Si1 W Wie verlost mij uit mijn lijden? Somalië meldt nieuw offensief Brievenbus sluiten voor zondagskrant Scheur in tunnel van St. Gotthard -C 3- r u i VRIJDAG 16 JULI 1982 Varia Moord op de warme bakkers!" Zo karakteriseert de gynaecoloog Wim Piet het plan van minister Gardeniers c.s. om een groot aan tal kleine ziekenhuizen de nek om te draaien, waaronder ook het P. G., het Prinsengrachtziekenhuis, ook wel bekend als de Ziekenver pleging. aan de Prinsengracht in Amsterdam. Dit ziekenhuis, in het hart van Amsterdam, heeft 96 bedden en vier wiegen (dat telt voor 100. maar is dus toch nog te klein voor een „klein ziekenhuis", waarvoor de norm van 150 bed den geldt), maar draaide in 1981 wel zonder verlies en had een ho ge bedbezetting van 90 procent. Bovendien kost een bed per dag er hooguit de helft van wat een bed per dag in zo'n hypermodern ziekenhuis kost. Toevallig ken ik het Prinsengracht ziekenhuis, omdat mijn vrouuer twee maal is bevallen. Ik heb er min of meer gewoond. Onze vlie zen braken wat voortijdig, daar door kwamen we 's nachts om 1 uur in het ziekenhuis aan, ik kon blijven slapen in een logeerka mertje, Sara liet nochtans nog vier dagen op zich wachten, An ne had een kamertje alleen, ik zat daar overdag wat te werken (de schrijfmachine had ik thuisgela- ten, dat leek me net iets te ver gaan), af en toe haalde ik een broodje hartigheid in de Spiegel straat om de hoek, of de avond kranten in de Leidsestraat ook om de hoek, ik kon in en uit lopen zoveel als ik wou, en ik zag dat het goed was. Anne begon zich, ondanks mijn permanente aanwezigheid, na een paar dagen stierlijk te verve len. en kreeg daarom op de derde dag toestemming van Wim Piet om 's avonds even in de stad te gaan eten, mits we het natuurlijk heel kalm aan deden en beloof den weer om negen uur die avond binnen te zijn, en toen zijn we maar even bij vrienden aan gewipt, die heel verrast opkeken toen wij voor de deur stonden. Zo'n soort ziekenhuis, waarin we ons volkomen veilig en verzorgd voelden, juist dankzij zo'n onge bruikelijk verlofpasje van de gy naecoloog, die over die grote zie kenhuizen zegt: „Er staan daar 12 mensen om je bed van wie 11 niets te vertellen hebben en je de 12de maar een keer per week ziet, en dan is hij nog niet eens aanspreekbaar" Sara kwam de volgende dag met veel pijn en moeite maar op na tuurlijke wijze ter wereld, en drie jaar later waren we weer terug in het Prinsengrachtziekenhuis, nu voor de veel snellere geboorte van Janna. Toen heeft dat zie kenhuis, en zijn verplegend per soneel, voorgoed mijn hart gesto len, want toen ik even op zoek ging naar een zuster om een vraag te stellen, kwam ik in het personeelskamertje terecht en zag daar op het prikbord nog steeds de foto's hangen (en het waren de enige foto's!) die we drie jaar tevoren na Sara's ge boorte hadden gemaakt: Anne rechtop in bed, de gynaecoloog en alle zusters eromheen, en allen met het glas champagne omhoog, toostend op de jonggeborene of de vader, dat ben ik vergeten). Die foto's hingen daar nog steeds! Toen ik dat zag, zwoer ik een dure eed dat ik, zodra er sprake zou zijn van opheffing van dit ziekenhuis, een Trijfel zou schrijven waarin ik zo'n monstrueus plan aan de kaak zou stellen! „Ik zeg wel eens", zei Wim Piet te gen me, „dat als ik ooit door een akelige ziekte getroffen mocht worden waardoor ik zeker weet dat ik dood ga, dat ik dan niet in zo'n grote vleesfabriek verpleegd wil worden, maar in het P. G." Zo'n klein economisch draaiend