Onderwijsbonden protesteren Een politiek steekspel met kruisraketten C Miljoenenzwendel in Maastricht Klacht OSL Waardering zwaarte van fimkties onduidelijk Ineke Lambers: snel omhoog in politiek 1 if Nederland stemt voor stopzetting walvisvangst Kabinet eensgezind over begroting '83 Record-aantal wandelaars Overheid laat commercieel informatiebureau ongemoeid VRIJDAG 16 JULI 1982 ALMELO (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Almelo onderzoekt een klacht die het Oud-Strijders Legioen heeft ingediend te gen het hoofd van de Voor lichtingsdienst van de ge meente Enschede, N. van Es- mond. Het OSL voelt zich ernstig be ledigd en gekwetst door de uitspraak van Van Egmond, dat het OSL als "rechts extre mistische beweging fascistoï de verschijnselen oproept die een bedreiging voor de de mocratische samenleving kunnen zijn". Binnenland MAASTRICHT (ANP) - De direc teur van het failliete transport en overslagbedrijf Beatnxhaven b.v. in Maastricht P.D. (51), tegen wie een strafvervolging loopt als gevolg van de Uniser-affaire, wordt nu ook verdacht de hoofd persoon te zijn en een omvangrij ke fraudezaak. Dit heeft de Maas trichtse officier van justitie, mr. J. Reintjes gisteren meegedeeld. Volgens hem zijn met deze zaak ten minste 25 miljoen gulden ge moeid. De verdachte is momen teel onder arrest in Aken. D. wist dat de justitie jacht op hem maakte. Hij verbleef de laatste tijd in West-Duitsland waar hij woensdagavond in Eschweiler bij een verkeerscontrole werd aangehouden. Over de fraude zaak wil mr. Reintjes in het be- lang van het onderzoek weinig kwijt. Een broer van de directeur van het bedrijf Beatrixhaven, J.D. uit Nuth, wordt verdacht de Eerste Nederlandse Cement Industrie (ENCI) in Maastricht benadeeld te hebben voor een bedrag van twee miljoen gulden door te knoeien met weegbonnen. Hij is niet ingesloten maar naar ver hoor weer op vrije voeten ge steld. Het bedrijf Beatrixhaven kwam in het nieuws bij de behandeling van de Uniser-affaire door de Bredase rechtbank. Geruime tijd betrok Beatrixhaven namelijk chemische afvalstoffen van Uni- ser. die met kolengruis werden vermengd en als brandstof wer den doorverkocht. Daar dit mengsel bij verbranding gevaar kan opleveren voor de volksgezondheid zijn de nog aan wezige voorraden van deze brandstof by het failliete Maas trichtse bedryf in beslag geno- Anderhalf miljoen BORNE De 37-jarige handelaar R B. uit Borne heeft de Neder landse Staat voor minimaal an derhalf miljoen gulden bena deeld door geen belasting te be talen over de invoer van onder meer speelgoedartikelen Boven dien heeft hy voor 90.000 gulden aan diverse goederen uit Italië geïmporteerd, zonder de leveran ciers daarvoor te betalen. B. was bovendien in het bezit van een pistool, twee vuurbuksen. een jachtgeweer, en munitie voor de ze vuurwapens. De rijkspolitie heeft dit gisteren bekend ge maakt. DEN HAAG (GPD/ANP)- De door minister Deetman voor gestelde herziening van de onderwijssalarissen heeft bij de onderwijsbonden de verwachte protesten opge roepen. wijsgevenden dat vroegtijdig het arbeidsproces moet verlaten. Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen heeft in een toelichting op zijn voorstellen gezegd, dat het opzetten van een functiewaarderingssysteem te veel tijd zou kosten. Bovendien zijn volgens de minister functies binnen het onderwijs niet goed te onderscheiden. Het praten over ae noogte van ae onderwijssalarissen is overigens een steeds weer terugkerend me ningsverschil tussen het departe ment en de onderwijsvakorgani saties. De onderwijsbegroting bestaat voor meer dan tachtig procent uit salariskosten en bij bezuinigingen is het dan ook vrijwel onmogelijk de salarissen te