r Ijzige stilte beheerst Falklands ZATERDAG 17 JULI 1982 Extra PAGINA !5 Een rood waarschuwingsiicht gloeit die vrijdagmiddag op in het bevrijde Port Stanley. Meteen wordt in de centrale van deze kleine hoofdstad van de Falkland-eilanden de elektriciteit afgesloten. Een uur lang is het pikdonker - luchtalarm. Een onbekend vliegtuig blijkt de nog steeds geldende 200-mijlszone rond de archipel te zijn binnenge vlogen. Het met geïdentificeerde toe stel, misschien wel uit Argen tinië afkomstig, wordt al snel op de radar ontdekt. Het maakt echter rechtsomkeert voordat het kan worden on derschept door de Hamer- vliegtuigen van het vliegdek- schip Invincible of die gesta tioneerd zijn op het vliegveld van Port Stanley. Na het uitvallen van het licht loeien er geen sirenes. Er heerst slechts een onheilspel lende stilte. Een aantal inwo ners denkt dat het een nor male storing in de centrale was. Er is geen paniek, alleen bezorgheid en spanning. Geruchten Het leven op de Falkland-eilan den wordt beheerst door ge ruchten. Zo hielden enkele dorpelingen bij hoog en bij laag vol gezien te hebben dat twee jachtbommenwerpers (Argentijnse Skyhawks?) on derschept werden door twee Harriers. De Britse militairen wisten niet hoe snel ze via de radio duidelijk moesten ma ken dat het hier alleen maar ging om een oefening waar aan vier Britse vliegtuigen meededen. Dezelfde dag werd gezegd dat Argentijnse eenheden actief waren op West-Falkland. Men verzekerde, en dit werd bevestigd door een paar Brit se officieren die op het vlieg veld werken, dat honderd pas aangekomen Argentijnse sol daten gevangen waren geno men in dat verlaten oord. De militaire woordvoerders ont kenden deze geruchten. Men weet niet meer wie of wat men moet geloven. De hard nekkigheid van de geruch tenstroom wordt in 2ekere zin ook in de hand gewerkt door de Britse militaire woordvoerders zelf. Onmid dellijk nadat deze officiële voorlichters zich via de radio haastten de aanwezigheid van Argentijnse vliegtuigen te ontkennen, moesten zij na tuurlijk wel een verklaring geven voor de paraatheid van de vier Harriers in de lucht. Zouden zich dan toch Argen tijnen in het luchtruim boven de territoriale zone hebben gewaagd Waarom zouden anders die Harriers zijn opge stegen? Zo houden de ge ruchten zichzelf in stand. Commando De eilandbewoners en de mili tairen blijven geobsedeerd door het ideedat de Argentij nen nog steeds van plan zijn met een zelfmoordcomman do aan te vallen. Daar veran dert de Argentijnse verkla ring dat de régering in Bue nos Aires de oorlog om de Falklands de facto als geëin digd beschouwt, voorlopig nog weinig aan. Die verkla ring bereikte Londen het af gelopen weekeinde via de Zwitserse ambassade in de Argentijnse hoofdstad, die de zaken voor het Verenigd Ko ninkrijk waarneemt. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken worden in overleg met het Rode Kruis regelingen getroffen om ook de laatste groep van 593 Ar gentijnse krijgsgevangen of ficieren te repatriëren. Onder hen bevindt zich generaal Mario Menendez, Argentijns gouverneur op de Falkland- eilanden gedurende de korte bezettingstijd. Tegelijkertijd echter maakte de Argentijnse minister van buitenlandse za ken, Juan Aguirre Lanan, be kend dat zijn land nog steeds niet formeel de vijandelijkhe den heeft gestaakt. De rege ring in Buenos Aires is daar alleen toe bereid wanneer de Britten de blokkade op zee en in de lucht van Argentinië en de Falklands opheft. Bescherming Men doet er ongéveer 26 uur over om met een transportvliegtuig van het type Hercules C130 van Engeland naar de Falkland-eilanden te komen. De lange vlucht wordt onderbroken door twee merkwaardige tussenlandingen: een in Dakar (de hoofdstad van Senegal) en een op het eiland Ascension. Gedurende de rest van de vlucht, de helft van totaal 9000 kilometer, wordt het vliegtuig in de lucht tweemaal bijgetankt. Deze operatie, die ongeveer 3.750.000 gulden kost, wordt