Zoeterwoudse historie mag niet verloren gaan Weidse agenda Oud-roesthandel Gijzenij moet weg uit De Kooi Gemeente verkoopt Jan Steen- i-huisj es Nieuwe expositie-ruimte Suetanborgh Ook Kroon vindt: Uitzending piraten-tv verijdeld ZATERDAG 17 JULI 1982 ZATERDAG Fragmenten van de oudheidkundige verzameling. ZOETERWOUDE - "Suetan borgh" wordt de naam van de nieuwe tentoonstellingsruimte van de stichting 'Oud Zoeter- woude'. Op dit moment wordt hard gewerkt om de voormalige telefooncentrale nabij de Noord- buurtseweg in Zoeterwoude op tijd gereed te krijgen. Op vier september moet de 'oudheidka mer' door burgemeester Houdijk geopend worden. Met het verkrijgen van deze ruim te. is de grootste wens van de stichting in vervulling gegaan. Het was één van de doelstellin gen van 'Oud Zoeterwoude', zo als genoemd tijdens de oprich ting op twaalf februari 1970. An dere doelstellingen waren het uitgeven van een orgaan (Sue- tan) en het houden van lezingen. Deze twee laatste doelen zijn al geruime tijd gerealiseerd. De vreemde naam Suetanborgh, waarvan de stichting hoopt dat die toch snel is ingeburgerd, slaat op het veilig opbergen van zaken die de Zoeterwoudse ge schiedenis weergeven. Suetan is de oudste benaming voor het ge bied waar het dorp Zoeterwoude nu ligt. De expositieruimte bestaat uit twee gedeelten. Eén ruimte zal benut worden voor een perma nente expositie. In de andere zul len wisselende tentoonstellingen worden gehouden. Deze zullen steeds een ander aspect van het vroegere leven behandelen. De eerste tentoonstelling heeft als thema: 'De weg door Zoeterwou- de-dorp". De zolder van de voor malige telefooncentrale zal als opslagplaats voor de stichting dienst gaan doen. Met het verkrijgen van deze oud heidkamer 'Suetanborgh', is ein delijk een einde gekomen aan de lange speurtocht van de stich ting naar geschikte ruimten. Lange tijd is het pand Watertje 34 als onderkomen favoriet ge weest. Het opknappen en in- braakveilig maken hiervan, bleek echter te kostbaar. Vol gens ingewijden is de centrale een vrijwel onneembare vesting. Voor de financiering van de in richting van het pand is onder meer de pot 'cultuurfonds' van de gemeente aangesproken. Tranendal Dat het goed gaat met de vereni ging, blijkt onder meer uit het kwartaalblad 'Suetan'. Het blad heeft bijna vijfhonderd dona teurs. Als vergelijking: een stad als Leiden met meer dan hon derdduizend inwoners, heeft een oudheidkundige vereniging met maar 1355 leden. De stichting 'Oud Zoeterwoude' komt eigen lijk voort uit de plaatselijke oran jevereniging. In 1963 en in 1970 werden tentoonstellingen geor ganiseerd, die de geboorte van de stichting inluidden. Eén van de mannen van het eerste uur is Van Gent. Hij en voorzitter Duin dam (ex-wethouder) hebben een bepaalde angst dat voorwerpen en volksgebruiken uit het rijke verleden van Zoeterwoude verlo ren gaan. Die angst is de drijf veer om actief in de stichting be zig te zijn. "Wanneer je bepaalde zaken niet op papier vastlegt, gaat er zoveel verloren. Alles wordt loos wan neer je geen oog hebt voor het verleden. Het dorpse verdwijnt uit Zoeterwoude als je dingen uit het verleden niet vasthoudt. Zo'n naam als 'het tranendal' (gebied bij Eloutstraat en Roodenburg- straat-red.) bijvoorbeeld. Hoe is het ontstaan en wat is de beteke nis ervan," aldus Van Gent. De interesse van Duindam stamt al uit zijn jeugd, die hij in het hartje van Leiden heeft doorgebracht. "Zo viel de geschiedenis van Lei den bovenop me". Tijdens het gesprek legt hij een grote gedre venheid aan de dag. Zo wordt op de vraag hoe Oud Zoeterwoude aan zijn informatie komt, een zij weg ingeslagen bestaande uit een sappige anecdote over de eerste steen van het raadhuis. Bij de opening van het verbouwde raadhuis in 1977 dook de toen malige wethouder voor zijn toe spraak in de oude raadsversla- gen. Doel was om uit te vissen waarom de naam van de burge meester niet op de eerste steen prijkte. Het blijkt dat een interne ruzie over de plaats van het nieu we raadhuis, de zittende burge meester Van Outeren deed be sluiten verstek te laten gaan bij de eerste steenlegging. Volgens de 'bang uitgevallen' Van Oute ren was er ook een tweede veld wachter nodig, daar het verkeer op de Hoge Rijndijk te veel werd. Er bleken wel tien tot twaalf koetsen per uur voort te razen. Schoenendoos Duindam vindt wel dat de stich ting, nu haar hoofddoel bereikt is, zeker niet op haar lauweren moet gaan rusten. "Het is belang rijk dat 'Oud Zoeterwoude' be paalde doelen blijft nastreven, we moeten niet met de armen over elkaar gaan zitten als die oudheidkamer er is". De toe komstplannen behelzen naast het organiseren van exposities, vooral het uitbouwen van de an dere activiteiten. Zo