c s'Prima uitgangspunt om het nu eens te worden Roeien langs de Rijn en Schiekade PtiJp' Menkenhal mogelijk in september weer open ~y g>DA enthousiaster dan WD over PvdA -program "Steun voor "blinden project" Beheerder wil nieuw schaatsseizoen Geschiedenis van een stukje Leiden i jcATERDAG 24 JULI 1982 Leiden :af EIDEN - "Het is heel wel mogelijk om het met de teil PvdA eens te worden over °het te voeren beleid. Het «ui ontwerp-programma voor 14_i een nieuw B en W-college is zeer reëel van opzet en h°c vormt een uitstekend uit- paa gangspunt om het verder r over eens te worden. Het bevestigt dat de verschil- len tussen PvdA en CDA j minder groot zijn dan in het verleden wel is be- e'\ weerd". 4-1 izeildus CDA-fractieleider Walen- m kamp over de vorming van een nieuw college van B en W. Hij bui verklaart het ontwerp-program- aai ma met een gevoel van opluch ting te hebben gelezen. "Het be vat geen bijzondere verrassingen en is geen casus belli (letterlek: gaan onmiddelijke aanleiding tot oorlog, red.)". uulfalenkamp is bijzonder tevreden aa, met de gevolgde werkwijze. De >47 PvdA schrijft een ontwerp-pro- 161 gramma en de andere partijen stellen zonodig wijzigingen voor. co! lrri "Dat brengt de politiek inhoude lijke verschillen goed in de •st! schijnwerpers. De verschillen tussen PvdA en WD blijken dan "Ik zie grote problemen voor de WD. Het is eigenlijk beter dat ik dat niet zeg, want ik verheug me niet over de problemen van an deren", aldus de CDA-leider. "Zaken als de reorganisatie van de LWS, de stadsverwarming, de rioolbelasting en de kernenergie, daarvan vraag ik me af hoe dat oplosbaar is voor de WD". Hij is van mening dat de standpun ten van CDA en PvdA in wezen heel dicht bij elkaar kunnen lig gen, al zijn er verschillen in inter pretatie en uitvoering mogelijk. Op een aantal punten verlangt het CDA opheldering, maar met een aantal is men ook aldus Walenkamp heel blij. Hij noemt in dit verband het uit gangspunt van de PvdA dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen, hetgeen overeenkomt met het CDA-pro- gramma ('opkomen voor de zwakken in de samenleving'). Wat betreft de reorganisatie van de Leids Woning Stichting zit het CDA grotendeels op de lijn van de PvdA. Beide partijen streven naar een omvorming van de LWS (al of niet middels een fu sie) tot een woningbouwvereni ging. De standpunten lopen uit een op het punt van een herinde ling van het woningbezit per wiik. REIDEN - Het rijksmuseum voor lg! volkenkunde heeft voor de voortzetting van het "blinden- JK project" een donatie van 15.000 rd gulden van de Stichting Steun Ij gekregen. De Stichting Steun, opgezet door de gezamenlijke d< Rabo-banken, probeert door hier u en daar projecten geldelijk te on- dersteunen de gehandicapten in Nederland uit hun isolement te halen. Ruim vierhonderd visueel gehan dicapten hebben het afgelopen jaar het museum voor volken kunde bezocht. Door deze dona tie kan de eerste wisseltentoon stelling voor blinden en slecht zienden, gewijd aan de Japanse cultuur worden gerealiseerd. De opening van deze tentoonstelling zal rond de kerstdagen plaatsvin den. Walenkamp: "Ik denk dat we heel goed zitten met ons standpunt. Maar het is geen zwaar politiek probleem, geen politiek stok paardje. Van niemand". Kiezersbedrog Een zwaarder geladen zaak is die van de rioolbelasting. "Het lijkt mij zeer problematisch voor de VVD. Met hun verkiezingspro gramma hebben ze zich hiermee èf in een isolement geplaatst öf van tevoren kiezersbedrog inge bouwd. Wij kunnen niet beloven, dat het niet nodig zal blijken". Walenkamp wijst erop dat PvdA- wethouder Bezemer in Leider dorp twee jaar geleden al een (soort) rioolbelasting heeft inge voerd, waarmee