Benzineprijs op 1 augustus vrij C Vaderland weg: geen ontslagen Topman verlaat Frans staatsbedrijf Beurs Amsterdam Bedrijven weigeren rapportage over beleid Zuid-Af Verlies van banen verwacht "Economisch beleid Mitterand niet realistisch" Sociaal plan Schuttersveld Uitvoer aardgas lager la M ia? Beursovcfzicht IRIJDAG 23 JULI 1982 Economie 3SM Cr bestaat een goede kans dat DSM en Unilever het eens wor den over het overnemen door DSM van de Scado-kunstharsbe- drijven van Unilever in Zwolle en Schoonebeek. Deze zoge noemde Urachem-produktiebe- drijven van Unilever zouden dan met de chemische industrie Syn- res (Hoek van Holland) van DSM worden samengevoegd tot een aparte eenheid. Op deze manier worden enkele toonaangevende belangen op het gebied van in dustriële harsen gebundeld. >ynres telt 525 werknemers, Scado heeft er 225. In overeenstem ming met het SER-besluit "Fu siegedragsregels" zijn de betrok ken werknemersbonden, de SER-commissie voor fusieaange legenheden en het ministerie van economische zaken in kennis ge steld van het voornemen van de twee ondernemingen. Dat geldt ook voor de ondernemingsraden en het personeel van de betrok ken bedrijven. Pas over enkele maanden echter gaat er een ad viesaanvraag naar de onderne mingsraden. Knirps Prijzen DEN HAAG (ANP) - De directie van de Nederlandse dagblad Unie (NDU) wil het dagblad Het Vaderland voor half augustus opheffen. De 92 personeelsleden zullen „in eerste aanleg" niet worden ontslagen. Dit is gister middag aan het personeel mee gedeeld. Eerder op de dag wer den de bonden op de hoogte ge steld van de plannen van de di rectie. Exploitatie van het al 113 jaar ver schijnende dagblad is volgens de directie economisch niet meer verantwoord. Men verwacht over 1982 een aanzienlijk verlies, ter wijl op korte termijn geen herstel van de marktsituatie is te ver wachten. Voortzetting van de „Courant Het Vaderland bv" in de huidige vorm zal de continuï teit van de overige activiteiten van de NDU op korte termijn kunnen bedreigen, aldus de di rectie. De NDU is onder meer uitgever van het NRC/Handels- blad en het Algemeen Dagblad. De NDU ziet wel kans het even- eens in Den Haag verschijnende huis-aan-huisblad „Nu" te blij ven uitgeven. Van de 92 mede werkers van Het Vaderland krij gen 23 een plaats aangeboden bij dit blad. De directie van de NDU heeft gisteren laten weten dat zij wil proberen voor de andere 69 personeelsleden een gelijke of gelijkwaardige functie binnen of buiten het concern te vinden. Aan de bonden is een concept sociaal plan te beoordeling voor gelegd. Op 12 augustus wil de di rectie hierop een reactie hebben. Maijan van Stijn van de Neder landse Vereniging van Journalis ten (NVJ) zei dat de bonden nog al waren „lamgeslagen" door de aard van de cijfers die de NDU- directie heeft verstrekt. Uit deze cijfers blijkt volgens haar dat er bij lange na geen mogelijkheden meer zijn voor uitgave van het dagblad. Behalve de NVJ waren ook Druk en Papier van de FNV en de Grafische Bond CNV bij het gesprek aanwezig. Voor het personeel kwam de me dedeling van de directie gisteren niet onverwacht. Volgens ad junct-hoofdredacteur André Ma- thijssen bevestigde de directie alleen maar de al heersende stemming, dat men aan de laat ste etappe bezig is. Het enige waar de redactie met enig en thousiasme naar toewerkt is het laatste nummer van het illustere blad. Daar wil de redactie nog iets van maken. Het Vaderland verscheen tot 1972 als zelfstandige uitgave. In 1972 veranderde de krant van een avond- in een ochtendblad en werd een kopblad van het Alge meen Dagblad. Eind vorig jaar werd de formule opnieuw gewij zigd. Vanaf 23 oktober kregen Haagse abonnees van het Alge meen Dagblad en het NRC/Han- delsblad het blad, dat qua for maat inmiddels was gehalveerd, gratis in de bus. De losse ver koop ging eruit en de krant bracht alleen