Iran stuit op hevig verzet Nicaragua steeds verder geïsoleerd Moon veroordeeld Vietnam: praten over Cambodja Libanezen woedend over voedselblokkade Israël IMDMffi Paus niet naar Polen Vermoedelijk zware verliezen aan zuidelijk front Zelfmoord filmacteur Dewaere (35) Bang. Invasieleger Ethiopië zou verslagen zijn Na drie jaar revolutie Buitenland NEW YORK (DPA/Reuter) - Sun Myung Moon, de Koreaanse lei der van de "Verenigingskerk" waarvan de drie miljoen lidma ten "Moonies" worden genoemd, is gisteren in New York wegens ontduiking van de belasting ver oordeeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden en een boete van 25.000 dollar. De rechter verklaarde dat hij bij zijn vonniswijzing rekening wil de houden met het feit dat de 62- jarige Moon geen strafblad had en een toegewijd gezinshoofd was (zijn vrouw schonk onlangs het leven aan hun dertiende kind). De sekteleider was op 18 mei door een gerechtelijke jury schuldig bevonden aan belastin gontduiking in de periode tussen 1973 en 1975. Hij had een vermo gen van 1,6 miljoen dollar op bankrekeningen op zijn naam niet opgegeven. Moon vertrok geen spier toen in de volle rechtszaal het vonnis werd voorgelezen. De Verenigings kerk maakte onmiddellijk be kend dat zij in hoger beroep ging. De kerk zei in een verklaring van deze strekking: "ds. Moon is on schuldig en is vol vertrouwen dat het recht zal zegevieren en hij volledig gewroken zal worden". Daar kerkgenootschappen in Ame rika geen belasting hoeven te be talen, hadden de verdedigers van Moon aangevoerd dat hij geen belasting hoefde te betalen om dat het geld aan de kerk toebe hoorde. Professor Laurence Tribe, hoofd verdediger, had de rechter ge- vraagd om een voorwaardelijk vonnis, omdat gevangenzetting van zijn cliënt "koren op de mo len van zijn tegenstanders" zou zijn en een kille wind zou doen waaien door religieuze gemeen schappen her en der. ROME (DPA) - Aartsbisschop Jo zef Glemp heeft tegenover een Italiaans katholiek weekblad verklaard, dat de paus zeer waar schijnlijk niet in augustus voor de tweede maal naar Polen komt. Op 26 augustus viert katholiek Polen de 600ste verjaardag van de zwarte madonna van Czesto- chowa, voor velen de bescherm vrouwe van het door en door land in oost-Europa. Glemp zei in het weekblad "11 Sa- bato": "op het ogenblik kan ik geen voorspelling doen. Een be zoek rond 26 augustus is erg on waarschijnlijk". De aartsbis schop zei dat de paus mogelijk in oktober komt, of volgend jaar. Over de geïnterneerden, naar schatting 2.000 Polen, zei Glemp dat er onlusten kunnen komen als ze niet op de nationale feest dag (22 juli) op vrije voeten ko men. Glemp zei dat "sociale on rust en demonstraties niets goeds kunnen brengen voor de toekomst van het land. Slechts in vrede kunnen rechten worden opgeëist. Dit blijft de gedragslijn van de kerk". De voltallige bijeenkomst van het centraal comité van de (commu nistische) Poolse Verenigde Ar beiderspartij is gisteren geëin digd met enige wijzigingen in de top, zo heeft het persbureau PAP meegedeeld. Politieke waarnemers zien in de personele mutaties in politburo en secretariaat van de PVAP een bevestiging van de koers van be perkte vernieuwing, die generaal Jaruzelski voorstaat. In een korte slotrede verklaarde generaal Jaruzelski. dat de toe komst van het land ligt in de han den van de jeugd. MANAMA Het Iraakse leger is er in geslaagd de Iraanse strijdkrachten uit het land te verdrijven en "de resten van het invasieleger zijn volledig vernietigd". Dit is giste ren meegedeeld door het Iraakse opperbevel. Volgens het communiqué leden de Iraniërs gisteren aan het zuidelijk front, ten