LEIDSCH DAGBLAD Fokker verliest order MORRIS Hoge kortingen Terlouw geen lijsttrekker? OPRUIMING Minder rokers NS: 192 banen weg [Ml Het Motorhuis $0® Kritiek op spaar- vormen voor jeugd Jacht voor Noordwijk in nood Kans op levering Fellowship aan VS lijkt verkeken Echtscheiding na wk-voetbal before you buy lamsvacht en bontjassen MILITAIREN 100 Occasions! 'tl WERELD77 LAND, Tl STREEK LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36831 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Ad) -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor W nrs n COKAm DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen van 15 jaar en ouder dat het afgelopen jaar (april '81 - april '82) is gestopt met roken, is verdubbeld in vergelijking met voorgaande jaren. In de perio de '78 - '81 nam het aantal rokers af met twee procent, het afgelopen jaar met 325.000, wat neerkomt op vier procent. Dat blijkt uit een NIPO-enquète, waarvan de gegevens gisteren bekend zijn gemaakt door de stichting Volksgezondheid en Roken. Het aantal mannelijke rokers liep terug van 47 naar 41 procent, bij de vrouwen daalde het aantal van 36 naar 33 pro cent: Ook onder het aantal jongeren onder de vijftien jaar is het aan tal rokers volgens de stichting fors gedaald: van 19 naar 12 procent. Maar tien procent van hen begon al voor zijn achtste jaar.... (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK/NOORDWIJK - Red dingsboten van de Katwijkse en Noordwijkse reddingsbrigade hebben vannacht hulp geboden aan een op de Noordzee in moei lijkheden geraakt jacht. Onder zware weersomstandigheden -windkracht 7- werden de vier opvarenden van boord gehaald en veilig aan wal gezet. Het jacht (de Miranda), eigendom van een Scheveningse familie, was gisteravond om zes uur uit de haven van IJmuiden vertrok ken richting Scheveningen. Ter hoogte van Noordwijk raakte het jacht door de zware wind en de hoge golfslag in de problemen- waarna de 27-jarige schipper be sloot Scheveningen-Radio te alarmeren. Onmiddellijk voeren de reddings boten van Katwijk (de Casparis) en Noordwijk (de Kurt Carlsen) uit. De zwaar zeezieke 20-jarige echtgenote van de schipper, hun 2-jarige dochtertje en de even eens zieke moeder van de vrouw werden aan boord genomen van de Kurt Carlsen. De schipper stapte over op de Casparis, die met het jacht op sleeptouw naar Scheveningen opstoomde. Uit Scheveningen was ook een red dingsboot uitgevaren maar die behoefde niet meer in actie te ko men. Volgens een woordvoerder van de Noordwijkse politie had de schipper van de Miranda ver zuimd nota te nemen van de weerberichten en beschikte hij over te weinig ervaring om z(jn schip veilig naar Scheveningen te loodsen. DEN HAAG (GPD)- De le den van D'66 hebben niet partijleider Jan Térlouw maar Ineke Lambers, staatssecretaris van volks gezondheid en milieuhy giëne, als eerste geplaatst op de kandidatenlijst van D'66 voor de komende Tweede Kamer-verkiezin gen. Terlouw komt pas op de vierde plaats. Dit wil overigens nog niet zeggen dat Jan Terlouw geen lijsttrek ker van D'66 wordt. Daarover be slist morgen in Amersfoort de al gemene ledenvergadering van de Democraten. Maar het is nu wel duidelijk, dat de meerderheid van de D'66'ers Terlouw liever niet als lijsttrekker ziet. Tweede op de kandidatenlijst, op zeer korte afstand van Ineke Lambers, staat fractieleider Lau rens Jan Brinkhorst, en op de derde plaats komt vice-fractielei- der Maarten Engwirda. Fractie leider Brinkhorst zegt niet te zwaar te tillen aan de uitspraak van de leden. Hij wijst erop dat de verschillen tussen de eerste vier kandidaten op de lijst erg klein zijn. Brinkhorst vindt Ter louw nog steeds de beste kandi daat-lij sttrekker Uit de verschuivingen op de lijst valt op te maken dat een groot deel van de D'66 achterban niets voelt voor samenwerking met CDA en WD. Jan Ter louw heeft die mogelijkheid steeds nadruk kelijk open willen houden, en kondigde eerder aan geen lijst trekker te wilen zijn, wanneer de D'66-leden een coalitie tussen de WD en de Democraten verwer pen. Van Ineke Lambers is be kend, dat zij een grote voorkeur heeft voor een kabinet waarvan ook de PvdA deel uitmaakt. Ook twee felle tegenstanders van een mogelijke coalitie tussen WD en D'66, de kamerleden Mik en Bakker, stegen op de lijst naar respectievelijk de achtste en de dertiende plaats. Ineke Lambers noch Jan Terlouw was bereid commentaar te geven op de keu ze van de partijleden. Aan de stemming heeft ruim 20 procent van de leden van D'66 meegedaan. MÜNCHEN (ANP) - Een advo caat in München heeft be weerd dat het Ieeuwedeel van de duizend echtschei dingen die tijdens de we reldkampioenschappen voetbal in West-Duitsland werden uitgesproken aan dat speelse gebeuren waren te wijten. Vooral de ruzies over naar welk tv-net moest worden gekeken vormden een bron van ellende. Maar het kon ook anders. Zo wist een man de uitslag van de strijd tussen Duitsland en Frankrijk niet nadat hij had gezegd dat hij bij vrienden naar die ontmoeting had ge keken. Een andere voetbalenthou siast zei ook dat hij met ma ten de finale ging volgen. Maar zijn vrouw volgde hem toen hij op stap ging naar een vriendin. Het gebeurde echter ook dat een vrouw na het Westduitse verlies in de finale tegen Ita lië haar man een pan spag hetti voor de neus zette. Die werd daar zo kwaad over dat hij zijn vrouw met de op- scheplepel voor vier dagen het ziekenhuis insloeg. Zonnig Droog en zonnig. Minimumtempera tuur omstreeks 12 graden, middagtcm- peratuur van 19 graden aan zee tot 23 graden in Brabant en Limburg. Matige Zon op: 5.40, onder: 21.51 uur. Maan op: 2.32, onder: 18.25 uur. Hoogwater in Katwijk om 0.14 en 12.58 uur, laagwater om 8.18 en 20.58 uur. suede, nappa, tweed regenkleding Donderdagavond koopavond Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) I tel. (023) 31 26 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 - SCHIPHOL (GPD) - Fokkers kansen op levering van elf F-28-Felllowships aan de Amerikaanse luchtmacht lijken van de baan nu defensie overweegt niet-Amerikaanse vliegtuigfabrikanten uit te sluiten van inschrijving op de ze order. Een definitieve beslissing wordt in de herfst genomen. Welk bedrag met de order is gemoeid valt moeilijk te zeggen. Stan daard kost een F-28, 27 miljoen gulden, maar de prijs die in dit geval aan de orde is, hangt helemaal af van de inrichting die de Amerika nen kiezen. NIJMEGEN - Een windhoos heeft gisteravond in het oosten en noorden van het land voor enorme ravage gezorgd. Door de hevige wind werden op tal van plaatsen bomen uit de grond gerukt, waardoor diverse wegen en straten ontoegankelijk raakten. In Nijmegen stortte een circustent in, waar op dat moment een popgroep aan het oefenen was. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De elf Fellowships zouden dienen ter vervanging van een aantal kleinere Lockheed-Jetstars. Tot dusver hebben drie fabrikanten aangekondigd voor deze vervan ging te willen inschrijven: Fok ker, Canadair uit Canada en Gulfstream American uit de VS. De Amerikaanse luchtmacht wil de grotere opvolgers van de Jet stars gebruiken voor het vervoer van hoge luchtmachtfunctiona rissen, gasten van de staat en in cidenteel de president van de VS. De bezwaren tegen vliegtui gen van niet-Amerikaanse make lij gelden niet de structuur van de vliegtuigen, terwijl commer ciële argumenten evenmin een rol zouden spelen. Aanleiding voor deze uitsluiting is de veiligheid van de inzittenden, als doelwit van niet-Amerikaan se geheime diensten, zo heeft een hoge Amerikaanse luchtmacht functionaris verklaard. Waar het om gaat, aldus de niet nader ge noemde luchtmachtofficier, is het feit dat de vliegtuigen voor ingrijpende wijzigingen mis schien wel eens terug moeten naar de fabriek. Is dat buiten de VS, dan zouden de vliegtuigen, wegens de inzittenden, een aan trekkelijk doelwit van buiten landse geheime diensten zijn Fokker weerspreekt dit argument met klem. „De Amerikaanse luchtmacht is zeer wel in staat al le werkzaamheden aan vliegtui gen in eigen beheer uit te voeren; Fellowships hoeven daarvoor echt niet terug naar Schiphol aldus een woordvoerder. Hij gaf als voorbeeld de Fokkers die aan Garoeda in Indonesië zijn geleverd. Zij komen nooit meer op Schiphol terug, aange zien Garoeda alle werkzaamhe den zelf uitvoert. Voorts bouwt Fokker rompdelen voor F-16- jachtvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht. Voor deze onderdelen is het veiligheidsar gument geen risico. 18 PAGINA'S Tommy Cooper laat mens graag lachen Irak-Iran: beide zeggen te winnen PAGINA 6 Protest onderwijs tegen plan-Deetman Ook in W.