Positie IRA verzwakt door verklikkers Poolse gevangenen vrijgelaten Walvisvangst binnen enkele jaren verboden Beiroet opnieuw bestookt Moskou blij met Frans standpunt gasleiding Op trage en geheimzinnige wijze Doden bij aardbeving in Japan PAGINA 10 Buitenland ZATERDAG 24 JULI 1982 DEN HAAG - Ruim honderd demonstranten hebben gis teravond bij de Amerikaan se en Israëlische ambassade in Den Haag gedemon streerd tegen de Israëlische inval in Libanon. Zij eisten de onmiddellijke terugtrek king van Israël uit Beiroet en Libanon, erkenning *tan de PLO, en het opleggen van economische sancties tegen Israël door Nederland en de EG. De meeste demonstran ten waren van Koerdische, Palestijnse, Turkse en Ma rokkaanse afkomst. MOSKOU (AFP) - Het officiële persbureau Tass heeft zich ingenomen getoond met de uitspraak van Frankrijk dat het contract met de Sowjet- Unie inzake de gaspijplein- ding onverkort zal worden uitgevoerd, ongeacht het em bargo van de Verenigde Sta ten. Tass gaf gisteren een uitge breid overzicht van commen taren in Franse kranten. Ook besteedde Tass aandacht aan het commentaar van de Fran se televisie die sprak van "een koude wind" tussen Eu ropa en de VS die nu is veran derd in een "winterstorm". Het Russische partijorgaan "Pravda" besteedde gisteren aandacht aan een persconfe rentie van de Amerikaanse ambassadeur in Parijs. Am bassadeur Galbraith gaf een uitleg van de sanctiepolitiek tegen de Sowjet-Unie en dreigde bovendien met re presailles tegen een betrok ken Franse onderneming, al dus de Pravda. Het partijor gaan citeert het communisti sche dagblad "Humanité", dat spreekt van ontevreden heid ten aanzien van het be leid van Washington en eraan herinnert dat de handel tus sen Frankrijk en de Sowjet- Unie afgelopen jaar is afgeno- Frankrijk liet donderdag on dernemingen die zijn betrok ken bij leveranties in ver band met de gaspijpleiding, weten dat het contract met de Sowjet-Unie moet worden uitgevoerd. Eerder hadden de Verenigde Staten Ameri kaanse dochterondernemin gen en zelfs ondernemingen in het buitenland die met Amerikaanse licenties werken verboden mee te werken aan de aanleg van de gasleiding. BRIGHTON (GPD) - De com merciële walvisvaart zal van af 1986 geheel worden ge stopt. Vanaf volgend jaar zal de jacht op deze bijna uitge storven zoogdieren worden beperkt. De Internationale Walvis Commissie (IWC) nam gisteravond in Londen met 25 stemmen voor, zeven te gen en vijf onthoudingen een door de Seychellen ingedien de motie aan. Dit land amendeerde later zijn eigen motie door voor te stel len dat de regeling tot 1990 kan worden herzien. De IWC- leden, Jamaica en de Domini caanse Republiek, waren niet aanwezig op de vergadering. Nederland, dat eind 1965 zijn enige walvisvaarder, de Wil lem Barendsz, aan Zuid-Afri- ka verkocht, stemde voor. De twee landen die nog op gro te schaal op walvissen jagen, Japan en de Sowjet-Unie, kondigden na de stemming aan officieel bij de IWC te zul len protesteren en door te gaan met de walvisvaart. Ja pan beriep zich daarbij op de walvisvaartconventie van 1949. De Latijnsamerikaanse leden van de door 39 landen ge vormde IWC zagen in het vangstverbod een aantasting van hun souvereine rechten in de eigen door de zeerecht conferentie gegarandeerde 200-mijlszone, maar stemden met uitzondering van Brazi lië en Peru toch voor. De ove rige tegenstanders waren de Sowjet-Unie, Japan, IJsland, Zuid-Korea en Noorwegen. Van stemming onthielden zich Chili, China, de Filippij nen, Zuid-Afrika en Zwitser land. Nadat de uitslag bekend werd, zei de voorzitter van Green peace, David McTaggart: „Na tien jaar strijd is onze stem eindelijk gehoord. Het in de anonimiteit verrichte werk van tientallen mensen en de steun van miljoenen over de gehele wereld hebben deze historische dag mogelijk ge maakt. De mens heeft uitein delijk vrede gesloten met de walvis". De bomaanslagen van dinsdag waarbij negen mensen het le ven verloren en vijftig ge wond raakten, was de zeven de IRA-aanslag in Londen binnen anderhalfjaar. De ex plosies bij Hyde Park en in Regent's Park waren wel de meest bloedige en geweldda dige. Bij de vorige zes aansla gen verloren drie mensen het leven. De explosie in Hyde Park droeg alle kenmerken van de IRA. Evenals de aanslag op een bus militairen vorig jaar oktober, was ook dit keer