Sigaretten-kartel krijgt stevige boete Terlouw heeft een koers, D'66 ook? Beperkte openheid rond stukken WDM-affaire Van Agt dit jaar nauwelijks meer naar buitenland "Ziekenhuispersoneel niet als baaltjes meel verplaatsen" Vraagtekens bij brand ZATERDAG 17 JULI 1982 Binnenland UTRECHT - De officier-commis saris en de leden van de krijgs raad in Arnhem, de auditeur-mi litair, de advocaten van de WDM-bestuurders die worden beschuldigd van het stelen van geheime stukken, en de betrok ken WDM'ers zelf, mogen de te keningen zien waarom het gaat. Zij staan daarbij wel onder strik te geheimhouding. Dat heeft defensieminister Van Mierlo gisteren geschreven aan mr. J.H. Gillebaard, de officier- commissaris die zich met de "ge heime stukken-affaire" bezig houdt. Gillebaard had Van Mier lo eerder deze week gevraagd in zage te krijgen in de stukken waar het allemaal om gaat. Eer der was hem dat, vanwege het geheime karakter ervan, verbo den. De minister schrijft in zijn brief dat hij de tekeningen heeft gezien en dat publikatie ervan onaanvaard baar is. Het gaat volgens hem om de plattegrond van een "vitale en daardoor geheime voorziening ten behoeve van de bondgenoot schappelijke verdediging". Volgens de anti-militaristische ac tiegroep Bond voor Dienstplich tigen (BVD) zouden het tekenin gen zijn van het NAVO-complex "De Cannerberg" bij Maastricht. Eén van de verdachten. WDM- i Rijswijk, is De officier-commissaris mag de stukken, als hij dat nodig vindt, verder laten zien aan twee onaf hankelijke deskundigen. Ook zij zullen geheim moeten houden wat er op de tekeningen staat. Mr. E. Hummels, de advocaat van Van Rijswijk, had onlangs om zo'n onafhankelijk oordeel over de stukken gevraagd, om dat de drie veiligheidsofficieren die tot nu toe gehoord zijn alle drie iets anders zeiden over de mate van het geheime karakter. De verdediging van de WDM'en is blij met de grotere openheic die nu in de zaak komt. Mr. W den Hertog, de raadsman var verdachte Steef Boot. zei giste ren dat het tot voldoening stemt dat de rechten van de verdedi ging worden gerespecteerd. Vol gens hem is het vanzelfsprekenc dat de advocaten de inhoud var de geheime stukken niet verdei zullen uitdragen, omdat zij ge houden zijn aan beroepsgeheim. DEN HAAG (ANP) - Het PvdA- Tweede Kamerlid Patijn vraagt zich af of de Nederlandse belan gen in het buitenland niet ge schaad worden door de opeen stapeling van functies van pre mier Van Agt. Naast premier is Van Agt ook minister van bui tenlandse zaken en bij de ko mende verkiezingen lijsttrekker van het CDA. Patijn vraagt zich dit af naar aanleiding van het af zeggen door Van Agt van zijn reis naar Brazilië, Venezuela en de Nederlandse Antillen. Hij wil van Van Agt weten hoe deze daar zelf over denkt. Patijn wil tevens van Van Agt we ten welke andere internationale verplichtingen hij nog heeft tot aan de verkiezingen van 8 sep tember en tijdens de periode van de kabinetsformatie daarna. Pa tijn wil ook weten of er al een nieuwe datum voor de afgezegde reis is vastgesteld en hoe de be trokken regeringen gereageerd hebben op het afzeggen op zo korte termijn. Van Agt zal in zijn functie van mi nister van buitenlandse zaken dit jaar nauwelijks nog op reis gaan Naast het reeds afgezegde be zoek aan Latijns Amerika staat er alleen nog een bezoek aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties in september op het programma. Van Agt noemde dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad een "must" en zei dat dit bezoek hooguit drie dagen zal duren. Naast de reis naar New York zal Van Agt alleen nog verschillende keren naar Brussel gaan voor EG-overleg en dergelijke. jammer dat het bezoek van pre mier Van Agt geen doorgang kan vinden. De eerste minister zou met zijn delegatie op 4 augustus in Rio de Janeiro