oosten van Basra, zware verliezen. Er sneu velden 230 Iraanse soldaten, ter wijl een helikopter, 11 tanks, 5 troepentransportvoertuigen en twee kanonnen verloren gingen. Ook lieten ze voertuigen voor troepentransport onbeschadigd achter. De Iraakse pers was gisteren in een overwinningsstemming Zo ver klaarden officieren dat de ma nier waarop de Iraakse artillerie het offensief van de Iraanse pant servoertuigen tot staan bracht en vervolgens terugdreef "in alle militaire instituten zal worden onderwezen als voorbeeld van het gebruik van gemechaniseer de tankeenheden in de moderne oorlogvoering". Het persbureau INA meldde dat voor de tweede PARIJS (AFP) - De 35-jarige Franse filmacteur Patrick De waere heeft zichzelf gistermid dag in zijn Parijse woning van het leven beroofd. Dewaere, die werd beschouwd als een van de briljantste vertegen woordigers van zijn generatie, was op 26 januari 1947 onder zijn echte naam (Patrick) Maurin ge boren in Saint-Brieuc in Bretag- ne. Zeer beïnvloed door de stu dentenrevolutie van mei 1968 was hij zijn carrière, zoals zoveel hedendaagse filmacteurs in Frankrijk, begonnen in het Parij se theatertje van Romain Bou- teille, het 'Café de la Gare'. Dewaeres eerste grote filmsucces dateert van 1973, toen hij, naast Gerard Depardieu, de rol van de sympathieke deugniet in Ber- trand Bliers 'Les Valseuses' speelde. Dewaeres laatste film is "Le para dis pour tous" van Alain Jessua. Hij gaat op 25 augustus in Frank rijk in première. Onder de vorige films van Dewae re: "Adieu poulet", "Hotel des Ameriques", "Mille milliards de dollars", "Serie noire", "F com- me fairbanks" en "Coup de tete". achtereenvolgende dag 'in heel Irak aanhankelijkheidsbetogin gen waren met het bewind van Saddam Hoessein, en dat de "overwinning" wordt gevierd. Waarnemers valt het op, dat de gegevens van Iraanse zijde veel minder gedetailleerd zijn dan de communiqués die Bagdad publi ceert. Teheran heeft het over een "omvangrijk contra-offensief' door de Irakezen in de nacht van donderdag op vrijdag en praat niet meer over de 7 km die de Ira niërs nog verwijderd zouden zijn van Basra. Al wil nog niemand de stelling poneren dat alle ge vaar is geweken voor het Iraakse bewind, de autoriteiten lijken te hopen dat de vastberadenheid van het Iraakse verzet een ver sterking zal blijken van diegenen in Iran zelf die gekant zijn tegen de voortzetting van de oorlogs handelingen op Iraaks grondge bied. Ajatollah Chomeini, de geestelijke leider van Iran, heeft gisteren ge zegd dat de oorlog met Irak door gaat. Terwijl hij oproepen van de VN om de strijd te staken, afdeed f als "vodjes papier", nam hij het de gematigde Arabische staten kwalijk dat zij Irak steunen. De Amerikaanse inlichtingendienst Heeft gezegd, dat er aanwijzingen zijn voor een grote iraanse aan val op de Iraakse oliehaven Bas- ra. Deze aanval zou in het week einde kunnen beginnen. WIG AN (Reuter) - De 42-jarige Brit Norman Green heeft acht jaar in een gat van 60 cm bij 2 meter onder zijn huis vertoefd omdat hij bang was voor de politie. Alleen zijn vrouw kende zijn geheim en voorzag hem van eten en drinken. Toen hij na twee jaar voor het eerst uit zijn schuilplaats kwam, was zijn haar 60 cm lang en waren zijn voortan den uitgevallen. Zijn ogen waren rood. Hij heeft de ver zekering gekregen dat hij niet zal worden vervolgd. In 1974 had de politie hem ver hoord wegens een misdrijf te gen een bejaarde vrouw. BANGKOK - Vietnam is begonnen met terugtrekking van een deel van zijn naar westerse schatting 180.000 man sterke troepen macht uit Cambodja. Dit heeft de Vietnamese minister van buiten landse zaken, Nguyen