ziekenhuis heeft natuurlijk wel een behandelingsplafond, het is voor „medium-care" bestemd, voor het simpele handwerk, bij wijze van spreken. De fout die de laatste jaren gemaakt is, is dat veel ziekenhuizen niet de meest praktische en minst kwestbare apparatuur aankochten, maar de meest imponerende en kostba re, en dan liefst meteen twee, voor het geval de ene uitviel. Kwets baar, nietwaar? Er is te weinig, of helemaal niet, nagedacht over de vraag: welke patiënten moe ten in wat voor ziekenhuizen Er is niet gezocht naar een functie verdeling (legde mevrouw E Jansen, bedrijfskundig directri ce van het Prinsengrachtzieken huis me uit), maar men bouwde ziekenhuizen waar alle soorten patiënten heil konden vinden voor ingewikkelde operaties en bestralingen, maar ook voor be vallingen en duimen die gehecht moesten worden. Dat is mooi, maar ook duur Zo'n oud kleintje als het Prinsen grachtziekenhuis (opgericht m 1843) kan zich met zijn beperkte mogelijkheden zelf bedruipen, en zorgt er daarnaast ook nog voor dat de patiënt zich in een ver trouwde, veilige en overzienbare omgeving thuis voelt, met perso neel dat niet voortdurend van ge zicht en stem wisselt. De warme bakkers onder de ziekenhuizen moeten dus blijven, anders heeft het weinig zin meer om ziek te worden. En te genezen. L'Alpe cTHuez, de grootste verschrikking van de Tour de France. Dinsdag gaat de uitgedunde ka ravaan weer naar boven: de climax van de konin- ginnerit. Roem voor een enkeling, lijden voor de meute. Hoe erg is die klim? Hoe voelt het Grote Lijden? De fietsende journalist Weert Schenk, een geducht koerser op het vlakke land, verdiepte zich nog eens in de beruchte geschiedenis van l'Alpe en ging zelf moedig bergopwaarts. Eens maar nooit meer. „Chaud, chaud, chaud", schreeuwen de Franse kran ten op de voorpagina's. Als de stand van de baro meter in Frankrijk nieuws is, dan moet er werkelijk iets aan de hand zijn. Inderdaad, er waait een dro ge, warme wind die rechtstreeks uit de Sahara komt. De temperatuur schommelt rond de veertig graden in de schaduw. Het ziet ernaar uit dat dit een mislukte missie wordt, overpeinst de verslaggever onderweg naar Bourg d'Oisans, alwaar de be klimming naar het skidorp l'Alpe d'Huez aanvangt. Tussen Alpenreuzen met besneeuwde toppen berekent hij zijn kansen. Er zijn twee geduchte tegenstanders, de berg en de hitte. De klim moet normaal gesproken te doen zijn voor een ervaren wielrenner in goede conditie. De hitte, dat is andere koek. Het slurpt alle aanwezige energie uit het lichaam. De toplaag van het asfalt op de weg smelt nu al. De racebanden van de fiets kleven vast. Dat zal op de flanken van de berg nog erger worden. De beklimming van de Alpe d'Huez in 1981. V.l.n.r. Winnen. Hi- nault, Alban, Van Impe en Zoetemelk. Versnelling De weg naar l'Alpe d'Huez is 15 kilometer lang. Het stijgings percentage schommelt tus sen de negen en dertien. Het recent ontwikkelde skidorp, dat dank zij Tour de France al een grote bekendheid heeft, ligt op een hoogte van 1850 meter. Vanuit dit punt is met kabelbanen de Pic Blanc (3350 meter) te bereiken, waar men ook in de zomer kan skiën, met uitzicht op, bijvoorbeeld, de Mont Blanc. De verslaggever zet op het bruggetje voor de klim de versnelling op het bergver- zet: 42 tandjes voor en 18 ach ter. Dat is goed voor de eerste paar honderd meter, dan zal het lichter moeten. Waarom schrijven Nederlandse sportverslaggevers in de Tour vrijwel nooit over de versnelling van de groten? Het