Ik geloof dat we een beetje zijn misbruikt "Ik kreeg niks dan de zenuwen van de BVD" Will Gunnewegh alias Agent 57: Het Sowjet-avontuur van Reydon en De Jager v ZATERDAG 17 JULI 1982 PAGINA 17 Ruim twee jaar zat hij in de beruchte strafgevangenis van Wladimir. Een barre herinnering voor Evert Reydon, die in het begin van de jaren zestig voorpagina nieuws was na zijn arrestatie in Rusland wegens spionage-activiteiten. Samen met lotgenoot Louw de Jager bracht hij achtentwintig maanden door in een kleine cel waarna plotseling de vrijheid daagde. "Terugblikkend hoop ik al tijd maar dat dat verblijf in de gevangenis op de één of andere manier zin heeft gehad", zegt Reydon (51 jaar nu) maar zijn aarze lende glimlach verraadt dat hij daar zelf de nodige vraagtekens bij plaatst. Spioneren voor het vaderland of wat daarvoor moest door gaan, het leek destijds een ta melijk onschuldige bezig heid. Reydon was machinist op een koopvaardijschip en werd in 1956 door een vak bondsman benaderd om tij dens zijn reizen foto's van Russische schepen en havens te maken. Reydon:"Er heer ste in die tijd een echte koude oorlogssfeer, zo van: de Rus sen komen. Ik was toen 24 jaar, varen was op die leeftijd een avontuur. Ik vond het best wel spannend wat die vakbondsman mij vroeg. Fo to's maken van schepen en havens, ach, veel gevaar zat daar niet aan. Ik moest foto's maken door de patrijspoort. De filmpjes moest ik wel goed verstoppen maar dat is voor een zeeman geen pro bleem. Er zijn altijd geheime plekjes voor sigaretten of drank". "Ik kreeg voor mijn activiteiten geen betaling. Ik was niet zo sluw om dat te vragen. Als je thuiskwam werden de foto's en de vergaarde informatie met bepaalde mensen door gesproken. Dat waren zeg maar instructeurs die vertel den hoe je het beste te werk kon gaan". Autotocht Revdon beweert met stellig heid dat de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) destijds niets met zijn spiona ge-activiteiten had te maken. Reydon:"Dat misverstand is bijna niet uit te roeien. Tij dens de periode van de spio nage maar ook daarna moest ik nooit bij de BVD zijn. Het kan zijn dat de dienst waar ik voor heb gewerkt de Marine Inlichtingen Dienst was, maar waarschijnlijker is de Buitenlandse Inlichtingen Dienst (BID). Mijn contacten liepen altijd via Buitenlandse Zaken. De gegevens die ik verschafte gingen naar de NAVO". Op een gegeven dag kregen Reydon en De Jager, ook een zeeman (stuurman), opdracht voor een spionagetocht per auto door Rusland. Reydon: "Die opdracht heeft mij toen wel verbaasd, maar weigeren kon eigenlijk niet hoewel je de activiteiten vrijwillig was begonnen. De dienst kreeg een claim op je. Het is net als of je in een 'gang' bent opge nomen. Hoe meer contacten je krijgt, hoe gevaarlijker en moeilijker het wordt om er uit te stappen". 'Ik was eens een keer bij het fotograferen slordig te werk gegaan en toen kreeg ik me toch een grote bek. Ik wilde m'n activiteiten gelijk stop pen, maar daarvoor hadden ze je al teveel in hun macht. Ze hadden een mannetje bij de koopvaardijstichting zit ten die ervoor zorgde dat ik op schepen naar Rusland werd geplaatst. Terwijl er machinisten werkloos waren kon ik soms zelfs kiezen op welk schip ik wilde varen. Ik werd altijd door de dienst be naderd, maar als ik 'nee' zei moest ik op eigen initiatief naar de koopvaardijstichting voor plaatsing op een schip. Daar zeiden ze dan: gaat u maar naar het Arbeidsbu reau. Bij het Arbeidsbureau hadden ze natuurlijk niets voor je". Details "De autotocht door Rusland was keurig georganiseerd. We hadden geld genoeg, alle hotels waren besproken. Er mankeerde niets aan. Wat niet goed was voorbereid was welke houding je moest inne men als je eventueel gepakt werd. Beken je alles of juist niet? Volgens mij hebben de instructeurs zich nooit gerea liseerd dat het fout kon gaan, zijn ze zich rot geschrokken. De tamelijk eenvoudige acti viteiten werden plotseling in een keiharde beroepssfeer getrokken". "Wat Louw de Jager en ik ons later wel hebben afgevraagd is: was die autotocht nou echt bedoeld als spionage of wil den ze de Russen