•on naar werken lijkt "in" Goede verdeling zonne-vhichten Een leerplicht voor kleuters? C Makkelijker woonvergunning gescheiden mensen Voorlichter politie op non-actief Grote vakantie-uittocht vanaf Schiphol Onderzoek onder FNV-leden Hulp aan Polisario voortzetten' Zoen voor record-wandelaarster Prijscompen satie KLM bespreekbaar Minister Nypels wijzigt woonruimtebeschikking ATERDAG 24 JULI 1982 Binnenland GRONINGEN (GPD) - Han gende het onderzoek door de Rijksrecherche naar de be richtgeving over een eventu eel Zuidmoluks gijzelings plan van koningin Baetrix en minister-president Van Agt mag de Groninger politie- voorlichter O. Bruinsma voorlopig geen contact meer hebben met de pers. Dat heeft de korpsleiding van de Groninger gemeentepoli tie besloten na overleg met burgemeester Buiter van Groningen en het Openbaar Ministerie. SCHIPHOL (ANP) - De grote, jaarlijkse vakantie-uittocht van Nederlanders die zich van Schip hol per vliegtuig naar hun zuidelijke zon bestemmingen la ten brengen is in volle gang. De spreiding van deze uittocht, die zich vorig jaar voor het eerst dui delijk voordeed, laat zich ook dit jaar tot vreugde van de lucht vaartmaatschappijen zien. In plaats van één topweekeinde is er dit jaar sprake van drie zeer drukke weekeinden. De charterluchtvaartmaatschappij Martinair vervoert dit zomersei zoen vijf procent meer zonaan- bidders dan vorig jaar. Transavia daarentegen heeft vijf procent minder vakantiegangers te ver voeren. Zo hebben woordvoer ders van deze beide maatschap pijen gisteren meegedeeld. Bij de KLM ligt het stoelaanbod tij dens de topperiode iets onder het totaal van vorig jaar. Bij Martinair ligt de piek tussen af gelopen donderdag en aanstaan de woensdag. In die periode brengt deze maatschappij 15.314 passagiers naar hun vakantiebe stemming. Lege plaatsen op de uitgaande vluchten komen vol gens de woordvoerder niet voor. De uitschieter van Martinair dit seizoen is Mallorca. Alleen al voor morgen en komende woensdag heeft deze maatschap pij tien retourvluchten van en naar dit eiland op schema staan, «ureede bij Martinair is Las Palmas op de Canarische Ei landen. Veel minder vluchten dan in de voorgaande jaren ver voert Martinair deze zomerpiek naar de Griekse bestemmingen. Transavia staat voor het derde en laatste topweekeinde van dit zo merseizoen. Voor dit weekeinde staan 43 vluchten op schema, voor het vorige waren dat er eveneens 43 en voor het week einde daarvoor 44. Met deze vluchten heeft Transavia dan in totaal 16.900 passagiers naar hun vakantie-adres gebracht. Ook bij Transavia zijn volgens de woord voerder op de uitgaande vluch ten geen lege stoelen meer te vin den. Bij Transavia staan de Spaanse bestemmingen even eens bovenaan, gevolgd door be stemmingen in Griekenland. Bij de KLM zijn dit en het volgen de weekeinde het drukst. In to taal worden op die weekeinden 74 chartervluchten uitgevoerd met een totaal stoelaanbod van bijna 14.000. Over de bezetting daarvan kon de KLM-woord- voerder geen cijfers geven. De topdrukte bij de KLM viel vorig jaar in het weekeinde van 17 tot en met 19 juli. Toen werden met 37 chartervluchten 7.135 passa giers van en naar hun vakantie bestemming gebracht. Alle char ters van de KLM gaan dit en het volgende weekeinde naar Zuideuropese en Noordafrikaan- se bestemmingen. IOTTERDAM (ANP) - Ongeveer negentig procent van de leden van de FNV vindt dat aanzienlijke verschillen in prestatie tot uiting moeten komen in aanmerkelijk hoge re lonen. Dit is één van de talrijke uitkomsten van een onderzoek naar de inkomensverhoudingen en de func tieverschillen bij de overheid en het bedrijfsleven. Deze studie van de Erasmus universiteit in Rotterdam is giste ren gepubliceerd. Van alle werknemers in Nederland