uitgevoerd door vier vliegtuigen: nog een Hercules en drie tankvliegtuigen. Omdat de Britse luchtmacht in geen enkel Zuidamerikaans land welkom is moet niet alleen de Hercules onderweg bijgetankt worden; ook de tankvliegtuigen zelf moeten elkaar van brandstof voorzien om weer terug te kunnen vliegen naar Ascension. Drie reusachtige vliegende benzinestations zijn er nodig on\die ene Hercules van Londen naar Port Stanley te laten vliegen. Acht journalisten, drie Britten en vijf van verschillende nationaliteiten, herleefden aan boord van een VC 10 en een Hercules C 130 de strategisch belangrijke, maar ook spectaculaire, tank-operaties nodig voor de herovering van de Falkland-eilanden. De Londense correspondent van het Spaanse dagblad El Pais, Andres Ortega, maakte voor ons de reis mee. Port Stanley: de balans van de eindstrijd. Dit garandeert krijgsgevan genen bescherming tegen el ke vorm van publiciteit. De St. Edmund lag al niet meer in de haven, men wist niet waar hij was. Er zouden ver tegenwoordigers van het Ro de Kruis aan boord zijn. Port Stanley, dat nog steeds in de greep van de angst leeft, zal binnen drie weken niet langer door de lucht bereik baar zijn. Het vliegveld wordl gesloten om de door de Brit se bombardementen zwaai beschadigde landingsbaan U repareren. De baan zal tege lijkertijd worden verzwaard en verlengd, zodat ook jacht bommenwerpers, Nimrod-ra darvliegtuigen en trans porttoestellen zoals de VC 10, er kunnen landen. De eiland bewoners hebben daarop.al jaren aangedrongen. Er was een oorlog voor nodig om de ze oude plannen te verwezen lijken. Afschrikken Beschermd door enkele onder zeebootjagers is het vliegdek- schip HMS Invincible, vlag geschip van de Britse Arma da in de zuidelijke Atlanti sche Oceaan, alleen achterge bleven in de wateren rondom de bevrijde Falkland-eilan den. Het andere vliegdek schip, HMS Hermes, is ver trokken richting Engeland Commandant kapitein ter zee Jeremy Black en zijn schip hebben op dit moment geen andere taak dan duidelijk te laten blijken dat zij aanwezig zijn; om eventuele Argentijn se avonturiers af te schrik ken. De eerste groep niet-Britse journalisten is na een vlieg reis van ruim 26 uur op het vliegveld van Port Stanley aangekomen. Daar wordt hun verteld dat ze ook de In vincible mogen bezoeken. Een dag later landt een Sea King-helikopter met het vijf tal aan boord op het vliegdek van het enorme schip. Het is de eerste keer sinds het ver trek uit Portsmouth dat een buitenlander voet aan dek mag zetten. De oorlogsver slaggeving bleef voorbehou den aan Britse journalisten. Voor we op het vliegveld Port Stanley aan boord van de wentelwiek stapten, kregen we speciale kleding aan. Dit voor het geval het vliegende werkpaard van de marine mocht neerstorten in het ijs koude water van de Atlanti sche Oceaan, waarin je hoog uit 20 minuten kunt overle ven. Voor vertrek werd ons op het hart gedrukt niets te schrijven over de duur van de vlucht noch de gevolgde koers. De angst voor een Ar gentijnse aktie is kennelijk nog steeds groot Onbeschadigd Voor de landing vloog de heli kopter rond de Invincible. Wat onze Britse collega's steeds hebben volgehouden, bleek waar. Het grote schip was geheel onbeschadigd. Niets wees er op dat het schip door voltreffers van de Ar gentijnen zou zijn geraakt - iets wat de propaganda uit Buenos Aires bleef volhou den. Tegelijk met onze aankomst stegen twee Sea Harriers op. Na een paar minuten kwa men ze alweer terug. Er was veel bedrijvigheid op het vliegdek. We konden dat on beperkt fotograferen. Argentgnse vliegtuigen met hun Exocet-raketten hebben nooit ook maar in de buurt van de Invincible kunnen ko men, zegt commandant kapi tein ter zee Black, onder het genot van een typisch Engel se kop thee. Er waren wel moeilijke momenten en de angst om gezien te worden was een van de voornaamste redenen dat de Invincible zich op een afstand hield van Port Stanley. Onderzeeboten En onderzeeboten? Een