Jllegaal "wapenbezit ^onrustbarend Kinderloosheid is geen taboe meer "Het is letterlijk spelen met vuur Wassenaarse sociologe ondervroeg 158 vrouwen over heet hangijzer RDAG 24 JULI 1982 minimum aan controle behoort een verzameling als hiernaast tot de normale vondsten van de politie. Vorig jaar nog kwamen er 4905 illegale wapens boven ndeliru kamer met ni vas J 5 8 6 et een jachtgeweer waarvan de loop was afgezaagd, stapte de man de kroeg binnen. Hij :=;«etelde zich op een kruk, zette het wapen tegen de bar en bestelde kortaf bier. Een andere afébezoeker, kennelijk door overmatig drankgebruik te overmoedig, tartte de man met het ;eweer. 'Je hebt dat ding nou wel, maar je durft het niet te gebruiken.' Zonder iets te zeggen akte de aangesprokene zijn geweer en richtte het op een andere, niets vermoedendende lan. Het schot daverde door de ruimte. Met een verbrijzelde knie moest het slachtoffer naar et ziekenhuis worden gebracht. et alleen illegaal wapenbezit ïeemt verontrustende vor- nen aan, ook het gemak waarmee die wapens tegen nensen worden gebruikt, is .litermate zorgwekkend. Ge- loemde gebeurtenis in het Rotterdamse café is er slechts één in een afschuw- Wekkend lange reeks. reep blik in de kranten van de afgelopen weken is al vol doende om een indruk te krij gen van de omvang van het verschijnsel. Diverse doden en gewonden waren het ge volg van lichtzinnig gebruik van vuurwapens. Door Weert Schenk o was er de schokkende koel bloedige moord op een 16-ja- rige jongen op het strand van Bloemendaal waarmee een ruzie over een loslopende hond werd beslecht. Zo werd in Amsterdam een argeloze snackbarbezoeker in het hoofd geschoten door een woedende man die het van wege een vermeende ver keersovertreding op een an der had gemunt, o schoten overvallers in Rot terdam een oude man dood omdat hij niet snel genoeg het geëiste geld kon geven. Zo raakten vier jeugdige be zoekers van een café in Maas tricht vrij ernstig verwond door een man die uit een café was verwijderd en bij zijn wraakactie ook nog de ver keerde kroeg onder vuur nam. Het is slechts een greep, maar typerend, iet past in de maatschappelij ke ontwikkeling. Er is agres sie en die wordt uitgeleefd', zegt commissaris J.A.Blaauw van de Rotterdamse politie, onder wiens leiding onder andere de vuurwapencentra le valt, 'Het lijkt of de burger sneller explodeert. Kijk nou alleen eens naar het verkeer, die ongelooflijke agressie. Daarin wordt vaak de wagen als wapen gebruikt.' De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) in Den Haag schat dat er enige tien duizenden vuurwapens ille gaal onder de mensen zijn. In 1980 kwamen over het hele land 4781 wapens boven wa ter. Het jaar daarop waren het er 4905, terwijl de controle tot een minimum was terugge bracht. Relatief gezien spreekt de CRI daarom van een sterke toename. Niet aan denken Toch verbaast het Blaauw dat het vaak nog goed afloopt met die wapens. Hij vertelt dat in 1981 in Rotterdam 83 overvallen met vuurwapens werden uitgevoerd. In som mige gevallen werd gebruik gemaakt van niet van echt te onderscheiden wapens, maar dikwijls ook van zeer echte proppenschieters. 'Hoeveel doden en gewonden hadden er niet van kunnen komen. Men hoeft de zenuwen maar even niet onder bedwang te hebben en het kan gebeuren.' Blaauw vervolgt: 'Weinigen be heersen een wapen. Het ver eist namelijk een zeer inten sieve training. Ongeoefenden zijn zeer gevaarlijk. Als ze schieten, weet je nooit waar de kogel terecht komt. Je zal er maar als voorbijganger te genaan lopen.' Het is niet moeilijk om aan een handvuurwapen te komen. Na het leggen van een paar contacten in een café is men voor een paar honderd gul den de man. Meestal betreft het dan omgebouwde gas- of alarmpistolen. Deze wapens worden overwegend in Bel gië