wil 64 procent "loon naar werken". Vooral de dienstverle nende bedrijven zoals verzeke ringsmaatschappijen, organisa ties als de ANWB en de banken denken er zo over. Ruim drie kwart van het personeel in deze groep wil een salaris gebaseerd op beoordeling van geleverde prestaties. In de industrie is 67 procent voor prestatiebeloning. Van de amb tenaren en de werknemers bij overheidsinstellingen (bijvoor beeld de PTT) wil iets meer dan de helft zijn inkomen verdienen op basis van prestatie. Contrast Bij de vakbondsleden scoren die van het vroegere NW het hoogst: 90,8 procent. Van de CNV-leden staat 90,2 procent po sitief tegenover prestatieloon, gevolgd door de FNV-leden van het voormalige NKV: 86,6 pro cent. Deze uitkomsten staan in schril contrast met het beleid van de FNV-top. Volgens de onderzoekers van de Erasmus universiteit die hun studie hebben verricht onder lei- DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Vereniging voor Interna tionale Ontwikkelingssamen werking Novib vindt dat hulp aan vluchtelingen in kampen van Polisario, de bevrijdingsbe weging van de westelijke Sahara, moet worden voortgezet. De No vib is het voorts niet eens met Amnesty International, die heeft gezegd dat er binnen Polisario mensenrechten worden ge schonden. Dit staat in een brief van de Novib aan minister Van Dijk voor ont wikkelingssamenwerking. Een Novib-missie heeft eind vorig jaar een aantal vluchtelingen kampen in zuid-west-Algerije be zocht. Aanleiding was onder meer het bezoek van vijf Twee de-Kamerleden aan Polisario in maart 1981, die zwaar gedesillu sioneerd over deze bevrijdings beweging terugkwamen. ding van prof. dr. C.A. Buningh, hoogleraar bedrijfseconomie, en wetenschappelijk hoofdmede werker H.B. Colenbrander, is prestatieloon aanvaardbaar als zowel werknemers als werkge vers voldoening ervan hebben. Met enige nadruk wijzen zij erop dat het niet de kant van stukloon moet opgaan. Hiermee bedoelen zij dat een hogere produktie niet hetzelfde is als een betere presta tie. Immers, de kwaliteit van het werk kan achteruitgaan als ie mand alleen voor het geld meer gaat produceren. In het lijvige rapport van de onder zoekers waarschuwt de universi teit voor een te ver doorgevoerde nivellering van inkomens. "Hoe dichter de posities van mensen op de inkomensladder bij elkaar komen, des te groter worden de spanningen over status-verhou- dingen", staat er in. Minder Als de hogere inkomens alsmaar dichter in de buurt van de lagere komen zal dat de lust tot werken, de inzet, bij werknemers van de eerste groep steeds verder ver minderen. De studieploeg van professor Buningh vindt op ba sis van onderzoek dat salarissen in eerste instantie moeten wor den vastgesteld aan de hand van de inhoud van het werk en de ca paciteiten van de werknemer. "Inkomensverschillen dienen gebaseerd te zijn op meerdere waarneembare zaken, duidelijk voor iedere werknemer en helder van constructie. Rechtvaardige inkomensverdeling vraagt om aanvaardbare en herkenbare ver- schil-verhoudingen Reactie Prestatatie is het belangrijkste cri terium bij de samenstelling van het loon. Wat die prestatie in houdt wordt onder andere be paald door het aantal werkuren en door de kwaliteit van het afge leverde werk. Die dingen moeten wel vastliggen in een goed, con troleerbaar functie-classificatie systeem. Dat is de reactie van de vakcentrale FNV op het bericht dat 90 procent van haar leden vindt, dat hogere prestaties ook hoger beloond moeten worden. Volgens een woordvoerder van de FNV is er geen sprake van enig contrast tussen de opvattingen van die leden en de FNV-top. "Je zou eerder kunnen zeggen dat de overige 10 procent van onze le den wat dat betreft op een ander spoor zitten", aldus de woord