Breitner haakt af Een eeuwige smet op een blank Wagtmans: "Een ellendige zaak" Midlotto en vriendendienst. Vooru een Jacqueline van Wijk klopt Marijke Guyt Jan Timman afgebroken Van Deinsen niet akkoord Wielerwereld opgeschrikt door 'amfetamine-zaak' Dordtse politie: "Méér dope bij renners" m pi wi 11 LEIDSCH DAGBLAD Tl WERELD 'II LAND 71 STREEK ËN KRANT Sport ZATERDAG 17 JULI 1982 Wat zaten we niet trots te kijken met ons allen, wij Nederlan ders. Er waren dan welis waar geen oranjehemden in Spanje, maar we hadden dan tenminste nog een Scheids rechter in de strijd'. En die mocht nota bene een halve fi nale leiden, bovendien de spannendste, opmerkelijkste en meest besproken wedstrijd van het hele toernooi: Frank rijk-W esl-Duitsland! Hoe zou hij zich houden? Zou hij het juiste midden weten te vin den tussen de allesfluiler en de nietsfluiter? Ik kon me zo goed voorstellen hoe hij 's avonds, voor het sla pen gaan. al dagen van tevo ren had liggen nadenken hoe hij het doen zou. Niet als Vau- trot in ieder geval, die Frans man die meteen met geel be gon te zwaaien als het muur tje slechts schuifelend, en-niet in sukkeldraf, de gewenste negen meter in afstand nam bij vrije schoppen. En na tuurlijk ook niet als Rainea, de Romeen die niets deed toen Italië de Argentijnen door de mangel haalde. Gelukkig hoefde hij niet partijdig te zijn, zoals de Deen Sorensen, die Spanje tracleerde op een penalty tegen Joegoslavië, want Spanje was gelukkig al uitgeschakeld, en met West- Duitsland en Frankrijk hoef de hij geen speciale rekening te houden. Ze waren hem allebei even lief en even stout. Hij zou niet op alle slakken zout leggen, had hij zichzelf voorgenomen, hij zou hooguit even met de gele kaart dreigen als hij zicht baar voor het publiek door een speler werd uitgekafferd, maar hij zou onverbiddelijk de fluit hanteren zodra er een aanval op de achillespezen van de tegenstander werd ge daan. Het spelen van de bal, maar inclusief de beide benen van de tegenstander die toe vallig tussen de overtreder en de bal stonden, dat zou hij konsekwent bestraffen. En als het een penalty was, dan zou hij ook voor een penalty fluiten, of het nu in de eerste of laatste of middelste minuut was! En of het nu 1-1 of 4-1 stond. En of het nu om een ge val ging waarbij de speler, net voordat hij de bal het laatste tikje over de doellijn zou geven, smerig onderuit werd gehaald, of waarbij hem door een van die vele 'Italiaanse' manipulaties in het strafschopgbied het op springen of domweg bewegen werd belet, - hij zou voor pe nalty fluiten! Geestesoog En jawel, zoals hij het zich al dagen tevoren voor zijn gees tesoog had laten afdraaien, zo geschiedde het ook. Welis waar had hij niet het geluk van scheidsrechter Taylor die in de WK-finale van 1974 al in de eerste minuut voor strafschop kon fluiten, maar het was wel een goede en ook moedige beslissing, omdat er meer van ondefinieerbaar trek- en hangwerk sprake was, dan van het duidelijke omvermaaien. Na die penal ty nog benut ook door Plati- ni, die de stand op 1-1 bracht) leek Charles Corver niet meer stuk te kunnen: de belang rijkste wedstrijd van zijn le ven, een halve WK-finale, die hij bovendien nog onberispe lijk en moedig floot ook! Mijn liefje wat wou hij, en wat wil den wij nog meer Maar toen kwam Toni Schuh- macher zijn doel uit. Hij werd niet alleen, van de ene seconde op de andere, de Gro te Spelbederver van de wed strijd, en de Uiteindelijke Veroorzaker van Frankrijks nederlaag die door de hele voetbalwereld diep betreurd werd (behalve door een hand jevol Westduitsers misschien), maar ook het Symbool van Rucksichtslosigkeit van het WK-voetbal anno 1982. Leek aanvankelijk Claudio Gentile voor