ontzien. De onderwijsbonden hebben zich daar steeds tegen verzet en gevraagd om een on derzoek naar de zwaarte van de functie van de onderwijsgeven den. De toenmalige minister Van Veen, de huidige voorzitter van de VNO, heeft in de periode dat hij de scepter zwaaide over het mi nisterie van onderwijs, het Insti tuut voor Toegepaste Sociologie (ITS) in Nijmegen de opdracht gegeven voor een dergelijk on derzoek. Een pikante bijzonder heid is dat Van Kemenade in die tijd directeur was van het ITS. In 1973 kwam het ITS met het eindverslag van dat onderzoek. De onderzoekers Vis en Malo- taux waren tot de conclusie ge komen dat de onderwijsgeven den eigenlijk minder hard werk ten dan men algemeen veronder stelde. Door de onderwijsbon den werd dat onderzoek vervol gens stevig de grond in geboord. Onder minister Van Kemenade werd daarna het Zwitsers bureau Knight-Wegenstein ingescha keld om nader onderzoek te doen. De voorlopige resultaten van dit onderzoek liggen nog steeds in de la van het ministerie. In oktober gaan de onderwijsbon den met de minister over zijn plan praten, die voor dit overleg een jaar heeft uitgetrokken. De bonden zeggen wel te willen praten over een nieuw salarissys teem. Maar het ministerie moet dan wel eerst met een verant woorde bepaling komen van de zwaarte van de werkzaamheden van de onderwijsgevenden. De bonden verwijten Deetman dat hij het nieuwe systeem alleen maar wil realiseren om flink te kunnen bezuinigen, zonder een al te grote aanslag te hoeven doen op de werkelijke onder wijsvoorzieningen. De onderwijsbonden zijn van ning dat als de overheid het dig vindt om niet meer de diplo ma's van een onderwijsgevende maar zijn functie als uitgangs punt te nemen voor de hoogte van het salaris, er ook een weten schappelijk verantwoord onder zoek moet komen naar de z\ te van de taak van een onderwijs gevende. De onderwijsbonden wijzen in dat verband op het ho ge ziekteverzuim onder onder wijsgevenden en op het verhou dingsgewijs grote aantal onder Lokettist NS verslaapt zich HAARLEM (ÓPD) - De loket ten van hetlstation te Heem- stede-Aerdenhout, zijn van morgen pas om kwart vóór acht open gegaan, in plaats van kwart Voor zes. De eerste lokettist had zich verslapen en de tweede, die om zeven uur kwam, had niet alle sleu tels. De tweede lokettist kon wel een van de twee toegangen tot elk perron openen, zodat treinforensen wel hun trein konden bereiken. Venjeste passagiers, die infor- nteerden of in navolging van de Britse nu ook de Neder landse Spoorwegen in sta king waren gegaan, kregen te horen dat zij een kaartje in de trein konden kopen. Zonder verhoging. DEN HAAG (GPD) - Dat mr. Ineke Lambers-Haquebard door de le den van D'66 op de eerste plaats van de kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkiezingen is gezet, is minder verrassend dan dat Jan Terlouw daar niet staat. In de vrij korte tijd dat Ineke Lambers in de Haagse politiek opereert, is zij immers snel om hoog gestoten. Al in 1979 stond boven een inter view met haar in het weekblad WEERRAPPORTEN E gisteren .5 E 2-3 Amsterdam licht bew. 27 15 4 De BUt 28 16 20 Deelen 29 15 2 Eelde 29 15 3 Eindhoven 27 15 2 Den Helder licht bew. 27 15 6 Rotterdam onbewolkt 27 15 4 Twente 28 15 0 Vlissingen onbewolkt 23 16 1 Zd. Limburg geheel bew. 27 16 5 Aberdeen 13 0 9 Athene onbewolkt 34 22 0 Barcelona geheel bew. 29 23 0 Berlijn onbewolkt 33 20 0 Bordeaux 25 14 08 Brussel 24 14 8 Frankfort onbewolkt 31 18 2 Genève onbewolkt 31 15 0 Helsinki onbewolkt 23 12 0 Innsbruck half bew. 31 15 1 Klagenfurt 32 17 03 Kopenhagen 27 18 7 Lissabon licht bew. 24 15 0 Locarno onbewolkt 29 18 0 Londen half bew. 22 9 7 Luxemburg onbewolkt 27 0 0 Madrid licht bew. 32 16 