voerder. NIJMEGEN - Twee dikke zoenen ontving de 74-jarige mevrouw Klaver-Budding gisteren van premier Van Agt. Reden voor deze felicitatie was, dat mevrouw Klaver voor de 47ste maal (een record) de vierdaagse uitliep. NIJMEGEN/ASSEN (ANP) - Een ruim vier uur du rende intocht besloot gistermiddag de 66e wandel vierdaagse van Nijmegen. Op de laatste dag vielen slechts 133 deelnemers uit, waardoor het evene ment, dat met het grootste aantal wandelaars in de geschiedenis startte, ook een recordaantal overblij vers opleverde: 19.341. Het uitzonderlijk goede weer \van de laatste dagen zorgde ervoor, dat de intocht over de Sint-Annastraat een kleurrijk en muzikaal gebeuren werd. Ruim 200.000 toeschouwers, waar onder premier Van Agt, CRM-minister De Boer en enkele buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders, verwelkomden de deelnemers met bloemen, ap plaus en gejuich. Volgend jaar bestaat de organisator van de vierdaagse, de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelij ke Opvoeding, vijfenzeventig jaar. Dat jubileum wordt onder andere gevierd met een nationale wan deldag op 23 april en een wetenschappelijk, sympo sium over wandelen, dat Waarschijnlijk in Nijmegen wordt gehouden. Ook werd gistermiddag de Drentse rijwielvierdaagse in het sportpark Houtlaan in Assen officieel geslo ten door de voorzitter van de vierdaagse stichting, de commissaris van de koningin in Drente mevr. mr. A. P. Schilthuis. Zij merkte op dat de deelne mers weinig vuil hebben achtergelaten. "Wat mij be treft mag u terugkomen", aldus mevrouw Schilthuis die naast de 25.000 deelnemers ook de zevenhon derd vrijwilligers bedankte die deze vierdaagse mo gelijk hebben gemaakt. Volgend jaar wordt de vier- 12 tot 15 juli gehouden, aldus Schilthuis. SCHIPHOL (GPD) - De Vervoers- bond FNV is onder voorwaarden bereid in een nieuwe cao voor KLM-personeel af te zien van het systeem van automatische prijs compensatie. Naast het aanbod van de KLM om de lonen in 1984 en 1985 met 5 procent te verho gen, verlangt de bond dan wel meer invloed op het beleid ten aanzien van de werkgelegenheid bij de KLM. Ook wil de Ver- voersbond FNV dat het eventue le verschil tussen de prijs- en loonsverhogingen door KLM wordt aangevuld. Een woord voerder van de bond heeft dat desgevraagd meegedeeld. Een groot aantal FNV-leden voelt wel voor het aanbod dat de KLM voor een nieuw meerjaren-cao heeft gedaan, zo bleek onlangs tijdens een ledenvergadering. Behalve de 5 procent loonsver hogingen in 1984 en 1985, heeft de directie voor beide jaren ook een extra vakantiedag in het FNV: vooruitzicht gesteld. Bovendien wordt gedacht aan een vergoe ding voor de gestegen premielas ten voor AOW en AWW. Zes bonden hebben begin deze maand ingestemd met deze cao- voorstellen waarin voor 1983 en 1984 de prijscompensatie ont breekt. Alleen de Vervoersbond FNV, waarbij de helft van het KLM-personeel is aangesloten, ging niet akkoord. Hun nee bete kent vrijwel zeker dat zo'n cao er niet komt. De KLM heeft in de onderhande lingen naar voren gebracht dat zij in elk geval van het huidige systeem van automatische prijs compensatie afwil. De directie wil dat aan het begin van een jaar vaststaat welk bedrag zij aan lo nen kwijt is. Bij het vaststellen van de tarieven heeft het bedrijf dan steviger grond onder de voe ten, zo heeft de directie de bon den laten weten. Komeet Binnenkort zal er weer een ko meet met het blote oog aan de hemel zichtbaar zijn. De nieuwe komeet werd op 18 juni in Nieuw-Zeeland ontdekt door de sterrenkundige Rodney Austin. Vanaf 14 augustus zal de komeet op het noordelijk halfrond te zien zijn. Hij moet net voor zons opkomst aan de oostelijke hemel worden gezocht. DEN HAAG (ANP) Vrouwen en mannen die door huwelijksmoei