Taroezy lacht om "idioot" Mottram Sensationele toernooizege Tönjann Wereldrecord 3 kin Oelmasova Sport Ook Don troeft favoriet af Caulldns voert zwemploeg VS aan Zesde Melkhuisje-titel voor Hongaar Nastase trekt publiek Timinan herstelt zich NOORDWIJK-AJAX (landskampioen) Heemskerk bij de top Ajax Leiden in problemen MAANDAG 26 JULI 1982 PAGINA .11 NOORD WIJK - Het ten nistoernooi van Noord- wijk fleurde op de slot dag helemaal op. Daar was de onverwachte overwinning van Frits Don in de A-groep op de titelfavoriet Robert Hak (een goede finale: 7-5, 4-6, 6-3), maar ronduit sensationeel was de triomf van Hans Tönjann over de onver slaanbaar geachte 'ko ning' Marco Winter. Na 6—3 en 1—6 troefde Tönjann zijn opponent in de beslissende set op wilskracht af: 6—4. Voor de Leidse regio was de oogst toen nog niet binnen. Juliette Grimbergen jr pakte in een 'Leidse' finale tegen Karin Roosendaal de eindze ge in het damesenkelspel (C): 6-4, 6-2. Anton Wil van Zoe- len shode volley en een op de forehand. In plaats van 4-1 betekende dat aansluiting voor Tönjann: 3-2. Die pep pil miste de uitwerking op de Unicum mer niet. Winter mocht dan op zijn service een fraaie running-lob met de backhand produceren, Tön jann incasseerde die winner stoïcijns en nivelleerde de score (3-3). Winter zette in het volgende spel ae deur naar de zege wij dopen voorTöryann. De Uni- cummer haalde op zijn tand vlees nog een dropshot, Win ter had een open veld voor zich maar faalde hopeloos. Op dat moment nam Tönjann de teugels vast in handen. Op 5-4 kreeg hij twee match- punten: op de tweede speel de hij vastheidsspecialist Winter uit op de achterlijn: 6-4. Net als Tönjann kan ook Juliet te Grimbergen jr op een sterk toernooi terugzien. Zij beet zich vast in Karin Roosen daal, waar zij nooit eerder van kon winnen. Nu dreef Grimbergen haar terug met halfhoge schuine ballen op de kwetsbare backhand van Roosendaal. Bij 6-4, 2-0 spartelde Roosendaal nog even tegen (2-2) maar Grim bergen hield het hoofd koel. Volhouden en geen punt ca deau geven. Dat is toernooi- winnaar in C, de welhaast on bekende Anton Wil van Zoe- len. Net als bij alle voorgan gers legde hy in de finale de Westduitser Rohde zijn wil op: 6—1, 5—7, 6—4. Bijzonder heid in dit toernooinummer was dat alle geplaatste spe lers werden uitgeschakeld. Tine Zwaan won het damesen kelspel in A van Henriêtte Knols (in B uitgeschakeld door de winnares Mirjam de Groot; 5-7, 5-7) op basis van routine: 6-2, 4-6, 6-0. De Groot won het B-toernooi door 7-5, 6-2 winst op Xandra Weller. Stand Match-toernooi Heren: Tönjann 124; F. van der Capellen 102; Grimbergen 88; J. Koemans 68; A. van der Capel len €2; Winter 60; H. koemans 42 en Brooshooft 34. Dames: Driehuis 72; Van Wijk 40; Guyt 40; De Groot 40; Fehling 36; Verwoert 32 en V. d. Mey 28. Liefbroer 1-6, 3-6; HDC. Heuslondt/Schulz-Kuyt/v.Nierop 3—6, 2-6; DDC: Bennink/ Weare-Meyr/v.Gerven 6-7, 6—7; GDC: v.Dam/Meye- r-Ehlenbaas/Deudekom 2-6, 2-6 en HDA: Ekker/ Gorter—Hak/Thung 4—6, 4- FRANK BONTE - Met een grimmige trek op het gezicht verweert Frits Don zich in de A-fxnale tegen favoriet Hak. Don bleek ten lange leste niet kapot te krij gen. MISSION VIEJO - Van de vier nog steeds actieve Amerikaanse wereldkampioenen van de zwemtitelstrijd van 1978 in West Berlijn, kan er slechts één de ko mende dagen de titel prolonge ren. Het is de vijfvoudige wereld kampioene Tracy Caulkins, die het startrecht