arriveren en vervolgens een rondreis van acht dagen door Brazilië maken op uitnodiging van de Braziliaanse president Joao Figueiredo. De redenen die hebben geleid tot het uitstel worden echter door het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken aanvaard. ARNHEM - Aktievoerders tegen kernenergie hebben gisteren vier kilo dode vis gestort voor de poort van de Kema in Arnhem uit protest tegen de op handen zijnde dumping van radio-actief afval in zee. De dode vis verspreidde door het warme weer na korte tijd een flinke stank. Voor verboden prijsafspraken (Van c correspondent) BRUSSEL-DEN HAAG - De Eu ropese Commissie heeft een aan tal Nederlandse sigarettenfabri- kanten wegens verboden cjbllec- tieve prijsafspraken een boete opgelegd van totaal 3,8 miljoen gulden. De commissie, het dage lijks bestuur van de Europese ge meenschap, heeft er met name bezwaar tegen dat sigarettenpro- ducenten samen met grossiers en sigarettenwinkels collectieve afspraken maken over de winst- verdeling in de sigarettenhandel. DEN HAAG (GPD) - De ambtena renbond AbvaKabo wil op korte termijn een gesprek met minis ter Gardeniers van volksgezond heid over haar plannen om het aantal ziekenhuisbedden in ons land met 8000 te verminderen. Met die plannen zijn ruim hon derd ziekenhuizen gemoeid, die geheel of gedeeltelijk zouden moeten sluiten. De minister weet wel in welke ziekenhuizen die bedden moeten verdwijnen, maar over de 18.000 werknemers die daardoor op straat komen te staan, wordt nauwelijks gerept, aldus de bond. AbvaKabo vindt het verheugend dat de minister zo'n 4000 bedden nodig heeft voor gehandicapten in gezinsverzorgende tehuizen, maar, aldus de bond, daarmee zijn de met ontslag bedreigde werknemers in de ziekenhuizen niet gebaat. Voor de gezinsver- zorgdende sector worden name lijk andere papieren gevraagd. Bovendien is van belang waar die bedden komen, „omdat men personeel niet als baaltjes meel naar andere delen van het land kan verplaatsen". Het bestuur van de Nationale Zie kenhuis Raad heeft gisteren nog geen beslissing genomen over eventuele gerechtelijke stappen tegen de plannen van Garde niers. De ziekenhuisraad vindt de bezuinigingsplannen van de minister veel te drastisch. Woensdag zal het NZR-bestuur opnieuw bijeenkomen om over het geding te praten. Het NZR-bestuur besloot gisteren wel eventuele gerechtelijke pro cedures van individuele zieken huizen, die door de sluitings plannen van Gardeniers gedu peerd zouden worden, te steu- Ook het eigen voorstel van de NZR, om via plannen per provin cie versneld 4300 bedden af te schaffen, zal binnenkort worden uitgewerkt. Gardeniers wees dit voorstel af, omdat het te lang zou duren en te weinig zou opbren gen. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam wijzen sluiting van het Slotervaartziekenhuis met kracht van de hand, temeer daar deze sluiting niet voorkomt in de aanvankelijk opgestelde moge lijkheden en plannen. B en W willen nu op korte termijn contact opnemen met Gedepu teerde Staten van Noord-Hol land teneinde gzamenlijk een ge sprek te hebben met de minister van Volksgezondheid vóór 1 sep tember aanstaande. Het bestuur van het Slotervaartzie kenhuis zal door B en W nauw keurig geinformeerd worden over de te nemen stappen; het bestuur op zijn beurt zal het verontruste personeel van de gang van zaken op de hoogte houden. Dat mag volgens de commissie niet meer gebeuren. De commissie, die er voor moet waken dat vrije concurrentie binnen de gemeenschap gehand haafd blijft, vindt dat de princi pes van de vrije markt tussen de afzonderlijke producenten en verkopers van tabakswaren meer ruimte moeten krijgen. Zo zouden grossiers en winkeliers meer korting moetery kunnen krijgen naarmate ze meer tabaks waren verkopen. Momenteel is de bonus die sigarettenfabrieken