officier antwoordt dat de Invincible is uitgerust met onderzee bootbestrijdingsmiddelen. Hiertoe bevinden zich ook helikopters aan boord. Deze kunnen sonarboeien afwer pen. Maar in deze oorlog heb ben wij geen enkele vijande lijke onderzeeboot kunnen lokaliseren. Ze lagen ofwel in de haven of hielden zich schuil. Mocht captain Jeremy Black al angst voor een Argentijnse aanval hebben, dan liet hij daar niets van merken. Tij dens de oorlogsoperaties had hij het daarvoor in ieder ge val veel te druk. De enigen die wat last hadden van een paniekgevoel waren degenen die op de kritieke momenten niet veel te doen hadden. Voor veel van deze jonge Britten was de strijd op de Falkland-eilanden hun eerste oorlogservaring. .Maar het viel wel mee. Het was weer eens iets anders", aldus een van hen laconiek. De Invincible had als taak de operaties van de Sea Harriers te coördineren. Zenuwcen trum was de onder de brug gelegen commandocentrale, waar het ook nu nog even druk is als tijdens de gevech ten. De vliegers van de Har riers zeiden het vakman schap van hun Argentijnse collega's te bewonderen Commandant Black is overi gens niet erg te spreken over de Britse pers, die volgens hem veel te openhartig is ge weest. In de Engelse kranten werd vrijelijk geschreven over speciale missies van de helikopters vanaf de Invinci ble naar het Argentgnse vasteland. Geen vrienden Hg herinnert aan het mysterie van de neergestorte helicop ter in Punta Arenas (Chili). Er zijn duidelijke tekenen die wijzen in de richting van een SAS-commando (Special Air Service) dat probeerde gege vens te verkrggep over vluchten van Argentijnse jachtbommenwerpers met mogelijk Exocet-raketten aan boord. „Het was beter ge weest als daar in de pers niets over bekend was gemaakt", zo zei Black. Gedurende de oorlogsdagen verbleven vgf Engelse jour nalisten aan boord Het is al snel duidelijk dat Jeremy Black hen met tot zijn vrien den rekent. En niet alleen omdat zij voor het doorgeven van hun verhalen voortdu rend beslag legden op zijn communica bemiddelen Black wantrouwt de media. Hg noemt hen verantwoordelijk voor het uitlekken van het bericht dat de parachutisten in de richting van Goose Green optrokken. Daardoor konden de Argentijnen hun troepen versterken in dat ge hucht. De commandant heelt ook kritiek op de publiciteit die gegeven is aan aan het tot zinken brengen van de on derzeebootjager HMS Shef field door een Exocet. Hii blijft van mening dat wan neer de Argentgnen mets hadden geweten van het ver woestende effect van dit pro jectiel, de oorlog voor de Brit se marine een gunstiger ver loop zou hebben gehad. De bemanning van de Invinci ble bestaat uit duizend man. onder wie prins Andrew. Een van de weinige manieren om tussen twee alarmfases de tijd te verdrgven, was kijken naar het gesloten tv-circuit. Daarop werden films ver toond of interviews uitgezon den met personen die het schip bezochten. Gijzelaars De groep officieren bevindt zich aan boord van het Engel se vrachtschip St. Edmund omdat op de eilanden voor hen geen behoorlijk onder dak te vinden was. Volgens berichten uit Buenos Aires zouden de omstandigheden aan boord verschrikkelijk zijn. De Britse autoriteiten stonden ons niet toe de ge vangen en te bezoeken. Men wilde zich per sé aan de Con ventie van Genève houden. Het eerste gedeelte van een lange reis. Een VC 10 van de Britse luchtmacht stijgt op van de basis Brize Norton (Oxford) richting Dakar, waar hij 's avonds zal lan den om er de nacht te blij ven. Niemand mag het vlieg tuig verlaten. De Britse vliegtuigen staan op een on verlichte en afgezonderde plek. Een andere VC 10 keert terug van het eiland Ascen sion met een groep parachu tisten die San Carlos hebben ingenomen. De kanonniers mogen niet met hen praten. Binnen een uur landen in Dakar twee VC 10's, een Her cules en een Britse helikop ter. Over de rol van dit vliegveld ten tijde van de crisis rond de Falkland-eilanden wordt