Co Thach, gisteren in Bangkok verklaard op een korte persconferentie. Thach verblijft tot zondag in Thai- lands hoofdstad voor een privé- bezoek dat vooraf gaat aan een' rondreis langs verscheidene Zuidoostaziatische landen. Thach zei verder dat Vietnam een internationale conferentie over Cambodja wil houden en een zo ne creëren aan de Cambodjaans- Thailandse grens, die vrij moet zijn van Cambodjaanse opstan delingen. Thach deed deze voor stellen na een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van Laos, Cambodja en Vietnam in Ho Tsji Minnstad, het voormalige Saigon. Westerse diplomaten noemen het voorstel voor een internationale conferentie "belangrijk". "Dit aanbod zou serieus moeten wor den genomen. Het is een aanwij zing dat Hanoi over Cambodja wil praten", zo zei een diplomaat. "Het is Vietnams belangrijkste opening tot op heden" Aan de conferentie zouden volgens Vietnam alle permanente leden van de veiligheidsraad moeten deelnemen. Voorts moeten de landen van de Asean, Thailand, Maleisië, Singapore, Indonesië en de Filippijnen deelnemen en India, Birma en Vietnam zelf met de twee door Hanoi gesteunde andere Indochinese landen, Laos en Cambodja. Van het grootste belang is welke punten Hanoi op de agenda laat komen. Grootste probleem is dat het net verenig de Cambodjaanse verzet in de Vietnamese plannen niet op de conferentie mag komen. De diplomaten in Hanoi zeiden dat Vietnam erg graag het Cambod jaanse probleem willen oplossen, zodat zijn afhankelijkheid van de Sowjet-Unie minder kan worden en vriendschappelijke betrek kingen met andere Zuidoostazia tische landen kunnen worden aangeknoopt. "Het enige waar over Hanoi geen water in de wijn zal willen doen is de veiligheid van zuidelijk Vietnam, dal door de Rode Khmer wordt bedreigd Over al het andere valt te onder handelen", aldus een diplomaat. BEIROET Israëlische militairen houden een voedselconvooi van het Rode Kruis tegen dat op weg was naar het westelijke deel van de Libanese hoofdstad, waar zich ongeveer 6000 Palestijnen en ongeveer een half miljoen Libanezen bevinden. De blokkade leidde tot een woedende demonstratie in Beiroet. BEIROET - Iwoners hebben giste ren woedend gedemonstreerd te gen het blokkeren van de aan voer van meel en bezine door de Israëlische troepen die ongeveer 6.000 Palestijnse guerrillastrij ders en rond 500.000 burgers in West-Beiroet belegeren. De Is raëliërs antwoordden met een strengere blokkade. Ongeveer 10.000 inwoners van het belegerde moslim-deel van de Libanese hoofdstad betoogden tegen de Israëlische economi sche blokkade en dreigden met gewapende strijd als de Israë liërs geen meel- en brandstof voorraden naar het stadsdeel la ten transporteren. Voor het kan toor van premier Wazzan riepen ze om een eind aan de blokkade, die op 4 juli werd opgericht. Een priester waarschuwde dat het volk de wapens zou opnemen als het nodig is. "Als de blokkade niet opgeheven wordt nemen wij wapens ter hand om voor onze waardigheid en behoeften te strijden", zei hij. Premier Wazzan verzocht de Amerikaanse pen deldiplomaat Habib de Israëliërs te vragen medische en andere voorraden in West-Beiroet bin nen te laten. Israëlische troepen sloten alle doorlaatposten naar West-Bei roet. Voor reizigers naar het oostelijke stadsdeel bleef een doorgang open. Het wankel staakt-het-vuren hield gisteren stand. Geen meel Palestijnse en Israëlische artillerie, die in de zuidelijke buitenwijken van Beiroet tegenover elkaar staan, zwegen gisteren. Dat was het enige om dankbaar te zijn, met op rakende brandstofvoorra den en meer dan de helft van de bakkerijen gesloten. Dit heeft de officiële