lijkheden hun echtelijke woning verlaten, kunnen voortaan in een andere gemeente gemakkelijker een woonvergunning krijgen. Gemeenten mogen van deze mensen niet meer eisen dat ze economisch gebonden zijn. Dit staat in een tussentijdse wijzi ging van de woonruimtebeschik king 1974, die minister Nypels van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening gisteren bekend heeft gemaakt. Aan mensen die een echtschei dingsprocedure hebben aange spannen worden twee voorwaar den gesteld om in aanmerking te komen voor een woonvergun ning. De eerste is dat er in de echtscheidingsprocedure een voorlopige voorziening moet zijn getroffen die de beide partners ontslaat van de verplichting sa men te wonen. Daarnaast moe ten er voor de vertrekkende part ner "gewichtige redenen" zijn om in een andere gemeente te gaan wonen. Daarvan is in ieder geval sprake bij lichamelijke of geestelijke mishandeling. Aanleiding voor de maatregel zijn onder meer de problemen die vrouwen die in afwachting van hun echtscheidingsvonnis hun toevlucht hebben gezocht in een opvanghuis, ondervinden bij het zoeken naar een huis.-Voor hen is het tot nu toe vrijwel onmoge lijk ingeschreven te worden als woningzoekende of een woning te krijgen, omdat de gemeenten eisen dat ze economisch gebon den zijn. Minister Nypels heeft er bij de ge meenten op aangedrongen de maatregel ook toe te passen op mensen die samenwonen en voor dezelfde moeilijkheden ko men te staan. Druk De grote gemeenten zullen bij de verdeling van hun beschikbare woonruimte onder nog grotere druk komen te staan wanneer ze gescheiden mensen niet meer kunnen weigeren in hun ge meenten wegens het ontbreken van economische binding. Ge scheiden mensen, dat is uit het onderzoek gebleken, willen wo nen in grote steden. Zij zoeken er de anonimiteit. Maar in die ste den is nu juist de meeste woning nood. Dit zegt de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) naar aanleiding van de tussentijdse wijziging van de woonruimtebe schikking 1974 (die geldt voor koop- en huurwoningen) door minister Nypels. De VNG, die zegt de nieuwe regeling te onder schrijven, heeft aan haar leden inmiddels geschreven dat het van groot belang is dat de regio gemeenten met de grote steden gaan samenwerken bij de huis vesting van gescheiden mensen. Formeel "Samenwerking is nodig omdat het anders natuurlijk jaren duurt voordat deze mensen, die het liefst in of bij een grote stad wo nen, nooit aan woonruimte ko men. Aan alleen een formele er kenning hebben de mensen niets", aldus een woordvoerder van de VNG. Hij tekent hierbij aan dat gescheiden mensen met moeten denken dat, nu de eis van economische binding voor hen vervalt, zij ook als urgent woningzoekenden worden aan gemerkt. De woordvoerder van de VNG hoopt dat de gemeenten de nieu we beschikking verstandig zul len interpreteren. Hoewel de VNG inziet dat de eis economi sche gebondenheid veel geschei den mensen in problemen bracht wordt het toch jammer gevon den dat de minister tussentijds de beschikking heeft gewijzigd. Gebruikelijk is dat de minister aan het eind van het jaar de woonruimtebeschikking wijzigt. "Deze tussentijdse wijziging be tekent dat de gemeenten in één jaar tijd in ieder geval twee keer hun woonruimteverordening aan moeten passen aan de woon ruimtebeschikking. Dat kost de gemeenten geld, niet de minis ter", aldus de woordvoerder. Het zal even wennen zgn, maar binnen afzienbare tijd zullen kleuterschool en lagere school niet langer bestaan. Augustus 1985 doet de zoge naamde basisschool zijn in trede. één doorgaande school voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Vong jaar is de Wet op het basisonderwijs in de Tweede Kamer behan deld. Al geruime tijd berei den