Parijs doorbreekt embargo Habib weer op pad in M.- Oosten 1 1 l 'v jÉjl^ Oppositie Irak wil munt slaan uit inval Iran C EG doet laatste voorstel in staalcrisis met VS Ook Bonn gekant tegen bemoeienis VS met gaspijp Schmidt verdedigt Frans besluit IRA dreigt met nieuwe aanslagen 1 Pershing ontploft Stralingsgevaar bij Harrisburg was groot Bouw van startbaan Frankfurt opgeschort (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - Met nog twee dagen de tijd voor een vergelijk heeft de Europese Gemeenschap een laatste voorstel aan de Verenigde Staten gedaan om de staalcrisis op te lossen. De vier landen die zich met hun gesubsidieerde staalexport naar de VS volgens de autoriteiten in Washington het meest schuldig hebben ge maakt aan oneerlijke concurren tie (dumping), hebben nu aange boden hun export vrijwillig te beperken. Die beperking komt erop neer dat het aandeel van deze landen in de verkopen om de Amerikaaan- se staalmarkt uitgaande van 1981 met 10 procent daalt. In dat jaar exporteerde Europa 3,8 miljoen ton staal naar de VS en dat bete kende een marktaandeel van 6.53 Buitenland VRIJDAG 23 JULI 198C procent. De betrokken landen zijn Engeland, Frankrijk, Italië en België. Deze zijn door Was hington met voorlopige strafhef- Fingen belast oplopend tot 40 procent. De landen die nauwelijks door de Amerikaanse heffingen zijn ge troffen omdat zij zich volgens Washington vrijwel niet aan on juiste overheidssteun hebben schuldig gemaakt, zijn West- Duitsland, Nederland (Hoogo vens) en Luxemburg. Zij zullen hun export naar de VS op de nor male manier voortzetten, maar geen misbruik maken van de ex portverlaging van hun Europese partners. Oorspronkelijk had de Europese Commissie deze drie landen voorgesteld hun export naar de VS met 5 procent te be perken uit solidariteit met de an deren, maar daarvan wilden deze landen niets weten. Nu Washington het laatste Europe se aanbod heeft afgewezen, zul len de Europese staalministers volgende week in spoedberaad bijeenkomen om zich over de si tuatie te beraden. Eerdere pogin gen van de Europese Commissie om met de Amerikanen een com promis over exportbeperking af te sluiten voor de Europese Ge meenschap als geheel, leden ook schipbreuk. De Amerikanen wil den die export veel verder terug snoeien dan de Europese Ge meenschap wenste te aanvaar den. De staalcrisis vindt zijn oorsprong in de klachten van de Ameri kaanse staalindustrie dat de Eu ropese staalproducenten teveel orders van hen afsnoepten om dat zij door zware overheidssub sidies oneerlijk op de Ameri kaanse staalmarkt konden con curreren. De Europese Gemeen schap heeft dat steeds bestreden en meent dat de daling van de verkopen van de Amerikaanse staalindustrie alles te maken heeft met de slechte Amerikaan se economie. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De Franse regering heeft laten weten dat ze zich niets zal aantrekken van de embargo-maatregelen die de Verenigde Staten hebben genomen ten aanzien van de uit Siberië naar een aantal EG-landen aan te leggen aard- gasleiding. „De contracten die de Franse maatschappijen gesloten hebben voor de bouw van het 'gazoduc' van Ourengoi zullen worden ge honoreerd", aldus een gistermid dag door het bureau van de Fran se eerste minister uitgegeven communiqué. Ook de Westduit- se regering heeft een dergelijke verklaring afgelegd. Terwijl de Westduitse bondskanse- SAN FRANCISCO (AP) - De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft de Franse beslissing om de Amerikaanse sancties ten aanzien van de Siberische aardgasleiding te negeren vandaag in San Franciscp op economische gronden verde digd. Schmidt hekelde de uitbrei ding van het Amerikaans em bargo en zei, "het feit dat de ze beslissing werd genomen zonder overleg maakt het er niet makkelijker op. Onder vrienden moet de stelregel gelden: het is beter een kwes tie te bespreken zonder iets te regelen, dan iets te regelen zonder het te bespreken". "Ik ben het eens met de Fran sen, dezelfde houding die wordt ingenomen door de Britse regering, de Franse re gering en mijn regering," al dus Schmidt. Maar hoewel de bondskanselier kritiek lever de'op de Amerikaanse poli tiek, zei hij dat zijn afwijken de