"Wat is dan eigenlijk uw alternatief Wim Kok en de arbeidstijdverkorting Op het moment dat het tussenkabinet in een crisissfeertje de begroting voor 1983 poogt klaar te stomen, schuiven we bij Wim Kok aan tafel. Hij ontvangt in een kamer die de economische crisis nauwelijks beter kan symboliseren: klein, sober en bij het saaie af. Na twee uur praten en een tot subtropische waarden opgelopen temperatuur is er even de twijfel over wat erger was: het ontbreken van air-conditioning of het gebrek aan oplossingen voor de ellende van een economische crisis? Wie maakt zich over dat laatste nog illusies? Werkgelegenheid en sociale zekerheid staan onder zware druk, maar in afwachting van de dag van acht september houdt politiek Den Haag het bij een uitwisseling van verkiezingsprogramma's en komt het wederom hopeloos verdeelde kabinet nog niet in de buurt van een uitweg. Aan goede raad ontbreekt het de heren toch niet. Al bij aantreden werd het kabinet Van Agt 2 bijkans bedolven onder de adviezen en in zijn derde versie kreeg het er nog eens twee bij. Zo kwam de Tilburgse econoom prof. Schouten met een plan voor afschaffing van de prijscompensatie in ruil voor belastingverlaging (levert 400.000 nieuwe banen op) en suggereerde de Commissie inzake de Voortgang van het Industriebeleid - kortweg de commissie-Wagner, ter aanvulling de bevriezing van ambtenarensalarissen en de "beleidsmatige"ontkoppeling van lonen en uitkeringen. Vanuit het Amsterdamse FNV-gebouw schalde het onaanvaardbaar weer door het land. Net zoals ten tijde van de ziektegeldvoorstellen, heeft de grootste vakcentrale allerhande bezwaren. Maar heeft de FNV ook een alternatief of blijft dat, eveneens net als toen, achterwege? Dat alternatief", zegt Wim Kok, op de stoel wippend, "was er toen wèl. Wij hebben rond de verkiezingen van vorig jaar in onze nota 'Aan de slag' aangegeven wat voor ons de hoofdlijnen van een sociaal-economisch beleid zouden moeten zijn. Voor de FNV begint de discussie daarover niet op een ogenblik waarop we de invulling en omvang van bezuinigingen moeten gaan bepalen, zoals toen met het ziektegeld. Natuurlijk zijn bezuinigingen in de collectieve sector (overheid, semi-overheid red.) onvermijdelijk. Maar die moet je wel plaatsen in een totaal-plan. Kijk, de collectieve sector is met name zo duur geworden doordat een groter aantal mensen van de sociale zekerheid gebruik is gaan maken. Dat is een afgeleid gevolg van de crisis." Daarnaast kun je zeker niet zeggen dat de mensen teveel besteden. Wat dat betreft zaten ze in 1981 en '82 op een absolute min-positie. Het grote manco is dus niet een te hoog bestedingsniveau, maar een te laag niveau van investeringen. En dat wordt niet vanzelf beter als je voor ombuigingen en matiging in de Ionen zorgt. Je zult een aantal dingen gelijktijdig moeten doen. Dat hebben wij in "Aan de slag" ook geprobeerd te laten zien: werkgelegenheid in de marktsector, werkgelegenheid in de collectieve sector en op de derde plaats herverdeling van arbeid". door Wim Wirtz en Ton van Brussel 'Prima, uitstekend. Ik zeg u dat arbeidstijdverkorting een centrale doelstelling moet zijn om wat aan de werkloosheid te doen. U heeft daar twijfel over en komt met allerlei maren en mitsen. Maar ik blijf er bij dat het de enige bena dering is. Het aantal werk lozen groeit en de mensen met werk moeten dus steeds meer premie beta len om de uitkeringen te financieren. Wat is er dan op tegen dat wij zeggen: laat de mensen maar wat van hun loon inleveren voor arbeidstijdverkor ting, want achteruit gaan ze toch? Inleveren voor een herverdeling van werk is de enige manier om inleveren dooy een ho gere werkloosheidspre mie te voorkomen". 