D Uiteenlopende reacties op bezuinigingsplannen Haver en Gortbuurt en de zeven vette jaren Woonbootbewoners klagen over overlast speedboten Geen geld voor opknappen orgel Hartebrugkerk Niet alle instanties even ontevreden ZATERDAG 17 JULI 1982 Lelden DEN HAAG/LEIDEN - De paro chie van de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat in Leiden krijgt geen geld om de kosten van de inmiddels voltooide res tauratie van het orgel te betalen. De Raad van State heeft een ver zoek van de parochie om de pro vincie Zuid-Holland alsnog over de brug te laten komen, verwor pen. Het provinciebestuur wilde geen geld geven omdat de aanvrage na 17 februari 1980 is ingediend. Al leen aanvragen van voor die da tum kunnen op dit moment door de provincie worden gehono reerd. De reden is geldgebrek. Volgens de parochie wordt de kerk hierdoor ernstig gedupeerd. Er zijn immers, zo zegt men bij de parochie, al verplichtingen aangegaan, j' De provincie zegt dat er in de rege ling die na 17 februari 1980 van kracht is, geen mogelijkheden zijn voor „subsidieverlening in kerk- en orgelrestauraties". Volgens het kerkbestuur is de res tauratie van het orgel onlosma kelijk verbonden met die van de toren van de kerk. In dit verband wijst de parochie er dan ook op dat al in '76 in een brief van de rijksdienst voor de monumen tenzorg onder meer staat dat de wens wordt uitgesproken de res tauratie van de kerk parallel te doen lopen met het orgel. Naar de mening van het kerkbe stuur is de aanvraag van na 17 fe bruari 1980 geen nieuw verzoek om subsidie omdat al in '78 sub sidie was toegekend voor de res- tauratie van de toren en voor de tauraties van toren en orgel te verwijdering van het orgel. weinig met elkaar zijn verwe- De Raad van State zegt dat de res- ven." LEIDEN - Woonbootbewoners klagen steen en been over de overlast en de schade die zij on dervinden van speedboten. Een anonieme woonbootbewoner heeft in een open brief aan de ei genaars van pleziervaartuigen ernstige dreigementen geuit. De anonieme briefschrijver ver klaart dat er door de hoge snel heid waarmee speedboten over de Leidse wateren plegen te va ren al voor honderden guldens schade is veroorzaakt aan woon boten en beschoeïngen. "Neem gas terug, zeker bij woon boten. Dat voorkomt schade en ergernis. Ook voor U. Dit schrif telijk verzoek is helaas eenmalig. Bij de eerstvolgende snelheids overtreding zal de schade aan uw boot hoger zijn dan aan de onze". zo luidt de waarschuwing. De briefschrijver beweert dat alle pleziervaartuigen en speedboten in de afgelopen maanden door Leidse woonbootbewoners zijn geregistreerd en gefotografeerd. De brief is ondertekend met 'De Leidse Woonbootbewoners'. Het Leids Woonboten Overleg zegt zeer verbaasd te zijn over de brief. Wim Issendonck, woon bootbewoner en voorlichter bij de gemeente, erkent dat de klachten juist zijn. "Het is een niet mis te verstaan probleem, waar we al jaren mee zitten. Door de golven die de speedboten ver oorzaken ontstaat heel wat over last en schade. Net zit je lekker een kop koffie te drinken of daar komt weer zo'n boot voorbij: kof fie over je heen". "Maar het is niet alleen overlast. Woonboten wegen al gauw zo'n dertig ton. Tussen de boten en de wal zitten afhouders. De afhou- ders zijn gezien het enorme ge wicht niet bestand tegen grote golven. Het gevolg is dat alle lei dingen voor gas, water en licht, voor de kabel-tv en de telefoon als lucifertjes afknappen", aldus Issendonck. De voorlichter zegt de anonieme actie echter helemaal niet goed te keuren. "Het komt duidelijk van iemand die zich stierlijk loopt te ergeren. Maar eigen rechter spelen heeft geen zin. De rijkspolitie te water zou moeten controleren, maar die heeft het al druk genoeg op de Kaag. Je kan er niets tegen doen. We staan machteloos". LEIDEN - Op de bezuini gingsvoorstellen die het college van B en W begin deze week uitbracht is heel verschillend gerea geerd onder ambtenaren en gesubsidieerde instel lingen. Konden velen zich totaal niet verenigen met de plannen, anderen daar entegen vonden dat ze er nóg goed zijn afgekomen. Zeker is echter dat er nog heel wat reacties zijn te verwachten die, zo hopen de 'slachtoffers', tot wat veranderingen in de be zuinigingsplannen kun nen leiden. Er zijn instellingen, op