l^root tekort aan trovangadressen Volkswijsjes op een heuvel Hele dag folk-muziek op de Burcht ltnnii- -- e lode jongeman 'jicherhaald rilm bij LWH Sfoor jongeren in probleem Jehova s getuigen: vrijmakende waarheid dentiteit van aarfeesten Leiden LEIDEN - Bij het betreden van het terras van het Koetshuis kon je al raden welk soort muziek er zaterdag in de Burcht werd ge speeld. Natuurlijk, je kon het ook horen, maar er waren meer tekens die er op wezen dat er aantal folk-muzikanten in de nabijheid van de bibliotheek was neergestreken. Zo kon je bij het voedselstandje bijvoorbeeld geen hamburgers, bier en kro ketten kopen, maar sapjes en ve getarische hapjes. Waarmee ove rigens niet in één adem gezegd wil zijn dat alle bezoekers van deze muziekdag op handge maakte sandalen de heuvel be klommen. 'Stelt u zich eens voor: oude balla den en volkswijsjes uit lang ver vlogen tijden gebracht in het eeuwenoude bolwerk De Burcht. Een combinatie van gebouw en muziek die moet worden uitge probeerd". Een tekst, geschre ven door de organisatoren van deze muziekdag, de Folkclub Horus en de directie sociaal cul tureel werk van de gemeente Leiden. Wat de organisatoren na tuurlek ook al dachten, is juist: de Burcht leent zich uitstekend voor dit soort culturele manifes taties. Hardrock-groepen op de heuvel laten optreden is onmo gelijk, maar folk-groepen - dat gaat uitstekend. Het is tenslotte een muzieksoort die het beste ge dijt in een knusse omgeving en in de Burcht weet men zich ge borgen. "Mister, will you pay me the rent", of een zin van gelijke strekking, konden we nog net opvangen na de trappen van de Burcht te zijn opgeklommen. Het bleek dat het publiek dit refrein had moeten meezingen, maar de dames, he ren, jongens en meisjes lieten het vooralsnog afweten. Beetje on wennig waarschijnlijk nog. want we mogen toch niet aannemen dat deze Engelse zin voor veel hoofdbrekens zorgde. Een blik op het programma leerde dat Kees Ouwejan Makkers de uitvoerende artiesten waren. Na dat de laatste noot was verstor ven - ja, in de Burcht houden muzikanten niet op met spelen, maar versterft de laatste noot - kondigde de gitarist nog een ca lypso aan. En zowaar. Op de bo venste njen begonnen er mensen mee te klappen; een enkeling hief zelfs een rauwe Rawhide-- kreet aan. (Voor mensen die deze cowboy—serie indertijd nooit hebben gezien, dat klinkt als volgt: jiecccchhhheiii".) Na Kees Ouwejan en co. trad het Trio Overlast voor de tweede keer op. Een trio dat voorname lijk Amerikaanse folksongs en bluesnummers op het repertoire heeft staan en zeer bedreven is in de "pure straatmuziek", zoals de organisatie meldde. Na hen was de beurt aan Marion Arts Rob bie Laven; evenals Kees Ouwe jan makkers ook al geen onbe kenden voor veel Leidenaars, omdat zij regelmatig optraden in Scarabee. Het mannelijk deel van deze formatie oogstte overi gens een groot applaus toen hij, spelend op een saxofoon, achter een paar kinderen aanrende, die aan M Hnndenagen waren op de heuvel. Het duo verzorgde ook het slotop- treden. zij het in samenwerking met Crooks, een band die rond het middaguur al muziek van Amerikaanse oorsprong had la ten horen. Wie genoeg muziek had gehoord kon beneden, op het terras, in strumentbouwers gadeslaan Het antwoord op de vraag welk in strument zij uit het hout vervaar digden stond op een stencil: "Ja. vioolbouwers, maar geen oude, gryze mannen met lange, witte baarden helaas. Jonge