dit symbool mo del te moeten staan, na Frankrijk-West-Duitsland werd Toni Schuhmacher de Boosdoener van deze wereld kampioenschappen, de Rat- tin-1982. En wat nog erger was: hij trok Charles Corver mee de diepte in. Want die had verzuimd om Schuhma cher het veld uit te sturen of minstens een gele kaart te ge ven, toen hij Battiston met een hersenschudding en twee gebroken tanden en ook met opzet, naar het ziekenhuis had gesprongen. Zonder Schuhmachers actie had Michel Hidalgo, de Fran se trainer, na afloop van de verloren halve finale, nooit over de anti-Franse leiding van Corver kunnen klagen. Het was dat ene geval, dat voor eeuwig een smet op Cor ners prestatie zal werpen. Het is niet zo, dat hij het 'niet goed' had kunnen zien, want hij stond er redelijk dichtbij en tussen hem en Battiston be- i'/vnrfen zich aeen spelers toen Schuhmacher zijn wilde aan loop nam. Hij heeft precies gezien wat er gebeurde, maar wist toen nog niet dat het na een verlenging nog op straf schoppen zou uitdraaien, wist toen ook nog niet wat de sportbladen de volgende dag Schumacher en Battiston: berouw komt na de zonde... over deze charge zouden schrijven, wist alleen maar dat Schuhmacher met opzet Battiston besprong maar dat hij de keeper was, en dat het wel heel erg ver gaat om in een halve finale om het we reldkampioenschap een kee per van het veld te sturen... En toen besloot hij, in één secon de tijd, dat het een onopzette lijke, wat wild en ongecoördi neerd uitgevallen poging van Schuhmacher was geweest om de bal te spelen. Een be slissing om niet te beslissen. Uitgaand van de redenering, dat Battiston nog wel vervan gen kon worden, maar Schuh macher niet als hij met rood werd weggestuurd. Ik kan daar inkomen, ik begrijp de gedachtengang, maar die kwam nog niet voor in de urenlange spelbeelden die Charles Corver in de nachten vóór zijn optreden in de halve finale uit zijn hersens liet op bloeien. Toen gaf hij in een zelfde geval gewoon de rode kaart. Nu niet. Hij had de wedstrijd ermee gered, maar zijn 'perfect game' miste hij daardoor. Eeuwig zonde! NICO SCHEEPMAKER BONN (ANP) Paul Breitner heeft gisteren aangekon digd niet meer voor het nationale voetbalelftal van West- Duitsland uit te komen. Breitner (30) staakt voor de twee de keer in zijn voetbalcarrière zijn medewerking aan het nationale voetbalelftal van West-Duitsland. Paul Breitner Breitner, de drijvende kracht op het middenveld van Bayern Munchen en het Westduitse elf tal, dat afgelopen zondag de we- DEN HAAG - De cijfers van het gister- vond gespeelde spel Midlotto 27a: 22 - 24 - 29 - 36 - 37 - 40. Reservege tal: 34. Voor het cijferspel is het winnende nummer: 797434. De gegevens van midlotto 27a: Aantal deelnemers 455.695. Inleg f2.136.286,-. Prijzenbedrag: f 1.014.735,85. Gegevens cijferspel: Aantal deelnemers: 178.309. Inleg f267.464. Prijzenbedrag f 106.985,60 De extra prijzen (geldbedrag/formu liernummer): f 10.- op 29. f25 op 576, f250,- op 0425, f 1.000 op 86962, f25.000,- op 907540 reldbekerfinale van Italië ver loor, heeft verklaard meer tijd aan zijn gezin te willen besteden. In 1975 stopte Breitner ook met het spelen in het nationale elftal. Na kritiek op zijn optreden in in terlandwedstrijden haakte de speler die in 1974 deel uitmaakte van het Westduitse wereldkam pioenselftal. In april van dit jaar keerde de besnorde middenvel der terug in de "Mannschafl". Bondscoach Jupp Derwall ver klaarde gisteren, dat de beslis sing van Breitner ftog niet defini tief is. Volgens Derwall had •Breitner hem vanuit zijn vakan tieverblijf in de Verenigde Sta ten meegedeeld, dat hij over zijn voetbaltoekomst wilde naden ken en zou bellen, wanneer hij zijn beslissing had