laten gelo ven dat dat de Nederlandse manier van spioneren was. Als dat laatste het geval was dan zijn we misbruikt. En ei genlijk neig ik nu wel naar dat laatste. Immers, die hele reis door Rusland was vooraf geregeld, dus bar veel viel er niet te fotograferen. De Rus sen laten zo'n reis echt niet door gebieden gaan die voor het westen interessant zijn". "Wat ons heeft verbaasd is dat de Russische ondervrager de tails wist waarvan we ons af vroegen: hoe is dat in vredes naam mogelijk? De dienst wilde bijvoorbeeld dat ik op m'n reizen naar Rusland een radardetector meenam om frequenties van Russische ra darsystemen op te nemen. Dat werd me te link, dat vond ik teveel beroepswerk. Maar van de dienst zeiden ze: neem hem maar mee naar huis en denk er nog eens over na. Ik ik aan de goede kant had ge staan. Daar is ook niets van terecht gekomen". "De jaren na m'n terugkomst hebben de reacties van de mensen my wel ontgoocheld. Je hebt naar je eigen idee iets gedaan voor je land, iets waar het gros van de Nederlanders voorstander van is. Maar later merk je dat spionage kenne lijk een onsympathieke klank heeft. Ik heb destijds heel wat gesolliciteerd en bij sollicitatiegesprekken werd ik dan eindeloos doorge zaagd over die spionage, want iedereen wist het uiter aard door de uitgebreide pu bliciteit die er was geweest. Uiteindelijk werd je dan niet aangenomen". "Heel wrang was het om te merken dat de BVD je pro beerde zwart te maken bij werkgevers. In de trant van: je moet hem niet nemen want Kij is actief geweest in de spionage". Afhankelijk "Tijdens het loopje naar de douche kruisten Powers en ik elkaar een keer bij toeval. Ik vroeg hem heel snel in het voorbijgaan: You had engine troublePowers zei toen heel verrast: Yes, how do you know? Voor De Jager en my was dat een schokkende op merking. Je bent in zo'n ge vangenis gespitst op elk sig naal. Door de opmerking van Powers hadden wij het ge voel: hy is er ook ingeston ken, net als wij. Er waren di verse buitenlanders gearres teerd in die tijd, vrij kort na elkaar. Vervolgens werd er een serie processen gevoerd, het was gewoon een hele show. Powers kreeg van de VS voor zijn proces zelfs nog een uniform toegestuurd. Amerika deed als het ware mee met de show. Zo inter preteerden wij het". Betaling heb hem thuis in de kast ge zet en hem nooit meegeno men. Omdat ik hem toch niet gebruikte is hij later weer door een chauffeur opge haald. Na onze arrestatie wist de Russische ondervrager mij te vertellen dat ik in Am sterdam een radardetector in de kast had gehad. Dit vond ik zo ongelooflijk. Het angst zweet brak me uit". Dertien jaar De Jager en Reydon werden op 20 augustus 1961 gearres teerd en op 5 oktober van het zelfde jaar door een militair tribunaal in Kiew beiden tot 13 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Op 4 december 1963 werden ze vervroegd in vrijheid gesteld, waarschijn lijk dankzij een 'onderhandse regeling' tussen Luns en Gro- myko. In de gevangenis van Wladimir, waar het Nederlandse twee tal zijn straf moest uitzitten, was ook de Amerikaanse U2- piloot Gary Powers onderge bracht. Powers was volgens de toenmalige Sowjet-leider Chroetsjov met een raket naar beneden gehaald. Rey don: "Ik zat met Louw de Ja ger in een klein celletje. We hadden ons zitten afvragen hoe het mogelijk was dat Po wers nog leefde. Hoe kon dat terwijl hij door een raket was neergehaald? Volgens ons moest hij motorpech hebben gehad en was het verhaal van Chroetsjov alleen maar bluf voor de buitenwereld over hun zogenaamde goede ra ketten". "In de periode dat ik in Rus land zat is een instructeur van de dienst wel al die jaren mijn gage bij mijn vrouw ko men brengen. Zelfs toen bleek dat de kinderbijslag was vergeten, werd dat later ook geregeld. De betaling aan m'n vrouw was niet royaal maar ook niet kinderachtig. Mijn vrouw heeft aan de man die het geld kwam brengen gevraagd: als mijn man te rugkomt, wat dan? Geen re der wil hem meer hebben. Die man beloofde mijn vrouw dat er na mijn terug keer voor een baan zou wor den gezorgd. Daar is niets van terecht gekomen. Later werd gezegd