LEIDSCH Hl DAGBLAD Uitstel nieuwbouw AZL mm MORRIS Hoge kortingen OPRUIMING Schokbeton op rand afgrond Washington aanbod van wijst EG af 'Handhaaf verbod chemische wapens" Bezuinigingen brengen Leids ziekenhuis in de problemen AUTO-HOME PLO-functionaris vermoord ttH NICUWC NAAM voor de zeek die blijft see before you buy lamsvacht en bontjassen VRIJDAG 23 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36837 Dtrecleuf G Kocpman Bi^au Wae Seyd 1 Ad) -hooldfedacteuf R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN *.-"'£5: VROOMSHOOP (GPD) - Het is begonnen als een grap maar het werd 'bloedserieus'. De Overijsselse gemeente Vroomshoop haalt waarschijnlijk binnenkort het Guinness Book of Records. Reden: 46,6 van de beroepsbevolking is werkloos en dat per centage ligt nog hoger als de 760 wao'ers worden meegerekend. De Vroomshopers M. de Jonge en A. Beckers hebben een zeer sarcastische brief geschreven naar de vaste kamercommissie .van sociale zaken en dank gebracht voor het gevoerde beleid waardoor het werkloosheidspercentage in Vroomshoop kon stij gen tot ongeveer de helft van het aantal inwoners. „Er moet door de overheid wat worden gedaan. Niet alleen bedrij ven in het westen in stand houden, maar ook hier helpen. Er is weer een houtwarenfabriek in Vroomshoop in de problemen geraakt die kan worden gered als de overheid vijf ton op tafel legt. Die vijf ton is maar een schijntje bij datgene wat in het westen in bedrijven is gepompt", aldus De Jonge. Vroomshoop telt 8800 inwoners, het landelijk werkloosheidsper centage schommelt rond de 11,5 procent. (Van één onzer verslaggevers) KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Vandaag valt de beslissing over het voortbestaan van Schokbe ton, een bedrijf met 725 werkne mers en vestigingen in Koude kerk, Kampen en Zwijndrecht. Voorwaarde voor het voortbe staan van het bedrijf is dat de raad van bestuur van de Enci (Eerste Nederlandse Cement In dustrie) vanmiddag besluit het voortbestaan van haar dochter onderneming te garanderen. De Enci heeft een aandeel van 72 procent in Schokbeton. Schokbeton kwam vorig jaar al in de publiciteit door een gedwon gen fusie tussen dit bedrijf en Spanbeton. Onder de naam Schokbeton werden de activitei ten toen voortgezet. Met de bon den werd afgesproken dat dit jaar in elk geval geen gedwongen ontslagen als gevolg van de fusie zouden vallen. Volgens het hoofd van de afdeling personeel en organisatie Bakker is het na komen van die afspraak "nage noeg onmogelijk". De ontwikke lingen van de laatste maanden zijn dermate slecht dat de Alge mene Bank Nederland, de be langrijkste geldschieter van het bedrijf, vorige week de geld kraan dichtdraaide. Overleg over een lening van zeven miljoen gulden van de Neder landse Investeringsbank liep uit eindelijk op niets uit. De directie van het bedrijf is op het ogenblik bezig met de Algemene Bank Nederland en Pierson, Heldring Pierson over een lening. Deze banken hebben aan hun mede werking echter de voorwaarde verbonden dat de Enci harde garanties geeft voor het voortbe staan van Schokbeton. Volgens Bakker zal ook wanneer Schokbeton behouden blijft aan ontslagen niet te ontkomen zijn. Daarbij gaat het om tweehon derd tot 250 man. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het Academisch Ziekenhuis Leiden krijgt door de bezuinigingen tot 1986 geen geld voor het tweede ge deelte van de nieuwbouw. De ministerraad heeft gisteren bij het vaststellen van een nieuw inves teringsschema- academische ziekenhuizen, de voorkeur gegeven aan de nieuwbouw van Groningen en Maastricht. Dit betekent dat het AZL organisatorisch voor enorme problemen komt te staan. WASHINGTON (UPI) - Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft de voorstellen van presi dent Reagan voor de hervatting van de produktie van chemische wapens afgewezen. Tijdens de behandeling van de de fensiebegroting spraken de af gevaardigden met een meerder heid van 215 tegen 159 uit dat het onder Nixon ingestelde morato rium op chemische wapens ge handhaafd moet blijven. Economisch adviseur Reagan weg ST. LOUIS (UPI) - Murray Weiden- baum is afgetreden als voorzitter van de economische adviesraad van president Reagan, zo heeft een zegsman van het Witte Huis meegedeeld. Reagan noemde het aftreden van Weidenbaum ter loops in een praatje met een tv- journalist in St. Louis. Volgens het Witte Huis is er geen sprake van verschillen van inzicht, Wei denbaum wilde al lang terug naar de universiteit. Weinig verandering Droog weer met