genomen. Derwall heeft sinds dat gesprek geen contact meer gehad met de Bayern-speler ATLETIEK - De Nederlandse atle te Elly van Hulst heeft gisteren in het Westduitse Lage haar jacht op de limiet voor het EK-toer- nooi beëindigd. Woensdag kwam zij in Lausanne al tot een een tijd van 2.01.25, gisteren werd zij op de 800 meter achter de Westduit se Margrit Klinger tweede met haar beste seizoenprestatie van 2.00.39. Voor wat, hoort wat Wanneer u voor ons eennieuweabon nee werft, kriigtu tot i-8-1982 voor slechts f 7,50 het voetbaiboek van t jaar. (Tot 1 -8-1982 is de Damiate pri|S f 15.-; daarna winkelwaarde f 29.90 Da s vriiwel cadeau. Tweehonderd pagina's kersverse voetbal geschiedenis Talloze kleurenfoto's, dynamische verslagen Een ingenaaid meesterwerk met harde kaft voor drie rijksdaalders. Da s echt een vriendenprijs. We wachten op uw vriendendienst Ik bewi|S u een vriendendienst Dan krijg ik van u het WK 82 boek. waarvoor ik per bijgaande acceptgirokaart slechts f 7.50 hoef te betalen Mi|nnaam" is:. Adres De nieuwe abonnee is: Adres: Postcode: Plaats:. De nieuwe abonnee krijgt als welkom de krant veertien dagen gratis De adressen mogen gelijk Z'in. de namen moeien eenter verschillen Stuur deze bon naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden Patrick Battiston is kennelijk een man, die van snel handelen houdt. Begin deze week lag de Franse voetballer in een ziekenhuis nog bij te komen van een aanslag van de Westduitse doelverdediger Schumacher; gisteren liet hij zich in de echt verbinden. Uit bed de boot in, heet datt LAS PALMAS (ANP) - Jan Tim man heeft zijn partij voor de vier de ronde van het Interzone-toer- nooi tegen de Deen Bent Larsen afgebroken. De Nederlander speelt met wit. De uitslagen: Timman (Ned)—Larsen (Den) afg., Smyslov (Sov)-Petrosjan (Sov) Vi-'A, Psakhis (Sow)-Toekma- kov (Sow) afgebroken, Mestel (Eng)-- Karlsson (Zwe) 1-0, Sunye (Bra)-Suba (Roe) 0-1, Browne (Vst)-Bouaziz (Tun) 0-1, Pinter (Hion)-Ribli (Hon) 'A—'A. De resultaten van de uitgespeelde afge broken partijen uit de derde ronde: Suba-Mestel 'A—'A, Toekmakov-S- myslov afg. De stand: 1. Smyslov 2'A punt en 1 afge broken partij, 2. Ribli, Mestel, Bouaziz, Suba 2'/2, 6. Timman, Larsen 2+1,8. Pe trosjan 2, 9., Toekmakov l'A+2, 10. Pin ter l'A, 11. Psakhis 1 1, 12. Browne 1, 13. Sunye 1, 14. Karlsson 'A. ROTTERDAM - Jan van Deinsen heeft met Feyenoord gebroken. De middenvelder van de Rotter damse eredivisieclub weigerde op het laatste moment het hem aangeboden contract te onder tekenen. Van Deinsen kreeg een 40 procent lagere aanbieding. HILLEGOM - In het toernooi in Hillegom zijn gisteren enkele re sultaten geboekt, die stellig een aparte vermelding verdienen. In het damesenkelspel B was een zeer geconcentreerd spelende Jacqueline van Wijk duidelijk in de meerderheid tegen Marijke Guyt. Misschien dat het voorne men van laatstgenoemde om het toernooi te winnen wat te na drukkelijk werd uitgedragen en dat de nummer een van Foresca- te daardoor op "scherp" op het gravel kwam. Hoe het ook zij, Jacqueline van Wijk pakte van meet af aan alle troeven uit haar goed gevulde tennisbagage en borg die niet eerder op dan nadat de zege een feit was: 6—3, 6-4. Een teleurstelling voor Katwijk- se Marijke Guyt, die beslist niet slecht stond te tennissen, maar tegen een grimmige Jacqueline van Wijk voortdurend onder gro te druk werd gezet en geen mo ment het heft in eigen handen kon nemen. Een les om niet tevo ren "boze" plannen te verkon digden doch om louter het racket voor zich te laten spreken. Bij de heren werd ook stevig aan reputaties geknabbeld. Zo wist Arnold van der Capellen ten kos te van Ruud Thijssen, als num mer drie geplaatst, de halve