kleuterscholen en lagere scholen zich voor op een sa mensmelting in de basis school, voor beide onderwijs vormen een ingrijpende ope ratie. Om deze integratie zo soepel mogelijk te doen ver lopen heeft de regering een overgangswet ingediend, die waarschijnlijk eind augusuts in de Kamer aan de orde zal komen. Een overgangswet die niet veel om het lijf lijkt te hebben. Alle aangekondigde wijzigingen immers zijn vo rig jaar al uitvoerig behan deld. Er schuilt echter een grote adder onder het gras. De minister heeft in de over gangswet ook een leerplicht- verlaging voorgesteld met vrij ingrijpende gevolgen voor kleuters van 5 jaar Vrijwillig Bijna alle kinderen van 4 en 5 jaar (98 procent) gaan naar de kleuterschool. Vrijwillig, want het bezoek aan de kleu terschool is niet verplicht. De leerplicht begint momenteel pas bij 6 jaar, wanneer de kleuter naar de 'grote school' gaat. Nu kleuter- en lagere school worden samengetrok ken lijkt het logisch de leer plicht te laten samenvallen met de aanvang van het ba sisonderwijs. Om kinderen van 4 jaar te verplichten elke dag naar school te gaan leek de minister een wat &1 te gro te belasting. Vandaar dat om praktische redenen is geko zen voor een leerplicht voor kinderen vanaf 5 jaar. Het overgrote deel van de kleu ters ging toch al naar de kleu terschool. dus erg veel pro blemen zou de plicht niet op leveren, redeneerde de be windsman. Achterstand Bovendien zouden door de leerplichtverlaging ook de groep kinderen die de kleu terschool niet bezoekt bij het onderwijs betrokken kunnen worden. Juist voor die groep acht de minister kleuteron derwijs van groot belang, om dat het volgens de overheid vaak kinderen betreft uit zo genaamd sociaal zwakke mi lieus, die veelal een achter stand hebben o.a. met taal ontwikkeling - ten opzichte van andere kinderen. Een achterstand die zou moeten worden weggewerkt door middel van gerichte leerpro cessen in de kleuterklassen van de toekomstige basis school. Verontrust Vooral in kringen van kleuter leidsters heeft deze visie van de overheid veel stof doen opwaaien. De leidsters vre zen dat door het invoeren van 'leerprogramma's' een ernsti ge inbreuk wordt gemaakt op het oorspronkelijke karakter van de kleuterschool. Om dat te voorkomen voert de in Hoorn opgerichte Werkgroep Kritische Kleuterleidsters sinds enige tijd actie tegen de leerplichtverlaging. Duizen den kaarten en handtekenin gen van verontruste kleuter leidsters moeten staatssecre taris Hermes, die de leer plichtverlaging in het parle ment zal verdedigen, vermur wen. 'Je zet ouders en leer krachten enorm onder druk, wanneer een achterstand moet worden weggewerkt', zegt Marianne Heemskerk, woordvoerster van de werk groep. 'Kleuters worden ge confronteerd met taal-, lees- en rekenprogramma's, die het kind moeten voorberei den op het leren in de lagere school, terwijl kleuters hele maal niet zijn génteresseerd in de toekomst. Kleuters moeten zich kunnen ontwik kelen zonder dat er prestaties van hen worden verlangd'. Druk Het samengaan van kleuter- en lagere scholen in basisscho len heeft bg veel kleuterleid sters van meet af aan voor de nodige ongerustheid ge zorgd, aldus Marianne Heemskerk. In de nieuwe ba sisschool moeten kleuterleid sters en de leerkrachten van de lagere school gezamenlijk en in overleg beslissingen ne men over belangrijke onder wijszaken, zoals de samen stelling van één schoolwerk plan voor het hele basison derwijs van 4 tot en met 12 jaar. Kleuterleidsters, die nu meriek in de minderheid zijn, zijn bang dat de 'lagere school' gaat bepalen wat er in de kleuterschool moet gaan gebeuren. Dit legt op de kleu terleidsters een grote druk. wordt verlaagd, en de over heid de mogelijkheid krggt aan lesroosters van de kleu