nog maar lokaal nieuws. DEN HAAG (ANP) - Vyf Neder landse bedrijven met vestigin gen in Zuid-Afrika weigeren ge hoor te geven aan het verzoek van de regering verslag uit bren gen over de manier waarop zij de EG-gedragscode toepassen. De ze bedrijven zijn Hagemeijer, Na tionale Nederlanden, Koninklij ke Textielfabrieken Nijverdal- Ten Cate, Organon International (AKZO) en Steenkolen Handels Vereeniging holdings, zo valt op te maken uit het verslag dat de Bremshey AG, de Westduitse on derneming die onder andere be kendheid geniet door de para plu's van het merk Knirps, wordt per 31 juli geliquideerd. De ar beidsplaatsen van het 1800 man tellende personeel zullen voor het merendeel verdwijnen, zo heeft de maatschappij bekendge maakt. Het besluit tot liquidatie is woensdag genomen tijdens een buitengewone vergadering van aandeelhouders. Kernenergie De industrielanden zullen aan het eind van de jaren negentig in de problemen komen met hun ener gievoorziening als zij hun pro gramma's voor de bouw van kerncentrales niet versneld uit voeren. Dit staat in een rapport van de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling, dat is op gesteld samen met het Interna tionale Energie Bureau (IEA). Als het aandeel van kernenergie in de produktie van elektriciteit niet wordt vergroot, bestaat de kans dat de pogingen om minder afhankelijk te worden van in te voeren olie op niets uitlopen. De vooruitzichten voor de ontwik keling van kernenergie in de ko mende twintig jaar zijn zeer on zeker en als de diverse overhe den niets doen worden die voor uitzichten alleen maar slechter, aldus het rapport. Wereldbank De Wereldbank heeft het afgelo pen boekjaar voor ongeveer der tien miljard dollar aan leningen verschaft aan de ontwikkelings landen. Daarvan werd 2,7 miljard dollar ter beschikking gesteld via de Wereldbankdochter Inter national Development Associa tion (IDA), zo heeft de bank in Washington bekendgemaakt. Exxon Exxon Corporation, de grootste oliemaatschappij ter wereld, heeft het tweede kwartaal een winst gemaakt van 885 miljoen gulden. Dat is ruim de helft min der dan de winst van 1,82 miljard dollar in het tweede kwartaal van vorig jaar. De omzet kwam uit op 25,26 miljard dollar, acht procent minder. DEN HAAG (GPD) - Benzine zal op korte termijn belangrijk goedkoper worden nu minister van economische zaken Terlouw besloten heeft de prijzen met ingang van 1 augustus vrij te laten. Er wordt stuntwerk verwacht dat de automobilist duidelijk voor deel kan gaan opleveren. In kringen van de consumentenor ganisaties lééft echter de vrees dat de prijzenoorlog slechts tij delijk zal zijn. Het Konsumenten Konkakt ziet de 'vrijheid-blij heid-filosofie van Terlouw' op den duur slechts leiden tot prijs verhogingen. Bij de bond van garagehouders (Bovag) is men ook niet gerust op de toekomst. Daar verwacht men uit concurrentie-overwegin- gen zodanig dalende prijzen dat met name middelgrote benzine stations over de kop zullen gaan. Het zou een groot verlies aan ar beidsplaatsen opleveren. Men verwijt de minister een enigs zins hypocriet gedrag. „Hij komt met zijn maatregel in een tijd waarin de benzineprijs weer nei ging tot dalen heeft als gevolg van dalende olieprijzen (en nu ook weer zakkende dollarkoers, de munteenheid waarin interna tionaal de oliehandel wordt be dreven). Zo lang de prijzen zak ken, zal de minister niets doen, maar hij laat voor zichzelf de mo gelijkheid open om de maat schappijen toch weer aan ban den te leggen, wanneer de prij zen opnieuw zouden gaan stij gen". Minister Terlouw had de prijzen De Nederlandse Organisatie van van de benzine (en van andere aardolicprodukten) oorspronke lijk al op 1 juli vrij willen laten. Op aandrang van de Tweede-ka mercommissie voor economi sche zaken stelde hij zijn beslis sing uit voor nader overleg met allerhand organisaties. Dat