heeft verworven op drie onderdelen: de 200 en 400 meter wisselslag en de 200 meter rugslag. Cynthia Woodhead (titelhoudster op de 200 meter vrije slag), Jesse Vassallo (200 meter rugslag en 400 meter wisselslag) en David McCagg (100 meter vrije slag) misten bij de Amerikaanse selec tiewedstrijden in Mission Viejo de eerste of tweede plaats en vie len derhalve af. Voor McCagg is er de troostprijs dat hij wel zal aantreden in de 4x100 meter vrije slag-estafette. Cynthia Wood head en Jesse Vassallo behoeven de reis in het geheel niet te ma ken: een tweede grote teleurstel ling na het ontbreken van de Verenigde Staten op de Olympi sche spelen van Moskou. Bij de Amerikaanse selectiewed strijden zwommen Lundquist en Gaines wereldrecords op de 100 meter schoolslag en de 200 meter vrije slag. Voorts werden op ze ven nummers de beste wereld- prestaties van het seizoen ge zwommen. Dat lijkt overigens niet voldoende voor een herhaling van de triomf van West-Berlijn, toen de Ameri kanen uit een totaalprogramma van 29 onderdelen 20 gouden medailles haalden. Bij het we reldkampioenschap in Guaya quil zullen de Verenigde Staten zijn vertegenwoordigd door 23 heren en 19 dames. Oostblok Terwijl in Mission Viejo de Ameri kaanse zwemsters en zwemmers strijden om 45 startbewijzen voor het wereldkampioenschap zwemmen, dat vandaag in Guayaquil (Ecuador) begint, vol staat de Oostduitse zwembond met een afvaardiging van 15 da mes en slechts 6 heren. Daarin zijn wel opgenomen zes olympi sche kampioenen van Moskou en negen Europese kampioenen van vorig jaar in Split. Afgeval len is onder meer de drievoudige olympische kampioene Rica Rei- nisch, die na een langdurige bles sureperiode de aansluiting niet heeft kunnen bewerkstelligen. Aangezien slechts zes zwemmers zijn geselecteerd, wordt reke ning gehouden met de mogelijk heid dat Oost-duitsland niet alle estafettes kan bezetten en daar mee uit financiële overwegingen afziet van de mogelijke medaille kansen. De Sowjet-Unie heeft na de natio nale kampioenschappen in Kiev een grotere afvaardiging geselec teerd: 17 zwemmers en 10 zwem sters. Ook hier ontbreken enkele bekende namen: de olympische kampioen op de 200 meter vrije slag Serge Kopljakov, de twee voudige zilveren-medaillewin naar bij de Europese kampioen schappen op de schoolslag Arsen Miskarov en de nummer twee van de Olympische Spelen op de 1500 meter vrije slag Alexander Tsj^jev. Kopljakov nam niet deel aan de wedstrijden in Kiev. Een verrassing in het team is de komst van de pas 15-jarige Dimi- tri Wilkov, die met 1.03.80 de op één na beste wereldprestatie van het seizoen leverde. HILVERSUM (GPD) - Buster Mottram moest na afloop van zijn verloren finalepartij op het Melkhuisje-toernooi tegen Balasz Taroezy (7-6,6-7,6-3,7-6) even zijn gram halen. De 27-jarige Brit uit Kingston hoorde zaterdag pas van de toernooileiding dat de eindstrijd om het internationale tenniskampioenschap van Nederland in het heren-enkelspel om drie gewonnen sets gaat. „Dat is alleen in Grand-Slam-toernooien van toepassing. Ik heb zaterdag ook gezegd, dat ik het belachelijk vond", aldus de doodvermoeidé Mot- tram, van wie bekend is dat hij een broertje dood heeft aan het spelen van partijen die langer dan drie sets duren. Taroezy glanst. Met zes overwinningen mag hij zich inmiddels tot het i van het Melkhuisje rekenen. Maar er zat bij Mottram meer ach ter. Hij voelde zich tegen de Hon gaar, die