'Laat ik eens een vraag stellen: wat is eigenlijk uw alterna tief?" De vakbondsvoorzitter doorbreekt de stilte zelf al snel met een "Nee, da's kin derachtig, oké". Zijn schier eindeloze en met enerzijdsen- anderzijdsen doorspekte be toog over de vruchten van. verkorting van de arbeids tijd, wou maar geen indruk maken. Hoe kan het ook an ders? Arbeidstijdverkorting, zo rekende econoom en kabi- nettenlijmer De Galan nog onlangs voor, kost de laagste inkomens al gauw een pro cent of drie van hun inkomen en dat zo'n vijf jaar achter el kaar. Nog los van de financië le moeilijkheden waar de ge zinnen van alleenverdieners dan voor komen te staan, is er de allesoverheersende vraag: hoe legt de vakbeweging dat uit, bijvoorbeeld in de Rotter damse haven, om maar eens een cynisch deel van de FNV- achterban te noemen. Mooi weer "Arbeidstijdverkorting", zo had Wim Kok ons voorge houden, is de enige manier om werklozen aan werk te helpen en ook al die vrouwen die nu aan de kant staan een baan te geven". Mooi weer verkopen als er storm in de lucht zit, noem den wij dat. Het aantal werk lozen zal de komende jaren immers nog dramatisch stij gen. De uitstoot van arbeid in alleen al de industrie gaat nog volop door. Tot in de ja ren negentig nog elke zomer vijftigduizend schoolverla ters op de stoep bij het ar beidsbureau. En dan een middel kiezen dat nieuw aan bod op de arbeidsmarkt op roept? In al die gezinnen waar de man nu nog alleen verdient, zal de vrouw straks wel moeten gaan werken om het huishoudboekje klop pend te houden. Kok geeft toe: "Ik ga met u mee als u zegt dat het nog niet gaat om de keus tussen öf meer ww-premie betalen èf inleveren voor herverdeling van werk. Het zal waarschijn lijk een èn-èn worden. Men sen zullen dubbel inleveren. Maar ik hou vol dat als dat nu niet gebeurt, het straks zon der arbeidstijdverkorting ook moet, vanwege die groeiende premielast. Ge steld natuurlijk dat je de uit keringstrekkers niet laat val len. Datje solidair blijft". 'Zo gaan we het ook uitleggen. We zeggen: mensen, kies niet kortzichtig voor jezelf. Weet dat als je vandaag een baan hebt, dat je morgen werkloos of arbeidsongeschikt kunt zijn en dan nog meer pijn voelt. Die keuze, die gaan we duidelijk maken. Het zou ver keerd zijn als we de mensen voorhielden dat het één door een druk op de knop wel ach terwege kan blijven. Zo zit het nigt meer in elkaar". - U heeft xxtrig jaar uw nota "Aan de slag" gepresenteerd. Nu is de politieke realiteit dat een meerderheid in de Twee de Kamer zegt: er moet iets met die sociale zekerheid ge beuren, want er ligt een acuut probleem van financiering en dat wordt met de dag nijpen der. Wat is in die positie dan de rol van de vakbeweging? 'Ja, dat is natuurlijk het grote dilemma. Kijk, als je de be zuinigingen mee mag invul len als het hoofdmoment van besluitvorming al is gepas seerd. dan werkt dat voor ons niet. In het kabinet zitten ze te kwartetten met dne of vier plaatjes. Op een gegeven mo ment wordt er een plaatje ge kozen en daarin zit voor pak weg anderhalf miljard aan bezuinigingen in de sociale zekerheid. Dan pas zeggen ze: en nou halen we even de vakbeweging erbij, dan mag die meedenken hoe het moet. Dat heeft bij ons veel teleur stelling gewekt". Opnieuw legt Kok uit dat snoeien in de sociale zeker heid niet mag gebeuren zon der dat dit is ingebed in een totaalplan voor het aanwak keren van investeringen, ver deling van de lasten en her verdeling van arbeid. Wij houden hem voor dat de FNV om die reden voorheen koos voor een kabinet dat kan bo gen op een breed maatschap pelijk draagvlak. De vorige coalitie