niet, of slechts met grote dis cretie gesproken. Maar het is van groot belang geweest als tussenstation om mate rieel en manschappen uit Engeland naar het eiland Ascension te vervoeren. Het Ministerie van Defensie in Londen heeft de Britse me dia verzocht dit onderwerp niet aan te snijden. De pers heeft hieraan gehoor gege- Tweede tussenlanding: het ei land Ascension, een soort natuurlijk vliegdekschip middenin de Atlantische Oceaan. De nacht is ontoe gankelijk. Het vulkanisch landschap donker. De Ver enigde Staten beheren dit Britse eiland. Het Verenigd Koninkrijk heeft het recht er 60 vluchten per jaar op uit te voeren. Dat is duidelijk verleden tijd. Ascension is opnieuw een slcutelpost ge worden in het militaire spel dat de Britse strategen in de oorlog rond de Falkland-ei landen hebben gespeeld. Het is drie uur in de morgen. Er heerst een koortsachtige bedrijvigheid rond de heli copters en vliegtuigen. De artilleristen en burgers moe ten de VC 10 verlaten en zul len hun tocht naar de Falk lands per boot vervolgen. Het toeslei zal verder dienst doen als tankvliegtuig. Volgeladen stijgt de Hercules op. De propellers maken veel lawaai. Twee grote tanks met brandstof, die eenderde van de ruimte in het vliegtuig innemen, zijn niet genoeg om Port Stanley te bereiken. Men moet daar om een operatie uitvoeren waarop de Britse piloten drie weken lang geoefend hebben: de herbevoorrading met brandstof' tijdens de vlucht. Dat is een moeilijk, precies karwei. De Britten beschik ken niet over propellervlieg tuigen voor de bevoorra ding. Daarom moet het tank vliegtuig. de VC 10. zo lang zaam mogelijk vliegen. De door propellers aangedre ven Hercules daarentegen zo snel mogelijk. De Hercules heeft meer snelheid nodig. De enige manier om die te krijgen is door een val in te zetten. Wanneer de Hercules eenmaal met een haak. bevestigd is aan de brandstofslang van het tankvliegtuig na de tweede of derde poging lukt dat - zetten de beide vlieg tuigen een daling in, aan el kaar gekoppeld door deze merkwaardige "navel streng". De operatie begint op ongeveer 8000 meter hoogte en eindigt tien minu ten daarna op minder dan 2000 meter boven zee. Preci sie ls bepalend in deze bere kende val. Tussen Ascension en de Falk land-eilanden vindt de eer ste bevoorrading plaats ter hoogte van Rio de Janeiro. Het tankvliegtuig vliegt daarna terug naar zijn basis. De tweede bevoorrading ge schiedt voor Rio de la Plata. Daar komen drie vliegtui gen aan te pas. Een om de Hercules te bevoorraden en twee om het tankvliegtuig naar Ascension te kunnen laten terugvliegen. Dit is op het ogenblik de enige moge lijkheid om Port Stanley per vliegtuig te kunnen berei ken. De laatste die dat deed, w< neraal Jeremy Moore, mandant van de land mach op de Falklands en mo teel als militair commissari! de allerhoogste autoriteit op de Falkland-eilanden. Moore en Black kennen elkaar al lang. Op de vooravond van de invasie in San Carlos, toen het amfibisch bevoorradings schip HMS Fearless, met aan boord generaal Jeremy Moore, het vliegtuigmoeder schip passeerde, zond de In vincible een bericht uit dat begon met: „We ontmoeten elkaar altgd op de meest on gebruikelijke plaatsen". Dat was de persoonlgke bood schap van Black aan Moore en deze had betrekking op hun eerste ontmoeting Die was op 11 december 1962. vlak voor de landing in Bru nei, de toen nog Britse encla ve op Borneo Moore. toen nog kapitein, had daarbg het commando over 42 mariniers aan boord van tWM mijn.-n vegers onder bevel van Black. De plaatselijke op standelingen hadden vijf Britten geggzeld Die werden door Moore en zgn mannen bevrijd Wg vliegen terug van de Invin cible naar Port Stanley in de aardedonkere nacht, die in de Zuidatlantische winter al heel vroeg invalt De piloten zgn gewend uitsluitend op hun radar te vliegen. Onder deze omstandigheden heb ben zij tgdens de oorlog tal- njke missies uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15