aan winkeliers geven voor de verkoop van een bepaald merk voor alle winkeliers precies het zelfde of ze er nu veel of weinig van afzetten. Het verbod van de commissie op de bestaande zogenaamde karte lafspraken in de Nederlandse si- garettensector maakt voor ro kers zelf overigens weinig uit. De prijs van de tabak zal er niet door omhoog of omlaag gaan daar de ze wordt vastgesteld door de Ne derlandse overheid. Die over heid speelt overigens een actieve rol in de totstandkoming van de nu door de Europese commissie afgewezen collectieve afspraken. Omdat de fabrikanten dus niet de enige schuldigen zijn heeft de commissie bij de bepaling van de hoogte van de boetes enige mati ging betracht. Verwacht wordt dat de getroffen tabaksfabrikan ten tegen de beslissing van de Europese commissie in beroep zullen gaan bij het Europese ge rechtshof. De betrokken bedrijven en de hen opgelegde boetes zijn: sigaret- tenfabriek Ed. Laurens BV te Den Haag (boete f 1.108.757), Bri tish American Tabacco Co. (Ne derland) BV te Amsterdam (boe te f913.094), Turmac Tabacco Co. BV te Hilversum (boete f847.873), R. J. Reynolds Tabac co BV te Hilversum (boete f391.326), Philip Morris Holland BV te Amstelveen (boete f326.105) en de De Koninklijke Bedrijven Theodorus Niemeyer BV te Groningen (boete f260.884). De betrokken sigarettenproducen- ten hebben hun commentaar overgelaten aan de stichting Si garettenindustrie in Den Haag. Woordvoerder T. G. A. Vink van ZEIST (ANP) - De oorzaak van de brand in de zwakzinnigenin richting Dennendal in Den Dolder, waarbij zes pupillen om het leven kwamen, is niet te achterhalen. Het gerechtelijk laborato rium heeft het onderzoek onvernchterzake moeten afsluiten. Dat zei de Utrechtse officier van justitie mr. F.L. Vugs, die het onderzoek leidt, gisteren op een persconferentie in Zeist. Brand stichting en de mogelijkheid dat één van de pupillen in bed 's nachts een sigaret heeft gerookt worden vooralsnog uitgeslo ten. Uit het inmiddels afgeronde onderzoek van de Zeister politie (waar Den Dolder onder valt) is gebleken dat vijf stafleden van Dennendal die in eerste instantie te hulp schoten en veertien van de twintig pupillen uit het als een fakkel brandende pavil joen De Grashoek wisten te halen pas het brandalarm in het paviljoen indrukten toen ze al vijf tot zes minuten bezig waren met het redden van de pupillen. Brandweercommandant J. Dogger kon overigens niet zeggen ot die vijf minuten wellicht fataal zijn geweest. Dat is volgens hem moeilijk te achterhalen. Bovendien was het gedeelte waar de om het leven gekomen pupillen sliepen in het paviljoen door de vlammen en de rook al onbereikbaar toen het personeel het brandende paviljoen binnenkwam. Woordvoerder H. Remeyer van de directie van de Willem Arntszstichting - waar Dennendal onder valt - deelde mee dat het personeel geen duidelijke brand instructie had gehad en dat er ook nooit brandoefeningen zijn gehouden. Maar Dogger zei dat het overigens nog maar de vraag was geweest of het personeel in dat geval wel meteen de brand weer had gealarmeerd. "In zo'n acute situatie is het altijd maar de vraag wat je het eerst doet", zo zei hij. deze stichting verklaarde „zeer verrast" te zijn door de uitspraak en de hoogte van de boetes, maar hij achtte het nog te vroeg om een commentaar te geven. Inbrekers- bende stal voor bijna twee miljoen MAASTRICHT (ANP) - Een ne gen man tellende bende (één bendelid is nog voortvluchtig) heeft bij 190 inbraken en diefstal len voor minstens 1,7 miljoen gulden buitgemaakt en een scha de aangericht voor meer dan acht ton. De gemeentepolitie van Maastricht heeft dit gisteren be kendgemaakt. De bende ope reerde in Limburg, Noord-Bra bant en de grensstreken van Bel gië en West-Duitsland. De bendeleden (20—34 jaar) had den het vooral gemunt