Iran en Irak melden beide overwinningen Britse vorstin verhaalt van insluiper Geruchten over concessies Pools regime Opvang Palestijnen nog knelpunt besprekingen 'Noodtoestand hield Russen tegen' April-grap fopt DDR Politiechef Napels vermoord Schmidt wil in VS gaskwestie bepraten Daily Star: man wilde zelfmoord plegen Buitenland VRIJDAG 16 JULI 1982 Deel Solidariteit-leden wellicht vrij (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Hoe is het vertrouwen van de Poolse jongeren terug te winnen. Over dit thema is giste ren in Warschau een tweedaagse zitting van het Centrale Comité van de Poolse Communistische Partij begonnen. Op de achter grond spelen echter groeiende geruchten dat het Poolse militai re regime van plan is het grootste deel van de politieke geinter- neerden volgende week donder dag, op de dag van de viering van de Poolse nationale feestdag, vrij te laten. Dertig procent van de Polen is jon ger dan 19 jaar. Zorgwekkende statistieken geven aan dat een derde van degenen die voor mili taire dienst worden opgeroepen ongeschikt is, en dat 15 procent van de jeugd tussen de 14 en 19 jaar psychisch gestoord is. De oproerkraaiers van mei dit jaar waren voornamelijk jongeren, en de communistische partij weet dat het een goedkoop excuus is om te beweren dat het allemaal een gevolg van de Westerse pro paganda was. Maar achter de schermen van de bijeenkomst van het centrale co mité staat, zoals vaker bij dat soort bijeenkomsen, meer op het spel. Volgende week op de Pool se nationale feestdag worden van de kant van de regering op grote schaal concessies verwacht als beloning voor de tegenwoordige betrekkelijke rust. Het Poolse militaire regime zou graag de macht teruggeven aan de communistische partij en te- WASHINGTON (Reuter) - Volgens de Poolse militaire leider, generaal Wojciech Jaruzelski, is door de af kondiging van de noodtoestand in december Polen bewaard voor een Sowjetinterventie en verlies van souvpreiniteit. In een vraaggesprek in Parade Maga zine met de Amerikaanse journalist van Poolse af komst Tad Szulc noemt hij de Sowjetunie niet bij name, maar spreekt hij van een interventie "van bui tenaf'. Jaruzelski vertelde dat de meeste Polen zijn commu nistische regering niet steunen. Het opheffen van de noodtoestand en de bevrijding van de duizenden geïnterneerden, waaronder vakbondsleider Lech Walesa, zouden een ramp betekenen. Volgens de Poolse machthebber hebben de repressieve maatre gelen tegen de door vakbond Solidariteit geleide dissidenten een burgeroorlog voorkomen. Jaruzelski zei dat Solidariteit op zijn retour is omdat het de vakbond op 13 mei niet lukte een voorgeno men nationale staking op poten te zetten. Door de Amerikaanse sancties heeft Polen, zo verklaarde Ja ruzelski, zich meer tot Moskou en andere commu nistische landen moeten wenden voor economische samenwerking. gemoet komen aan het Russi sche verzoek de oorlogstoestand op te heffen, waardoor derhalve zo spoedig mogelijk een eind zou kunnen worden gemaakt aan de Westerse sancties. Maar is de partij sterk genoeg? Velen, onder wie de generaals, vrezen dat dat niet het geval is. De onafhankelijke vakcentrale 'So lidariteit' die, hoewel verboden, haar activiteiten bij lange na niet opgegeven heeft, heeft gisteren via een ondergronds blad een plan van vijf punten gepubli ceerd voor sociale vrede in het land. Het houdt de vrijlating in van alle geinterneerden en am nestie voor degenen die veroor deeld zijn wegens vergrijpen te gen de oorlogstoestand. Dat be tekent dat wat voor concessies het militaire regime volgende week ook doet, deze er uitzien als 'Solidariteit'. HAMBURG (UPI) West-Duitsland