het pakket explosieven en lange spijkers verborgen in een ge parkeerde auto en werd het van een afstand tot ontplof fing gebracht. Het voornaam ste doelwit gold wederom een regiment Britse militai ren, hoewel ook burgers bij de aanslag gewond raakten. Bomexplosies eind vorig jaar kostten de commandant van het Britse Korps Mariniers een been, verwondden twee vrouwen buiten een kazerne in Zuidoost-Londen en richt ten een enorme ravage aan in de slaapkamer van de procu reur-generaal, die zich op dat moment elders bevond. De politie, getipt over een hoe veelheid explosieven die de IRA in Londen verborgen had, doorzocht daarna 40.000 garages in en rondom Lon den. Daarbij kwam men aller lei interessante waar tegen. Een aantal mensen werd gearresteerd wegens heling. Maar van de explosieven en de IRA geen spoor. In januari explodeerde de laat ste IRA-bom bij de barakken van de Britse luchtmacht in West-Londen. Het hoofd van de anti-terroristenbrigade van Scotland Yard waar schuwde toen al voor meer acties. „Naar mijn mening houden de moordenaars zich op het ogenblik gedekt of zijn -ze teruggekeerd naar Ierland, maar ik ben ervan overtuigd dat ze terug keren". Verklikkers In IRA-termen was 1982 tot af gelopen dindag een 'slecht jaar'. Vorig jaar doodde het verboden Ierse republikeinse leger 41 leden van de Britse veiligheidsdienst in vergelij king tot 14 militairen en poli tiemensen dit jaar. Acties van de IRA werden in Noord-Ier- land de afgelopen maanden hevig gefrustreerd door het aantal „verklikkers" dat naar de politie overliep en die, vol gens één agent, „zongen als kanaries". Succes nummer één was een vooraanstaande IR A-man, Christopher Black, die brak met de IRA en vorig jaar be sloot de politie zijn diensten aan te bieden. Via Blacks in formatie konden minstens 40 IRA-leden voor het gerecht worden gebracht. De meeste „verklikkers" ontvangen be scherming en geld in ruil voor het noemen van namen van hun vroegere republi keinse broeders. Aan de motivaties en het kali ber van deze informanten of „bekeerde terroristen", zoals de politie hen pleegt te noe men, wordt getwijfeld. Be kend is dat de meesten zich „bekeren" uit rancune ver oorzaakt door bittere interne onenigheid of uit geldgebrek. De politie in Noord-Ierland heeft met de hulp van IRA- overlopers ongetwijfeld een aanzienlijke overwinning ge boekt. Maar de zelfverzekerde pit- spraak van het Noordierse hoofd van politie dat de IRA „ineengeschrompeld" was onder de stroom gegevens van de informanten, werd on middellijk door het republi keinse leger afgestraft door 22 uur later drie Britse mili tairen in een hinderlaag te lokken en dood te schieten. Niettemin hebben de „ver klikkers" de IRA en de veel kleinere INLA een grote schade toegebracht. De laatste organisatie, waarvan een aantal leiders nu achter slot en grendel zit, zal zeker jaren nodig hebben zich te herstellen. Volgens Noordier se bronnen heeft angst voor informanten geleid tot een sfeer van paniek en hysterie in de IR A-gelederen. De afge lopen maanden zal dat geleid hebben tot de „executie" van tenminste een man die later onschuldig bleek te zijn en onmogelijk als „informant" bestempeld kon worden. Herorganisatie •Volgens diezelfde bronnen gaan er binnen de IRA steeds meer stemmen op voor struc turele herorganisatie. Ge schrokken van het aantal „verklikkers" zal de IRA te rug willen naar de traditione le opzet van brigades en bri gadecommandanten. De IRA opereerde tot in het midden van de jaren zeventig volgens deze lijnen. Zes jaar geleden werd echter het celsysteem ingevoerd, waarbij elke cel bestond uit een kleine groep die zelfstandig opereerde en minimale contacten onder hield met andere cellen. Dit laatste was van belang om ge heimhouding te verzekeren en de mogelijkheid uit te slui ten dat opgepakte IRA-leden zouden doorslaan tijdens de vaak hardhandige politiever horen. Het celsysteem was te vens bedoeld om voor eens en altijd een einde te maken aan de infiltratie van de poli tie in de brigadestructuur. De belangrijkste reden voor IRA-leden toch terug te wil len naar de brigades is de operationele beperkingen die het celsysteem oplegt. De voorbereiding van een actie en vooral van een „spectacu laire", zoals die van afgelo pen dinsdag genoemd wordt, vergt weken of maanden de tijd van een of meerdere