Opel nummer één. Omdat u voor zekerheid kiest. 1 Antisemitisme een Europese schuld Geen onderzoek naar geheimen van diepzee Verlangen -( v,r" )- PAGINA 13 23 JULI 1982 U Opel halveert als eerste de onderhoudskosten Als eerste Duitse autofabrikant is Opel alweer nummer één met een initiatief om de onderhoudskosten te drukken. Dit is een direkt gevolg van vele technische ontwikkelingen die Opel de afgelopen jaren heeft toegepast om het autorijden voor iedereen betaalbaar te houden. Door een toenemend gebruik van hoogwaardige materialen, die het aantal inspektie- punten drastisch verminderen, kunnen aanstaande Opel-beatters vanaf nu volstaan metéén service-beurt per jaar, of elke 15.000 km. Daarmee is elk onderhoud en elke inspektie [r=^ verricht om uw nieuwe Opel jarenlang in optimale konditie te houden. Dat halveert j -é*4- voor u de onderhoudskosten en maakt een nieuwe Opel extra aantrekkelijk. II Op de valreep (voordat ik met vakantie ga) nog even een paar voorbeelden van associatie- dwang die mij door lezeressen zijn toegezonden. U herinnert zich wat associatiedwang is: je ziet iets, of hoort iets, of doet iets, en zonder dat je dat wil of zou kunnen voorkomen moet je dan aan een bepaald iemand, of een bepaalde gebeurtenis of opmer king denken. Ikzelf kan bijvoor beeld de Amstélstraat in Amster dam niet passeren zonder even, in een flits, terug te denken aan het ongeluk dat ik daar mee maakte toen ik, vlak na de oor log, in een tram meereed die zo vol was dat de mensen buiten op de treeplank, zich vasthoudend aan de leuningen naast de deu ren, meereden. Ik stond gelukkig binnen (ik zal zestien jaar geweest zijn) toen er opeens gegild werd, de tram stop te abrupt, de mensen dromden (zag ik door het raam) om ie mand heen die op de grond lag. Een man in een leren jas. Ik zag niets bijzonders aan hem, hij lag daar, bewoog, was dus niet dood, maar later, toen de tram na lan ge vertraging weer doorreed, hoorde ik wat er gebeurd was. De man was met zijn arm blijven haken achter de uitstekende punt van de haak waarmee de ach terklep van een geparkeerde vrachtauto was vastgezet. De Amstélstraat is smal (er rijdt nu geen tram meer doorheen), de tram met zijn uitpuilende bos passagiers passeerde de vracht auto rakelings, de haak had die man van de tram gerukt, hij was met zijn arm op de rails voor de wielen gevallen, en die wielen hadden zijn arm eraf gereden. Alleen - dat zag je niet, althans niet vanuit de tram, omdat de mouw van die leren jas niet kapotgere- den was. De halvé arm zat nog in de mouw. Om de een of andere reden maakte het juist daarom een veel diepere indruk op me dan wanneer die arm een paar meter verderop had gelegen, ten minste, dat denk ik. In elk geval kan ik sindsdien de Amstélstraat niet meer voorbijrijden zonder heel even aan dat voorval te den ken! Francien Winter uit Beetsterzwaag schrijft me dat ze niet over Wa tergate kan lezen of ze moet auto matisch aan de geboorte van een poes denken: „Onze jongste kat Aagje, een kleine cyperse, moest bevallen. Kenne lijk had ze gevrijd met een boven maatse kater, want het wilde maar niet opschieten. Enfin, een doos onder de keukentafel, maar ik was ook zéér geinteresseerd in de eerste tv-uitzending van het Watergate-proces. Aagje heeft er drie uur over ge daan om één groot zwart katertje ter wereld te brengen, terwijl ik tussen de bedrijven door tv keek, naar Watergate dus. Daardoor betekent Watergate voor mij au tomatisch: barende poes". Hester Kerkvliet-Blans uit Heem stede schrijft: „Zo'n dertig jaar geleden werkte ik in Amsterdam bij boékhandelr uitgever Swets en Zeitlinger. Daar werkte toen ook een jonge man die mij eens toevertrouwde dat hij vrouwen met witte schoe nen aan afschuwelijk vond! Waarschijnlijk heeft zijn verzuch ting jarenlang - onbewust? - een rol gespeeld bij mijn schoenaan kopen, want het heeft tot vorig jaar geduurd vóór ik een paar open witte zomerschoenen kocht! Sindsdien hoor ik telkens als ik die schoenen aantrek (en ze staan echt leuk, hoor), Aart van Zoest weer z'n verzuchting slaken! Vraagt u hem maar eens of hij nog zo'n hekel aan witte schoenen heeft; ik ben er namelijk van overtuigd dat uw vriend en plaatsgenoot Aart van Zoest de zelfde is waarmee ik vroeger (ge zellig) heb samengewerkt". Tot zover Hester Kerkvliet-Blans, Aart van Zoest is met vakantie, ik kan het hem dus niet vragen, maar ik weet dat hij bij Swets en Zeitlinger heeft gewerkt, en ik ken hem goed genoeg om te weten dat hij een zwak voor vrouwen heeft die maar een witte schoen hoeven te zien om over