c 3- De Ierse vakbeweging: speelruimte is er niet "In Nederland kon 't niet meer Oorlog Iran-Irak beheerst markt Beursweek Ierland en het voordeel van de achter stand (slot) Ondernemer uit Huizen week uit naar Ierland: ZATERDAG 17 JULI 1982 Extra De lijst bevat 50 namen, maar wie weet is er intussen al weer eentje bijgekomen. Vijf tig bedrijven, die het in Ne derland voor gezien hielden, in het thuisland de status quo handhaafden en hun expan sie elders zochten. Elders is in dit geval Ierland. Van een buitenlandse vestiging van Philips, Elsevier, Akzo, Organon en Verolme kijkt niemand op, maar wat te den ken van kleinere, minder klinkende namen als Rayma- ker, De Regt, en Honing Be heer? Vast staat dat niet het afzetge bied lokte, want de Ierse thuismarkt is beperkt en in dustrie in de republiek leeft grotendeels van export. De keuze voor Ierland is veelal door hele andere motieven ingegeven. Een vriendelijk belastingklimaat, een nauwe lijks ontwikkelde bureaucra tie, bereidwillig personeel, welwillende vakbonden en een geografisch gunstige lig ging keren in gesprekken met buitenlandse onderne mers steeds terug als onmis kenbare pluspunten. Die argumenten gelden bij voorbeeld voor directeur Kleijn van Thermo Air, een fabrikant van hete luchtbe- handelingsapparatuur, wiens vestiging in het Noordhol landse Huizen door het suc ces op de markt dringend uit breiding behoefde. Het be drijf, eigendom van zijn zwa ger Dick Honing en in Neder land opererend onder de naam Honig's Verwarmings apparaten bv, besloot in 1978 tot uitbreiding. Architecten werden aan het werk gezet en met de plaatselijke autoritei ten in Huizen werd overleg gevoerd. Kleijn: "Na drie jaar waren we nog geen cent opgeschoten. We hadden een boekenplank met papier. Vergunningen, bestemmingsplannen al dat soort zaken meer, dan was dit weer niet goed, dan deugde dat niet. Op een gegeven mo ment heeft mijn zwager de kogel door de kerk gejaagd en gezegd: ik hou er mee op; ik ga ergens anders kijken. We zijn in Frankrijk geweest, in Oostenrijk en uiteindelijk werd het Ierland. Geloof me of niet. Zes weken nadat we die knoop door hadden ge hakt, was er niet meer dan een flinterdun dossiertje op de plank en waren we hier aan de gang. Kom daar thuis maar eens om". Honing, in 1970 opgericht, drijft op een door de eigenaar zelf ontwikkeld hoog-rende- ment verwarmingsapparaat voor bijvoorbeeld fabriekshal len. Een exportartikel dat hef op de Europese markt goed doet en waarvoor ook in de Verenigde Staten belangstel ling bestaat. Het bedrijf is niet vreselijk arbeidsinten sief, maar heeft wel behoefte aan vakmensen. Nadat van uit het Amsterdamse kantoor van het Ierse regeringsbu reau voor industriële ontwik keling (IDA) de eerste con tacten waren gelegd, toog Dick Honing naar de repu bliek, reed langs verschillen de vestigingspunten en koos uiteindelijk voor een kant-en- klare fabriekshal in Carlow, een plaatsje op de route Du blin-Cork. Begonnen werd vorig jaar met acht man per soneel, inmiddels zijn dat er tien; de komende jaren loopt dat aantal op tot 25. De uit breiding die oorspronkelijk voor 1985 in de pen zat, is nu al bijna achter de rug. De ge kozen fabriekshal van 700 m2, wordt op het ogenblik uitgebreid tot 2.000 m2. Honing kon aansluiten bij het faciliteitenpakket dat spe ciaal voor kleine bedrijven is opgezet. Zo werd mef het Iers Industrie 'Trainingscentrum een opléiding voor het perso neel georganiseerd die geheel in de eigen fabriek werd ge geven. Trainingskosten en de produktiedagen die door de lessen verloren gingen, wer den volledig door de Ierse re gering betaald. Salarissen Economisch redacteur Ton van Brussel maakte onlangs een reis naar Ierland, één van de zorgenkinderen van de Europese Gemeenschap. Met een inflatie van 23 procent, een werkloosheid van tenminste 11 procent en een Financieringstekort van 14 procent lijkt de Ierse economie in een hopeloos dal. De laatste jaren is het land echter in snel tempo aan het industrialiseren. De Ierse regering hanteert daarbij een opvallend recept, dat honderden buitenlandse bedrijven heeft ge lokt en vele tienduizenden Ieren aan een baan heeft geholpen. De aanpak van de regering vindt niet alleen in het parlement brede steun, ook Ierse ondernemers en de vakbonden stemmen er mee in. Vandaag de vierde en laatste aflevering in de serie "Ierland en het voordeel van de achterstand", met gesprekken met ondernemers en een beeld van de vakbeweging. Het echtpaar Kleijn in hun Carlowse bungalow. Op de inzet de fabriek van Honing, die in Ierland opereert onder de naam Thermo Air Ireland. (Foto: Daniel Coffey) De definitieve breuk tussen Ulster en de rest van Ierland heeft de vakbeweging ongemoeid gela ten. De 92 op het eiland voorko mende bonden zijn nog immer onder dezelfde paraplu verenigd, naar het in Engeland gangbare model. Het congres, het hoogste bestuurscollege, bepaaldt het al gemene beleid; de 92, veelal klei ne, bonden richten zich op hun specifieke bedrijfstak. De vak bonden werken onafhankelijk van politieke partijen. Van een "natuurlijk relatie" met bijvoor beeld de Labour Party, zoals we die in Nederland tussen PvdA en FNV kennen, is in Ierland geen sprake. Ook met de nog niet zo oude, maar aan populariteit win nende Sinn Fein Workers Party (de meest linkse arbeiderspartij van de republiek) bestaan geen speciale banden. Zo'n vijftig tot zestig procent van de Ierse fabrieksarbeiders is georganiseerd. Er is een kleine vrouwenbond (met ca. 2.500 le den); de meesten vrouwen kie zen voor aansluiting bij de ande re bonden. "De vakbeweging onderstreept in grote lijnen het industrialisatie beleid van de regering", aldus Peter Rigney, van het Irish Con gress of Trade Unions. "De eco nomische situatie van het land laat ons weinig speelruimte. Daarbij komt dat er de afgelopen jaren veel vooruitgang is ge boekt. Er is voor de mensen weer wat meer perspectief De emigra tie is gestopt, er is veel nieuwe werkgelegenheid geschapen en wat voor ons belangrijk is: het blijkt dat je de beste salarissen en de beste arbeidsvoorwaarden vindt bij de nieuwe bedrijven die door de IDA (Industrial Develo- pement Authority) hier naar toe zijn gehaald. Ander belangrijk punt is de toegenomen mogelijk heid van scholing. Daar zijn we heel blij mee". Het congres heeft twee belangrij ke strijdpunten: - verbetering van sociale zekerheid - verbetering van werkgelegenheid Voor beide valt het een ander te zeggen. Officieel is elf procent (maar vermoedelijk veel meer) van de beroepsbevolking werk loos; de sociale zekerheid is zeer minimaal. Werklozen moeten het met een kleine of zelfs geheel zonder uitkering stellen. De overheidsinkomsten zijn be perkt, de kosten van de opbouw van het land hoog; om die reden trekt de regering liever geld uit voor nieuwe banen dan voor so ciale zekerheid, waar Ierland overigens ook nooit enige tradi tie in heeft gehad. De EG-resolutie van 1976 waarin een gelijke behandeling voor mannen en vrouwen werd vast gelegd, heeft binnen de vakbe weging het proces van bezinning op de positie van vrouwen in be drijven in een stroomversnelling gebracht. Peter Rigney daar over:" Vrouwen zijn zich meer gaan organiseren en eisen nu ook banen aan de top. In het boeren bedrijf was het natuurlijk al lang gebruik dat vrouwen meewerk ten, maar daarbuiten veel min der. Ierland is katholiek en het gezin speelt een belangrijke rol" IDA-manager John O' Brien: "Vrouwen in de fabriek, dat was hier vroeger iets dat niet voor kwam, om allerlei sociale rede nen. Dat verandert snel. We heb ben nauwelijks fabriekswerk in de traditionele zin. Het is alle maal vrij schoon werk en dat blijkt voor vrouwen aantrekke lijk". Het overleg over nieuwe cao's ver loopt m Ierland nauwelijks an ders dan in Nederland. Een ar beidsovereenkomst heeft gemid deld een looptijd van vijftien maanden. Prijscompensatie, is, hoewel niet automatisch toege kend, in de praktijk een verwor venheid, waaraan niet wordt ge tornd. Arbeidstijdverkorting daarentegen is een onbekend fe nomeen en ook van onderne mingsraden heeft memand ge hoord. Peter Rigney: "We hebben een werkweek van 40 uur. Korter werken komt hier niet aan de or de, hooguit wat extra vakantie dagen. Je kunt in zyn algemeen heid zeggen dat het in de bedrij ven vrij rustig is. Bij de overheid wordt het stakingswapen wel ge hanteerd. Daar doen zich veel meer conflictstuaties voor. En ondernemingsraden, ach, bij een sterke vakbond kun je je afvra gen waarom je nog een onderne mingsraad zou moeten hebben. Ik zou dat niet zo goed weten". van schoolverlaters kwamen in het eerste half jaar even eens voor rekening van de overheid. Als tegenprestatie voor het laten meedraaien van