0 Malaga onbewolkt 31 19 0 Mallorca 33 24 0 München onbewolkt 30 13 08 Nice 29 23 0 Oslo 27 18 21 Parijs 23 14 3 Rome licht bew. 30 23 0 Split onbewolkt 29 17 0 Stockholm onbewolkt 25 17 0 onbewolkt 29 18 0 Zürich onbewolkt 29 15 03 Istanbul onbewolkt 27 18 0 Tel-Aviv licht bew. 0 Tunis half bew. - 25 0 PIETERBUREN Twee assistentes van het zeehondencentrum van Lenie 't Hart in Pieterburen hebben dagelijks hun handen vol aan de voeding van maar liefst 12 zeehondenbaby's. De baby's spoelden deze week aan, na weggedreven te zijn bij hun moeder tijdens een harde storm. In september zullen de zeehondjes weer op het wad worden vrijgelaten. De Tijd de kop: „De kroonprin ses van Jan Terlouw?" Dat vraagteken kan na het partijcon gres van D'66 morgen wellicht worden geschrapt. Haar landelijke politieke ervaring is nog maar kort, pas in 1977 deed Ineke Lambers haar intre de in de Tweede Kamer. Daar hield zij zich bezig met mi lieuproblemen en economische zaken (regionaal beleid). Het was dan ook bijna vanzelfsprekend dat Ineke Lambers vorig jaar staatssecretaris van milieuhygië ne zou worden. Die functie heeft zij tot nog toe met veel verve, en volgens velen deskundig uit geoefend. Als kamerlid stond zij al bekend om haar harde werken en de ge degen manier waarop zij zich op debatten voorbereidde. Zij be haalde snel een grote populari teit. In 1978 haalde mevr. Lam bers al de zevende plaats bij de verkiezing van de politicus van het jaar. Binnen D'66 wordt zij gerekend tot de linkervleugel van de partij. Al eerder liet zij weten niet in een kabinet met CDA en WD te wil len zitten. Ineke Lambers is 36 jaar en woont nog steeds in het noorden, in Opende, op de grens van Gronin gen en Friesland. Zij is gehuwd met Kees Lambers, wetenschap pelijk medewerker aan de Rijks universiteit van Groningen. DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse regering zal op de jaarvergadering van de Inter nationale Walvisvaart Com missie (IWC), die van 19 tot 24 juli in de Britse badplaats Brighton wordt gehouden, voor een tijdelijke stopzet ting van de commerciële wal visvaart stemmen. Overeen komstig een brief van minis ter De Boer (CRM) aan de mi lieu-organisatie Greenpeace van 12 juli was enige twijfel ontstaan over de houding van de Nederlandse regering. Deze zou zich eventueel van stemming willen onthouden, als enkele walvisjagende na ties zouden dreigen uit de commissie te stappen. Tij dens een demonstratie van Greenpeace gisteren voor het gebouw van CRM in Den Haag deelde de bewindsman echter mee, dat Nederland zonder meer voor een tijdelij ke stopzetting zou stemmen. Volgens Greenpeace is stop zetting nu dringender dan ooit tevoren, omdat veel wal vissoorten met uitsterven worden bedreigd. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is het gisteren eens geworden over de hoofdlijnen van de rijksbegroting voor 1983. De eis van minister Van der Stee (financiën), dat volgend jaar nog eens 6 miljard extra bezui nigd moet worden, is niet gehonoreerd. Volgens kabinetskringen wordt nu bijna vier miljard extra bezuinigd. Die bezuinigingen komen dan bovenop de 8 miljard, waarover het kabi net het al in de voorjaarsnota eens was geworden. Overigens heeft het kabinet slechts de omvang van de extra bezuinigingen vastgesteld, de invulling ervan geschiedt pas in augustus. Minister Van der Stee verklaarde gisteravond na het kabinetsberaad dat de ministers het nu eens zijn geworden over de hoogte van de diverse begrotingshoofdstukken. De besluiten over het loonbeleid, de bezuini gingen op de sociale uitkeringen en de ambtenarensalarissen en even tuele belastingmaatregelen volgen pas in augustus. Volgens kabinetskringen is wel duidelijk dat er