c m Kerkdiensten Daar ligt de wortel van alle kwaad (?i rl sjtjf lit Kerkbladen geen ontspannende lectuurwel onmisbaar a u iTp ZATERDAG 17 JULI 1982 Geestelijk leven "Satan is listig. Hij is zijn aanval niet begonnen bij het eenvoudige kerkvolk, maar heeft hoog gegrepen en zijn aanval rechtstreeks gericht op de centra waar aan staande predikanten worden opgeleid. Daar ligt de wortel van alle kwaad". Broeder H. H. Blok (Eerbeek), dit dit schrijft in het juli-nummei van 'Het Zoeklicht' (oprichter Johannes de Heer), gelooft niet dat het recente pleidooi van d€ Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk voor een 'ker kelijke koersverandering' ook maar énig resultaat zal hebben. "Een enkeling zal misschien wak ker schrikken. De vele anderen, die op hun universiteiten niets anders hebben geleerd, zullen hun schouders ophalen en zeg gen: de honden blaffen, maar de karavaan trekt verder". Blok - redacteur van 'Het Zoek licht' - ziet in de 'moderne theo logie' een 'Baal' (heidense afgod). "Alles schijnt erop gericht te zijn, kinderen van God in verwarring te brengen en hen de bijbelse vi sie op de toekomst te laten ver liezen". Blok is de hervormde confessione len dankbaar voor hun klaar ge tuigenis, maarhoe zal dit 'de algemeen aanvaarde koers' kun nen veranderen, als vele jonge predikanten niets anders hebben gehoord dan een 'verschraalde politieke boodschap'? "Is hun geleerd, dat zij eerst zélf tot waarachtige bekering moeten zijn gekomen alvorens het evan gelie van Gods genade-in-Chris- tus te kunnen prediken? Want als je zelf niet als een verloren zondaar hebt geknield bij het kruis van Golgotha, kun je toch onmogelijk anderen de weg wij zen naar dit kruis. Hoeveel predi kanten in onze kerken zouden er zijn die zélf geen weet hebben van het nieuwe leven in Chris tus?" Volgens de heer Blok worden zij op de universiteiten volge stouwd met 'alle mogelijke ideo logische problemen en politieke oplossingen daarvan. "Daar wordt ook de kiem gelegd van verfijnde en soms brute ontken ning van het Goddelijke gezag van de Heilige Schrift". "Is het wonder, dat we deze ont wortelde bomen nu aan hun wrange vruchten kennen? Het bijbelse evangelie hebben ze nooit gekend en geleerd". De 'Zoeklicht'-schrijver vreest, dat de generatie van predikanten die hun knieën nog niet hebben ge bogen voor de 'Baal van de mo derne theologie' bezig is uit te sterven, "want waar komen de jónge predikanten vandaan?" Verlichting Als de vrijzinnig-gods dienstige levenshouding weerklank vindt in een bevolkingsgroep die uit sterft, dan is het einde van ons bestaan als vereniging nabij, schreef dominee W. K. van Deursen (Haaks bergen) onlangs in 'Kerk en Wereld', het blad van de Vereniging van Vrijzin nige Hervormden. Vrijzinnig-protestanten werden, volgens hem, vooral gevonden in de middenstand en de bezittende klasse. En die zijn als exclusieve groepen in ons land nagenoeg verdwenen. Daardoor heeft de vrijzinnigheid aan profiel en in vloed sterk verloren. Dr. mr. P. D. van Roijen (Assen) vindt deze verklaring onjuist. In het blad 'Zwingli' - 'principieel- vrijzinnig en unitarisch maand blad' waarvan hij hoofdredac teur is, erkent hij het feit van ver grijzing en ledenverlies bij de meeste vrijzinnig-godsdienstige groepen, maar dat moet toch an dere oorzaken hebben. Volgens hem komen de vrijzinni gen uit de 'verlichte burgerij'. "Deze is kind van de Verlichting en van het Liberalisme en draag ster van de idealen van het cul- tuur-protestantisme, van de har monie tussen religie, weten schap en schone kunsten, van scheiding tussen kerk en staat en van openbaar onderwijs". En dié burgerij is allerminst aan het uit sterven. Een bewijs daarvan ziet Van Roij en in de bloei van de WD. "De neergang van het vrijzinnige pro testantisme in Nederland staat in tegenstelling tot de opbloei van het liberalisme, waartoe een vijf de deel van onze bevolking be hoort", dit blijkens de laatste verkiezingsuitslagen. Van Roijen vraagt de 'principieel- vrijzinnigen' - er