over leg heeft hem echter niet verder geholpen. „Iedereen houdt er een andere opvatting op na", zo zei hij gisteren. Terlouw heeft nu de knoop doorge hakt. Hij zal niet langer eens per veetien dagen de verschillende maximumprijzen vaststellen. Wel verlangt hij van de betrok ken bedrijven dat ze de prijzen die ze vragen, bij het ministerie melden. De minister wil zich daarmee een mogelijkheid ver schaffen om de prijsontwikke ling in de gaten te houden. Aan de hand van de prijsmeldin- gen zal de minister voor het ein de van het jaar besluiten of de vrije prijsvorming volgend jaar kan worden voortgezet. Bij de benzinemaatschappijen is men allerminst gelukkig met de be perking die Terlouw daarmee aan het vrij laten van de prijzen verbindt. Olie- en Kolenhandelaren (No- vok) heeft al eerder aangekon digd dat zij voortaan adviesprij zen zal gaan opstellen. Gezien de ontwikkelingen op de oliemarkt en gelet op het gedrag van de dollarkoers zou de prijs 1 augus tus ook onder het oude prijsregi- me vrij zeker al omlaag zijn ge gaan. Terlouw rekent er echter enigszins op dat de daling nu groter zal zijn dan uit de reken methode van de oude prijsregels zou zijn voortgekomen. In het oude systeem is het overi gens nooit verboden geweest la gere prijzen te vragen dan die welke de minister vaststelde. Het systeem gaf slecht de maximum prijzen aan. „Ze hebben echter de neiging gehad het karakter van minimumprijzen aan te ne men". Gedurende lange tijd wer den voor de merkbenzine de ma ximumprijzen gevraagd, zij het dat aan zelfbedieningspompen korting werd verleend. In het al gemeen ging het toen om 4 cent per liter. De Consumentenbond vindt dat over enigé tijd zeer goed moet worden bekeken wat de gevol gen zijn van Terlouws besluit. De bond verwacht dat het vrijlaten van de prijzen wel zal werken in gebieden waar veel pompen, vooral 'witte', zijn. „In de steden zullen de prijzen wel dalen, maar we zien met angst in het hart wat er gaat gebeuren langs de snelwegen. Daar staan de tankstations door het conces- siebeleid van Rijkswaterstaat ver uit elkaar, waardoor de concur rentie beperkt is". De bond wil daarom dat bij elk station de prij zen duidelijk staan aangegeven, zodat de automobilist nog tijdig kan besluiten of hij zal doorrij den naar een andere (goedkope re) pomp. Konsumenten Kontakt heeft laten weten samen met de Industrie bond FNV een landelijk netwerk te zullen opzetten waarmee de benzineprijzen van honderden pompen in de gaten zullen wor den gehouden. UDEL (ANP) - De aktiegroep Lekker Dier heeft gisteren een andere toekomst mogelijk gemaakt voor een kistkalfje. Het beestje werd door de groep gekocht, uit zijn benarde positie verlost en vervolgens overgebracht naar een biologisch-dynamisch landbouwbedrijf. ministers Van Agt (buitenlandse zaken) en Terlouw (economische zaken) aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. De gedragscode werd enige jaren geleden door de ministerraad van de Europese Gemeenschap vastgesteld. Deze code beoogt de gevolgen van de apartheid voor niet-blanke werknemers van Zuidafrikaanse vestigingen van bedryven uit de tien EG-landen zo veel mogelijk te verzachten. Zowel de toepassing van de aan bevelingen als de verslaggeving hierover geschiedt op basis van vrijwilligheid: de aanbevelingen zyn niet bindend - er staat geen enkele sanctie op het niet nako men - en ook een weigering om verslag uit te brengen over de toepassing kan op geen enkele wijze worden bestraft. Van de vijf bedrijven die niet heb ben gerapporteerd over wat zij in de periode 1 juli 1980 tot 1 juli 1981 hebben gedaan, liet één we ten niet te willen rapporteren omdat hij bij de vestiging in Zuid-Afrika maar één met-blank personeelslid in dienst had. Een ander gaf te kennen niet ieder jaar te willen rapporteren en een goed sociaal beleid te voeren. Met de drie resterende bedrijven