gniffelde toen Oost-Duits- land vorige week Bonns "imperialistische buitenlandse poli tiek" hekelde en daarmee serieus inging op een 1-aprilgrap. In een artikel in 'Horizont', een Oostduits weekblad over buiten landse politiek, viel de DDR West-Duitslands "imperialistische ambities in het Poolgebied" aan, aldus berichten in dagbladen gisteren. Het artikel in Horizont ging in op een bericht in de Frankfurter Allgemeine Zeitung, een van West-Duitslands hoogst aangesla gen kranten, dat een zekere "Dr. H.C. Edmund F. Draecker", de vlag van de Bondsrepubliek had gehesen op een 'zeer groot brok ijs' in het Poolgebied, om het voor West-Duitsland op te eisen. De Frankfurter Allgemeine bakte zijn lezers ter gelegenheid van 1 april een poets, zoals Westduitse kranten plegen te doen. Draec ker is een fictieve diplomaat die sinds hij in 1937 werd uitgevon den, telkens in de grappen van de pers en diplomatieke dienst terugkeert. Maar de grappen hebben gene zijde van de grens tussen beide Duitse staten klaarblijkelijk nooit bereikt. "West-Duitsland maakt van onvolkomenheden in het Pool verdrag gebruik om soevereine rechten te claimen", schreef Horizont. En het voegde er aan toe dat dit weerspiegelde "de vrees van de imperalistische monopolies er wat de onder het ijs begraven grondstoffen betreft, naast te zullen grijpen". NAPELS (AFP/UPI) - Het hoofd van de Mobiele Eenheid van Na pels, Antonio Ammaturo, is gis teren in het centrum van de stad doodgeschoten, zo heeft de poli tie meegedeeld. Toen Ammaturo 's middags in een dienstauto naar huis wildq gaan, openden gewapende mannen het vuur. Ook de chauffeur van de politiechef liet het leven. Een agent in burger, die met een mo torfiets op de plek van de aanslag aanwezig was, zette de achtervol ging in. Hij schoot een voorbij ganger in een been, maar deze is er niet ernsig aan toe. De schut ters wisten in een kleine auto te ontkomen. De politie beschikt over aanwijzin gen dat de aanslag het werk is van de Camorra, de Napolitaanse variant van de mafia op Sicilië. TEHERAN/BAGDAD (ANP) - De Iraanse invasiemacht heeft gisteren tegenaanvallen van het Iraakse leger afgeslagen en heeft zijn posities ingenomen op nog geen tien kilometer van de Iraakse havenstad Basra. Dit heeft het officiële Iraanse persbureau INA bekendgemaakt. NEW DELHI (AFP/Reuter) - Vrienden en aanhangers omringen de nieuwe president van India, Giani ZaiL Singh. De 66-jarige oud minister van buitenlandse zaken kreeg gisteren een grote meerder heid van stemmen in het kiescolle ge. Zijn tegenkandidaat was de vroegere rechter Hans Raj Khan- BEIROET/WASHINGTON (DPA/AFP/Reuter/UPI) - Het vinden van landen die de Palestijnen uit het door Israëlische troepen bele gerde West-Beiroet willen opnemen blijft het grote struikelblok bij het zoe ken naar een oplossing voor de Libanese crisis, zo heeft een hoge Ameri kaanse regeringsfunctio naris gisteren gezegd. Onderhandelingen tussen de Ame rikaanse afgezant Philip Habib en de Libanese regering hebben nog steeds geen concrete resulta ten opgeleverd. Volgens de hoge functionaris doen de Verenigde Staten een beroep op landen in het Midden-Oosten te helpen bij de evacuatie. Vol gens de New York Times heeft president Reagan er in een brief aan de Saoedische koning Fahd op aangedrongen, dat Syrië het grootste deel van de 6000 Pale stijnse soldaten opneemt en an dere Arabische landen de rest. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, bevestigde dat Reagan in contact staat met verschillende staatshoofden en regeringsleiders in het Midden- Oosten en ook Europa om tot een oplossing te komen. Afgelopen week kwamen de on derhandelingen in het slop, toen Syrië weigerde Palestijnen op te nemen. Kennelijk in een poging de besprekingen weer op gang te krijgen deelde de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie (PLO), Jasser Arafat, de Syri sche regering woensdag formeel mee, dat de PLO bereid is naar Syrië te komen, wanneer een overeenkomst wordt bereikt. Niet bereid Volgens goed ingelichte kringen in Damascus heeft de Syrische pre sident, Al Assad, in een bood schap aan de Amerikaansa am bassadeur opnieuw laten weten, dat zijn land niet bereid is de Pa lestijnen op te nemen. Assad zou hebben gezegd dat geen formeel verzoek van de Palestijnen om asiel is ontvangen en dat daar over geen beslissing kan worden genomen, voordat Israël zijn troepen heeft teruggetrokken uit Libanon. De boodschap was een antwoord op een brief die Assad een dag eerder had ontvangen van president Reagan. Volgens politieke waarnemers is het ne gatieve antwoord van Syrië een taktische zet om concessies af te dwingen. Het land zou eventueel wel bereid zijn Palestijnen op te nemen in ruil voor voortzetting van de Syrische militaire aanwe zigheid in Libanon. Het probleem van de evacuatie van de Palestijnen zal volgende week in Washington aan de orde ko men tijdens ontmoetingen van president Reagan met de minis ters van buitenlandse zaken van Saoedi-Arabië en Syrië, zo is van de zijde van het Witte Huis ge zegd. Afwachten De Israëlische minister van buiten landse zaken, Yitzak Sjamir, heeft gisteren op de Amerikaan se televisie verldaard, dat Israël nog steeds een oplossing via on derhandelingen wil afwachten, maar dat de tijd niet onbeperkt is. Hij voegde eraan toe', dat Is raël de Amerikaanse onderhan delaar Habib geen tijdslimiet wil opleggen. Minister van defensie, Sjaron waarschuwde gisteren de PLO Israëls wens om te komen tot een politieke oplossing, niet te zien als een teken van zwakte of aarzeling. "Het zwaard op de nekken van de terroristen zal niet terug gaan in de schede", al dus Sjaron. In Beiroet hield het sinds zondag van kracht zijnde broze staakt- het-vuren stand, ondanks enkele sporadische schotenwisselingen in het zuiden van de stad. PLO- leider Arafat noemde het be stand gisteren "een hoopvol te ken". Hij zei er echter ook van overtuigd te zijn dat Israël een grote operatie voorbereidt. tot de religieuze minderheid van de Bij gebrek De Iraniërs ontkenden een Iraaks legercommuniqué dat de Iraanse troepen teruggedreven zouden zijn tot over de internationale grens. INA berichtte dat de ge vechten in het olierijke zuid-lrak voortduren. Volgens het Iraakse persagent schap INA zouden gisteravond 1.004 Iraanse soldaten zijn ge sneuveld bij de gevechten van de afgelopen dagen. Voorts zouden er 33 tanks, 21 pantserwagens, 22 andere legervoertuigen en 6 ka nonnen van Iran door de Iraakse troepen zijn vernietigd, aldus INA dat een militaire woordvoer der aanhaalde. onafhankelijke Sikhs, was naar voren geschoven door de Congres-I-partij die over een grote meerderheid beschikt in het kiescollege. Hij gold als een enigszins controi^ersieel kandidaat vanwege zijn "onbegrensde trouw" aan Ghandi. Volgens de oppositie Zowel Iran als Irak maakten mei- heeft de premier radio en televisie ding van bloedige gevechten. Irak voerde gisteren ook vergel dingsbombardementen uit op waarnemers op het strijdtoneel is het onmogelijk de tegengestel de verklaringen op hun waarde te schatten. Gevechten steden in west-Iran en 's mid dags werd er zelfs luchtalarm ge geven boven Teheran. Na tien minuten werd het weer opgehe ven. Volgens de militaire woord voerder van Irak zouden Iraakse straaljagers twee Iraanse ge vechtsvliegtuigen van het