met het veroveren van de zesde Melkhuisje-titel zo lang zamerhand al tot het meubilair van de vereniging behoort, kans rijker in een drie-setter. Voorts HILVERSUM (ANP) - Het toernooi om de open Neder landse tennistitels in Hilver sum, dat zijn 25-jarig jubi leum vierde, mocht zich dit jaar in een uitstekende pu blieke belangstelling verheu gen. In negen dagen (inclu sief het kwalificatietoernooi) kwamen ongeveer 15.000 mensen door ae poorten van het Melkhuisje, een nieuw re cord. Volgens Hans Bak, penning meester van het organisatie comité, waren er twee oorza ken voor het talrijke bezoek. "Ten eerste werkte het uitste kende weer natuurlijk in ons voordeel", zei hij, "er viel geen druppeltje regen. En ten tweede heeft de aanwezigheid van Ilie Nastase ongetwijfeld het toeschouwersaantal opge dreven". Pas in augustus zal de beslis sing vallen of de huidige twee hoofdsponsors van het evene ment, die nog een optie heb ben van twee jaar, door gaan met hun financiële steun Bak: "Naar wat ik zo in de wandelgangen heb kunnen beluisteren zijn ze zeer tevre den. Als alles normaal ver loopt is het volgende toernooi van 18 tot en met 24 juli 1983". KIEV/MUNCHEN/INDIANAPO- LIS - Svetlana Oelmasova heeft op de eerste dag van de atletiek- kampioenschappen van de Sow jet-Unie in Kiev het wereldre cord op de 3000 meter verbeterd. De klokken stonden na haar race stil op 8 min. en 26.78 sec. Het oude record stond sinds augus tus '76 op naam van haar landge note Ljoedmilla Bragina, die in Washington 8.27.12 liep. De race in Kiev was de snelste drie kilo meter-wedstrijd ooit door vrou wen gelopen. Dertien atletes fi nishten onder de negen minuten. Tweede werd Goeskova in 8.29.36 en derde Zachariva in 8.33.40. Oelmasova is een 29 jarige atlete uit de staat Oezbekistan. Zij ver beterde haar beste tijd met bijna zeven seconden. In 1978, het jaar dat zij Europees kampioene werd op haar specialiteit liep de Sowjet-atlete in Praag 8.33.16. Een jaar later zegevierde Oelma sova op de drie kilometer tijdens de wedstrijden om de wereldbe ker. De beste tijd van dit jaar stond op naam van Mary Decker, die in Oslo op 7 juli 8.29.21 liet noteren. Met haar overwinning verzekerde de Russin zich van een startbe wijs op de drie kilometer tijdens de Europese kampioenschap pen, die van 6 tot en met 12 sep tember in Athene worden gehou den. De Westduitse Ulrike Meyfarth zal daar ook in actie komen. Zij stel de afgelopen weekeinde tijdens de nationale kampioenschappen van haar land in Munchen zich kandidaat voor een ereplaats op het onderdeel hoogspringen. Met een sprong van twee meter (de Italiaanse Simeoni is wereldre cordhoudster met 2.01 meter) ei gende zij zich de eerste plaats toe en vestigde daarmee tevens één van de vier nationale records. Er- win Skamrahl deed dat met een tijd van 20,47 sec op de 200 me ter. Op de 110 meter horden mag sinds gisteren Karl-Werner Dönges zich Duitslands snelste noemen (13.57 sec). Het vierde record werd gevestigd door Gün- ther Lohre op het onderdeel Els Vader polsstokhoogspringen. Hij kwam als enige foutloos over 5.65 meter. mon vestigde zijn record in 1968 tijdens de Olympische Spelen van Mexico. Lewis De 21-jarige Amerikaanse atleet Carl Lewis heeft met een verte- sprong van 8.76 meter, de tweede beste sprong in de geschiedenis, het wereldrecord van zijn land genoot Bob Beamon tot op 14 centimeter benaderd. Reeds bij zijn eerste sprong, tijdens wed