het CDA ak koord is gegaan. "De WD maak te toen enorm veel stampij, maar nu hoor je er niemand meer over. Zelfs niet in de verkiezings strijd". Wel hoopt Walenkamp dat het invoeren van de nieuwe belasting in Leiden nog wat kan worden uitgesteld. In de kwestie van de kernenergie is het CDA bereid om met het PvdA-standpunt mee te gaan. Walenkamp wijst op een eerder door de raad ingenomen stand punt hierover en zegt dat stand- j punt te willen respecteren. Het CDA stemde indertijd welis waar in meerderheid tegen de bewuste PSP-motie, maar de nieuwe fractie is anders van sa menstelling. Een aantal voor standers van kernenergie verlaat binnenkort de CDA-fractie. Bo vendien noemt Walenkamp het zeer belangrijk dat genomen raadsbesluiten worden gerespec teerd. Op het punt van het autovrij ma ken van de Marktenroute ziet het CDA goede mogelijkheden om uit de problemen te komen, waar PvdA en CDA beide zeer tevre den over kunnen zijn. Loondienst De kwestie van artsen in loon dienst is voor het CDA ook geen probleem. "Artsen in loon dienst? Dat vind ik in de Ste- venshofpolder prima. De Plaat selijke Huisartsen Vereniging staat daar ook niet afwijzend te genover". Dat er evenwel duidelijke verschil len zijn tussen beide partijen er kent ook Walenkamp. Op het ge bied van de sluitingstijden van café's, de welzijnspolitiek, de binnenstadsschool en het parke ren zullen de partijen nog com promissen moeten sluiten. De zinsnede in het ontwerp-pro gramma over verzuilde welzijns- instellingen noemt hij on rechtvaardig, ondoordacht en onjuist. Walenkamp vermoedt een inderhaast gemaakte schrijf fout, waar echter nog wel een mouw aan te passen is. Op het gebied van de horeca meent Walenkamp dat er sprake is van een misvatting, dat de discussie heropend zou zijn. Hij gelooft overigens niet dat de VVD en D'66 op dit punt de PvdA tege moet zullen komen. Wat betreft de plaats van de bin nenstadsschool acht het CDA de Garenmarkt onhaalbaar, omdat dat te lang zou gaan duren. De christen-democraten geven de voorkeur aan de Kaasmarkt en wensen het in stand houden van de (openbare) Drie October- school. Bij het parkeren gaat het met name om de vraag of de gemeente op de een of andere manier kan bij dragen in de verwachte aanloop verliezen. Ook op dit punt toont Walenkamp zich optimistisch over de kansen op overeenstem ming met de PvdA. Het kan verkerennog niet zo gek lang geléden sprak burgemeester Vis een stralende Ton Menken toe. Inmiddels zijn beide 'grootheden' van het Leidse toneel verdwenen. Zij het om geheel uiteenlopende redenen. LEIDEN/LISSE - De kans is groot dat er over twee maanden weer wordt geschaatst in de Ton Men ken ijshal aan de Vondellaan. De huidige 'eigenaar', de Westland Utrecht hypotheekbank heeft de in Lisse gevestigde exploitatie maatschappij Sporeco bv. ver zocht de hal voorlopig in beheer te nemen. Piet Beers, directeur van Sporeco, wil dat er half sep tember weer ijs in de hal liet. Sporeco bv. heeft inmiddels ook de exploitatie van de Menken- hallen in Rotterdam, Dordrecht en Enschede op zich genomen. Bij Westland Utrecht (als Men ken's belangrijkste schuldeiser slechts formeel eigenaar) heeft Sporeco het recht van koop geëist van deze drie projecten. Beers: "Ook van de Leidse hal had ik graag het recht van koop geeist maar dat ging niet door omdat de gemeente er al een bod op heeft gedaan" Zoals bekend is een tweede sport hal in Leiden een grote wens van wethouder sportzaken Tesselaar; bijvoorbeeld de ijshal. Volgens P. Schaap, chef van de gemeen te-afdeling grondzaken, wordt er nog druk onderhandeld, zowel met Ton Menken als met West land Utrecht. Beers verwacht dat wanneer de ge meente Leiden de Menkenhal in derdaad