mening niet "overdreven gedramatiseerd" moet wor den. Ondanks de pijpleiding-kwes tie blijven de Westduits-Ame rikaanse banden sterk en we zenlijk stabiel," zo voegde hij eraan toe. BELFAST (AFP) Het verboden Ierse republikeinse leger IRA heeft laten weten dat het nieuwe bomaanslagen kan plegen in Groot-Brittannië. In een inter view dat gisteren verscheen in het republikeinse Ierse blad "Re publican News" zegt een woord voerder van de IRA dat zijn orga nisatie "van nu af de enorme lo gistieke problemen voor het uit voeren van operaties in Groot- Brittannië heeft opgelost". Hij verklaarde dat "een bom in Lon den een grotere schok teweeg brengt dan honderd bommen in Belfast". In "Republican News" betuigt de IRA zijn spijt over de ongeveer 20 gewonden die afgelopen dins dag zijn gevallen onder de bur gers bij de bomaanslagen in Hy de Park en Regent's Park. De bommen waren bedoeld voor mi litairen, aldus de woordvoerder. "Er waren maatregelen genomen om de risico's voor de burgers zo klein mogelijk te maken". Bij de aanslagen verloren negen mili tairen het leven en werden onge veer 50 personen gewond. lier Schmidt tijdens zijn vakantie in de VS de Amerikaanse rege ring en president Reagan pro beert duidelijk te maken dat de EG-landen niet kunnen gedogen dat „de souvereiniteit van de VS zich voortaan ook over de EG uitstrekt", zei de Franse minister van buitenlandse betrekkingen Cheysson woensdagavond in een televisie-interview dat „de schei ding der geesten tussen de VS en West-Europa voortschrijdt, dat er sprake is van een „opmerke lijk wanbegrip" en „men niet meer dezelfde taal spreekt". Boter De Amerikaanse ambassadeur in Parijs Galbraith werd gistermor gen door minister Cheysson ont vangen. Evenals Cheysson dat deed hanteerde gisteren de mi nister van buitenlandse handel Joubert ook het argument dat de VS boter op hun hoofd hebben: zelf doorbreken ze afspraken door de levering van graan aan Oostblokstaten, terwijl de EG- landen zich het „dictaat" van Washington zouden moeten la ten welgevallen. Bovendien, zo meldde het commu niqué van de Franse eerste mi nister, „brengen dergelijke maat regelen (als het embargo) schade toe aan de handel van de EG. En komen zij de samenwerking tus sen de VS en zijn bondgenoten niet ten goede". Op korte termijn betekent het be sluit van de Franse regering om zich van de Amerikaanse embar go-maatregelen niets meer aan te trekken, dat Creusot-Loire dit jaar doorgaat met het leveren van compressoren voor het tech nisch hoog gecompliceerde „ga zoduc". Deze compressoren wor den onder een Amerikaanse li centie gebouwd en vallen daar mee theoretisch onder het Ame rikaanse embargo. In het licen tie-akkoord wordt over de moge lijkheid van een embargo echter niet gesproken. Anders is het echter gesteld met turbine-rotors die vanaf oktober 1983 geleverd moeten worden door Alsthom-Atlantique. Deze firma heeft er een aparte fabriek voor opgericht in de buurt van Belfort en inderdaad is er in dit geval in toegestemd dat de firma voor er van export sprake is, eerst toestemming zal vragen aan de Amerikaanse regering. Risico's In het gesprek dat ambassadeur Galbraith heeft gehad met minis ter Cheysson, heeft hij duidelijk gemaakt dat Alsthom-Atlantique grote financiële problemen ris keert door de rotors naar de Sow- jet-Unie te exporteren zonder eerst de in het contract vermelde toestemming aan de Amerikaan se regering te vragen. Het is ook niet uitgesloten dat filialen in de VS van Franse bedrijven die door de socialistische regering werden genationaliseerd, daar door moeilijkheden zullen on dervinden. De Franse staat zal dan ongetwijfeld voor de schade vergoeding moeten opkomen. In Frankrijk wordt elk protest te gen de VS al sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog met een zekere sympathie begroet. De gaullistische erfenis doet daar ook zijn invloed gelden. De verantwoordelijke politici verhe len echter niet dat ze zich met de verslechtering van de relatie met de VS op glad ijs bevinden. En het verzet tegen het Amerikaan se embargo betekent het omver halen van een van de laatste de cors, die het toneel van de sa menwerkende industriële groot machten op de recente topconfe rentie