wolkenvelden. Mini mumtemperatuur omstreeks 14 gra den, middagtemperatuur van 18 gra den vlak aan zee tot 22 graden in het binnenland. Matige noordelijke wind. 24 juli Zon op: 5.49, onder: 21.43 uur Maan op: 10.18, onder: 23.58 uur Hoogwater in Katwijk om 6.34 en 19.09 uur, laagwater om 2.40 en 14.46 uur De Senaat is eerder wel akkoord gegaan met het regeringsvoor stel om 54 miljoen dollar be schikbaar te stellen voor de pro duktie van een nieuwe generatie wapens met zenuwgassen. De Verenigde Staten beschikken wel over een voorraad chemi sche wapens, maar volgens de fensiefunctionarissen zijn de voorraden verouderd en deels onbruikbaar. Reagan heeft bij de presentatie van zijn defensie plannen in oktober vorig jaar verklaard dat hij het moratorium op de produktie wil opheffen. Veel afgevaardigden meenden echter dat de produktie van een nieuwe generatie van dit soort wapens het vertrouwen van an dere landen in de Amerikaanse bereidheid tot wapenbeheersing zou ondermijnen. AMSTERDAM - Het 115-jaar oude oorlogsschip Schorpioen is vannacht in de doorgang van de Wiegbrug in de Am sterdamse Clercqstraat muurvast komen te zitten. Het was een kwestie van mil limeters, maar het schip was net te breed. Pogingen om De Schorpioen achteruit los te trekken zijn mislukt. Met luchtkamers worden nu stenen uit de brug- wanden gehaald om ruimte te maken. Voorlopig is er zowel op het wa ter als op de weg geen verkeer mogelijk. Het schip werd aanvankelijk gebruikt door de marine om schepen te rammen. In de ja ren twintig diende het als lo gementschip voor de Marine. Het is onlangs voor 63.000 gulden verkocht aan de stich ting "ramschip Schorpioen Vlissingen", die het als mu seum in de Vlissingse vissers haven wil stationeren. "We krijgen er een groot paviljoen bij", is de eerste reactie van een woordvoerder van het AZL. "Al les was gericht op doorbouwen. Nu zullen we allerlei kostbare tij delijke voorzieningen moeten treffen, die zeker in de miljoenen gaan lopen". Het eerste en tweede gedeelte is haast onlosmakelijk aan elkaar verbonden. Zo zullen enkele ou de paviljoens zoals oogheelkun de, de kinderkliniek en de cen trale keuken, die in het tweede gedeelte zouden worden onder gebracht, nu grondig moeten worden opgeknapt. Deze gebou wen voldoen niet meer aan de ei sen van deze tijd. Een ander bezwaar is dat men zal worden gedwongen voortdurend te pendelen tussen de nieuw bouw en de bestaande centrale afdelingen, zoals de keuken. Ook de hoofdingang komt pas in het tweede gedeelte aan bod. "Er zullen nu allerlei noodvoorzieni- gen moeten worden getroffen". Tot 1985 krijgt het AZL nog 190 miljoen. Daar kan net het eerste gedeelte en afrondingsfase van worden bekostigd. De afron dingsfase is een apart bouwdeel waarin de apotheek, enkele labo ratoria en de radiotherapie wor den ondergebracht. Geld voor de inrichting en de verhuizing, die in 1984 moet gaan plaatsvinden, is er dan niet meer. De woordvoerder van het AZ1 snijdt nog een ander probleem aan. "Nu we zelfs geen toestem ming krijgen om door te gaan met de heiwerkzaamheden voor het tweede gedeelte, komen we over een paar jaar in de proble men. Het is natuurlijk erg verve lend om straks naast de deur van de patiënten te gaan heien". Een maand geleden is het hoogste punt van de nieuwbouw bereikt. Het eerste gedeelte van de nieuwbouw beslaat 35.000 vier kante meter en zal plaats bieden aan 256 bedden, terwijl de bouw kosten ongeveer 300 miljoen be dragen. Zoals de zaken er nu voorstaan hoopt men in septem ber 1984 de eerste afdelingen en patiënten over te brengen. 18 PAGINA'S Minister Terlouw Benzineprijzen op 1 augustus vrij Parijs doorbreekt embargo gaspijp PAGINA 16 Aftrekbaarheid rente soepeler Weer Nederlandse zege in de Tour set Spatlappen/Verstralers en Radio/cassette en Sunroof Zonnedak •■Gasinstallatie ggg, I 1 t/m 31 lull 1962 DEZE AANBIEDING GELt NATUURLIJK ALLEEN B WEVERS8AAN 27. LEIDERDORP 1 PARIJS (AFP/Reuter) - Een functionaris van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO werd vanochtend gedood toen zijn auto in Pa rijs ontplofte. Fadel el-Dani, de tweede man van het Parijse PLO-kantoor was op weg naar zijn werk toen zijn auto explodeerde. WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse regering heeft het Europese voorstel voor een vrij willige beperking van de staal- export naar de Verenigde Staten als ontoereikend van de hand ge- Vier EG-landen (Engeland, Frank rijk, Italië en België hadden zich bereid verklaard hun aan- weversbaan 4 suede, nappa, tweed regenkledi