Radio-Beiroet gemeld. De dienst voor de volksgezond heid van Beiroet heeft de inwo ners opgeroepen het afval op te stapelen en te verbranden om het uitbreken van epidemieën te voorkomen. De vuilniswagens rijden vanwege het tekort aan brandstof niet meer. Verplegers van de BB zeiden dat ze een slachtoffer van voedselvergifti ging op een groentekar naar het ziekenhuis hebben gebracht. Ook de ambulances staan droog. Zwarthandelaars hebben kleine hoeveelheden brandstof binnen gesmokkeld en tegen hoge prij zen verkocht. Het Rode Kruis heeft al enkele gevallen van tyfus en schurft gemeld. Naar woorden De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO heeft voorgesteld haar guerrillastrijders uit Beiroet te rug te trekken naar elders in Li banon, als tijdelijke maatregel om de belegering van de stad te beëindigen. Dit is gisteren in re geringskringen in de Libanese hoofdstad vernomen. Pogingen om de een maand durende bele gering te beëindigen via een af tocht van de PLO zijn gestrand .omdat geen Arabische landen werden gevonden die de guerril- leros willen opnemen. In een ge sprek met premier Wazzan heeft PLO-leider Arafat voorgesteld zijn troepen terug te trekken naar oostelijk of noordelijk Liba non, terwijl de onderhandelin gen zouden doorgaan om een buitenlandse bestemming te vin den. In deze poging om de pat stelling in de besprekingen te doorbreken stelde Arafat voor dat de PLO-strijders naar de noordelijke havenstad Tripoli of naar de Beeka-vallei zullen gaan. Premier Wazzan heeft het voor stel doorgegeven aan de Ameri kaanse onderhandelaar Habib. Maar het lijkt zeker dat Israël de voorstellen van Arafat zal afwij zen. "Wij willen dat zij (de PLO) uit Beiroet en "Libanon vertrek ken. Dus deze zaak van naar el ders in Libanon gaan, houdt voor ons geen steek", verklaarde een functionaris in Jeruzalem. Syrië zal op geen enkele manier de Palestijnse guerrillastrijders op zijn grondgebied opnemen om dat dit de liquidatie zou beteke nen van de Palestijnse revolutie en de Palestijnse zaak. Dit heeft de Syrische minister van buiten landse zaken, Khaddam, gisteren opnieuw verklaard in Nicosia, waar hij met zijn collega's van de met-gebonden landen vergader de. "De Palestijnen hebben het recht te blijven waar ze zijn en doorgaan te strijden om hun legi tieme nationale rechten te ver krijgen", verklaarde Khaddam in een vraaggesprek voor de Cy priotische televisie. Maar in Beiroet verluidde het dat over het Syrische standpunt te onderhandelen zou zijn en dat het kan veranderen na het be zoek van Khaddam en prins Fai sal aan Washington, volgende week. De besprekingen van gis teren tussen de Amerikaanse on derhandelaar Habib en de Liba nese leiders concentreerden zich volgens premier Wazzan voorna melijk om de vraag welk land de Palestijnen, "tenminste voorlo pig", wil opnemen. MOGADISJOE - Somalië heeft gis teren bekendgemaakt dat het 't Ethiopische invasieleger in een beslissende slag tot een wanor delijke terugtocht over de Oga- den heeft gedwongen en daar mee een einde heeft gemaakt aan Ethiopië's mars van vijftien da gen in Somalië. Radio Mogadisjoe riep om dat pre sident Siad Barre een "oorlogs raad" had bijeengeroepen om de uiteindelijke kosten van Ethio pië's mislukte inval te begroten. Ons heldhaftige Somalische leger is de agressors en hun bondgeno ten tegemoet getreden en heeft hun zware verliezen toegebracht. De resten van het invasieleger hebben hun hielen moeten lich ten", verklaarde president Barre voor de radio. Getallen noemde hij niet. maar vo rige radioberichten hebben het gehad over meer dan 300 Ethio pische slachtoffers ZATERDAG 17 JULI 1982 Na drie