staat het op zetten van een diaserie op het programma. Verder wil men nog veel Zoeterwoudenaren gaan in terviewen, die over oude volks gebruiken en namen kunnen vertellen. Van Gent: "De tijd gaat dringen wat dit bétreft. Veel mensen zijn al overleden die veel hadden kunnen vertellen over het leven van ons dorp in vroegere jaren". Zowel Van Gent als Duindam zijn ervan overtuigd dat nog veel materiaal onder de bevolking is. "Veel foto's en interessante din gen die een beeld geven van het leven zit nog bij de mensen in de schoenendoos. Dat is jammer, want in elke foto zit wel iets bruikbaars. Wij willen dit soort zaken graag in bruikleen hebben om ze tentoon te stellen". Als de voorbijgaande twaalf-en- half jaar de revue wordt gepas seerd, blijkt er één naam uit te springen: Bosman. "Deze man is een groot stimulator van Suetan geweest", aldus Duindam, "wat we nu met zijn drieën doen deed hij in zijn eentje". Eén van de wensen van de stichting is een verjonging van het medewer kersbestand om zo de continuï teit te garanderen. Wat dit laatste betreft kan de stichting hoop putten uit de grote belangstel ling van de jeugd. Mopperen "Voor werkstukken over Zoeter woude kloppen veel jongelui bij ons aan. Dat geeft genoegdoe ning. Ook op de onlangs gehou den lentemarkt in de Eendekooi bleek er een grote interesse van de jeugd", zegt Duindam. Ver wonderlijk is deze belangstelling niet, omdat de stichting zeker geen stoffige, droge onderwer pen aanpakt, maar juist 'levende' zaken. De route van het doorgaand ver keer in Zoeterwoude door de ja ren heen, is wat dit betreft illu stratief. In het laatste nummer van Suetan wordt hier uitgebreid op ingegaan. Een ander voor beeld van de 'levendige aanpak' is de rubriek "onder het oor van de barg". De titel verwijst naar het oude dorpse gebruik om staande tegen de roede van de barg (voor stedelingen: barg is hooiberg) een praatje te houden over - hoe kan het anders - koetjes en kalfjes. In de rubriek komen ingezetenen aan het woord die rond de eeuw wisseling zijn geboren. Maar ook de lezingen zijn vaak doorspekt met populair getinte zaken. Daarnaast zijn er nog de excur sies. Voorlopig gaat 'Oud Zoeterwoude' een drukke tijd tegemoet. Het op tijd gereed krijgen van Suetan borgh is momenteel het belang rijkste. Na de feestweek in sep tember neemt de stichting even vakantie. Verwacht wordt dat in die week de vijfhonderdste do nateur ingeschreven kan wor den. Wederom een mijlpaal in de nog zo korte geschiedenis van 'Oud Zoeterwoude'. DIRK JAN ROELEVEN. DEN HAAG, LEIDEN - Oud-roesthandel Gijzenij BV aan de Zijl in De Kooi in Leiden moet weg. In een Koninklijk Besluit over het bestemmingsplan zegt de Kroon onder meer: "Het streven naar rehabilitatie van de wijk en de daarmee samenhangende functieverandering van de be staande bedrijfsterreinen is juist." De zeventiende eeuwse pandjes in de Jan Steenlaan. WARMOND - Het Jan Steencom- plexjc in Warmond zal voor ruim honderdduizend gulden ver kocht worden aan een particu lier, die het daarna zal restaure ren. De gemeenteraad bekrach tigde gisteravond dit voorstel binnen twee minuten. Het zal waarschijnlijk de kortste raads vergadering in de Warmondse geschiedenis geweest zijn. pand te laten betalen, maar op die suggestie ging hij niet in. Voor de verkoop is nog wel goed keuring van Gedeputeerde Sta ten nodig. Het is de bedoeling dat in ieder geval vóór 31 decem ber 1983 de uitwendige restaura tie voltooid is. Het probleem dat nu echter om de hoek komt kijken is hoe je een bedrijf als dat Van Gijzenij weg krijgt. Daar zijn miljoenen gul dens mee gemoeid. Voor zover het er nu naar uitziet heeft de ge meente Leiden het geld niet om het bedrijf, waar onder andere autowrakken uit de hele regio worden geplet, te verplaatsen. De gemeente Leiden heeft wel een terrein op het oog waar Gijzenij naar zou kunnen verhuizen. Het is een terrein met een insteekha- ven in Leiden-Oost. Maar voorlo pig zal het daar door geldgebrek wel niet van komen. Het ge meentebestuur wil zeker niet dat het voor de gehele regio werkende bedrijf van Gijzenij stopt met de werkzaamheden. Maar, zo vindt het gemeentebe stuur, "dit bedrijf behoeft niet per sé binnen Leiden te zijn ge vestigd". Dit in het kader van de functie die het bedrijf ook voor andere gemeenten in de Leidse regio vervult. De gemeente wil een aantal bedrij ven uit De Kooi weghebben om langs de Zijl voor de inwoners van De Kooi een wandelpad en groenvoorzieningen aan te leg gen. Bovendien zijn bedrijven daar hinderlijk voor wijkbewo ners die er bovendien geen enkel profijt van hebben, omdat die be drijven volgens de gemeente aan hen geen werkgelegenheid bie den. Gijzenij zegt wel weg te willen, maar een ander of