groeiende leger Fietsers wil dat soort dingen weten. Franse kranten verlenen wat dat betreft meer service. Zo weten we dat de krachtpatser Bernard Hinault met 42-17, -19 de berg bedwingt. Zoete melk rijdt meer op souplesse 42-21, -22. Peter Winnen zit daar tussen. Hij plaatste vo rig jaar zijn winnende demar rage op 42-19. Het zweet spuit uit het lichaam van de verslaggever. Hij staat op de pedalen. De eerste vijf tig meter gaan moeizaam. Daarna iets beter, of nee, toch niet. Wat een hitte. Steentjes blijven vanwege het asfalt aan de banden plakken, wat de kans op een lekke band vergroot. Bij de eerste bocht schakelen: 42-21. Hij probeert een ritme te vin den. Dat lukt niet. Het is zit ten en staan. Slingerend over de weg kruipt hij voort - moet nog 20 bochten passeren om de finish te bereiken. De be nen blokkeren al. Doorgaan, desondanks. Afzien Afzien, het Grote Lijden, dat hoort bij het wielrennen. Maar als deze termen ergens terecht worden gebruikt is het wel op deze berg. En dan te bedenken dat de dwangar beiders van de Tour meesten tijds al een dikke tweehon derd kilometer en een paar andere steile bulten in de be nen hebben, alvorens ze aan l'Alpe d'Huez beginnen. Het is heel goed voor te stellen dat Jan en Piet van Katwijk in 1976 meer dood dan levend op de top aankwamen. Jan kon niet meer, en dat was al een groot deel van de dag het geval. Piet duwde hem sa men met Aad van den Hoek. Jan Raas en Gerben Karstens steeds omhoog. Het lijden van deze jongens moet echt verschrikkelijk zijn geweest. Ze haalden het. Een half uur, f nadat Joop Zoetemek met grote overmacht als eerste over de eindstreep was ge gaan, bereikten ze kotsend de finish. Jan van Katwijk moest met een brancard wor den weggedragen. Het is één grote lijdensweg. Al les doet pijn. Toch gaat de hand iedere keer over de band om lek-rijden te voor komen. Waarom9 Met een lekke band is juist het leed geleden. De versnelling is in middels 42-24. Nog een kilo meter of negen De stemming daalt met het mo ment. Irreële woedes wisse len elkaar af. De langst du rende boosheid betreft de bochten. Er ontbreken bord jes die een bocht aangeven op plaatsen waar de weg ze ker een bocht maakt. Dat maakt de beklimming van l'Alpe d'Huez langer. Deze onlogica vergt enige uitleg. Elke wielrenner die naar l'Alpe d'Huez klimt, weet dat hij 21 officieel aangegeven haar speldbochten moet passeren om het mondaine ski-oord te bereiken. Hij rijdt dus van bocht naar bocht. Het is een hel om door een bocht te gaan die niet als zodanig is er kend. Robotten Het doet pijn om het toe te ge ven, maar door zijn eigen er varingen als wielrenner is voor de verslaggever komen vast te staan dat het gedach- tenleven van een coureur in derdaad beperkt is. Een ren ner rijdt een wedstrijd op re flexen. Een demarrage gaat vanzelf, geheel buiten de wil van de renner om. Hetzelfde geldt voor het niet meedoen aan een uitlooppoging, het sprinten of het roepen van „hoog-op" in de bocht. Het toppunt van gedachteloos heid doet zich echter voor in de bergen. Tijdens de be klimming van zo'n steenpuist gaat werkelijk een peloton leeghoofden omhoog De coureurs zijn robotten. Ze presteren, ondanks het feit dat ze vegeteren. Dat maakt hen tot een apart soort mens Het gehucht d'Huez. Nog vier kilometer naar l'Alpe d'Huez. ofwel zes officiële bochten. De verslaggever denkt aan stoppen Hij wordt uitge perst. Alles ontgaat hem: het kabelbaantje, de prachtige doorkijk naar Bourg d'Oisans en zelfs de flats en puntdaken