type Phantom hebben neergeschoten ten zuiden van Basra. Irak zou bovendien 500 Iraanse soldaten krijgsgevangen hebben ge maakt. Een woordvoerder in Te heran zei dat de operaties van het Iraanse leger erop zijn gericht de nieuw veroverde posities vast te houden. Irak heeft de Veiligheidsraad schriftelijk gevraagd alles te doen om "de nieuwe door Iran begonnen agressiedaad te beëin digen". Het Iraakse delegatielid bij de Verenigde Naties, Salah Omar al-Ali, verlangde Van de raad dat de Iraanse aanval ver oordeeld zou worden als een in breuk op de resolutie van 12 juli waarin de raad de strijdende par tijen unaniem opriep zich terug te trekken tot de internationale grens. Grootste In kringen van de Amerikaanse in lichtingendienst werd opge merkt dat de strijd kan uitlopen op de grootste veldslag sinds de TWeede Wereldoorlog. President Reagan sprak met republikeinse leiders over de nieuwe ontwikke ling in de 22 maanden oude Golf oorlog en woordvoerder Larry Speakes zei dat de Verenigde Staten met de landen in de regio overleg zal voeren over de "korte en lange termijn gevolgen van de Iraanse invasie". In een persverklaring riep het Wit te Huis op tot "een onmiddellijk stopzetten van de vijandelijkhe den en het beginnen van onder handelingen" om een eind te ma ken aan het conflict. De nieuwe minister van buitenlandse zaken, George Schultz, zei dat de Ver enigde Staten "zeer zorgvuldig moeten beoordelen" hoe de ge vechten de belangen van Ameri ka raken. Hij bevestigde dat Was hington weinig invloed kan uit oefenen op zowel Iran als Irak. Sowjet-Unie LOS ANGELES (AP) - De 38-jarige karate-expert Mike Stone uit Los Angeles heeft zo zijn eigen opvattingen over het gebruik van zijn hoofd. Op jacht naar een officieus wereldrecord sloeg hij gisteren vijf blokken ijs doormidden met een krachtige ja-knik. wending in de Golfoor log tussen Irak en' Iran heeft de diplomatie van de Sowjet-Unie in grote verlegenheid gebracht. Moskou heeft gedurende de 22 maanden durende oorlog gepro beerd zowel Bagdad als Teheran te vriend te houden, zo zeggen waarnemers in de Sowjetrussi- sche hoofdstad. De delicate balanceerpolitiek is met name zo moeilijk met succes te volbrengen, omdat de Sowjet- Unie met Irak een vriendschaps- en samenwerkingsverdrag heeft dat in 1972 werd getekend en een duur heeft van 15 jaar. Daarenbo ven heeft het Kremlin sinds de machtsovername in Iraq door de ëjatollahs in februari 1979 toena dering gezocht tot het fel anti communistische regime in Tehe- BONN (DPA/UPI) - Tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten komende weck zal de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt onder meer de kwestie van de aardgasleiding tussen de Sowjet-Unie en Westeuropese landen bespreken. Dit heeft rege ringswoordvoerder Klaus Boiling in Bonn meegedeeld. Schmidt vliegt op 20 juli voor tien dagen naar de Verenigde Staten en Canada. In San Francisco zal hij de gast zijn van de nieuwe minister van buitenlandse zaken, George Schultz. Tegelijkertijd zal de Westduitse minister van economische zaken, Otto Graaf Lambsdorff in Washington nagaan hoe de meningsverschillen tussen Bonn en Washington bijgelegd kunnen worden die zich na de verscherping van het Amerikaanse embargo in de aard- gasleidingzaak door president Reagan hebben toegespitst. De minister zal Reagans belangrijkste adviseur, William Clark, spreken en zal voorts zijn Amerikaanse ambtgenoot, Malcolm Baldridge, de president van de centrale bank. Paul Volcker, en de minister van financiën, Donald Regan, ontmoeten. Het weekblad Der Spiegel meldde dat Schmidt van plan was er bij Schultz op aan te dringen bij president