Grariiewski vanuit t niets op een wethoudersstoel Feestelij khedeii jubileummarkt begonnen Weidse agenda Fietstocht voor vrede vastgelegd In Zoeterwouds college College Busje in de sloot na uitwijkmanoeuvre MAANDAG zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - KruiB gebouw Berkenkade 7. tel. 410131 spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. E Gezondheidscentrum Florijn 10, 896193, spreekuur ma, woe, vr van 1® 13.30 uur. Burgerlijke stand LEIDSCH 3ÖL' DAGBLAD abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Cer post 79,70 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs Wasbinoion, Cpiro. ZOETERWOUDE - "Er wordt meer achter de schermen voorbereid dan naar buiten komt. De VVD organiseert erg veel cur sussen voor raadsleden en beginnend wethouders. Als je dat maar met en thousiasme volgt dan leer je veel in korte tijd". Helen Graniewski (33) is voor de buitenwacht (nog) een vreemde. Ze woont pas vijfjaar in Zoeterwou de maar wordt met ingang van 7 september de op volgster van WD-wet- houder Maan. Ze schrijft echter op meer manieren geschiedenis. Graniewski is de jongste en de eerste vrouwelijke wethouder in de historie van Zoeter woude. Binnen de WD is zij al langer met de politiek bezig. Graniewski was lid van de werkgroep wel zijn, die de invoering van de ka derwet specifiek welzijn voorbe reidde. En het afgelopen jaar heeft zij deel uitgemaakt van de steunfractie van de WD. De drie raadsleden die de WD de komende periode mag leveren hebben allemaal een beperkte er varing. Kremer, de opvolger van Michielse, zit nu een jaar in de raad. Mulder, die derde op de lijst stond, heeft een aantal jaren geleden al wat ervaring opge daan. En Graniewski zelf heeft nog helemaal niet in een ge meenteraad gezeten. Toch vindt ze dat niet zo bezwaarlijk. De reden dat juist zij wethouder wordt blijft onduidelijk. "Echte raadservaring heeft niemand. Ik ben niet minder dan de ande ren", vertelt ze. De keus wordt echter logischer als gekeken wordt naar de portefeuille. Gra niewski krijgt de komende vier jaar welzijn als belangrijkste taak. En met die post heeft zij er varing opgedaan de laatste twee jaar in de eerder genoemde werkgroep. Overigens wethou der Maan kwam ook vanuit het niets terecht in het college. Het feit dat er weer een CDA/WD- college is uitgerold, noemt zij lo gisch. Graniewski: "Een Pro gressief Zoeterwoude/WD-col lege hebben wij niet uitgesloten, maar zowel PZ als wij hebben vastgesteld dat het dan de helft plus een (zeven raadszetels - red.) zou zijn. Dat was onze twee de keus. We wilden een zo groot mogelijke meerderheid. De ba sis, de helft plus een, leek ons zeer marginaal". "Er waren twee wethouderszetels te verdelen", gaat ze verder. "De laatste acht jaar hebben we een WD- en een CDA-wethouder gehad. De samenwerking was dusdanig dat we konden ver wachten dat het weer plezierig zou worden". De verkiezingsuitslag heeft in Zoe terwoude wel een kleine aardver schuiving teweeg gebracht. Voorheen had het CDA de abso lute meerderheid in de raad. Nu heeft het CDA een van de andere partijen nodig om die meerder heid te halen. Toch zal dat vol gens Graniewski geen grote ver anderingen met zich meebren gen. "Er zijn niet zoveel situaties geweest waar de WD niet met het CDA is meegegaan", aldus Graniewski. De verhouding die nu is ontstaan noemt ze "heel in teressant". De winst van PZ (van drie naar vier raadszetels) lijkt nu niet vertaald te worden. Graniewski bestrijdt dat: "Ze hebben ook een extra zetel in de raad". Verder mogen ze eind augustus meepraten over het raamwerk van het beleids plan dat verder ingevuld en uit gevoerd zal worden door het col lege. Een deelname van PZ aan het college (via een derde wet houder) zat