van het moderne skidorp kunnen hem niet opkikke- De versnelling wordt 42-26 „Wie verlost mij uit mijn lij den". denkt hij. Dit is onmen selijk. Hierna nooit meer op de fiets de bergen in. Wat voor mens is Peter Winnen0 Je moet toch wel iets manke ren als je zegt dat je dit dui zend keer liever doet dan voor de klas staan „Wie op l'Alpe d'Huez wint. is de allerbeste", zegt Joop Zoe temelk. Nederlands meest succesvolle renner heerste zelf twee keer als een god over de flanken van de berg In 1976 verloor hij daar toch de Tour, omdat hij zich in hield voor zijn ploegmaat Poulidor. In 1979 had hij daar volgens Lucien van Impe op nieuw de Tour kunnen win nen, als Zoetemelk met de Belgische klimspecialist had willen samenwerken om Hi nault klein te krijgen. Tweede Zoetemelk, die even tevoren nog strijdlustig had geroepen „ik breek Hinault of mezelf gunde de overwinning van de koninginnerit niet aan de Belg Van Impe. Dat jaar werd de man uit Rijpwetenng weer tweede in het eindklas sement. Hennie Kuiper kwam in 1977 in een zinderende finale op l'Al pe d'Huez slechts acht secon den te kort om zich in het Ge le Habijt van de leider van het algemene klassement te mogen hullen. Het is niet moeilijk om die etappe weer voor de geest te halen. Op de Col de Glandon was Lu cien van Impe uit een groepje met Kuiper, Zoetemelk en gele-truidrager Thevenet weggesprongen Bij de be klimming naar l'Alpe d'Huez had hy een voorsprong van dne minuten. Kuiper, de zwoeger, voelde zich daar uit geput. Desalniettemin sprong hy naar Van Impe. Zo was hy tenslotte in 1972 olympisch kampioen gewor den. Als je vermoeid bent moet je niet afwachten, was zijn ervaring. Kuiper voelde inderdaad niets meer Langzaam naderde hy de kleine Belg. Deze werd on derwijl aangereden en moest overstappen op een reserve- flets. Zonder zijn ongeluk had Kuiper hem toch inge haald. zei Van Impe later. Kuiper was niet meer te hou den. Hij knalde door en kreeg zicht op de gele trui. Theve net, die 49 seconden op Kui per voor stond, verweerde zich alsof zyn leven ervan af hing. Op de meet had hy acht seconden over. Thëvenet won de Tour Het jaar daarop won Kuiper weer op de top van de Tour- reus. Dat had hy te danken aan de sensationele diskwali ficatie van winnaar Michel Pollentier. die op heterdaad was betrapt bij de doping controle - een met urine ge vuld „peertje" onder de oksel en een doolhofachtig stelsel van buisjes en draden in een speciale trui. Het geluk van Kuiper duurde kort. De vol gende dag viel de Tukker en moest met een sleutelbeen- breuk de Tour verlaten. Nog één bocht De verslaggever staat zo goed als stil. Hij valt bijna om. Is volkomen afgeknoedeld. Nog één bocht, het moet kunnen. Of niet. In het zicht van de haven stranden is niks. Twee honderd meter na die bocht is een stukje vlak. Nog even proberen. Welk nut heeft het om deze berg op te rijden9 Waarom la ten de profwtelrenners zich dit aandoen? Voor die jui chende horde langs de kant die jou wil zien sterven? Hoe heet is het volgende week hier? Begrijpen de toeschou wers de inspanning? Het dorp is bereikt. Hoe nu ver der? De verslaggever weet het niet meer. Herinnert zich van de televisie een brede weg, linksaf. Dus de eerste weg links maar, die lykt breed genoeg. Fout, hier is het niet Wel een groot terras Bekijk 't verder maar. denkt hy en stapt af - na een klim van één uur en vijf minuten NAIROBI (Reuter) - Het Somali sche Democratische Reddings front (SDSF) heeft het twee da gen geleden begonnen offensief