cel len. De brigadestructuur zou de flexibiliteit vergroten en het aantal „militaire opera ties" verhogen. Er zijn evenveel versies als er IRA-bronnen zijn over de re den voor de recente bomaan slagen in Londen. Volgens sommigen had de IRA plan nen om maanden geleden al via „een spectaculaire" daad van zich te doen horen, maar zag er vanaf omdat de Falk land-crisis de media beheer ste en een IRA-aanslag daar- door niet de gewenste publi citeit zou krijgen. De Noord ierse politicus Gerry Fitt meent dat de IRA, woedend en gefrustreerd door de triomfantelijke overwinning van het Britse leger op het Argentijnse, de Britse militai ren alsnog een klap wilde toe dienen. In IRA-kringen wordt een aan slag op het Britse vasteland tien keer zo hoog aangesla gen als een explosie in Noord-Ierland. Hoe dieper de verontwaardiging en hoe fel ler de veroordeling, des te groter is het succes van de IRA, die hoopt dat de Britse gemoederen op den duur zo hoog oplopen dat alle troe pen uit Noord-Ierland wor den teruggetrokken. Maar daar kan, liet premier That cher na de aanslagen herhaal delijk weten, absoluut geen sprake van zjjn. Achter de schermen blijft het kabinet en met name de mi nister voor Noordierse zaken, James Prior, doorsleutelen aan voorzichtige hervormin gen in Noord-Ierland. Nieu we verkiezingen voor een Al gemene Vergadering zullen leiden tot een zekere, zij het sterk afgekalfde mate van zelfstandigheid. Tot dan en nog lang daarna zullen er Britse troepen in Noord-Ier land zijn en IRA-bommen in Londen. LIA VAN BECKHOVEN WARSCHAU (AP/GPD) - De Poolse autoriteiten hebben gisteren in het kader van de aangekondigde verzachting van de staat van beleg meer geïnterneerden hun vrijheid teruggegeven en bovendien het internationale telefoon verkeer voor het publiek opengesteld. Tenminste veertien mensen, onder wie leden van het geschorste vakverbond Solidariteit, moch ten de Bialoleka-gevangenis in Warschau verlaten. Goed inge lichte zegslieden verklaarden dat de meeste vrouwelijke geinter- neerden die werden vastgehou den in Goldap, noordoost-Polen, reeds waren vrijgelaten of op het punt stonden hun vrijheid te her krijgen. Noch het ministerie van binnen landse zaken, noch het ministe rie van justitie was evenwel in staat of wilde zeggen hoeveel van de 1227 geïnterneerden die zou den worden vrijgelaten, zich reeds op vrije voeten bevonden. De Poolse leider generaal Wojciech Jaruzelski verklaarde donderdag in een toespraak ter gelegenheid van de Poolse nationale feestdag dat de meeste geïnterneerden, onder wie alle vrouwen die sinds de invoering van de staat van be leg op 13 december 1981 werden vastgezet, in vrijheid zouden worden gesteld. Functionarissen zeiden later evenwel dat onge veer 600 geïnterneerd zouden NAGASAKI - Bij aardverschui vingen in het zuidwesten van Ja pan zijn gisteren dertien mensen om het leven gekomen. De poli tie vreest dag nog eens 130 men sen levend zijn begraven. 38 an deren worden vermist, aldus de politie in de zuidwestelijke stad Nagasaki op het eiland Kioesjoe. De aardverschuivingen zijn het ge volg van zware regenval op don derdag. Irak zet tegenaanval in op Iran BEIROET/LONDEN Iraakse he likopters hebben gisteren be schietingen uitgevoerd op Iraan- se posities ten oosten van de Zuidiraakse stad Basra. Dit is be kendgemaakt door het militaire opperbevel in Bagdad. Terwijl de Iraanse opmars in Irak nog steeds stil lijkt te liggen be roemde Irak zich gisteren op suc cesvolle tegenaanvallen waarbij duizenden Iraniërs zouden zijn gedood. Volgens het Iraakse persbureau INA zijn woensdag 2328 Iraniërs gedood. 17 tanks, vijf stuks geschut en 27 andere voertuigen zouden zijn verwoest aldus INA. Ook bij Iraakse aan vallen donderdag en vrijdag zijn volgens INA Iraanse soldaten ge dood en gewond. Gisteren beschoten de Iraniërs woonwijken en economische doelen in Khaneqin aan het noordelijke front en bij de voor naamste weg naar Bagdad, aldus INA. Een Syrische woordvoerder zei te gen het officiële Syrische pers bureau Sana dat de vier uur du rende bespreking van Habib met president Hafez Assad was "toe gespitst op de situatie die is ont staan door de Israëlische bezet ting van Libanon, en de door de Verenigde Staten gesteunde ge faseerde oplossing die een eind moet maken aan de crisis." "President Assad benadrukte het