gekocht, waar ook de han del in jacht- en sportwapens vrij is. In Nederlandse werk plaatsjes wordt dat spul ver anderd in wapens waarmee scherpe munitie kan worden afgevuurd. Het materiaal is vaak niet bere kend op geknoei, waardoor de gebruiker van dit soort be werkte wapens een groot risi co loopt. Het is mogelijk dat de eerste kogels veilig het wapen verlaten, maar het is ook voorgekomen dat bij het eerste schot de loop en de hand van de schutter in het rond vlogen. Onbekend Een ander gevaar voor de nieu we eigenaar is zijn onbekend heid met de geschiedenis van het wapen. Het is denkbaar dat het reeds tegen iemand is overvaller in de Bijlmer ge dood door een vrouw die spe ciaal op een schietvereniging was gegaan om zich tegen be dreiging te verdedigen. Veel gewone burgers zijn beangstigd door de criminali teit en voelen zich veiliger met een blaffer in het nacht kastje. Anderen vinden het stoer om een pistool of revol ver te bezitten. En er is een categorie die door wapens wordt gefascineerd, er uren lang mee in de handen zitten, het wapen zelfs strelen „om dat er iets vanuit gaat". Het geeft een gevoel van superio riteit en van macht. gebruikt. Leg dan de politie maar eens uit dat het een tijd je geleden van een onbeken de in een café is gekocht, om dat het zo onveilig wordt op straat. Het valt de politie op dat de mensen zich steeds sneller een wapen aanschaffen. Vol gens inspecteur H. Bergsma van de Centrale Recherche Informatiedienst is de toe loop op schietverenigingen opvallend. Op die manier kan men legaal in het bezit ko men van een goed wapen. Voor het lidmaatschap van een schietvereniging is evenwel een goede motivatie voor no dig, want zowel het toela tingsbeleid als de controle is streng. Niettemin werd nog niet zolang geleden een jonge Dan is er de groep criminelen. Zij bewapenen zich om men sen te bedreigen, hun handel te beschermen of vanwege de status, ofschoon de echt gro te jongens nooit in een café met een revolver staan te spe len om respect af te dwingen. Het betreft hier dus meestal rand criminelen. Machteloos De politie staat machteloos te gen het wapenbezit. Hoofdin specteur N. Slikboer van de Rotterdamse vuurwapencen trale zegt dat zijn afdeling af hankelijk is van incidenten, toeval en tips. „Stel, iemand heeft een vuurwapen ge bruikt. Dan is onze vraag: hoe kom je er aan? Dan heb ben ze het of zelf gehaald uit België of van een onbekende gekocht in een café. Je moet geluk hebben, wil je wat te genkomen. Zo werd hier een man aangehouden vanwege een fletsdiefstal. By huiszoe king stuitten we op een om- bouwfabriekje van wapens.' De Rotterdamse politie kan he lemaal geen greep krijgen op de levendige illegale handel in wapens. Blaauw: „Als poli tie mag je geen misdaad uit lokken door partyen aan te kopen. Een andere prys voor de democratie is datje niet el ke dag allerlei mensen zo maar kan fouilleren. Daarom kan je ook niet zomaar een café binnenvallen. Dat ligt met heroine toch wat gemak kelijker." De commissaris gelooft dat al leen door internationale sa menwerking de wapenhan del is aan te pakken. Behalve België moeten daar ook Italië en Frankrijk, landen waar ook veel wapens vrij verkrijg baar zyn, bij worden betrok ken Blaauw vervolgt: „Behalve dat het spul gemakkelijk te koop is, komt erbij dat de politie door de bezuinigingen niet meer optimaal functioneert. Gezien het criminele aanbod kan de politie niet meer die diensten verlenen die ze zou behoren te verlenen. Vuur wapens zouden een hoge prioriteit moeten hebben, maar die hebben ze niet." Inspecteur H. Bergsma van de CRI bevestigt dat. Hij vertelt dat in het hele land zich hooguit vijfentwintig recher cheurs bezig houden met vuurwapens. Deze politie mensen hebben een dagtaak in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam of als coördina tor van de Rijkspolitie. Ver der gebeurt er in het land Commissaris Blaauw van de Rotterdamse politie: "Het lijkt of de burger sneller explo deert". (Foto GPD» niets meer, tenzij agenten toevallig in aanraking komen met illegale vuurwapens. Wassenaar Er is in het begin van de jaren zeventig een goede organisa tie opgezet om het vuurwa penbezit te bestrijden, laa Bergsma weten. De nood zaak daarvan werd onder kend na de overval van Mo lukkers op de Indonesische ambassade in Wassenaar, waarbij een politieman werd gedóod. Bestrijding van ille gaal vuurwapenbezit kreeg toen de hoogste prioriteit. Deze organisatie heeft lange tijd met veel succes gedraaid. De CRI vervulde in de vuur- wapenbestrijding een centra le rol als verzamelaar en dis tributeur van informatie. Dat leidde dikwijls tot aanhou dingen. Die tijd is zo goed als voorbij. Alleen de CRI draait nog redelijk, aldus Bergsma. De politiek zou volgens de in specteur snel moeten ingrij pen, alvorens het geheel uit de hand loopt Maar volgens hem interesseert het parle ment zich kennelijk in het ge heel niet voor het probleem. In de Tweede Kamer ligt al vijf jaar een nieuwe Vuurwa- pen wet. Deze wet zou de poli tie meer armslag kunnen ge ven. De wet behelst onder andere een scherpere onderverde ling van verboden wapens, een betere mogelijkheid om mensen met een wapen op zak in hechtenis te nemen, waardoor er meer tijd is om de herkomst van het vuurwa pen vast te stellen en een strengere strafbepaling. Commissaris Blaauw waar schuwt voor Amerikaanse toestanden, waarbij in diver se plaatsen het bezit van een vuurwapen verplicht is, om dat de politie het niet meer aan kan. Hy noemt dat een heilloze weg van bewape ning, waarbij er helemaal geen overzicht meer is. Wild-west De Rotterdamse commissaris stelt anderszijd s dat dat de Nederlandse politie de veilig heid van de burger nu al by- na niet meer kan garanderen. „Dat zie je niet alleen aan het losse gebruik van wapens. Je ziet het ook aan de vernielin gen op de Stopera-bouw plaats in Amsterdam. De po litie kan niet ingrijpen, van wege een tekort aan mensen en een tekort aan materieel." Inspecteur Bergsma van de CRI concludeert: „De pclitie heeft geen mensen meer v x>r de vuurwapenbestrydi/ig, terwijl het voor de deur wild west is." Ciezen voor een leven ;onder kinderen is geen aboe meer. Binnen nkele jaren zal zo'n 15 )rocent van de onggehuwden besluiten >m vrijwillig kinderloos blijven. Anno 1965 was lit percentage nog geen rijf procent. Steeds meer (echt)paren dezen ervoor om samen blijven. Toch is de iruk uit de omgeving om :och vooral maar aan Kinderen te beginnen riog groot. Het moederschap staat nog Immer hoog in het vaandel: vrijwillige kinderloosheid wordt hoogstens geaccepteerd. Deze conclusies trekt de Was senaarse sociologe drs. M.L. den Bandt (44) in haar proef schrift 'Vrijwillig kinderloze vrouwen/verkenningen rond een keuze', waarop zij on langs aan de hogeschool in Wageningen promoveerde. Mevrouw Den Bandt is coördi nator van de voorlopige bege- leidingsgroep voor emanci patieonderzoek en bestuurs lid van het feministische maandblad Opzy. Zestig procent van de 15b vrou wen, die de Wassenaarse over dit hete hangijzer onder vroeg, waren langer dan drie jaar getrouwd. Onder hen wa ren 58 vrijwillig kinderloze vrouwen. Dertig waren al moeder en de overige 70 twij felden nog over het krijgen van kinderen. Zij bleken be sluiteloos of wilden de komst van een kind nog uitstellen. Van de 58 'vrijwilligers' voelde zestig procent zich énders be handeld dan mensen met kinderen. De druk van met name (schoon)ouders en art sen is groot, zo concludeert mevrouw Den Bandt. Besluiteloos De Wassenaarse onderscheidt in haar proefschrift twee groepen vrijwillig kinderloze paren. De ene groep heeft de finitief niet voor kinderen ge kozen en zal onder alle om standigheden kinderloos blij ven. De meeste mensen die bij deze groep horen, hebben zich dan ook laten sterilise ren. Voor zowel de ouders als de kinderloze paren blijkt het vormen van een gezin meer en meer een kwestie van planning. 