LEIDSCH m DAGBLAD y30 "Iraans leger verdreven PLO-Israël weer slaags Kust in trek bij vakantiegangers Reisverzekering giro een succes Instructeur- zweefvlieger verongelukt TERLOUW Irak meldt grote overwinning bij havenstad Basra Newsweek: Mislukte aanslag op president van Irak Bestuurder laat auto op de rijks weg achter TOMATEN EN VARKENSLEVER 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MAANDAG 19 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36833 CVeciew G Koopman Wfl* 1 Ad| -hoofdredacteur R.O Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Molotov-cocktai] in Leiderdorp (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP - Onbekenden hebben vannacht om half drie een molotov-cocktail geworpen naar een woning aan de Sleutelbloemzoom in Leiderdorp. Het projectiel kwam tegen het raam met dubbele begla zing. Daarom ketste de bom af en kwam op straat onder een auto terecht. De brand bom richtte geen schade aan omdat hij vanzelf uitging. Wie het projectiel heeft ge gooid is niet bekend. Ook over het motief tast de Lei- derdorpse politie in het duister. NOORDWIJK/KATWIJK - De tweede vakantiepiek heeft dit weekeinde aan de kust voor heel wat drukte gezorgd. Vooral in Noordwijk was duidelijk te mer ken dat niet alleen veel landge noten maar talrijke Duitsers heb ben gekozen voor een vakantie wat dichter bij huis. „Zo'n drukte aan het begin van het hoogseizoen heb ik zelden mee gemaakt. Maar helemaal vol zit ten we nog niet, er kunnen nog mensen bij. Alles op een rijtje zettend echter denk ik dat we nu al kunnen spreken van een goed jaar", aldus een tevreden VW- directeur Wim Rovers. De drukte in het VW-kantoor in Noordwiik begon zaterdag al vroeg. Op sommige momenten stond er een rij van een man of vijftig. Voor Noordwijks toeristenman een duidelijk teken dat zowel landgenoten als Duitsers als ge volg van de huidige economi sche crisis kiezen voor een vakantie wat minder ver weg. „De mensen letten nu duidelijk op twee dingen: de centen en het weer. Na vijf slechte zomers mag het ook wel weer eens", meent een enthousiaste Rovers. "Zijn Katwijkse collega Cees Ver- plancke is wat minder enthou siast. „Ik ben pas tevreden als we de bordjes "vol" op de deur kun nen hangen en zo ver is het nog niet. Het is niet die drukte ge worden die we verwachtten". Op langere termijn is Verplancke echter optimistisch. „De laatste dagen komen er nogal wat tele foontjes uit Duitsland en daar verwacht ik nog al wat van". De duizenden landgenoten die dit weekeinde naar hun vakantiea dres vertrokken zorgden zater dag voor flinke drukte op de Ne derlandse wegen. Een uitschie ter was de tien kilometer lange file bij Oude Tonge op de weg Rotterdam-Zierikzee, maar ook op tal van andere plaatsen was sprake van filevorming. Verder troffen de mensen die naar De gevechten worden in volle he vigheid voortgezet aan de Iraan- se zijde van de grens, aldus van ochtend de Britse omroepmaat- schappij BBC. De Iraniërs werden bij Basra in een val gelokt en verslagen, aldus de Irakese lezing. Bijzonderheden over de strijd wer den door Irakese militairen ver strekt aan een groep buitenland se journalisten, die door de Ira kezen naar het front waren ge bracht. BBC-correspondent Pe ter Nettleship, die tot de groep behoorde, meldde: "De Irakese kolonel die ons bege leidde, zei dat de Iraniérs nu geen posities op Irakees grondge bied meer hebben. Maar hij zei dat er nog hevig gevochten werd aan de andere kant van de grens, en wij konden tijdens ons bezoek vrijwel onafgebroken artillerie vuur horen. Wij werden naar het verste punt gebracht dat de Iraanse troepen hadden bereikt, een gemaal aan een groot kunstmatig meer. De Iraanse aanval was "waanzin, echt stom", zei onze kolonel. Hij