vioolbou wers die bezig zijn hun eigen zaak op te zetten. Beiden hebben we onze opleiding tot vioolbou wer gevolgd aan de Newark School of Violin making in Enge land. waar we we ons de vele as pecten van het vak in beginsel meester hebben gemaakt". Wie even bleef staan kijken kon in derdaad al gauw tot de conclusie komen dat hier geen amateurs in het kader van een bezigheidsthe rapie aan het werk waren. WIM BRANDS en L e VoDEN - Op het Schuttersveld zijn in de loop van vorige week twee zigeunerfamilies neergestreken. De politie PtHft kf71 dondeTdagavond laten weten dat hun verblijf niet legaal is, "maar", zegt politievoorlichter Grave- C-JrttïS hebben toegestaan dat ze een paar dagen blijven staan". In totaal staan er negen caravans op het Duivensport (1) De p.v. L.P.C. hield een wed vlucht vanuit Corbeil. De uit slag. 1. en 8. J Staffelen, 2., 4. en 5. P. de Haas; 3 en 6 A. Singeling7. en 10. N. de Groot zn.; 9. J. Koster. Met jonge duiven werd ranuit St. Quentin gevlogen. De uit slag' 1. en 4. N. de Groot en zn.; 2. C. Jongbloed; 3. H. Pen zn.; 5. W. Onstenk, 6. W. Schouten; 7. J. v.d. Meyden. 8 A Singeling; 9. J. Staffelen; 10. J. Koster Duivensport (2) Het concours Noyon leverde voor p.v. Columba het volgen de resultaat op: 1., 4 7. en 9. H J. Kettenis; 2 en 6. v.d. Meer-Halewijn; 3. L. Klein; 5.. 8. en 10 C v.d NuMtOfll- dijk. Het concours Corbeil kende de volgende uitslag: I., 2 4 en 5 C. v.d. Nieuwen- dijk; 3. J. de Jonge. Duivensport (3) De p.v. Leiderdorp hield een wevlucht ranuit Corbeil. De uitslag 1. en 2 comb. B. en G 3 en 4. P Sloos, 5 6 en 7 J. van Alphen; 8 J Kmjnen- burg; 9. M. Reijerse, 10. Th. Habraken Met jonge duiven ging het van uit Noyon. De uitslag 1 W. de Roode; 2 en 6. comb B en G 3. Th. Habraken; 4. en 10. J van Laar, 5 B ran Vluet, 7 P. Sloos, 8. D. Zwaan; 9 W. Jacob i Duivensport 4) P.V. De Vriendenclub vloog vanuit Corbeil. De uitslag: 1. en 5. W. v.d Kooy, 2. T. Hou- weling, 3. J. Brugman; 4 C. Gijsman; 6. C. Eldenhoek; 7. Vm 10. F. Compier. Het cocours St. Quentin kende de volgende uitslag: 1: en 4. W. Vxjlbrief; 2. W r d. Kooy, 3. T. Houweling; 5. J. Degen, 6. en 10. P de Jong; 7. J van Seggelen, 8. C. Eldenbroek, 9. R. van Dop. Duivensport (5) P.v. De Blauwkras vloog van uit Corbeil. De uitslag 1., S. en 10 J Rozier. 2 6 en 8 A v.d. Holst; 3. en 'J P. Landes- bergen, 4. J. Schipper; 7. J. Beekman. Het concours Noyon letterde de volgende uitslag op: 1. P de Mooy; 2., 6. en 9. R. v d. Geer, 3. W. Ravensbergen, 4. en 10. P Landensbergen5. J. Ro zier; 7. J. Beekman, 8 B. Diersman. Duivensport (6) P.v. De Reisduif vloog vanuit Corbeil. De uitslag 1. K v.d. Berg; 2. W. Kop. 3, 4, 5. 6. 7. 9 en 10 W. v.d. Hoogt; P. Moo ter Met jonge duiven werd vanuit St. Quentin gevlogen. De uit slag I. J. Colsen, 2 en 10 W Kop; 3. P Mooten4 S v.d. Hoven; 5, 6. 7. 8 en 9 W. v.d. Hoogt. Duivensport (7) P.v. Het Oosten vloog vanuit Corbeil. De uitslag 1^,5,7,8 w v'd Nieuwendxjk. 3,10 T. v. As en zn. 4.6 G Hendnkse. 10 L. v/d Nieuwen dijk. Er was tevens een wedvlucht met jon ge duiven vanaf St Quentin De uitslag. 1,3 B Singeling, 2 L v'd Nieuwendijk. 