een tijds bestek van dertig jaar heen aan hem te moeten denken, en dat hij dan graag bereid is over zijn vroegere bezwaren heen te stap pen (als hij dit straks leest zal hij nooit meer witte schoenen kun nen zien zonder aan Hester Kerk vliet en Swets en Zeitlinger te denken, want zo werken die din gen). „Al jaren reis ik geregeld van mijn huidige woonplaats Utrecht naar mijn geboorteplaats Veen- dam. In de tijd dat mijn ouders nog leefden deed ik dit in ziekte perioden zelfs ieder weekend. In Groningen stap ik dan uit de trein en in de bus naar Veen dam. en ieder keer weer, als die bus over het Emmaplein rijdt en ik de grote huizen aan de Emmasingel zie. denk ik: 'Kaeckebeke!' U begrijpt waarschijnlijk wel dat dit slaat op de figuur van die naam uit het onvergetelijke boek 'Onder professoren' van W. F. Hermans, die in een dergelijk huis woonde". Derde-Wereldlanden in Genève: MASSACHUSETTS (AP) - Rose Kennedy, moeder van senator Edward Kennedy, vierde gisteren haar 92ste verjaardag. Vanachter haar enorme verjaardagstaart sprak zij haar vele gasten toe. O A In het acht pag Het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken heeft na een langdurige discussie over de plaats en betekenis van de staat Israel een aantal richtlijnen goedgekeurd voor het gesprek tussen christenen en joden. Op aandrang van de kerken uit Afri ka en Azié werd de passage over de betekenis van de staat Israel voor het jodendom ingekort en afgezwakt. Die passage zou te veel zijn ingegeven door het schuldgevoel van westerse chris tenen over de jodenvervolgingen in de kerkgeschiedenis. De ver tegenwoordigers van de Derde Wereld vinden, dat het antisemi tisme van de westerse kerken geen oecumenische maar een Europese schuld is. Aan de richtlijnen voor het ge sprek met de joden heeft de af- dedling van de Wereldraad voor dialoog met andere godsdiensten en ideologieën zeven jaar ge werkt. De leiding van de afdeling ging begin van dit jaar akkoord met de slottekst. Daarna werden nog verscheidene kerken geraad pleegd. Het uitvoerend comité van de Wereldraad - dat is het dagelijks bestuur van het nu in Genève vergaderende Centraal Comité - heeft er twee zittingen aan besteed. AMSTERDAM (ANP) - 's Werelds grootste project voor diepzeeon- derzoek, waaraan eventueel ook Nederland zou deelnemen, gaat niet door. Na vele jaren van stu die en onderhandelingen heeft de National Science Foundation (NSF) in Washington, die het in ternationale project heeft opge zet, het programma bij gebrek aan steun van de overheid en het bedrijfsleven afgelast. De Amerikaanse wetenschappelij ke instelling, te vergelijken met de Nederlandse stichting voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek (ZWO), had een plan opge steld voor boringen in het over gangsgebied tussen de continen ten en de diepzeebodem. Men hoopte daarmee belangrijke in formatie te kunnen verkrijgen over de wordingsgeschiedenis van de nog slecht bekende conti- nentranden. Omdat de kans in deze gebieden aanzienlijke gas- en olievoorraden aan te treffen groot is, wist de NSF aanvanke lijk een tiental Amerikaanse olie maatschappijen voor het project te interesseren. De kosten van het programma, dat in 1984 van start had moeten gaan, waren berekend op 700 miljoen dollar over een periode van tien jaar. Het consortium van oliemaatschappijen zou onge veer de helft daarvoor voor zijn rekening nemen. Andere deelne mende landen, waaronder Ne derland, moesten jaarlijks elk 3 tot 15 miljoen dollar betalen. De oliemaatschappijen hebben zich echter teruggetrokken. Ook de regering-Reagan heeft inmid dels laten weten geen fondsen voor het zogenaamde Ocean Margin Drilling Project beschik baar te stellen. In de loop van vele miljoenen jaren heeft zich een grote hoeveelheid afval van het vaste land aan de randen ervan opgehoopt. In to taal ligt meer dan de helft van al le afzettingen in de oceaan langs de randen van de continenten. Deze sedimentlagen vormen het grootste nog niet onderzochte potentiële olie- en gasreservoir ter wereld. Om in de kilometers dikke afzetla- gen te kunnen doordringen met hiervoor een speciaal boorschip worden gebouwd. De Amerika nen hadden voor dit doel het oog laten vallen op de "Glomar Ex plorer", die oorspronkelijk door de CIA werd gebruikt om delen van een gezonken Sowjet-onder- zeeboot te lichten. Voor het diep zee-onderzoek zou het schip voor zo'n 100 miljoen dollar omge bouwd moeten worden. De National Science Foundation overweegt nu het thans lopende, minder ambitieuze internationa le diepzeeonderozoek, dat eind