dat ik zelf voor een baan moest zorgen en dat de dienst mij dan bij de werk gever zou 'cleanen'. Dat bete kent dat ze voor me zouden instaan, dat ze de werkgever duidelijk zouden maken dat "Ik had op een gegeven mo ment een baan by een Ameri kaans bedrijf en daar kwam ook weer zo'n BVD-figuur. Die is er toen gelukkig uitge gooid. Aan het eind van de ja ren zestig, toen ik weer werk loos was, zag ik een adverten tie voor taxichauffeur. Dat leek me wel leuk. Dan houd ik bovendien het hoofd weer even boven water, dacht ik. Ik werd aangenomen, maar de boekhouder waarschuwde me na een tijdje dat 'iemand van het gezag' me eruit wilde drukken. Mijn baas is daar niet op ingegaan. Nadien is het niet meer aantoonbaar geweest dat men my dwars heeft willen zitten. In myn positie moet je natuurlijk ook oppassen dat je geen spoken gaat zien". "Iets doen aan de tegenwer king? Dat is toch vechten te gen windmolens. Wat moet ik doen? Een enorme schade vergoeding vragen? Of stel, ze hadden me een hele goede baan gegeven. Dan was er toch weer die afhankelijk heid van de dienst geweest Dat heb ik in mijn huidige baan niet Ik ben voor de helft van de maand taxi chauffeur, voor de andere helft onderhoud ik de taxi's. Nee, ik ben niet verbitterd. Zo is mijn karakter waar schijnlijk niet. Wat anderen wel verbittert is dat ze geen carrière meer kunnen maken. Maar ik vind dat er andere dingen in het leven zyn dan maxima en minima". "Ik denk nog wel eens terug aan die Pool die net als wij in de gevangenis van Wladimir zat. Die man had 25 jaar ge kregen. Toen wy daar zaten had hij er al 23 jaar opzitten. Stel je eens voor, 23 jaar in een hok zitten en gevoerd worden als een aap. Dat zo ie mand nog verstandige din gen kon zeggen was onbegrij pelijk. Alleen de aanblik van de cel was al om gek van te worden. Louw en ik voelden ons heel triest toen we hem uit z'n celhok zagen hangen terwijl wy werden gelucht. Nicht traurig sein, der Him- mel ist blau und die Sonne scheint, zei hy. Dat zal ik nooit vergeten". Van de CIA kreeg hij twee potjes fosfor om de haven van Takubar bij Sjanghai in brand te steken. In het Zuid- poolijs lag hij op de loer voor Russische sche pen en uit Polen hielp hij een Amerikaanse spion ontvluchten. Tussen 1957 en 1962, toen de Koude Oorlog op zijn koudst was, stelde geheim agent Will Gunnewegh meer dan eens zijn leven in de waagschaal voor koningin en vaderland. In die tijd verrichtte de Rot terdamse zeeman allerhande spionagewerkzaamheden voor wat toen de Binnenland se Inlichtendienst (BID) heette, maar nu bekend is als Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD). Zijn werkterrein lag hoofdza kelijk achter het IJzeren Gor dijn. Daar fotografeerde hij in het diepste geheim en met grote regelmaat havens. Gun newegh deed dat zo goed, dat hij al spoedig werd ingezet voor spionagewerk ten be hoeve van de NAVO. Vanaf die tijd heette hij Agent 57. Totdat hij in 1962 niet langer van nut was en aan de dijk werd gezet. Ultimatum Verbitterd kijkt Gunnewegh daar op terug. „Een goeie baan als je gezicht te bekend is geworden, beloofden ze me bij de Inlichtingendienst, een beurs voor je dochter als ze later wil studeren. Dat kun je van ons krijgen, zeiden ze, en dan zou er nog wel een lintje aanzitten óók. Nou, ik heb helemaal niks van de dienst gekregen, enkel de zenu- Nadat zijn loopbaan als geheim agent zo abrupt ten einde was door Sjak Jansen gekomen, deed Gunnewegh iets wat de BVD hem niet in dank heeft afgenomen. Hij sloeg door. Weliswaar niet te genover de vijand, maar te genover de pers. Agent 57 bracht zijn verhaal in de pu bliciteit, noemde namen van veiligheidsagenten. „Niet uit rancune", zegt hij, „maar lou ter om de Inlichtingendienst ertoe te bewegen d'r beloften aan mij na te komen". „Ik had ze een ultimatum ge steld. Ik zei: denk erom jon gens, als jullie voor die da tum niks van je hebben laten horen, stap ik naar de pers. Maar ze lachten me vierkant uit. Ze zeiden: jij weet toch niks". „Maar dat viel dus flink tegen", zegt Gunnewegh (58), die zijn belevenissen nadien zelfs in boekvorm heeft laten publi ceren. Het