4.8,9 VV r' d Nieuwendijk, 5 CJ. v'd Berg, 6 P. Juffermans, 7,10 G Hendnkse. CIDEN - Het stoffelijk overschot _^iat donderdagavond werd ge zonden in een leegstaande wo ning in de Molensteeg, betrof een 23-jarige student uit de Verver- r straat. Het gerechtelijk onder- 5 soek heeft uitgewezen dat er in-geen sprake was van een mis- deirijf. el- el. EIDEN - De Leidse Werkgrrgoep k. Homosexualiteit vertoont m woensdagavond in haar socie- teitsruimte aan de Caeciliastraat n de film Nous étions un seul hom- n' me. Aanvang van de voorstelling ir^ is half tien. brandden geheel uit. Een derde boot, liep flinke brandschade op. Dc schade wordt geraamd op 80.000 gulden. Gys Oost^ Ple v. G Buis juce J_ O MarlDEN - Er is in Leiden en omgeving een nijpend tekort aan opvangadressen voor jongeren die door varioeilijkheden thuis tijdelijk moeten worden opgevangen. Het project opvangadressen van de vrijwiUigers- nanaentrale, die bemiddelt bij de opvang van jongeren, is naarstig op zoek naar mensen die als opvangadres ft-Lnllen fungeren. In totaal beschikt de centrale over een lijst van slechts negentien adressen, die in deze £-^akantietijd nog eens uitgedund is tot acht adressen. d« instellingen als het maatschap- hen-.eiijk werk, sociale dienst en te er00r£Ü het Jongeren Advies Cen- j .priim (JAC) kloppen geregeld liem>ngeren aan die tijdelijk van j.C/oonomgeving moeten verande- A.Ben. Meestal gaat het om jonge- erd«en van om en nabij de zestien "aar die weggelopen zijn van huis ^"imdat ze problemen hebben met fleu.iun ouders. Het JAC heeft zelf ic erie beschikking over zo'n vier ïius.chuiladressen, daarnaast moet Jer-ltijd geput worden uit het be- An-tand van het project opvanga- d^ressen. ffiche lgens Betsy van Wijk van het iroject en het echtpaar Hansel- nan uit Leiderdorp, al vier jaar [astadres, komt het steeds vaker 'oor dat jongeren weglopen. 'Niet dat de moeilijkheden van anderen met hun ouders nu ;cht zoveel groter zijn geworden, naar de jongeren kennen tegen- voordig veel beter de weg. Vroe- en-{er durfden ze niet goed weg te en-open, tegenwoordig hangt er op tra-ïlke school een affiche van het dooIAC. De jongeren weten dat er skeipvangmogelijkheden zijn". Ni-it is de bedoeling dat een jongere sti->ngeveer zes weken op een gas- adres verblijft. In die tijd kun- ïenien hij of zij en de ouders tot rust ag,tomen, waarna het uitgangspunt na-s dat de jongere weer naar de ou- [enlers terugkeert. Ook kunnen de tenses weken gebruikt worden om lenïen andere oplossing te zoeken, ïkt Soms gaat een jongere naar een tehuis of een kamerproject. Zo mogelijk is er tijdens de opvang periode ook contact tussen het opvangadres en de ouders. De mensen van de vrijwilligerscen- trale staan altijd klaar om bij moeilijkheden uitkomst te bie den. Gestreefd wordt op het mo ment ook naar contact tussen de opvangadressen onderling. In de vier jaar dat Joke en Nelis Hanselman al gastadres zijn heb ben ze ongeveer twintig jongeren 'te logeren' gehad. "Het zijn be paald niet de lieverdjes die je in huis haalt. Sommige mensen zeggen wel eens: waar beginnen jullie aan. Maar je doet het voor het goede doel. Soms is het wel eens moeilijk, maar dan kan de volgende jongere die je opvangt wel weer meevallen. Wij raden iedereen aan niet te licht te den ken over het wezen van een op vangadres, je moet wel goed we ten waar je aan begint". Belangrijkste eis die aan een op vangadres wordt gesteld is wel dat de opvanger zelf geen moei lijkheden moet hebben. Het op vangadres moet er zelf, en ook de kinderen, helemaal achter staan. Verder moetje ook ruimte en tijd beschikbaar hebben om aan dacht te kunnen geven aan de gast. De inzet, motivatie, huiselij ke sfeer en bereikbaarheid moe ten goed zijn. Het