in Versaillees nog een schijn van geloofwaardigheid verschaften. Polen gevlucht WENEN (DPA) - Vier "Polen, drie mannen en een vrouw, zijn giste ren met een helikopter naar Oos tenrijk gevlucht. Het toestel landde in een tuin in een buiten wijk van Wenen. Volgens de poli tie zijn de Polen vrienden van de familie die zondag, eveneens in een helikopter, uit Polen vlucht te. WASHINGTON (Reuter) - Een nieuwe Amerikaanse Pers- hing 2-raket is gisteren tij dens zijn eerste proefvlucht vanaf Cape Canaveral ont ploft. Volgens het ministerie van defensie was de raket niet geladen en was de explo sie waarschijnlijk het gevolg van gloeiing van de vaste brandstofcapsule. De Pershing 2 is een nieuw ty pe middellange-afstandsra- ket. Vanaf eind 1983 zullen in West-Europa exemplaren van dit type samen met nieu we kruisraketten worden ge plaatst als reactie op de Rus sische SS 20-raketten. De plaatsing gaat niet door als onderhandelingen met de Sowjet-Unie in Genève over middellange-afstandsraket- ten in Europa resultaat ople- WASHINGTON (DPA) - De kerncentrale bij de Amerikaanse stad Harris burg, waar op 28 maart 1979 een ernstig ongeluk gebeurde, is zwaarder beschadigd d&n de deskundigen tot dusver hadden aangenomen. In spectie met behulp van televisie in het inwendige van de reactor heeft aan het licht gebracht dat meer dan negentig procent van de 37.000 splijtstofstaven door de enorme hitte vernietigd is. Zij gaven toe dat het gevaar van radioactieve straling naar buiten ten tijde van het ongeluk veel groter is geweest dan in het verleden was gedacht. Volgens de commissie van onderzoek waren de veiligheidsvoorzienin gen echter van dien aard dat zelfs in een dergelijk geval zich geen ontoelaatbare straling zou hebben voorgedaan. Nu de resultaten van het nieuwe onderzoek bekend zijn zullen de repara ties aan de kerncentrale nog minstens vijfjaar in beslag nemen, terwijl de kosten nu op twee miljard dollar worden geraamd. Tot dusver waren de kosten op één miljard begroot. Robert Arnold, directeur van de maatschappij die de centrale beheert, verklaarde dat er geen harde bewijzen zijn die erop duiden dat de kern van de reactor gesmolten zou zijn. De temperatuur was daar ten tijde van het ongeluk niet hoog ge noeg voor. De "puinhoop", die via tv-camera's is waargenomen, bestaat volgens Arnold uit de resten van het omhulsel van de reactorkern. FRANKFURT (DPA) - Een admi nistratieve rechtbank in Frank furt heeft gisteren de stopzetting van de aanleg van een startbaan voor de luchthaven in de stad ge last. In een kort geding dat was aangespannen door de bond voor milieu- en natuurbescher ming in de Bondsrepubliek. De rechtbank bepaalde dat de bouw van een tunnel onder de startbaan dient te worden stop gezet omdat in de vergunning van het ministerie van economi sche zaken van de deelstaat Hes- sen "behalve veel twijfelachtige aspecten" ook "zwaarwegende fouten" zitten. De tunnelaanleg is vorig jaar begonnen op een an dere plaats dan in de bouwplan nen voor 1971 stond. Daarvoor heeft het ministerie in strijd met de wet ontheffing verleend aldus de rechtbank. Volgens de milieubeschermers die al 10 jaar tegen de aanleg van de startbaan protesteren, zal de aan leg voor minstens een jaar stillig gen, de tijd die nodig is om een nieuwe vergunning aan te vra gen en er doorheen te krijgen. Bijna twee jaar na het begin van de Golfoorlog lijkt Iran dezelfde vergissing als Irak te begaan. Ervan overtuigd dat de islamitische republiek van ^jatollah Chomeini op het punt stond ineen te storten, viel het leger van president Saddam Hoessein op 22 sep tember 1980 de Iraanse olie provincie Choezistan aan. Iran verwacht nu dat de op 13 juni begonnen invasie van Irak tot de omverwerping van het bewind van president Hoessein zal leiden. Islamitische fundamentalisten, ontevreden Iraaks militair personeel, Koerden en de door Syrië gesteunde Iraakse oppositiepartijen denken al len de vruchten van de Iraan se invasie te kunnen pluk ken. Maar het stevige Iraakse verzet en groeiende menings verschillen tussen Syrië en Irak dreigen een streep te trekken door de rekening van zowel de Iraanse geestelijk heid als de Iraakse oppositie. Meedogenloos onderdrukte