stagières van een techni sche school, werkt die school weer speciaal voor het bedrijf testprogramma's uit. Dat al les gevoegd bij vrijwel onbe laste exporten en een maxi mum vennootschapsbelas ting van tien procent, doet Kleijn spreken van een "pa radijs". "In Nederland kon het niet meer; Ierland was voor ons een avontuur. We hebben het risico genomen. Je moet hier gaan wonen en een nieuw be staan opbouwen. Je moet ge motiveerd zijn en je gezin na tuurlijk ook. We hebben een prachtig huis gekocht, voor een prijs die voor Nederland se begrippen een lachertje is. Wij hoeven niet meer terug, echt niet. Nederland stond me steeds meer tegen. Altijd problemen als je wat wilt, overvol, iedereen op mekaars lip. Het zijn fijne mensen hier. Ik heb prima personeel, geen ziekteverzuim en met de bonden geen centje last. Mensen verdienen bij ons wat meer dan elders, dan zit je al gauw goed. Laatst was ik even voor zaken terug m Ne derland. Word ik meteen in mijn kraag gegrepen door twee agenten, opgebracht en opgesloten voor een bon die was openblijven staan. Op de meest onbeschofte manier word je meegenomen, zonder uitleg of niks. Moet ik naar zo'n land heimwee hebben?" Steve Maluda is general mana ger van Perkin Elmer Corpo ration, een Amerikaanse on derneming met als werkter rein micro-elektronica.Hij is tijdelijk naar Ierland overge plaatst om daar een vestiging op te zetten. Is dat gelukt dan draagt hij de zaken over aan mangement dat ter plaatse wordt aangetrokken. Perkin Elmer haalde vorig jaar met vijftienduizend man per soneel een omzet van 1,1 mil jard dollar, anderhalf miljard meer dan het jaar daarvoor. Klanten bevinden zich overal od de wereld. Toen voor de Siciliaanse kust twee 2500- jaar oude bronzen werden opgedoken en in het Archeo logisch restauratie Centrum van Florence ter restauratie werden binnengebracht, le verde Perkin Elmer meetap paratuur voor het onderzoek. Ruimtevaart, olieboringen, defensie, automatisering van banken, het behoort allemaal tot het werkterrein van deze Amerikaanse multinational. Gezien het belang van de Euro pese markt, had het bedrijf dringend behoefte aan een vestiging binnen de Europe se gemeenschap. Het oog viel op een industrieterrein in Cork, om redenen zoals eer der vermeld. "Voor ons is dit een tijdelijke onderkomen. Er was geen hal voor handen zoals wij die zochten. Die wordt nu ge bouwd. We zijn in het eerste stadium met 48 menden. Het is de bedoeling dat we hier assemblage- en testwerk gaan doen. Als we verhuisd zyn en alles draait moeten er straks 450 mensen werken. Afhankelijk van de markt kunnen we doorgroeien. "Schoolverlaters hebben acht tien weken training nodig om hier aan de gang te kunnen. De overheid betaalt dat Daarnaast hebben we be hoefte aan hoger gekwalifi ceerd personeel en het ziet er naar uit dat we dat hier op de arbeidsmarkt wel kunnen krijgen". "Wat me opvalt in vergelijking met de Verenigde Staten is dat de mensen hier door gaans wat gedisciplineerder werken. Ze hebben het zeer naar hun zin. maar dat komt natuurlijk ook doordat ze weinig gewend zijn. Het is schoon werk, er wordt niet gejacht en gejaagd, want pre cisie is belangrijk. De ar- beidsproduktiviteit ligt hier nog wat lager dan in de VS- bedrijven, maar als iedereen ingewerkt is. trekt dat van zelf bij". Na een vooral voor financiële fondsen vaste inzet kwam de Amsterdamse effectenbeurs deze week al spoedig tot stil stand. De handel droogde sterk op, de financiële fond sen gaven eerder bereikte ter reinwinsten weer prijs en de beurs nam in zijn geheel een afwachtende houding aan. Wall Street daarentegen wist per saldo flink vooruit te ko men en de vaste stemming van de vorige week door te zetten. Ook hier werd de week met een flinke koers stijging begonnen, die na een dag van consolidatie werd voortgezet. In drie dagen tijds werd er 15 punten winst op de Dow Jones-index ge boekt. Daarna trad een zeke re consolidatie op. Wall Street ondervond op twee fronten toenemende span ning. In de eerste plaats op buitenlands politiek terrein waar het Midden-Oosten en daarmede de olie, steeds meer aandacht en bezorgd heid opeist. Nu Iran weer in beweging is gekomen en naast de kwestie Libanon er een tweede brandhaard aan gestoken is, raakt het gros van de beleggers in de Ver enigde Staten hun zicht op de zaak kwijt. Vooral de toe komst van