echtpaar Han selman: "Natuurlijk hebben de gasten zich ook te houden aan de regels die jij in je gezin hebt, an ders wordt het te gek. Maar dankbaarheid hoef je niet te ver wachten. Soms komt een enke ling na jaren nog eens langs en als alles dan goed gaat, dan krijg je het gevoel dat je er ook iets voor terugkrijgt". Contactavond Gezinnen, mensen die samenwo nen of alleenstaanden, die be langstelling hebben gastadres te worden, kunnen zich aanmelden bij de vrijwilligerscentrale aan de Langegracht 246a. Op 15 sep tember is er weer een contact avond waarop bestaande gasta- dressen vertellen over hun erva ringen. Belangstellenden kun nen daar dan ook voorlichting krijgen over het wezen van een gastadres. Een inmiddels vertrouwd beeld: LEIDEN Duizenden Jehova's getuigen (zaterdag zesduizend, zondag zevenduizend) waren dit weekeinde wederom bijeen in de Groenoordhallen. En evenals in voorgaande jaren vond dit samenzijn plaats onder het the ma: "Koninkrijkswaarheid". Volgens de organisatie waar schuwden de programma's de getuigen met betrekking tot de druk die de hedendaagse maat schappij op het leven van men sen uitoefent. Besproken wer den in dit kader de onderwer pen: het gezinsleven, het leve ren van een produktief aandeel aan de maatschappij, de predi king van huis tot huis en de pro- blemen die op veel jongeren in werken. Dat De Boodschap die getuigen verkondigen impopulair is we ten zij, maar dat is volgens hen alleen maar te wijten aan het feit dat veel mensen nog niet willen toegeven dat het huidige maatschappelijke systeem on gezond is en het koninkrijk van God het enige gegarandeerde geneesmiddel voor alle proble men is. Het hoogtepunt van het congres was dan ook de openbare lezing op zondagmiddag die als titel had: "De waarheid die u vrij kan maken". De problemen op dit ondermaanse werden overi gens op zaterdagmiddag be sproken onder de titel: "Toe geeflijkheid bestrijden met bij belse beginselen". Volgens de organisatoren is de nieuwsgierigheid van de con gresgangers naar nieuwe bijbel se publicaties en onderwijsmid delen op dit congres ook ruim schoots bevredigd. Er ver scheen een aantal boeken in het Nederlands en voor degenen die maar moeilijk tot lezen komen of het niet kunnen waren casset-' tebandjes aanwezig. Wie niet tot dc kring der Jehova's behoort zal tot 1 september ge duld moeten hebben alvorens hij/zij in de gelegenheid wordt gesteld om, desgewenst, deze uitgaven te kunnen aanschaf fen. EIDEN - In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt zondag acht augustus aandacht besteed aan feesten die in de wereld wor den gevierd. Een speciale 'jaar feestenaanwijzer' - verkrijgbaar bij de portier laat zien welke feesten het zijn en op welke afde ling ze in het museum te zien zijn. Ter introductie is er in het museum een dia-serie agn de jaarfeesten te bekijken. Om drie wordt acht augustus de film 'Feest en schoonheid in Japan' gedraaid. De conservator van de afdeling Japan, drs. W.R. van Gulik leidt de film in. LEIDEN - Bij een jachtwerf aan de Morsweg heeft zaterdagavond omstreeks negen uur een ont ploffing plaatsgehad in één van de voor de werf gelegen kajuit- kruisers. Direct na de ontplof fing stond de kajuitkruiser ter waarde van 40.000 gulden in lich terlaaie. Het vuur sloeg ook over naar de naastgelegen kruiser Voor de brandweer viel weinig meer te redden; beide boten

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3