uitgebreid tot de provincies Nu- gal en Togdheer in het noord westen van Somalië. Dit heeft het front gisteren bekendge maakt in een telexbericht aan het Britse persbureau Reuter in Nairobi. De gevechten speelden zich tot nog toe af in de provincies Mu- dug en Hiran ten noorden van de hoofdstad Mogadishu. Somalië meldde woensdag dat het een Ethiopische luchtaanval op Gal- caio, de hoofdstad van Mudug, had afgeslagen. Het SDSF sprak berichten van westerse diplomaten in Somalië tegen dat de aanvallen het werk zijn van Ethiopische legereenhe den. Het vindt dat Somalië het conflict naar internationaal ni veau probeert te tillen met zijn verzoek om hulp aan de Verenig de Staten. Naar in diplomatieke kringen werd vernomen bestaat de invasie macht uit 9000 meest Ethiopi sche militairen met een klein contingent Somalische opstan- delingen, die goed bewapend is met tanks en Mig-gevechtsvlieg tuigen. Ethiopië ontkende eerder dat het in Somalië meevocht en zei dat de aanvallen het werk wa ren van Somalische opstandelin gen. Volgens de SDSF-verklaring is het front in een positie het fascisti sche regime van president Moha- med Siad Barre te verslaan en het land in handen te krijgen. Het SDSF streelt naar neutrali teit in de ideologische strijd tus sen de supermachten, aldus het SDSF dat verder de VS opriep zich buiten de strijd te houden. Vereniging Zondagsheiliging1: GÖSCHENEN (AP) - Na de ont dekking van een vijf meter lange scheur in het plafond van de St. Gotthardtunnel, zijn Zwitserse ingenieurs gisteren begonnen aan een grondige veiligheidsin spectie om de oorzaak van de breuk vast te stellen. Het onder zoek zal een week duren. De 17 kilometer lange tunnel, een van de belangrijkste noord-zuid- passages in Europa, werd woens dag en gisterochtend tijdelijk ge sloten voor herstelwerkzaamhe den. Opstoppingen waren het ge volg, omdat het verkeer dat door gaans van de tweebaanstunnel gebruik maakt, moest omrijden over de bochtige St. Gotthard- pas. Tijdens inspectie- en herstelwerk zaamheden kunnen zich volgen de week af en toe opstoppingen voordoen, maar over het alge meen zal het verkeer normaal kunnen doorrijden, aldus de Zwitserse autoriteiten. De Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Zondags rust en Zondagsheiliging (ge vestigd in Rhenen) heeft haar leden en gelijkgezinden ge vraagd, hun brievenbus op za terdagavond zo af te sluiten dat daarin geen zondagskrant kan worden gestopt. "Ook in het ontvangen van een zondags krant ligt een stuk persoonlijke verantwoordelijkheid voor ie dereen", schrijft het vereni gingsbestuur. "De ontheiliging van de Dag des Heeren neemt hand over hand toe. Zondagsmarkten, tentoon stellingen, sport en spel, arbeid, vermakelijkheden enzovoort vinden op Zondag plaats alsof de Zondag een doordeweekse dag is. Of dat alles nog niet genoeg is. wordt in verschillende plaatsen nu ook een zondagskrant huis aan huis bezorgd" "Laat uit uw daden blijken, dat u de zondag wilt eerbiedigen naar de eis van God, zoals die in de Tien Gebo den is neergelegd". 