er niet in. Graniews ki: "Dat was eenvoudigweg on mogelijk. PZ heeft alle mogelijk heden grondig onderzocht, maar dat zat er niet in". Over haar motivatie om bij de loka le politiek betrokken te raken zegt Graniewski: "Het is pure be langstelling voor het lokale be stuur. We wonen hier nog niet zo lang, precies vijf jaar. Ik vind het hele bestuur hier zo plezierig dat ik daaraan mee wilde helpen". Wat ze wil zijn de komende vier jaar weet ze al. "Een zo goed mo gelijk bestuurder van Zoeter woude. Dat lijkt natuurlijk wel een dooddoener maar het is wel Vooral de komende bezuinigingen, die zeker de sector welzijn zullen treffen, ziet zij als een belangrij ke taak. Graniewski: "De tijd dat mensen met een leuk ideetje kwamen voor subsidie en dat was dan een hamerstuk in de raad, die tijd is wel voorbij". HENNY VAN EGMOND Graniewski: "Echte raadservaring heeft niemand.' Ik ben niet minder dan de anderen" (Foto Holvast) LEIDEN - Geboren: Willem Antoni!*^ Jacobus Dirk, z.v. W. van Duijn en L Sip, Stefan Raymond. z.v. W. de VoDEt en W. van Zeijst, Pieter, z.v. N.C. Paft he levliet en M. Plug, Sabine Esmeralda Conne. d.v. F W.J. Fraikin en C.v£tte van Loon, Dirk Theodorus, z.v. D.r van Kints en Y. Vermeer, Tayfun, z.v— M. Saygili en C. Kurt, Maarten, z.v. W_ van Duivenvoorde en M. van Beelerf Jasper Jacobus, z.v. J.H.A. Wettini/j en A.J. van der Drift, Martin Henr>*"^ z.v. M. Mugge en A.W. Kuijt, Bas. z.v K.M.H. van Galen en J. Lekx. Gijs bert, z.v. J.D. van Rooijen en M. Oost veen, Laila, d.v. M.D. Soussi en Zr Sarghini, Martin, z.v. P.H.H.H.J Beyer en G. Speicher, Mathea Adria na, d.v. J. Bij de Vaate en J.L. Koo man, Antje Cornelia, d.v. C. Guijt er A.A. van der Plas, Ivo, z.v. J.A. Onnw. en. M.H. Horstman, Angelique, d.v. F Plug en J. Guijt, Danny, z.v. F.M. Ple zier en M.A. van W(jk, Frank, z.v. G Wateier en G. Hardeman, Eva Helena d.v. H.J.M. Vreeburg en T.A.M. Buis Sietze-Dirk Maarten, z.v. M.C. Lamé,_ ris en T. Roelé, Jozef Benjamin, z.vm T.AJ. van Schie en J.H.M. Plug, Van essa Denise, d.v. J. van der Meij er W M.M. Ossevoort, Marijke Mijntje, d.v""^ S.G. Fox en M.H. de Laet, Oona Alice d.v. D.A. Jeffries en H.J. Craane, Al bertha Wilhelmina, d.v. P. van dei Kolk en A.C. den Butter, Krishan, z.v J. Jawalapersad en P. Badloe. MarlDI tijn, z.v. H.H.J. de Bruijn en C.M. vartoe: der Salm, Bram, z.v. H. Struikmansent: en I.M, van den Brink, Kim, d.v. R.L^il]e de Mooij en A. van Duijvenbode, Cia^r rén Patrick, M.G. Duffy en K.E.M Flannelly, Léon, z.v. A.J. Hermans er W.J.M. Hoogeveen, Jan, z.v. C. d€jn< Vreugd en A. Bos, Dirk Jocherr,eiji Niels, z.v. J.H. Pongers en A. Hout._01 hoff, Joost Sander, z.v. F. de Zoete er, R.M.R.E. Wassenaar. Arnold, z.v. T1^" Vlieland en L. Noort, Peter WilIerrPnë Antonius, z.v. P. Overdijk en J.C^oo Bloemzaad, Maartje Marijke, d.v. A.Ben, de Jong en A.L.W. Slootbeek, Gerdien Gertrudis, d.v. A.B. de Jong eraar A.L.W. Slootbeek, Marinus, z.v. B.H.mc van den Ende en M.J. Offers, Harmeh Johan, z.v. L. Wenninga en C.M. Reu-|u ser, Laurens, z.v. F.W. Ouwerkerk ei4e M.J. Pick, Mikel Johannes Antonius,chl z.v. J. van der Werf en B.M. Otto, Jer-ltij ry, z.v. D. de Bruijn en Y. Broer, An-tar netta, d.v. A.P. Kuijt en A. van dqj-e< Kraats, Benjamin, z.v. D.J. de Vries en G. Abdulla. jppj Naar aanleiding van perspublica ties over het bereken van een ak koord over de vorming van een college van burgemeester en wethouders in Wassenaar, en het vaststellen van een beleidsplan voor de periode 1982-1986, deelt de CDA-fractie in de Wassenaar- se gemeenteraad het volgende mede: In overleg tussen de vijf lijsttrek kers werd een procedure- en een tijdschema voor de te houden be sprekingen overeengekomen. Reeds bij de eerste ontmoeting is