het gebied van onderwijs en welzijn, die er wel heel bekaaid zijn afgekomen. Zo zal in het onderwijs de School Advies Dienst (SAD) de komen de jaren nog eens extra de buik riem moeten aanhalen. De afge lopen twee jaren heeft deze dienstverlenende instantie voor het onderwijs al flink moeten in leveren. In de nieuwe bezuini gingsvoorstellen heeft het colle ge van B en W de SAD opnieuw voor 6,5 ton aangeslagen. Ook mogen de vacatures logopedie niet meer worden vervuld. Wethouder Bordewijk (financiën) gaf het vorige week al aan. Waar schijnlijk betekent dit dat er mensen zullen moeten worden ontslagen bij de SAD. De perso neelsleden van de SAD zijn erg geschrokken, maar eigenlijk heeft niemand nog de gelegen heid gehad om precies uit te stip pelen wat de gevolgen zullen zijn. Iedereen is druk bezig met de verhuizing en de vakantie. Het nieuwe schooljaar zal de SAD in elk geval niet meer aan de Stationsweg zitten maar aan de Schoolsteeg/Lokhorststraat, waar de voormalige gerestau reerde Latijnse School als nieuw onderkomen voor de SAD zal gaan dienen. De directeur van de SAD, drs. J.L. de Bil, is niet meer bereikbaar en zijn naaste medewerkers durven nog niet te vertellen hoe de SAD de bezuinigingen gaat opvangen. "Half augustus weten we meer". Afwachten dus. Ook de Sociale Dienst moet men sen inleveren, hoewel hel hier om arbeidsplaatsen gaat die nu nog met eens bestaan. G. Bovcns van de GSD: "De achterstand die we al tijden hebben in het perso neelsbestand gaan we nu zelfs langzaam inlopen". Door de toe nemende werkloosheid heeft de sociale dienst met een groot ge brek aan personeel te kampen. Eerder zegde de gemeente een uitbreiding met tachtig mensen toe: dat worden er nu veertien minder. "Maar ondanks die be zuiniging komen we toch in een betere situatie te zitten. Onze ser vice aan de cliënten zal de ko mendejaren verbeteren. We heb ben het grote geluk dat het colle ge bij de bezuinigingen uitge gaan is van de stijgende werk loosheid en het daarbij noodza kelijke extra personeel bij de GSD". Ook een gemeentelijke instelling als de Sociale Werkvoorziening is niet ontevreden. De sociale werkplaats moet de komende ja ren 50.000 gulden bezuinigen door de doelmatigheid en op brengst te vergroten. Directeur Kalisvaart. "Natuurlijk is dat mogelijk. Ik sta volkomen achter deze maatregel. In het nieuwe bedrijfcomplex dat we volgend jaar betrekken kunnen we veel efficiënter werken. Bovendien is onze orderportefeuille nog flink gevuld". Op de stafafdeling welzijn van het stadhuis, die helemaal wordt wegbezuinigd, ook geen geklaag. De twee ambtenaren die daar nog werken, D. Toet en E. Dijk- drent, krijgen andere bezigheden binnen het gemeentehuis. Het werk dat op deze afdeling wordt verricht werd al gedeeltelijk 'af gebouwd'. Verder nemen de twee ambtenaren het. voor het overgrote deel coördinerende, werk van de afdeling gedeeltelijk mee, gedeeltelijk ook moet de coördinatie door de directies zelf worden overgenomen. De bibliotheek, die 74.000 gulden moet bezuinigen, wil dit geld op brengen door geen gebruik te gaan maken van de Burchtzalen. Directeur De Caluwë: "In geen geval willen we beknibbelen op personeel of boeken. Met de Welzijn-directeur Kamphuis "het hemd is weer nader dan de rok". we hebben kunnen we het werk nu al nauwelijks aan. En door het toenemend aan tal lezers slijten de boeken steeds sneller, zodat daar ook niet op bezuinigd kan worden". Het af staan van de Burchtzalen bete kent echter wel dat de biblio theek andere oplossingen moet vinden voor de twee projecten die in de zalen zouden worden opgezet. Het gaat daarbij om wis selcollecties voor bejaardenhui zen en projecten voor het twee de-kans-onderwijs. De Calu wë: "Deze bezuinigingen vallen wel tegen, ja. We hadden ge hoopt op de 25.000 gulden die ook vorig jaar hebben bezuinigd. Maar als ik ons ga vergelijken met andere instellingen, die zelfs personeel moeten inleveren, dan mogen we nog niet klagen' Deze 'slachtoffers' waar De Caluwë op doelt zijn vooral gesubsidieer de instellingen als buurt- en clubhuizen (acht a tien arbeids krachten minder), de Stichting Welzijn (twee a drie werkers) en het Instituut Burgerraadslieden. De burgerraadslieden moeten twintig mille inleveren, maar hebben, buiten de personele, haast geen