zijn kennelijk ook mensen die de naam 'vrijzin nig' ten onrechte voeren een overtuigend antwoord te geven op de vraag waaróm een deel van de verlichte burgerij zich van de godsdienstige vrijzinnigheid af wendt. "Wanneer wij erin slagen, dat ant woord te vinden, dan kan op grond van deze diagnose worden gewerkt aan een toekomstig her stel van het vrijzinnig protestan tisme". Voorlopig houdt Van Roijen het erop, dat de verkla ring van Van Deursen er 'hele maal naast' is, "als hij ons be schouwt als vertegenwoordigers van een uitstervende groep". Steen des aanstoots Zolang de Remonstrantse Broederschap een officië le relatie heeft met het In terkerkelijk Vredesbe raad, zal zij daaraan naar evenredigheid financieel moeten bijdragen. /Wel maakt dr. Th. M. van Leeuwen (Lochem), eindredacteur van het Remonstrants Weekblad, onder scheid tussen het IKV als organi satie en de IKV-campagne tegen de kernbewapening. "Menings verschillen rond het IKV zijn vooral ontstaan door de in 1977 begonnen campagne. Deze leid de tot activiteiten in veel wijder verband dan dat van de kerken alleen". Goeddeels worden die activiteiten gefinancierd uit particuliere bij dragen. De 'Commissie tot de Za ken' (bestuur van de Remon strantse Broederschap) heeft be gin dit jaar besloten, aan de IKV- campagne niet meer uit de kas van de Broederschap bij te dra gen. In plaats daarvan komt een bedrag voor dit doel nu uit col lecten op de Vredeszondag in september. Dr. Van Leeuwen beantwoordt in zijn blad een brief van mevrouw D. C. Hofstee - van Hulst. Zij pleitte daarin voor een speciaal fonds voor het IKV, "want het is toch te dwaas, dat veel remon stranten vrijwillig bijdragen aan het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening IC- TO) en via de kerkelijke bijdrage ongewild ook het IKV moeten steunen". Mevrouw Hofstee wil op dezelfde manier een speciaal fonds voor de Wereldraad van Kerken. "Ook die is een steen des aanstoots voor menigeen", schreef zij. "Door het wegnemen van deze twee obstakels is het misschien mogelijk, dat velen hun bijdrage aan de Broederschap weer van harte willen geven". Eindredacteur Van Leeuwen her innert eraan, dat de Broeder schap in 1966 behoorde tot de ne gen kerken die het IKV opricht ten, en öai ze van dat ogenblik al' naar verhouding bijdraagt in de kosten van organisatie. Een dergelijke relatie bestaat niet met andere vredesgroepen, zoals het ICTO. Dat is een particuliere organisatie. Wat betreft de Wereldraad van Ker ken geldt precies hetzelfde. "De Broederschap", antwoordt Van Leeuwen, "is daarvan lid, en dan is het vanzelfsprekend, dat zij als kerkgenootschap aan haar finan ciële verplichtingen voldoet". Hij wijst er echter op, dat het actie programma van de Wereldraad van Kerken tegen het racisme niet uit de algemene middelen van de raad wordt bekostigd, maar uit een speciaal fonds van individuele giften en collecten. Men kan dus daaraan geven, of niet. De remonstrantse eindredacteur vraagt zich wel af, of het demo cratisch is, de bijdrage aan de kerkelijke gemeente te vermin deren omdat men het met be paalde onderdelen van het ker- kewerk niet eens is. "Wie zijn bijdrage verkleint, kan daarmee niet verhinderen, dat er toch geld naar het IKV en de We reldraad gaat. Elke gemeente is verplicht, een bepaald deel af te dragen. Wie op zijn bijdrage kort, benadeelt dan ook zijn ei gen gemeente. En dat kan toch niemands bedoeling zijn". Melaats In het hervormde blad 'Woord en Dienst' lucht de luchtmachtpredikant C. van Wingerden zijn hart over het 'bedenkelijke' feit dat de hervormde ge meente van Dongen maar geen predikant kan krij gen omdat de kandidaten niets te maken willen heb ben met de vliegbasis Gil- ze-Rijen. De kapel van Gilze-Rijen, waar lang niet alleen militairen ko men, ressorteert onder Dongen, en volgens afspraak moet de her vormde predikant van deze plaats daar eens in de maand een dienst leiden. De andere dien sten zijn voor ds. Van Winger den. De kerkeraad heeft 20 