fina le in het herenenkelspel B te be reiken. Bij de stand 2—6, 6—1 en 1-0 voor Van der Capellen be dwong deze de toch niet kinder achtige service van Thijssen door zowat op de service-lijn zijn returns te spelen. Thijssen werd verrast door de ballen die snel en diep in zijn veld kwamen, vond geen passend antwoord en ver loor niet alleen het spel, maar te gelijk ook zijn overtuiging, 6-2 voor Van der Capellen. Ook Marinus Brooshooft, die zoals de Indiër Shinde zeker zal bea men de ballen in dit toernooi toch raakte, verdween van het strijdtoneel in het herenenkel spel B. Daarvoor tekende de bij de geplaatsten onder Brooshooft (no. 4) gekwalificeerde Kees Boom (no. 5): 4-6, 6-3, 6-2. WATERPOLO - Op de tweede dag van het Zeslandenwaterpolo- toernooi voor ploegen onder 20 jaar heeft Nederland twee neder lagen geleden. Spanje zegevierde met 10-7 en de Verenigde Staten haalden een 9-7 winst uit het wa ter. De halve finales in het herenenkel spel B zien er nu als volgt uit: Belker (Dtsl.)—Boot en Grimber- gen-Arnold van der Capellen. Belker klopte de nummer een ge plaatste Hans Tönjann: 6-2,5-7, 6-3 en Frans Grimbergen bleef Freek van der Capellen de baas: 1-6., 6-3, 6-4. :t,i Bij de damnes heeft Jacqueline van Wijk de finale reeds bereikt. Daar zal zij de winnares ontmoe ten van de partij tussen Ingelise Driehuis-Henny Fehling. In het damesenkelspel C hebben Karin Roosendaal, Liesbeth Hoogervorst en Riet van Baaien de halve finale berekt. In het toernooi in Alkemade bleef de in het herenenkelspel C num mer een geplaatste Frank Lief- broer in twee sets overeind tegen Egbert Vonk, 7-5, 6-2 en hield Mark Mellema met 6—0,5-7,7—6 (tiebreak 7-5) Dick van Ingen met "bloed, zweet en veel afzien" van zich af. De halve finales zien er hier aldus uit: Henk van der Berg-Frank Liefbroer, Mark Mellema—Rob van Wijngaarden. Bij de dames plaatsten Nelleke Weyerman en Juliette Grimber gen zich al voor de finale. Juliet te Grimbergen nam de laatste hindernis Kitty Kroon met 2-6, 6-4, 6-1. ROOSENDAAL (GPD) - In de wie lerwereld is verrast en boos ge reageerd op de arrestatie van de bekende oud-wielrenner Gerrit de W. uit Dordrecht die, samen met beroepswielrenner Ger M. uit Dinteloord, betrokken zou zijn bij een grootscheepse handel in amfetamine. Waarschijnlijk zouden tientallen amateur-wiel renners dat middel hebben ge bruikt om hun prestaties te ver groten tijdens wielerkoersen. Bas Goud, lid van de sportcommis- sie van de KNWU, meent naar aanleiding van deze zaak dat de overheid zich - net als in België - meer moet bemoeien met do pingcontrole. Goud vindt dat ge bruikers van het door De W. en M. verstrekte middel, als hun na men door de politie bekend wor den gemaakt, eventueel de licen tie moet worden ontnomen. De Dordtse gemeentepolitie is nog druk bezig met het verhoor van de in totaal drie verdachten. Een woordvoerder zegt dat ze weige ren de namen van hun leveran- De den bang zijn voor represailles. De politieman achte het niet uit gesloten dat op korte termijn toch het brein achter deze zaak kan worden aangehouden. Spoor Het gerechtelijke laboratorium in Rijswijk heeft de in de woning van De W. aangetroffen midde len onderzocht. Naast de amfeta mine zijn ook onschuldige mid delen aangetroffen, zoals vitami ne-preparaten. De politie is de verdachten op het spoor geko men nadat De W. in Puttershoek een vuurwapen had verkocht. Bij huiszoeking werd nog een pi stool met munitie aangetroffen. De W. en M. wisten volgens een politieman van eikaars criminele activiteiten. Nadat ze een tijdje hadden samengewerkt, zou M., afkomstig uit Rotterdam en sinds korte tijd wonend in Din teloord, voor zichzelf zijn begon- Ingewijden in het wielerwereldje