jaar revolutie is Nicaragua steeds verder geisoleerd ge raakt van de omringende Middenamerikaanse landen. Zelfs Costa Rica, wellicht de belangrijkste geallieerde van de sandi nisten tijdens hun strijd tegen de tirannie van Anastasio So- moza, heeft het nu ovër „een groot communistisch offensief in Midden-Amerika" en wijst Nicaragua als een van de hoofd schuldigen aan. Maar ondanks de onvermoeibare pogingen van Washington om dit soort uitspraken met bewijzen te staven, kunnen de sandi nisten voorlopig nog hun handen in onschuld wassen. Niette min gaan de provocaties voort, zowel op militair, diplomatiek als economisch niveau. In antwoord daarop lijken de sandi nisten zich steeds meer tot Moskou te keren. Onze Middename rikaanse correspondent Rob Sprenkels meldt dat er op maan dag 19 juli, de derde verjaardag van de revolutie, de nodige veranderingen zijn te verwachten. „Het communistisch offensief in Midden-Amerika kan slechts op één manier wor den bedwongen. We moeten de krachten bundelen en in Nicaragua hetzelfde doen als de sandinisten in El Salva dor Als Moskou door krijgt dat vanwege haar expansie drift het enige communisti sche bolwerk in Midden- Amerika dreigt te vallen, zul len de vijandigheden onge twijfeld worden gestaakt". Deze theorie is afkomstig uit de mond van majoor Roberto d'Aubuisson, de ultra-rechtse voorzitter van de Salvado- riaanse Grondwetgevende Raad, de voorloper van een regering in deze door een burgeroorlog verscheurde Middenamerikaanse staat. Hij had zelf door dat hij bui ten zijn boekje was gegaan en verzocht mij vriendelijk doch dringend het bandje in mijn cassette-recorder uit te wis sen. Dat was in begin maart 1981. d'Aubuisson was toen nog volop bezig met zijn ver kiezingscampagne en de Me xicaanse president José Lo pez Portillo had zojuist in Managua zijn vredesplan voor Midden-Amerika geop perd. Inmiddels is d'Aubuisson een van de machtigste mannen van El Salvador geworden. De Verenigde Staten hebben de door Lopez Portillo voor gestelde onderhandelingen in de ijskast gezet. En Costa Rica heeft, mede onder druk van gigantische economische moeilijkheden, geopteerd voor de reaganiaanse taal van „een groot communistisch offensief in Midden-Ameri ka". Dreiging Maar dat is lang niet alles. Nica ragua voelt zich vooral be dreigd door de in januari van dit jaar onder auspiciën van Washington opgerichte De mocratische Gemeenschap van Midden-Amerika (CDC). En terecht, zo is deze maand gebleken. Na de regerings wisselingen in Costa Rica en El Salvador leek de CDC te zijn doodgebloed. Maar dankzij de verregaande in spanningen van de Salvado- riaanse president Alvaro Magana is het orgaan begin deze maand nieuw leven in geblazen. Ook Guatemala is inmiddels tot de CDC toege treden. Panama heeft gepast, maar Magana heeft goede hoop dat nog voor het einde van deze maand Venezuela, Colombia en Jamaica lid zul len worden van de CDC, die dan de Democratische Ge meenschap van Midden- Amerika en de Caraiben zal gaan heten. De Panamese president Aristi- des Royo bestempelde de CDC kortgeleden als „een pijl die gericht is op het hart van Nicaragua". Maar de mo gelijkheden van een CDC met Venezuela en Colombia gaan natuurlijk veel verder. Wat dat betreft zijn er al ge ruchten dat Washington nu door het Falklandconflict het TIAR-akkoord (het verdrag voor wederzijdse militaire bijstand op het Amerikaanse continent) onbruikbaar is ge worden, met de CDC een nieuw instrument wil schep pen om tot een Interameri- kaanse vredesmacht voor El Salvador te komen. Maar de CDC is zonder twijfel ook tegen Nicaragua gericht. Behalve de voortdurende contrarevolutionaire