zei dat de Iraniërs op de oever van het meer in een val waren ge lokt, hun terugtocht was afge- WTenswg VERS VOORDEEL Zie sleuteltjes pagina 8. ARNHEM (GPD) - Een instructeur van het zweefvliegcentrum Ter- let nabij Arnhem is vanmiddag dodelijk verongelukt met zijn vliegtuig. Een passagier raakte bovendien zwaargewond en is naar een ziekenhuis vervoerd. Het motorzweefvliegtuig van de in structeur stortte omstreeks kwart over twaalf neer. Over de oorzaak van het ongeluk bestond omstreeks half één nog volstrek te onduidelijkheid. De Rijks luchtvaartdienst heeft de zaak in onderzoek. Het ongeluk werd gesignaleerd door de bestuurder van een zweefvliegtuig die vanmiddag boven de plek des onheils vloog. De bestuurder gaf zijn bevindin gen onmiddellijk door via de boordradio. Meteen na de mel ding rukten brandweer en ambu lance uit, die volgens ooggetui gen zeer snel ter plaatse waren. Op Teriet heerste vanmiddag grote verslagenheid. het Waddeneiland Texel gingen het niet. In Den Helder liepen de wachttijden voor de boot naar het eiland zaterdag op tot negen uur. Gisteren viel de drukte mee. Er was vooral tegen de avond druk op de wegen in het bijzonder door het verkeer dat na een dagje strand, hei of bos weer huis waarts ging. Al met al leverde het weekeinde, volgens een woord voerder van de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen, een „normaal" beeld op, waarbij het met de ongevallen is meege vallen. Hier en daar deden zich kleine ongevallen voor met in hoofdzaak blikschade. sneden door het meer en een woeste vlakte er omheen." De journalisten kregen buitge maakte Iraanse tanks te zien, waaronder enkele Britse Chief tains. Ten zuiden van Basra wer den 800 Iraanse krijgsgevange nen getoond. "Zij droegen geen schoeisel en geen uniformen, maar ik zag geen spoor van mis handeling. Het was duidelijk dat er een grote veldslag had plaats gehad en dat er een grote Irakese overwinning was ge weest." aldus Nettleship. Vol gens de Irakezen waren 1.000 lij ken geborgen. Er werden voort durend versterkingen aange voerd om een eventuele nieuwe Iraanse aanval te kunnen af slaan. BEIROET (AP/ANP) - Bij het vliegveld van Beiroet hebben het Israëlische leger en Pale stijnse guerrillastrijders elkaar vanochtend een uur lang met artillerie beschoten. In de Libanese pers worden van daag Irak en Jordanië genoemd als mogelijke ballingsoorden voor PLO-leider Jasser Arafat en zijn ongeveer 8.000 guerrillastrij ders in West-Beiroet. Syrië is bereid de leiders van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO toe te laten, maar blijft bij zijn weigering de PLO-strij- ders, die in het belegerde West- Beiroet vastzitten, op te nemen. Dit heeft de Syrische minister van buitenlandse zaken, Abdel Halim Chaddam, gisteren op Schiphol gezegd. De bewinds man maakte daar een tussenlan ding op weg naar de Verenigde Staten, waar hij met president Reagan en zijn Amerikaanse 16 PAGINA'S Ineke Lambers wenst Jan Terlouw geluk Jan Terlouw toch lijsttrekker D'66 PAGINA 7 Schmidt schilt 'n appeltje in de VS PAGINA 6 Hinault is opper machtig in tijdrit PAGINA 9 North Sea Jazz: veel hoogtepunten PAGINA 15 ambtgenoot Shultz zal praten over de crisis in Libanon. Premier Begin van Israël heeft gis teravond gezegd dat Jasser Ara fat en de leiding van de PLO "spoedig geliquideerd worden". Hy zei dit tot een gehoor van oor logsinvaliden in Tel Aviv. Medewerkers van het internationa le Rode Kruis hebben gisteren een eerste bezoek gebracht aan 4.000 gevangen Palestijnen in het kamp Insar in het door Israël be zette deel van Libanon. Het was de eerste keer sinds het begin van de Israëlische invasie op 6 juni dat het Rode Kruis de gevangenen mocht bezoeken. Het Rode Kruis stelt dat de Palestij