zijn verbijsterd dat Gerrit de W. zo diep is kunnen zinken. Oud- bondscoach Rini Wagtmans: „Gerrit was voor veel wielren ners een toonbeeld. We zeiden weieens tegen elkaar: als alle wielrenners zo zouden zijn, dan zat het wel goed. De man werd ook zo gerespecteerd. Het is on begrijpelijk dat zo iemand zich zó crimineel kan gaan gedra gen". „Zijn handelwijze heeft de hele wielersport in diskrediet ge bracht. Jarenlang hebben we ge knokt om het imago wat op te vijzelen en nu gebeurt dit. En het vervelende is datje er niets tegen kunt doen. Jonge, onvolgroeide wielrenners dat spul aanbieden, ja dat is crimineel. Maar ik ben er ook van overtuigd dat hij bij ploegen met goede begeleiders geen kans zou hebben gehad. Als mensen doping gebruiken, kun je het zien. Maar het is een ellen dige zaak. Zeker ook tegenover renners zoals Knetemann en Raas en alle anderen die zo hard moeten knokken", aldus Wagt mans. De ploegleider van Ger M., Jos Elen uit Dongen, zegt inhoude lijk nog niets over deze affaire te kunnen zeggen. „Ik probeer al de hele dag contact te zoeken met de vrouw van M., de oud-wiel- renster Marijke Lagerlof. Maar die is naar haar ouders in Am sterdam gegaan. Als het waar is dat Ger gehandeld heeft, gaat h(j eruit, hoe jammer ik het ook vind. Als het zo is, want ik heb zelf nooit iets gemerkt van een transactie. De meeste reacties die ik gehad heb, zijn van terug houdende aard. We zullen eerst maar eens afwachten wat de poli tie boven water krijgt". Negatief Een ploeggenoot van Ger M. zegt dat het bericht van de arrestatie hard is aangekomen in de ploeg. „Het is hardstikke negatief voor de renners. Wij worden er op aangekeken. De mensen geloven natuurlijk niet dat wij van niets wisten". Bas Goud van de KNWU ten slotte: „Wij controleren het hele jaar door op het gebruik van doping, ook bij amateurs. Die controles kosten ons zo'n 25 mille per jaar en daar krijgen we geen subsidie voor. Over deze zaak kan ik niet zoveel zeggen. De rechter moet maar uitmaken of deze mensen schuldig zijn. Er doen zoveel ver halen de ronde. Maar wèl is nu weer duidelijk geworden dat de dopingcontrole rammelt. In Bel gië staat de wet erachter. Daar zijn speciale opsporingsbriga des, die veel bevoegdheden heb ben. Ik ben van mening dat de Nederlandse overheid zich ook meer zou moeten bemoeien met controle op het gebruik van sti mulerende middelen". ROOSENDAAL (GPD) - De Dordtse politie is ervan overtuigd dat het opgerolde amfetaminecircuit van de wielrenners De W. en M. niet het enige is in de Nederland se rennerswereld. Deze con clusie trekt de politie uit de getuigenverhoren, zonder daar harde bewijzen voor aan te kunnen dragen. Afne mers van de twee hoofdver dachten hebben aantallen genoemd van gebruikers: amateurs en profs. Daaruit leidde de politie af dat het fabriekje van de oud-renner De W. niet aan de totale be hoefte kon voldoen. Gerucht Een politiewoordvoerder zegt dat nog uit niets is gebleken waar de middelen vandaan zijn gekomen. Het gerucht dat de amfetamine in een il legaal fabriekje in Rotter dam is geproduceerd, wordt ontkend. Wel is bekend ge worden dat de zaak in het Westbrabantse Ossendrecht is opgestart. Daar werd de beroepsrenner Jan van T. uit Bergen op Zoom betrapt met twee flesjes dope in zijn bezit. Van hem leidde het spoor naar Ger de W. Deze heeft bekend een vuurwa pen te hebben verkocht aan een beroepsrenner in Put tershoek, die ook amfetami ne betrok van de oud-renner. Verslaafd De amfetamine werd ook ver kocht aan jonge rennertjes van 15 en 16 jaar oud. Dat ge beurde meestal tijdens ker- miskoersen. Sommige wiel renners zijn verslaafd ge raakt aan het middel.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8