'Gewoon krijgen' is niet meer aan de orde. De be slissing om kinderen te krij gen wordt door vele paren voor zich uit geschoven. Sommige mensen schuiven de beslissing zo ver voor zich uit tot het te laat is: men heeft het leven al zó ingericht dat kinderen er niet meer in pas sen of men is gewoon te oud om kinderen te krijgen. De tweede groep wordt ge vormd door de 'wikken en wegers', degenen die in prin cipe geen kinderen willen. maar het niet uitsluiten dat ze ooit op hun beslissing terug komen. Zij blijven een slag om de arm houden. Mochten de omstandigheden wijzigen (de economie bijvoorbeeld) dan nemen ze alsnog in over weging om ouders te worden. In dit verband merkt de Was senaarse op dat de werkloos heid er wel eens voor zou kunnen zorgen dat vrouwen alsnog moeder worden: ze kunnen immers toch geen werk vinden. Moederinstinct Uit het onderzoek van me vrouw Den Bandt blijkt dat in sommige kringen de 'moe ders chap scultus' herleeft, al le emancipatie ten spijt De Wassenaarse vindt het een zorgwekkende ontwikkeling dat het moederschap weer wordt opgeklopt. Het speelt degenen die tegen vrouwene mancipatie zijn in de kaart. En dat terwijl het moed erin stinct volgens haar helemaal niet bestaat. Uit de gesprek ken is haar gebleken dat vrouwen beslist geen natuur lijke drang hoeven te hebben om kinderen te krijgen. Zo'n drang wordt hun dikwijls aangepraat Laten vrouwen hun omgeving weten geen nazaten te willen hebben, dan worden ze bestempeld als 'onvrouwelijk' of 'onna tuurlijk'. De motieven van paren om geen kinderen te 'nemen' zijn aanzienlijk uitgebreider dan de redenen die bij ouders destijds golden om ze wel te krijgen: de vrijheid om spon taan iets met de partner te doen; de ongunstige invloed van kinderen op de relatie; geld en tijd voor andere din gen hebben; niet aan huis ge bonden zijn; minder verant woordelijkheid dragen; het helpen tegengaan van de overbevolking. Nadelen zijn dat kinderloze paren er niet helemaal bij horen; de erva ring van een zwangerschap en bevalling moeten missen en later alleen staan. Als motieven voor het wèl kry gen van kinderen gelden: het opvoeden van kinderen is een uitdaging, kinderen kry gen ligt in de natuur van de vrouw, het gevoel nodig te zijn. Van de ondervraagde vrouwen wilde 93 procent blijven werken, waarvan by na de helft part-time. Dat laatste gold, opmerkelijk genoeg, ook voor de mannen. Blijkbaar vermindert de carrièredrang in onze samenleving en wordt meer waarde gehecht aan een gezinsleven. Het grootste deel van de vrouwen kan echter niet aan de slag komen. Hetgeen mevrouw Den Bandt doet concluderen dat er in ons land een "verbor gen leger' van honderddui zenden werklozen rondloopt Dat komt ook doordat het huis houden en het opvoeden van kinderen geen levensvervul lende taken meer zijn. De ge middelde leeftyd waarop men trouwt en kinderen krijgt is de afgelopen jaren sterk gedaald. Gemiddeld trouwen vrouwen als ze 22 zijn. Ze krijgen 2.2 kinderen Over tien jaar zullen paren gemiddeld 1.6 kind krijgen. Vrouwen zijn daardoor veel eerder 'uit de kinderen'. Des ondanks stelt mevrouw Den Bandt dat het moederschap in de praktijk voor de meeste vrouwen nog steeds betekent dat zij geen baan voor het le ven kunnen vinden Kinder loosheid wordt meer en meer een alternatief, maar het moederschap blyft noodge dwongen voor talloze vrou wen het redelijkste alterna tief voor een goede levens vervulling.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19