enige wat hij wil de, was een gesprek op hoog niveau, en dat kreeg hij na lang aandringen ook (hy ver scheen voor een Tweede Ka mer-commissie). In dat ge sprek wist hij een enigszins aanvaardbare regeling te tref fen: Gunnewegh, die door oorlogsverwondingen invali de is, leeft van een uitkering die hoger is dan normaal. „Weet u", zegt hij met enige trots, „dat ik de enige ben die de BVD op de knieën heb kunnen krijgen? Ze hadden me eerst willen afkopen, maar daar ben ik uiteraard niet op ingegaan. Zo stom ben ik niet". Padvinders „Het leken wel padvinders, zo als die jongens toen te werk gingen", verhaalt Gunne wegh. „Ik kreeg bijvoorbeeld nogal eens contactpersonen op bezoek. En dan wist ik dat ze zich van een valse naam bedienden. Maar ze kwamen altijd in hun privé-auto's voorrijden. Ik hoefde dus maar hun kenteken op te ne men en even later bij de poli tie een smoes op te hangen, dat die auto my had aangere den en ik kreeg hun volledige naam en adres". De contactpersoon met wie Agent 57 het meest van doen had was Van Maurik, wiens ware naam Van Mourits luidt. Hij wist dat Gunne wegh op Rutland voer en daar voor de lol veel fotogra feerde. Gunnewegh: „Van Maurik vond mijn plaatjes wel aardig. Een keer zei hy: 'Die Russische kruiser staat er goed op'. Enfin, hij strykt me over de bol en vraagt nog al uitdagend of ik kans zie nog méér van die goeie foto's te maken. Zo ben ik er eigen lijk in gelopen". Gunnewegh wist niet beter of hij maakte de foto's voor de marine. Maar al spoedig werd hem gevraagd zyn actie-ra dius uit te breiden. Behalve schepen moest hy voortaan ook elektrische centrales, duikbootbases, een vlieg veld, scheepswerven en tele- visiemasten fotograferen. „En als het te link werd, zo zei Van Maurik, dan moest ik het rolletje maar als de blik sem eruit halen, want dan konden ze je niks maken. De dienst stond zogenaamd ach ter je. J^ja". Gele Rivier dere en riskeerde hij zijn le ven in ruil voor avontuur, gratis filmrolletjes, een maandelijkse fooi van enkele tientjes en het gevoel zijn va derland eervol te dienen. Hem werd geleerd hoe je stie kem foto's kunt nemen van uit je overhemd, hoe je een vliegveld in kaart kunt bren- gen, hoe je kunt merken dat je geschaduwd wordt en hoe je je achtervolgers kunt kwijtraken. „Ik was op de Gele Rivier in China. Daar is het streng ver boden foto's te maken. Voor elke foto die je tóch maakt staat vijf jaar gevangenis straf. Ik kwam met achthon derd foto's thuis. Ik heb er dus nogal wat jaartjes gevan genisstraf tegoed, haha". Tussen Gunnewegh en „myste rieus Den Haag" verliep alles buitengewoon voorspoedig totdat de Rotterdammer in 1962 weigerde om met Evert Reydon een spionagetocht door Rusland te maken. Gun newegh vond de onderne ming te riskant. En terecht naar later bleek „Altijd is me verzekerd, dat ik wanneer ik zou worden aangehouden - slechts een paar weken zou hoeven op te knappen. Maar Reydon en De Jager hebben wel mooi twee jaar BUM uitzitten". Ondanks zijn weigering, schreef de Inlichtingendienst hem nog met af. „Het jaar daarop vroegen ze my een spionagereis naar Cuba te maken. Dat van die Russi sche raketten speelde daar toen net. Maar daar het ik me natuurlijk niet door afschrik ken. Toen ik echter aan boord kwam, werd ik begroet als de grote spion. Toen werd het me te link. Ik ben meteen naar huis gegaan". Zoutzuur Nadien mocht Agent 57 nog an derhalf jaar wat aan de wal klungelen; foto's bekijken en zo Maar toen vielen alle tele foonnummers weg en begon Gunneweghs stryd om de hem gedane beloften gereali seerd te zien. Waar hy ook naar uitkykt, is een verzetspensioen. „Al dne jaar ligt er by de Hoge Raad een beroepsschrift van my. Het komt maar met op de rol. Daar zit de BVD achter. Ze ker weten". Na de golf van publiciteit is er wel eens op Gunnewegh ge schoten en heeft hy een keer zoutzuur in het gezicht gekre gen Vijfjaar geleden, op zyn verjaardag, vond hy in zyn bnevenbus een bom in ca deau verpakking. Wie daar achter zit? Gunnewegh heeft 1 n vcrmiH-di'ii;, ..Ik kan alleen niet hard maken".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17