'Eenmaal zullen wy allen gesteld worden voor de rechterstoel van Christus en ons moeten verant woorden voor al onze daden in ons leven, ook over het gelegen heid geven van krantenbezor ging op ons adres op de Dag des Heeren". Hpt hoofdbestuur van 'Zondagsrust' verwijst naar het bijbelboek 2 Corinthen 5 vers 10 "Want wij moeten allen voor de rechterstoel van Christus open baar worden, opdat een ieder wegdrage wat hij in zijn lichaam verricht heeft, naardat hij gedaan heeft, hetzij goed, hetzij kwaad" 'Zondagsrust waarvan de oud-ge reformeerde predikant J. van Prooijen (Rhenen) voorzitter is, constateert, dat onze regering en bevolking, 'ja ons vaderland' af glijden naar de diepte van één grote ellende. "God zal komen met Zijn oordelen over de grote Godsverlating in Nederland". "Wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen". Niet dubbel De werkgroep 'Oecumenische re laties' van de Gereformeerde Oe cumenische Synode (GOS) kan een dubbellidmaatschap van kerken van zowel GOS als de Wereldraad van Kerken niet aan bevelen. De groep adviseert de GOS. op haar byeenkomst in Chicago in 1984 zich tegen het dubbellidmaatschap uit te spre ken en leden die bij beide zyn aangesloten te vragen, het lid maatschap van de Wereldraad van Kerken in heroverweging te nemen. Het lidmaatschap van beide orga nisaties mag volgens de werk groep 'Oecumenische relaties' echter niet de enige reden zyn om leden van de GOS uit deze synode te verwyderen De Gereformeerde Kerken in Ne derland zijn van Mdt lid !->«• werkgroep is van oordeel, dat ge reformeerde kerken, in het licht van de Schrift en de reformatori sche leer, voorkeur moeten ge ven aan de GOS om hun oecume nische verantwoordelijkheid in ternationaal waar te maken. Dat enkele gereformeerde kerken toch lid zyn van de Wereldraad is, historisch gezien, wel begrij pelijk, hoewel de GOS altyd ne gatief heeft geadviseerd ten aan zien van dit lidmaatschap Het is nog niet duidelijk, wat de sy node van de Gereformeerde Kcr ken zal doen als de GOS in 1984 het advies van de werkgroep volgt De gereformeerde synode heeft bij de laatste behandeling van het rapport van haar com missie 'Buitenland' het belang van het lidmaatschap van de We reldraad duidelijk onderstreept Voorschotense familie. Zijn va der was daar de eerste hoofdon- derwyzer van de rooms-katholie ke jongensschool. Jan Smit kreeg zijn opleiding tot missio- thers van Mill Hill te Roosendaal en in Engeland Hereniging Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen naar Woerden P Nap Vank- Heesselt. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bi-dankt voor Lm meioord A de Jager Anna Pau lowna-Enkhuizen Oud-Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Ryssen W. Kamp Grafhorst Morgen viert de oud Voorschote naar father Jan Smit in Huize Vryland te Oosterbeek zyn gou den priesterfeest. Hy is veertig jaar als missionaris werkzaam geweest in Belgisch Congo, te genwoordig de republiek Zare Smit komt uit een door en door De synode van de Anglikaansc Kerk in Groot Brittannu- heeft een verbond met dne kleinere kerken (methodisten, hervorm den en herrnhutters) afgewezen Dat blykt uit de slotverklanng van de commissie die een stap op weg naar kerkhereniging - er kenning van eikaars ambtsbedie ning - had voorbereid. De com missie beschouwt haar werk zaamheden als geëindigd, nu in de synode geen tweederde meer derheid bereid was met de ande ren in zee te gaan Het zoeken naar eenheid zal onge twijfeld verder gaan, zegt de ver- klaring, maar langs een andere weg In 1946 vroeg de toenmalige anglikaanse aartsbisschop van Canterbury de kleinere kerken nog om bisschoppen te benoemen. De commissie denkt, dat de oecu mene in Engeland zich nu zal concentreren op plaatselijk ni veau en in het werk van de Britse Raad van Kerken Verwacht uordt. dat men vooral plaatse lijk de kerkelijke regels steeds meer zal ontduiken

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13