LEIDSCH DAGBLAD Spoedberaad EG staalcrisis data Aanpak crisis stompzinnig' makelaardij bv Autoverkoop in de lift Na afwijzen aanbod door Amerika Van der Lek opent partijcongres PSP Ramschip weer vlot Desnoods inzet ME bij modder- vechtshows Schokbeton nog in het ongewisse Poolse gezinnen naar Frankrijk \TERDAG 24 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36838 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor W m «CX*)*on Gemeentelijke belastingen vaak zeer verschillend Da's waar ook Respectievelijk huisvrouw en dienstregelaar bij de Rotterdamse tram. Die beroepen horen heden ten dage bij de vrouw en man die hiernaast staan afgebeeld. Maar vroeger genoten ze grote bekendheid op sportgebied. Herkent u ze nog? Een nadere kennismaking in deel 4 van Da's waar ook. PAGINA 11 Illegale wapens: spelen met vuur MSTERDAM (ANP) - In de eer ste helft van 1982 zijn er in ons land 250.127 personenauto's ver kocht of 0,8 procent minder dan de 252.174 stuks die er in de eer ste zes maanden van vorig jaar van de hand gingen. it bevestigt de al eerder uitge sproken verwachting dat aan de scherpe omzetdalingen die zich in 1980 en 1981 voordeden een eind is gekomen, aldus de RAI by de publikatie van de omzetcij fers. 1 juni van dit jaar werden er 39.455 auto's verkocht of onge veer zes procent meer dan in de zelfde maand van 1981. Nadat de omzetten in januari en februari in vergelijking met een jaar eer der nog met 14 respectievelijk 11 procent waren gedaald stegen zij in maart tot en met juni met res pectievelijk 1, 12, 5 en 6 procent. Js de ontwikkeling van de afgelo pen maanden zich voortzet, kan de verkoop in geheel 1982 boven de grens van 400.000 auto's ko men, aldus de RAI. In 1981 wer den er 389.312 auto's omgezet. pel verkocht in de eerste helft van dit jaar met 41.351 stuks de meeste auto's in ons land. Twee de was Ford met 26.308 verkoch te auto's gevolgd door volkswa gen (22.882, incl. Audi), Renault (20.147), Peugeot/Talbot (18.141) en Citroen (14.300). TOKIO Enorme regenval heeft aardverschuivingen en overstromingen veroorzaakt in Japan. Zeker 80 i sen zijn om het leven gekomen, 134 worden er nog vermist. In de stad Takeda kwam 500 ton modder x berg naar beneden. Alleen al in Nagasaki kwamen 73 personen om. De ravage was enorm. Tot in de winkel straten toe. BRUSSEL (GPD) - De Europese ministerraad komt van middag in spoedberaad bijeen over de zich verdiepen de Europees-Amerikaanse staalcrisis, nu Washington het laatste Europese aanbod voor een vergelijk van de hand heeft gewezen. hand gehad.De staalcrisis ont stond door klachten van de Ame rikaanse staalindustrie dat Euro pese staalproducenten een te groot aandeel van de Amerikaan se staalmarkt hebben veroverd door te lage prijzen. Deze lagere prijzen zouden volgens de Ame rikanen het gevolg zijn van on juiste overheidssubsidies aan de Europese staalindustrie. Europa betwist dit, maar was wel bereid tot een compromis en bood daar om een beperking van de Euro pese staalexport aan van 10 pro cent vergeleken met de uitvoer van 1981. De teruggang van de Amerikaanse staalindustrie is volgens de Eu ropese commissie te wijten aan de economische recessie en niet aan de concurrentie uit Europa. AMSTERDAM (ANP) - Het ram schip "Schorpioen" is vannacht kort na half één door vier slepers vlotgetrokken uit haar beklem ming bfj de Wiegbrug over de Kostverlorenvaart in Amster dam. De brug zelf bleek nog prima te fünctioneren, zodat het scheep vaartverkeer onmiddellijk na het lostrekken op gang kon komen. Het ramschip zelf wordt naar de Sumatrakade in het IJ gesleept, vermoedelijk vandaag nog zou