strijden in Indianapolis, kwam hij tot 8.76 m. Zijn beste prestatie in zijn loopbaan was tot dat mo ment 8.62 m. Nu dus veertien centimeter meer. Nóg een pro gressie van veertien centimeter en Beamon wordt historie. Bea- Els Vader heeft gisteren tijdens wedstrijden in Merksem de 100 meter gewonnen in 11.0 secon den. Hoewel de rugwind (1.8 me ter per seconde) binnen de per ken bleef, zal de prestatie van de Zeeuwse niet als Nederlands re cord worden erkend. De tijden bij deze zogenaamde Super-Bel- go-Meeting werden met de hand geregistreerd. Voor erkenning van records is elektronische tijd waarneming vereist. Els Vader is sinds vorig jaar nationaal record- houdster op de sprint met een tijd van 11.25 seconden. PSV-er Peter van der Heyden zorg de voor een naar Nederlandse begrippen sensationele tijd op de 100 meter: 10.2 seconden. LAS PALMAS - In de tiende ronde van het interzoneschaak- toernooi in Las Palmas heeft Jan Timman zich gisteren enigs zins hersteld van de verpletterende nederlaag, die hij vrijdag tegen de Roemeen Suba leed. Tegen Jonathan Mestel peuzelde hij met subtiele manoeuvres enkele pionnen op, 1 Brit zich bij het afbreken gewonnen gaf. Aan kop versterkte de 61-jarige Vasili Smyslov zijn leidende positie. Hij won in 32 zetten van de slecht op dreef zijnde Amerikaan Browne. De we reldkampioen van vijfen twintig jaar geleden heeft thans een voorsprong van een vol punt genomen. De Hongaar Ribli handhaafde zich op de tweede plaats door een korte remise tegen de tweede veteraan uit de Sow jet-Unie, Petrosjan. Timman plaatste zich door zijn zege naast Larsen op de vijf de plaats. De Deense groot meester verloor verrassend van de Hongaar Pinter. De uitslagen van de tiende rond: Timman (Ned)-Mestel (Eng) 1-0 Sunye (Bra)-Psakhis (Sow) afg. Browne (VSt)-Myslov (Sov) 0-1 Pinter (Hon)-Larsen (Den) 1-0 Ribli (Hon)-Petrosjan (Sow) V4-t6 Bouaziz(Tun)-Toekmakov (Sow) Va-Mt Suba (Roe)-Karlsson (Zwe) afg. De stand na de tiende ronde: 1. Smyslov 7Vi pnt.; 2. Riblj 6l/i. 3. Toekmakov 6; Suba 5Vi en 1 af gebr.; 5. Larsen, Petrosjan en Tim man 514; 8. Bouaziz en Pinter 5; 10. Mestel 4; 11. Psakhis 3'A en 1 af gebr.; 12. Karlsson 3 en 1 afgebr13. Browne 3; 14. Sunye 2V4en 1 afgebr. Dinsdaa 27 juli aanvang 19.00 uur Sportpark Duinwetering VERSTOPPING??? U weet wel, Onverwagt Komt direct! Lood gieter sbedrljt, Jan van Henegouwenweg 84. Noordwljk, tel. 01719-11294. Belle Erika Belle heeft in de tiende ronde van het interzonetoer- nooi voor dames te Bad Kis singen met wit verloren van oud-wereldkampioehe Nona Gaprindasjvili uit de Sowjet- Unie. De Nederlandse speel ster probeerde remise tc be houden, maar werd geleide lijk door de zwarte stukken onder de voet gelopen. DIEREN De spanning in de strijd om het open Neder lands schaakkampioenschap is na de vierde ronde aanzien lijk toegenomen. De koplo pers speelden namelijk on derling remise, waardoor er maar liefst tien man op de eerste plaats kwamen. Schmittdiel miste de kans om alleen aan de leiding te ko men, daar hij na pionwinst landgenoot Podzielny niet klein wist te krijgen. Dieks en Los hielden elkaar in een positionele partij in even wicht. Titelverdediger Borm zal de ontwikkelingen met plezier hebben gadegeslagen. Na zijn snelle winst op Aalten werd zijn achterstand gere duceerd tot slechts een half punt. Heemskerk uit Rijnsburg rukte op naar de kopgroep door een gedegen overwinning op de Zwitser Heldner. Na