kosten. Volgens raadsvrouw Coby Kroon is de enig overgebleven mogelijkheid dan ook het bezuinigen op ar beidsuren. "Maar willen we ge richte aandacht geven aan de hulpvragers, dan is ook dat een onmogelijke zaak. Het werkaan bod is gewoon te groot. Wanneer we mensen moeten inleveren, kunnen we het bureau beter ge lijk opdoeken. Maar ik heb be grepen dat de voorstellen nog niet definitief zijn. We zullen ook zeker reageren" Directeur Kamphuis van de Stich ting Welzijn, maakt zich behoor lek kwaad over de bezuinigings voorstellen. De twee personeels leden die zijn kantoor moet inle veren zullen moeten komen uit de sector renovatie en stadsver nieuwing. "Bij de begeleiding daarvan kunnen we nog het best de mensen missen, maar ik dacht dat wc vorig jaar al genoeg waren gepakt. We hebben de begroting toen al tot op het bot uitge kamd". Kwaad is Kamphuis vooral over de manier waarop de voorstellen tot stand zijn geko men. "De werkgroep is binnens kamers gebleven, is niet op on derzoek uitgegaan. Nu beseffen ze niet wat de gevolgen van hun plannen zijn. De enige manier om iets goed te maken is dat het college en de gemeenteraad goe de notie nemen van de reacties die er op de plannen komen. Die geven denk ik heel scherp aan wat de gevolgen van de bezuini gingen zijn. Als je die weet kun je pas goede beslissingen nemen". Verder heeft Kamphuis de indruk dat er bij de gesubsidieerde in stellingen veel meer wordt bezui nigd dan bij de gemeente zelf. "Het hemd is weer nader dan de rok. Het is toch belachelijk dat er op speeltuinen en majorette korpsen beknibbeld moet wor den. Een paar duizend gulden is voor hen heel belangrijk, terwijl het voor de gemeente bij wijze van spreken neerkomt op het plakken van wat minder postze gels. De klappen vallen juist weer in de laagste regionen: ge loof me. de gouden stoelen blij ven heus wel staan. Ik kan ook wel een week ziek zijn zonder dat er direct een ramp gebeurt, maar wanneer er niemand op het se cretariaat zit staat er zo een hele i de hal te wachten". Op open plekken in de Leidse binnenstad. of op plaatsen waar leegstaande of leegko mende fabrieken staan, kun nen de komende jaren bonder den woningen worden ge bouwd. De bebouwing van de le "gaten" beeft de afgelopen jaren voorrang gekregen bo ven de bouw van een nieuwe woonwijk in de Stevensbotjes- polder. Jn een serie artikelen besteden we de zomermaanden aan dacht aan de woningbouw plannen die nog voor de bin nenstad op stapel staan. Niet alle planoen zijn even bard, sommige zelfs twijfelachtig. De gemeente zal in de komen de jaren alles op alles moeten zetten op alle "gaten" in de binnenstad bebouwd te krij gen. De Haver en Gortbuurt is de laatste jaren zienderogen opgefleurd. Op de foto ■jen weer in oude staat hersteld. Op de achtergrond het vroegere schoolplein met de karakteristieke hekjeswontn- het midden een oude platcan LEIDEN - Er zit schot in de verbe tering van de Haver en Gort buurt. Tien jaar terug was dit wijkje, dat ligt ingeklemd tussen het Levendaal en het Plantsoen, nog een vervallen en verlaten stadsdeel. Maar de verpaupering heeft het moeten afleggen tegen de stads verbeteraars. De laatste jaren is de Haver en Gortbuurt zienderogen opgefleurd. Veel verkrotte pandjes zijn uit de weg geruimd, andere huisjes fraai ge restaureerd. De gemeente heeft plannen klaar üggen om op nog twee 'rotte' plekken in de wijk nieuwe woningen neer te zetten. Met de bouw daarvan wordt na de vakantie begonnen. Vroeger woonden er veel grote ge zinnen in de lange rijen wonin gen die in de schaduw stonden van de statige huizen aan het Plantsoen. De huisjes waren meestal veel te klein en gammel. Een belangrijk deel van het le ven speelde zich daarom af op straat. Daar was het vaak beter toeven dan binnen. Dus als het mooi weer was, zaten de mensen op straat en maakten daar de groenten schoon voor de conser- venfabrieken uit de buurt. Een straatbeeld dat in vroeger jaren gewoon was voor veel oude wij ken in de Leidse binnenstad. Aan de huisjes in de buurt werd door de jaren heen maar weinig opgeknapt. De Gortestraat, de Haverstraat en de Vierde Bin nenvestgracht werden armoedi ge straten. Veel vroegere bewo ners trokken weg en steeds meer panden werden pakhuis of gara ge. Het verval greep in snel tem po om