de gespreksleider, de heer C. Barning, lijsttrekker van de WD-fractie, daarvan afgewe ken, hetgeen na enige discussie de instemming bleek te hebben van de vertegenwoordigers van de PvdA en D'66. Overleg over deze gang van zaken binnen het CDA heeft geleid tot het zenden van een brief aan de heer Bar ning (WD). Uit zijn antwoord - tevens ondertekend door de he ren Greep (PvdA) en Nieuwen- hoven (D'66) - bleek, dat intussen een definitief programma gereed was en over de wethouders over eenstemming was bereikt. Uiteraard kan de CDA-fractie zich niet gebonden achten aan tus sentijdse afspraken door andere deelnemers aan het overleg ge maakt. Terwijl het overleg der halve nog in een beginstadium was, werd op zes juli j.l. door de heren Barning (WD), Greep (PvdA) en Nieuwenhoven (D'66) aan de CDA-fractie gemeld, dat hun conclusie was dat het CDA had afgehaakt en dat nog op de avond van dezelfde dag de pers- zou worden ingelicht over de be reikte overeenstemming tussen de drie partijen. Het CDA stelt nadrukkelijk: dat niet is afgehaakt; dat van reëel overleg nagenoeg geen sprake is geweest; dat blijkbaar grote haast geboden was; dat de WD de vorming van een afspiege lingscollege wel in het eigen pro gramma heeft vermeld, maar zulks niet werkelijk heeft nage streefd, door wel heel snel 25 per cent van de Wassenaarse bevol king buiten deelneming aan het dagelijks bestuur van de ge meente te houden. CDA-fractie Wassenaar, Buurtweg 94, Wassenaar LEIDEN "Fiets mee voor de vre de" was drie weken geleden de leus bij de fietsdemonstratie te gen atoomtaken voor de marine vliegbasis in Valkenburg. Wim Lamboo en Fred Rohde, twee Leidse fotografen, legden deze gebeurtenis met de camera vast. Het resultaat is een foto-impres sie die in de vorm van een boekje in enkele winkels en bij de foto grafen zelf te koop is. Foto's van de vele deelnemers, een oma die haar soep eet naast een fiets vol geplakt met leuzen tegen de wa penwedloop, een groepje jonge ren dat strijdmuziek ten gehore brengt en ook kindertjes met pamfletten. Aan het slot van het boekje een oproep aan de politici om nee te zeggen tegen atoomta ken voor de vliegbasis Valken burg. Het boekje blijkt een succes te zijn: reeds de helft van de oplage van driehonderd exemplaren is ver kocht. Rohde: "We willen laten zien dat het goed mogelijk is om samen als kunstenaars een pro ject op te zetten. Als we onze krachten bundelen, kunnen we iets ondernemen wat je alleen nooit van de grond krijgt". Dat heeft Lamboo al eerder laten zien. Samen met andere dichters bracht hij vorig jaar de bundel "Gebundeld verzet" uit. Hij ken de als lid van de anti-facisten- bond een uitgeefster in Baarle- Nassau, Sonja Prins. Zij bleek bereid dit dichtbundeltje en nu ook het foto-boekje uit te geven. Rohde en Lamboo hebben een gro tere organisatie op het oog, waar in schilders, dichters, fotografen samenwerken aan projecten die ze op dat moment interessant vinden. De groepen opereren dan onder de naam "Reflex '82 In augustus wordt op verschilleneer de plaatsen in de regio een ten-op toonstelling over de demonstra-ilk tie van 3 juli gehouden. LamboolAi gaat ook een serie van politiekop^ briefkaarten over onder meer Ni-it ii caragua, El Salvador en Palesti->nj na uitgeven. ad Lamboo: "We hebben wel eemei maatschappij-kritische inslag,coi maar als kunstenaar ben je na-sc tuurlijk met veel meer dingeniei bezig. Ook niet-politieke zakemes willen we aanpakken". Ze willenïei geen politiek stempel opgedrukt— krijgen, want dat zou sommige mensen van hun kunnen ver-|H vreemden, aldus de kunstenaars.