een pionofer in de opening werd de vijandelijke stelling volle dig lamgelegd en uiteindelijk kon ook materiaalverlies niet meer worden voorkomen. Smout uit Leiden viel terug in de middenmoot door een ne derlaag tegen de Hagenaar Wind. Ook stadgenoot Otten werd met een nederlaag ge confronteerd, daar hij het niet kon bolwerken tegen Leer uit Schiedam. Daarvoor had Otten nog een half punt op zijn conto kunnen laten bijschrijven door zijn hang- partij tegen Sijde uit Gronin gen remise te spelen. Roel Piket uit Leiderdorp re kende af met Koster uit Den Haag, terwijl Bakker uit Lei derdorp tegen Hendriks uit Boekei met lege handen bleef. Belangrijkste uitslagen: Afgebroken partijen 3e ronde Sehner (BRD)-Borm Mi-V* Kuijf-Ennga 4e ronde Schmittdiel (BRD)—Pdzielny (BRD) Mr-«4 Dieks-Los '4-V* De Boer-Sehner (BRD) 1-0 Cuijpers-Sluzewski 1-0 Toby-Boersma 1-0 •Beutelhoff (BRD)-Peters V4-V4 Smout-Wind 0-1 Heemskerk-Heldner (Zwits) 1-0 Pieterse-Willem sen Van der Tuuk-Van der Linde 1-0 Borm-Aalten 1-0 Stand aan kop na 4 ronden 1/10. Dieks. Los, Schmittdiel, Pod zielny, De Boer, Cutjpers. Toby, Wind. Heemskerk en van der Tuuk was Mottram er zeer op gebrand om zijn eerste Grand-Prix-toer- nooi te winnen Misschien komt hij daar namelijk nooit meer aan toe, want de uiterst conservatie ve eilandbewoner heeft niet zo lang geleden te kennen gegeven met tennissen te willen stoppen. Na 1983 wenst hij zich volledig in te zetten voor de politiek in En geland. De Brit had daar na afloop van de finale ongetwijfeld meer over kunnen vertellen, maar hij gun de de pers, die in zijn plannen was geinteresseerd en graag zijn bevindingen over de wedstrijd op het center-court had geno teerd, slechts twee minuten de tijd om vragen te stellen. Hij kwam niet verder dan het geven van één antwoord. Daarna rende hij naar de uitgang, om zo snel mogelijk naar Schiphol te kun nen vertrekken. Mottram gedroeg zich niet alleen vreemd na afloop van het duel met Taroezy. Ook tijdens de par tij. die werd bekeken door 2500 toeschouwers (uitverkocht), ge droeg hij zich anders dan men van hem gewend is. Als hij maar even dacht te kunnen scoren met een volley, dan zette hij de pas erin naar het net. Taroezy vond dat hoogst vermakelijk. In de elf keer waarin de Hongaar hem in het verleden heeft ontmoet - Ta roezy won vijf en Mottram zes keer - heeft Mottram nog nooit zo aanvallend gespeeld. „Ik moest er een beetje om lachen als hij naar het net kwam. Hij ge droeg zich werkelijk als een idioot. Het was alleen jammer dat mijn lobs niet de juiste maat hadden, anders had ik hem veel eenvoudiger kunnen verslaan", vertelde Taroezy. Volgens de winnaar wilde Mottram absoluut zegevieren, „omdat hij nog niet eerder een Grand-Prix-toernooi heeft gewonnen. Mottram was ook van mening dat ik slechter in vorm ben dan hij, en ik moet toe geven dat Mottram dit seizoen goed heeft gespeeld. Als ik hem in een indoor-toernooi ontmoet, dan verlies ik van hem, omdat zijn opslag beter is dan de mij ne", aldus Taroezy. De 28-jarige Hongaar, die in de fi nale van Hilversum in voorgaan de jaren Cano, Smid, Okker, Is mail en Heinz Gunthardt ver sloeg, heeft er deze keer erg veel moeite voor moeten doen om de titel te veroveren. Van de vier sets eindigden er drie in 6-6, waarna de tie-break de beslissing moest brengen. Taroezy won de eerste tie-break met 7-5, verloor de tweede met 7-3 en zegevierde in de laatste verlenging met op nieuw 