op brand kasten en auto's. In één geval kraakten ze op een nacht vier brandkasten met behulp van snijbranders die ze elders had den gestolen. Uit een mergelgroeve stalen ze 85 kilo dynamiet. Ze verstopten die in de grond om er later gebruik van te kunnen maken bij het op blazen van brandkasten. Op aan wijzing van de verdachten heeft de politie deze voorraad dyna miet teruggevonden. Geweld heben zy, voor zover be kend. niet gebruikt. Een enkele maal dekten zij hun aftocht door het lossen van schoten uit een alarmpistool. Drama in Hulst HULST (ANP) - Een 61-jange in woner van het Zeeuwse Hulst heeft gistermorgen met behulp van gif zelfmoord gepleegd, na dat hij eerder op de dag vermoe delijk zijn 37-jarige echtgenote met een vuurwapen had omge bracht. Volgens de rijkspolitie was de man nog in leven toen hij werd gevonden. Hij overleed la ter in de middag in een zieken huis in zijn woonplaats. Het stof felijk overschot van zijn vrouw werd in de woning gevonden. De rijkspolitie van Hulst en de dis trictsrecherche in Middelburg onderzoeken de precieze toe dracht van de zaak D'66-minister Jan Terlouw heeft het niet gemakkelijk. Eerst wordt hij verguisd van wege zijn activiteiten als be windsman van economische zaken. Vervolgens wordt hij ter linkerzijde voor 'rechts versleten omdat hij de PvdA uit het kabinet laat stappen en zelf bij het CDA blijft zit ten. En inmiddels, zeggen zijn criticasters, heeft de ver- rechtsing nu helemaal toege slagen. want Terlouw wil no- tabene de blokkade van zijn partij tegen limtBWCI k met CDA en VVD gaan op heffen. Terlouw staat echter niet op zichzelf. Hij is de exponent van een partij die aan ernsti ge verdeeldheid ten prooi is en die. tegen het decor van een dreigend electoraal ver lies. krampachtige pogingen doet de rijen weer te sluiten. zijn. De keuze die de D'66-n nisters na de crisis in het ka binet-Van Agt II hebben ge maakt. valt best te billijken. Want D'66 koos niet voor niets voor een tussenkabinet met het CDA. De droevige cijfers bij de verkiezingen en in de opiniepeilingen hebben daarbij ongetwijfeld een rol gespeeld. Uit het kabinet stappen, moet de top van D'66 hebben gedacht, bete kent dat de verliescijfers on middellijk op de partij van toepassing worden ver klaard: daarom blijven we maar constructief meerege- ren om D'66 nog enig profiel te kunnen geven. Begroting Die veronderstelling wordt nog eens gevoed door de opstel ling van de D'66-ministers in het tussenkabinet. dat de af gelopen week de begroting voor 1983 in elkaar heeft ge zet. Rond die begroting was een soort crisissfeertje ont staan nadat CDA-minister Van der Stee (financiën) zijn bezuinigingsvoorstellen voor 1983 op tafel had gelegd. Van der Stee wilde volgend jaar 6 miljard extra ombuigen bo venop de 8 miljard voor 1982 en '83 die al in de Voorjaars nota was overeengekomen. Daartoe wilde hij de ambte narensalarissen bevriezen en de sociale uitkeringen met dne procent verlagen. *Iu was in de Voorjaarsnota al vastgelegd dat de ambtena rensalarissen met ruim 650 miljoen gulden zouden wor den gekort en dat de sociale uitkeringen minder zouden stijgen. Terlouw c.s. hadden daartegen geen bezwaar, maar met het nieuwe voorstel van Van der Stee hadden ze de grootst mogelijke moeite omdat dit in feite zou neerko men op een definitieve ont koppeling van lonen en uit keringen. Jan Terlouw. Nee. zei Terlouw. we moeten dat voorstel maar vergeten en het plan van de Tilburgse econoom prof Schouten als uitgangspunt nemen. Dat houdt in bevriezing van alle lonen (en dus ook van de daaraan gekoppelde uitkenn gen) in ruil voor bclastmgver laging om het dan optreden' de koopkrachtverlies te com penseren. Aanvaarding van dit plan betekent echter dat de Voorjaarsnota op losse schroeven komt te staan. En dat is curieus. Want was het