van CDA-PvdA-D'66 heette zo'n kabinet te zijn, maar die zakte al spoedig door de knieën. Wat voor ka binet moet er straks dan ko- "De crisis zoals die zich nu ma nifesteert is niet in de eerste plaats terug te voeren tot de vraag of er wel of niet een maatschappelijk draagvlak is voor een kabinet. Aan de an dere kant: als een maatschap pelijk draagvlak eruit moet bestaan dat wij als vakbewe ging alles moeten pikken wat ons wordt voorgehouden, dan zijn we daar dus niet voor thuis". "Dus ik zou zeggen, we moeten een kabinet hebben dat een anti-cnsisbeleid voert waar bij een aantal kernpunten centraal moet staan gelijke behandeling van inkomens, ongeacht tot welke categorie ze behoren, en verder herver deling van arbeid". PvdA - Politiek vertaald betekent dit dat de PvdA straks weer ui het kabinet moet zitten. "Dat hangt natuurlijk van de verkiezingsuitslag af en van de onderhandelingen die op basis daarvan moeten wor den gevoerd met andere coa litiepartners. Maar iets an ders geformuleerd je kunt zeggen dat de hoekstenen voor een dergelijk beleid in meerdere mate bij het pro gramma van de PvdA zijn te rug te vinden dan bg andere gegadigden voor een coalitie, bijvoorbeeld de WD". - Als zo'n anti-crisiskabinet er niet komt, zit de vakbeweging weer met een probleem. Ten tijde i'an het kabinet-Van Agt 1 (CDA-WD) hebben we dat ook gezien. Toen er een loonmaatregel werd afgekon digd kwam er een grote de monstratie en wekte de vak beweging de indruk dat die hoe dan ook zou worden te gengehouden. Toch is die loonmaatregel er gekomen. Dat is moeilijk uit te leggen aan de achterban "Het parlement heeft op dit punt inderdaad de regering het groene licht gegeven en nadien is er binnen de bon den van de FNV en ook in de FNV als autoriteit heel wat discussie en behoefte aan dis cussie geweest over de lijn die we in de toekomst zouden moeten volgen". "Daarbij komen twee elemen ten met elkaar in conflict. Het ene is dat je zegt: als we vin den dat we gelijk hebben en we staan voor een rechtvaar dige zaak, dan moet je kun nen doorgaan, ook al heeft het parlement beslist. Het an dere is dat je een parlemen taire democratie hebt waarbij aan een meerderheid het recht moet zijn voorbehou den om besluiten te nemen en op basis daarvan de sa menleving te laten functione ren. Ik denk dat de overgrote meerderheid van onze men sen wel van mening is dat we zuinig moeten zijn op onze parlementaire democratie - Toch schreef Groenevelt begin dit jaar in een nota dat een politieke staking tegen een parlementsbesluit met langer moet worden uitgesloten. "Als FNV hebben we over dit punt tot nu toe DM 1 M IIÜ spraak gedaan, al is een ant woord op zo'n vraag natuur lijk wel nodig Maar ik moet zeggen dat dit niet iets is waar we de laatste tijd druk mee bezig zijn. Het gaat ons meer om de vraag: wat is je eigen beleidsmatige ant woord op wat er nu speelt en wat zich de komende jaren aandient en hoe kun je daar bij een opstelling formuleren die met de verschillende groepen rekening houdt". Antwoord - Maar moet de vakbeweging dan nu al niet anticiperen op gevoelens die btj de achter ban leven? Want er u natuur lijk toch een tendens bij men sen die zeggen toat de poli tiek nu doet. dat kan niet, daar moeten we iets tegen on dernemen. "Dat is natuurlijk moeilijk te meten. Ik geloof dat de over stelpende meerderheid van onze leden zich meer zorgen maakt over de vraag hoe ko men we individueel en col lectief door deze crisis heen en hoe kunnen wc daar als vakbeweging een antwoord op geven". - U kunt dat wel willen uitleg gen, maar CDA en VVD en ook de commissie Wagner wil len lonen en uitkeringen ont koppelen. De door