worden begonnen met de sloop van de bovenbouw van het vaartuig. Daarna wordt het naar Vlissingen gesleept De Europese Gemeenschap staat daarbij niet alleen voor de vraag hoe te voorkomen dat de straf- heffingen die de Verenigde Sta ten op een deel van de Europese staalexport heeft gelegd, defini tief worden. Evenzeer zullen de ministers rekening moeten hou den met de mogelijkheid dat de groeiende Amerikaans-Europese handelsspanningen in een werkelijke politieke crisis bin nen het westelijke bondgenoot schap ontaarden. Het was in Brussel gisteren niet erg duidelijk wat Europa nog zou kunnen doen om de Amerikanen op andere gedachten te brengen. Voor vannacht zal er een verge lijk met de Amerikanen getrof fen moeten worden om te voor komen dat strafheffingen die de Amerikaanse regering op een deel van de Europese staalexport heeft gelegd, definitief worden. In de Brusselse wandelgangen be staat de hoop dat president Rea gan en diens nieuwe minister van buitenlandse zaken Shultz zich eindelijk actief met de staal crisis zullen gaan bemoeien we gens de dreigende internationaal politieke consequenties. Tot nu toe heeft, zo meent men in Brus sel, de Amerikaanse minister van handel Baldridge teveel de vrije VALKENBURG (GPD) - Vol gens burgemeester Paul Gi lissen van Valkenburg be hoort het inzetten van de mo biele eenheid tot een van de mogelijkheden om een einde te maken aan modderbad- vechtshows en het optreden van toppless damesorkesten in dancing Pavilion. Gilissen verklaarde dit gisteren kort nadat de president van de Maastrichtse rechtbank mr. P. Paulussen had uitgespro ken dat de burgemeester cor rect heeft gehandeld door geen vergunning af te geven voor de gewraakte shows. Tegelijkertijd wees mr. Paulus sen de vordering van de ge meente af om Pavilloneige- naar Guide van Waterschoot een dwangsom op te leggen van 25.000 gulden per over treding. De president moti veerde zijn beslissing door te stellen dat de vrees van de burgemeester voor versto ring van de openbare orde door de shows gegrond is. Mr. Paulussen vertrouwt er in zijn vonnis echter ook op dat Van Waterschoot zich bij deze uitspraak zal neerleggen en acht daarom een dwang som niet noodzakelijk. Burgemeester Paul Gilissen: „Ik ben blij met deze uit spraak. De rechter kent mij hiermee het«*cht toe de ver gunning te weigeren. Het is alleen jammer dat mr. Pau lussen geen dwangsom heeft ingesteld. Maar er blijven mij nog een heleboel andere mid delen over. Een zwaar, maar niet uitgesloten middel is het inzetten van de mobiele een heid. (Van een onzer verslaggevers) tOUDEKERK AAN DEN RIJN - Er is nog beslissing genomen over de toekomst van de 725 werknemers van Schokbeton (vestigingen in Koudekerk, Kampen en Zwijndrecht). Eerste Nederlandse Cement Industrie, die een aandeel van 72 procent in het bedrijf heeft, heeft de banken een voorstel ge daan. Wat dat voorstel inhoudt is niet bekend geworden. Maandagmiddag wordt het ant woord van de Algemene Bank Nederland en Pierson, Heldring Pierson verwacht. De raad van bestuur van Schokbeton komt maandagochtend bijeen. AMSTERDAM (ANP) - In geen en kel land, het Engeland van Mar garet Thatcher misschien uitge zonderd, wordt de kapitalisti sche crisis op zo'n stompzinnige manier tegemoet getreden als in Nederland. Het rompkabinet van CDA en D'66 past niet op een be scheiden manier op de winkel, maar zet op een verbijsterende wijze het afbraakbeleid voort dat was ingezet door het kabinet van CDA, PvdA en D'66. Met deze kritiek opende PSP-voorzitter Bram van der Lek vanmorgen het verkiezingscongres van zijn partij. We hoeven ons volgens Van der Lek