vooralsnog geen loskop peling komt van de sociale uitkeringen en het minimumloon, en even min zouden de ambtenarensalarissen worden losgekoppeld van de lo nen in het bedrijfsleven. Dat zou wijzen op een overwinning van D'66 in het kabinet. Minister Van der Stee had in zijn bezuinigingsvoorstel (dat 6 miljard gulden groot was) beide loskoppelingen voorgesteld. Van der Stee wilde de ambte narensalarissen bevriezen, en de uitkeringen met 3 procent verlagen. De D'66-bewindslieden verzetten zich daar hevig tegen. De Democraten wilden dat alle inkomens, dus niet alleen uitkeringen en ambtenarensa larissen, zouden inleveren. Welke vorm het inkomensbeleid nu gaat krijgen is nog onduidelijk. In dit kader speelt ook de hele discussie over de herziening van het stelsel van sociale zekerheid. Mocht minister De Graaf (sociale zaken) er niet in slagen die herziening voor 1 januari rond te krijgen, dan valt op grond van het voorjaarsnota akkoord aan een algehele verlaging van de uitkeringen toch niet te ontkomen, zo verklaarde premier Van Agt nog deze week. NIJMEGEN (GPD) - Bij de 66e Nij meegse Vierdaagse, die volgende week dinsdag in alle vroegte van start gaat, wordt de magische grens van 20.000 deelnemers overschreden. Dat is gisteren in Nijmegen meegedeeld door marsleider Ton van Dongen. De Vierdaagse-afstandsmarsen Nijmegen staan dit jaar min of meer in het teken van de jubilea. Dit jaar wordt voor de 50e keer de vlaggenparade gehouden, op de vooravond, voorafgaande aan de eerste wandeldag. Ook is het dit jaar een halve eeuw geleden, dat het Nijmeegse Wandel Ver bond werd opgericht. Voor het tiende achtereenvolgende jaar zal de sportmassagedienst de wandeleaars bijstaan. Als de Nijmeegse Vierdaagse vol gende week te kampen krijgt met dezelfde temperaturen als die van de afgelopen hitte-dagen, zullen maatregelen moeten wor den genomen, aldus de Vier- daagse-arts dr. Versteeg. Militai ren zullen dan zonder bepakking lopen, er zal (nog) vroeger wor den gestart en routes zullen moe ten worden ingekrompen. Bij erg warm weer geeft dr. Ver steeg de volgende adviezen: „men dient tijdens de mars op gezette tijden rust te nemen en vooral voedsel te gebruiken, aan- geuld met wat zout. Drink vol doende water en nooit alcohol houdende dranken". Ineke Lambers-Hacquebard. EMMEN (ANP) - Ongehuwde ambtenaren die in gemeente dienst zijn van de gemeente Em- men krijgen in het vervolg de zelfde rechten als hun gehuwde collega's waar het gaat om bui tengewoon verlof. B en W beslo ten gisteren ongehuwde ambte naren die duurzaam samenwo nen, in voorkomende gevallen buitengewoon verlof te verle nen. Hiermee loopt de gemeente Emmen vooruit op landelijke richtlijnen. Bij het ministerie van binnen landse zaken werkt momenteel een ambtelijke werkgroep aan een eindrapport over gelijk trekking van gehuwde en onge huwde ambtenaren. DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van binnenlandse zaken heeft geen enkele bemoeienis gehad met de kantoorvestiging in Rot terdam van het internationaal opererende, commercieel infor matiebureau International Re porting and Information Servi ces (IRIS). Dit antwoordt de mi nister van binnenlandse zaken, mr. M. G. Rood, mede namens zijn collega's van buitenlandse zaken en justitie op vragen van de WD-Tweede-Kamerleden Evenhuis en Bolkestein. IRIS is een wereldwijd vertakte or ganisatie, die zich gaat speciali seren in het verknjgen en ver strekken van politieke, economi sche en sociale inlichtingen over de gehele wereld. Juist vanwege dit laatste wilden Evenhuis en Bolkestein weten, hoe de rege ring denkt de persoonlijke le venssfeer te kunnen beschermen bij de door IRIS te verstrekken informaties over particuliere