^ "We willen met ons werk nu juist, zoveel mogelijk mensen berei-G ken." ■-* "Fiets mee voor de vrede" kost f7,50 en is een uitgave van SoMa.f te Baarle-Nassau. Het is te be-L" stellen bij Reflex '82, telefoon rT1 071-211365 of 071-144973. Rozentuin in IS 23 de Paauw terug WASSENAAR - Tijdens de herin-S® richting van de Princessetuin (de^r rozentuin in de Paauw in Wasse-,. naar) is iets van de oude luister-^ van deze tuin ten tijde van Prins i Frederik teruggebracht. In het verleden was het een beel dentuin met pergola's en tempel- tjes. Nu is een strak klassiek vak-H kenpatroon gemaakt met ruimw twintig soorten rozen: de groot- *e bloemige rozen, theehybriden, trosrozen en botanische rozen. F Het geheel geeft een zeer kleur- rijke schakering van oude en nieuwe soorten rozen. Bij elke r soort is de naam vermeld. Stad en rand De fietsers verzamelen zich voor het begin van de tocht bij molen De Valk in Leiden. Eén van de foto's uit het boekje van Lamboo en Rohde. LEIDEN - Een volkwagenbus van taxibedrijf Kerkhof raakte za terdagmiddag op de Achthovenerweg aan lager wal. De bestuur der. die naar zijn zeggen moest uitwijken voor een tegenligger, ging zoveel naar rechts dat hij met zijn voorwiel op een boom stronk reed. De auto sloeg om en gleed het water van de Rijn in (zie foto). De bestuurder, een 21-jarige man uit Oegstgeest en een passagier kwamen er beiden ongedeerd door het raampje weer uit. VOORSCHOTEN - De feeste lijkheden rondom de zeven honderd jaar marktrechten in Voorschoten zijn het afgelo pen weekeinde begonnen. Zaterdag werd het kermister rein geopend en reed door het dorp een paardentram. Gisteren werd in de dorps kerk een herdenkingsbijeen komst gehouden, met als gastspreker de Leidse hoog leraar H.P.H. Jansen. Volgens Jansen moet de Voor- schotense markt 'oeroud' zijn. In 1282 maakte Graaf Floris V, met behulp van zijn leenmannen, een inventarisa tie van alle lenen. Dat is nu dus zevenhonderd jaar gele den, maar de echte officiële De paardentram in Voorscho ten had afgelopen zaterdag vol doende belangstelling. De tram reed in het kader van de zeven honderd jaar marktrechten. De tram rijdt ook nog aanstaande woensdag en zaterdag door het dorp. datum is in het ongerede ge raakt. De dertiende eeuw muntte niet uit door een goe de documentatie en zo ont breken tal van bijzonderhe den. Drie plattelandsmarkten wor den steeds genoemd en dat zijn Vlaardingen, Valken burg en Voorschoten. Ze wa ren in leen, onder andere bij de heren Van Wassenaar. De tol, die tijdens deze markten werd geheven, was een bron van inkomsten voor de leen heer. Prins Maurits besloot de rechten van deze markten over te hevelen aan de Staten Generaal. Omdat die een ho ger tolgeld hieven, werden de paarden veelal buiten de markt om verhandeld. Het gevolg was dat Maurits be paalde dat alleen tussen de marktkruisen de paarden verhandeld mochten worden. Floris V was aan de ene kant een modern econoom, maar daarnaast ook een midde leeuws vorst. Geboren in Lei den, voelde hij veel meer voor de steden en de stads- markten. Hij kon echter in die tijd niet om de platte landsmarkten heen. De drie al eerde genoemde markten kunnen volgens professor Jansen in de elfde eeuw ont staan zijn, voor de opkomst van de steden. De Voorschotense jaarmarkt duurde van acht dagen voor het feest van Sint Petrus Banden (één augustus) tot acht dagen daarna. De fee strede van Jansen was zeer smakelijke kost voor ieder die zich verdiept in de ge schiedenis en daarnaast ook nog in Voorschoten woont. Renate Heemskerk, Piet Struik, Henk Walvaart en Rob Balfoort zorgden tijdens de bijeenkomst voor de muzi kale en vocale omlijsting. De feestelijkheden zijn van middag voortgezet met de kortebaandraverij, met als in zet de Nationale Kampioen schap. Vanavond is er een disco in het Cultureel Cen trum.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2