Hinault sluit Tour met etappe-zege af Ik moest van gans de parochie doorrije 3 Sean Kelly wekt argwaan op Vm IU Schipper ontslagen Hekkesluiter Werner de Vos: 'In Parijs aangekomen, ut schoonste wat er is" r>r> MAANDAG 26 JULI 1982 Sport PARIJS (GPD) - De Champs Elysèes gisermorgen vroeg. Een verkeerszenuwcentrum dat is af gekneld met drang hekken die 's nachts met veel kabaal zijn aangevoerd, toen de terrassen en de bars con form de politieverordening rond twee uur leegliepen. De eerste toeristen, niet uit Ja pan gekomen voor de finish van de Tour de France, kij ken hun ogen uit. Tegen het grauwe grijs van Parijs zien ze meters kleurig spandoek opgehangen door gelegen heids-trapezewerkers. Dik kerds, die met doodsverach ting ladders bespringen. En daar, ergens op dat brede on toegankelijke stuk asfalt, een kleine man. lm zijn nek bun gelt het identiteitskaartje van de Tour: nummer 45 heeft-ie. Nom: Patric Blind. Fonction: Peintre au sol. Tweeëntwintig keer trok hij de eindstreep van de Tour de France, vandaag de laatste. .Morgen lekker met vakantie", zegt hij. Kwast in de rechter hand. de pot met kalk in de linker. ,,Naar de zee. Heer lijk..." Hij is in vaste dienst van het organiserende l'Equi pe. .Eigenlijk ben ik letterzet ter. Reclameborden, auto's, en zo. Die tekst van sponsor Merlin heb ik ook alle dagen op de weg gezet". Het trekken van de eindstreep heeft hij gedaan met als enige hulpmiddel een lat. „Verder niets. Ik zet tevoren geen pun ten uit. Ik hou de lijn recht op het oog. Dat is de ervaring. Ik trek ze al acht jaar overal: de Tour de France, de Tour de l'Avenir, noem ze maar op... Alle koersen van V Equipe". Het markeren van de belang rijkste plaats in een etappe kost Patrice Blind gemiddeld vier minuten. Zijn grootste lol in dit werk? ,,Dat ik altijd de eerste ben die over de eind streep gaat, hahahahaha..." Het einde van een Tour de France betekent voor degenen die succes hadden het begin van leuk geld verdienen. De startgelden in de criteriums moeten goedmaken wat in de Tour tegen de geringe vergoe ding van de dagprijzen aan ontberingen is geleden. Met een geslaagde solo van 70 ki lometer tussen Morzine en Saint Priest schaarde Adrie van Houwelingen uit Zalt- bommel zich onder de geluk kigen. Manager Peter Bont huis moet zijn nieuwe prijs nog afmaken met de organi satoren, maar hij verwacht dat zijn contractgeld via de overwinning in Saint Priest tenminste wordt verdubbeld. Ruw geschat zal dat neerko men op een extraatje van in totaal rond de vijftien mille". „Maar", zegt Adrie van Hou welingen, „daar heb ik tij dens die solo geen seconde aan gedacht. Neen... Je de marreert op een gegeven mo- i ment niet met het idee: kom op, ik ga eens geld verdienen. Je demarreert om te proberen te winnen. De centen, dat komt later pas". "Goeie domestiek" Aan het einde van het eindklas sement: rugnummer 83, Wer ner de Vos uit het Westvlaam- se Houthulst. Op de 125e De Tourkaravaan nam gisteren bezit van de Champs Elysées, het Parijse verkeerszenuwcentrum. "Daar aankomen", vond ook de Belgische hekkesluiter van de Tour, genaamd Werner