-Duitsland stijgt werkloosheid PAGINA 15 DEN HAAG (GPD) - De huidige jeugdspaarreke- ningen zijn veel te inge wikkeld en hebben vaak alleen tot doel de jeugdige spaarder aan een bank te binden. Dit schijft de Con sumentenbond in het UTRECHT (ANP) - Bij de NS verdwijnen 192 banen door een reorgani satie van het zogeheten gespreide goederenvervoer. Deze vorm van vervoer waarbij diverse afnemers gebruik maken van één wagon, is voor de NS sterk verliesgevend. De spoorwegen hopen dat door de reorganisatie, die de sluiting betekent voor 32 van de 180 laad- en lospunten, dit vervoer wat rendabeler kan worden gemaakt. Volgens een woordvoerder van de NS kunnen de betrokken werknemers elders bij de NS aan de slag. jongste nummer van de Consumenten-geldgids. Dat een bank een jeugdige spaar der aan zich probeert te binden blijkt volgens de bond uit het toekennen door banken van een extra rente-vergoeding voor trouwe spaarders. Banken be perken voorts de keuzevrijheid van de jonge spaarder wanneer ze deze verplichten om ook een bankgirorekening te openen. De Consumentenbond vindt de Zilvervloot de beste jeugdspaar- rekening. Wel meent ze dat het bedrag dat de spaarder maxi maal per jaar op de rekening mag storten aan de lage kant is. Het plan van staatsse- Cretans Van Houwe- lingen (defensie) om yü de ontsiagieeftijd voor militairen te ver hogen van 55 naar 58 jaar (land macht en luchtmacht) en van 50 naar 55 jaar (manne) is de militai re belangenorganisaties blijkbaar nogal rauw op het dak gevallen De geharnaste taal waarmee de bonden op het plan hebben ge reageerd. is echter schromelijk overdreven. Het is ongetwijfeld waar dat de voorgestelde operatie een ver slechtering van de rechtspositie van militairen teweeg zal bren gen. Het is ook waar dat de werk gelegenheid bij defensie door het plan zal worden aangetast. Maar die argumenten wegen met op te gen de voordelen die het voorstel van de staatssecretaris biedt. Voorop staat dat bezuinigingsover wegingen een belangrijke rol hebben gespeeld om nu met het plan te komen. Het kostenbespa rende effect zal weliswaar pas op langere termijn zichtbaar worden, maar dat mag geen argument zijn om de maatregel dan maar met te nemen. Militairen gaan nu met pensioen op een leeftijd die hun in staat stelt nog volop actief bezig te zijn Het valt met goed in te zien waarom dat niet in de krijgsmacht zou kunnen gebeuren Zware lichamelijke arbeid, zoals een veldoefemng met uitgebreide bepakking, kan men van hen mis schien met meer verwachten Maar door functieverschuivingen binnen de organisatie - in de bur germaatschappij een normaal verschijnsel - kan daar best een oplossing voor worden gezocht. Aan het gelijkheidsbeginsel, waar op het plan mede is gebaseerd, moet, met name in een tijd van economische recessie, een zwaar gewicht worden toege kend. De pensioenrechten van militairen staan, althans wat de ontslagleefti|d betreft, in een scheve verhouding tot die van de burgerambtenaren en dat doet afbreuk aan de onderlinge solida riteit waarop zo vaak een beroep wordt gedaan. In dat licht is het ook terecht dat de staatssecretaris negatief heeft gereageerd op het voorstel van de bonden om een gedifferen tieerd leeftijdsontslag, dus naar de aard van de militaire functie, in te voeren. Een dergelijk systeem stuit op rechtspositionele bezwa ren, waarbij de ene militair zou worden bevoordeeld en de ander gediscrimineerd Aan de andere kant moet eerlijks- halve worden toegegeven dat ook de argumentatie van de staatssecretans niet in alle oj>- zichten even sterk is. Dat geldt bijvoorbeeld zijn opmerking dat militairen na hun pensionenng vaak een baantje zoeken in de burgermaatschappij en zo ten koste van de werkzoekenden een aanslag doen op de werkgele genheid Bij een nog steeds toe nemend verlies van arbeidsplaat sen klinkt dat niet erg overtui gend. temeer omdat 50- en 55- jangen nu eenmaal moeilijker aan de slag komen dan jongeren. Wat de staatssecretans wel kan zeggen is dat die situatie er te meer voor pleit om het dienstver band van militairen te verlengen W Het Motorhuis doet mee aan de opruiming. En goed ook. Met maar liefst 100 occasions van alle merkenl Alle reparaties uitgevoerd en met het Bovag en General Motors O K-garantiebewijs. Dat sluit alle verrassingen uit, behalve één: de prijs. Want die duikelt tijdens de opruiming naar een absoluut diepterekordl Wie nü niet komt kijken loopt een levens grote kans, dat hij er achteraf spijt van krijgt. Rij dus vlug even bij ons binnen. Dan merkt u meteen dat we tijdens de opruiming óók een bijzonder opgeruimde kijk hebben op de inruilprijs van uw auto' i anima Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Noteer mi) voor een kwartaalabonnement (f 57,35) Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon Ie sturen kunt u ook even bellen (071-144941) vondellaan 80, Leiden, Tel. 071-769313.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1