niet de Voorjaarsnota ge weest die de PvdA uit het ka binet had doen stappen ter wijl de ministers van D'66 bleven zitten'' Waarom zijn de Democraten, die nu ken nelijk alsnog bereid waren de Voorjaarsnota overbodig te maken, toen niet meege gaan? Gecharmeerd De meest waarschijnlijke ver klaring hiervoor ligt in de strategie die D'66 ten tijde van de crisis heeft uitgestip peld. D'66 was altijd al erg ge charmeerd van het plan- Schouten en nam dit ook op in het verkiezingsprogramma dat later werd vastgesteld Als dit plan door het tussen kabinet zou zijn overgeno men, wat niet is gebeurd, zou dit een klinkende overwin ning hebben betekend voor D'66 en mogelijk posi'ieve gevolgen hebben gehad bij de verkiezingen van 8 sep tember. In het verlengde daarvan kan ook het standpunt van Jan Terlouw worden verklaard, die. zoals gezegd, een blokka de tegen samenwerking met CDA en VVD afwijst. In 1981 had het congres van D'66 die blokkade opgeworpen omdat het niet wilde dat de partij zou meewerken aan een 'rechtse koers. Als het tot re geringsdeelname zou komen, dan in elk geval met de "na tuurlijke bondgenoot' de PvdA. en verder met het CDA óf de VVD In linkse kring wordt inmid dels gretig gespeculeerd over de "verrechtsing" van Ter louw, die zou hebben laten blijken dat hu straks wel met CDA en VVD in zee wil. Maar ook hier ligt de waarheid in het midden In het weekblad "De Tijd" van deze week legt Terlouw uit dat het voor zijn partij heel gemakkelijk zou zun geweest om na de crisis van mei j.l. de PvdA in te rui len voor de WD. "Dan had den we nog drie jaar rustig kunnen doorregeren. Dan hadden we ons in die periode rustig kunnen herstellen (van het electorale verlies ww.) en over drie jaar zouden de kie zers die ommezwaai allang zijn vergeten. Dat zou over drie maanden al weg zun Maar wu hadden beloofd dat niet te zullen doen (de blok kade ww.) en we hebben ons er nog aan gehouden ook". Blijkbaar wil Terlouw een der gelijk dilemma niet meer. Bo vendien wil hu niet meer met beloften (een blokkade) de verkiezin^ji ingaan om straks niét met gebonden handen aan de formatietafel te hoeven zitten. Daarom dus geen blokkade. De vraag of hij straks opnieuw als grote leider zal fungeren hangt daar nauw mee samen Want Terlouw wenst geen leiding te geven aan een koers die niet de zijne is. Niet vrolijk Vandaag komt het congres van D'66 in Amersfoort bijeen om zich zowel over de blokkade als over het lijsttrekkerschap uit te spreken Voor Terlouw t ziet het er niet vrohjk uit. D'66 heeft een flinke linker vleugel die opnieuw een blokkade wil opwerpen te em een coalitie met CDA n WD Bovendien zun er twee kandidaten naar voren ge schoven, het kamerlid G Mik en H. van Woerden, om Ter louw op te volgen als hjst- trekker en politiek leider Van Woerden maakt niet veel kans. maar Mik. die links in de partu groot aanzien geniet, kan voor Terlouw een be langrijke concurrent worden. En dat is nog niet alles. Uit een schnfleluke stemming onder de leden van D t>6 bleek don derdag dat zu niet Terlouw maar Ineke Lambcrs-Hac- quebard (staatssecretaris van volksgezondheid en milieu hygiëne) als lijsttrekker wil len Terlouw werd op de vier de plaats gezet, wat overigens niet wil zeggen dat hu dc strijd al heeft verloren want het congres beslist In zover re moeten de resultaten van de stemming met enige te rughoudendheid worden be keken Wat er wel uit valt af te leiden is dat een groot deel van de ach terban niets voelt voor rege ringssamenwerking met CDA en VVD. Lambers heeft een sterke voorkeur voor sa menwerking met de PvdA en en zal zich bijgevolg waar- schunluk ook voor een blok kade uitspreken. Het is daar om zeker niet uitgesloten dat Jan Terlouw spoedig van het politieke toneel verdwunt. WIM WIRTZ.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7