de Vos, "dat is ut schoonste wat er is". plaats. Tussen Bazel en Pa rijs zat hij 3 uur, 4 minuten en 44 seconden langer op de fiets dan zijn collega Bernard Hinault. „Unne brave jon gen", zegt zijn ploegleider Lomme Driessens. Hij kent zijne stiel. Ut is unne goeie domestiek, ik ben d'r content van". Vroeger was Werner de Vos (25 jaar) metselaar, of zo als ze in Vlaanderen zeggen: 'ne metser. Hij behoort tot het soort sporters dat Pierre de Coubertin graag zag: mensen die deelnemen belangrijker vinden dan t ,Ik vind", zegt de allervriende lijkste Werner de Vos blond haar, blauwe ogen), „dat ge als coureur den Tour uitgere- je moet hebben. Da's ut schoonste wat er is". Werner de Vos blijkt er veel moeite mee gehad te hebben. „Die laatste anderhalve week, met al die bergen... Ut was om zot van te worden. Ik heb vaak gedacht: vandaag stop ik er mee. Maar alle avonden belde mijn vrouw en die gaf me steeds weer moraal. Ge moet doorije, zei ze. Gans de paro chie staat achter u". In deze Tour kwam er een einde aan een rijke traditie: de re ceptie van TI-Raleigh. Jaren lang werd het statige huis 'le Pavilion' (Napoleons ver- kleedplaats voor de grote pa rades) bij de Champs Elysées afgehuurd voor een stijlvolle bijeenkomst. Bedienend per soneel in statige kledij. Veel zilver, veel champagne, een koud buffet van de hors cate gorie. Wie daar de kosten bij optelde van de speciale vlucht om de directie en vele getrou wen vanuit Engeland in Pa rijs te krijgen, heeft met vol geladen bord en geheven glas vaak berekend dat voor al dat geld ook een renner van het type knecht gecontrac teerd had kunnen worden. Niet verwonderlijk dus, dat er een einde kwam aan de ge woonte. Peter Post bleek er de inspira tor van. „Ik heb tegen mijn directie gezegd: in deze tijd, waarin we terug moeten met ons wielerbudget, is het niet meer verantwoord om zo'n dure ontvangst te organise ren". Het alternatief was een bescheiden bijeenkomst voor de renners, het personeel en hun dames, zaterdagavond op de 21e verdieping van een van de vele ongezellig moder ne hotels langs de Boulevard Periphérique. Er was een dankwoord van een van de directieleden uit Engeland en een presentje in de vorm van een doos kant uit Notting- Gekooid. Eigenlijk is het geen soort van einde, daar op die Champs Elysées. Er blijft geen frites- lucht hangen en je hoort er de bierpomp niet lopen. Zo groot allemaal. Imposant, dat wel. Maar sfeer... Voor geen franc. Supporters ver weg van hun favorieten, terwijl ze er altijd zo dicht bij kunnen. Gekooid achter tientallen kilometers hekwerk, met duizenden sjie- ke oppassers: gendarmes in pas gewassen blauw. Daar kon het grote peloton Neder landse supporters in Parijs niet tegenop. Die van Johan van der Velde hebben het nog wel even ge- probeeerd, maar ze kwamen er alleen even bovenuit toen hun idool op het podium stond, naast Hinault nog wel. Ze konden niet eens zien hoe hij minister voor sport en jeugdzaken mevrouw Edwige Avice bij het betreden van het gesoigneerde ereplatform aanzag voor een ronde-miss. Hij greep haar royaal beet en begon met een gezicht van „dan hebben we dat tenmin ste alvast maar gehad", met zoenen. Verbijstering, daar op dat schavot want volgens het draaiboek zou alleen Hi nault de deftige dame omar men. „Tjee", zei Van der Vel de later. „Een minister... Nou ja, da's toch ook maar een ge woon mens. Of niet soms?". PARIJS (GPD) - Bernard Hinault sloot gisteren op de Champs Elysees de 69ste Tour de France af, zoals hij er ruim drie weken geleden in Bazel mee begon: met een overwinning. De Fransman had al eerder laten we ten dat hij op die rit zijn zinnen had gezet en hoewel het zijn vierde eindzege in de Ronde van Frankrijk er niet echt meer glans mee gaf, tekende het wel zijn vakmanschap. „Ik win wat ik wil", maakte hij het publiek duidelijk toen hij in een massasprint de Brabander Adrie van der Poel en Yvon Bertin klopte. Het opvallende aan die eindsprint was alleen dat de Ier Sean Kelly zich niet in dat strijdgewoel stortte. De groene-truidrager kan worden gerekend tot de aller- snelsten van het peloton en had voor het eerst in de Tour de Fran ce de kans om zich in een massa sprint te onderscheiden, want het was nog niet eerder voorge komen dat het hele peloton (nog 125 renners groot, een recordaan tal in de geschiedenis) op de eindstreep afstoof. Kelly echter vertoonde zich niet bij de eer sten. Kuiper Argwaan Reden genoeg om enige argwaan te koesteren, want een rassprin ter als Kelly zal zich in het groen op de publicitair aantrekkelijk ste plaats van de Ronde van Frankrijk nooit zo laten verras sen. Het gaf in elk geval voldoen de voeding aan de geruchten dat Hinault de Ier wel „vriendelijk verzocht" zou hebben zich ge deisd te houden, zodat hij in elk geval de afsluitende etappe tus sen Fontenay-sous-Bois naar Pa rijs op zijn naam zou kunnen scrhijven. Een dag eerder had Kelly ook al voor de nodige vraagtekens ge zorgd, toen hij in een kopgroepje Aulnay- Wie zich in het geheel niet druk maakte om de vragen rond Kelly was Hennie Kuiper. Hij behoor de tot de A;tiefsten in de voor laatste etappe en was ook de gro te gangmaker van de ontsnap ping, waaruit Daniel Willems als tevoorschijn kwam. Het PARIJS - Voor de Duitser Didi Thurau, eindigde het avontuur in Saint Priest. Hij maakte de laatste verplaatsing naar Sens niet meer mee, maar ging naar huis, Thurau had te veel last ge kregen van een blessure aan zijn rechter dijbeen. Bijn een valpartij eerder in de Tour had hij een grote wond opgelopen. zevental (naast Willems, Kelly, Tinazzi en Kuiper waren het Gauthier, Van Overschelde en Wayenberg) nam bijna driekwart minuut voorsprong. Voor Kuiper voldoende om twee plaatsen te stijgen in het klassement, langs Alberto Fernandez en Robert Al- ban. Jagen op seconden deed ook Jo han van der Velde. De nationaal kampioen voelde zich - derde in het algemeen klassement met slechts vijf seconden voorsprong op Peter Winnen - niet helemaal veilig. Hij mengde zich, gesteund door zijn ploegmaats, met volle overgave in de tussensprints en vergaarde zo nog twaalf secon den. Het dagsucces - sinds de Raleigh- ploeg in 1976 voor het eerst deel nam aan de Tour was er op één uitzondering na