koopt de rol van Spore co is uitgespeeld: "Een sporthal exploiteren kan iedereen, daar heeft de gemeente ons niet voor nodig. Ik zou het wel triest vin den voor al die schaatsers". Overigens heeft Sporeco de Leidse Menkenhal (evenals die in En schede) al eerder in beheer ge had. Dat was in de periode dat Menken in de problemen was ge raakt door het floppen van de Rekreon-groep waarin hy een deel van zijn hallen-imperium had ondergebracht. Sporeco bood Menken de helpen de hand en nam de exploitatie van beide banen over. Begin dit jaar kreeg hijn de banen weer te rug, met, zoals hij verklaarde, een flinke schuldenlast, die de strop om zijn nek zou hebben aangetrokken. Een opmerking waar Piet Beers zeer teleurgesteld over is: "Het jaar dat wij Leiden en Enschede in beheer hadden, hebben we po sitief afgesloten. We zyn pas in de problemen geraakt toen Men ken in gebreke bleef by het aan trekken van activiteiten voor de zomer van vorig jaar". Beers noemt de opstelling van Menken niet correct en allesbe halve zakelijk. "Hij houdt zich schuil en weigert te reageren op uitnodigingen van mijn kant om gezamenlijk rond de tafel te gaan zitten. Hij weet dat zijn uitlatin gen ons een hoop werk en dus geld hebben gekos. Ik ben zelfs bereid om een flink deel van de schulden die hij bij ons heeft te vergeten maar dan moet hij wel komen praten". Volgens Beers koestert Menken de ijdele hoop dat de gemeente hem wel te hulp schiet. tylevrouw C. Zwarts-Verbiest heeft twintig jaar aan de Rijn- en v Schiekade gewoond. Bovendien )1 heeft zij grote belangstelling voor het verleden van Leiden en mag ïl zij daar graag haar pennevruch- ej ten aan wijden. Als lid van de vereniging Oud-Leiden beschreef J ze in het jaarboekje van 1981 bij- ,Q voorbeeld, de geschiedenis van de k Transvaalbuurt. 1Lag het niet voor de hand dat deze 3 schrijflustige Leidse zich met meer dan gebruikelijke interesse zou verdiepen in de geschiedenis van de Rijn- en Schiekade, toen bekend werd dat de Trekvliet weer zou worden opengegraven? Dat lag het. Zij schreef bijgaand artikel. iAan de zuidwestkant van Leiden, buiten de Witte t Singel, werd in 1891 de Rijn en Schiekade gegra ven van Haagweg naar het Delftse Jaagpad bij Wou- terenbrug. Uit het gemeente archief (straten- boek)"De kade draagt de naam van het kanaal, dat voor zijn om legging buiten de stad in 1919 daarlangs zijn weg nam. Reeds in 1638 was de Nieuwe Vaart van af de Hoogen Rijndijk (thans Haag- weg) naar de Vliet bij de Kwa- kersbrug (thans Wouterenbrug) gegraven, ten einde aan de trek schuiten op Delft, Den Haag en andere plaatsen een aanlegplaats te verschaffen. - Enige partien lants gelegen buijten de Witte Poort, die tot droochraemen wer den gebruijkt -, moesten hiertoe in beslag genomen worden. Bij het begin der Nieuwe Vaart stond de Stadsherberg voor als de poort gesloten was. In 1891 is de Nieuwe Vaart ver- - breed en verlengd tot in het Gal gewater waarmee de z.g. grote scheepvaartweg van zuid naar noord Trekvliet, Rijn en Schie kade, Galgewater, Oude Vest, Haven was toen tot stand ge bracht en de vroegere kleine scheepvaartweg: Vliet, Steen- schuur, Nieuwe Rijn, zijn bete kenis verloor. In 1901 handhaafde de Raad zijn mening dat het belang der inge zetenen meevracht behoud van de grote doorvaart door de stad, doch in 1915 kwam de Raad op deze opinie terug en verklaarde geen prijs meer te stellen op deze vaart binnedoor. Daarna ont wierp de provincie plannen om het Rijn en Schiekanaal buiten de stad om te leggen, welk be langrijk werk in 1919 voltooid Industrieterrein Terug naar de Rijn en Schiekade. Wie links over Wouterenbrug ging kwam op de Jan van Goyenkade. Recht doorgaande kwam men op het Delftse