is, aldus beide ministers, „over leg geopend teneinde hen alsnog van het belang van rapportage over toepassing van de EG-ge- dragscode te overtuigen". De vijftien Nederlandse onderne mingen die wel verslag hebben uitgebracht, hadden 9.085 werk nemers in dienst, van wie 4.471 zwarten (tegen 9.458 en 4.360 voor zestien bedrijven in de vori ge verslagperiode). Op grond van de - overigens in kwaliteit sterk uiteenlopende - verslagen van de bedrijven komt de regering tot de conclusie dat de betrokken heid van zwarte vakbonden bij bedrijfstakgewijze onderhande lingen in vergelijking met de voorgaande periode duidelijk is toegenomen, een ontwikkeling die wordt toegejuicht Het beginsel van vakbondsvrijheid wordt algemeen aanvaard en men is in ruime mate bereid om met vakbonden samen te werken. „Eveneens verheugend" is de voortgaande daling van het aantal zwarte werknemers dat een loon krygt onder het door de gedragscode aanbevolen mini mum - vijftig procent boven het minimumniveau dat noodzake lijk is om te voorzien in de eerste levensbehoeften van een werk nemersgezin. PARIJS (GPD) - De topdirecteur van de genationaliseerde Franse chemie- en textielgigant Rhone- Poulenc heeft zijn ontslag aange boden en daarmee voor de nodi ge opwinding gezorgd over de doeltreffendheid van de doorge voerde nationaliseringen. De op volger van Jean Gandois zal het - naar ieders mening - allerminst makkelijk krijgen. Net als in april lag het prijspeil in de landen van de OESO (Organi satie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling) in mei gemiddeld 8,4 procent hoger dan een jaar tevoren. Het bureau van de OESO in Parijs heeft dit mee gedeeld. Ook in mei 1981 was er sprake van een prijsstijging van 8,4 procent ten opzichte van het jaar ervoor. ENSCHEDE (GPD) - Gehalveerd door vakanties en de ploegen diensten zijn 300 personeelsle den van het textielbedrijf Schut tersveld in Enschede geinfor- meerd over de stand van zaken bij het noodlijdende concern. Aangeslagen luisterden zij naar de sombere mededelingen van districtsbestuurder Henk Bij- vank van de Industriebond FNV en ondernemingsraadvoorzitter Andries van Veen. Aanwezig wa ren ook twee vertegenwoordi gers van de bedrijfsvereniging, en het was tekenend voor de sfeer dat juist zij de meeste vra gen kregen. Vragen over het hoe het straks moet gaan met de uit keringen. Vakbondsman Bijvank liet er ook geen twijfel over bestaan dat hij de situatie als bijzonder moeilijk beschouwt. „Wij geloven niet dat Schuttersveld blijft. Wel zullen we proberen om zoveel mogelijk delen van Schuttersveld over eind te houden. Het wordt de ko mende dagen en weken knokken voor uw werk". Het eerste wat volgens Bijvank nu moet gebeuren is „het bundelen van de krachten om de overheid over de streep te trekken". Hier na zal het rijk worden gevraagd een overbruggingskrediet te ver strekken. De door de Almelose arrondisse mentsrechtbank tot bewindvoer der benoemde mr. Kesler uit En schede deelde donderdag mee al les in het werk te stellen om zo veel mogelijk arbeidsplaatsen te redden. Morgen heeft Kesler.een gesprek met de vijf banken over de uitbetaling van de lonen. Mocht het alsnog tot een faillisse ment komen, dan hoeven de werknemers van Schuttersveld niet te rekenen op een sociaal plan. Bijvank: „Kort maar krach tig: U krijgt geen sociaal plan. U krijgt alleen waar uw recht op hebt". Gandois was een van de weinige „captains of industry" uit de tijd van president Giscard die door de socialistische regering was ge vraagd aan te blijven toen de gro te privébanken en industrieën werden genationaliseerd. Presi dent Mitterand had na afloop van de nationaliseringen verklaard: „De autonomie bij het nemen van beslissingen en het voeren van acties in de genationaliseer de groepen moet totaal blijven". Maar de toenmalige - en inmiddels afgetreden - minister voor