terklassen bepaalde eisen te stellen. Betutteld Ook ouders worden door een eventuele leerplicht voor kleuters van 5 jaar onder druk gezet en 'betutteld', vol gens de werkgroep. Nu kun nen kleuters rustig een paar dagen thuis blijven, uit loge ren gaan of met de ouders op stap. zonder dat het proble men op school oplevert Juist deze buitenschoolse activitei ten worden door kleuterleid sters gestimuleerd, omdat het volgens hen heel belang rijk is dat kinderen ook bui ten de school ervaringen op doen. Bovendien zijn er kleu ters die een hele week naar school nog niet aan kunnen, en veel moeten rusten. Staatssecretaris Hermes heeft zich in zekere mate ont vankelijk getoond voor deze argumenten en een vrijstel ling van de leerplicht van 10 uur in de week voorgesteld. Veel te weinig, vindt de werkgroep. 'Een week ver zuimen is niet mogelijk, ter wijl dat voor een kleuter heel goed kan zijn. Het is een on derschatting van wat er thuis gebeurt, terwijl dat net zo be langrijk is als het bezig zijn op school', aldus Marianne Heemskerk. ABOP Terwijl de tgd dringt, is de grootste vakbond binnen het onderwijs, de Algemene Bond van Onderwijzend Per soneel (ABOP). nog druk be zig haar standpunt wat be treft de leerplichtverlaging te bepalen. De ABOP heeft ver schillende congressen gewijd aan het basisonderwijs. Pas op het laatste congres in maart van dit jaar werden de regeringsplannen om de leer plicht te verlagen aan de orde gesteld. De discussie binnen de bond moest toen nog op gang komen. Een definitief standpunt wordt pas in sep tember verwacht, wanneer de gesprekken zijn afgerond. Wellicht te laat om nog een rol te kunnen spelen tgdens de behandeling van het leer- plichtvoorstel in de Tweede Kamer. Geen onderzoek Op dit moment wil de bond niets meedelen over de vor dering van deze discussie. Wel plaatst hij grote vraagte kens bij het argument van het ministerie de leerplicht onder meer te verlagen om kinderen uit sociaal zwakke milieus eerder te kunnen be reiken en te kunnen 'bijspij keren'. Volgens de ABOP is er nooit gedegen onderzoek gedaan naar de 2 procent kin deren die de kleuterschool niet bezoekt. Het ministerie vermoedt slechts uit welk mi lieu deze kinderen afkomstig zijn. Het zou met name gaan om kinderen uit volksbuur ten en kinderen van gastar beiders. maar bewijzen daar toe ontbreken. Achter het ar gument van 'wegwerken van achterstand bij kinderen' schuilt volgens de bond een ander motief van organisato rische aard: het is voor een leerkracht erg lastig om een 6-jarig kind zonder kleuter schoolervaring in een snel tempo bij te brengen wat een 4-jarig kind al op de kleuter school heeft 'geleerd'. Kindgericht Dat zou kunnen wijzen in de richting van een grotere in vloed van de lagere school op de kleuterschool dan omge keerd. De identiteit van het kleuteronderwijs staat daar door op het spel. Het nieuwe basisonderwijs heet 'kindge richt' te zijn: onderwijs dat aansluit bg de individuele leerling Dat werd in mei van dit jaar nog eens bevestigd door staatssecretaris Hermes van onderwgs op een bgeen komst in Den-Haag 'Een 5- jarige kleuter die toe is aan le zen heeft daar recht op. Even goed heeft een 6-jarige recht op spelen in de bouwhoek, omdat hij er nog niet aan toe is', aldus de bewindsman. Kleuterscholen geven kinde ren die toe zijn aan 'leren' ook nu al - zonder leerplicht - daartoe de de ruimte. Voor deze groep is de invoering van een leerplicht geen abso lute noodzaak. Nog minder voor de 5-jarigen die nog met zo ver zgn als hun meeste leeftgdgenoten. en die gebaat zijn bg ruime mogelijkheden om te spelen. Voor hen zou een leerplichtverlaging wel eens averechtse gevolgen kunnen hebben. MARGOT KLOMPMAKER

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7