Jaagpad. Dat laatste kan nu niet meer. Het gebied is industrieterrein geworden, wat heel jammer is want het was een veel gebruikte wandelweg. Door een paar dwarssloten waren er - fiijEÊ 'Mn»"* i Gezicht op de Wouterenbrug rond 1890. Het eiland waarop 'het kasteeltje'. ook kleine bruggetjes. Eén al di rect vanaf Wouterenbrug. Je gaat dus van de ene brug op de ande re over. Deze eerste is er nu nog. De andere was ter hoogte waar nu de spoorweg-overgang is naar de Telderskade. Dat was een ta melijk hoog bruggetje, eerst zon der leuning. Later zijn er leunin gen aangemaakt. De Rijn en Schiekade is iets meer dan 1 km lang. Als wij dus iets horen van 3 km is dat voor ons 3 maal de Rijn en Schiekade. De vaarweg is ge graven om de scheepvaartroute door de stad te verlichten en te bekorten. Aan de huizenkant liep hier en daar een sloot, zodat de huizen bereikt konden worden met een bruggetje voor ieder huis apart. De huizen hadden ook een voor tuintje. Aan deze kant stonden bomen langs de weg. Aan de wa terkant kon dat niet want de meest schuiten werden getrok ken door een paard. Ook veel schuiten werden getrokken door de schipper zelf of door een knecht. Voor dit trekken hadden zij een heel brede leren band om de schouders, waar de treklijn aan vast zat. De schippersvrouw stond dan aan het roer. Bij het naderen van de Wouterenbrug moest er even zeer hard getrok ken worden om wat meer vaart De ene brug ging over op de andere aan de Rijn- en Schiekade. te krijgen zodat de schuit op ei gen kracht onder de brug door kon gaan. Vlak voor de brug werd de lijn met een sierlijke zwaai op het schip geworpen. De boot ging onder de brug door en daar werd de lijn weer op de wal gegooid en met paard of man kracht ging het verder. Even voorbij de brug was de spoor lijn Leiden-Utrecht, die de weg en het water kruiste. Daar was toen een bewaakte overweg. On der de spoorlijn was aan de wa terkant een smal pad gemaakt, waar de schipper met zijn paard of de schipper met de treklijn on der de spoorbrug door konden. Ook kwam af en toe een stoomboot door de vaart. Dat was een boot met een heel hoge zwarte schoor steenpijp er op. Om onder de brug door te gaan ging deze boot juist veel langzamer varen. Eerst hoorde je de stoomfluit om te genliggers van de andere zijde van de brug te waarchuwen. En dan zakte langzaam de grote schoorsteen naar beneden en kon onder de brug doorgevaren worden en ook onder de spoor brug door. Daarna ging heel langzaam de pijp weer omhoog. Die stoomboot was een sleep boot voor een aantal zandsche- pen, grote logge gevaarten. Ook door mevrouw C. Zwarts-Verbiest zag je veel groenteschuiten op weg naar de veiling. Roeiers Bovendien kwamen er roeiers voorbij van de roeiverenigingen "Njord" en "Die Leythe". Later verscheen ook "De Vliet" met een botenhuis aan de Rijn en Schiekade. Zij oefenden heel veel in de Rijn en Schiekade, waarbij een paaltje aangaf waar precies 1 km was. Zij hadden al tijd grote moeite met de zands- leep, omdat die zoveel ruimte in beslag nam. Maar het roeien gaf vee vertier en fleur op en aan het water. In de winter werd, zo lang het kon, een vaargeul open gehouden. Daarvoor kwam eenijsbreker in de vaart. Als dat niet meer ging, was scheepvaart niet mogelijk en konden de schaatsenrijders ko men. De huizen aan de Rijn en Schieka de waren zeer verschillend. Hier en daar een rijtje kleine huizen die wel hetzelfde waren. Dan weer grote woningen. De mees ter huizen hadden grote tuinen. Vandaar ook enige bloemisterij en en kwekerijen. Doordat de Rijn en Schiekade zo lang was - je moest altijd naar de kant van de Haagweg of Woute renbrug over - kende je alle be woners en was er met allen een goede verstandhouding