be drijven. Anderhalf jaar geleden, aan de vooravond van de Tweede- Kamerverkiezingen van 1981. leek de kwestie van de kruis raketten de verkiezingscam pagnes te gaan domineren. Maar niets bleek minder waar. In de campagnes speel den de kruisraketten nauwe lijks een rol. Werkloosheid, koopkracht, ontkoppeling. Dat waren de thema's. Misschien is het te vroeg geoor deeld, maar de komende campagnes lijken een spie gelbeeldige situatie te gaan opleveren. De kruisraketten duiken weer bijna dagelijks in de kranten op, omdat lei dende politici allerlei gedurf de uitspraken over deze zaak de wereld in slingeren. Het lijkt er zelfs op dat de mo gelijkheden tot coalitievor ming na de verkiezingen in belangrijke mate bepaald zul len worden door de houding, die de politieke partijen ten aanzien van het kernwapen- vraagstuk innemen. Niet verrassend Verrassend is dat niet. Op so ciaal-economisch terrein zijn de verschillen tussen de gro te partijen het afgelopen jaar geleidelijk minder geworden. De PvdA sloeg een realisti scher koers in, de koopkrach- thandhaving is allerminst heilig meer. Iedereen is het erover eens dat de kosten van ons sociale ze kerheidsstelsel niet meer te dragen zijn en dus omlaag moeten. De koppeling van uitkeringen aan lonen mag voor PvdA en D'66 nog wél heilig zijn, het lijkt slechts een kwestie van tijd of ook daar zullen de verschillen verder vervagen. De kernbewapening is een van die weinige politieke strijd punten die nog wél principië le stellingnamcs toelaat. De PvdA heeft vorige week nogmaals de absolute en on voorwaardelijke afwijzing van de kruisraketten in haar verkiezingsprogramma vast gelegd. Niemand had anders verwacht. Het is het enig overgebleven „strijdpunt", waaraan de socialisten zich kunnen vastklampen. Wat met de kruisraketten gaat gebeuren en voor welke pro blemen de volgende coalitie op dit punt komt te staan, ligt dus weer - zoals immer - in handen van het CDA. En juist vanuit die partij vallen de laatste weken opmerkelij ke geluiden te horen. Dat begon een maand geleden, toen oud-formateur Kremers en minister (van landbouw) De Koning onomwonden stelden, dat het CDA niet meer kan regeren met een partij die tevoren al verklaart (en zoals in 1981 in het regeer akkoord laat vastleggen) uit een kabinet te zullen stap pen, wanneer toch tot plaat sing van de kruisraketten wordt overgegaan. Vorig jaar kreeg het regeerak koord daartoe een speciale PvdA-voetnoot Het CDA kon dat toen - zy het met te genzin - laten passeren, om dat de plaatsing van de kruis raketten pas in 1986. dus na de regeerperiode 1981-1985 aan de orde zou komen. Maar dat jaar valt nu wel onder de regeerbevoegdheid van het nieuwe kabinet, dat dit na jaar moet aantreden. Ook op dat punt heeft de kabinetscri sis van mei jl. dus voor een onverwachte stroomversnel ling gezorgd. Het estafettestokje werd na Kremers en Dc Koning met graagte overgenomen door premier Van Agt, die m Egypte vanaf de rug van een kameel het volk kond deed van zijn bezwaren tegen de PvdA-opstelling. Hy introdu ceerde een in deze kwestie nieuw idee: maak van de kruisraketten-zaak een „vrije kwestie", zoals dat ook in de abortus-discussie gebeurde. Niet het kabinet, maar het par lement beslist (over de plaat sing). Het kabinet legt zich dan bij die (meerderheids)be- slissing neer Hoe democra tisch! Het lijkt op wat op 12 mei gebeurde, toen het kabi net-Van Agt II een „meerder heidsbesluit" over de voor jaarsnota nam. De PvdA kon uit het kabinet stappen, maar hét eenmaal bij meerderheid genomen be sluit stond vast. Van Agt heeft dat ongetwijfeld ook voor ogen in de kruisraket- tenzaak. Zou de PvdA door een positief rakettenbesluit het kabinet verlaten, dan