Irak het godsdienstige verzet tegen het bewind van presi dent Hoessein. Geestelijke leiders van de Iraakse sji'iten werden gedwongen in bal lingschap te gaan. Aangeno men wordt dat ajatollah Mo hammed Baqr Al Hakim, de door Iran gesteunde kandi daat voor het leiderschap van de door Iran beoogde stich ting van de islamitische repu bliek van Irak, onder de Iraakse sji'iten meest popu laire geestelijke leider is. Vanuit de Iraanse hoofdstad Teheran werpt ajatollah Ha- kim zich op als woordvoerder van de Iraakse sji'itische be volking. Iran, dat beweert dat de i van Irak tot „de bevrijding van het Iraakse volk" zal lei den, heeft het Leger van de Wraak opgericht - een leger dat bestaat uit ongeveer 10.000 tijdens eerdere fasen van de Golfoorlog gevangen genomen Iraakse officieren en soldaten. Dit leger, dat reeds aan gevechten tegen Irak heeft deelgenomen in de Iraanse stad Ilam en Marivan aan de Iraaks-Iraanse grens, bereidt zich nu voor op deel name aan de Iraanse invasie. Volgens berichten uit Teheran en mededelingen van de Iraakse oppositie groeit het Leger van de Wraak gestaag. Het Internationale Rode Kruis zegt dat Iran ongeveer 40.000 Iraakse krijgsgevange nen heeft. Velen van hen zijn Iraakse sji'itische moslims. Veel Iraaks militair personeel is naar Iran gedeserteerd of heeft zich reeds eerder dit jaar simpelweg aan Iran over gegeven nadat president Sad dam Hoessein opdracht gaf Iraakse soldaten terecht te stellen die de strijd in maart van dit jaar om de Iraanse stad Sjoesj ontvluchtten. Leiders van de door Syrië ge steunde Iraakse wereldlijke oppositie beschuldigen de Iraakse islamitische funda mentalisten ervan de macht te willen monopoliseren. Zij zeggen verder dat het radica le sji'isme de samenwerking met „atheistische" partijen uitsluit. Maar woordvoerders van de wereldlijke oppositie, waartoe behoren de pro-Syri- sche vleugel van de Iraakse Baath-partij, Iraakse commu nisten, de Patriottische Unie van Koerdistan, de Koer disch Socialistische Partij en voormalige Iraakse officieren onder leiding van brigadier Hassan Al Naqib voorspellen een tijdelijk huwelijk met Al Dawa, de beweging van de Iraakse sji'itische geestelijk heid. Brigadier Naqib zou onlangs een hoofdkwartier in de Koerdische bergen in het noorden van Irak hebben ge vestigd. Sommige leden van de Iraakse oppositie beweren dat hij over een gewapend le ger van 10.000 man beschikt. De Iraakse president poogde verleden maand de Koerden en andere oppositiekrachten te neutraliseren door alle po litieke gevangenen die niet wegens moord waren veroor deeld, amnestie te verlenen. Koerdische zegslieden zeg gen dat de Koerden noch de communisten op Hoesseins geste hebben gereageerd. Iraakse pogingen de betrek kingen tussen het bewind en de sji'itische geestelijkheid te verbeteren, mislukten even- Niettemin zal de triomfantelij ke terugkeer van Al Dawa naar Irak moeten plaatsheb ben in de nasleep van een op rukkende Iraanse krijgs macht. Zowel diplomaten als Iraakse oppositiekringen zeggen dat de Iraakse sji'iten zich in eerste instantie ais Ira kezen en pas in tweede in stantie als sji'iten identifice ren - een identiteit die met de aanwezigheid van Iraanse troepen op Iraaks grondge bied versterkt lijkt te zijn. Woordvoerders van de niet- godsdienstige Iraakse oppo sitie hebben weinig vertrou wen in een bondgenootschap met de Iraakse islamitische fundamentalisten. Zij wijzen in dit verband op de groeien de meningsverschillen tus sen Teheran en Damascus over wie president Saddam Hoessein moet opvolgen. On danks eerdere verklaringen dat Syrië een Iraanse aanval op het Arabische moederland niet zal dulden, bewaren Sy rische leiders een bijna volle dig stilzwijgen sinds het be gin van de Iraanse invasie van Irak. Maar islamitische fundamentalisten verzochten Iran de in de Syrische stad Hama eerder dit jaar door Sy rische troepen verslagen moslimbroeders te redden. Iraans geestelijke leider aja tollah Chomeini meende dat de tijd nog niet rijp was. Te genover de hem bezoekende fundamentalisten verklaarde hij: „ons bondgenootschap met Syrië is tijdelijk. Zodra wij* Saddam hebben afge maakt, zullen wij met de atheistische baathisten in Da mascus