volgend jaar afgesloten zou wor den, met vijf jaar te verlengen. In het acht pagina's tellende stuk wordt erkend, dat de herinnering aan het land Israel de hele ge schiedenis door centraal is blij ven staan in het geloof en de hoop van het joodse volk. De blijvende aanwezigheid van jo den in Palestina en Jeruzalem is altijd meer geweest dan hun aan wezigheid op welke andere plaats ook. De staat Israel bete kent niet voor alle joden hetzelf de, maar maakt toch voor allen deel uit van het verlangen om te Overleven. Daarnaast vraagt - volgens de richtlijnen van de Wereldraad - het verlangen van Palestijnen, zowel christenen als moslims, al le aandacht. Voor joden, christe nen en moslims is het 'Heilige Land' 'heilige' grond. "Hoewel die heiligheid verschillend wordt uitgelegd, kan niet worden ge zegd, dat het land voor de ene godsdienst heiliger zou zijn dan voor de andere". In de richUijnen wordt opgemerkt, dat de joden in de christelijke theologie vaak een negatieve rol hebben gespeeld, hetgeen meer malen leidde tot vervolgingen. De verantwoordelijkheid van een deel van de christenheid voor de massamoord op joden in de Tweede Wereldoorlog wordt erkend. "Daarnaast mogen de kerken die geen antisemitisme in hun traditie hebben niet worden Over de roeping tot zending onder joden zeggen de richtlijnen, dat daar binnen het christendom heel verschillend over wordt ge dacht. Professor dr. D. Mulder, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Am sterdam en voorzitter van de af deling 'dialoog' van de Wereld raad, toonde zich alleszins tevre den met de uiteindelijke tekst van deze richtlijnen. Immers, de kerken vertonen een breed spec trum van opvattingen over de theologische betekenis van de staat Israel Verscheidene kerken in het Midden-Oosten zijn lid van de Wereldraad. Doorgaans wordt daar kritischer over Israel gedacht dan onder christenen in het Westen. Vredesweek: blokken weg De Vredesweek zoals het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) die elk jaar organiseert - nu van 19 tot 26 september - zal dit jaar het 'blok-denken in Europa' aan de orde stellen. Aanleiding is het uitroepen van de uitzonde ringstoestand op 13 december 1981 in Polen, waarmee, volgens het IKV, is aangetoond, hoezeer de gegroeide tweedeling van Eu ropa rampzalig is voor datzelfde Europa. "De situatie in Polen heeft geleerd, dat elk initiatief op weg naar een ander Europa in de kiem wordt gesmoord. Polen leert echter ook, dat in Oost-Europa tegen woordig een immense volksbe weging mogelijk is. Er is aan de basis - ook in West-Europa, waar de vredesbeweging miljoe nen mensen op de been heeft ge bracht - kennelijk voldoende in spiratie om zich te uiten en te or ganiseren". Zei IKV-secretaris Faber in een toelichting bij het thema van de komende Vredes week. Om in Europa tot andere verhou dingen te komen, de onderdruk king in Oosteuropese landen te overwinnen en de atomaire ver nietigingsdrang in te tomen, moet de blok tegenstelling - Na- vo tegenover Warschau pact - geleidelijk aan verdwijnen. De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zullen daarbij hun politie ke en militaire invloed op de Eu ropese landen moeten prijsge ven. Faber vraagt zich af, hoe het blok- denken ooit kan worden door broken als wordt doorgegaan met het militaire machtsspel. Het IKV zoekt nu naar een hou ding tegenover de supermach ten waarin ook de oppositionele groeperingen in Oost-Europa sicb kunnen vinden. gers van oppositionele groepen in Oosteuropese landen, zoals het nu in Polen verboden vak verbond 'Solidariteit' en de be weging voor de mensenrechten 'Charta 77' in Tsjecho-Slowakiie. In de Vredesweek zal het IKV ook veel aandacht schenken aan ac ties tegen de mogeUjke plaatsing van 48 kruisraketten in Neder land. In september komt het IKV met een 'kernwapennota' Faber: "Wij willen een alternatieve de fensienota schrijven waarin ning en op onderhandelingen over wapenvermindering. Daar naast zullen wy in de nota een alternatieve aanpak voorstellen". Het IKV zal zich inzetten voor 'ont spanning van onderop'. V red es- en oppositiebewegingen moeten gezamenlijk een politiek concept ontwikkelen waarmee uiteinde lijk een kernwapen- en blok-vrij Europa kan worden gerealiseerd. Beroeptngswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Avezaath (Be tuwe) kandidaat J. L. Brevet; aangenomen naar Oldebert (Gr.) J. ter Haar Oosterhesselen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Kaapstad (Z.-Afrika) M. J. C. Blok Ensche

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13