zich heen. De Haver en Gortbuurt werd een vergeten en verkrotte wijk aan de rand van de binnenstad. Maar in het begin van de jaren ze ventig kwamen de buurtbewo ners in verzet tegen de jarenlan ge verwaarlozing van hun buurt. Zij waren de eersten in Leiden die actie voerden voor de verbe tering van hun wijk. En het pro test had effect. De Haver en Gortbuurt werd het eerste zoge naamde rehabilitatiegebied van de gemeente Leiden. De verpau pering zou een halt worden toe geroepen. Er werden plannen ge maakt om van de buurt weer een echte woonwijk te maken. Maar papier is geduldig. Koeien met gouden hoorns werd de be woners beloofd. Toch duurde het nog jaren voordat het herstel van de buurt daadwerkelijk van de Aan het Levendaal, de Pakhuisstraat en de Vierde Binnenvestgracht komen zeventien nieuwe woningen De gevel aan het Levendaal gaat eruit zien als op de tekening boven. grond kwam. Hier en daar werd wel een woninkje opgeknapt maar hard ging het niet. Pas tien jaar na het begin van alle plan nenmakerij staat de Haver en Gortbuurt echt in de steigers. Zichtbaar De laatste jaren is er heel wat afge broken en opgebouwd. En het resultaat van alle inspanning wordt nu ook zichtbaar. De res tauratie van het Bethlehemhofje en het Tevelingshofje is voltooid De bekende hekjeswoningen zijn gerenoveerd, een aantal we vershuisjes fraai opgeknapt. Op de plaats van de vroegere ge meenteschool zijn twaalf nieuwe woningen neergezet. Het voor malige schoolplein is nu een ge zellig plein in het hart van de buurt. Bij mooi weer staan de bloembakken voor de deur en zitten de mensen weer buiten. Een karakteristiek beeld voor de Haver en Gortbuurt. Na de bouwvakvakantie wordt een begin gemaakt met de bouw van zeven woningwetwoningen in de Kraaierstraat. Een bouwplan dat heel wat voeten in de aarde heeft gehad als straks de eerste paal de grond in gaat. Aanvankelijk zou den op deze plek zeven premie- koopwoningen worden neerge zet, maar door het inzakken van de woningmarkt viel dit plan netje in duigen. Na veel gemits en gemaar gaat aannemer Du Prie nu voor een lagere aan- neemsom aan de gang om in plaats van koopwoningen zeven woningwetwoningen te bouwen Een ander probleem dat de bouw zeker twee jaar heeft vertraagd is de kwestie rond de slagerij in de Kraaierstraat De slager wilde niet wijken voor de nieuwbouw en dus moest een oplossing wor den gezocht. Na veel heen en weer gepraat blijft de slagerij op dezelfde plaats gevestigd en ko men de nieuwe woningen nu in een blokje van drie en een blokje van vier huizen aan weerszijden van het winkelpand Naast de slagerij komt ook nog een stukje nieuwbouw dat by de winkel gaat horen. De zeven nieuwe huizen zyn vyf- kamerwoningen, bestemd voor gezinnen. De woningen passen goed in een binnenstadswijk als de Haver en Gortbuurt. Het wor den aardige woninkjes met een schuin dak en rode pannen. Alle huisjes krijgen een eigen tuin met een berging. Het ontwerp van de nieuwe womngen is van het architectenbureau Fran so Partners uit Leiderdorp. De wo ningen komen in beheer van de Leidse Woningstichting (LWS) Binnenplaats Aan het Levendaal. de Vierde Bin nenvestgracht en aan de Pak huisstraat zyn in de afgelopen weken een aantal verkrotte pan den onder de slopershamer ge vallen om plaats te maken voor zeventien nieuwe woningen. De ze nieuwbouw komt rond een binnenplaats dat via een poortje bereikbaar is. Aan het Levendaal komen tien maisonnetewomn- gen (drie kamers) met een bal kon. Na de bouwvak vakantie gaat de eerste paal voor beide nieuw bouwprojecten de grond in. Als de huisjes klaar zyn is de Haver en Gortbuurt nog niet klaar. Er zyn nog heel wat rotte plekken in de wijk die vragen om verbete ring. In de Gortestraat is een le lijk open gat waar nog een aantal nieuwe woninkjes gebouwd kunnen worden. En op de plaats van het huidige hoofdpostkan toor aan de Gerestraat kunnen, als het nieuwe postkantoor op het Schuttersveld klaar is, onge veer 50 nieuwe womngen wor den neergezet Het zal nog heel wat jaren duren voordat alle pakhuisjes weer wo ningen zijn en alle gaten in de wijk zijn volgebouwd. Duidelijk is wel dat na zeven magere jaren de zeven vette jaren voor de Ha ver en Gortbuurt zijn aangebro ken. JAN RIJSDAM

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3