afrekenen". Israël valt Beiroet en Bekaa-vaüei aan WASHINGTON, BEIROET (GPD/ Reuter/UPI) - Philip Habib, de Amerikaanse onderhandelaar in de Libanese crisis, onderneemt een nieuwe poging om de pat stelling bij Beiroet op te lossen. Dit werd gisteren in Washington bekend gemaakt door een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken. Na het bezoek van de Saoedische en Syrische mi nisters van buitenlandse zaken probeert Washington vaart in de onderhandelingen te houden. Habib zal overleggen met verte genwoordigers van Syrië, Saoe- di-Arabië, Egypte en Jordanië. De PLO komt nog steeds niet op het lijstje voor. Maar achter de schermen proberen de Amerika nen indirect met PLO-vertegen- woordigers over de voorwaarden tot erkenning van deze organisa tie te onderhandelen. Officieel is er geen contact tussen de VS en de PLO, maar het komt er dicht bij. De positie van de PLO is het meest omstreden. Onderhandeld wordt nu over officiële aanvaarding van de Veiligheidsraad-resolutie 242 door de PLO. Die resolutie erkent Israël officieel en vat de kwestie van de Palestijnen op als een vluchtelingenprobleem. Om dat PLO-leider Jasser Arafat dat niet kan verteren, moet die er kenning van de resolutie met een verklaring van de Palestijnse rechten gepaard gaan. Via Franse en Arabische tussen personen proberen PLO-verte- genwoordigers het met de Ame rikanen op een akkoordje te gooien. Voor die gelegenheid is een vertegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie speciaal naar Washington ge reisd. De nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft een meer pro-Arabische inslag dan zijn voorganger Haig, die Israël door dik en dun steunde. Tijdens een hoorzitting met de Se naat benadrukte hij, dat de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie de wapens moet neerleggen en moet afzien van terrorisme, wil het enige kans maken op erken ning door de Verenigde Staten. Maar gisteren benadrukte een zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken dat dit geen 'formele voorwaarden' zijn. Er is dus een oplossing denkbaar waarin de Palestijnen hun wa pens mogen behouden, als ze naar hun nieuwe gastlanden te rugkeren. Bombardementen De strijd in Libanon is gisteren weer in alle hevigheid opgelaaid. De Israëlische luchtmacht heeft voor het eerst sinds 25 juni bom bardementen uitgevoerd op Bei roet terwijl ook Syrische en Pale stijnse stellingen in de Bekaa- vallei in Oost-Libanon door de Israëliërs werden aangevallen. De aanvallen waren volgens een militaire woordvoerder in Jeru zalem bedoeld als vergelding voor de "talloze schendingen van het bestand", dat 5 juli tot stand kwam. Woensdag kwamen vijf Israëlische soldaten om het le ven bij een actie van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO in Oost-Libanon. Volgens de woordvoerder is de "beperkte actie" van de Israëlische troepen in het oosten van Libanon een "boodschap" voor de Syriërs en de Palestijnen die in dat deel van het land met elkaar samenwer ken. "Israël is niet bereid een si tuatie te aanvaarden waarin Is raëlische soldaten worden ge dood en die tegelijkertijd wordt bestempeld als een wapenstil stand". Volgens functionarissen vielen de Israëlische vliegtuigen de Liba nese hoofdstad in twee golven aan nadat meer dan een uur schijnaanvallen waren uitge voerd. De eerste aanval kwam 's middags kort na drie uur (plaat selijke tijd), de tweede ongeveer veertig minuten later. De Pale stijnen antwoordden met lucht afweergeschut en vuurden te vens raketten af op Israëlische stellingen ten zuiden van de hoofdstad. Volgens het Palestijn se persbureau Wafa werden bij de bombardementen in West- Beiroet 62 burgers gedood of ge wond. Over slachtoffers onder de strijders werd niets meegedeeld. De Britse regering heeft giste ren de 200-mijlszone rond de Falklandeilanden opgeheven. Premier Thatcher zei in het La gerhuis dat de Britse strijd krachten echter nog steeds het recht hebben om de eilanden te verdedigen. Aan het begin van het gewapend conflict met Argentinië om de Falklands in april verklaarden de Britten te zullen schieten op elk schip en elk vliegtuig dat de zone zou binnenkomen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6