Syrische principestandpunt en herhaalde dat het belangrijkste probleem in Libanon het pro bleem van de Israëlische bezet ting is en hoe daaraan een eind moet worden gemaakt," aldus de woordvoerder. Coalitie Drie leden van de nationalistische Tehija-partij zijn toegetreden tot de regeringscoalitie van premier Begin. Deze heeft daardoor nu een meerderheid van 64 zetels in de 120 leden tellende Knesset. Juval Neeman, Geoela Cohen en Hannan Porat hebben voor toe treding laten vastleggen dat zij de akkoorden van Camp David afwijzen. In ruil zei Begin bereid te zijn 10.000 kolonisten meer toe te laten tot de bezette gebieden. Bovendien wordt Neeman, een kernfusicus, minister van weten schap en ontwikkeling. blijven, onder wie Solidari- teitsleider Lech Walesa. Van de 1227 geïnterneerden die volgens toezeggingen van de Poolse militaire leider generaal Jaruzelski binnen enkele dagen zouden worden vrijgelaten, heeft zich tot en met gisteren niemand gemeld die op grond van het re geringsdecreet is vrijgelaten. De genen die voor donderdag wer den vrijgelaten uit internerings kampen als Bialaleko in de buurt van Warschau, zijn voor zover bekend op de vingers van een hand te tellen. PARIJS - De 37-jarige Fadel El Dani, die. zoals wij gisteren meldden, bij een bomaanslag om het leven kwam. zou zijn vermoord door "Israëliërs in Europa". Dat verklaarde het PLO-kantoor in Parijs gisteren. El Dani was onderdirecteur van het Parijse kantoor van de PLO. Het was de politie nog onduidelijk of er al een bom in de auto aanwezig was of dat deze naar Dani's auto werd geworpen Het is de zevende keer in tien jaar dat een aanslag is gepleegd op een PLO-functionaris in Frankrijk. Tot nog toe heeft geen enkele organisatie de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Angst Er is niemand bekende die een fa milielid of bekend heeft afge haald omdat tevoren niet bekend wordt gemaakt wie wordt vrijge laten. Bovendien schijnt een aan tal geïnterneerden eenvoudig weg te weigeren de internerings kampen te verlaten omdat zij voor hun vrijlating een docu ment moeten ondertekenen waarin zij zich verplichten zich in de toekomst niet meer met po litieke aangelegenheden bezig te houden. Familie of vrienden die proberen dicht bij de interne ringskampen te komen in de hoop dat iemand uit hun kring wordt vrijgelaten, worden door de militia meedogenloos wegge stuurd. Een groepje Poolse geïnterneerden verlaat de Bialoleka-gevangenis. Jeruzalem: Syriërs begrijpen boodschap Niemand uit de top van "Solidari teit" of adviseurs van deze verbo den vrije vakcentrale is voor zover bekend tot nu toe vrijgela ten. De enkele geïnterneerden die tot nu toe in groepjes van twee of drie op vrije voeten zijn gesteld, zijn geen van allen tot een gesprek bereid uit angst dat zij opnieuw opgepakt worden. Het document dat iedere vrijge latene moet ondertekenen be paalt verder dat zij geen enkel contact mogen hebben met bui tenlandse correspondenten. Elke overtreding betekent terugkeer achter de hoge omheiningen die geen uitzicht naar buiten bieden. le dag rustig na de hevige be schietingen van afgelopen don derdag. In Jeruzalem merkte men tevreden op dat de Syriërs de Israëlische boodschap had den begrepen en er nu wel voor zouden passen het bestand op nieuw te schenden. Het was gisteren de tweede maal dat Beiroet werd bestookt. Don derdag bombardeerden de Israë liërs de stad en kwamen zij ook in actie in de Bekaa-vallei. Vol gens Iraël reageerde het hiermee op nieuwe acties van Palestijnse guerrillastrijders. De aanval van donderdag, waarbij ongeveer dertig doden zouden zijn geval len, volgde nadat kort daarvoor een Israëlische patrouille in een Palestijnse hinderlaag was gelo pen. De Amerikaanse presidentiële af gevaardigde Phüip Habib is gis teren uit Damascus naar Saoedi- Arabië vertrokken zonder dat hij iets had bereikt bij de Syrische regering, die weigert de in Bei roet door het Israëlische leger omsingelde PLO-strijders asiel te verlenen. JERUZALEM (GPD/AP) - De Is raëlische luchtmacht heeft gis termiddag opnieuw de zuid westelijke wijken van Beiroet gebombardeerd. De Israëlische luchtaanval was voornamelijk gericht op de Palestijnse vluch telingenkampen nabij het vlieg veld van Beiroet. In Oost-Libanon bleef het de gehe-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10