de olie, voor het Westen van eminent belang, wordt hierdoor erg onzeker. De door Iran veroorzaakte on enigheid binnen het oliekar tel OPEC, waardoor dit colle ge in de hoogst mogelijke verwarring is geraakt, en in Wenen geen produktieover- eenstemming wist te berei ken is een lichte prijsdaling op de vrije oliemarkten opge treden. Maar de vrees dat Iran en Irak eikaars vitale oliegebieden weer gaan be dreigen heeft de prijsdalings trend sterk afgeremd. Mocht Iran de olierijke Golfstaten daadwerkelijk gaan bedrei gen, dan zou zich zelfs een derde grote oliecrisis kunnen ontwikkelen. De vrije wereld zou dan met recht donkere tijden tegemoet gaan. Bijna even belangrijk voor Wall Street is nog altijd het rente- vraagstuk. Volgende week dinsdag zal Centrale-Bank- president Paul Volcker voor de Amerikaanse Senaats commissie voor monetaire zaken komen vertellen welke geldpolitiek hij voor de twee de helft van dit jaar alsmede voor 1983 in petto heeft. De man heeft de afgelopen paar maanden aan hevige kritiek, ook uit het Congres, blootge staan omdat hem verweten wordt de rente veel te hoog te houden. Er zijn nu tekenen van enige versoepeling in de kredietpolitiek, steunend op een aanzienlijker verbetering van de geldbeheersing dan was verwacht, alsmede op een flinke daling van de rente op belening van effecten als onderpand. De dollar begon aanvankelijk dan ook te zakken, maar werd door de nieuwe verwik kelingen in het Midden-Oos ten gestuit. Het goud liep om die reden fors op. Volgende week zal moeten blijken in hoeverre de FED, het bestuur van de Amerikaanse Centrale Banken, door de knieën zal gaan en wijzigingen zal aan brengen in het rentebeleid. Dat zou de rente ingrijpend kunnen beïnvloeden. Dat ook de Amsterdamse effec tenbeurs nog altijd vaart op het rentekompas, bleek deze week uit het emotionele koersbeloop voor de finan ciële fondsen. Aanwijzingen voor rentedaling in zowel Aftierika als ons land, deed vooral de bankaandelen de week op hoog niveau ingaan. Maar al spoedig sloeg het kli maat radicaal om. Het failliet gaan van een project-ontwik kelaar waardoor een provin ciale bank een grote strop zal leiden, bracht flink wat aan bod van bankaandelen los. door C. Wagenaar En dit werd nog versterkt toen de ABN in het emissie prospectus van een nieuwe 11,5 procent kapitaalobliga- tielening berichtte, dat ook in 1982 nog forse bedragen aan de stroppenpot, officieel de voorziening algemene risi co's genoemd, zullen moeten worden toegevoegd. De winst kon hierdoor in de eer ste zes maanden van 1982 het niveau van vorig jaar niet overschrijden. Alle koers winst van maandag werd om gezet in flinke koersdalingen oplopende tot zo'n vier vijf gulden. Ook de Hypotheekbanken ver loren deze week weer aan zienlijk terrein doordat de Friesch-Groningse Hypo theekbank evenals de West- land-Utrecht Hypotheek bank, zo'n vijf gulden daal den. Toch hield de rest van de beurs in Amsterdam zich goed. Er werd steun ontleend aan de koersstijgingen van Wall Street. Daar begon men met een flauwe stemming voor de olie-aandelen omdat het mis lukken van het OPEC-beraad wegens de verwachte prijsda lingen voor olie, ongunstig voor de oliemaatschappijen werd uitgelegd. Maar dit sloeg om in een krachtig her stel door de nieuwe strijd tus sen Iran en Irak op de olievel den van beide landen. Aande len Koninklijke Petroleum hervatten per saldo dan ook hun stijging wat ten steun was voor de gehele Amster damse beurs. De vijf interna tionals waren na vier dagen handel dan ook een vol punt hoger en het algemeen ge middelde van de beurs een halve punt. Ook de obligatieindex kon uit eindelijk een halve punt op lopen. Met spanning wordt nu gewacht op de emissie- koers van de 11,5 procent ka- pitaalobligatielening van de ABN waarop volgende week woensdag kan worden inge schreven. Desondanks heer ste op vele fronten in Amster dam een afwachtende hou ding. Grote saldokoerswin sten traden deze week dan ook niet op. Drie tot vijf gul den meer werd betaald voor KBB, Gist-Brocades, Heine- ken en Unilever. Océ-Van der Grinten behield zijn grote sprong van zeven gulden van vonge week. Maar Holec moest v\jf gulden inleveren en Vihamij-Buttinger, die een reddende fusie de neus voorbij zag gaan. viel verder terug van zeven gulden op v\jf gulden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21