altijd wel een ri zege in het laatste weekeinde was er niet voor de Post-brigade. Ook gisteren niet, toen heel wat renners tot op de Champs Ely sees een gooi deden naa winst. Het dichtst bij de ovei ning was de Belg Pol Verschue re, die twee jaar geleden op de zelfde plaats ook al stuntte. Nu slurpte het peloton hem minder dan honderd meter van de streep op en kwam Hinault als eerste te voorschijn uit die massasprint. Bernard Hinault wilde gisteren alle critici de mond nog eens snoeren en "natuurlijk" lukte dat ook. Op de Parijse Champs Elysées versloeg hij Adrie van der Poel (links) en zijn landgenoot Yvon Bertin (rechts) in de sprint. PARIJS (GPD) - Jos Schipper, vorige week woensdag uitgeval len in de Ronde van Frankrijk, krijgt volgend jaar geen nieuw contract bij de Wickes-ploeg van Berten de Kimpe. De Belgische ploegleider liet weten dat hij Schipper heeft ontslagen naar aanleiding van uitlatingen, die de renner uit Kwadendamme heeft gedaan. „Hij heeft", aldus De Kimpe, „lopen te vertellen dat ik de ploeg overal heb laten zien, waar ik geld kon vangen Nou. dat vind ik brutaal. Want Schipper had nog geen streep ge reden toen hij me al kwam vra gen of er niets met zwart geld te regelen was. Ze hadden me al ge zegd dat het een moeilijk man netje was en dat is wel uitgeko- Schipper is de tweede Nederlander die wordt ontslagen bij Wickes. Eerder overkwam Johnny Broers dat lot. De Limburger Jo Maas was zelf uit de ploeg ge stapt. omdat hij stopte met wiel rennen. De enige Nederlandse renner, over wie nog geen beslis sing is genomen is Heddy Nieuwdorp. De Kirnpe: „Een braaf manneke, maar of hij kan blijven weet ik niet". De uitslag van de twintigste etap pe over 161 kilometer van Sens naar Aulnay-sur-Bois: 1. Daniel Willems (Bel-Dri) 4.21.51, 2. Kelly (Ier-Gri) 4.22.01, 3. Vanover- schelde (Fra-Cre) 4.22.11, 4. Wayen berg (Bei-God) 4.22.21, 5. Gauthier (Fra-Dan), 6. Kuiper (Ned-Bru) z.t., 7. Tinazzi (Fra-Gri) op 14 sec., 8. Glaus (Zwi-Gir) op 43 sec., 9. Van Vliet (Ned-Post), 10. Wijnands (Ned- Post), 11. Mentheour (Fra-Dan), 12. McKenzie (Nwz-God). 13. Duclos- Lasalle (Fra-Muer), 14. Van Brabant (Bei-Kim), 15. Sherwen (Gbr-Cre), 16. Bertin (Fra-Dan), 17. Van den Brande (Bei-Kim), 18. Rault (Fra- Bois), 19. Chinetti (Ita-Boif), 20. Ber- naudeau (Fra-Muer), 42. Jan van Houwelingen (Ned-Swe), 46. Win nen (Ned-God), 48. Knetemann (Ned-Post), 50. Van der Velde (Ned- Post), 61. Zoetemelk (Ned-Dan), 70. Hinault (Fra-Gui), 77. De Keulenaar (Bei-Post), 81. Van der Poel (Ned- Bru), 94. Lubberding (Ned-Post), 98. Adri van Houwelingen (Ned-Swe), 100. Veldscholten (Néd-Post), 106. Peeters (Bei-Post), 108. De Rooy (Ned-God) allen dezelfde tijd, 125. en laatste Versluys (Bel-Dri) op 3 Uitslag 21ste etappe over 186,8 ki lometer van Fontenay-sous-Bois naar Parijs: 1. Bernard Hinault (Fra-Gui) 5 uur 1 minuut en 24 seconden, 2. Van der Poel (Ned-Bru), 3. Bertin (Fra-Dan), 4. Pevenage (Bei-God), 5. De Wolf (Bel-Swe), 6. Gutmann (Zwi-Arn), 7. McKenzie (Nwz-God), 8. Sherwen (Gbr-Cre), 9. Mutter (Zwi-Arn), 10. Gomez (Fra-Bois), 11. Kelly (Ier- Gri), 12. Wijnands (Ned-Post), 13. Verschuere (Bel-Swe), 14. Simon (Fra-Muer), 15. Rault (Fra-Bois), 16. Van der Velde (Ned-Post), 17. Gau thier (Fra-Dan), 18. Dierickx (Bel- Bru), 19. Anderson (Aus-Muer), 20. Berard (Fra-Gui), 26. Van Vliet (Ned-Post), 29. Adri van Houwelin gen (Ned-Swe), 58. Peeters (Bel- Post), 61. Kuiper (Ned-Bru), 67. De Keulenaar (Bei-Post), 69. Veldschol ten (Ned-Post), 72. Knetemann (Ned-Post), 77. Winnen (Ned-God), 78. Jan van Houwelingen (Ned- Swe), 79. De Rooy (Ned-God), 86. Lubberding (Ned-Post), 105. Zoete melk (Ned-Dan) allen dezelfde tijd als Hinault, 125. en laatste Ludwig EINDKLASSEMENT: 1. Hinault (Fra-Gui) 92 uur 8 minu ten en 46 seconden, 2. Zoetemelk (Ned-Dan) op 6.21, 3. Van de Velde (Ned-Post) op 8.59, 4. Winnen (Ned- God) op 9.24, 5. Anderson (Aus- Muer) op 12.16, 6. Breu (Zwi-Gir) op 13.21, 7. Willems (Bel-Dri) op 15.33, 8. Martin (Fra-Dan) op 15.35, 9. Kui per (Ned-Bru) op 17.01, 10. Fernan dez (Spa-Per) op 17.09, 11. Alban (Fra-Cre) op 17.21, 12. Vallet (Fra- Cre) op 19.52, 13. Bernaudeau (Fra- Muer) op 20.02, 14. Nilsson (Zwe- Bois) op 25.11, 15. Kelly (Ier-Gri) op 27.17, 16. Berard (Fra-Gui) op 31.35, 17. Andersen (Den-Dan) op 31.57, 18. Michaud (Fra-Dan) op 32.21, 19. De Rooy (Ned-God) op 32.37, 20. Si mon (Fra-Muer) op 34.22, 21. Mutter (Zwi-Arn) op 35.02, 22. Nulens (Bel- Bru) op 35.48, 23. Boyer (Vst-Gri) op 44.09, 24. Martens (Bel-Bru) op 44.28, 25. Didier (Lux-Gui) op 44.37, 26. Rodriguez (Fra-Gui) op 45.31, 27. Le Guilloux (Fra-Gui) op 46.58, 28. De Muynck (Bel-Cre) op 48.51, 29. Seznec (Fra-Bois) op 49.28, 30. Ma- diot (Fra-Gui) op 49.28, 32. Veld scholten (Ned-^ost) op 51.30, 34. Peeters (Bei-Post) op 52.59, 40. Adri van Houwelingen (Ned-Swe) op 56.48, 46. Lubberding (Ned-Post) op 1 uur 2 minuten en 29 seconden, 47. Knetemann (Ned-Post) op 1.03.41, 52. Van Vliet (Ned-Post) op 1.12.18, 53. Wijnands (Ned-Post) op 1.13.22, 61. De Keplenaar (Bei-Post) op 1.24.55, 99. Jan van Houwelingen (Ned-Swe) op 2.11.19, 102. Van der Poel (Ned-Bru) op 2.14.42, 125. en laatste De Vos (Bel-Dri) op 3.04.44. BERGKLASSEMENT: 1. Vallet 278 pnt, 2. Bernaudeau 237 pnt, 3. Breu 205 pnt, 4. Hinault 141 pnt, 5. Winnen 113 pnt, 6. Simon 112 pnt, 13. Van der Velde 46 pnt. PUNTENKLASSEMENT: 1. Kelly 429 pnt, 2. Hinault 152 pnt, 3. Anderson 149 pnt, 4. Willems 143 pnt, 5. Mutter 127 pnt, 6. Villemiane (Fra-Bois) 123 pnt, 7. Adri van Hou welingen 103 pnt, 8. Van der Velde 97 pnt, 9. Van Vliet 80 pnt. JONGERENKLASSEMENT: 1. Anderson 92 uur 21 minuten en 2 seconden, 2. Andersen op 19.41, 3. Madiot op 37.12, 4. Veldscholten op 39.14, 8. Wijnands op 1.01.06. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1. Ploeg Boishardy 20 uur 5 minuten en 36 seconden, 2. Ploeg Guimard, 3. Ploeg Danguillaume, 4. Ploeg De Muer, 5. Ploeg Godefroot, 6. Ploeg Post, allen dezelfde tyd. EINDPLOEGENKLASSEMENT: 1. Ploeg Danguillaume 377 uur 25 minuten en 33 seconden, 2. Ploeg Guimard op 14.01, 3. Ploeg De Muer op 26.46, 4. Ploeg Post op 55.33, 5. Ploeg Crepel op 1.15.21,6. Ploeg Go- defroot op 1.43.41.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10