7-5. De eindstrijd duurde dan ook bijna vier uur. Mottram bereikte de finale door de verrassing van het Melkhuisje- toemooi, Hennk Sundstrom. za terdag in de halve eindstrijd op wel zeer eenvoudige wijze de doortocht te beletten. En dat ter wijl iedereen rond het center- court weer op een stunt van de 18-jarige Zweed had gerekend Onder de toeschouwers bevon den zich de ouders van Sunds trom. die speciaal voor deze par ty naar Hilversum waren geko men. De veelbelovende Scandi- navier kreeg tegen de onver stoorbare Brit slechts vier games mee. Taroezy had daarvóór, onder het toeziend oog van premier Van Agt, reeds afgerekend met Bnan Teacher. Wie had gedacht dat het gevecht tussen Taroezy en de Amerikaan een vervroegde fina le zou worden, vergiste zich schromelijk. Teacher kreeg met 6-3,6-1 klop, al moet worden aan getekend dat de favoriet van het toernooi gedurende de partij ge blesseerd raakte aan zijn nek. Vermeldenswaard is nog, dat Ta- roczi in het gehele toernooi 63,31 procent van zijn eerste services 'in' sloeg. Hy produceerde elf aces, 13 love-games en sloeg slechts twee dubbele fouten. De Hongaar wist, samen met zijn vaste partner Heinz Gunthardt uit Zwitserland, de Nederlandse titel in het dubbelspel niet te pro longeren. In de finale werd het duo met 7-6, 7-5, 6,4 afgetroefd door de Tsjechen Thomas Smid en Jan Kodes. Uitslagen: Halve finales enkelspel: Balasz Taroezy (Hon)-Brian Tea cher (Vst) 6-3, 6-1; Buster Mot- tram (Eng)-Henrik Sundstrom (Zwe) 6-2, 6-2. Halve finales herendubbelspel: Thomas Smid/Jan Kodes (Tsj)—- Brian Teacher/Uie Nastase (Vst/ Roe) 6-4, 3—6, 6—2; Heinz Gün- thardt/Balasz Taroezy (Zwi/Ho- n)—Brad Guam/Warren Maher (Aus/Spa) 3-6, 6-3, 6-3 Finale herenenkelspel: Taroczy-- Mottram 7-6, 6-7. 6-3, 7-6. Finale herendubbelspel: Kodes/ Smid—Gónthardt/Taroczy 7-6, 6-4. LEIDEN Het cricketelftal van Ajax Leiden, aanvanke lijk bezegend met promotie kansen, moet na het verlies tegen degradatiekandidaat HCC 3 oppassen niet in de problemen te raken. Ajax dat na gewonnen toss ver koos te gaan batten, verloor al snel Mark Verbeek Eddy Fifield (21) en Ton Eldenng (23) bouwden de score uit tot 57 voor 3. Danny Eldering (42) bracht het totaal naar 95 voor 5. Johan Gordmou (14). Gelukkig roerden de staart- wickets zich ijverig. Hans Reier de Wit (14), Arnout Co- hen Tervaert (14) en Frank Snieder (14 not out) wisten het totaal nog op 157 voor 9 te brengen. HCC had zich voor deze wed strijd voorzien van een aantal geroutineerde batsmen, die in staat bleken om de Ajax- aanval te weerstaan. Toch hadden de Hagenaars het met gemakkelijk op het felle bowlen van met name Fr its de Jongh en Hans Reier de Wit. Indien dan ook het totale fielden van dc Ajacieden tot in de puntjes was verzorgd, dan hadden de Hagenaars veel kansen gehad Via 83 voor 3 en 121 voor 6 werd het nog 155 voor 9, zodat m dc laatste overs van de wedstrijd de beslissing moest vallen. De wedstrijd punten gingen in de voorlaatste over even wel naar HCC Bowüngcijfers Ajax: Frits de Jongh 2-33, Hans Reier de Wit 3-17, Ton Eldering 1-42, Johan Gordnou 2-47. A.s zondag speelt Ajax uit te gen het Haagse Quick Jubileum In het kader van het 90-jarig be staan van ASC wordt op dins dag 27 tot en met donderdag 29 juli een driedaagse cricket- wedstrijd gespeeld tussen de A-jeugd van Ajax en het Am sterdamse VRA. Aanvang dagelijks 11 30 uur

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11