nen krachtens de Geneefse con venties als krijgsgevangenen moeten worden behandeld. Is raël noemt hen echter toensterf en behoudt zich het recht voor degenen te berechten die zich mogelijk aan aanslagen op Israë lische burgers schuldig hebben gemaakt. Hel congres van D'66 heeft zaterdag een in/r? staaltje van besluit- y' y, vorming te zien ge geven waarvoor me nig andere politieke partij zich zou schamen Het onrijpe signaal dat het congres afleverde aan het adres van CDA en WD (we willen niet samen met jullie regeren, maar we spre ken het niet uit) is nog tot daar aan toe Maar de wijze waarop de verkiezing van Jan Terlouw als lijsttrekker tot stand kwam. was ronduit gênant Een leider die zich eerst terugtrekt omdat hij zich onvoldoende ge steund voelt en zich vervolgens, onder druk van zi)n Haagse poli tieke vrienden. alsnog kandidaat stelt, verdient het niet te worden gekozen Het is onbeghjpeli|k dat het congres van D 66 zich niette min door de nukken van Terlouw heeft laten ringeloren Terlouw had zich namelijk hele maal met hoeven terug te trek ken Hij wist net als ieder ander dat de uitslag van een schriftelij ke stemming onder de leden van D'66. waarpij hij op de vierde plaats van de kandidatenlijst te recht kwam. beperkte waarde had. Hij had gewoon het congres kunnen afwachten, dat uiteinde lijk over zijn kandidatuur moest beslissen Dat Terlouw dit niet wenste, is zijn zaak. Het is echter dubieus dat hij vervolgens op zi|n besluit terug kwam. Dat roept het beeld op van een verwend kind dat diep ge kwetst in een hoekje gaat zitten en erop rekent dat zi|n ouders hem alsnog dat snoepje zullen geven Dat het congres van D'66 dit heeft willen honoreren, pleit niet voor het democratische ge halte van de partij. Het tekent daarentegen de machte loosheid die zich van de Demo craten heeft meester gemaakt Daarvan getuigt ook het feit dat er geen echte beslissing is geno men over de blokkade tegen re- genngssamenwerking met het CDA en de WD. Het is niet uitgesloten dat CDA. WD en PvdA straks bij en na de verkiezingen daarvan stevig zul len profiteren Signalen die een bepaalde voorkeur laten horen, zijn omstreeks de verkiezingsti|d al weer vergeten De kiezer wil duidelijkheid en die kan D'66 niet geven Gelet op de tanende populariteit van de partij bij de staten- en raadsverkiezingen en in de opi niepeilingen. zal het daarom de Democraten niet makkelijk vallen met een "nieuw élan" de electo rale verliesci|lers temet te doen. Zelfs niet met een leider als Ter louw. die afgelopen zaterdag op zo treffende wijze heeft getoond hoe je de politiek tot de proporties van de huiskamer kunt terug brengen. W. 11 WERELD, 77 LW0,11 STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement. De oorlog tussen Iran en Irak laat de burgerbevolking niet onberoerd. Bij bombardementen door Irak op de Iraanse plaats Hamadan kwamen honderd mensen om het leven en werden 500 gewond. Helpers zoeken hier in de puinhopen naar mogelijke overlevenden. AMSTERDAM (GPD) - De postgi ro-rijkspostspaarbank heeft veel succes met de verkoop van reis verzekeringen. Sinds 1 juni treedt de postgiro op als bemid delaar en het aantal verzekerin gen dat tot 13 juli kon worden ge boekt, was bijna 33.000. De afdeling assurantiebemidde ling van het administratiekan toor Leeuwarden, die dit soort zaken behandelt, kreeg in juni 14.000 telefoontjes binnen van mensen die geinteresseerd wa ren, aldus G. G. B. Hoekwater, productmanager verzekeringen op het hoofdkantoor in Amster dam. „En dan te bedenken dat wij er pas op 8 juni echt mee zijn begonnen". De PTT verwacht dit jaar 50.000 reispolissen te verko pen en in 1983 het dubbele, aldus de schattingen van drs. H. Ver koren, de directeur van de afde ling commerciële zaken. De telefoons in Leeuwarden heb- Vrij warm Droog en zonnige perioden, maar voor namelijk in de noordelijke provincies wolkenvelden. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden, middagtempera- tuur van 20 graden op de Wadden tot 23 graden in Limburg. Matige noordoos ten wind. Ook in de rest van Europa is het weer de vakantiegangers goed gezind. In Scandinave, Finland, de Britse eilan den en de Benelux is het zonnig met temperaturen tot 15 tot 23 graden. In noord- en midden Frankrijk, cen traal Europa en het Alpengebied is het fraai zomerweer met temperaturen van omstreeks 26 graden. Subtropisch is het in zuid-Frankrijk, Portugal en Spanje en Itale in de Bal- kanlanden, waar de temperatuur om en nabij de 30 graden schommelt. 20 juli Zon op: 5.43, onder: 21.48 uur. Maan op: 4.59, onder: 21.51 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.31 en 15.57 uur, laagwater om 11.36 uur. ben de afgelopen weken roodgloeiend gestaan; 3000 men sen hebben mondeling een reis verzekering afgesloten. Aanvan kelijk had men in Leeuwarden elf mensen ingeschakeld voor het afsluiten van de verzekerin gen. Dat aantal heeft men moe ten uitbreiden tot 26. Naast de gewone reisverzekering heeft de postgiro ook een verze kering voor automobilistenhulp. De verzekeringen worden afge sloten bij Intermed, een onder deel van de Zilveren Kruis Groep in Noordwijk. NEW YORK (AFP) - Op de Iraakse president Saddam Hoessein is vorige week vlak voor het Iraan se offensief tegen Basra een moordaanslag gepleegd. Dit meldt het Amerikaanse week blad Newsweek. Volgens het blad slaagden ver scheidene personen erin tot Sad dam Hoessein door te dringen en doodden zij een aantal van zijn lijfwachten. Zij slaagden er ech ter niet in de president te doden en sneuvelden tenslotte door ko gels van andere soldaten die Hoessein beschermden. Newsweek geeft geen datum en plaats van de poging tot moord. Wel laat het blad doorschemeren dat Sji'iten voor de aanslag ver antwoordelijk waren. Enorme ravage bij Roelofarendsveen (Van een onzer verslaggevers) ALKEMADE Een dwars over de weg staande perso nenauto heeft gisterochtend vroeg voor vijf gewonden en een enorme ravage gezorgd op de rijksweg 44 bij Roelofa rendsveen. In totaal waren zeven auto's bij het ongeluk betrokken, waarvan er vijf volledig moesten worden af geschreven. Het ongeluk gebeurde nadat door onbekende oorzaak een auto de vangrails had geraakt en dwars over de weg tot stil stand was gekomen. De be stuurder nam de benen en is tot nu toe niet achterhaald. Achter zijn rug konden vijf au to's niet tijdig tot stilstand worden gebracht en botsten tegen de stilstaande wagen. De eerste was er het slechtste aan toe. Alle vijf inzittenden werden gewond. De 21-jarige bestuurster zo ernstig dat zij naar het Academisch Zieken huis in Leiden moest worden overgebracht. Ze werd met een hersenschudding en kneuzingen opgenomen. De andere gewonden konden ter plaatse worden behandeld. Een automobilist die wel tijdig zijn wagen kon stoppen par keerde op de vluchtstrook om het overige verkeer te waarschuwen. Maar zijn auto auto werd echter aangereden en geraakte in brand. On danks het ingrijpen van de brandweer brandde de auto totaal uit. Het verkeer moest tijdens het opruimen van de ravage - dat een uur in beslag nam - worden omgeleid. LONDEN (AP) - Irak zegt een leger van 100.000 Iraniërs in een grote veldslag bij de zuidelijke havenstad Basra te hebben verslagen en alle Iraanse troepen van zijn grondgebied te hebben verdreven. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen jSi in de aanbieding. Tomaten, 1 TA kilo JL.ÖU Varkenslever, 1 QQ 500 g 3r251.C70 Bij vliegveld Beiroet

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1