Reagan te intervenieren om diens "anti-Sowjet-kruistocht" te wijzigen. De bondskanse lier, een oude vriend van Schultz, zou het Westduitse standpunt uiteenzetten dat "Bonn niet wil meedoen aan een handelsoorlog tegen de Sowjet-Unie en alle pogingen zal weerstaan weer een koude oorlog te beginnen" LONDEN (Reuter) - Koningin Eli sabeth van Groot-Brittannië heeft gisteren verteld dat ze dacht dat de onbekende man die zich vorige week vrijdag in haar Koningin Elisabeth II slaapkamer bevond, een lakei was die de overgordijnen kwam opendoen. Ze wist niet hoe ze het had toen ze doorhad dat hij een indringer was, vertelde ze aan gasten op lunch in Buckingham Pala i de koningin doorge- _en van de gasten, de Britse acteur Paul Eddington (van de televisieserie 'Yes minis ter'): "Ze dacht dat het niemand anders dan een bediende kon zijn, omdat niemand anders zich op die plaats kon ophouden. Plotseling realiseerde ze zich dat hij geen lakei was, met die vreemde kleding". Volgens Eddington had de konin gin haar verhaal op badinerende toon verteld, de hoop uitspre kende dat men er snel over uitge praat zou zijn. Een Engelse krant schreef dat de 56-jarige koningin, met spelden in het haar en gekleed in een kort nachtgewaad, wakker was ge worden en toen de indringer met blote voeten op de rand van haar ledikant had aangetroffen. Hij had gezegd: "Ik houd van u". De man opende de gordijnen van het koninklijk boudoir en zijn eerste woorden tot de koningin waren geweest: "U bent erg mooi en ik houd heel erg veel van u", aldus het dagblad Sun. Volgens het Londense dagblad Daily Star was de "indringer van Buckingham", die er vorige week vrijdag in slaagde door te dringen tot de slaapkamer van koningin Elisabeth, aanvanke lijk van plan in haar aanwezig heid zelfmoord te plegen. De voormalige conservatieve mi nister Norman St. John Stevas, gisteren aan het Britse radiopu- bliek gepresenteerd als iemand die op Buckingham Palace kind aan huis is, zei dat hij ervan over tuigd was dat de koningin 'werkelijk woedend' was over het falen van de veiligheid in het paleis. Dat betekent volgens hem niet dat zij haar huis veranderd wil zien in een fort. Volgens regeringskringen geeft premier Thatcher de schuld van het voorval aan de politiemensen die rechtstreekse verantwoorde lijkheid voor de veiligheid van Elisabeth dragen. In parlemen taire kringen verluidde dat de druk toeneemt om Sir David McNee, hoofdcommissaris van politie van Londen, op wacht geld te stellen. Hij gaat in okto ber met pensioen. Commissaris John Dellow, belast met een rapportage over het inci dent, heeft volgens de BBC vast gesteld dat de politie die aan het koninklijk huis was toegevoegd, zo laks was dat bijna van onbe kwaamheid kon worden gespro ken. Zijn rapport is nog niet aan het kabinet voorgelegd, maar volgens de BBC zullen minstens zes politiemannen van de paleis- dienst van hun taak worden ont heven. Senaat akkoord met Schultz WASHINGTON (DPA/Reuter) - De benoeming van George Schultz tot nieuwe Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken is gis teren eenstemmig goedgekeurd door de Amerikaanse senaat. Hij volgt Alexander Haig op. Bij de stemming waren 97 senato ren voor en geen enkele tegen. Drie senatoren waten niet aan wezig. Haig trad op 25 juni na 17 maanden af wegens meningsverschillen over de koers van de amerikaan- se buitenlandse politiek. Schultz is acht jaar president van het Bechtel-bouwconcern geweest nadat hij in het begin van de ja ren zeventig als minister van ar- beid en financiën en als directeur van het begrotingsbureau diende onder president Nixon.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6