niet wijs te laten maken dat Nederland zo arm is als door het duo Van Agt en Van der Stee wordt voorgesteld, want daar is geen sprake van, zo meent de PSP-voorzitter. Volgens Van der Lek wordt door de bezuinigingen de werkgele genheid rechtstreeks afgebroken en lijkt het erop dat Van Agt en Van der Stee er op uit zijn Colijn in bezuinigingswoede te over treffen. Van der Lek riep PvdA op duidelijk te maken waar deze partij staat. Hij hield de PvdA voor dat de weg naar een linkse meerderheid er een is van harde strijd, maar dat die niet tot stand komt door voortdurend compro- Q r»Vi 11 ttprcvpl rl missen te sluiten. Kritiek had uUIUUCIÖVCIU Van der Lek ook op de PPR, die niets meer voelde voor een lijst- 01ltl30IlClCH verbinding van de linkse partijen toen de PvdA afhaakte. Van der Lek kondigde aan dat de PSP met alle beschikbare mid delen van burgerlijke ongehoor zaamheid verzet zal organiseren tegen het plaatsen van nieuwe kernwapens op Nederlands grondgebied als het zover mocht komen. Veel bewolking Het wordt wat het weer betreft een lomber weekeinde. Veel bewolking met vandaag zelfs kans op een bui. Morgen zal het op de meeste plaatsen droog blijven. De middagtemperatu- fen schommelen om de 20 graden. Er en matige wind waaien uit noor delijke richtingen. 25 juli Zon op: 5.50, onder: 21.41 uur Maan op: 11.36 Hoogwater in Katwijk om 7.20 en Uur, laagwater om 3.25 en 15.30 u Zon op: 5.52, onder: 21.40 uur Maan op: 12.50, onder: 0.17 uur Hoogwater in Katwijk om 8.07 en Uur, laagwater om 4.04 en 16.13 u breestraat 106 leiden tel. 071-121645 vraag naar tine kromhout pr. 01718-25286 ENSCHEDE (ANP) - De banken hebben gisteren een beperkt boedelkrediet gegeven aan gebr. Van Heek Schuttersveld, het En- schedese textielconcern dat deze week uitstel van betaling heeft gekregen. Dit krediet maakt het volgens de bewindvoerder, mr. H.W. Kesler, mogelijk „de onderneming bin nen twee weken op een ordente lijke wijze te ontbinden". Zo ont vangen personeelsleden loon tot ze hun ontslag krijgen. De bewindvoerder sluit niet uit dat een paar levensvatbare onderde len van het concern (zoals Bont Tex) kunnen worden gered. Hierdoor zouden hooguit enkele tientallen van de 645 personeels leden werk houden. Van een to taal overlevingsplan kan geen sprake zijn. PARIJS 'AP) - Een in Pari s wo nende functionaris van de Pool se onafhankelijke vakbond Soli dariteit heeft gezegd dat vandaag 200 tot 250 Polen in Frankrijk zullen aankomen. Het gaat om le den van Solidariteit en hun ge zinnen die door de Poolse over heid zijn overgehaald het land te verlaten. Twee weken gelden ar riveerden al 20 Polen in Frank rijk. Slechts ongeveer de helft van de ruim 800 Poolse toeristen die naar Spanje zijn gereisd om daar het wereldkampioenschap voet ballen bij te wonen, zijn naar Po len teruggekeerd, dit is gisteren bekend gemaakt door functiona rissen die de reizen naar Madrid organiseerden. In enkel gevallen stapten de Polen reeds in Italié uit de bus. Polity- ka meldde dat de meeste mensen onmiddeüjk na aankomst in Spanje naar telefooncellen ren den om contact op te nemen met verwanten of kennissen in de Verenigde Staten, Australië, West-Duitsland, Frankrijk of Oostenrijk. Velen daarvan zijn er kennelijk in geslaagd om op deze wijze een verblijf in het buiten land te regelen. Truck van het jaar 1982 *ÖRD Ford Truck distrikt dealer AKRO B V. Leiderdorp Hoofdstraat 151, tal. 071-894308 Verkoop na 18.00 uur lel. 070-240848 Door Inruil hobbon wil levert* een grof kolloktio Ford O truck*. Dtvorm torwepee en eftnetfctpea Bovmg gormntto.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1