ng Donderdagavond koopavond Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 31 26 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 - deel in de Amerikaanse markt met tien procent te verminderen. De Verenigde Staten hebben de EG-landen beschuldigd van het subsidiëren van hun staalexport naar de Verenigde Staten. Om concurrentievervalsing voor Amerikaanse staalproducenten tegen te gaan wil Washington ex tra invoerheffingen opleggen aan deze staalexporteurs. Als er geen verandering komt in de gang van zaken zullen er in de Amerikaanse staalindustrie in de loop van dit decennium nog hon derdduizend arbeidsplaatsen verloren gaan. Dat blijkt uit een studie die is verricht in opdracht van acht staalbedrijven. (Zie ook pagina 6) Hunebed ontdekt DELFZIJL (ANP) - Archeologen van het Biologisch Archeolo gisch Instituut (BAI) van de Gro ninger rijksuniversiteit hebben bij de Wierde van Hows kesklooster, op het industrieter rein van het Havenschap van Delfzijl, een zeer gaaf hunebed gevonden. De grafkelder stamt uit de trech- terbekercultuur en is ongeveer 2.500 jaar voor Christus ge bouwd. Behalve het hunebed zyn ook scherven aardewerk ge vonden. De leider van het archeologen- team, drs J.W. Boersma, spreekt van een "sensationele vondst". Rente-aftrek «fe m D® wetsvoorstellen die i«T/w f minister Van der Stee Vl -W(CDA. financiën) b«j de Tweede Kamer heeft in gediend om de aftrek baarheid van rente op geleend geld te versoepelen, doen vreemd aan. Na dat CDA en WD in het eerste kabi net-Van Agt een maximale rente-af trek van 5000 gulden overeen waren gekomen voor met-hypothecaire le ningen. werd de grens in het vonge kabinet (met PvdA en D"66) bij 3500 gulden gelegd en nu draait Van der Stee plotsklaps om en stelt hij voor het "plafond' bij een bedrag van 7500 gulden te leggen. De bewindsman wil voorts de rente op hypotheken tot 430 000 gulden volle dig aftrekbaar houden, daarboven - en dat is een andere versoepeling - nog eens 7500 gulden aan rente, en daar weer boven de helft van de hy potheekrente. Het laatste staat op ge spannen voet met de plannen die door het vorige kabinet in maart van dit jaar werden gelanceerd om boven een bedrag van 430 000 gulden (gën- dexeerd) de rente niet aftrekbaar te maken Het is merkwaardig dat na zovele jaren van discussie over de maximale af trekbaarheid van rente op leningen, er nu voorstellen op tafel komen die de tot voor kort heersende opvattin gen min of meer geweld aandoen. Toen de CDA er Van Amelsvoort in het eerste kabinet-Van Agt staatsse cretaris van financiën was. pakte hij de rente-aftrek voor (hypothecaire) leningen voor het eerst aan De grens kwam toen bij 540 000 gulden te lig gen. Later, ten tijde van de coalitie waarvan ook de PvdA deel uitmaakte, werd de grens verlaagd tot een be drag van 375.000 gulden, dat na in dexering uitkwam op 430 000 gulden als een absoluut maximum (dus daar boven geen aftrek) De plannen van het tweede kabinet-Van Agt werden voorgelegd aan de Raad van State, die daarover advies uit bracht. Van der Stee beroept zich nu op dat advies om zijn wetsvoorstellen te rechtvaardigen. Mensen die ten tij de van het eerste kabinet-Van Agt (hypothecaire) leningen hebben afge sloten. zouden door een verdere ver laging van de rente-aftrek worden be nadeeld, zegt hij. Daar valt echter wel wat op af te dingen. In de eerste plaats wordt er een flinke overgangstermijn voorgesteld en gel den de nieuwe voorstellen niet met terugwerkende kracht. Bovendien zi|n het met bepaald de mensen met lage re inkomens die hypothecaire lenin gen van zo'n 4 tot 5 ton aangaan. De fiscale voordelen die zij op grond daarvan genieten, staan, en stonden, in een volstrekt scheve verhouding tot wat. met de huidige econonysche re cessie. maatschappelijk aanvaard baar is. ledereen is ervan overtuigd dat er moet worden bezuinigd De staat komt geld tekort en het bednjfsleven ligt voor een groot deel op zijn achterste De minima, die niet in dure huizen kun nen wonen, moeten offers brengen en er wordt zeffs al op grote schaal gespeculeerd over een ontkoppeling van lonen en uitkeringen. De voor stellen van Van der Stee zijn daar mee niet te rijmen Alleen al het psy chologische effect dat ervan uitgaat, is negatief. Bovendien geven ze voedsel aan de opvattingen van de magogen die zeggen dat het kabinet de njken steeds rijker en de armen steeds armer maakt. W. Tl WERELD, 7) LAND. Tl STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement >T

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1