staat het plaatsingsbesluit m elk geval vast. Zonder „vrije kwestie" bestaat het risico dat het kabinet al uit elkaar spat, zonder dat van besluitvorming sprake is geweest. Dan zouden nieuwe verkiezingen, met als voor naamste campagnethema de kruisraketten, uitsluitsel moeten brengen. Die ongewisheid ziet Van Agt, als loyaal NAVO-bondge- noot. liever niet, zeker als hy toch de volle vier jaar wil vol maken. Maar Van Agts „op lossing" gaat gemakshalve aan nog wat bezwaren voor bij. In strijd Zo dwingt deze methode de PvdA - by een besluit tot plaatsing - om uiteindelijk medeverantwoordelykheid te dragen voor een besluit dat lynrecht in stryd is met de ei gen principes, het eigen ver kiezingsprogramma. Dat' mag je van geen enkele party, ook de PvdA niet, verwach ten. „Van Agt weet ook wel dat de PvdA dat nooit zal pikken. Hy maakt dus zo de weg vrij voor de WD", luidden com mentaren na de woestijn- speech van Van Agt Nu we ten we allemaal waar Van Agts sympathieën liggen, maar zó gemakkelijk ligt het toch niet Het is immers allerminst zeker dat de WD bereid zal zyn het idee van de vrije kwestie te omhelzen. Dat houdt na melijk in dat de WD zich nu al bereid verklaart, om zich óók neer te leggen bij een af wijzend besluit van de parle mentaire meerderheid. Dat lijkt te veel gevraagd. Zelfs als VVD en CDA samen na de verkiezingen de ver wachte 80 tot 85 zetels halen, zal de WD zich wel twee keer bedenken alvorens in een zo ongewis avontuur te stappen En ongewis is het. Dat blijkt al uit dc plotselinge opleving van het loyalisten- dom in het CDA. "Bende van 10" De „bende van tien" roert zich weer, nu de leiding van het CDA steeds minder bezwa ren tegen de plaatsing van de kruisraketten lykt te hebben. Net als vorig jaar hebben de tien, onder wie de staatsse cretarissen Van Houwelin- gen (defensie) en De Boer (crm). laten weten nooit te zullen instemmen met plaat sing. Die bezwaren zijn door het CDA-bestuur erkend. On danks de ongemeen felle kri tiek van minister Jan de Ko ning, die begin deze week uit riep dat wie op voorhand al onder geen voorwaarde met plaatsing akkoord gaat. zich beter niet voor de CDA-lyst kandidaat kan stellen. De opstelling van de tien is im mers in strijd met het CDA- verkiezingspro gramma, dat helemaal geen keuze doet. Het CDA heeft tot nog toe zyn oordeel steeds verbon den aan het welslagen van de onderhandelingen tussen Russen en Amerikanen in Genève. Lukken die, dan zijn de kruisraketten niet nodig. Mooi dus. Mislukken zij, dan moeten we bereid zijn de consequenties daarvan te aanvaarden, zeggen Lubbers c.s. steeds. Plaatsen dus. Het CDA bestuur moest zo'n bezwaar, naar goed AR-ge- bruik „gravamen" genoemd, wel erkennen In de eerste plaats omdat het dat vong jaar ook al gedaan had. en bo vendien omdat niet-erken- ning aan de vooravond van de verkiezingen de barsten in de toch al zo broze eenheid van het CDA had kunnen vergroten. Raar parket Maar daarmee is het CDA-be stuur tegelyk in een raar par ket terechtgekomen. Wat het aan zyn eigen leden toestaat - kandidaat zyn, zelfs voor een ministerschap, en toch een voorbehoud tegen één pro- grammadeel maken - wil het CDA een mogelijke coalitie partner, de PvdA. ontzeggen. Geen fraai voorbeeld van consequente politiek. De knuppel ligt dus weer volle dig in het politieke hoender hok. En is daar dit keer door het CDA ingeworpen. En het lykt er daarby veel op, alsof een aantal vooraanstaande CDA'ers nu de socialisten op sociaal-economisch ter rein een nieuwe werkelyk- heid hebben ontdekt, en daardoor de marge met het CDA hebben verkleind - een andere reden zoeken om de PvdA op een afstand te hou den. HANS DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7