 tegen Ethio pië gebruikte. In drie maanden had het de hele Ogaden veroverd en rukte het op naar het centrale hoogland van Ethiopië. Ommekeer De Sowjet-Unie veranderde echter van politiek, stelde zich achter Ethiopië en goot het vol wapens, vergezeld van eigen en Cubaanse militairen, waardoor het oorlog stij keerde. Een jaar later waren de Somaliërs achter eigen grenzen terugge drongen. Opnieuw was interna tionale druk nodig om te voorko men dat de Ethiopiërs nog ver der zouden oprukken. £>omalië heeft zich sindsdien tot het Westen gekeerd onder presi dent Siad Barre en heeft westelij ke hulp aanvaard, waarbij het in 1980 aan de Verenigde Staten het gebruik van de basis Berbera aan de Rode Zee aanbood die enkele jaren eerder door de Sowjet-Unie was aangelegd. De laatste drie jaren zijn er steeds grensincidenten en luchtaanval len geweest in de Ogaden, maar de gevechten van deze maand schijnen ernstiger te zijn. Ethiopië spreekt tegen dat zijn troepen in Somalië zouden staan, maar het steunt met de Sowjet- Unie openlijk het Somalisch De mocratisch Bevrijdingsfront te gen Siad Barre, dat volgens hen bij de huidige strijd is betrokken. De nu aangekondigde Amerikaan se hulp kan Barre in staat stellen die strijders te verslaan, maar brengt tevens het gevaar mee dat Ethiopië zich openlijk in de strijd gaat mengen. TOKIO (DPA) De overstromingen bij de Japanse havenstad Nagasaki hebben aan vermoedelijk 350 mensen het leven gekost. De ravage is enorm zoals de foto toont. Na zware regenval boven het Zuidja- panse eiland Kyushu ontstonden aardverschuivin gen en werden wegen en bruggen weggeslagen. Gis teren waren in het gebied bij Nagasaki 152 slachtof fers geborgen. Er worden nog 198 personen vermist. Volgens de politie moet worden gevreesd dat ook dc vermisten om het leven zijn gekomen. In het district Nagasaki werden alleen al 116 doden geteld. Daar viel in enkele uren bijna 600 milimeter water. De verwoesting in de stad is enorm. De rivie ren de Uragami en de Nakashima waren tot vernieti gende stromen aangezwollen en sleurden honder den houten huizen met zich mee. Meer dan 37.000 woningen werden overspoeld. De helft van de inwo ners van Nagasaki zat zonder leidingwater en voor het overgrote deel ook zonder elektriciteit. Het trein- en luchtverkeer moest worden gestaakt, ter wijl ook het autoverkeer bijna volledig onmogelijk was. Burgers en soldaten zijn hard bezig met het reddings werk. Verscheidene reddingswerkers werden zelf het slachtoffer van de catastrofe. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - Europa gaat een nieu we poging doen om de vrede op de staalmarkt met de Verenigde Staten te herstellen. De Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap, gaat met de Amerikanen onderhandelingen beginnen om tot 1985 duidelijke afspraken te maken over de omvang van de gehele Europese staalexport naar Amerika. Die afspraken zul len neerkomen op een drastische beperking van de huidige stroom Europese staalprodukten over de Atlantische Oceaan. De Euro pese Gemeenschap heeft de commissie zaterdag na urenlang geharrewar machtiging gegeven deze onderhandelingen met Was hington te beginnen. Van Amerikaanse zyde werd dit besluit „gunstig" genoemd. Eer dere pogingen van de Gemeen schap om met de Amerikanen tot een vergelijk te komen zijn ech ter mislukt. De door Europa geboden vrijwillige exportbeper king van 10 pocent werd doo Washington afgewezen. De Ame rikaanse regering eiste maar liefst 35 procent beperking, het geen weer door Europa van de hand werd gewezen. Strafheffïngen De Amerikaanse regering heeft de in haar ogen zwaarste misbrui kers van overheidssubsidies in Europa getroffen met voorlopige strafheffïngen op het geimpor- teerde staal. Die heffingen gel den voor Groot-Bnttannië, Bel gië, Frankrijk en Italië en varië ren van 18 tot 40 procent. West- Duitsland, Nederland en Luxem burg bleven vrijwel buiten schot, omdat zij zich volgens de Ameri kanen niet of nauwelijks aan on eerlijke praktijken schuldig heb ben gemaakt en daarom slechts minimaal (Hoogovens in IJmui- den met slechts 0,6 procent) ex tra gestraft zijn. In Brussel werd zaterdag voor speld dat juist die verschillen in behandeling tussen de afzonder lijke Europese lidstaten het moeilijk zullen maken om een globaal akkoord over Europese exportbeperking af te sluiten. Hoogovens, alsmede de West- duitse en Luxemburgse staalin dustrieën voelen zich niet schul dig aan de klachten van Ameri kaanse zijde en voelen er daarom ook niets voor om hun export naar de Verenigde Staten te be perken om de problemen die de andere staalindustrieën gemaakt hebben op te lossen. Belangen Gezien de verschillende belangen van de Europese lidstaten was het zaterdag niet eenvoudig voor de Europese ministerraad het eens te worden over een onder handelingsmandaat voor de Eu ropese Commissie. Daarbij kwam nog eens dat Groot-Brit- tannië tot op het laatste moment het recht opeiste afzonderlijk met de Amerikanen te proberen een akkoord over de staalexport uit te werken. Dit tot groot onge- noegen van de andere Europese partners, die hierin een doorbre king van de Europese solidariteit zagen. Het onderhandelingsman daat voor de Europese Commis sie zal deze week verder worden uitgewerkt, in overleg met de EG-ambassadeurs in Brussel en de nationale staalexperts. Voor Hoogovens is de hele zaak be langrijk, omdat het bedrijf jaar- lijks zo'n tien tot 15 procent van zijn totale produktie naar de Ver- j enigde Staten exporteert, en dat is gemiddeld hoger dan andere bedrijven in Europa. In 1981 was de staalexport van Hoogovens naar de Verenigde Staten 450.000 ton. Dit was echter niet zo'n goed jaar, de voorgaande jaren was het gemiddeld zo'n 600.000 ton, voor namelijk plaatstaal. Hoogovens zou overigens op lan gere termijn best eens met een algeheel Europees-Amerikaans akkoord over de staalexport ge diend kunnen zijn, omdat het be drijf inmiddels in moeilijkheden is geraakt en een miljard steun heeft aangevraagd bij de Neder landse overheid. Het is niet uit gesloten dat de Verenigde Staten Hoogovens een veel zwaardere strafheffing zullen opleggen we gens deze nieuwe steun, indien er geen algemeen akkoord over de staalmarkt zal worden afge sloten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6