kandidaten voor deze post benaderd, maar 11 trokken zich al meteen terug toen ze vernamen, dat ze eens per maand op de vliegbasis zou den moeten voorgaan. Ds. Van Wingerden denkt, dat deze houding een 'zeer onpastoraal* gevolg kan zijn van de brief van de synode over de kernwapens. "Zijn militairen soms melaats en moeten ze daarom aan hun lot worden overgelaten, en dan nog tegelijk met anderen, wier enige fout het is, dat ze in Rijen wonen en naar de dichtstbijzijnde pro testantse kerk gaan?" "Als een discussie over de inzet van kernwapens tot gevolg heeft, dat men zich aan de pastorale verantwoordelijkheid voor men sen onttrekt, dan brengt de kerk zichzelf en - wat erger is de boodschap in diskrediet". In verband met de opheffing van het Gereformeerd Weekblad schreef professor K. Runia uit Op 23 augustus 1948 werd tn het Concertgebouw in Amsterdam de Wereldraad van Kerken opgericht. De dag daarvóór had in de Nieuwe Kerk een plechtige openingsdienst plaats met 351 afgevaardigden uit 147 kerken (44 landen De Wereldraad is een middel tot eenheid maar soms ook een oorzaak van verwijdering. Of. om het met mevrouw D.C Hofstee-van Hulst te zeggen, "een steen des aanstoots voor menigeen". Dat gaat altijd zo. als mensen datgene wat ze in de bijbel lezen maatschappelijk of politiek gaan vertalen. Kampen vorige week, dat het op het kerkelijk-journalistteke erf hierdoor stiller en armer was ge worden. Hij had gelijk. De hele gereformeerde geschiedenis van na 1945 is in dit blad terug te vin den. Dat is nu afgebroken. Voor vandaag deed ik eens een keu ze uit wat ik deze week beroeps halve in allerlei kerkbladen moest lezen. Het is geen ontspannende lectuur. Niet zelden gaat het over theolo gische kwesties tussen kerken en stromingen. En dus ook tegen mensen als dragers en verbrei- ders van bepaalde gedachten. Of over onderwerpen waarvoor men slechts in kleine kring belangstel ling heeft. In veel gevallen is ook het taalgebruik in deze bladen puur ongeschikt om zulke zaken voor de 'gemiddelde' lezer nog een beetje doorzichtig te maken. Men schrijft te weinig naar de le zer toe en zet zich te vaak tegen anderen af. De oplagen blijven dan ook be perkt. Toch zijn al die bladen - en ze zijn nog talrijker dan de kerken en groepen zelf onmisbaar voor ieder die geïnteresseerd is in wat er in kerkelijk Nederland om gaat. En dat is nog altijd heel wat, al lijken de negatieve statis tieken dat soms tegen te spreken. Maar cijfers kunnen nooit de hartslag van de kerk registreren. Je zou wél loensen, dat de hartslag zoals die in de kerkbladen hoor baar is, toat regelmatiger wordt. Dat kan alleen, als de polemiek meer ruimte maakt voor de infor matie. En het eigen gelijk voor de visie van anderen De verhou ding tussen die twee is weieens zoek. S. J. DE GROOT Verkiezingen. De verkiezin gen van 8 september voor de Tweede Kamer vragen een bewuste keuze en dus een se rieuze voorbereiding. Reden voor de Alphense predikant J. H Bogers om in het kerk blad te vragen, wie in Alphen het initiatief neemt tot het bijeenbrengen van politici die, in welke kerk of geloofs gemeenschap ook meele vend, tot verschillende poli tieke keuzen zgn gekomen. "Zo n samenkomst zou bg die keuze kunnen helpen", meent ds. Bogers. "Al maken de politici in het oog van veel mensen er vandaag de dag vaak een potje van. en al gaat het ook in kringen waar je dat niet zou verwach ten weinig christelgk toe, toch blijft onze staatsburger lijke verantwoordelgkheid". Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Vlagt wed de (Gr.) P. Post Nieuw-Stadskanaal. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Veenen- daal J. H. Carlier Amster- dam-Nieuwwest Evange- lisch-Lutherse Kerk: aange nomen naar Rotterdam B. Wertz te Clarion (Ver. Sta ten). Ds. A. M. Los neemt op zon dag 29 augustus afscheid van de gereformeerde kerk in Leimuiden wegens vertrek naar Pgnacker-Nootdorp De bevestiging en intrede in Pg- nacker zijn op 5 september. Jehova's. In Utrecht wordt op 't ogenblik een districts congres gehouden van het Wachttorengenootschap van Jehova's Getuigen, met ruim 9000 deelnemers. Het con gres (35 inleidingen!) duurt tot zondag. Het internationale Wachttoren genootschap houdt vier van zulke congressen in ons land, ook in Leiden (Groenoord- hallen). Men verwacht in to taal zo n 40.000 belangstellen den. Een woordvoerder van de Jehova's verklaarde, dat het doel hiervan is, door de monstraties en bespreking van bgbelteksten de leden te helpen bg het volgen van een christelijke 1 evens wg ze. Nederland telt ongeveer 30.000 actieve Jehova's. Dividend. Voor het eerst in haar bestaan zal de Oecume nische Ontwikkelingscoöpe ratie dividend uitkeren aan haar aandeelhouders. Dat is bepaald op 2 procent De bank werd in 1975 op initia tief van de Wereldraad van Kerken geopend Tegen zachte voorwaarden worden leningen verstrekt voor rela tief kleine ontwikkelingspro- jekten in de Derde Wereld. Het aandelenkapitaal steeg vorig jaar tot f 13 mihoen. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 oecum. dienst; Marekerk 10 ds. Enderlé, Zevenhuizen, 5 ds. Talsma, Den Haag; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Hem- Regenboog (Merenwijk) 9.3Q pastoor v. Well; Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrydingsk.(Montgomerystr.) 9 ds. Sterringa; Vredesk.(Burggravenl.) 10 ds'. De Mey; Waalse kerk (Breestr.) geen dienst. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bakker. Diakonessenhuis 10.30 ds. v. Everdin- gen, L.dorp. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 ds. Horten- Oude Vest 9 ds. Hortensius, 7 ds. H. J. van Leeuwen; Maranathak.(L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk.(Móntgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Lo cher. Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk.): 8.30 en 5 ds. L. v.d. Sluys. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Hage, A.dam. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Friederich. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. Roos, Schevenin- gen. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Rie- Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstk.): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl 9 30. 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Church of England: 5 (in oud-kath. kerk Zoeterw.singel). Rooms-Kath. K.: Haagweg zat 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndgk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Boshuizerkade zat 7, zo. 9.30 en U; Lammenschansweg zat 7, zo. 9,10.30 en 12; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 dienst. AARLANDERVEEN. Herv. Gem. 10 hr. Bor. Alphen, 7 ds. Hanemaayer, Alphen. Geref. K.: zie herv. gem. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst, 6.30 ds. Wal let, Ouderkerk a.d. Am stel. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Heijmans, 6.30 ds. Stolk; Kruiskerk 9.30 ds. Bogers; Op- st.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6 ds. Klei- berg, Vinkeveen; G. Herderkerk 9 en 6.30 ds. Verheul; De Bron 10.30 ds. Ver heul. 6.30 ds. Nieuwenhuis; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Nieuwenhuis; Drie- hoorne 7 ds. v.d. Heiden; Onderweg (Lijsterlaan) 10 hr. Wormer, A.dam; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 kand. Kammeraat, Urk. Geref. K Mar.kerk 9.30 ds Dorst, Sant poort, 6.30 ds. Stolk in Adventskerk; Salv.kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 ds. Dorst. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 leesd., 6.30 student Ter Beek. Ned. Geref. K. (school Willemstr.): 9.30 br. Kleingeld, 4.30 br. Smit. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst, 2.30 ds. Blom. Oud-Goref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 evang. Bouhof, 6.30 evang. Harland. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Vork. Volle-evang.gem. (techn. school Bos- parkweg): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11; m -*lk— miljfej Rk Kerk: zat 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. K.: 9.30 ds. Welbedacht 6.30 mevr. ds. Bergsma, Den Haag. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10.15 ds. Rothfusz, 7 ds. Jimmink, Heemstede. Geref. K.: zie herv. gem. Chr. Geref. K.: 11 ds. Drechsler, Haar lem, 7 ds. De Haan, Westzaan. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. HOOG MADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Hoek. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. Rk Kerk: 10. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Abma, Putten, 6 ds. Quist Middelhar- Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. Enkelaar. Sluipwijk; Salv.kerk 9.30 ds. Bakker, Veenendaal. 6.30 ds. v.d. Kamp, Veenendaal; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Kamp, 6.30 ds. Jonkers, Utrecht. Geref. K.: 8.30 en 6.30 kand. v. Koog. Geref. K. Vrijg.: BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Berg, Den Haag, 6.30 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. K.: 6.30 ds. Stelwagen, zie ook herv. gem. Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 ds. Loonstra, Oud-Beijerland. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Heijmans, 't Harde; Ontm.kerk 10 ds. Heijmans, 6.30 ds. Aarents. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) zie Katwgk aan Zee (bij geen vermelding geen dienst). Geref. K.: 9.30 ds. Janssens, R.dam, 6.30 ds. v.d. Horst. Rk Kerk: zat 7, zo. 9.30 en 11.30. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds v. Roest, Uddel, 6 ds. Kiel- der, Zevenhoven; O. Kerk 8.30 en 10 ds. v. Roon, 6 ds. Blom, Ridderkerk; Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. v. Roest, Pnièlk. 9.30 kand. v. Meijeren, 6 ds. Ge braad; Gr. v. Pr.school 10 prof. dr. Van de Beek, Valkenburg; Overduin 2.15 ds. Baas; Hoeksteen (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. Terpstra; 10 Duitse dienst PL Koch. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 9.30 ds. v. Egmond, Utrecht. Geref. K.: Vr.kerk 9.30 ds. Kersten, 5 dienst; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg.: 10.15 ds. Heida, 3.30 ds. De Putter. Ned. Geref. K.: 8.45 en 7. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Oort, 5 ds. Stolk, beiden Al phen. Geref. K.: 10 hr. Brouwer, Katwijk, 5 zie herv. gem. LEIDERDORP. Herv. Gem. en Geref. K. Dorpsk. 10 ds. Stegeman, 6.30 ds. Lutmers, Hoofdstr 10 ds. Lutmers; Scheppingsk. 9 prof. mr. Reugebrink Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zglkw.): 10 hr. Schouten. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Mo lenaar, Scheveningen. Camping 'De Drecht': 10.45 ds. Los. Geref. K.: 9.30 ds. Broer, 7 ds. Los. Rk Kerk: zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10.30 ds. Bergsma te L.dorp; Pauluskerk 9 ds Rothfüsz, H.gom, 7 ds. Oostinga, Sliedrecht Geref. K.: 10 ds. v. Veen, Soest 7 ds. Ferwerda. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 4.30 ds. De Put ter. Ned. Geref. K. (Sal va tori): zie chr. geref. kerk. Chr. Geref. K.: 9 ds. Schuurman, 7 ds. Verhey. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat 7, zo. 10 en Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30. Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew zat. 7, zo 8. 9 30. 11 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv Gem 9.30 ds. Bronsgeest. 6.30 ds. Haakman. Zw.dam. Geref. K.: 9.30 hr. v.d. Mey, Adam Chr. Geref. K.: 9.30 en 6 30 ds. Weste rink. Urk. Rk Kerk: zat 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Mo lenaar, 6.30 ds. De Leeuw, Maam Geref. K.: 9.30 hr. Doddema, Bodegra ven, 7 hr. Stam, Nieuwkoop. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NOORDEN: Herv. Gem 9 30 kand. v. Wijk, Nederhemert, 7 kand. Teeuwis sen, Huizen. Geref K.fW. Verlaat) 9.30 en 7 hr. Kat Ouderkerk a.d. Amstel. Rk Kerk: zat 7.30. zo. 9 en 10.30 NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- (Binnen) 10 en 7 ds. v.d. Lee, voorm. ha, 5 ds. Guyt; Hoofdstr. (Zee) 10 kand. Roest Waterin gen, geref. Buurtkerk 7 ds. v. Niel, Rijnsburg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Harteman. 