met zon odig hulp voor elkaar Een oude bewoonster fungeerde als baker Ook hielp zij bij ziekte en andere werkzaamheden die tegenwoor dig door een wijkverpleegster worden gedaan. De nummering van de Ryn en Schiekade begon vroeger vanaf Wouterenbrug. Het eerste was een boerderijte. dat was het "Tol huis". Dit huis stond eigenlijk op het Delftse Jaagpad Daar woon de de tolgaarder. Deze had een groot gezin waarvan de kinderen met een klompje aan een hengel het tol- of bruggegeld inden (al dus mevrouw M.S.E Herfst- Nieuwenhuis). Waar nu nr. 141 is, daar woonde Brussee. Deze han delde in bloembollen Verder was er een handelaar in petro leum. De verkoop vond plaats in een pakhuis naast de woning. De man verkocht ook tabak Als ik voor mijn vader een pakje tabak mocht halen vroeg ik er meteen een babbelaar by. Ik dacht dat die er by hoorde de al eerder genoemde bloemiste rijen waren Van er Wilk op nr 17. Verbiest op nr. 18 Een eind veder Devilee en den Older. Con currentie was er niet bij. Als myn vader - Verbiest - plotseling witte dahlia's moest hebben en wy hadden ze niet, nu dan ging m'n vader naar Den Older en haalde ze daar. En als Devilee voor een klant rode geraniums moest hebben en deze niet had. ging Devilee naar Verbiest en haalde ze daar. En als er by ons bloemen weggebracht moesten worden en er was niemand om die te doen, dan stapte de doch ter van Van der Wilk op de fiets en bracht die bloemen weg. Het boerderijtje is later afgebro ken. Het tegenwoordige nr. 141 is er nog wel. de vroegere nummers nr. 17 en nr 18 zijn ook afgebro ken. Daar is nieuwbouw voor m de plaats gekomen. Het huis van Devilee is er ook niet meer Het is zelfs moeilyk aan te wijzen waar dat stond. Het huis van Den Older is er nog wel Eiland was eenm stuk land door water omgeven. Dus echt een eiland. Het heeft ook later de neen ge kregen van "Ons Eiland" Op dit eiland, waar toen nog schapen liepen, heeft Prof. Nieuwenhuis. in 1911, een huis laten bouwen Mevrouw Nieuwenhuis heeft hiervoor de tekeningen gemaakt en is zo haar eigen architect ge weest. Het was buiten de singels en zo doende behoorde het eerst nog tot de gemeente Zoeterwoude Later werd dit Leiden. Het huis zelf is heel mooi en groot Het is gebouwd van rode baksteen, heeft twee verdiepingen en een dak van leien. Een aantal treden voert naar de brede voordeur Door een vestibule komen we in een grote hal. waar de verschil lende kamers op uitkomen. Een brede trap voert naar boven. In de omgeving wordt dit nuis "Het Kasteeltje" genoemd Ook al omdat er zelfs een torenkamer is Naast "Ons Eiland" werd kort daarna de villa van Prof. Ehren- fest gebouwd. Prof Nieuwenhuis en Prof. Ehrenfest waren toen vrienden. Een van de twee had dikwijls een logé en dat was Prof. Einstein En zo gebeurde het veel dat de drie zeer geleerde vrienden gingen wandelen. Zy gingen dan de brug over naar het Delftse Jaagpad. "Gekleed in ou de broek, trui en op pantoffels" (Naar een vroegere mededeling van wijlen Mevr M J T Nieu wenhuis-van Uexküll Gulden- bandt). Daar zullen dus zeker byzondere gesprekken gevoerd en uitvin dingen besproken zyn. Het is heel jammer dat het Delftse Jaagpad als wandelweg verloren is gegaan Toen er sprake van was om de Ryn en Schiekade te dempen, was er gelegenheid met een rondvaartboot voor het laatst door de vaart te varen. Dat heb ik gedaan Het was een heel eige naardig gevoel. Vroeger had ik her ook wel gevaren, later ge schaatst. Nu voor het laatst geva ren en over een poosje zou ik er op kunnen lopen. Dat is ook ge beurd. mar ik kan niet zeggen dat het er mooier of beter van ge worden is. Voor my had dat wa ter heus wel mogen blyven.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3