u verfoeide tweedeling tussen actieven en niet-actieven wordt nu trou wens in uw eigen kring ook al gemaakt. Meneer Schelling van de voedingsbonden heeft al gezegd dat er een grens is aan wat werkenden kunnen opbrengen. Die solidariteit is niet alleen schaars in de poli tiek. maar ook in uw eigen kring. "Schelling is natuurlijk niet de enige die om zich heen kijkt. De achterban heeft hier en daar wat moeite. Je moet die opmerking van hem ook weer niet dramatiseren. Voor ons als FNV staat vast dat wij de uitkeringstrekkers niet la ten vallen. Kijk, zo'n commis sie Wagner, dat is wat anders. Die zeggen: werklozen heb ben een prikkel nodig om te werken, want met die 500.000 werklozen zijn er toch nog steeds bedrijven die moeite hebben met personeel te vin den. Dat probleem is er, ik wil het niet ontkennen, maar het gaat mij wel erg ver als je daaruit de conclusie trekt dat werklozen geprik keld moeten worden, neem me nou niet kwalijk. Dat staat niet zomaar even en passant in dat rapport, het is een essentieel element in hun redenering". Kloppend - De prijscompensatie is de laatste tijd weer veel bespro ken, niet alleen door de com missie Wagner, maar vooral door de ruil met belastingver laging zoals het plan Schou ten voorstaat. De industrie bond wil het principe hand haven, maar eventueel toch een stukje compensatie inle veren voor werk. "Ja daar is veel over te doen ge weest. De industriebond wil dat, ik heb dat ook in de krant gelezen en we hebben als federatieraad van de FNV gezegd dat dat een mogelijk heid moet zijn. Bijvoorbeeld om die arbeidstijdverkorting van zojuist te financieren. Nogmaals: voor dat plan Schouten voelen wij niets. Dan krijg je de situatie dat de politiek de prijscompensatie afschaft. Vervolgens komt er na maanden misschien eens een debat in de kamer over lastenverlichting en dan moeten wij maar hopen dat de zaak niet wordt geamen deerd en er voor de werkne mers nog wat overblijft. Zo werkt dat voor ons niet. Die volgorde is fout. Een eco noom als Schouten zal het wel goed bedoelen hoor, maar ik ben benieuwd of hg in zgn model ook het gedrag van politici heeft meegewo gen. Daar hebben we slechte ervaringen mee. Voor ons geldt: prijscompensatie, die toch al geen volledige vergoe ding voor gestegen prijzen meer is, wel handhaven en zelf eventueel wat inleveren voor herverdeling van werk". Van de comissie Wagner mag dat. Die bepleit vrije onder handelingen. Die legt niets op. Geen loonmaatregelen meer, eindelijk weer speel ruimte voor de vakbeweging. Dat moet u aanspreken. 'U weet net zo goed als ik dat dat mooier klinkt dan het is. Wij mogen straks aan de on derhandelingstafel de reken sommen kloppend maken. maar de politiek heeft dan al beleidskeuzes gemaakt Vrije loonvorming in de bedrijven, maar wel een daarvan onaf hankelijke inkomensontwik keling in de collectieve sec tor. De ontkoppeling is dan al een feit. Aan de tafel met werkgevers moet je niet over uitkeringen beeinnen. Werkgevers zgn al leen maar geïnteresseerd in loontrekkers en niet in werk lozen Ze zeggen hooguit dat de beuk in de overheidsuitga ven moet, door de sociale ze kerheid te verlagen, maar dat is voor hen gewoon een tech nische operatie". Begrip De cynische ondertoon klinkt af en toe door. Maar daar blijft het bij. Van de strijd baarheid en bevlogenheid die Kok regelmatig op de buis tentoonspreidt is weinig te merken. Hg toont zich rede- lgk, vriendelijk, begripvol. Beantwoordt onze vragen met wgdlopige vertogen en blgkt nauwelijks gevoelig voor provocaties, zelfs al be wegen die zich op het gebied van de sociale zekerheid.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13