8 nam. Duitse dienst Pf- Koch; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee. Vinkenl. (Binnen) 9.30 dr*. Sc heps, Heerlen; Stichtingskerk 11 drs. Schep* Rk Kerk: Zee zat 7. zo 9 30 en 11; Binnen zat 7, zo. 8.10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 10 ds. Kalkman, ha. Rk Kerk: Victork zat 7. zo. 9.30 en 11. Jozefk. zat 7, zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv. Gem Groene of Will.kerk U pater v. Vliet oecum. dienst, Pauluskerk 9.30 ds. Ter Linden: Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Bruinsma. Den Haag, 7 ds. Friederich. Geref. K. 10 prof. dr. v.d. Berg, Leiden, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 10.30 ds. De Putter, 4.30 Ned. Geref. K (Gem centrum): 8.45 en 4 kand. Westerkamp. Eek en Wiel Van Wijckerslooth: 4 ds. Brokerhof. Voorhout Endegeest: 9.30 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9 30 ds. De Korte Geref. K.: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp. Rk Kerk: zat 7. zo. 8. 9 30 en 1130 ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 8. 9.30 en 11 Petrus-B. zat. 7. zo 9.30 en 1130 RIJNSATERWOUDE Herv. Gem 9 30 ds Oostenbrug, Ridderkerk. 7 ds. Hey- mans, Alphen. Chr. Geref K.. 9.30 en 2.15. ha; Bethelkerk 9.30 kand. De Boo, Koude kerk. Geref. K.: Petrak 9 30 ds Gesink. Noordwgk. 5 ds Damsma, Imm kerk 9 30 ds Bouma. Noordwgk. 5.15 ds. Ravensbergen. Wijrgewoude. Mar kerk 9.30 ds. Damsma, 7 ds. Ra vensbergen. Camping 'Koningshof* 10 ds. Romein Geref. K. Vrgg. 10en5.15ds. A. Kuiper Chr Geref K. 9.30 en 5 dienst Evang. Christengem (aula mavo): 10 br Rash. IJmuiden. Rk Kerk: zat 7. zo. 10 30 SASSENHEIM: Herv Gem 9 en 10 30 ds. v. Achterberg, 7 ds. De Gelder. Lassc Geref. K.: 9.30 ds. Kolkman. De Kaag. 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K.: 10 dienst 7 ds. Witzier, Den Haag Rk Kerk: zat 7. zo. 9 30 en U. TER AAR Herv Gem. 9.30 en 30 ds. Klein Kranenburg, ha. Geref K 9.30 ds Los. 6 30 ds. Broer Rk Kerk: Aard am zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 8.30. 9.30 en 11.30 VALKENBURG Herv Gem 10 ds Veldkamp, Den Haag. 6.30 ds. De Jong, Leiden. Geref. K. 9.30 ds Snoey, Katwijk, 6.30 VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof Rk Kerk: zat 7. zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem Dorps- kerk 10 ds. Saraber, St Annen, 7 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 mevr. ds. Jacobi. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 da. Me gering. Geref. K.: 9.30 ds. De Zeeuw. 7 zie herv. K. Vrijg.: 9.30 ds. Spijker, R.dam, 2.30 ds GrStz, Delft Rk Kerk: Laur kerk zat 7, zo. 10 en 11 30 M. Godskerk zat 7. zo. 10.30 WADDINXVEEN: Herv. Gem. Bethel kerk 10.15 ds Maasland. 6.30 ds. Rugg- rok. Bruchem-Kerkwgk, 8.45 ds. Wol- ter*. Wassenaar. 5 ds. Maasland, Hoeksteen 9.30 ds. Heuvelman. Hoog blokland, 6.30 ds Tigcheiaar. Putten. Imm .kerk 9.30 hr Hoogendam. Schie dam. 7 ds De Brum, Reeuwgk Geref Kerk: Krutsk 10 ds. v.d. Berg. ds. Meijer. Ontm.kerk 10 dienst Rk Kerk Victork. zat 7. zo. 10, Ontm.kerk zat 7. zo 8.30 en 11 45 WARMOND: Herv Gem. 10 ds Der Tonkelaar. Rk Kerk zat 7. zo. 8.30, 10 en 1130 WASSENAAR: Herv Gem Dorpsk 1( ds. v.d. Waal. Den Haag. 4 30 ds Wol tere, 7 ds v Bruggen. Kievietk 10 ds. v.d. Kamp; Messiask. 10 mevr ds. De Nie. O geest. Dorpscentrum 9 30 ds. De Fijter. Sidde Geref K. ZgUaan 10 en 7 ds. Heule. WOUBRUGGE Herv Gem. 9 30 ds Koelewgn, 6.30 ds. Zonneberg. Willige ZEVENHOVEN: Herv Gem. 930 ds Kielder Geref. K. 9 30 hr. Karstens. Leiden. 7 hr. Voogt Hollandse he Rading. Rk Kerk zat 7. zo 9 en 10.45. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 ds Baart te O geest Rk Kerk: St Jan zo 9 30 en 11; Chr Dienaark. zat 7, zo. 10; H Rgndgk zat 7. zo 9 30 en 11. ZWAMMERDAM Herv Gem 9 30 ds Haakman, 6.30 ds. Bronsgeest Nieuw koop Geref. K. 9.30 hr Stam. Nieuwkoop 6 30 hr. Knotter*. Oudewater.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11