aanval len vanaf Hondurees grond gebied, zal het voorlopig waarschijnlijk slechts, wat de CDC betreft, bij een verdere diplomatieke en economi sche isolatie van de sandinis ten blijven. Maar op de lange re termijn kan de CDC na tuurlijk de door Roberto d'Aubuisson geproclameerde theorie tot realiteit verheffen, met name als de realisatie van een Interamerikaanse vredesmacht voor El Salva dor een onmogelijke zaak mocht blijken. Ijskast Ondertussen kampt Nicaragua ook met steeds ernstiger eco nomische problemen. Nadat de Verenigde Staten in april de door Mexico gepromo veerde gesprekken over ver betering van wederzijdse re laties in de ijskast hadden ge- zet, hebben" de sandinisten er geen twijfel over laten be staan dat men niet bang is voor een verdere radicalisatie om de economie van een dreigend bankroet te redden. Op 1 mei scandeerde het in Ma nagua bijeengestroomde volk met groot enthousiasme de leuze „de revolutie defi niëren, het socialisme con strueren". De president van de centrale bank werd ver vangen en de sandinistische leiders lieten de particuliere ondernemers weten dat de exportpremies waren afge schaft en in plaats daarvan exportbelasting zou worden geheven. De premies waren begin februari van dit jaar in gesteld om het vertrouwen van het particuliere bedrijfs leven te herwinnen. Als klap op de vuurpijl bezocht Daniel Ortega, de coördinator van de - junta voor wederopbouw. Moskou. Uit protest tegen die maatrege len vertrokken enkele rechtse partijen en zakenlie den uit het land. Onder hen het lid van de eerste sandinis tische junta, de rubbermag naat Alfonso Robelo. Eden Pastora, beter bekend als de gevierde volksheld comman dant Cero, zou reeds van die maatregelen op de hoogte zijn geweest toen hij zo'n drie weken eerder vanuit Costa Rica de oorlog aan zijn vroe gere strijdmakkers had ver klaard. Veijaardag Naar wordt verwacht zullen er tijdens de derde veijaardag van de sandinistische revolu tie, maandag 19 juli, opnieuw de nodige veranderingen worden aangekondigd. Eden Pastora heeft al voorspeld dat er tussen de festiviteiten door een „socialistische repu bliek" zal worden geprocla meerd. Maar het junta-lid Sergio Ramirez, volgens ve len de meest behoudende persoon binnen de sandinis tische top, heeft dat voorals nog in alle toonaarden ont kend. Misschien heeft jdat te maken met de teleurstelling van san dinisten over de resultaten van het bezoek van Daniel Ortega aan Moskou: 166 mil joen dollar waarvan slechts 16 miljoen directe financiële steun. De rest wordt verleend in landbouw- en mijnbouw- machines plus hulp bij een stuwdamproject. Onvoldoen de bijstand dus om het tekort van bijna een half miljard dollar op de betalingsbalans te kunnen verlichten. Derge lijke hulp werd in Managua wel van de Russen verwacht. Mede daarom is zeer wel moge lijk dat op 19 juli de deur naar de Verenigde Staten nog op een kiertje zal worden gehou den. Op voorwaarde dat Was hington spoedig haar opstel ling tegenover Nicaragua wij zigt wil het Middenameri kaanse land niet verder radi caliseren. Dit kan worden op gemaakt uit maatregelen die zo goed als zeker zullen wor den getroffen: snelle expan sie van de landbouwcorpora ties, staatscontrole op be langrijke industrieën, onbe perkte verlenging van de noodtoestand en hoogst waarschijnlijk ook de ontbin ding van de junta van natio nale wederopbouw. Er gaan geruchten dat een vertegen woordiger van het particulie re bedrijfsleven, Arturo Cor dova Rivas, de regering ver laat en dat de Moskou-gezin de Daniel Ortega tot presi dent zal worden benoemd. ROB SPRENKELS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10