soortgelijk ter rein is niet aanwezig. Volgens Gijzenij is het bedrijf een onmis bare schakel in het verwerken van afvalstoffen voor de gehele regio. "In het bedrijf wordt zowel industrieel als huishoudelijk af val verwerkt. Dat zijn stoffen die doorgaans niet in het normale vuilverbrandingsproces kunnen worden opgenomen". Tenslotte zegt Gijzenij dat al de plannen van de gemeente zijn bedrijf geen goed doen. "Ze staan iedere natuurlijke groei in de weg, iedere diepte-investering wordt momenteel praktisch be lemmerd". De Kroon vindt dat er echter vol doende waarborgen voor Gijze nij zijn en dat op grond daarvan het beroep ongegrond is. Ook verklaarde de Kroon een aantal kleinere bezwaren tegen het be stemmingsplan ongegrond. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. jongerencafé. tot on geveer 20 jaar. vanaf 22 uur, disco. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67. 14-17 uur. LVC - Breestraat 66, open café, 14-17 ZONDAG Leiden - Leidse Werkgn i! enosek- sualiteit, Caeciliastraat i a.'. v Sa lon', 14-18 uur. Ontmoetingscentrum-1' 'uizer- laan, bejaardensoo? i; i. ma. 14.30 uur. MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouw nkerkkoor- straat 17, film 'Fort Apache' van John Ford. 20 en 22.15 uur Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren. 19-21 uur. Wassenaar - gemeentehuis, raad, 19.15 ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur: 12 en afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tüinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347; spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: H. Engel, de M. van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123, spreekuur: 12 en 17 zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420, spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. zo, J.W. Stuyfzand, tel. 312513, spreek uur 11-11.30 uur in de praktijk Arends- 152, tel. 173994. Voorschoten - za, J.P. Baars, J.W. Friso- flat 1, tel. 2520; zo, B. Schotanus, Leidse- weg 305, tel. 766462. Wassenaar - noord: H. Plink, tel. 12075; zuid: mevr. I. Spelt, tel. 11844. APOTHEKEN De avond, nacht en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vr 16 juli tot 23 juli door Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; apotheek Noord-Hofland, Thor- béekeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp. Oegstgeest wordt waargenomen door: P.H. Groeneveld, Oude Singel 210, Lei den, tel. 146540. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum Florijn 10, tel. 3, spreekuur ma, woe, vr van 13- v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDEN - De piraat Randstad tv heeft vannacht een poging ge daan om een uitzending te ver zorgen en via het kabelnet in de huiskamers in de Leidse regio door te dringen. Op het kanaal van de Franstalige Belgische te levisie verscheen het testbeeld van de piraat. Dat werd na korte tijd weggedrukt doordat de zendmast in Oegstgeest "op slot" ging- Alle raadsfracties waren bly dat de karakteristieke pandjes nu als monument behouden blijven. Voor de restauratie heeft het mi nisterie van erm een subsidie be schikbaar gesteld van 74 duizend gulden. Het raadsbesluit moest wel snel genomen worden, daar de subsidie alleen verkregen kon worden als de restauratie voor één september zou aanvangen. De pandjes dateren van rond 1660, en zoals de naam al aan geeft, heeft Jan Steen er ge woond en gewerkt. Bonnet (CDA) constateerde gister avond dat aan twee doelstellin gen was voldaan: het behoud van het monument en* het rendabel maken van gemeente-eigendom men. De progressief Slingerland vond de verkoop wel pijnlijk; hij zag liever de panden in eigen dom blijven van de gemeente. "Het belangrijkste is echter dat het als monument gewaarborgd blijft", aldus Slingerland. De li beraal Corijn kon het gister avond niet laten om te zeggen dat "zijn fractie al langer had ge roepen dat het complexje ver kocht moest worden De nieuwe eigenaar wil samen met zijn zus in de panden gaan wo nen. De verwachting is dat de restauratie ongeveer vierhon derdduizend gulden gaat kosten. De toekomstige koper had het hoogste bod op de panden uitge bracht en werd daarmee de kan didaat van de gemeente. De ge meente heeft nog wel gepro beerd om de man meer voor het LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Urtgeversmaatschappq LekJsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen overscholing geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post 307.30 Losse nummers 0,80 Directie G Koopman Ptv Alg redactiechef Aangesloten bi] de Gemeen schappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairj^ Redactie stad en randgemeenten lel. 071-144941 1st. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2