indus trie had in een brief aan de direc teuren laten weten dat „de strate gie van de ondernemingen dient te worden ingevoegd in de indus triële politiek van het land". Daarmee was het probleem ge steld. Gandois had zijn ontslag al in juni aan de nieuwe minister voor de industrie aangeboden maar om dat hij er geen politieke rel van wilde maken, aan de minister overgelaten wanneer hij het nieuws openbaar wilde maken. Dat is deze week gebeurd. En mi nister Chevenement gaf Gandois toch nog een trap na toen hij ver klaarde dat de Rhone-Poulenc- leider „met gemotiveerd" was geweest. Uit de lange ontslagbrief van Gran- dois valt dat ook wel op te ma ken. Zo zegt hij onder meer: „De door de regering gevolgde poli tiek bevat te veel tegenstrijdige elementen om realistisch te zijn". Dit probleem van de ..te genstrijdigheid" duikt nu juist op alle mogelijke plaatsen in de regering steeds weer op en wordt bij vriend en vijand langzamer hand een van de grootste zorgen binnen het huidige bewind. Het regeringsgezinde en invloed rijke dagblad Le Monde, dat steeds heftiger uitvalt naar het door de regering gevoerde eco nomische beleid, geeft naar aan leiding van Gandois' ontslag op nieuw een bijtende analyse van het probleem. GRONINGEN (GPD) - Onder de druk van de economische teruggang in met name België en Frankrijk is de uitvoer van Nederlands aardgas het afgelopen halfjaar (opnieuw) sterk gedaald. Tot en met juni heeft de Nederlandse Gasunie 3,8 miljard m3 minder gas naar het buitenland verkocht dan het eerste half jaar van 1981. Het betekent dat de totale export dit jaar waarschijnlijk niet boven de 35 miljard m3 zal uitkomen, tegen nog bijna 43 miljard verleden jaar De teruglopende export, deels als gevolg van besparing en deels door de sterk gewijzigde economische omstandigheden in de industrielanden zette verleden jaar in. Er werd toen 4,7 miljard m3 minder gas geëxpor teerd dan in 1980. Dat de daling zich dit jaar in nog sterkere mate doorzet heeft niet alleen belangrijke (negatieve) gevolgen voor de staatsinkomsten, maar dwingt tevens tot een drastische herziening van de tot nu toe geldende prognoses. Schuiten* s*3c:. 510,00 515,00 VRIJDAG 23 JULI 1982 ACTIEVE AANDELEN 100.50 105.00 92.00 81 00 180.00 180,00 336.00 335,00 20.60 20ZO 18.80 16.50 153,10 154,50 VolkcrStevln CluduKey Clalmlodg Dell MIJ. Dnuai Akold Ak*o ABN DwtKht. Petr. DorUcbe Petr. EteevkrNDU HtlMkeD Hold. 24',80 271,00 87.20 86,00 40,60 218,50 153.80 123.80 154^40 123,00 38.80 75.60 38,40 75,70 154.90 55^20 15.40 86,50 ïsieo 85.60 9 116.00 86^00 116.20 110.50 22,00 38.30 38.40 23^50 204,30 202,50 BINNENLANDSE AANDELEN ACP ADM Ad/m Asd. Rubbei Rijtuig Gel. Delft. Cert. 54.00 54.00 1050,0( 1060.00 57.40 57,10 TockMlocle r GOUD EN ZILVER Goud onbew 30630 31130. vorige 31620-3: Zilver onbew. 565-635. vorige 574-644 BUITENLANDS GELD BELEGGINGS INSTITUTEN Jluat Ned ai LM 137.00 138.00 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs ver toonde op het eind van deze week een vriendelijke stemming. Hoewel Wall Street weinig ver anderde en de dollar flink terrein prijs moest geven, ruim drie cent op 2,6500. gingen de aandelen en de obligaties omhoog. In de obligatiesector was het zelfs redelijk druk De staatsfondsen noteerden 0,4 punt hoger. Oor zaak hiervan was de stemming in Amerika voor obligaties door da ling van de korte rente. De internationals stonden rond het middaguur bijna allemaal op winst. Alleen KLM kon niet zo goed meekomen en bleef rond het peil van gisteren hangen. Ko ninklijke Olie daarentegen won 0.60 op 86,30. Philips trok dne dubbeltjes aan op 23.80 en Uni lever 0.60 op 154,60. Een op vallende styging boekte Ahold, dit fonds boekte een winst van 0,90 op 87,30. Verwacht wordt dat het concern goede cijfers over het eerste halfjaar zal laten

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15